unije

V Kranjski Gori tridnevni seminar o EU in vključevanju Slovenije
23. 05. 1998 11.45
V Kranjski Gori se je poteka tridnevni seminar Evropska unija in vključevanje Slovenije, ki ga prireja Kalandrovo društvo iz Ljubljane skupaj z Združeno listo socialdemokratov, inštitutom Karl Renner z Dunaja in Fondacijo Friedrich Ebert iz Nemčije. Na seminarju sodeluje 40 udeležencev.

Nemška Krščansko socialna unija začela kongres
22. 05. 1998 13.28
Nemška Krščansko socialna unija (CSU), koalicijska partnerka Krščansko demokratske unije (CDU) kanclerja Helmuta Kohla, je danes v Ingolstadtu začela mini kongres, na katerem naj bi sprejeli predlog proti "multikulturalni družbi" in za "zmanjšanje priseljevanja".

V Luki Koper odprli nov terminal za živo živino
22. 05. 1998 12.38
Državni sekretar za prehrano in veterino Matjaž Kočar je danes v Luki Koper odprl nov terminal za živo živino. Terminal, katerega gradnja je trajala dve leti, ima približno 4500 kvadratnih metrov hlevskih površin z enkratno kapaciteto skladiščenja 1300 glav živine, celotna vrednost investicije pa je znašala 800 milijonov tolarjev.

EU: Marca 10,3-odstotna brezposelnost
22. 05. 1998 10.52
Brezposelnost v državah Evropske unije je bila po zadnjih podatkih Eurostata marca letos 10,3-odstotna in hkrati že tretji mesec zapored na isti stopnji. Brezposelnih je bilo 17,4 milijona ljudi, kar je za 710.000 manj kot marca lani.

Avstrijski kancler Klima na obisku v Tuniziji
21. 05. 1998 17.03
Tunizijski predsednik Zine El Abidine Ali je danes sprejel avstrijskega kanclerja Viktorja Klimo, da bi z njim izmenjal mnenja na področju bilateralnih interesov kot tudi v okviru Evropske unije.

Finska stopnja brezposelnosti v aprilu znašala 14,3 odstotka
20. 05. 1998 08.18
Stopnja brezposelnosti na Finskem je v mesecu aprilu, z 13,7 odstotka v marcu, narasla na 14,3 odstotka, sporočajo z njihovega statističnega urada. V aprilu 1997 je bilo brez dela 16,6 odstotka delovne sile, kar znaša 359 tisoč ljudi in Finsko uvršča na vrh lestvice brezposelnosti dežel Evropske unije.

Robin Cook prispel v Ankaro
19. 05. 1998 17.17
Britanski zunanji minister Robin Cook je danes dopotoval v Ankaro, kjer bo skušal oživiti odnose med Evropsko unijo in Turčijo, ki so na mrtvi točki, odkar EU na zadnjem evropskem vrhu v Luksemburgu Turčije ni uvrstila v program prihodnje širitve unije.

Ministri EU za finance prvič o proračunu za 1999
19. 05. 1998 16.14
Ministri za gospodarstvo in finance Evropske unije so danes na zasedanju v Bruslju opravili prvo orientacijsko razpravo o predlogu proračuna za prihodnje leto. Osnutek, ki ga je aprila predstavila Evropska komisija, predvideva porabo v višini 96,9 milijarde in prilive v višini 86,3 milijarde evrov.

O Evropski uniji in trgu kapitala na finančno-borzni konferenci
19. 05. 1998 15.39
O procesu oblikovanja Evropske denarne unije in uvajaju nove denarne enote evro je mag. Vladimir Lavrač uvodoma ugotovil, da bo oblikovanje denarne unije in uvajanje evra povzročilo spremembe v gospodarstvih EU. Doseganje petih glavnih konvergenčnih kriterijev pa bo pomembno vplivalo tudi na gospodarstva srednjeevropskih držav kandidatk za vstop v EU. Podjetja, banke, državna uprava in drugi subjekti gospodarske politike se bodo morali najprej lotiti prilagajanja trajno fiksnim tečajem med evropskimi valutami in nato uvedbi evra. Slovenija danes ne izpolnjuje vseh konvergenčnih kriterjev. Konvergenčni kriterij inflacije 11 držav, ki danes sooblikujejo Evropsko denarno unijo, določa njeno 2,7-odstotno stopnjo, slovenska pa se giblje med osmimi in devetimi odstotki. Slovenija tudi še ne dosega kriterija dolgoročnih obrestnih mer. Od zahtev denarne unije pa prav tako odstopa še denarni in devizno tečajni sistem.

