unije

Cook za odpravo sankcij proti Iranu in Libiji

13. 01. 1998 09.52

Britanski zunanji minister Robin Cook bo skušal med svojim obiskom v ZDA sredi tega tedna ameriške predstavnike prepričati, naj omogočijo odpravo mednarodnih sankcij proti Iranu in Libiji. Cook, ki tačas predseduje ministrskemu svetu Evropske unije, meni, da bi morale ZDA normalizirati trgovanje z omenjenima državama, razen ko gre za strateško blago, je dejal njegov tiskovni predstavnik.

Uspešni britansko - japonski pogovori

13. 01. 1998 09.46

Japonska vlada je Evropski uniji zagotovila, da gospodarstva ne bo pospeševala enostransko s širitvijo izvoza. To je po končanem vrhunskem sestanku predstavnikov Evropske unije in Japonske v Tokiu danes povedal podpredsednik Evropske komisije Leon Brittan. Na skupni tiskovni konferenci s predsedujočim unije Tonyjem Blairom je Brittan dejal, da kolikor učinkovitejše bo Japonska deregulirala svoje gospodarstvo in pospeševala notranje povpraševanje, toliko prej bo lahko Evropa sprejela povečanje japonskega izvoza. Brittan in Blair sta ugodno ocenila tokijske pogovore. Blair in japonski premier Rjutaro Hašimoto pa sta dosegla dogovor o krepitvi sodelovanja med Veliko Britanijo in Japonsko.

Misija EU bo potovala v Alžirijo

09. 01. 1998 12.01

Predstavniki držav evropske petnajstrice so v Bruslju dosegli dogovor o misiji Evropske unije, ki bo odpotovala v Alžirijo in zbrala informacije o pokolih v tej državi.

Hubert Vedrine v Turčiji

08. 01. 1998 10.12

Vodja francoske diplomacije Hubert Vedrine je prispel na pogovore v Ankaro. Osrednje teme pogovorov bodo vključevanje Turčije v EU, kurdsko vprašanje in francosko-turški odnosi. Vedrine bo skušal turško vodstvo prepričati, naj se vendarle udeleži začetka evropske konference konec marca v Londonu. Ankara je namreč napovedala svoj bojkot konference, ker na decembrskem vrhu v Luksemburgu od unije ni dobila povabila za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu. Francoski zunanji minister bo turške oblasti skušal tudi prepričati, naj si bolj prizadevajo za zajezitev bega Kurdov v Zahodno Evropo.

Evropska komisija obsoja kruto nasilje v Alžiriji

07. 01. 1998 17.28

Evropska komisija je danes ostro obsodila "kruto nasilje", ki se v zadnjih tednih dogaja v Alžiriji, in izrazila solidarnost s tamkajšnjimi prebivalci. Opozorila je, da Evropska unija ob tem ne sme "biti nema".

Kurdski begunci v luči Schengenskega sporazuma

05. 01. 1998 18.29

V sredo se bo sešla delovna skupina sveta Evropske unije za Schengenski sporazum, ki bo obravnavala novonastale razmere po množičnem zatekanju kurdskih beguncev v Italijo in izrazom pripravljenosti te države, da beguncem podeli politično zatočišče. Viri na Evropski komisiji so povedali, da imajo begunci v primeru dodelitve političnega azila s strani ene države, ki je polno pristopila k Schengenskem sporazumu, pravico do prostega kroženja po vseh "schengenskih" državah, vendar pa imajo bivališče lahko le v državi, ki jim je zatočišče podelila. Viri na komisiji so pri tem razložili, da za druge države potemtakem "ni nevarnosti", hkrati pa poudarili potrebo po uskladitvi petnajsterice do tovrstnih problemov. Italija se je že znašla pod kritiko nekaterih držav petnajsterice, predvsem Avstrije in Nemčije, ki ji očitajo neučinkovito begunsko politiko in "varovanje unijinih meja". Oblasti v Rimu pa poudarjajo, da vrata Italije ostajajo odprta vsem, ki so politično preganjani.

