unije

Italija mora znova pretresti vprašanje pokojnin
28. 08. 1998 14.56
Italijanska vlada se bo morala po sprejemu proračuna za 1999 znova lotiti perečega problema socialne in pokojninske porabe, je v petek za La Republico izjavil Franco Marini, vodja stranke iz vladajoče koalicije. Italija v okviru svoje porabe za socialo potroši več denarja za pokojnine kot večina drugih članic Evropske unije, njeno prebivalstvo pa se stara. Po dolgotrajnih in žolčnih pogajanjih med vlado in voditelji sindikatov so lani novembra s pokojninsko reformo skrčili pokojninsko porabo za 4,1 miljarde lir v letu 1998. Vlada je pozdravila sporazum kot ''zgodovinski'', vendar je ocenila, da bi šli lahko še naprej in bi radodarni italijanski sistem uskladili s evropskimi standardi. Nova pokojninska reforma tako ne prinaša sprememb za delavstvo modrih ovratnikov, v skladu z obljubami, ki jih je dala zaveznikom z vrst trde levice, da bi si zagotovila ključno podporo v parlamentu. Marini sodi, da je je reforma ''pozitiven korak''. ''Toda gospodarske težave in odsotnost rasti zaposlenosti ustvarajo nove porableme. Zato je treba začeti z resnimi razpravami, brez odvečenega dramatiziranja'', še dodaja Marini.

Društvo prijateljev Lipice predalo EU uradno zahtevo za priznanje Slovenije kot dežele izvora lipicancev
27. 08. 1998 14.10
Ustanovitelja Društva prijateljev Lipice (DPL), baronica Monika van Paemel iz Belgije in dr. Boris A. Novak, sta se 21. avgusta 1998 v Bruslju sestala z več predstavniki Evropske unije, vključno z visokimi komisarji; na komisiji EU za trgovino in promet sta ob tej priložnosti uradno izročila zahtevo DPL za priznanje Slovenije kot dežele izvora lipicancev, skupaj z ustreznima zahtevama Združenja rejcev lipicanca Slovenije in Kobilarne Lipica ter z dosjejem o lipicancih, sta danes sporočila dr. Novak in van Paemelova.

Rugova zahteva prepoved letenja nad Kosovom
21. 08. 1998 13.12
Vodja kosovskih Albancev Ibrahim Rugova je danes mednarodno skupnost pozval, naj uvede območje prepovedi letenja nad Kosovom, s čimer bi ustavili srbske napade, od Združenih držav, Evropske unije in zveze NATO pa zahteval, da zaščitijo prebivalstvo na Kosovu, saj je položaj v tej pokrajini izredno težak in nevaren.

Singapursko gospodarstvo še naprej slabi
21. 08. 1998 08.05
Vse kaže, da se slabljenje singapurskega gospodarstva nadaljuje, saj je vlada v torek objavila upad julijskega izvoza glavnih izvoznih izdelkov, med katere sodi tudi elektronika. Izvoz domačih izdelkov brez nafte, ki je naboljši pokazatelj splošnih gospodarskih razmer, je julija upadel za 2,3 odstotka v primerjavi z enakim obdobjem lani, so sporočili z ministrstva za trgovino in razvoj industrijske menjave. V nasprotju s splošnim trendom upadanja domačega izvoza brez nafte, ki je znašal 4,8 odstotka v aprilu, 1,7 odstotka v maju in 2,3 odstotka v juliju, je nepričakovano izvoz v juniju narasel za 6,1 odstotka. Tudi izvoz elektronike, ki je temeljni kamen singapurskega izvoza, je v juniju zrasel za 3,7 odstotka in potem v juliju spet upadel za 5 odstotkov glede na lansko leto, so povedali na ministrstvu. Julijski padec izvoza elektronike je odsev trajajoče globalne prezasičenosti z glavnimi izvoznimi izdelki, predvsem s pogoni za trde diske, osebnimi računalniki in tiskalniki. Izvoz izdelkov brez vključene nafte na štiri od petih glavnih izvoznih trgov je v juliju glede na lansko leto upadel, porast so zabeležili le pri pošiljkah v države Evropske unije. O padcu pa poročajo tudi pri izvozu nafte, ki je glede na enako lansko obdobje julija upadel za 18 odstotkov, po junijski 22-odstotni rasti.

