unije

Nov pravilnik o označevanju cen

14. 08. 1999 09.20

Konec prihodnjega tedna bo začel veljati pravilnik o označevanju cen blaga in storitev, ki ga je v sodelovanju s ponudniki blaga in storitev pripravil urad za varstvo potrošnikov na ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj. Pravilnik v celoti povzema direktivo Evropske unije o označevanju cen, njegov namen pa je izboljšanje obveščanja potrošnikov in lažje primerjanje cen.

Nemška podjetja plačujejo najdražjo elektriko

11. 08. 1999 13.50

Energija je za podjetja v Nemčiji precej dražja kot v ostalih članicah Evropske unije. Januarja so bile nemške cene elektrike približno 32 odstotkov, cene plina pa 27 odstotkov višje od povprečja v EU, so sporočili iz nemškega združenja odjemalcev energije.

Belgijski ukrepi

07. 08. 1999 09.37

Belgijska ministrica za javno zdravstvo Magda Aelvoet je zaradi nevarnosti okužbe z dioksinom prepovedala izvoz osnovnih živil, ki vsebujejo več kot dva odstotka živalskih maščob, brez potrdil.

Kučan in Zeman o prihodnosti višegrajske skupine v EU

06. 08. 1999 20.14

Slovenski predsednik Milan Kučan je danes v Grand hotelu Emona v Portorožu sprejel predsednika vlade Češke republike Miloša Zemana, ki je te dni v Sloveniji na dopustu. Sogovornika sta največ pozornosti posvetila prihodnosti višegrajske skupine držav, ki jim bo članstvo v EU dalo polno vrednost, še posebej, če bodo uspele v duhovni sistem Unije vnašati vrednote, ki so nastajale v tradiciji srednjeevropskega prostora.

Skupen nastop SDP in HSLS na hrvaških volitvah

06. 08. 1999 19.25

Hrvaški Socialdemokratska stranka (SDP) in socialnoliberalna stranka HSLS sta danes podpisali pogodbo o koalicijskem sporazumu ter o skupnem opozicijskem nastopu na bližajočih se hrvaških parlamentarnih volitvah. Skupno bi ti stranki lahko resno ogrozili vladajoči položaj Hrvaške demokratske unije (HDZ). Voditelja strank Ivica Račan (SDP) in Dražen Budiša (HSLS) sta izključila vsako možnost povezovanja in sodelovanja z vladajočo HDZ, tako pred in po volitvah, ki so napovedane za januar leta 2000.

Evropska komisija naj bi odobrila ustanovitev GlobalOne

03. 08. 1999 17.23

Evropska komisija je danes sporočila, da namerava v vseh državah evropske unije odobriti delovanje skupnega podjetja Deutsche Telekom, France Telekom in ameriške družbe Sprint, ki ponuja telekomunikacijske storitve.

Novi generalni sekretar Nata

02. 08. 1999 20.41

Veleposlaniki članic zveze Nato so popoldne začeli razpravo o imenovanju novega generalnega sekretarja, ki bo po vsej verjetnosti britanski obrambni minister George Robertson. Veleposlaniki članic zveze Nato so v Bruslju začeli razpravo o njegovi kandidaturi.

EU za dogovor med Izraelci in Palestinci

02. 08. 1999 17.55

Finska zunanja ministrica Tarja Halonen je danes v imenu Evropske unije pozvala Izrael k hitremu uresničevanju mirovnega sporazuma s Palestinci, še zlasti glede umika z Zahodnega brega. Po današnjem srečanju z izraelskim kolegom Davidom Levyjem v Jeruzalemu je ocenila, da se z vrnitvijo Delavske stranke na oblast v Izraelu odpira novo obdobje v izvajanju bližnjevzhodnega mirovnega procesa.

Dogovor o oblikovanju komisije

31. 07. 1999 21.00

Delegaciji parlamentarne skupščine rusko-beloruske unije in jugoslovanske skupščine sta se po štiridnevnih pogovorih danes dogovorili, da bosta parlamenta septembra oblikovala skupno komisijo, ki bo pripravila zakonske podlage za sprejem ZRJ v rusko-belorusko unijo, je poročala agencija Tanjug.

