unije

V Zagrebu in Splitu filmski festival Evropske unije
04. 11. 1998 11.53
V Zagrebu se bo v četrtek s projekcijo avstrijskega filma Smešne igre (Funny Games) začel filmski festival Evropske unije, ki ga letos pripravljajo že drugič. Na festivalu se bo v dvorani zagrebške Kinoteke do 15. novembra predstavilo dvanajst držav s približno 20 filmi.

Evropska komisija dobro ocenjuje napredovanje uresničevanja notranjega trga
04. 11. 1998 07.33
Evropska komisija ugotavlja, da članice Evropske unije dobro napredujejo v uresničevanju zakonodaje s področja skupnega notranjega trga. Delež področnih direktiv, ki jih še ne uresničuje nobena članica EU, je s 26,7 odstotka, zabeleženih novembra lani, oktobra letos padel na 14,9 odstotka.

Na Dunaju odprli konferenco zunanjih ministrov EU in južne Afrike
03. 11. 1998 11.59
Z otvoritvenima govoroma avstrijskega zunanjega ministra Wolganga Schuessla in njegovega južnoafriškega kolega Alfreda Nzoja se je danes na Dunaju začela konefernca zunanjih ministrov Evropske unije in južnoafriške skupnosti za razvoj (SADC). Dvodnevno srečanje je posvečeno izgradnji sodelovanja med evropsko petnajsterico in 14 državami članicami SADC, govora pa bo tudi o konfliktih v južni Afriki in o odpravi trgovinskih preprek.

Šešelj na obisku v Rusiji
03. 11. 1998 08.32
Podpredsednik jugoslovanske vlade Vojislav Šešelj, ki se mudi na obisku v Rusiji, se je v ponedeljek v Jaroslavu udeležil zasedanja parlamentarne skupščine rusko-beloruske unije in ob tem dejal, da Beograd ne bo nikoli pozabil podpore Minska in Moskve v najhujših trenutkih kosovske krize. Ob tem je pozval k oblikovanju unije slovanskih narodov, ''ki bi Zahodu in zvezi NATO preprečili, da bi hodila po njihovem dostojanstvu''.

Viagra odslej tudi v belgijskih lekarnah
03. 11. 1998 07.37
Odslej je moč viagro, zdravilo proti moški impotenci, najti tudi na policah belgijskih lekarn. Po ocenah proizvajalca tega zdravila, ameriške družbe Pfizer, ki ji je Evropska komisija za prodajo viagre po državah Evropske unije zeleno luč prižgala septembra, je v Belgiji okrog 200.000 ljudi, ki bi jih utegnilo zdravilo zanimati. Viagro je moč kupiti izključno v lekarnah, na zdravniški recept, stranka pa mora biti starejša od 18 let. Tipičen ciljni pacient je sicer moški, star od 35 do 65 let.

Zunanjetrgovinski presežek članic EMU v prvi polovici leta 32,8 milijarde ekujev
31. 10. 1998 09.20
Enajsterica članic Evropske unije, ki bo prihodnje leto uvedla evro, je po podatkih Eurostata junija letos beležila za 8,3 milijarde ekujev trgovinskega presežka s svetom. Zunanjetrgovinski presežek enajsterice je bil od januarja do junija skupaj vreden 32,8 milijarde ekujev, kar je za 3,4 milijarde manj kot v enakem obdobju lani. Zunanjetrgovinski presežek celotne evropske petnajsterice je bil junija 3,2 milijarde ekujev, vendar pa je unija v prvih šestih mesecih leta dosegla le za 0,6 milijarde presežka, medtem ko ga je v enakem obdobju lani 16,1 milijarde ekujev. V prvih šestih mesecih leta je imela največji zunanjetrgovinski presežek Nemčija in sicer za 34,4 milijarde ekujev, medtem ko je največji primanjkljaj, v višini 18,8 milijarde, beležila Velika Britanija. Unijino trgovanje z ZDA se je v prvih šestih mesecih leta v primerjavi z enakim obdobjem lani povečalo za skupaj 16 odstotkov, azijska finančna kriza pa je pustila posledice na trgovanju z Japonsko. Izvoz iz unije v to državo se je zmanjšal za 14 odstotkov, uvoz pa je narasel kar za 16 odstotkov. Trgovinski primanjkljaj EU z Japonsko je bil v prvi polovici leta 17,3 milijarde ekujev.