Manj brezposelnih na Portugalskem
21. 08. 1998 08.04
Stopnja brezposelnosti je na Portugalskem v drugi četrtini letošnjega leta upadla na 4,5 odstotka, in sicer s 5,9 odstotka, kolikor je znašala v prvem letošnjem četrtletju, so sporočili z državnega zavoda za statistiko. Podatki zajemajo samo celinsko Portugalsko brez Madeire in Azorov. Na celini je celotno število brezposelnih upadlo s 300.000 ob koncu leta 1997 ter 283.000 ob koncu marca letos na 218.000 ob koncu junija. Na Portugalskem je 9,46 milijona aktivnega prebivalstva, med 15 članicami Evropske unije pa ima prav Portugalska najmanj brezposelnih. Portugalska sicer doživlja gospodarski razcvet, vlada za letošnje leto namreč napoveduje 4,2-odstotno gospodarsko rast.

Norveška centralna banka zvišala obrestne mere
13. 08. 1998 07.50
Norveška centralna banka bo še petič letos zvišala orientacijske obrestne mere. Kot je povedal direktor centralne banke Kjell Storvik, mora Norveška krono v primerjavi z valutami Evropske unije obdržati stabilno, kar pa je izredno težko, saj vrednost krone zaradi padca cen surove nafte, ki je glavni izvozni produkt te skandinavske države, neprestano pada. Nazadnje je norveška centralna banka podoben ukrep izvedla 6. julija letos, finančni strokovnjaki pa menijo, da lahko kmalu pride do vnovičnega znižanja obrestnih mer, kar pa bo odvisno od gibanja cen surove nafte.

Okoljski izziv širitve
10. 08. 1998 12.30
Okoljska dimenzija bo v prihajajoči širitvi Evropske unije večji izziv kot v kateremkoli prejšnjem širitvenem procesu, o razkoraku med ravnjo zaščite okolja v uniji in srednje- ter vzhodnoevropskih kandidatkah za članstvo meni Evropska komisija. Ta ocenjuje, da bo uskladitev vseh kandidatk z unijinim okoljskim pravnim redom dosegljiva šele dolgoročno, potrebna vlaganja pa naj bi po ocenah Bruslja za vseh deset kandidatk znašala do 120 milijard ekujev.

Invalidska podjetja v Sloveniji in po Evropi
07. 08. 1998 14.52
V Sloveniji je bilo konec lanskega leta 118 invalidskih podjetij, ki so zaposlovala okoli 7000 delavcev, od tega 3600 invalidov. Od navedenega števila invalidskih podjetij jih je 80 odstotkov pridobilo status po letu 1990. Glede na skupno število vseh zaposlenih invalidov je v invalidskih podjetjih zaposlenih okoli 15 odstotkov invalidov. Med invalidskimi podjetji prevladujejo podjetja, v katerih je zaposlenih od 10 do 50 delavcev; le v 15 invalidskih podjetjih je zaposlenih več kot 100 delavcev, je zapisano v najnovejšem pregledu ministrstva za delo, družino in socialne zadeve.

Evropska komisija zavrnila združitev televizijskih postaj Premiere in DF1
05. 08. 1998 13.15
Evropska komisija je zavrnila pritožbo družb Bartelmann in Kirch, s katero sta si slednji skušali pridobiti dovoljenje za združitev komercialnih televizijskih postaj Premiere in DF1. Komisija meni, da bi združitev omenjenih postaj oslabila konkurenco znotraj Evropske unije, kar pa ni v skladu z njenimi zakoni. Podobno odločitev je komisija sklenila že maja, vendar pa sta se omenjeni družbi, ki komisiji zamerita, da je negativno mnenje sprejela že pred začetkom razprave in pri tem tudi kršila nekatere postopke, pritožili na evropskem sodišču. Medijska koncerna Bartelmann in Kirch sta po prepovedi združitve napovedali 50-odstotno povečanje svojih deležev pri televizijski postaji Premiere, še sporočajo predstavniki obeh družb.

Srečanje predstavnikov EU in OVK
05. 08. 1998 12.36
Prištinski dnevnik v albanskem jeziku Bujku v današnji številki piše, da se je tričlanska delegacija Evropske unije včeraj v vasi Lokce na območju Drenice sešla s predstavniki Osvobodilne vojske Kosova (OVK).

Schuessel proti zračnim napadom
05. 08. 1998 08.56
Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel se je v vlogi predsedujočega ministrskemu svetu Evropske unije izrekel proti letalskim napadom zveze NATO na Kosovu. ''Zračni napadi sicer lahko v določenih razmerah nekaj dosežejo, vendar na Kosovu zagotovo ničesar,'' je dejal Schuessel v pogovoru za hamburški časnik Die Woche. Za letalske napade je položaj na Kosovu po njegovih besedah ''preveč nepregleden''.

EU poziva Miloševića, naj prepreči spopade na Kosovu
03. 08. 1998 14.22
Predstavniki Evropske unije so pozvali jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, naj prepreči ponoven napad srbskih varnostnih sil na Kosovo. Vodja skupine v EU, zadolžene na Balkan, je povedal, da odgovora na omenjeni poziv še niso dobili.