Špansko gospodarstvo preseglo pričakovanja

05. 01. 1998 08.40

Špansko gospodarstvo je leto 1997 sklenilo bolje, kot pa je pričakovala vlada ministrskega predsednika Joseja Marie Aznarja. Kot je v letnem poročilu ugotovilo ministrstvo za gospodarstvo, vlada za leto 1997 napoveduje gospodarsko rast v višini 3,3 odstotka. To je za 0,3 odstotne točke več, kot pa je bilo predvideno v lanskem državnem proračunu. S tem se je Španija po stopnji gospodarske rasti uvrstila nad povprečjem držav članic Evropske unije. Leta 1996 je Španija zabeležila 2,2-odstotno gospodarsko rast. Vlada je za leto 1997 tudi napovedala, da bodo cene porasle za manj kot 2,2 odstotka, kar je 0,4 odstotka manj, kot je bilo predvideno aprila. Leta 1996 je Španija zabeležila 3,2-odstotno stopnjo inflacije. Indeks delnic na borzi v Madridu je kljub krizi na finančnih trgih v vzhodni Aziji leta 1997 porasel za 40 odstotkov na preko 600 točk.

Bolgarija odpravila uvozne carine za osebne avtomobile iz EU

02. 01. 1998 08.56

Bolgarija je v začetku leta odpravila uvozne carine na osebne avtomobile iz članic Evropske unije in držav, s katerimi ima sklenjene sporazume o prosti trgovini. Ukrep velja tako za uvoz novih kot tudi rabljenih vozil, je poročal bolgarski tednik SEGA. Doslej je za uvoz avtomobilov iz teh držav veljala šestodstotna carinska dajatev. Novo določilo prinaša prednosti tudi za korejske in japonske avtomobile ter za vozila ameriških proizvajalcev, izdelana v Evropi. Za uvoz novih avtomobilov iz Rusije bodo morali Bolgari še naprej plačevati 16-odstotne oz. za uvoz rabljenih 25-odstotne carine. Ta država namreč s Sofijo še ni sklenila sporazuma io prosti trgovini, niti ni članica Svetovne trgovinske organizacije.

Francija pričakuje nove rekorde v prodaji šampanjca

30. 12. 1997 08.19

Leto 1997 bo po vsem sodeč tudi leto rekordne prodaje šampanjca. Kot je poročal francoski gospodarski časnik Les Echos, naj bi letos s prodajo preko 270 milijonov steklenic šampanjca porušili "vse rekorde". Francija je letos bolj kot prodajo na domačem trgu povečala izvoz te peneče pijače: v članice Evropske unije je prodala za deset odstotkov več kot leto poprej, v ostale države pa celo za 14 odstotkov več. Francoski vinarji pa se že spogledujejo s prehodom v leto 2000, ko naj bi se prodaja šampanjca še povečala, je poročal časnik.

Japonski avtomobilski koncerni kupujejo vse več delov v tujini

29. 12. 1997 08.06

Japonski avtomobilski koncerni so med aprilom in septembrom kupili v tujini več avtomobilskih sestavnih delov kot leto dni pred tem. Vrednost iz ZDA uvoženih avtomobilskih delov se je povečala za 5,2 odstotka na 11,46 milijarde ameriških dolarjev, so v Tokiu sporočili iz združenja japonskih proizvajalcev avtomobilov. Iz članic Evropske unije pa je med aprilom in septembrom na Japonsko prišlo za 2,76 milijarde dolarjev avtomobilskih delov, kar je za 5,7 odstotka več kot v enakem obdobju leta 1996.

Avstrija želi v NATO

28. 12. 1997 12.42

Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel je zatrdil, da je "Avstrija lahko in mora biti članica zveze NATO". Jasno je tudi, koliko bi jo včlanitev v Severnoatlantsko zvezo stala: po sedanjih izračunih okrog 700 milijonov šilingov. Schuessel je menil, da bi obrambni minister Werner Fasslabend to vsoto lahko pokril celo iz tekočih proračunskih sredstev.

Stavka španskih rudarjev

27. 12. 1997 12.37

Španski rudarji so začeli stavko, s katero od vlade zahtevajo, naj spoštuje načrt prestrukturiranja, ki ga je sklenila s sindikati, četudi so direktive Evropske unije v nasprotju z načrtom. Vlada in sindikati so se dogovorili o postopnem zmanjševanju števila zaposlenih in o znižanju proizvodnje, Bruselj pa zdaj meni, da bo treba proizvodnjo še zmanjšati. Španski minister za industrijo Josep Pique je napovedal, da bo vlada v Bruslju branila načrt, čeprav bodo pogajanja po njegovem zelo težka.

Presežki evropskega govejega mesa v Severno Korejo?

23. 12. 1997 09.43

Podpredsednik severnokorejske vlade Kim Jung Nam je v pismu zaprosil Dansko, naj posreduje pri Evropski komisiji, da bi iz zalog Evropske unije Severni Koreji poslali goveje meso in tako pomagali prebivalstvu, ki trpi za lakoto, je v ponedeljek povedal danski minister za sodelovanje Poul Nielson, ki pa predlogu sicer nasprotuje.