Pravosodni ministri EU sporazumeli o boju proti korupciji
30. 10. 1998 16.05
Pravosodni ministri Evropske unije so se sporazumeli o temeljih za boj proti korupciji v zasebni sferi. S sporazumom, ki naj bi ga podpisali decembra, se bodo zakonodajalci po posameznih državah obvezali, da bodo preganjali ''podkupovanje in podkupljivost'', je po koncu neformalnega srečanja ministrov na Dunaju povedala nemška pravosodna ministrica Herta Daeubler-Gmelin. Po njenih besedah si bodo tudi na tem področju prizadevali za ''skupne standarde v pravnih načelih''.

Kitajski premier trdno verjame v stabilnost evra
30. 10. 1998 13.11
Kitajski premier Zhu Rongji je v pogovorih s predsednikom Evropske komisije Jacquesom Santerjem, ki se trenutno mudi na Kitajskem, izrazil zaupanje v trdnost evra. Hkrati je tudi izrazil upanje, da bo evro odigral pozitivno vlogo pri stabilizaciji mednarodnega finančnega sistema in poudaril, da bodo imele pri tem morda celo pomembnejšo vlogo države - članice Evropske unije. Iz pogovora pa se ni izvedelo, ali Kitajska namerava kak del iz svojih deviznih rezerv pretvoriti v evro, ko se bo drugo leto le ta tudi uradno pojavil na denarnem trgu.

Simpozij o harmonizaciji slovenskega pravnega reda s pravom Evropske unije
30. 10. 1998 11.02
Inštitut za statusno pravne raziskave, inštitut za primerjalno pravo ljubljanske pravne fakultete in Inštitut za gospodarsko pravo iz Maribora 19. in 20. novembra organizirajo simpozij na temo Harmonizacija slovenskega pravnega reda s pravnimi predpisi in drugimi akti Evropske unije, ki bo potekal v konferenčni dvorani poslovne stolpnice TR/3.

Notranji ministri EU o begunski politiki
29. 10. 1998 12.57
Notranji in pravosodni ministri Evropske unije so se danes na Dunaju sestali na dvodnevnem srečanju o skupni begunski politiki. V središču pogovorov bodo predlogi Avstrije kot predsedujoče EU o tem vprašanju, ki so v pripravah na srečanje naleteli na ostre kritike.

Tretje zasedanje slovensko-kitajskega komiteja za znanstveno in tehnološko sodelovanje
29. 10. 1998 12.32
Slovenska delegacija ministrstva za znanost, ki jo vodi državna sekretarka Verica Trstenjak, se od 26. do 30. oktobra mudi v Pekingu. Na svojem obisku so se udeležili tretjega zasedanja komiteja za znanstveno in tehnološko sodelovanje, na katerem sta obe strani poročali o dosedanjem sodelovanju, realizaciji projektov ter stanju in razvoju znanosti in tehnologije v obeh državah.

Sodelovanje EU z državami bivše Jugoslavije
28. 10. 1998 15.16
Jugoslavija, Hrvaška in Bosna še niso vložile zadosti truda v politični in ekonomski napredek, ki bi jim omogočal tesnejše vezi in sodelovanje z Evropsko unijo, je v sredo dejal predstavnik Evropske Unije.

Seja Sveta Banke Slovenije
28. 10. 1998 13.47
Svet Banke Slovenije (BS) je na svoji 169. seji dne 27. oktobra 1998 sprejel več pomembnejših sklepov in stališč. Ob razpravi o trenutnih gospodarskih in denarnih gibanjih ter pripravi pogajalskih izhodišč za pridružitev Slovenije EU za področje svobode gibanja kapitala, se je svet med drugim zavzel za nadaljnjo postopno liberalizacijo tokov, ki bo v prvi vrsti odvisna od nadaljnjega znižanja inflacije pri nas ter nadaljnje finančne stabilnosti. Z drugimi besedami, šele članstvo v Evropski denarni uniji je lahko porok modelu, ki ga danes uporabljajo države članice unije, so po seji sveta sporočili iz BS.

Srečanje Drnovška in Klime v Celovcu
28. 10. 1998 09.05
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je pozno ponoči v okviru slavnostnega srečanja v Celovcu sestal z avstrijskim kanclerjem Viktorjem Klimo.

