unije

Finančni ministri o evropskem paktu o zaposlovanju
25. 05. 1999 20.08
Finančni ministri in ministri za delo Evropske unije so v Bruslju danes še zadnjič vzeli v roke evropski pakt o zaposlovanju, ki naj bi ga na vrhu EU v Koelnu čez deset dni sprejelo 15 članic.

Talbot ponovno na pogovorih v Moskvi
25. 05. 1999 17.47
Namestnik ameriške državne sekraterke Strobe Talbot se je danes vrnil v Moskvo na nov krog pogovorovo Kosovu ter hkrati opozoril na dejstvo, da kriza vpliva tudi na odnose med Rusijo in zahodnimi državami. Talbot se bo jutri srečal s posebnim ruskim odposlancem za Balkan Viktorjem Černomirdinom ter finskim predsednikov, odposlancem Evropske unije Martiijem Ahtisaarijem. Nadaljevali bodo pogovore, ki so jih začeli že prejšnji teden ter analizirali rezultate Černomirdinovih pogovorov v Beogradu. Černomirdin načrtuje ponoven obisk pri jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću konec tega tedna.

EU in ASEAN obnovila stike kljub sporu o Mjanmaru
24. 05. 1999 18.30
Evropska unija in Združenje držav jugovzhodne Azije (ASEAN) sta kljub nesoglasju v zvezi s položajem človekovih pravic v Mjanmaru danes po skoraj dveh letih obnovili pogovore.

Rau postal novi nemški predsednik
23. 05. 1999 17.52
V Nemčiji so danes potekale predsedniške volitve, za naslednika Romana Herzoga pa je po prvih podatkih izvoljen član socialdemokratske stranke Gerharda Schroederja Johannes Rau. Rau je dobil absolutno večino glasov, saj je v drugem krogu zanj glasovalo 690 članov zvezne skupščine. V prvem krogu mu je manjkalo 13 glasov. Rau, 68-letni novoizvoljeni predsednik, bo svoje mesto natopil 1. julija.

Mesečna injekcija namesto dnevne tabletke
23. 05. 1999 09.18
Dnevno tabletko proti zanositvi bi lahko kmalu, v Nemčiji menda že prihodnje leto, zamenjala mesečna injekcija. Mesečno injekcijo pred izdajo dovoljenja za uporabo v državah Evropske unije preizkuša še Evropska agencija za ocenjevanje zdravil (EMEA). Injekcija se je izkazala za zanesljivo na kliničnih testih v Evropi kot tudi v Egiptu in na Kitajskem, je povedal Paul Fitzhenry, tiskovni predstavnik podjetja Pharmacia & Upjohn iz New Jerseya. ''Mesečna injekcija je prvo zaščitno sredstvo, ki deluje s pomočjo naravnega estrogena,'' je dejal medicinski predstavnik omenjenega podjetja. Poleg tega vsebuje tudi gestagen, tako kot tabletka. V ZDA so injekcijo že poimenovali Lunella. Novo sredstvo deluje podobno kot tabletka za preprečevanje nosečnosti, saj dobiva ženska redno menstruacijo. Podobni so tudi stranski učinki. Prednosti nove injekcije so med drugim tudi velika varnost pri zaščiti, poleg tega pa driska in bruhanje ne vplivata na njeno učinkovitost. Zaradi naravnega estrogena je pričakovati manjšo verjetnost pojava tromboze kot pri tabletki. Željena plodnost nastopi ponovno v enem mesecu po zadnji injekciji.

Srečanje Ahtisaarija in Annana blizu Stockholma
22. 05. 1999 13.48
V bližini Stockholma sta se danes srečala finski predsednik Martti Ahtisaari, predstavnik Evropske unije, ter generalni sekretar Kofi Annan. Ahtisaari je Annana seznanil s pogovori, ki jih je imel v minulih dneh v Moskvi z ruskim posrednikom za ZRJ Viktorjem Černomirdinom in pomočnikom ameriške državne sekretarke Strobom Talbottomi, pogovori pa še potekajo.

Ahtisaari bo seznanil Annana z rezultati pogovorov o Kosovu
22. 05. 1999 10.22
Finski predsednik Martti Ahtisaari je danes odpotoval na Švedsko, kjer se bo sestal z generalnim sekretarjem Združenih narodov Kofijem Annanom. Pogovarjala se bosta o reševanju krize na Kosovu.

Lipponen: Slovenija bo sprejeta v EU v prvem krogu širitve
21. 05. 1999 17.41
Slovenski premier Janez Drnovšek, ki je na prvem obisku na Finskem, se je danes s finskim kolegom Paavom Lipponenom v Helsinkih pogovarjal predvsem o prihajajočem finskem predsedovanju Evropski uniji in o perspektivah unijine širitve. Finski premier je poudaril, da Finska ceni napredek Slovenije pri pogajanjih kot tudi na področju najpomembnejših reform, in izrazil prepričanje, da se bo Slovenija med prvimi vključila v EU.

