unije

Možnosti slovenskega podeželja v Evropski uniji

16. 02. 1998 14.21

V letu 1998 bodo predstavniki centra za uravnotežen razvoj Vitra organizirali razstave, okrogle mize in predavanja, na katerih bodo slovenske kmete poučili o poslovnih možnostih, ki se bodo pojavile ob slovenski vključitvi v Evropsko unijo. Izvedli bodo projekt <i>Priložnosti slovenskega podeželja</i>, ki ga je podprl vladni urad za informiranje in projekt <i>Demokratična vas</i> s podporo programa za demokracijo Phare&Tacis. Slednjega bo financirala komisija evropske skupnosti.

V Bruslju zasedajo ministri EU za finance in za kmetijstvo

16. 02. 1998 10.36

V Bruslju danes ločeno zasedajo ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance ter ministri za kmetijstvo.

ZDA bodo še naprej pritiskale na Irak

13. 02. 1998 17.50

ZDA bodo kljub ruskemu zavračanju uporabe sile proti Iraku še naprej pritiskale na iraško vodstvo, da začne spoštovati resolucije Združenih narodov v zvezi z razorožitvijo, je v današnji izjavi za tisk dejal ameriški predsednik Bill Clinton.

Italija na vrhu lestvice po prodaji avtomobilov

13. 02. 1998 10.10

Italija je bila po podatkih Evropske zveze avtomobilskih proizvajalcev (ACEA) januarja letos prva na lestvici Evropske unije po prodaji novih avtomobilov; premagala je celo Nemčijo. V Italiji so prejšnji mesec prodali 269.400 novih avtov, medtem ko so jih v Nemčiji, ki je na lestvici zdaj druga, 263.000. V primerjavi z lanskim januarjem so v Italiji prodali kar 32,1 odstotka več novih avtomobilov, kar je nasploh največje povečanje prodaje v evropski petnajsterici.

Evropska centralna banka ne namerava zviševati obrestnih mer

13. 02. 1998 09.01

Evropska centralna banka je sporočila, da svoje denarne politike ob uvedbi skupne evropske valute evra ne bo bistveno zaostrila. Zmerna rast in nizke inflacijske stopnje v državah članicah Evropske monetarne unije (EMU) naj bi po mnenju finančnih strokovnjakov nemških bank omogočile nizke stopnje obrestnih mer. V prihodnje tudi ni pričakovati ekspanzivne denarne politike evropske centralne banke. Po predvidevanjih strokovnjakov naj bi inflacijska stopnja leta 1999 v državah članicah EMU znašala dva odstotka, povprečna rast pa naj bi dosegla 3 odstotke.

Slovenija bo vključena v volitve za sodnike Evropskega sodišča

12. 02. 1998 19.14

Slovenski predsednik Milan Kučan, ki se je v Strasbourgu danes udeležil evro-sredozemske okrogle mize o partnerstvu in sodelovanju, se je popoldne ločeno sestal z generalnim sekretarjem Sveta Evrope Danielom Tarschysom, Šimonom Peresom, predsednikom istoimenskega Mirovnega inštituta, ter predsednikom Interparlamentarne unije in Centra Sever Jug Miguelom Angelom Martinezom.

Srečanje predstavnikov DZ in Slovencev v Italiji

12. 02. 1998 17.00

Predstavniki komisije DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu so se danes srečali s predstavniki Slovencev v Nadiških dolinah v Italiji. Ogledali so si dvojezično šolo v Špetru Slovenov, ki je od letos uradno priznana tudi s strani Italije, ter se sestali tudi s predstavniki Gorske skupnosti pod vodstvom njenega predsednika in župana Špetra Firmina Mariniga.

Sestanek skupnega kooperacijskega odbora Slovenije in EU v Bruslju

12. 02. 1998 15.07

V Bruslju se je sestal skupni kooperacijski odbor Slovenije in Evropske unije. Na čelu slovenske vladne delegacije se sestanka udeležuje minister za evropske zadeve Igor Bavčar, ki sejo tudi vodi.

Jacques Chirc za močan in trden evro

12. 02. 1998 12.06

Francoski predsednik Jacques Chirac se je na Dunaju danes zavzel za "močno in trdno" skupno evropsko denarno enoto. Francoski predsednik je prepričan, da bo prihodnjemu avstrijskemu predsedstvu Evropske unije uspelo zagotoviti uspešno uvedbo evra.