Srečanje voditeljev držav Evropske unije
27. 10. 1998 08.58
Voditelji Evropske unije in ruski premier Jevgenij Primakov se bodo sestali na Dunaju na vrhunskem zasedanju, ki ga označuje odsotnost ruskega predsednika Borisa Jelcina, ki je zaradi zdravja prihod odpovedal v zadnjem trenutku. Trpel naj bi namreč za astenijo, splošno oslabelostjo, znižano psihično in fizično močjo.

Začetek dvostranskega screeninga za socialo in zaposlovanje
26. 10. 1998 11.33
V Bruslju se je danes začel dvostranski pregled usklajenosti nacionalne zakonodaje s sistemom Evropske unije za socialno politiko in zaposlovanje. Slovensko delegacijo na screeningu, ki bo trajal do četrtka, 29. oktobra, vodi državna sekretarka za delo, družino in socialne zadeve Nataša Belopavlovič.

Zunanji ministri EU danes tudi o širitvi
26. 10. 1998 11.29
Zunanji ministri Evropske unije danes v Luxembourgu razpravljajo o širitvi povezave.

Podpis začasnega mirovnega sporazuma o Bližnjem vzhodu
24. 10. 1998 09.59
Palestinski voditelj Jaser Arafat in izraelski premier Benjamin Netanjahu sta sinoči v Beli hiši slovesno podpisala začasni mirovni sporazum o Bližnjem vzhodu, ki odpira pot do pogajanj o dokončnem statusu palestinskih ozemelj. Pogajanja naj bi se začela že v roku desetih dni. Ob tej priložnosti sta politika opozorila, da je na poti do miru obeh ljudstev treba pričakovati udarce, vendar po Arafatovih besedah poti nazaj k nasilju ni. Arafat je izrazil zahvalo Netanjahuju za njegovo pripravljenost na kompromis, izraelski premier pa je pohvalil Arafatov pogum in voljo za izgradnjo miroljubnega sosedstva. Ameriški predsednik Bill Clinton je pred tem oba bližnjevzhodna politika označil kot ''partnerja v miru'' in izrekel priznanje na račun njunega poguma in pripravljenosti na tveganje. Oba se zavedata, da bi zaradi pripravljenosti na kompromis osebno lahko bila izpostavljena večjim nevarnostim, vendar sta se obvezala višjemu cilju. Arafat bo danes popoldne o rezultatih bližnjevzhodnih pogajanj obvestil tudi udeležence srečanja držav članic Evropske unije v Porečah. Arafat se je po sklenjenem sporazumu zahvalil EU za njena prizadevanja za mir na Bližnjem vzhodu.

Rugova: Razmere še vedno ''resne in nevarne''
23. 10. 1998 16.28
Politični voditelj kosovskih Albancev Ibrahim Rugova je danes opozoril na še vedno resne in nevarne razmere na Kosovu, kjer so srbske sile po njegovih besedah znova bombardirale vasi okrog Mališeva in Đakovice.

Velika Britanija za izpustitev nekdanjega diktatorja
23. 10. 1998 09.00
Britanski čaaniki v današnjih številkah pišejo, da britanska vlada preučuje možnost izpustitve nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta, ki ga trenutno na zahtevo španskega sodišča zadržujejo v neki londonski kliniki. Časniki se pri tem sklicujejo na izjavo britanskega premiera Tonya Blaira na novinarski konferenci, da bi London lahko zavrnil izročitev Pinocheta, ki jo zahteva Španija, ''iz humanitarnih razlogov'', tj. zaradi slabega zdravstvenega stanja 82-letnega Pinocheta.

Ameriški posrednik Hill in diplomati na srečanju z Rugovo
22. 10. 1998 16.27
Ameriški posrednik za Kosovo Christopher Hill se je danes v Prištini sestal z vodjo kosovskih Albancev Ibrahimom Rugovo. Srečanja so se udeležili tudi odposlanec Evropske unije za Kosovo Wolfgang Petritsch ter diplomati iz Nemčije in Velike Britanije. Osrednja pozornost pogovorov je namenjena načinom za dosego mirne rešitve kosovskega spora.