Podpis finančnega memoranduma programa PHARE

18. 12. 1997 16.30

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar in veleposlanik Evropske unije v Sloveniji Amir Naqvi sta danes podpisala finančni memorandum programa PHARE o transevropskem prometnem omrežju, ki Sloveniji in Madžarski namenja 15 milijonov ekujev za obnovo meddržavne železniške povezave.

Italiji zaradi diskriminacije grozi soočenje z Evropskim sodiščem

18. 12. 1997 15.31

Evropska komisija namerava pred Evropskim sodiščem sprožiti postopek proti Italiji, ker ocenjuje, da je italijanska zakonodaja v zvezi s pravicami učiteljev tujih jezikov, ki so neitalijanski državljani Evropske unije, v tej državi diskriminatorna.

Članice EU se pripravljajo na evro

17. 12. 1997 09.24

Deset držav EU je že izdelalo nacionalne načrte za preoblikovanje javne uprave ob prehodu na skupno denarno enoto, je sporočila Evropska komisija. Načrte so že izdelali v Belgiji, v Franciji, na Irskem, v Italiji, v Luksemburgu, na Nizozemskem, v Avstriji, na Portugalskem, na Finskem in v Nemčiji, kjer so tudi že sprejeli predlog celotnega zakona. Tudi Španija naj bi svoj program sprememb v javni upravi, povezanih s prehodom na skupno valuto, predstavila v tem tednu. Teh enajst članic EU sodi med najverjetnejše članice evropske denarne unije, ki bo začela veljati 1. januarja 1999.

Širitev EU naj bi trajala še pet let

16. 12. 1997 15.30

Proces širitve Evropske unije bo trajal najmanj pet, morda pa celo sedem let, je danes izjavil podpredsednik socialistične skupine v Evropskem parlamentu Klaus Haensch.

Odzivi na turško odločitev o prekinitvi dialoga z EU

15. 12. 1997 09.37

V evropskih prestolnicah odmeva odločitev Turčije po sobotnem vrhu Evropske unije, da bo prekinila politični dialog s petnajsterico, ker ta Ankare ni vključila v širitvene načrte. Medtem ko v Bruslju po besedah tamkajšnjih diplomatov čakajo na uradno obvestilo iz Ankare, je nemški zunanji minister Klaus Kinkel dejal, da je turška odločitev vredna obžalovanja in je neupravičena. Poudaril je, da turška pot v Evropo vodi preko rešitve vprašanj, povezanih s spoštovanjem človekovih pravic, Kurdi, Grčijo in Ciprom. Francija po besedah ministra za evropske zadeve Pierra Moscovicija razume razočaranje Ankare, si bo pa prizadevala, da se odnosi z Ankaro uredijo.

Vrh EU začrtal pot širitve

13. 12. 1997 12.24

Globalni proces pridruževanja kandidatk za članstvo v Evropski uniji se bo v skladu z odločitvijo voditeljev povezave začel z vsemi desetimi srednjeevropskimi prosilkami za članstvo in Ciprom, medtem ko se bodo intenzivna pogajanja o članstvu aprila prihodnje leto začela s Ciprom in petimi najbolj pripravljenimi srednjeevropskimi kandidatkami, med njimi Slovenijo.

Drnovšek na srečanju držav članic EU

13. 12. 1997 12.13

Predsednik vlade Janez Drnovšek se bo udeležil sestanka evropskega sveta predsednikov držav in vlad držav članic Evropske unije ter pridruženih držav Srednje in Vzhodne Evrope. Spremljal ga bo zunanji minister Boris Frlec.

Steklarna Rogaška premagala krizo

12. 12. 1997 14.18

V Steklarni Rogaška so letos začeli izvajati sanacijski program, ki je že dal prve rezultate. Letos se je fizični obseg proizvodnje povečal za 14 odstotkov in izvoz za 29 odstotkov, število zaposlenih pa so z mehkimi metodami zmanjšali od 1785 na 1685. Tekoče poslovanje v letošnjem letu bo steklarna končala z 338 milijoni tolarjev dobička. Sicer pa bodo letos v steklarni proizvedli za 40 milijonov dolarjev kristalnih izdelkov, od česar bodo kar 90 odstotkov izvozili.

