unije

Minister Senjur danes v Trstu
12. 11. 1999 13.40
Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur je danes obiskal Trst, kjer se bo srečal s predstavniki Slovenskega deželnega gospodarskega združenja (SDGZ) in s predsednikom vlade dežele Furlanije Julijske krajine Robertom Antonionijem.

Veterinarska afera še ni končana
11. 11. 1999 21.11
Bruseljska mesna afera še zdaleč ni končana. Vlada je obravnavala in sprejela predlog sprememb zakona o veterinarstvu, ki ga bo v hiter postopek predlagala državnemu zboru. Po barantanju o krivdi za možno prepoved izvoza slovenskega rdečega mesa v države Unije, je vlada danes, sicer posredno, pokazala na krivca.

Francija pred Evropsklim sodiščem?
11. 11. 1999 18.19
Na Evropski komisiji so danes Franciji zagrozili, da bo Bruselj proti njej sprožil postopek pred Evropskim sodiščem, če do prihodnjega torka ne bo storila nobenega koraka v smeri uskladitve s skupno odločitvijo Evropske unije o ukinitvi embarga na britansko govedino. Če do 16. novembra rešitve problema ne bo na vidiku, bo Evropska komisija ravnala v skladu s svojimi dolžnostmi, je izjavil tiskovni predstavnik predsednika Evropske komisije Ricardo Levi.

Avstrija ne zavira procesa širitve EU
11. 11. 1999 16.50
Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel je danes na Dunaju kritično ocenil, da za obravnavo posameznih poglavij v procesu širitve Evropske unije ostaja premalo časa.

Luknjast nadzor
05. 11. 1999 20.30
Računsko sodišče bo preverilo namige o nepravilnostih v tem javnem zavodu. Računsko sodišče je glavni nadzornik porabe državnega denarja, a velika pomankljivost in težava sta v tem, ker zlorabe in kazniva dejanja ostajajo nekaznovana. V kratkem naj bi zato dobili nov zakon in boljše nadzornike.

Železarne za 2,2-krat več izvozile kot uvozile
05. 11. 1999 13.00
Slovenske železarne so v letošnjih prvih devetih mesecih izvozile za 266 milijonov mark izdelkov. Železarne so tako kar 2,2-krat več izvozile kot uvozile. Od celotnega izvoza pa so 22 odstotkov izdelkov prodale preko svojih podjetij, ki sestavljajo zunanjetrgovinsko mrežo v tujini. Vrednost te prodaje je dosegla 60 milijonov mark.

Slovenska delegacija o veterinarskem nadzoru
05. 11. 1999 09.33
Slovenski predstavniki se bodo prihodnji ponedeljek v Bruslju s predstavniki Evropske komisije in veterinarske inšpekcije Evropske unije pogovarjali o načrtih za odpravljanje pomanjkljivosti pri izvajanju veterinarskega nadzora v slovenskih klavno-predelovalnih obratih, zaradi katerih je Bruselj Ljubljani zagrozil z uvedbo embarga na uvoz mesa, je včeraj napovedal državni sekretar v slovenskem kmetijskem ministrstvu Franc But.

Slovenija dokončno opravila proces screeninga
04. 11. 1999 22.07
Z današnjim pregledom usklajenosti nacionalne zakonodaje s fitosanitarnimi pravili Evropske unije, ki spadajo v širši sklop poglavja o kmetijstvu, je Slovenija končala leto dni in pol dolg proces screeninga - podrobnega pregleda stopnje usklajenosti z unijinim pravnim redom, ki služi za podlago pri zavzemanju izhodišč za posamezna področja na širitvenih pogajanjih.

ECB zvišala obrestne mere
04. 11. 1999 18.57
Evropska centralna banka (ECB) se je danes prvič v svoji kratki zgodovini odločila zvišati temeljne obrestne mere. Obrestne mere so se zvišale za pol odstotne točke, so sporočili po seji sveta banke. Zvišanje je bilo pričakovano. Do njega je prišlo le pet mesecev potem, ko se je ECB prvič odločila znižati temeljne obrestne mere.

Želimo nadaljevati zelo tesen dialog
04. 11. 1999 15.48
Irski premier Bertie Ahern, ki je bil danes na povratnem delovnem obisku v Sloveniji, se je z gostiteljem, predsednikom vlade Janezom Drnovškom, in predsednikom države Milanom Kučanom ločeno pogovarjal predvsem o Evropski uniji, nadaljnjem razvoju petnajsterice in slovenskih prizadevanjih za članstvo v tej evropski združbi. Državi sta ob tej priložnosti podpisali tudi prvi dvostranski sporazum, in sicer o zračnem prometu, ob čemer je premier Drnovšek izrazil upanje, da bodo omenjenemu sporazumu ''kmalu sledili podpisi še drugih manjkajočih dvostranskih dokumentov''. Oba premiera sta se zavzela za krepitev ''odličnih dvostranskih odnosov''.

