unije

Evropski parlament potrdil Agendo 2000
06. 05. 1999 17.32
Evropski parlament je danes potrdil Agendo 2000 - program reform Evropske unije, o katerem so pogajanja tekla skoraj dve leti.

Mednarodna skupnost Makedoniji odobrila 252 milijonov USD
05. 05. 1999 20.06
Države donatorke so Makedoniji, ki se zaradi vala beguncev s Kosova sooča z vse večjimi težavami, odobrile takojšno pomoč v višini 252 milijonov dolarjev. Pomoč je namenjena premagovanju najbolj žgočih problemov, so poudarili ob koncu srečanja donatork pod pokroviteljstvom Svetovne banke danes v Parizu.

Veleposlanik Naqvi pri Jelku Kacinu
05. 05. 1999 17.02
Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose (OMO) Jelko Kacin je danes sprejel vodjo delegacije Evropske komisije v Sloveniji, veleposlanika Amirja Naqvija, in njegovega namestnika Vincenta Piketa. Osrednje teme pogovora so bile širitev Evropske unije in Agenda 2000, prevzemanje pravnega reda EU v slovensko zakonodajo ter potek priprav pogajalskih izhodišč.

Z Madžarske v ZRJ dnevno prepeljejo 85.000 litrov bencina
05. 05. 1999 15.59
Zasebni vozniki z Madžarske v ZRJ dnevno prepeljejo približno 85.000 litrov bencina. Po trditvah madžarskih carinikov vozniki napolnijo rezervoarje z bencinom pred vstopom v ZRJ in jih izpraznijo pozneje v ZRJ.

Bo zamuda pri prevzemanju pravnega reda EU res odpravljena?
05. 05. 1999 15.08
Slovenija pri prevzemanju pravnega reda Evropske unije v svojo zakonodajo sicer spet zamuja, vendar ima do oddaje poročila o izvajanju državnega programa za prevzem pravnega reda EU za naslednje redno poročilo Evropske komisije o napredku Slovenije še dovolj časa, da bo zamudo odpravila, je na današnji seji komisije državnega zbora za evropske zadeve ocenil pristojni minister Igor Bavčar ter dodal, da bo pred oddajo poročila komisiji konec junija oziroma v začetku julija najverjetneje potrebna izredna seja državnega zbora za sprejetje predvidoma desetih zakonov iz svežnja t.i. evropske zakonodaje. Vladna služba za evropske zadeve ima po ministrovih besedah trenutno največ dela prav z državnim programom, ki ga mora po napotilih Evropske komisije prilagoditi strukturi rednih poročil, ki jih komisija pripravlja za vse države kandidatke. Te morajo svoja poročila o izvajanju programa oddati poleti, tudi na njihovi podlagi pa bo komisija pozno jeseni objavila svoje ocene.

Svet vlade za socialno varnost o programu aktivne politike zaposlovanja
03. 05. 1999 19.37
Svet vlade za socialno varnost, ki ga vodi minister brez listnice za koordiniranje delovnih teles s področja socialnega varstva Janko Kušar, je na današnji redni seji obravnaval program ukrepov aktivne politike zaposlovanja v Sloveniji za letošnje leto, ki ga je pripravilo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. Ključne usmeritve programa ostajajo enake kot v prehodnem letu in zagotavljajo celovitost in dolgoročen pristop k reševanju vprašanja brezposelnosti, so sporočili iz kabineta ministra Kušarja.

Schily: Nemčija lahko sprejme tudi več beguncev
02. 05. 1999 20.55
Nemški zunanji minister Otto Schily je danes v Bonnu makedonskemu notranjemu ministru Pavlu Trajanovu zatrdil, da bo Nemčija, če po potrebno, sprejela več kot predvidenih 10.000 beguncev.

Italijanski minister za evropske zadeve jutri v Ljubljani
02. 05. 1999 09.49
Na povabilo slovenskega ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja bo jutri na obisku v Ljubljani italijanski minister za evropske zadeve Enrico Letta. Sogovornika bosta osrednjo pozornost namenila vključevanju Slovenije v Evropsko unijo, njenim pripravam na članstvo in pa širitvi unije nasploh, so sporočili iz vladne službe za evropske zadeve.