Avstrijski parlament odobril ustanovitev Europola

12. 12. 1997 14.07

Avstrijski parlament je pozno sinoči izrazil soglasje z ustanovitvijo skupne evropske policijske enote Europol. Z glasovi vladnih strank, socialdemokratov in konservativne Ljudske stranke je avstrijski parlament tako ratificiral sporazum Evropske unije, na podlagi katerega naj bi boj proti organiziranemu kriminalu v Evropi postal bolj učinkovit

Turčija zavrnila povabilo na večerjo

12. 12. 1997 13.20

Turška vlada je zavrnila povabilo Evropske unije, naj se v soboto zvečer, ob zaključku dvodnevnega vrha EU v Luxembourgu, udeleži večerje z unijinimi voditelji. Turčija vabilo zavrača, ker še vedno ni dobila zagotovila, da ji bo vrh odprl pot za njeno približevanje uniji. Največja ovira pri tem je Grčija, ki kakršnokoli približevanje Ankare Bruslju pogojuje z reševanjem ciprskega vprašanja in dvostranskih ozemeljskih sporov v Egejskem morju.

Še vedno velik razkorak med plačami moških in žensk

11. 12. 1997 10.43

Statistični urad Evropske unije v raziskavi, ki jo je opravil v štirih članicah EU, ugotavlja, da je med plačami moških in žensk še vedno velik razkorak. Plače žensk na Švedskem dosegajo 84 odstotkov vrednosti plač moških, v Španiji in Franciji 73 odstotkov in v Veliki Britaniji 64 odstotkov. Eurostat tudi ugotavlja, da so razlike večje v višji starostni skupini. Tako ženske do 20. leta starosti v omenjenih štirih državah zaslužijo 90 odstotkov plače moških.

Janez Drnovšek o zunanjepolitičnih aktivnostih

10. 12. 1997 14.23

Predsednik slovenske vlade je na današnji novinarski konferenci krajše spregovoril tudi o svojih zunanjepolitičnih aktivnostih. Napovedal je, da bo 12. decembra na obisku v Zagrebu, konec tega tedna pa se bo premier Drnovšek v Luxembourgu udeležil vrha Evropske unije. "Na tem srečanju pričakujemo, da bo Slovenija dobila vabilo za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu v prvi najožji skupini kandidatk," je dejal.

Drnovšek na vrhu EU v Luksemburgu ta konec tedna

10. 12. 1997 08.56

Slovenski premier Janez Drnovšek in zunanji minister Boris Frlec se bosta konec tedna v Luksemburgu udeležila vrha Evropske unije. Kot je že običaj, se bodo voditelji evropske petnajsterice sestali v petek, v soboto pa se jim bodo pridružili še kolegi iz pridruženih članic.

Predlog o 5-odstotnem povprečnem zmanjšanju emisij plinov

09. 12. 1997 14.35

Raul Estrada, predsednik pogajalskega odbora na mednarodni konferenci Združenih narodov o podnebnih spremembah v japonskem Kjotu, je danes predstavil predlog o 5-odstotnem povprečnem zmanjšanju emisije plinov z učinkom tople grede do leta 2010. Predlog zadeva tri in ne šest ozračju škodljivih plinov, kot so predlagale ZDA.

Josef Lux bo sestavil novo češko vlado

08. 12. 1997 09.40

Češki predsednik Vaclav Havel bo oblikovanje nove češke vlade jutri zaupal voditelju Krščansko-demokratske unije in zdajšnjemu kmetijskemu ministru Josefu Luxu, je danes sporočil predsednikov tiskovni predstavnik. Vendar pa to ne pomeni nujno, da bo voditelj krščanskih demokratov, ki so spodkopali vlado Vaclava Klausa, postal tudi novi ministrski predsednik.

Pred vrhom EU srečanje med Chiracom in Kohlom

05. 12. 1997 17.34

Nemški kancler Helmut Kohl in francoski predsednik Jacques Chirac sta se danes v Bonnu sestala na pripravljalnih pogovorih pred vrhom Evropske unije, ki bo sredi decembra v Luxembourgu. Kohl je pred srečanjem povedal, da bosta s Chiracom izmenjala mnenja o celi paleti vprašanj v zvezi z EU.

Avstrija bo sosedam pomagala pri vključevanju v EU

05. 12. 1997 16.01

Finančni ministri Avstrije, Slovenije in Madžarske so se danes sestali v Gradcu na tristranskih pogovorih, s katerimi naj bi obema kandidatkama za pridružitev Evropski uniji olajšali pripravljalno fazo, hkrati pa tudi poudarili velik interes Avstrije za včlanitev Slovenije in Madžarske v unijo. Današnje prvo tristransko srečanje v Gradcu je bilo namenjeno predvsem spoznavanju in izmenjavi stališč. Konkretneje se bodo ministri pogovarjali na naslednjem srečanju, ki bo spomladi 1998 v Ljubljani, ko bodo sodelovali tudi predstavniki centralnih bank.