unije

Bodo v letu 1999 avtomobili cenejši?
01. 01. 1999 14.15
Začetek leta 1999 prinaša na področju carin kar nekaj sprememb. V skladu z določili prosto-trgovinskih sporazumov, ki jih je Slovenija sklenila z 32 državami, se bodo znižale carine za številne izdelke iz teh držav, v okviru postopnega prilagajanja carin evropskemu sistemu carinskih tarif pa se bodo prvič znižale tudi carinske dajatve za avtomobile iz nekaterih neevropskih držav.

Nemčija prevzela predsedovanje EU
01. 01. 1999 13.10
Nemčija je z današnjim dnem prevzela polletno predsedovanje EU. Do prevzema je prišlo v odločilnem trenutku, na dan, ko je enajst članic unije uvedlo skupno denarno valuto. Ker tudi Nemčija uvaja evro, bo poleg predsedovanja EU kot prva država obenem prevzela rotacijsko vodenje enajsterice.

Evro postal zakonito plačilno sredstvo
01. 01. 1999 13.08
Ob polnoči je evro postal zakonito plačilno sredstvo v enajstih državah Evropske unije, t.i. članicah Gospodarske in denarne unije, potem ko so včeraj finančni in gospodarski ministri EU določili menjalniške tečaje evra do enajstih valut držav članic denarne unije.

Območje evra se ne boji inflacije
01. 01. 1999 11.59
Evropska unija se ob uvedbi skupne valute - evra ne boji inflacije. Najnovejši podatki statistične službe EU Eurostata kažejo, da je enajst držav članic evropske denarne unije imelo v novembru povprečno inflacijo 0,9 odstotka, v oktobru pa se je ta povečala na odstotek. Povprečna inflacija v EU je bila zmanjšana z 1,1 odstotka na en odstotek. Evropska centralna banka je ob tem sporočila, da se je prejšnji mesec rast najširšega denarnega agregata M3 s petih odstotkov v oktobru zmanjšala na 4,5 odstotka.

Guvernerji o menjalniških tečajih za evro
31. 12. 1998 12.19
Guvernerji držav članic Evropske unije ter predsednik Evropske centralne banke (ECB) Wim Duisenberg so danes na videokonferenci začeli s proceduro o določitvi menjalniških tečajev evra v razmerju z valutami enajstih držav članic denarne unije.

Schroeder: Z evrom je Evropa uspešno opravila globalizacijo
31. 12. 1998 11.34
Z začetkom Evropske denarne unije se je po mnenju nemškega kanclerja Gerharda Schroederja končal čas ''solo akcij v gospodarski in finančni politiki''.

V Italiji prvi evro kovanci
31. 12. 1998 10.35
Dan pred uvedbo skupne denarne valute Evropske unije je danes italijanska državna kovnica v Rimu skovala prve evro kovance, na katerih je upodobljena slovita da Vincijeva skica moškega.

Bo Velika Britanija postala pralnica denarja?
31. 12. 1998 08.31
Oblasti v Veliki Britaniji opozarjajo, da bi lahko po uvedbi enotne evropske valute evra v 11 državah članicah Evropske monetarne unije Velika Britanija postala pralnica denarja. Po uvedbi evra bo namreč lahko zamenjevati lokalno valuto v evro in ga nato legalno prenesti v države izven enotnega sistema. Po policijskih podatkih je za tako dejavnost najpriljubljenejša Velika Britanija in njen funt. Tako lahko špekulacije in povpraševanje po funtu povečajo njegovo vrednost, kar pa ni dobro za britansko gospodarstvo, ki že tako trpi izgube zaradi premočnega funta. Edino, kar britansko policijo ne skrbi preveč, je italijanski organizirani kriminal, ki je tradicionalno opredeljen za ameriški dolar.

Protestna izjava v zvezi z lipicanci
30. 12. 1998 14.02
Mednarodna organizacija Društvo prijateljev Lipice, ki je bilo ustanovljeno zaradi zaščite naravne in kulturne dediščine Slovenije, kot se kaže na primeru Lipice in lipicancev, je v današnji protestni izjavi proti bilateralnemu sporazumu med Avstrijo in Italijo glede lipicancev izrazilo odločno nasprotovanje temu sporazumu, ''po katerem je Avstrija pridobila pravice vodenja rejskih knjig za vse lipicance v Evropi, vključno s slovenskimi''.