Realizacija državnega programa trenutno zadovoljiva
04. 11. 1999 15.11
Realizacija sprejemanja zakonskih in podzakonskih aktov iz državnega programa za prevzem pravnega reda Evropske unije do konca leta 2002 je bila do konca letošnjega septembra 83-odstotna in se je izboljšala v primerjavi s preteklimi obdobji, je na seji parlamentarne komisije za evropske zadeve povedal državni sekretar v službi za evropske zadeve Andrej Engelman, vendar dodal, da pričakovanja glede realizacije za prihodnje obdobje, pravzaprav za celo leto niso najboljša, čeprav bi se ta morala približati 100 1e+3885to 2000 je namreč volilno leto, vlada in parlament pa bi v tem času akte iz državnega programa kljub temu morala sprejemati s polno paro.

Direkcija za železniški promet v Maribor
03. 11. 1999 21.42
Državni zbor je potrdil ustanovitev Direkcije za železniški promet, nova direkcija pa bo imela sedež v Mariboru. To hkrati pomeni decentralizacijo in regionalizacijo pri upravljanju železnic. Samo ustanovitev direkcije pa sicer določa novi Zakon o železniškem prometu.

Sprememba mejne politike po vstopu v EU
03. 11. 1999 21.35
Ko bo Slovenija polnopravna članica Evropske unije, bo morala povsem odpreti meje za prebivalce članic unije, po drugi strani pa jih tesneje zapreti proti državam nečlanicam. Slovenija pa bo morala za nekatere države celo znova uvesti vizume.

Slovenski prispevek k stabilnosti JV Evrope
03. 11. 1999 16.05
Slovenija je gospodarsko in politično dovolj močna ter stabilna, da lahko prispeva k stabilnosti jugovzhodne Evrope, je danes na novinarski konferenci ob koncu dvodnevne parlamentarne mednarodne konference z naslovom Slovenija in druge države kandidatke na poti v EU - vloga parlamentov v procesu širitve Evropske unije poudaril slovenski poslanec in predsednik parlamentarne odbora za mednarodne odnose Jelko Kacin.

Irski premier Ahern na obisku v Sloveniji
03. 11. 1999 15.42
Na povabilo predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška bo nocoj v Slovenijo prispel irski premier Bertie Ahern, ki se bo med uradnim delom delovnega obiska v četrtek srečal z gostiteljem Drnovškom, sprejel pa ga bo tudi predsednik države Milan Kučan. Ob tej priložnosti bosta minister za promet in zveze Anton Bergauer in irska nerezidenčna veleposlanica v Sloveniji Thelma Doran podpisala dvostranski sporazum o zračnem prometu.

London in Pariz še vedno brez dogovora
03. 11. 1999 10.03
Kmetijska ministra Francije in Velike Britanije, Jean Glavany in Nick Brown, včeraj na pogovorih v Bruslju nista uspela rešiti dvostranskega zapleta, ki ga je povzročila odločitev Francije, da ne bo sledila skupni odločitvi Evropske unije o ukinitvi embarga na britansko govedino, sta pa zatrdila pripravljenost za nadaljevanje reševanja spora po dvostranski poti.

Kakšna je vloga parlamenta pri širitvi EU?
02. 11. 1999 21.50
Mednarodna parlamentarna konferenca Slovenija in druge države kandidatke na poti v Evropsko unijo - vloga parlamentov v procesu širitve EU, ki jo je pod pokroviteljstvom švedske vlade pripravil državni zbor, udeležuje pa se je okrog 120 predstavnikov evropskih institucij, držav članic ali kandidatk, se je popoldne prvega dne nadaljevala v dveh delovnih skupinah: o širitvi unije ter o izkušnjah v uniji. V prvi so razpravljalci pozornost posvečali vlogi nacionalnega parlamenta v EU ter njegovem odnosu z Evropskim parlamentom, odnosu med večino in manjšino v nacionalnem parlamentu ter odprtosti parlamenta za javnost, ob koncu pa tudi pripravljenosti unije na širitev. Druga skupina se je ukvarjala predvsem z izkušnjami držav članic z EU in, tako kot prva, poudarjala potrebo po krepitvi vloge parlamentov ter sodelovanja nacionalnih parlamentov z Evropskim.

Francoski in britanski minister o govedini
02. 11. 1999 21.40
V prizadevanjih za rešitev spora glede francoske nepripravljenosti na uskladitev s skupno odločitvijo Evropske unije o ukinitvi embarga na britansko govedino sta se pozno popoldne v Bruslju sešla ministra za kmetijstvo Velike Britanije in Francije, Nick Brown in Jean Glavany. Še pred tem sta se ministra ločeno pogovarjala s pobudnikom današnjih pogovorov, evropskim komisarjem za zaščito potrošnikov Davidom Byrnom.

Začetek mednarodne konference
02. 11. 1999 12.44
V Ljubljani se je danes začela dvodnevna mednarodna parlamentarna konferenca Slovenija in druge države kandidatke na poti v Evropsko unijo - vloga parlamentov v procesu širitve EU. Konferenca poteka pod švedskim pokroviteljstvom, in sicer manj kot mesec dni po objavi letošnjega poročila Evropske komisije o napredku držav kandidatk ter dober mesec pred vrhom EU v Helsinkih, kjer bo petnajsterica vprašanje širitve podrobneje obravnavala.