Sirija kritizira Izrael in zahteva francosko posredovanje
03. 08. 1998 12.20
Sirske oblasti so obtožile izraelskega premiera Benjamina Netanjahuja, da spodkopava prizadevanja za vzpostavitev miru na Bližnjem Vzhodu in hkrati pozivajo Francijo, naj prevzame večjo vlogo v negotovih pogovorih.

Premier Drnovšek na obisku v Pragi
01. 08. 1998 12.46
Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes v Pragi, kjer bo zgodaj popoldne nagovoril študente Karlove univerze, ki sodelujejo v programu Ameriškega instituta za politične in ekonomske sisteme.

Letna inflacijska stopnja v EU znova 1,6-odstotna
30. 07. 1998 16.39
Letna inflacijska stopnja je bila v državah Evropske unije junija letos po podatkih Eurostata 1,6-odstotna, kar je enako kot junija lani, v enajsterici držav Evropske gospodarske in denarne unije (EMU) pa je bila 1,4-odstotna.

Vstop v WTO je za Kitajsko predrag
30. 07. 1998 15.15
Kitajski trgovinski partnerji zahtevajo previsoko ceno za vstop v Svetovno trgovsko organizacijo (WTO), poroča China Daily, ki navaja ministrstvo za trgovino. Glavna ovira za vstop Kitajske v WTO so zahteve določenih držav članic, ki zahtevajo prevelike stroške za ekonomski razvoj države. Ministrstvo je tudi pozvalo Francijo in ostale države Evropske unije, naj spodbudijo ostale članice WTO k znižanju stroškov na razumno raven, če želijo vključitev Kitajske v to trgovinsko organizacijo.

Milošević na srečanju z odposlanci EU
30. 07. 1998 14.23
Odposlanci Evropske unije so pogovore ob današnjem srečanju z jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševićem namenili vprašanju reševanja kosovske krize. Poglavitno je bilo vprašanje, ali bodo izgube na strani kosovskih upornikov vzbudile odpor do pogajalskega sporazuma in ali bodo lahko vzpostavili kompromis med nasprotnima stranema.

Elektronski denar kot predhodnik evra
29. 07. 1998 17.13
Evropska komisija je danes sprejela predlog, ki bo telefonskim družbam, supermarketom in ostalim ''ne-bankam'' povsod po Evropski uniji omogočil izdajanje elektronskega denarja. Takšna odločitev Evropske komisije preseneča, ker je včeraj predstavnica komisije povedala, da so predlog prestavili na september.

Milošević pristal na pogovor z delegacijo EU
29. 07. 1998 13.22
Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je privolil v srečanje z delegacijo Evropske unije, ki bo obiskala tudi voditelje albanske etnične skupnosti v Kosovu. Predstavniki Avstrije, Velike Britanije in Nemčije so sinoči začeli tridnevni obisk v Jugoslaviji, sestali pa so se že z jugoslovanskim notranjim ministrom Živadinom Jovanovićem.

Še tri področja pod drobnogledom komisije za evropske zadeve
29. 07. 1998 12.42
Parlamentarna komisija za evropske zadeve se je na današnji seji seznanila s potekom analitičnega pregledovanja usklajenosti slovenske zakonodaje z ureditvijo v Evropski uniji za še tri področja: mala in srednja podjetja, izobraževanje, usposabljanje in mladina ter kultura in avdiovizualna tehnika. Seznanjanje s t.i. screeningi je komisija začela minuli teden, ko se je seznanila z njihovim potekom za prva tri področja (znanost in raziskave, telekomunikacije ter skupna zunanja in varnostna politika) od dvanajstih, opravljenih doslej.

Generalni sekretar Evropske znanstvene fundacije pri Marinčku in Soviču
28. 07. 1998 17.07
Generalni sekretar Evropske znanstvene fundacije (EZS) profesor Enric Banda, ki je včeraj na povabilo Slovenske znanstvene fundacije (SZF) prispel na dvodnevni obisk v Slovenijo, se je dopoldne sestal z ministrom za znanost in tehnologijo Lojzetom Marinčkom in predsednikom parlamentarnega odbora za znanost in tehnologijo Borisom Sovičem, obiskal pa bo še Kemijski inštitut in Institut Jožef Stefan.

Evropska komisija odobrila združitev Chryslerja in Daimlerja
28. 07. 1998 08.04
Evropska komisija je odobrila združitev ameriške avtomobilske družbe Chrysler in nemške Daimler-Benz. Njuna združitev je doslej največja v avtomobilski industriji, s kapitalom 40 milijard dolarjev se je nova družba prebila na peto mesto med največjimi avtomobilskimi podjetji.

