unije

EU ni soglasna o prostocarinskih prodajalnah

15. 03. 1999 17.30

Zavzemanja nekaterih članic Evropske unije za podaljšanje roka za dokončno ukinitev prostocarinske prodaje znotraj povezave tudi na današnjem zasedanju finančnih ministrov petnajsterice v Bruslju niso uspela. Nemškemu predlogu, naj s 1. julija letos unija rok za zaprtje podaljša do konca leta 2001, je nasprotovalo šest držav, za spremembo datuma, ki je bil s soglasjem članic določen leta 1991, pa bi se morala petnajsterica odločiti soglasno.

Ministri EU za finance o Agendi 2000

15. 03. 1999 12.16

Ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance danes na zasedanju v Bruslju nadaljujejo razprave o paketu notranjih reform povezave, predloženih v Agendi 2000. Namesto nemškega finančnega ministra Oskarja Lafontaina, ki je minuli teden zapustil vlado, ministrskemu zasedanju predseduje nemški minister za gospodarstvo Werner Mueller.

Februarja v EU manj novih avtomobilov

15. 03. 1999 11.14

Po podatkih Zveze evropskih avtomobilskih proizvajalcev (ACEA) je bilo februarja letos v državah Evropske unije na novo registriranih 3,6 odstotka manj avtomobilov kot februarja lani. V petnajsterici je bilo tako februarja letos na novo registriranih 1.072.896, leto prej pa 1.113.007.

Schroeder začel turnejo po evropskih prestolnicah

15. 03. 1999 11.12

Deset dni pred vrhunskim srečanjem Evropske unije (EU) v Berlinu se je nemški kancler Gerhard Schroeder danes odpravil na turnejo po prestolnicah držav članic petnajsterice. V petih dneh naj bi Shroeder kot predsedujoči EU pri vladah poskušal doseči dogovor glede sporne Agende 2000. O prihodnjem financiranju EU, izdatkih za kmetijstvo ter subvencioniranju regij namreč obstaja še veliko razlik v stališčih. Prva postaja Schroderjeve turneje je Koebenhavn, kjer se bo srečal z danskim premierom Poulom Nyrupom Rasmussenom, nato bo odpotval v Stockholm na pogovore s predsednikom švedske vlade Goeranom Perssonom. Zvečer pa so predvideni še pogovori s finskim predsednikom Marttijem Ahtissarijem in ministrskim predsednikom Paavom Liponnenom. V torek nemškega kanclerja pričakujejo v Haagu, Bruslju in Londonu, v sredo pa na Dunaju, Atenah in Rimu. Lizbona, Madrid in Luksemburg so na programu v četrtek, ob koncu turneje pa se bo Shroeder v petek v Bruslju sestal z evropsko komisijo ter predsednikom irske vade Bertiejem Ahernom.

Zunanji ministri EU nadaljujejo razpravo o svežnju reform

14. 03. 1999 10.28

Petnajst zunanjih ministrov Evropske unije je v nemškem mestu Eltville davi znova začelo razprave v okviru neformalnega srečanja, ki se je pričelo včeraj.

Ukrajina in Belorusija podpirata predlog o uniji z Rusijo

13. 03. 1999 17.07

Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko, ki je na delovnem obisku v Ukrajini, in predsednik ukrajinskega parlamenta Aleksander Tkašenko sta na današnjih pogovorih podprla predlog o oblikovanju unije med Belorusijo, Ukrajino in Rusijo.

Začelo se je neformalno srečanje zunanjih ministrov EU

13. 03. 1999 16.14

Zunanji ministri Evropske unije so se danes sešli v nemškem Eltvillu na neformalnem dvodnevnem srečanju, namenjen uskladitvi notranjih reform EU v okviru Agende 2000. Med osrednjimi temami sestanka bo tudi nova mirovna konferenca o Kosovu, ki se bo začela v ponedeljek v Parizu.