Rast finskih maloprodajnih cen
16. 05. 1998 09.25
Maloprodajne cene so se na Finskem aprila po obračunski metodologiji Evropske unije v primerjavi z marcem letos povečale za 0,5 odstotka, sporočajo iz finskega statističnega urada. Glede na enako obdobje lani so se maloprodajne cene na Finskem povečale za 1,7 odstotka. Marca so na Finskem maloprodajne cene zrasle za 0,2 odstotka.

EU: Trije milijoni ekujev za Črno goro
15. 05. 1998 15.33
Evropska unija bo s Črno goro prihodnji ponedeljek, 18. maja, v Bruslju podpisala sporazum o dodelitvi treh milijonov ekujev unijine pomoči Podgorici.

Grčija: Privatizacija 12 državnih podjetij
15. 05. 1998 08.17
Grška vlada namerava v prihodnje s privatizacijo 12 državnih podjetij napolniti državno blagajno. Prodaja podjetij naj bi v blagajno prinesla približno 800 milijard grških drahem, omenjeni ukrep pa je eden izmed številnih, ki jih je grška vlada pripravila z namenom izpolnjevanja konvergenčnih kriterijev Evropske denarne unije, ki naj bi se ji Grčija priključila leta 2001. Sprva namerava grška vlada prodati naftno družbo Hellenic Petroleum in njene prostocarinske prodajalne, kasneje pa bodo sledile prodaje ostalih, prodaji namenjenih podjetij.

Posvet o nadzoru nad finančnimi konglomerati
14. 05. 1998 16.25
V okviru tedna Evropske unije v Sloveniji je v hotelu Union danes potekala delavnica z naslovom Finančni konglomerati in nadzor na konsolidirani ravni.

Podpisana deklaracija o podpori predpristopni strategiji slovenske carinske in davčne administracije
14. 05. 1998 15.59
Komisar za notranji trg Evropske unije Mario Monti se je po odprtju konference Integracija Slovenije v notranji trg EU srečal z ministrom za finance Mitjo Gasparijem. Po končanih pogovorih sta vodja oddelka za mednarodne zadeve v generalnem direktoratu za carine in posredno obdavčevanje Alberto Oyarzabal in državna sekretarka na ministrstvu za finance Milojka Kolar podpisala deklaracijo o podpori predpristopni pripravljalni strategiji slovenske carinske in davčne administracije.

Evropska komisija zadovoljna z nacionalnimi zaposlovalnimi načrti
13. 05. 1998 15.58
Evropska komisija je danes na seji v Strasbourgu sprejela poročilo, v katerem ugotavlja, da predlogi nacionalnih zaposlovalnih načrtov članic petnajsterice kljub nekaterim pomanjkljivostim kažejo na skupno zavezanost unije, da stori konkreten napredek v boju proti brezposelnosti.

Delegacija britanske Interparlamentarne skupine na obisku v Sloveniji
13. 05. 1998 15.32
V Sloveniji se od 12. do 15. maja mudi delegacija britanske skupine v Interparlamentarni uniji. Gre za prvi obisk na parlamentarni ravni iz Velike Britanije v sedanjem mandatu državnega zbora. Delegacijo vodi John Marek iz Laburistične stranke, njen gostitelj pa je predsednik nacionalne skupine Interparlamentarne unije v državnem zboru Jelko Kacin, so danes sporočili iz državnega zbora.

Fasslabend: Vojna na Kosovu se je realistično že pričela
12. 05. 1998 15.35
Avstrijski obrambni minister Werner Fasslabend je ob robu zasedanja Zahodnoevropske unije (WEU) na Rodosu podal drastično oceno kosovskega konflikta in posledic, ki po njegovem mnenju grozijo Avstriji.

Zaradi Janše in Peterleta Jelinčič protestira pri Martinezu
11. 05. 1998 16.33
Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) in poslanec Zmago Jelinčič je na predsednika Interparlamentarne unije (IU) Miguela Angela Martineza naslovil pismo oziroma uradno prijavo na pristojni odbor za človekove pravice parlamentarcev pri IU v zvezi s poskusi preprečevanja njegovega članstva v slovenskem delu Pridružitvenega parlamentarnega odbora za vstop v Evropsko unijo (EU) s strani Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD).