Blair predlagal naslednika Solane

30. 07. 1999 20.00

Britanski premier Tony Blair je obrambnega ministra Georga Robertsona danes predlagal za novega generalnega sekretarja zveze NATO, je sporočil Blairov tiskovni predstavnik. Robertson naj bi nasledil Javierja Solano, ki bo v prihodnje usklajeval zunanjo politiko Evropske unije.

Memorandum za šest projektov

30. 07. 1999 13.29

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji veleposlanik Amir Naqvi sta danes podpisala finančni memorandum v vrednosti dveh milijonov evrov za zagotavljanje tehnične pomoči Evropske unije za pripravo dokumentacije šestih projektov, ki bodo pri Evropski komisiji kandidirali v okviru predpristopne pomoči Ispa za izgradnjo gospodarske infrastrukture. Ob podpisu memoranduma v Ilirski Bistrici je minister Bavčar poudaril njegov pomen za kraj sam, v katerem se z novimi infrastrukturnimi projekti odpravljajo tudi napačne gospodarske odločitve iz preteklosti, veleposlanik Naqvi pa je poudaril, da želi EU s pomočjo zagotoviti uravnotežen gospodarski razvoj, da bi Slovenija takšna v unijo tudi vstopila. Podpis memoranduma je drugi po vrsti v okviru horizontalnega programa Phare LSIF, ki je namenjen predvsem zagotavljanju pomoči državam kandidatkam pri izgradnji gospodarske infrastrukture na področju okolja in transporta v okviru vseevropske prometne mreže (TEN).

Staranje prebivalcev EU

29. 07. 1999 17.01

V prihodnjih 30 letih se bo v večini regij Evropske unije število ljudi, starejših od 60 let, podvojilo, medtem ko bo najbolj dramatično v prihodnjih desetletjih naraslo število ''najstarejših'', tistih, ki bodo dosegli starost 80 let in več. Po danes objavljenih ugotovitvah Eurostata bo do leta 2050 v EU 10 odstotkov 80- in več-letnikov, medtem ko ta starostna skupina danes predstavlja štiri odstotke populacije.

Končana osemdnevna konferenca ASEAN

28. 07. 1999 17.54

Indijski zunanji minister Jaswant Singh je zavrnil vsakršno mednarodno posredovanje v sporu s Pakistanom glede Kašmirja. Indija in Pakistan se lahko neposredno pogovarjata o tem vprašanju, je ob robu konference zunanjih ministrov držav članic Združenja jugovzhodne Azije (ASEAN) v Singapurju dejal Singh. Indijski zunanji minister je s tem zavrnil prizadevanja za posredovanje v sporu tako ZDA kot Evropske unije.

Evro bo nacionalni denar zamenjal v obdobju treh mesecev

28. 07. 1999 16.10

Evropska komisija je danes ocenila, da bo glavnina bankovcev in kovancev evra v enajstih državah Evropske unije, ki so letos uvedle skupno valuto, v obtok dana v okrog dveh tednih po 1. januarju 2002. Pri tem je tudi menila, da bodo skupni bankovci in kovanci v obtoku nacionalni denar zamenjali v obdobju od enega do treh mesecev, kar je precej pred 1. junijem 2002, skrajnim rokom za izvedbo zamenjave denarja v obtoku.

EIB odobrila posojili Makedoniji

25. 07. 1999 09.06

Evropska investicijska banka (EIB) naj bi po poročanju sobotnega Financial Timesa Makedoniji za izboljšanje infrastrukture odobrila posojilo v višini 63 milijonov dolarjev. S tem posojilom naj bi začeli prvega v pričakovani seriji poslov na območju Balkana po končanju napadov zveze NATO na ZRJ. EIB je omenjeno posojilo odobrila Makedoniji v sklopu izvrševanja novih, posebnih nalog na območju Balkana, za katere se je investicijska banka Evropske unije odločila, ko je slednja izrazila željo, da EIB odigra ključno vlogo pri obnovi tega območja. Skupina strokovnjakov te banke je ta teden obiskala tudi Kosovo, kjer je ocenila tamkajšnje potrebe po posojilih. Na dolgi rok EIB izraža upanje, da bo pomagala tudi pri obnovi infrastrukture v Srbiji in Črni gori, ''čeprav politična oblast pričakuje, da bo moralo prej priti do političnih sprememb'', dodaja FT.