Zunanji ministri EU konec tedna neformalno o Agendi 2000

12. 03. 1999 10.56

Potem ko so kmetijski ministri Evropske unije včeraj sklenili načelen dogovor o reformi skupne kmetijske politike, bodo jutri in pojutrišnjem na neformalnem zasedanju v nemškem Eltvillu usklajevanja o ostalih notranjih reformah EU, ki jih začrtuje Agenda 2000, nadaljevali zunanji ministri povezave.

Slovenija na screening za transport

11. 03. 1999 15.16

Slovenija se danes in jutri skupaj z ostalimi petimi državami, ki se že pogajajo o članstvu v Evropski uniji, v Bruslju udeležuje večstranskega pregleda usklajenosti nacionalnih zakonodaj s pravnim redom EU za področje cestnega in železniškega prometa. Usklajenost področne slovenske zakonodaje bo podrobno pregledana na dvostranskem screeningu.

Padec vrednosti nemškega izvoza

11. 03. 1999 08.44

Vrednost nemškega izvoza je januarja padla za 5,6 odstotka na 69,2 milijarde mark. Hkrati je uvoz, kot so sporočili iz zveznega statističnega urada, v primerjavi z enakim lanskim obdobjem padel za 11,5 odstotka na 60,4 milijarde mark. Cene uvoza so se v primerjavi z januarjem 1998 znižale za 5,9 odstotka. Tako se je presežek zunanjetrgovinske bilance v primerjavi z enakim lanskim obdobjem povzpel z 5,1 milijarde na 8,8 milijarde mark. Najpomembnejše zunanjetrgovinske partnerke Nemčije so še vedno države evropske monetarne unije, kamor so izvozili za 32,2 milijarde mark blaga, od tam pa uvozili blago v vrednosti 29 milijard mark. Izvoz v preostale države Evropske unije je v tem obdobju znašal 9,4 milijarde mark, uvoz iz teh držav pa 6,2 milijarde mark. Blagovni promet z državami izven EU je januarja po podatkih urada znašal 27,7 milijarde mark, uvoz pa 25,3 milijarde mark.

Predstavili evropsko nagrado na področju informacijskih tehnologij

10. 03. 1999 15.45

Evropska komisija, generalna direkcija XIII (program IST - Information Society Technologies) je v sodelovanju z Euro-CASE (European Council of Applied Sciences and Engineering) objavila razpis za tekmovanje za Evropsko nagrado na področju informacijskih tehnologij 1999. Na ljubljanskem Inštitutu Jožef Štefan so na današnji predstavitvi omenjene nagrade med drugim poudarili, da je razpis že nekaj let odprt tudi za države srednje in vzhodne Evrope.

Denacionalizacija v Sloveniji poteka prepočasi

10. 03. 1999 15.00

Predstavniki Združenja lastnikov razlaščenega premoženja so na novinarski konferenci danes znova opozorili, da naj bi bilo v sedmih letih obravnavanih le 30 odstotkov vseh zahtev po vračilu premoženja, od katerih so šestino zahtev zavrnili. Predsednik združenja Tine Jaklič je ob tem opozoril, da je za nepotrebno dolgotrajnost in zavlačevanje denacionalizacijskega procesa v Sloveniji po njihovem krivo pomanjkanje politične volje. Pri čemer je ureditev denacionalizacijskega vprašanja eden izmed pridružitvenih pogojev Evropske unije.

Banque Nationale de Paris naj bi z združitvami postala največja svetovna banka

10. 03. 1999 14.15

Francoska Banque National de Paris (BNP) naj bi s 37,3 milijarde dolarjev vredno združitvijo s SG Paribas in Societe Generale postala prvak evropskih bank in ena največjih bank na svetu, kar je po besedah vodilnih v BNP tako v interesu vseh treh bank kot tudi strank. Združitev naj bi namreč prinesla dvig kakovosti in povečala tehnične zmogljivosti bank. Delnice vseh treh bank so danes umaknili iz borznega trgovanja.