V Grčiji prva konferenca EU o športu
20. 05. 1999 23.23
Ta konec tedna bo v grški Olimpiji potekala prva konferenca Evropske unije o športu. Konference, ki se bo končala v nedeljo, 23. maja, se bo udeležil tudi državni sekretar za šport na ministrstvu za šolstvo in šport Janko Strel.

DS o predlogu za veto na novelo zakona o prisilni poravnavi
19. 05. 1999 16.06
Državni svet (DS) je začel 34. redno sejo, na kateri bo odločal o predlogu interesne skupine delojemalcev za odložilni veto na minuli teden srejeto novelo zakona o prisilni poravnavi, stečaju in likvidaciji.

Francija in Slovenija soglasni glede reševanje kosovske krize
19. 05. 1999 16.05
Slovenija in Francija sta popolnoma soglasni v stališčih do reševanja kosovske krize, sta se danes po pogovorih v Parizu strinjala slovenski zunanji minister Boris Frlec in gostitelj, vodja francoske diplomacije Hubert Vedrine. Pri tem sta poudarila potrebo po hitrem izhodu iz krize.

''Šolska'' delegacija Furlanije-Julijske krajine v Ljubljani
19. 05. 1999 15.12
Delegacija ministrstva za šolstvo in šport pod vodstvom državnega sekretarja Pavla Zgage se je danes v Ljubljani srečala z delegacijo Furlanije-Julijske krajine pod vodstvom odbornika za šolstvo pri deželni vladi Franca Franzuttija.

Financiranje novega zavoda za naftne derivate urejeno po zgledu EU
19. 05. 1999 14.08
Oblikovanje posebnega javnega zavoda, ki bo pristojen za obvezne rezerve naftnih derivatov, je namenoma in v dogovoru z ministrstvom za finance zastavljeno tako, da njegovo financiranje ne poteka prek proračuna. Pri tem smo se zgledovali po nekaterih državah Evropske unije, kjer se omenjena dejavnost financira prek t.i. članarine, ki jo plačujejo uvozniki in distributerji naftnih derivatov, se je na izjavo predsednika parlamentarnega odbora za finance Janeza Kopača, češ da nedavni sprejem novele zakona o blagovnih rezervah in z njo povezana ustanovitev omenjenega zavoda pomeni svojevrsten ''vdor'' v proračun, odzval minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur.

Generalni tožilec EU: Športne organizacije same odločajo o potnikih za OI
18. 05. 1999 19.14
Nacionalne športne organizacije lahko same odločajo o potnikih za olimpijske igre. To stališče je na Evropskem sodišču v Luxembourgu zagovarjal generalni tožilec Evropske unije in sodišče običajno ravna v skladu z generalnim tožilcem.

Herzog upa na posredovanje Ahtisaarija v krizi na Kosovu
18. 05. 1999 16.06
Nemški predsednik Roman Herzog, ki je na obisku v Litvi, je dejal, da močno upa na posredovanje finskega predsednika Marttija Ahtisaarija v kosovski krizi. Ahtisaari si je po njegovem mnenju v zadnjih dveh letih pri mnogih vprašanjih pridobil velike diplomatske izkušnje. Ahtisaari se trenutno pripravlja na morebitno posredovanje v Beogradu.

DZ bo do počitnic dal prednost evropskim zakonom
18. 05. 1999 11.51
Državni zbor (DZ) naj bi do parlamentarnih počitnic obravnaval predvsem zadeve, povezane s prevzemanjem pravnega reda Evropske unije. Zato naj bi bila že naslednja, 15. oziroma junijska redna seja, namenjena predvsem obravnavi t.i. evropskih zakonov, v juliju pa naj bi poslanci na dveh izrednih sejah sprejemali tiste zakone, ki jih je vlada določila za prioritetne.

Ivanov se je znova zavzel za prenehanje napadov zveze NATO na ZRJ
17. 05. 1999 21.14
Ruski zunanji minister Igor Ivanov se je danes v Bruslju zavzel za prenehanje napadov zveze NATO na cilje v ZR Jugoslaviji. Vodja ruske diplomacije je vztrajal pri stališču Moskve, da je treba napade ustaviti čim prej, preden bo Varnostni svet Združenih narodov sprejel novo resolucijo o Kosovu.

EU o Kosovu in načrtih za prihodnost regije
17. 05. 1999 17.40
Zunanji ministri Evropske unije so danes na zasedanju v Bruslju izrazili obžalovanje, da jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević še vedno ni izpolnil pogojev, ki mu jih je v zvezi s kosovskim konfliktom postavila mednarodna skupnost. Poleg tega so se zavzeli za intenzivno iskanje politične rešitve ter za čimprejšnje oblikovanje ustrezne resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov.