Pakt stabilnosti v Sarajevu

24. 07. 1999 17.33

Prihodnji četrtek in petek (29.7.-30.7) se bo v Sarajevu odvijalo eno največjih mednarodnih srečanj, takoimenovani ''Balkanski pakt stabilnosti''. Udeležilo se ga bo blizu 60 državnikov, z Balkana in Evropske unije, prišel bo ameriški predsednik Clinton, sodelovala pa bo tudi Rusija, Canada in Japonska. Vrh v Sarajevu, katerega pobudnica je Nemčija, je kar nekaj časa visel v zraku, saj Evropska unija ni hotela plačati stroškov zanj.

V državah EU znižana inflacijska stopnja

23. 07. 1999 08.05

V državah Evropske unije se je po podatkih Eurostata junija letna inflacijska stopnja z 1,1-odstotne ravni, beležene maja, znižala na en odstotek, medtem ko je bila junija lani 1,5-odstotna. V enajstih državah, ki so letos uvedle evro, je bila inflacija junija 0,9 odstotna, mesec prej 1,0-odstotna, leto prej pa 1,4-odstotna. Najvišjo inflacijo so junija beležili v Španiji, na Irskem, Nizozemskem in na Portugalskem - v vseh državah po 2,1-odstotno, najnižjo, 0,2-odstotno, pa v Avstriji. Nizko inflacijo so imeli tudi v Nemčiji, Franciji in na Švedskem, kjer je bila na 0,4-odstotni ravni. V primerjavi z majem se je inflacija junija znižala v osmih članicah EU, zvišala se je v treh, na enaki ravni pa je ostala v štirih. V primerjavi z junijem lani se je najbolj zvišala na Danskem in sicer z 1,2 odstotka na 1,9 odstotka, najbolj, z 0,8 odstotka na 0,2 odstotka, pa se je v enem letu znižala v Avstriji. V obdobju dvanajstih mesecev, vključno z junijem, je bila povprečna inflacija najnižja na Švedskem in sicer 0,3 odstotna, nizka, 0,4 odstotna, je bila tudi v Avstriji in Nemčiji. Najvišja, 3,6 odstotna, pa je bila v tem obdobju v Grčiji.

Coca-Cola v težavah

22. 07. 1999 20.56

Coca-Cola je spet v težavah. V štirih državah Evropske unije so inšpektorji nenapovedano preiskali Coca-Coline prostore. Prehrambeni gigant naj bi namreč nezakonito spodbujal trgovce k prodaji svojih izdelkov. Preiskava je nov udarec za Coca-Colo v Evropi, po vrsti škandalov. Nazadnje so morali zaradi lažjih zastrupitev belgijskih šolarjev umakniti svoje izdelke iz trgovin več evropskih držav.

Pakt stabilnosti v Sarajevu

22. 07. 1999 20.47

Prihodnji teden bo v Sarajevu eno največjih mednarodnih srečanj, takoimenovani pakt stabilnosti. Udeležilo se ga bo blizu 60 državnikov, z Balkana in Evropske unije, prišel bo ameriški predsednik Clinton, sodelovala pa bo tudi Rusija. O pomenu pakta je na satelitski tiskovni konferenci govoril predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Anthony Wayne.

V Helsinkih o strateških interesih EU

21. 07. 1999 16.10

Predsednik odbora za mednarodne odnose Jelko Kacin se je udeležil konference predsednikov odborov za mednarodne odnose držav članic Evropske unije (EU) in pridruženih članic v Helsinkih.

Za učinkovitejši Evropski parlament

21. 07. 1999 13.10

Nova predsednica Evropskega parlamenta Nicole Fontaine je danes v Strasbourgu napovedala novo obdobje in ob tem poudarila, da se bo v dveh letih in pol prizadevala za ravnotežje med Evropskim parlamentom in Svetom EU. Nicole Fontaine je hkrati izpostavila pričakovanje, da bo nova Evropska komisija delovala učinkovitejše in bolj pregledno in kot najpomembnejše naloge svojega mandata navedla, da naj bi Evropski parlament dobil več pristojnosti na vseh področjih pravnega reda unije.