Slovenski veleposlaniki na seminarju o EU

08. 03. 1999 17.42

Skupina devetnajstih slovenskih veleposlanikov v državah članicah Evropske unije in državah, ki kandidirajo za članstvo, se danes in jutri v Bruslju udeležuje seminarja o širitvi EU, ki ga je zanje pripravil urad Evropske komisije za tehnično pomoč in izmenjavo informacij TAIEX.

Minister Rop v Bruslju

08. 03. 1999 16.05

Dvodnevni obisk v Bruslju je danes začel slovenski minister za delo, družino in socialne zadeve Anton Rop, ki se bo jutri udeležil neformalnega dialoga ministrov Evropske unije za socialne zadeve s kolegi iz držav kandidatk za članstvo.

Slovenija odpira veleposlaništvi v Haagu in Kijevu

08. 03. 1999 16.04

Predsednik države Milan Kučan je izdal ukaza o odprtju slovenskih veleposlaništev v Haagu in Kijevu, piše v zadnji izdaji Uradnega lista RS.

Minister Rop v Bruslju

07. 03. 1999 12.03

Slovenski minister za delo, družino in socialne zadeve Anton Rop se bo v torek, 9. marca, udeležil neformalnega dialoga ministrov Evropske unije za delo in socialne zadeve s kolegi iz držav kandidatk za članstvo v povezavi. Tema srečanja bodo prednostne naloge kandidatk pri usklajevanju področne nacionalne zakonodaje z unijino.

30.000 kmetov proti reformi skupne kmetijske politike

06. 03. 1999 15.46

V središču Madrida je danes po navedbah policije okoli 30.000 kmetov protestiralo proti reformi skupne kmetijske politike.

Ecevit poziva EU in zvezo NATO, naj prepovesta dejavnost PKK

06. 03. 1999 12.25

Turški premier Bulent Ecevit je v pismu voditeljem držav članic zveze NATO in Evropske unije pozval, naj prepovejo dejavnost Kurdske delavske stranke (PKK).

Beograd vztraja pri svojem stališču do vojaške navzočnosti na Kosovu

05. 03. 1999 18.09

Beograjske oblasti vztrajajo pri svojem stališču v zvezi z morebitno razporeditvijo mednarodnih sil na Kosovu, pristojnih za nadzor uresničevanja mirovnega dogovora o prihodnosti Kosova, je dejal posrednik Evropske unije Wolfgang Petritch po današnjih pogovorih s podpredsednikom srbske vlade Nikolo Šainovičem v Prištini.

EU bo usklajevanja o reformi kmetijstva nadaljevala prihodnji teden

05. 03. 1999 16.41

Kmetijski ministri Evropske unije so danes v Bruslju končali dvodnevno razpravo o reformi skupne kmetijske politike. Po pričakovanjih tudi tokrat niso dosegli kompromisa o prihodnji podobi skupnega kmetijstva, za katerega gre iz proračuna EU približno polovica denarja, pogajanja pa bodo nadaljevali prihodnji torek, ko naj bi po napovedih nemškega predsedstva končno sklenili načelni dogovor o reformi. Ena osrednjih ovir za napredovanje v pogajanjih je bil nemško-francoski spor o financiranju skupne kmetijske politike po letu 2000. Nemčija je trdno stala za predlogom, naj v prihodnje del skupnega kmetijstva članice sofinancirajo iz nacionalnih proračunov, saj je v tem videla način za zmanjšanje svojih prispevkov v skupni proračun EU. Francija se je tem pobudam ostro uprla, saj bi jo kot kmetijsko velesilo ukrep finančno precej prizadel.

EU zaradi spora z ZDA o bananah zahteva zasedanje WTO

05. 03. 1999 16.17

Evropska unija se je danes pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) pritožila proti ZDA, ker ta država zaradi nerešenega spora glede unijinega uvoznega režima za banane, na izbrane izdelke iz EU, ki jih ZDA na leto uvozijo v skupni vrednosti 520 milijonov dolarjev, uvaja 100-odstotne uvozne tarife. ZDA je EU obtožila neodgovornega enostranskega ukrepanja in s tem grobega kršenja mednarodnotrgovinskih pravil ter zato zahtevala sklic zasedanja WTO.