Vargas Llos in fotograf AP prejela špansko nagrado za novinarstvo
30. 04. 1999 18.44
Španski dnevnik El Pais je danes objavil nagrajeni članek perujskega novinarja o senzacionalističnem poročanju v britanskem tisku in fotografijo pogreba na Kosovu. Avtorja članka in fotografije sta prejela špansko nagrado za novinarstvo Ortega y Gasset.

Črna gora zahteva izključitev iz naftnega embarga
30. 04. 1999 16.32
Črna gora je danes predlagala, da bi jo izključili iz naftnega embarga Evropske unije proti ZRJ, in pri tem izrazila pripravljenost, da sprejme mednarodni nadzor nad njenim uvozom nafte in naftnih derivatov.

Sprejeti pogoji za sodelovanje v programih EU s področja izobraževanja, usposabljanja in mladine
30. 04. 1999 14.50
V Bruslju sta bili včeraj izmenjani noti o sprejemu odločbe pridružitvenega sveta EU in Slovenije, s katero se sprejemajo pogoji za sodelovanje Slovenije v programih unije s področja izobraževanja, usposabljanja in mladine. S tem je bilo storjeno še zadnje formalno dejanje, ki omogoča, da prične Slovenija polnopravno sodelovati v programih Socrates, Leonardo in Mladina za Evropo.

Bavčar: Amsterdamska pogodba zelo pomembna tudi za Slovenijo
30. 04. 1999 14.26
Prvega maja bo v Evropski uniji začela veljati Amsterdamska pogodba, ki je v mnogočem zelo pomembna tudi za Slovenijo, saj je z zadnjo medvladno konferenco, namenjeno reviziji Maastrichtske pogodbe, unija zasledovala predvsem dva cilja, pomembna tudi za Slovenijo: približevanje unije državljanom EU ter pripravo unije na širitev, je za STA povedal minister za evropske zadeve Igor Bavčar.

Vojaški državni udar na Komorih
30. 04. 1999 11.58
V otoški državi Komori je vojska pod vodstvom načelnika generalštaba Azalija Hasunanija ponoči izvedla državni udar, razpustila državne ustanove in razveljavila ustavo. Predstavnik vojske je v radijskem nagovoru še povedal, da želijo tako preprečiti kaos in anarhijo v državi, kar dosedanji oblasti po mnenju vojske ni uspelo.

V veljavo stopa Amsterdamska pogodba EU
30. 04. 1999 08.58
V veljavo 1. maja stopa Amsterdamska pogodba Evropske unije, ki bo nasledila Maastrichtsko pogodbo, po kateri je unija delovala od leta 1992. Amsterdamska pogodba stopa v veljavo za nedoločeno obdobje.

Demografska statistika za vzhodno in srednjo Evropo
30. 04. 1999 07.51
Poljska je bila leta 1997 z 38,7 milijona prebivalcev po njihovem številu na prvem mestu med 12 srednje- in vzhodnoevropskimi državami, Estonija pa z nekaj več kot 1,4 milijona na zadnjem, navaja Eurostat, statistični urad Evropske unije, v statističnem poročilu držav srednje in vzhodne Evrope za lansko leto. V vseh omenjenih državah, razen Makedonije, kjer je število moških in žensk približno enako, so ženske v večini. To je še posebej značilno za baltske države: v Latviji pride na sto moških 116 žensk, v Estoniji 115, v Litvi pa 112. V vseh 12 srednje- in vzhodnoevropskih državah, razen Makedonije, Poljske in Slovaške, je število prebivalcev leta 1997 upadlo. Stopnja rodnosti oziroma število otrok na žensko se giblje od 1,1 v Bolgariji in Latviji do 1,5 na Poljskem. Smrtnost novorojenčkov je bila leta 1997 najvišja v Romuniji (23 na 1000 novorojenčkov), najnižja pa v Sloveniji (pet na 1000). Ob tem velja poudariti, da so za Albanijo podatki dosegljivi za leto 1995, ko jih je na 1000 novorojenčkov umrlo kar 42.

