unije

Izredno zasedanje avstrijskega parlamenta

09. 02. 2000 09.23

Novi avstrijski kancler Wolfgang Schüssel naj bi danes nastopil v parlamentu, ki je po poročanju ORF spet hermetično zaprt. Pred poslopjem se je razmestilo tisoč policistov, da bi preprečili morebitne izgrede. V avstrijski prestolnici je sinoči proti črno-modri koaliciji protestiralo kakih 2000 ljudi. Demonstracije, ki so se začele ob 16. uri, so se ob 22. uri končale brez izgredov, je povedal predstavnik policije, ki je zaradi protestov včeraj mobilizirala 700 pripadnikov. Za danes ob 17. uri so napovedani novi protesti.

Švica ne bo osamila Avstrije

08. 02. 2000 15.33

Švica se ne bo pridružila odločitvi štirinajsterice držav Evropske unije o osamitvi nove avstrijske vlade, ki jo sestavljata ljudska stranka (OeVP) in svobodnjaki (FPOe).

Srečanje Rupla s tujimi veleposlaniki

07. 02. 2000 20.58

O razmerah v Avstriji so spregovorili tudi veleposlaniki držav Evropske unije in pridruženih članic v Sloveniji. Naš zunanji minister Dimitrij Rupel jih je namreč gostil na delovnem kosilu. Avstrijskega veleposlanika pa v vili Podrožnik ni bilo.

Dunaj ne bo uporabil veta v EU

07. 02. 2000 13.13

Avstrijska vlada nima nobenega namena uporabiti pravice do veta v odborih Evropske unije in podpira širitev petnajsterice, je danes zatrdila nova avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner.

Dunaj ne bo blokiral odločitev EU

05. 02. 2000 22.17

Dunaj ne bo blokiral odločitev Evropske unije, je danes izjavila tiskovna predstavnica avstrijskega zunanjega ministrstva, ki ga po novem vodi Benita Ferrero-Waldner (OeVP). Vodja svobodnjakov (FPOe) Joerg Haider je namreč sinoči na nemški televiziji ARD izjavil, da bo Avstrija s pravico do veta paralizirala sprejemanje odločitev v uniji in da bodo morali evropski partnerji sesti za isto mizo z Avstrijci, če bodo želeli odločati o Evropi.

EU o izplačevanju plačil kmetom

04. 02. 2000 08.46

Po besedah slovenskega kmetijskega ministra Cirila Smrkolja evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler včeraj na pogovorih v Bruslju ni niti zavrnil niti sprejel slovenskih zahtev, da bi bila država takoj ob vstopu v Evropsko unijo na področju kmetijstva vključena v sistem izplačevanja neposrednih nadomestnih plačil kmetom iz unijinega skupnega proračuna. Sloveniji je bilo svetovano, naj zahtevo, že izraženo v pogajalskem izhodišču za to področje, temeljiteje ekonomsko argumentira in na ta način podkrepi trditev, da je v tem pogledu v drugačnem položaju od drugih kandidatk za članstvo, ki so v svojih pogajalskih izhodiščih izrazile enako zahtevo.

O turizmu kot generatorju zaposlovanja

03. 02. 2000 20.04

V hotelu Piramida v Mariboru se je popoldne končalo dvodnevno strokovno srečanje o turizmu kot generatorju zaposlovanja v 3. tisočletju, ki ga je pripravilo Nacionalno turistično združenje, na njem pa je okoli 60 turističnih strokovnjakov iz vse Slovenije skupaj z gosti iz držav Evropske unije razpravljalo o pomenu izobraževanja in usposabljanja za povečanje konkurenčne sposobnosti ter za hitrejši razvoj turizma.

Višje obrestne mere ECB

03. 02. 2000 18.38

Evropska centralna banka (ECB) je danes zvišala ključne obrestne mere za 0,25 odstotne točke. Najpomembnejša obrestna mera v državah članicah evropske denarne unije, obrestna mera za refinanciranje bank pri centralni banki, po novem znaša 3,25 odstotka. Po oceni sveta ECB so se namreč tveganja v zvezi z ohranjanjem stabilnosti cen povečala bolj od pričakovanj.