Ministra Frlec in Krapež na ministrsko zasedanje WEU
11. 05. 1998 15.32
Slovenski zunanji minister Boris Frlec se bo na čelu slovenske delegacije, v kateri sta obrambni minister Alojz Krapež in načelnik generalštaba Slovenske vojske Iztok Podbregar, udeležil dvodnevnega spomladanskega zasedanja zunanjih in obrambnih ministrov Zahodnoevropske unije (WEU), ki se danes začenja na Rodosu.

Arafat v Bruslju
11. 05. 1998 15.30
Po poročanju belgijskega radia je v Bruselj danes prispel predsednik palestinskih oblasti Jaser Arafat.

Delegacija podjetja GEC-Marconi v državnem zboru
08. 05. 1998 15.41
Predsednik odbora DZ za obrambo Rudolf Petan je danes sprejel predsednika britansko-italijanske družbe GEC-Marconi Rt Hon Geoffreya Pattieja z delegacijo, v kateri sta bila veleposlanik Velike Britanije in Severne Irske David Andrew Lloyd in italijanski veleposlanik Massimo Spinetti, so sporočili iz DZ.

Obisk delegacije Europske unije v Sloveniji
07. 05. 1998 15.54
V Slovenijo je popoldne na tridnevni informativni obisk prispela delegacija Evropske unije pod vodstvom Jonathana Scheeleja, vodje DG VII/A/oddelka 1 - Mednarodni odnosi. Delegacija se bo v Sloveniji srečala z ministrom za promet in zveze Antonom Bergauerjem in njegovimi najožjimi sodelavci ter z upravami Slovenskih železnic, DARS-a in Luke Koper, so sporočili iz ministrstva za promet in zveze. Pogovori bodo namenjeni obravnavi tem, ki so povezane s pridruževanjem Slovenije k Evropski uniji, pregledali pa bodo tudi nacionalni program gradnje avtocest ter razvojne možnosti in razmere v Slovenskih železnicah in Luki Koper. Obisk v Sloveniji bo delegacija EU končala v soboto, 9. maja, popoldne po pogovorih v Luki Koper in krožni vožnji po Piranskem zalivu.

Hrvaška: Manjša blagovna menjava s tujino
07. 05. 1998 09.45
Hrvaški uvoz se je v prvem trimesečju letos v primerjavi z enakim obdobjem lani zmanjšal za 5,4 odstotka in je znašal 1,93 milijarde ameriških dolarjev. Prav tako se je v omenjenem obdobju zmanjšal hrvaški izvoz v tujino, in sicer za 8,4 odstotka, ter je dosegel vrednost 1,08 milijarde dolarjev, sporočajo iz statističnega urada Hrvaške.

Avstrija: Evro postal resničnost
06. 05. 1998 08.27
Ob konca minulega tedna je Avstrija uradno uvedla dvojno obračunavanje cen, in sicer v evru in v matični valuti šiling. Evro je tako v tej alpski državi postal resničnost, vsaj na papirju. Restavracije, podjetja, trgovine in časopisi svoje cene že obračunavajo v evru, s tem pa avstrijski državljani ter tuji turisti že dobivajo občutek kako bo po letu 2002, ko bodo vse cene v 11 državah Evropske unije izražene le v evru.

NATO brez odločitve o prerazporeditvi enot v Albaniji
04. 05. 1998 17.52
Zveza NATO pozorno spremlja krizo na Kosovu, vendar še ni sprejela odločitve o morebitni prerazporeditvi svojih enot v Albaniji, kot je zahtevala albanska vlada, je danes med obiskom v Madridu povedal generalni sekretar Severnoatlantske zveze Javier Solana.

Evro bo uvedlo 11 članic EU
04. 05. 1998 09.32
Voditelji držav EU so ponoči sprejeli dokončno odločitev, da bo 1. januarja 1999 evro uvedlo 11 članic povezave. Po 11-urnih pogajanjih o predsedovanju prihodnji Evropski centralni banki (ECB) so dosegli soglasje, da bo za prvega predsednika banke imenovan Nizozemec Wim Duisenberg, zdaj predsednik Evropskega denarnega inštituta. Duisenberg bo na čelo ECB imenovan za celoten osemletni mandat, vendar pa bo "na lastno željo" še pred iztekom mandata odstopil.