MTI: Madžarska najbolj priljubljena kandidatka za EU
29. 04. 1999 18.02
Madžarska je najbolj priljubljena kandidatka za članstvo v Evropski uniji, je pokazala javnomnenjska raziskava med prebivalci EU, ki jo je opravil madžarski inštitut GfK Hungaria. Po teh podatkih madžarsko članstvo v uniji podpira 54 odstotkov prebivalcev EU, medtem ko jih članstvo Slovenije - tako kot Romunije - podpira le 39 odstotkov.

Priprave na novo misijo OVSE na Kosovu
28. 04. 1999 18.45
Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) pripravlja novo misijo na Kosovu, ki bi začela delovati v okviru mirovne rešitve z mednarodno vojaško navzočnostjo v pokrajini. Zunanji minister Norveške Knut Vollebaek je po današnjem srečanju trojke OVSE na Dunaju dodal, da ''doslej še niso prejeli nobenega signala, da bi vodstvo v Beogradu sprejelo pogoje mednarodne skupnosti''.

Janez Janša na obisku v Rimu in Vatikanu
28. 04. 1999 15.10
Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša se je danes vrnil z večdnevnega obiska v Rimu in Vatikanu, kjer se je srečal s številnimi poslanci, senatorji in ministri različnih italijanskih parlamentarnih strank, obiskal pa je tudi Vatikansko državno tajništvo, zavod Slovenik in slovensko redakcijo Vatikanskega radia, so sporočili iz SDS.

Trojka OVSE o sodelovanju pri mirni rešitvi kosovske krize
28. 04. 1999 13.50
Zunanji ministri Norveške, Poljske in Avstrije pri Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) so na Dunaju danes začeli posvetovanja o krizi na Kosovu. OVSE razmišlja o načinu sodelovanja pri morebitni mirni rešitvi kosovskega vprašanja, se je izvedelo iz obveščenih krogov na Dunaju.

Sklepni dan 7. srečanja v Sofiji
28. 04. 1999 08.19
V Sofiji se je začel sklepni del 7. srečanja predsednika Evropskega parlamenta Jose Maria Gil-Roblesa s predsedniki parlamentov držav, ki sodelujejo v procesu širitve Evropske unije, ki se ga udeležuje tudi predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik.

Janez Podobnik o krizi na JV Evrope
27. 04. 1999 20.11
Na sedmem srečanju predsednika Evropskega parlamenta Jose Maria Gil-Roblesa s predsedniki parlamentov držav, ki sodelujejo v procesu širitve Evropske unije, so največ časa posvetili razpravam o aktualnih dogodkih, povezanih z ZRJ. Predsednik slovenskega DZ Janez Podobnik je med drugim poudaril, da Slovenija nedemokratičen režim v Beogradu pojmuje kot stalno in resno grožnjo za varnost jugovzhodne Evrope. Slovenija poskuse mednarodne skupnosti, ki jih vodi zveza NATO, označuje za najbolj odločilne korake za končanje nestabilnosti v tem delu Evrope. Uporaba sile kot zadnja faza vseh dosedanjih poskusov v tej regiji naj bi pomenila le prvi korak v bolj zavezujočih in premišljenih mednarodnih prizadevanjih za dosego miru in stabilnosti ter za zagotovitev normalnih političnih, gospodarskih, trgovinskih in drugih povezav med narodi in državami v JV Evropi, je navedel Podobnik. Zato Slovenija zelo resnih in tragičnih posledic sedanjega beograjskega režima ne jemlje kot notranjo zadevo ZRJ ali pa kot problem, s katerim naj se ukvarja le zveza NATO, saj je to tudi problem vseh sosednjih in partnerskih držav. Udeležencem je pojasnil tudi razpad nekdanje Jugoslavije in opozoril na vojaške konflikte, ki so se iz Slovenije preselili na Hrvaško, v BiH in zdaj na ZRJ, kjer najbolj prizadevajo prebivalce Kosova, obenem pa Srbijo potiskajo nazaj kot še nikoli doslej. Sprejeli so izjavo v zvezi z razmerami v JV Evropi, v kateri so izrazili svoje ogorčenje zaradi razmer in etničnega čiščenja v regiji in njihovo globoko skrb zaradi humanitarne katastrofe in ostalih posledic nadaljevanja vojaškega konflikta na omenjenem območju. Jutri, zadnji dan srečanja, bo v Sofiji namenjen razpravi o prihodnjih vidikih parlamentarnega sodelovanja, potrdili pa bodo tudi datum naslednjega srečanja, ki naj bi bilo jeseni v Sloveniji.