Evropska unija zagotavlja nadaljevanje širitve
29. 12. 1998 09.45
Širitveni proces Evropske unije se bo po zagotovilu petnajsterice in nemškega predsedstva, ki krmilo v povezavi za pol leta prevzema s 1. januarjem, v prihodnje nadaljeval z nezmanjšanim tempom. Šesterica kandidatk, vključno s Slovenijo, ki se o članstvu z unijo že pogaja, bo do junija po načrtih opravila pregled usklajenosti zakonodaje za vseh 31 področij skupnega pravnega reda EU, v času nemškega predsedstva pa naj bi bilo na pogajanjih načetih novih osem področij. Vključno s sedmimi, o katerih so se pogajanja začela novembra, jih bo na pogajalski mizi do junija predvidoma polovica od vseh.

Arabski parlamentarci za odpravo sankcij proti Iraku
28. 12. 1998 10.06
Udeleženci izrednega sestanka Arabske parlamentarne unije (APU) so sinoči pozvali arabske države, naj si prizadevajo za ukinitev sankcij proti Iraku, niso pa izrecno pozvali h kršitvi sankcij, kot je želel Bagdad.

Zaradi protidumpinga ima ruski izvoz za 1,84 milijarde dolarjev izgube
27. 12. 1998 09.43
Zaradi protidumpinških ukrepov, ki so jih države uvedle proti ruskim izvoznim izdelkom, po ocenah ruskega ministrstva za trgovino Rusija letno izgubi več kot 1,84 milijarde dolarjev. Po podatkih ministrstva je protidumpinške ukrepe proti Rusiji uvedlo 36 držav, tako da Rusija glede na stopnjo diskriminacije izvoza za Kitajsko zaseda drugo mesto na svetu. Med državami, ki najpogosteje sprejemajo omejitvene ukrepe za uvoz ruskega blaga so članice Evropske unije, Združene države Amerike, Mehika, Brazilija, Turčija, Južna Koreja in Poljska. Protidumpinški ukrepi navadno veljajo za kovinske in kemične izdelke, časopisni papir, itd. Kot pojasnjuje ministrstvo, naj bi bilo eden od razlogov za takšne omejitve dejstvo, da Rusija podobno kot Kitajska še ni polnopravna članica Svetovne trgovinske organizacije.

ZDA uvozile več izdelkov iz jekla iz Japonske
26. 12. 1998 09.25
ZDA so letos oktobra uvozile 4,11 milijona ton jeklenih izdelkov, kar je za 56,2 odstotka več kot v enakem lanskem obdobju, je sporočil Ameriški inštitut za železo in jeklo (AIIS). Desetmesečni uvoz izdelkov iz jekla je dosegel obseg 34,63 milijona ton, kar je za 29,7 odstotka več kot leta 1997. Največjo rast - kar za 157 odstotkov - so zabeležili pri dobavi iz Japonske, medtem ko se je dobava jekla iz Evropske unije, sicer največjega tujega dobavitelja, v tem obdobju zmanjšala za 5,1 odstotka oz. 6 milijonov ton.

Tudi Italija znižuje eskontno obrestno mero
25. 12. 1998 09.57
Tudi italijanska centralna banka se bo pridružila osrednjim bankam držav evropske gospodarske in denarne unije (EMU), in sicer z znižanjem eskontne stopnje s 3,5 na 3 odstotka, kar je najbrž zadnja avtonomna poteza Bance d'Italia, preden bo Evropska centralna banka z začetkom leta 1999 prevzela nadzor nad monetarno politiko v EU. Nova obrestna mera, ki bo stopila v veljavo 28. decembra letos, za italijanske politike in poslovneže pomeni konec dolge in naporne poti vključevanja v EMU, pa tudi prepotrebno spodbudo za upočasnjeno domačo proizvodnjo.