Kambodža v pričakovanju volilnih izidov
27. 07. 1998 16.36
Po besedah visoke opazovake Evropske unije Glenys Kinnock, štetje glasov včerajšnjih volitev v Kambodži poteka brez večjih zapletov. ''Pregledovanje volilnih lističev poteka zadovoljivo in takšne informacije dobivamo z vseh področij države'', je na obisku enega volilnih centrov v Phnom Penhu novinarjem povedala Glenys Kinnock. Tudi med samimi volitvami po njenih besedah ni bilo opaziti večjih nepravilnosti.

Albrightova obljubila pomoč azijskim državam
27. 07. 1998 12.52
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je azijskim državam, ki jih je prizadela huda gospodarska kriza, obljubila, da bodo Združene države podprle dodatne programe pomoči. Prebroditev krize je tudi v varnostnem interesu ZDA, je danes na regionalni konferenci Zveze držav jugovzhodne Azije (ASEAN) v Manili poudarila Albrightova.

Bruselj odobril združitev družb Daimler-Benz in Chrysler
24. 07. 1998 08.18
Evropska komisija je prižgala zeleno luč za združitev avtomobilskih proizvajalcev Daimler-Benz in Chrystler, saj meni, da transakcija zaradi močne in ustaljene konkurence v sektorju ne bo imela škodljivih učinkov na tržišče.

Evropska komisija za skupno strategijo boja proti ponarejanju evra
23. 07. 1998 10.50
Evropska komisija je predlagala, naj članice petnajsterice sprejmejo skupno strategijo za čim učinkovitejše preprečevanje ponarejanja bankovcev in kovancev evra. Predlog ima štiri osrednje točke.

Evropska komisija umika načrtovane pogovore o svobodni trgovini z državami Južne Amerike
22. 07. 1998 16.35
Evropska komisija je po nasprotovanjih evropskih kmetovalcev sprejela odločitev, da umika načrtovane pogovore o svobodni trgovini s petimi državami Južne Amerike. Vlade držav Evropske unije se morajo tako odločiti, ali zaupati Evropski komisiji, da začne pogajanja z omenjenimi državami. Vplivni lobiji evropskih kmetovalcev se bojijo pogodbe o prosti trgovini, ki bi lahko spodkopala njihov posel z odprtjem evropskega trga drugim cenejšim trgom. Marin, ki je odgovoren za odnose Evropske unije z Južno Ameriko, je dejal, da je za umik pogovorov o prosti trgovini glasovalo 20 evropskih komisarjev.

Kinkel poziva k politični rešitvi kosovskega vprašanja
22. 07. 1998 13.18
Po besedah nemškega zunanjega ministra Klausa Kinkla za ureditev kosovskega vprašanja ni ''druge možnosti'' kot politična rešitev. ''Vse strani na tem območju morajo takoj ustaviti vojaške spopade in čimprej začeti pogajanja,'' meni Kinkel. Obenem poziva Beograd in Tirano, naj ''storita vse potrebno'', da bi preprečili širitev spopadov na sosednja območja. VS ZN mora po Kinklovem mnenju razpravljati o učinkovitih ukrepih za ureditev spora, pri čemer ima sprotno preučevanje vojaških možnosti s strani zveze Nato, kot pravi nemški zunanji minister, ''velik pomen''.

Proizvodnja v družbi Tigar raste
22. 07. 1998 08.16
V družbi Tigar iz mesta Pirot v ZR Jugoslaviji so v prvih letošnjih šestih mesecih proizvedli 16.183 ton različnih proizvodov, kar je za 49,6 odstotka več kot v istem obdobju lani, vendar za enajst odstotkov manj kot je bilo načrtovano, je dejal generalni direktor Dragan Nikolič. Tigrova tovarna avtogum, ki ima v celotnih prihodkih družbe 76,5-odstoten delež, je v tem obdobju zabeležila 34,9 milijona dolarjev prodaje, od tega 15,7 milijona dolarjev izvoza. Med razloge za nedoseganje načrta je Nikolič uvrstil nizko kupno moč prebivalstva in nelikvidnost podjetij ter na tujih trgih povečano konkurenco daljnevzhodnih proizvajalcev in ukinitev preferencialov Evropske unije za jugoslovansko blago.

EU: Junija v EU večja prodaja avtomobilov
21. 07. 1998 08.02
Po podatkih Zveze evropskih avtomobilskih proizvajalcev (ACEA) je bilo število na novo registriranih avtomobilov v državah Evropske unije junija letos v primerjavi z junijem lani večje za 7,6 odstotka - z 1.093.805 se je povzpelo na 1.176.491.