Objava odločitve o preklicu embarga

03. 02. 2000 18.31

Prvi dan februarja sprejeta odločitev Evropske komisije o preklicu za ta dan napovedane uvedbe embarga na slovensko meso, je že uradno v veljavi. Čeprav je bil v praksi preklic takoj uveljavljen, je bilo treba za formalno uveljavitev počakati še na objavo v Uradnem listu Evropske unije, kar je bilo opravljeno v včerajšnji izdaji, torej dan po sprejemu odločitve na komisiji.

Strokovno srečanje o turizmu

03. 02. 2000 15.17

V hotelu Piramida v Mariboru poteka danes strokovno srečanje o turizmu kot generatorju zaposlovanja v 3. tisočletju, na katerem teče beseda zlasti o tem, kako z izobraževanjem in usposabljanjem zaposlenih izboljšati konkurenčno sposobnost slovenskega turizma in doseči njegov hitrejši razvoj.

Protesti proti novi koaliciji

02. 02. 2000 21.40

Kljub odločnemu nasprotovanju držav Evropske unije in Združeni držav, so svobodnjaki in ljudska stranka pozno sinoči javnosti predstavili svoj skupni politični program. Haider in Schuessel sta bila tudi pri predsedniku Klestilu, ki se bo o podelitvi mandata odločil do jutri.

Bruselj zadovoljen in olajšan

02. 02. 2000 17.55

Po besedah državne sekretarke v finančnem ministrstvu Milojke Kolar so predstavniki Evropske komisije danes v Bruslju na zasedanju skupnega pododbora Evropske unije in Slovenije za carine, mamila in pranje denarja z zadovoljstvom in olajšanjem sprejeli napoved slovenske vlade, da bo država prostocarinske prodajalne na mejnih prehodih z Avstrijo, Italijo in Madžarsko v normalne trgovine preoblikovala do 1. januarja prihodnje leto.

Kritike avstrijske koalicije

02. 02. 2000 14.38

Francoski zunanji minister Hubert Vedrine je danes še zaostril grožnjo EU z diplomatsko osamitvijo Avstrije, potem ko so svobodnjaki in ljudska stranka sinoči dosegli dogovor o oblikovanju koalicije. Vedrine je dejal, da bi bila vključitev desničarske FPOe v novo avstrijsko vlado huda napaka, odnosi med Dunajem in Parizom pa bi bili v tem primeru na najnižji možni ravni, je opozoril. Po njegovih besedah bo Francija v EU skrbela za spoštovanje EU pogodb. Vedrine je opozoril, da je Avstrija sama zaprosila za sprejem v unijo, zdaj pa bo morala spoznati, da je EU nosilka določenih vrednot in skupnih projektov.

Slovenija o dogajanju v Avstriji

01. 02. 2000 20.27

Dogajanje v Avstriji spremljajo tudi v slovenski politiki. Doslej sicer še nobena naša stranka ni tako odločno in nedvoumno zavrnila Haiderja, kot so to storili v državah Evropske unije, vse po vrsti pa se njegovega morebitnega vstopa v vlado sosednje države bojijo.

MGD in EU Phare nudita pomoč

01. 02. 2000 15.07

Slovenija mora v skladu s pridružitvenim sporazumom z EU do leta 2002 predpise in zakonodajo uskladiti z evropskimi. Nikakršna izjema niso tehnični predpisi v podjetjih, česar pa se slovenska podjetja še premalo zavedajo. S ciljem povečanja zavesti o pomenu uvajanja evropskih tehničnih regulativ in njihovem izvajanju v slovenskih podjetij ministrstvo za gospodarske dejavnosti (MGD) in EU Phare že od lanskega oktobra izvajata desetmesečni projekt uvajanja evropskih tehničnih predpisov v slovenska podjetja, ki slovenskim podjetjem nudi pomoč pri implementaciji evropskih in harmoniziranih tehničnih predpisov na strateški in operativni ravni. Njegovo zasnovo in vsebino je danes podrobneje predstavilo MGD. ''Slovenijo tudi na področju tehnične zakonodaje čaka vrsta obveznosti pri vključevanju v notranji evropski trg,'' je poudarila Staša Baloh Plahutnik, državna sekretarka na MGD, zadolžena za projekt prilagajanja EU, ter nadaljevala, da gre pri omenjenem projektu za tehnično pomoč podjetjem, katerih proizvodnjo in trženje obvezujejo direktive Evropske unije novega pristopa. Slovenska podjetja se jim morajo prilagoditi, čemur je namenjen tudi naš projekt. Harmonizacija blaga bo privedla tudi do harmonizacije postopkov,'' je dejala Plahutnikova.