Evropski parlament o enajstih kandidatkah za evro
02. 05. 1998 10.23
Potem ko so ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance sinoči v Bruslju sprejeli priporočilo, naj evro 1. januarja prihodnje leto uvede enajst držav, je v postopku odločanja o uvedbi evra davi štafeto prevzel Evropski parlament. Evroparlamentarci bodo še dopoldne sprejeli mnenje o priporočilu finančnikov, ki bo po pričakovanjih pozitivno, saj so poslanci že minuli četrtek sprejeli svoje poročilo, v katerem so predlagali, naj ustanovne članice Evropske gospodarske in denarne unije (EMU) postanejo Avstrija, Belgija, Finska, Francija, Irska, Italija, Luksemburg, Nemčija, Nizozemska, Portugalska in Španija. Potem ko bo mnenje o priporočenih kandidatkah izrekel Evropski parlament, bo odločitev popoldne po pričakovanjih soglasno sprejel tudi vrh unije. Predsedniki vlad ali držav petnajsterice naj bi danes po napovedih številnih držav unije rešili tudi spor glede vprašanja, kdo bo prvi predsedoval Evropski centralni banki (ECB). Zvečer se bodo znova sešli finančni ministri, ki bodo določili menjalniški tečaj med valutami držav, ki bod 1. januarja 1999 uvedle evro.

Dogovor o predsedniku ECB dosežen?
02. 05. 1998 09.48
Evropska petnajsterica je očitno dosegla dogovor o predsedniku Evropske centralne banke (ECB), ki bo 1. julija nasledila Evropski denarni inštitut (EMI). Iz belgijskih virov se je izvedelo, da so se predsedniki vlad in držav danes v Bruslju sporazumeli, da bo na položaj z osemletnim mandatom imenovan sedanji predsednik EMI, Nizozemec Wim Duisenber. Duisenberg je ves čas užival podporo večine članic unije, razen Francije, ki je vseskozi vztrajala pri svojem kandidatu, predsedniku francoske centralne banke Jean-Claudeu Trichetu. Za zdaj še ni znano, ali je bil dogovor dosežen s tihim kompromisom, da bo Duisenberg po polovici mandata odstopil in položaj prepustil francoskemu kandidatu. Kot vztrajno ponavlja Evropska komisija, bi bila prepolovitev mandata kršenje pogodbe EU, vendar pa bi bil prostovoljen odstop kogarkoli pred iztekom mandata popolnoma legitimen.

Franco Juri se je srečal z Nikolajem Afanasijevskim
30. 04. 1998 16.55
Državni sekretar v ministrstvu za zunanje zadeve Franco Juri je danes v Ljubljani sprejel namestnika ruskega zunanjega ministra Nikolaja Afanasijevskega, ki je na večdnevnem obisku v Sloveniji. Na delovnem kosilu sta poseben poudarek namenila razvoju dvostranskih odnosov med državama po nedavnem obisku ruskega zunanjega ministra Jevgenija Primakova v Sloveniji. Strinjala sta se, da se gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in Rusijo ugodno razvija, saj je blagovna menjava med državama v preteklem letu presegla 700 milijonov ameriških dolarjev. S slovenskega zunanjega ministrstva so tudi sporočili, da je Afanasijevski izrazil interes Rusije za razvoj prometnih koridorjev, ki povezujejo zahodno in vzhodno Evropo. Juri pa mu je predstavil konkretne projekte, ki potekajo v sklopu trilateralnega sodelovanja med Slovenijo, Italijo in Madžarsko, ki so zlasti v svojem gospodarskem delu usmerjeni prav k povezovanju držav Evropske unije z Ukrajino in Rusijo.

Prvak SNS pri skupščini Zahodnoevropske unije vložil dva amandmaja
30. 04. 1998 15.02
Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič je kot član odbora za obrambo pri skupščini Zahodnoevropske unije vložil dva amandmaja, in sicer k poročilu Evropa in razmere na Balkanu ter k projektu organiziranja policijskih sil Zahodnoevropske unije, po vzoru operacije Alba v Albaniji. Jelinčič je stalnemu svetu Zahodnoevropske unije predlagal, naj upošteva pripravljenost Slovenije, da organizira poseben trenažni center za urjenje mednarodnih enot, ki bodo sodelovale v operacijah razminiranja v Bosni in Hercegovini, ter da naj upošteva pripravljenost nekaterih pridruženih članic Zahodnoevropske unije, na primer Slovenije, da sodelujejo tudi v nadaljnjih policijskih organizacijah, so sporočili iz poslanske skupine SNS.