EU, ZDA in Rusija Kitajsko in Tajvan pozivajo k dialogu

20. 07. 1999 21.44

Evropska unija je Kitajsko in Tajvan danes pozvala h konstruktivnemu dialogu za rešitev dvostranskih sporov. V izjavi, ki jo je v Helsinkih objavilo finsko predsedstvo unije, EU izraža zaskrbljenost nad najnovejšim razvojem dogodkov. Unija podpira načelo enotne Kitajske, vendar poudarja potrebo po mirni rešitvi tajvanskega vprašanja s pomočjo konstruktivnega dialoga.

Koroška deželna delegacija na obisku v Sloveniji

20. 07. 1999 15.35

Na uradni obisk v Slovenijo bo jutri prispela koroška delegacija, ki jo bo vodil deželni minister Koroške za kmetijstvo in projekte Evropske unije (EU) Georg Wurmitzer. V delegaciji bodo s strani deželne vlade še vodja oddelka za urejanje prostora Peter Fehrer, vodja oddelka za kmetijstvo Friedrich Floedl, predstavniki kmetijske zbornice in predstavnik slovenskih kmetov Stefan Domej.

EU Sloveniji odpira vrata za sodelovanje v Obnovi

19. 07. 1999 21.01

Zunanji ministri Evropske unije so danes na zasedanju v Bruslju sprejeli odločitev, da bodo na javnih razpisih za izvajanje projektov v okviru programa Obnova za Bosno in Hercegovino ter Kosovo poleg članic unije v prihodnje enakopravno sodelovale tudi države, vključene v program Phare, med njimi Slovenija.

Kazenske carine na evropske kmetijske izdelke

19. 07. 1999 20.03

Ameriška vlada je danes uvedla stoodstotne kazenske carine na evropske kmetijske izdelke. S tem je v soglasju s Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) odgovorila na odločitev Evropske unije, da prepove uvoz hormonske govedine iz ZDA.

EU napoveduje postopno ukinjanje sankcij proti ZRJ

19. 07. 1999 20.02

Zunanji ministri Evropske unije danes na zasedanju v Bruslju niso spreminjali režima sankcij proti ZR Jugoslaviji, vendar so napovedali, da bodo najprej ukinjeni tisti ukrepi, ki neposredno prizadevajo prebivalstvo, v prvi vrsti prepoved letalskih poletov in sodelovanja v športu. Po drugi strani se je petnajsterica zavzela za čimprejšnji izvzem Črne gore in Kosova iz teh ukrepov, predvsem tistih, ki prepovedujejo dobavo goriva.

Evropska komisija o agenciji za obnovo Kosova

19. 07. 1999 19.14

Zunanji ministri Evropske unije so danes na zasedanju potrdili načrte o ustanovitvi agencije za obnovo Kosova. Dogovorili so se že, kje bo imela agencija administrativni sedež v severnogrškem mestu Tesaloniki, kjer bo zaposleno 20 do 30 ljudi, operacijski center pa bo v Prištini.

Potrjeno imenovanje prihodnjih evropskih komisarjev

19. 07. 1999 15.00

Zunanji ministri Evropske unije so kot predstavniki vlad članic Evropske unije v soglasju z novim predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem po proceduri danes formalno potrdili imenovanje prihodnjih evropskih komisarjev. Pot za potrditev prihodnje Evropske komisije, ki bo nasledila odstoplo ekipo Jacquesa Santerja, v Evropskem parlamentu je tako odprta.

Schuessel o procesu povezav

19. 07. 1999 13.57

Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel je danes na zasedanju vodij diplomacij Evropske unije v Bruslju opozoril, da prizadevanja petnajsterice za stabilizacijo razmer na Balkanu ne smejo upočasniti širitvenega procesa povezave, še posebej v primeru držav z območja kot sta Romunija in Bolgarija.

Zasedanje zunanjih ministrov EU

19. 07. 1999 13.24

Zunanji ministri Evropske unije so se danes na odprtem delu zasedanja v Bruslju na splošno strinjali, da izkušnja s Kosovom narekuje tesnejšo zunanjepolitično koordinacijo med petnajsterico, ki bo zagotovila učinkovitejše in hitrejše ukrepanje unije v primeru regionalnih kriz.