Preklic embarga na slovensko meso

01. 02. 2000 14.41

Evropska komisija je danes preklicala z današnjim dnem napovedano uvedbo embarga na slovensko meso.

Avstrijsko vodstvo o grožnjah EU

01. 02. 2000 14.23

Avstrijski politični voditelji se bodo danes sestali na pogovorih o grožnjah Evropske unije za zamrznitev dvostranskih odnosov, če bo voditelju avstrijskih svobodnjakov Joergu Haiderju uspelo vstopiti v novo vlado. EU je namreč včeraj zagrozila s politično osamitvijo Avstrije, če v vlado vstopijo Haiderjevi svobodnjaki, kar bi pomenilo tudi največjo evropsko politično krizo po drugi svetovni vojni. O nastali situaciji bo danes na izrednem sestanku razpravljala tudi Evropska komisija.

Večstranski pogovori o Bližnjem vzhodu

01. 02. 2000 09.41

S plenarnim zasedanjem so se danes po večletnem zastoju v Moskvi začeli večstranski bližnjevzhodni mirovni pogovori na ravni zunanjih ministrov. Pod pokroviteljstvom ZDA in Rusije se pogovorov udeležujejo predstavniki Izraela, Egipta, Tunizije, Saudove Arabije, Jordanije in Palestincev ter Norveške, Kitajske, Kanade, Japonske, ZDA in Evropske unije. Osrednje teme srečanja so varnostna, gospodarska in okoljevarstvena vprašanja, problematika beguncev ter vprašanja oborožitve.

Slovenske mlekarne pod drobnogledom

31. 01. 2000 19.03

Sloveniji se v letošnjem letu obetajo najmanj trije obiski veterinarske inšpekcije iz Evropske unije, med katerimi bo najverjetneje prva inšpekcija za področje mleka in njegove predelave maja ali junija. Potem ko so slovenski veterinarski inšpektorji v mlekarnah, ki imajo dovoljenje za izvoz v EU, v začetku letošnjega leta ugotovili vrsto pomanjkljivosti, jim je Veterinarska uprava Slovenije (VURS) naložila, da pripravijo in v dveh mesecih, do druge polovice marca, tudi izvedejo sanacijo, s katero bi uredile razmere ter ohranile izvozna dovoljenja. VURS pa je že izrekla tudi prvi ukrep, saj je pred kratkim eni od sedmih izvoznih mlekarn vzela dovoljenje za izvoz.

Države EU opozorile Avstrijo

31. 01. 2000 14.35

Države Evropske unije so Avstrijo opozorile, da bodo zamrznile vsa dvostranska srečanja s predstavniki avstrijske vlade, če bodo v njej sodelovali Haiderjevi svobodnjaki.

Weyrauch izstopil iz CDU

29. 01. 2000 08.55

Finančni revizor nemško Krščansko-demokratske unije (CDU) Horst Weyrauch, ki naj bi upravljal z denarjem za podkupnine nekdanjega kanclerja Helmuta Kohla, je včeraj izstopil iz CDU.

Odzivi na odločitev o zaprtju prostocarinskih prodajaln

28. 01. 2000 20.26

Slovenijo razburja zasuk vlade v stališču do prostocarinskih prodajaln. Oblast se je uklonila zahtevam Bruslja in podprla preoblikovanje duty freejev na mejah z Evropsko unijo v povsem običajne trgovine.