EU beleži upočasnjeno rast BDP

05. 03. 1999 15.43

Po podatkih Eurostata se je bruto družbeni proizvod (BDP) v državah Evropske unije v zadnji četrtini prejšnjega leta v primerjavi s prejšnjo povečal za 0,2 odstotka. Podatki kažejo na upočasnjevanje rasti, saj je bila ta v tretji četrtini leta v primerjavi z drugo 0,6-odstotna.

Banka ABN Amro kupila delež v Banca di Roma

05. 03. 1999 15.26

Nizozemska poslovna banka ABN Amro je pridobila 8,75-odstotni delež v italijanski Banca da Roma, zanj pa je plačala 1,28 milijarde mark (660 milijonov evrov).

Luksemburg bo obdržal proračunski presežek

05. 03. 1999 10.16

V strategiji za proračunsko stabilnost, ki jo morajo Evropski komisiji predložiti vse članice Evropske unije, ki so letos uvedle evro, je Luksemburg predvidel, da bo v obdobju od letos do leta 2002 obdržal proračunski presežek. Ta naj bi leta 2002 znašal do 2,5 odstotka vrednosti bruto družbenega proizvoda. Evropska komisija je luksemburški program za proračunsko stabilnost pozdravila in ocenila, da so načrti v skladu s paktom za stabilnost in rast. Ta enajst članic EU, ki so uvedle evro, zavezuje k proračunski disciplini.

Slovenija bo za uskladitev z EU morala okrepiti kapacitete na mejah

04. 03. 1999 15.50

Prilagoditev standardom Evropske unije na področju nadzora zunanjih meja bo za Slovenijo ena zahtevnejših nalog pri usklajanju z EU na področju pravosodja in notranjih zadev, je ob robu dvostranskega screeninga na tem področju danes v Bruslju povedal državni sekretar v notranjem ministrstvu Slavko Debelak. Slovenija bo namreč morala precej okrepiti kapacitete na svojih mejah, torej prihodnjih zunanjih mejah EU, saj 800 ljudi, ki danes opravljajo to nalogo, ne ustreza standardom EU.

Predsednik DZ Podobnik in Lykke Friis o širitvi EU

03. 03. 1999 18.30

Predsednik DZ Podobnik in Lykke Friis o širitvi EU Koebenhavn, 3. marca (STA) - Predsednik DZ Janez Podobnik se je pred sklenitvijo tridnevnega obiska na Danskem popoldne pogovarjal z raziskovalko danskega inštituta za zunanjo politiko Lykke Friis, ki se ukvarja z vprašanji širitve Evropske unije. Po njenem prepričanju se pogajanja za polnopravno članstvo lahko končajo konec leta 2003.

Luksemburg podpira stališče Portugalske o Agendi 2000

03. 03. 1999 16.07

Luksemburški premier Jean-Claude Juncker je med današnjim krajšim obiskom v Lizboni podprl stališče Portugalske o Agendi 2000. Premier Juncker je po pogovorih s portugalskim kolegom Antoniom Guterresom ocenil, da so predlogi nemškega predsedstva Evropske unije nezadostni. Po mnenju luksemburškega premiera bi moral na primer dogovor o reformi skupne kmetijske politike EU upoštevati realni razvoj kmetijstva v različnih državah unije.

Scharping predsednik SPE

02. 03. 1999 17.30

Rudolfa Scharpinga so na sklepni dan četrtega kongresa Stranke evropskih socialdemokratov (SPE) znova izvolili za njenega predsednika.

Podobnik v danskem parlamentu tudi o vključevanju Slovenije v EU

02. 03. 1999 17.04

V okviru uradnega obiska v danskem parlamentu se je predsednik državnega zbora Janez Podobnik popoldne sešel tudi s člani komisije za evropske zadeve, ki so podobno kot pred njimi predsednik danskega parlamenta Iver Hansen poudarili, da je Danska naklonjena širitvi Evropske unije in izrazili podporo prizadevanjem Slovenije za polnopravno članstvo v tej integraciji.