Tudi ustavno sodišče se bo izobraževalo v okviru Centra za izobraževanje v pravosodju
24. 12. 1998 12.19
Predsednika vrhovnega in ustavnega sodišča Mitja Deisinger in Franca Testen ter minister za pravosodje Tomaž Marušič so danes podpisali sporazum, s katerim je ustavno sodišče pristopilo k Centru za izobraževanju v pravosodju. V okviru omenjenega centra, ki je bil ustanovljen konec oktobra, se bodo izobraževali strokovni sodelavci ustavnega sodišča, po drugi strani pa bodo ustavni sodniki in njihovi strokovni sodelavci centru nudili svojo strokovno pomoč pri izobraževanju slušateljev centra.

EU Slovenijo uradno obvestila o sklepu procedure za uveljavitev pridružitvenega sporazuma
23. 12. 1998 18.24
Generalni sekretariat sveta Evropske unije je danes diplomatski misiji Slovenije v Bruslju slovesno izročil noto, v kateri jo je obvestil, da so vsi postopki za uveljavitev pridružitvenega sporazuma EU in Slovenije sklenjeni. Sporazum stopa v veljavo prvi dan drugega meseca po opravljeni proceduri, torej 1. februarja prihodnje leto.

Za upravljanje s sredstvi pomoči EU bo skrbel Nacionalni sklad
23. 12. 1998 12.30
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Amir Naqvi sta danes podpisala memorandum o soglasju k ustanovitvi Nacionalnega sklada ter dva finančna memoranduma za program Phare - za nacionalni program 1998 in za program čezmejnega sodelovanja z Avstrijo za isto leto. Izjemno pomemben je prvi dokument, saj bo sklad pristojen za upravljanje s sredstvi pomoči Evropske unije (EU), s čimer bo Slovenija prevzela odgovornost za programiranje, porabo in nadzor nad sredstvi Phare. Obenem je ustanovitev sklada predpogoj za črpanje sredstev programa Phare za leto 1998.

Weimar kulturna prestolnica leta 1999
20. 12. 1998 12.24
Stockholm se je v soboto poslovil od naziva kulturne prestolnice Evrope v letu 1998 in uradni naslov prepustil Weimarju v nemški deželi Thueringen. V švedski prestolnici so ob tej priložnosti številni muzeji, gledališča in glasbene ustanove obiskovalcem nudile prost vstop na vse prireditve. Weimar bo leta 1999 zadnja kulturna prestolnica Evropske unije, preden bodo ta naslov leta 2000 podelili več evropskim mestom hkrati. V Stockholmu so s proračunom v višini približno 230 milijonov mark izvedli več kot 1100 prireditev. Vrhunec ''prestolovanja'' je bilo odprtje novega Muzeja za moderno umetnost.

Slovenija Bruslju predala nov sklop pogajalskih izhodišč
18. 12. 1998 14.02
Slovenija je danes Evropski uniji predala pogajalska izhodišča za novih pet področji skupnega pravnega reda: za pravo družb, ribištvo, statistiko, carinsko unijo in zunanje odnose. Tokrat je postavila zahteve za tri prehodna obdobja pri uveljavljanju skupne unijine zakonodaje, in sicer na področju carinske unije in zunanjih odnosov.

Luka Koper izvozna luka za avstrijsko zelenjavo in sadje
18. 12. 1998 12.25
V Luki Koper so danes potrdili prejem obvestila, s katerim jih je ministrstvo za promet in zveze včeraj seznanilo, da so v Evropski uniji 10. decembra Luki Koper kljub močnemu nasprotovanju italijanskih predstavnikov uradno priznali status evropskega pristanišča za izvoz avstrijske zelenjave in sadja. Odločitev bo stopila v veljavo, ko bo objavljena v unijinem uradnem listu.

Prvi sestanek Strokovnega sveta pri Uradu za varstvo potrošnikov
17. 12. 1998 16.27
Strokovni svet pri Uradu za varstvo potrošnikov je na svojem prvem sestanku danes kot prednostno nalogo naše države na področju varstva potrošnikov določil prilagoditev slovenske zakonodaje pravnemu redu Evropske unije. Člani sveta so za svojega predsednika izvolili prof. dr. Marka Ilešiča, podprli gradivo nacionalnega programa varstva potrošnikov ter sprejeli program dela urada za leto 1999.