Kučan se je sestal z latvijsko kolegico

28. 01. 2000 07.42

Predsednik republike Milan Kučan je sinoči sklenil dvodnevni obisk v Stockholmu, kjer se je udeležil mednarodnega foruma o holokavstu. Pred vrnitvijo v domovino se je skupaj z drugimi vodji delegacij 45 sodelujočih držav udeležil spominske slovesnosti v stockholmski Veliki sinagogi, kjer ga je sprejel tudi švedski kralj Karl Gustav. Popoldne se je ob robu foruma srečal tudi z latvijsko kolegico Vairo Vike-Freiberga.

Prostocarinske prodajalne le še do konca leta

27. 01. 2000 21.05

1. januarja leta 2001 na mejnih prehodih z Avstrijo, Italijo in Madžarsko ne bo več prostocarinskih prodajaln. Pritisk Evropske unije je bil prevelik, vloga prostocarinskega grdega račka pa je v pogajanjih za polnopravno članstvo postala prevelika ovira.

Komisija uvedla trgovinske sankcije proti Rusiji

27. 01. 2000 17.51

Evropska komisija je danes sprejela sklep o zmanjšanju kvote na uvoz ruskega jekla za 20 odstotkov, kar naj bi predstavljalo gospodarske sankcije v višini 30 milijonov evrov, je danes sporočil tiskovni predstavnik komisije.

Bo mandatar Haider?

27. 01. 2000 16.46

Vodja največje avstrijske stranke socialdemokrat Viktor Klima je sinoči nepričakovano napovedal, da bo vrnil mandat za sestavo vlade. Mandatarstvo bo zato od predsednika države že danes zahteval Haider, saj je njegova stranka na volitvah zasedla drugo mesto. Medtem pa svobodnjaki in ljudska stranka nadaljujejo koalicijska pogajanja.

Sporazum o rusko-beloruski uniji stopil v veljavo

26. 01. 2000 21.59

V veljavo je danes stopil sporazum o uniji med Rusijo in Belorusijo. Vršilec dolžnosti ruskega predsednika Vladimir Putin je dogodek označil za zgodovinski.

Zamejski Slovenci pri Ciampiju

26. 01. 2000 18.50

Predsednik italijanske republike Carlo Azeglio Ciampi je danes sprejel enotno delegacijo Slovencev iz zamejstva, tj. predstavnike vseh političnih komponent, v katerih se prepoznavajo Slovenci v Italiji, ter predstavnika obeh krovnih organizacij. Člani delegacije so srečanje pozitivno ocenili in menili, da je italijanski predsednik dokazal iskreno zanimanje za vprašanje zaščite Slovencev, poleg tega pa tudi poznavanje sedanje problematike manjšin v Italiji ter v evropskem merilu. Dejstvo, da je predsednik Ciampi delegacijo sprejel v tako pomembnem trenutku, dokazuje željo po aktualiziranju vprašanja zaščite Slovencev v Italiji.

Embarga na slovensko meso ne bo

25. 01. 2000 21.01

Veterinarski odbor Evropske unije se je danes na zasedanju v Bruslju soglasno izrekel za preklic embarga na slovensko meso. Kot so napovedali na Evropski komisiji, bo Bruselj v skladu z izrečenim mnenjem veterinarskih izvedencev držav članic dokončno odločitev o preklicu za 1. februar napovedane uvedbe embarga po hitri pisni proceduri predvidoma sprejel do petka, 28. januarja, ali najkasneje do ponedeljka, 31. januarja.

Končan seminar o nadzoru trga

25. 01. 2000 20.32

Slovenija bo morala svojo zakonodajo na področju nadzora trga, podobno kot druge kandidatke za vstop v EU, uskladiti s tisto, ki je veljavi v državah unije. Ta proces naj bi potekal postopno, saj mora Slovenija poleg zakonodaje prilagoditi tudi infrastrukturo, kar bo večja težava kot le sprememba zakonodaje, je na današnji novinarski konferenci po koncu dvodnevnega seminarja o nadzoru trga v Sloveniji, ki ga je pripravilo ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj, povedal predstavnik Evropske komisije Erik Hansson.