Minister Gaspari vidi Slovenijo v EU že leta 2003
17. 05. 1999 17.28
Na današnjem sestanku finančnih ministrov in guvernerjev centralnih bank Avstrije, Madžarske in Slovenije je slovenski minister Mitja Gaspari avstrijskega gostitelja Rudolfa Edlingerja seznanil s težnjami Slovenije, da se v Evropsko unijo vključi že leta 2002 oz. 2003, podobno željo pa je izrazil tudi madžarski minister Zsigmond Jarai. Na novinarski konferenci je minister Gaspari poudaril, da so omenjene napovedi izredno optimistične, vendar pa o črnem scenariju ni želel govoriti.

Zunanji ministri EU predvsem o Kosovu
17. 05. 1999 17.05
Zunanji ministri Evropske unije so dopoldne v Bruslju začeli zasedanje, ki bo v prvi vrsti posvečeno kosovski krizi. O tej temi bodo vodje diplomacij petnajsterice govorili z ruskim kolegom Igorjem Ivanovom, predvidoma se bodo sestali z vodjo kosovskih Albancev Ibrahimom Rugovo in po načrtih tudi s črnogorskim predsednikom Milom Djukanovićem.

Prodi: nova Evropska komisija bo močnejša
17. 05. 1999 16.30
Novi predsednik Evropske komisije, nekdanji italijanski premier Romano Prodi, ki se je danes v Atenah sestal z grškim premierom Kostasom Simitisom, je po srečanju poudaril, da bo Evropska komisija odslej v mednarodni politiki igrala pomembnejšo vlogo.

Schroeder Ahtisaariju zagotovil vso podporo
17. 05. 1999 14.50
Nemški kancler Gerhard Schroeder je finskemu predsedniku Marttiju Ahtisaariju zagotovil vso podporo nemške vlade ter Evropske unije pri njegovem posredovanju v kosovski krizi.

Slovenija se vključuje v programe Evropske unije
16. 05. 1999 19.43
Od uveljavitve evropskega sporazuma 1. februarja letos Slovenija kot pridružena članica Evropske unije lahko sodeluje v programih skupnosti na številnih področjih, pogoje sodelovanja pa mora za vsak program posebej določiti pridružitveni svet. Za prve - s področja izobraževanja, usposabljanja in mladine - se je to že zgodilo in po izmenjavi note o sprejemu odločbe sveta je Slovenija tudi formalno 1. maja začela polnopravno sodelovati v programih Socrates, Leonardo in Mladina za Evropo.

Zunanji ministri EU jutri o kosovski krizi
16. 05. 1999 09.09
Zunanji ministri Evropske unije bodo v ponedeljek na zasedanju v Bruslju osrednjo pozornost posvetili reševanju kosovske krize.

Grčija, Romunija in Bolgarija podpirajo pakt stabilnosti
15. 05. 1999 18.07
Grčija, Romunija in Bolgarija podpirajo pakt stabilnosti Evropske unije za jugovzhodno Evropo, so ob koncu dvodnevnega srečanja v Bojani pri Sofiji danes soglasno menili zunanji ministri treh držav Georgios Papandreu, Andrei Plesu in Nadežda Mihajlova.

Začel se je vrh držav Višegrajske skupine
14. 05. 1999 13.55
V slovaški prestolnici se je danes začel dvodnevni vrh predsednikov vlad članic Višegrajske skupine.

Zjuganov zahteva zasedanje sveta federacije
12. 05. 1999 19.48
Vodja ruske komunistične stranke Genadij Zjuganov je danes sporočil, da bi se moral zaradi razmer v državi, ki so nastale po odstavitvi vlade Jevgenija Primakova, na izrednem zasedanju sestati svet federacije.

Japonska, ZDA, EU in Kanada za včlanitev Kitajske v WTO še letos
12. 05. 1999 10.00
Predstavniki Japonske, ZDA, Evropske unije in Kanade so na štiristranskem srečanju danes v Tokiu izrazili željo, da bi Kitajska do konca leta lahko postala članica Svetovne trgovinske organizacije (WTO).

Djukanović v ponedeljek na srečanje zunanjih ministrov EU
11. 05. 1999 22.44
Črnogorski predsednik Milo Djukanović je po današnjem srečanju z nemškim zunanjim ministrom Joschko Fischerjem v Hamburgu napovedal, da se bo v ponedeljek v Bruslju na Fischerjevo povabilo udeležil zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije.

Sindikati energetskega sektorja v EU opozarjajo pred izgubo delovnih mest
11. 05. 1999 20.38
Sindikat delavcev v energetskem sektorju Evropske unije je danes opozoril, da utegne v sektorju v prihodnjih štirih letih delo izgubiti 25 odstotkov delavcev, če bodo uresničeni načrti o odpravi državnih monopolov.