ECB razmišlja o povišanju obrestnih mer
01. 11. 1999 18.38
Evropska centralna banka (ECB) razmišlja o skorajšnjem povišanju obrestnih mer, da bi tako ohranila inflacijo pod nadzorom, je za današnjo izdajo nemškega gospodarskega časnika Handelsblatt povedal predsednik banke Wim Duisenberg.

Konferenca Slovenija na poti v EU
01. 11. 1999 12.31
V Ljubljani se bo jutri začela dvodnevna mednarodna parlamentarna konferenca Slovenija in druge države kandidatke na poti v Evropsko unijo - vloga parlamentov v procesu širitve EU. Konferenca bo potekala pod švedskim pokroviteljstvom, in sicer manj kot mesec dni po objavi letošnjega poročila Evropske komisije o napredku držav kandidatk ter dober mesec pred vrhom EU v Helsinkih, kjer bo petnajsterica vprašanje širitve podrobneje obravnavala.

Srbska opozicija na pogovorih v Washingtonu
31. 10. 1999 20.44
Voditelji srbske opozicije so danes odpotovali v Washington na pogovore o nadaljevanju prizadevanj za odstavitev jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Voditelji so pred odhodom povedali, da si bodo prizadevali predvsem za takojšnjo ukinitev večine sankcij, saj te le >>podpirajo diktatorja, prebivalstvo pa trpi<<, je povedal član delegacije Zoran Djindjić.

EU bo čečenskim beguncem namenila pomoč
31. 10. 1999 08.46
Evropska unija bo čečenskim beguncem, ki so se zaradi spopadov med ruskimi enotami in islamskimi uporniki zatekli v sosednjo republiko Ingušetijo, namenila 1,2 milijona evrov takojšnje pomoči, je, kot je poročala ruska tiskovna agencija Itar-Tass, po obisku begunskih taborišč v Ingušetiji včeraj dejala finska zunanja ministrica Tarja Halonen. Ministrica, katere država v tem polletju predseduje EU, je v sredo z delegacijo unije prispela na kratek obisk na Kavkaz.

Uživanje britanske govedine varno
29. 10. 1999 20.51
Posebna skupina strokovnjakov, ki jih je določila Evropska unija, je danes enoglasno odločila, da je uživanje britanskega govejega mesa popolnoma varno. Evropska komisija je tako zavrnila pomisleke Francije, ki je poleg Nemčije še vedno vztrajala pri embargu na britansko meso. Druge države Evropske unije so embargo ukinile že 1. avgusta.

Sredozemska želva premalo zaščitena
29. 10. 1999 20.01
Evropska komisija je danes napovedala, da bo proti Grčiji sprožila postopek pred Evropskim sodiščem, ker ta članica Evropske unije ni uspela zaščititi sredozemske morske želve, kot nalagajo skupna pravila za zaščito najbolj ogroženih rastlinskih in živalskih vrst.

Soederman evropski ombudsman
28. 10. 1999 15.00
Evropski parlament je ta teden za obmudsmana Evropske unije znova izvolil Finca Jacoma Soedermana, ki se bo na položaju s sedežem v Strasbourgu s pritožbami unijinih državljanov proti skupnim institucijam ukvarjal še naslednjih pet let.

Slovenija med najmanj skorumpiranimi državami
26. 10. 1999 21.33
V javnost je danes prišla lestvica najmanj skorumpiranih držav. Prvič se je na njej pojavila tudi Slovenija, ki sodeč po poročilu sodi med najmanj skorumpirane države sveta.

Sedem izvoznikov mesa črtanih s seznama
25. 10. 1999 20.13
V skladu s četrtkovimi sklepi vlade glede reševanja problematike nadzora v klavno- predelovalnih obratih je danes v veljavo stopil ukrep, ki iz seznama izvoznikov svežega rdečega mesa in izdelkov tega mesa ter mesa divjačine črta sedem obratov, in sicer Celjske mesnine, Alciso - Kras iz Šepulj, ljubljansko Kolinsko, Emono Lokev, Mercator - Eto Kamnik in Pomurko - mesne industrije, so sporočili z Veterinarske uprave Republike Slovenije (VURS).

Privatizacija italijanskega distributerja električne energije
25. 10. 1999 18.34
Italijanska privatizacija je danes dosegla svoj vrhunec, saj so Italijani na borzi lahko kupovali delnice podjetja za distribucijo električne energije <a href= http://www.enel.it/home_eng/scripts/default_e.asp target=_new>ENEL</A>. Hkrati so lahko delnice italijanskega monopolista kupovali tudi vlagatelji na newyorški borzi.

V središču Ljubljane odprt Center Evropa
25. 10. 1999 18.15
V središču Ljubljane, na Dalmatinovi 4, je danes svoja vrata odprl Center Evropa, informacijski center delegacije Evropske komisije v Sloveniji. Slovensko javnost naj bi seznanjal z Evropsko unijo: prebivalcem naj bi posredoval informacije o politikah, institucijah in načinu delovanja unije ter o vključevanju Slovenije vanje. Tako naj bi ljudje v njem našli vse, kar jih zanima o EU.