Poljska uvedla embargo na prodajo nafte ZRJ
27. 04. 1999 18.56
Poljska vlada je v skladu z odločitvijo Evropske unije z današnjim dnem prepovedala prodajo nafte in naftnih derivatov ZRJ, je povedal tiskovni predstavnik poljske vlade Krzysztof Luft.

Nemški krščanski demokrati začeli kampanjo za evropske volitve
27. 04. 1999 17.54
Nemška krščansko-demokratska unija (CDU) nekdanjega kanclerja Helmuta Kohla je danes drugi in zadnji dan kongresa v Erfurtu sprožila volilno kampanjo za evropske volitve 13. junija.

Romunija bo sprejela šest tisoč kosovskih beguncev
27. 04. 1999 17.13
Romunija zaradi kosovske krize do konca tega leta v svojem gospodarstvu pričakuje izgube v višini 750 milijonov dolarjev. Po srečanju s kolegi iz Evropske unije je romunski zunanji minister Andrei Plesu danes v Luxembourgu dejal, da bo njegova država pokazala solidarnost s kosovskimi Albanci in sprejela šest tisoč beguncev.

Norveški parlament priznal Schengenski sporazum
27. 04. 1999 17.07
Norveški parlament je na nočnem zasedanju priznal Schengenski sporazum, ki velja v Evropski uniji.

Predsednik Evropskega parlamenta prispel v Sofijo
26. 04. 1999 20.21
Predsednik Evropskega parlamenta Jose Maria Gil-Robles je danes prispel v Sofijo, kjer se bo jutri in v sredo udeležil 7. konference predsednikov parlamentov Srednje in Vzhodne Evrope.

EU okrepila sankcije proti Beogradu
26. 04. 1999 17.49
Zunanji ministri Evropske unije so se danes v Luxembourgu odločili za poostritev sankcij proti ZRJ. Ministri so se dogovorili, da bo prepoved prodaje nafte ZRJ začela veljati najpozneje v petek. Kot je sporočila slovenska misija pri EU, je Slovenija kot pridružena članica unije podprla odločitev EU o uvedbi prepovedi prodaje in dobave nafte in naftnih derivatov ZRJ.

Zunanji ministri EU o poostritvi sankcij proti ZRJ
26. 04. 1999 15.38
V Luxembourgu so se danes sestali zunanji ministri Evropske unije na pogovorih o nadaljnji poostritvi sankcij proti ZR Jugoslaviji. Dvodnevno srečanje pod vodstvom nemškega zunanjega ministra Joschke Fischerja bo potekalo predvsem v znamenju kosovskega konflikta.

Predsednik DZ Janez Podobnik odpotoval v Sofijo
26. 04. 1999 15.34
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je popoldne na povabilo predsednika bolgarskega parlamenta Jordana Sokolova odpotoval v Bolgarijo, kjer se bo v Sofiji udeležil tridnevnega srečanja predsednika Evropskega parlamenta Jose Maria Gil-Roblesa s predsedniki parlamentov držav, ki sodelujejo v procesu širitve Evropske unije.

Italijanski minister za evropske zadeve prihodnji teden v Ljubljani
26. 04. 1999 11.17
Na povabilo slovenskega ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja bo prihodnji ponedeljek, 3. maja, na obisku v Ljubljani italijanski minister za evropske zadeve Enrico Letta. Sogovornika bosta osrednjo pozornost namenila vključevanju Slovenije v Evropsko unijo, njenim pripravam na članstvo in pa širitvi unije nasploh, so sporočili iz vladne službe za evropske zadeve.