Pridružitveni parlamentarni odbor
16. 12. 1998 12.10
Pridružitveni parlamentarni odbor Evropske unije in Slovenije naj bi drevi s sprejemom priporočil za Evropski parlament in slovenski državni zbor sklenil svoje ustanovno zasedanje. Slovenskim poslancem se bodo popoldne na zasedanju pridružili tudi predstavniki slovenske vlade, med drugim minister za evropske zadeve Igor Bavčar, ki se je davi že sestal z evropskim komisarjem za zunanje zadeve Hansom van den Broekom.

Časovni načrt Agende 2000 uspeh dunajskega evropskega vrha
16. 12. 1998 12.06
Predsedujoči Evropski uniji, avstrijski kancler Viktor Klima, je danes v Evropskem parlamentu v Strasbourgu časovni načrt za sporni paket reform Agenda 2000 označil kot največji uspeh nedavno končanega vrhunskega srečanja EU na Dunaju.

Širitev EU okrepila njen gospodarski položaj
16. 12. 1998 10.26
Načrtovana širitev Evropske unije, ki je v prvi krog uvrstila šest naprednejših kandidatk, med njimi tudi Slovenijo, bo po mnenju predstavnika Dresdner Bank odločilno spremenila položaj EU v svetovnem gospodarstvu.

V Strasbourgu bo prvič zasedal Pridružitveni parlamentarni odbor EU in Slovenije
15. 12. 1998 09.27
V Strasbourgu se bo drevi na dvodnevnem ustanovnem zasedanju sestal Pridružitveni parlamentarni odbor Evropske unije in Slovenije, ki na podlagi sporazuma o pridruženem članstvu predstavlja sodelovanje med Evropskim parlamentom in parlamentom pridružene članice. Njegova osrednja naloga je preučevanje vseh vidikov odnosov med Slovenijo in EU.

Jutri začne veljati nov tarifni sistem za prodajo električne energije
14. 12. 1998 15.54
Električna energija se bo jutri, ko začnejo veljati spremembe tarifnega sistema za prodajo električne energije iz Elektroenergetskega sistema Slovenije, ob nespremenjeni strukturi porabe v povprečju podražila za 6,11 odstotka. S spremembami pet let starega tarifnega sistema naj bi za uporabnike električne energije odslej veljal cenik, ki bo vzpostavil realnejše razmerje med cenami posameznih odjemnih skupin glede na stroške, ki jih ti odjemalci povzročajo elektroenergetskemu sistemu.

Začenjajo se seminarji za evropske inštuktorje
14. 12. 1998 15.46
V Ljubljani se je danes začel prvi iz cikla seminarjev za inštruktorje za evropske zadeve, ki ga v okviru programa Transform pripravljajo vladna služba za evropske zadeve, Inštitut za prenos znanja in tehnologije ter Inštitut za evropsko politiko iz Bonna.

Fischer na turneji po EU
14. 12. 1998 12.13
Nemški zunanji minister Joschka Fischer je danes začel turnejo po prestolnicah držav Evropske unije, med katero bo predstavil program nemškega predsedovanja uniji v prvi polovici prihodnjega leta. Dopoldan je obiskal Atene, od koder je že odpotoval v Haag, popoldan pa ga pričakujejo v Bruslju, kjer bo nemški program predstavil na novinarski konferenci.

Fisher na turnejo po članicah EU
13. 12. 1998 12.47
Nemški zunanji minister Joschka Fischer bo prihodnji teden obiskal prestolnice držav članic Evropske unije, kjer bo predstavil program nemškega predsedovanja uniji v prvi polovici prihodnjega leta. Kot je danes sporočilo nemško zunanje ministrstvo, bo Fischer novinarjem predstavil nemški program predsedovanja jutri v Bruslju.

Grški namestnik ministra za gospodarstvo prihaja v Slovenijo
13. 12. 1998 10.21
Na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo bo jutri prispela delegacija grškega ministrstva za gospodarstvo pod vodstvom namestnika grškega ministra za gospodarstvo Alexandrosa Baltasa. Grško delegacijo bo med drugim sprejel minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur, so sporočili iz ministrstva za ekonomske odnose in razvoj.