Cutileiro zadovoljen s pogovori v Sloveniji
22. 10. 1998 15.48
Dvodnevni pogovori s slovenskimi predstavniki so utrdili prepričanje generalnega sekretarja Zahodnoevropske unije (WEU) Joseja Cutileira, da se Slovenija ne le aktivno zanima za sodelovanje v evroatlantskih dejavnostih, ampak v vseh strukturah tudi aktivno sodeluje, je ob koncu uradnega obiska v Sloveniji dejal Cutileiro.

Napovedana počasnejša rast gospodarstva EU - posledica finančnih kriz v svetu
22. 10. 1998 11.27
Evropska komisija je v jesenskih gospodarskih izgledih za države Evropske unije napovedala, da bo gospodarska rast v petnajsterici počasnejša od predhodnih pričakovanj, podanih v spomladanskem poročilu. Do konca leta naj bi bila 2,9-odstotna, vendar pa se bo po napovedih Bruslja predvsem zaradi azijske in ruske finančne krize prihodnje leto zmanjšala na 2,4 odstotka, kar je precej manj od spomladi predvidene 3-odstotne rasti.

Jesenska napoved gospodarske rasti Evropske komisije
21. 10. 1998 16.08
Evropska komisija je zaradi azijske in ruske krize popravila svoje napovedi pričakovane gospodarske rasti v državah Evropske unije za prihodnje leto in sicer za 0,6 odstotka navzdol na 2,4 odstotka, medtem ko je za tekoče leto popravila napoved rasti navzgor na 2,9 odstotka, je razvidno iz jesenske napovedi komisije, objavljene danes v Strasborugu.

Klima se zavzema za boljšo gospodarsko usklajenost Evrope
21. 10. 1998 09.33
Predsedujoči Evropske unije, avstrijski kancler Viktor Klima, se je danes v Parizu zavzel za boljše usklajevanje gospodarskih, fiskalnih in socialnih politik v Evropi.

Scalfaro pooblastil D'Alemo za sestavo nov vlade
20. 10. 1998 09.03
Vodja italijanskih Levih demokratov Massimo D'Alema je predsednika republike Oscarja Luigija Scalfara včeraj seznanil, da je dobil potrebno podporo političnih strank, Scalfaro pa ga je na tej podlagi uradno pooblastil za sestavo nove vlade.

EIB namenja posojilo za infrastrukturo v Budimpešti
20. 10. 1998 07.47
Evropska investicijska banka (EIB) je namenila 110 milijonov ekujev posojila Budimpešti za nakup tramvajev, izboljšavo ravnanja z odpadno vodo ter za dela na izboljšavi cest, parkov, igrišč in termalnih kopališč. V obrazložitvi o namembnosti posojila EIB ocenjuje, da bo investicija Budimpešti pomagala dosegati ekološke standarde Evropske unije in izboljšati življenjske pogoje v madžarski prestolnici. Vključno s to investicijo je EIB doslej Madžarski namenila 1,3 milijarde ekujev.

Generalni sekretar WEU v Sloveniji
19. 10. 1998 15.52
Na povabilo premiera Janeza Drnovška se bo 21. in 22. oktobra na obisku v Sloveniji mudil generalni sekretar Zahodnoevropske unije (WEU) Jose Cutileiro, so danes sporočili z urada vlade za informiranje.

Začetek finančno največjega projekta v okviru Phare
17. 10. 1998 12.16
Ta teden so stekla dela na finančno največjem projektu doslej v okviru programa Evropske unije Phare za pomoč srednje- in vzhodnoevropskim državam. Gre za izgradnjo avtoceste na Poljskem, ki bo del avtocestne povezave Berlin-Varšava-Moskva. Projekt je skupaj vreden 180 milijonov ekujev. Od tega je iz programa Phare namenjenih 45 milijonov, prav toliko, t.j. 45 milijonov, bo prispeval poljski proračun, 90 milijonov pa bo kot posojilo prispevala Evropska investicijska banka (EIB).

MZZ opozarja na posledice kaznivega dejanja tihotapljenja v državah EU
15. 10. 1998 10.41
Zunanje ministrstvo ugotavlja, da se je v zadnjem času zelo povečalo število slovenskih državljanov, ki so zaradi kaznivih dejanj tihotapljenja ljudi iz vzhodnoevropskih, azijskih in afriških držav v zaporih ali priporih držav Evropske unije.