Predsednik Kučan v Strasbourgu

12. 02. 1998 10.10

Predsednik Milan Kučan je davi prispel v Strasbourg, kjer se bo udeležil okrogle mize Sveta Evrope (SE) za partnerstvo in sodelovanje za spravo. Predsednik Kučan bo dopoldne spregovoril na temo Rekonciliacija na Balkanu - prazno upanje ali možna realnost, popoldne pa bo imel v alzaški prestolnici več dvostranskih srečanj.

Nemška vlada vztraja pri datumu uvedbe evra

09. 02. 1998 18.50

Nemška vlada kljub resnemu opozorilu 155 profesorjev ekonomije brezpogojno vztraja pri 1. januarju 1999 kot datumu uvedbe evropske denarne unije.

Kučan na okrogli mizi o partnerstvu za sodelovanje in spravo

09. 02. 1998 17.19

V Strasbourgu se bo v četrtek začela dvodnevna okrogla miza z naslovom Partnerstvo za sodelovanje in spravo na Bližnjem vzhodu, ki jo organizirata generalni sekretar Sveta Evrope in Evropski center za globalno soodvisnost in solidarnost v sodelovanju z Mirovnim inštitutom Šimona Peresa. Posveta se bo v četrtek na povabilo generalnega sekretarja Sveta Evrope Daniela Tarschysa udeležil tudi predsednik Milan Kučan, ki bo svoje poglede na spravo podal na dopoldanski seji v prispevku z naslovom <i>Sprava na Balkanu - prazno upanje ali možna realnost?</i>, so sporočili iz urada predsednika republike.

Decembra lani v EU 17,7 milijona brezposelnih

09. 02. 1998 15.23

Decembra lani je bilo po ocenah Eurostata v državah Evropske unije brezposelnih 17,7 milijona ljudi.

V četrtek drugo zasedanje skupnega kooperacijskega odbora Slovenije in EU

09. 02. 1998 11.07

V Bruslju bo v četrtek, 12. februarja, zasedanje skupnega kooperacijskega odbora Slovenije in Evropske unije. Srečanja se bo udeležil tudi minister za evropske zadeve Igor Bavčar.

Letos posojila EIB v vrednosti 25 milijard ekujev

07. 02. 1998 09.26

Evropska investicijska banka (EIB) je napovedala, da bo letos za posojila namenila približno 25 milijard ekujev, kar je za skoraj dve milijardi več kot lani. Predsednik banke Brian Unwin je povedal, da bo večina teh posojil v evrih ali valutah, ki se bodo z uveljavitvijo Evropske gospodarske in denarne unije 1. januarja prihodnje leto konvertirale v evro.

Deleži v državnem proračunu za tehnološko razvojne programe se zmanjšujejo

05. 02. 1998 19.03

Odbor DZ za znanost in tehnologijo se je kot zainteresirano parlamentarno delovno telo seznanil s Strategijo RS za vključevanje v Evropsko unijo. Od vlade pričakuje, da bo dokument dopolnila tako, da bo na področju znanosti bolj razvojno naravnan in z večjim poudarkom na tehnološkem razvoju. Čeprav je Slovenija ena najbolj razvitih držav kandidatk, še vedno zaostaja za državami Evropske unije. Cilj naše države pa je čim hitreje zmanjševati razlike v stopnji ekonomskega in socialnega razvoja v primerjavi z EU. Člani odbora so opozorili na pomanjkljivost strategije pri metodološkem pristopu. Posebej so izpostavili dejstvo, da se deleži v državnem proračunu za tehnološko razvojne in druge ciljne programe, za visoko šolstvo ter za spodbujanje razvoja demografsko ogroženih področij v zadnjih nekaj letih zmanjšujejo. Zakonodaja o intelektualni in industrijski lastnini je razen manjših izjem združljiva z acquis. Uskladiti bo potrebno še trajanje zaščite audiovizualnih produkcij in uvesti potrdila o dopolnilni zaščiti. Glede izvajanja zakonodaje bo treba rešiti vprašanje prenehanja veljavnosti blagovnih znamk, kar zlasti velja za področje farmacije.

Pobuda za mednarodno listino o internetu

05. 02. 1998 11.23

Evropska komisija je predlagala sprejem mednarodne listine za tesnejše sodelovanje držav na področju interneta. Osrednji oblikovalec pobude, evropski komisar za industrijo Martin Bangemann, je ocenil, da bi se države o njej lahko sporazumele že prihodnje leto.

Minister Frlec v Veliko Britanijo

03. 02. 1998 15.36

Zunanji minister Boris Frlec bo v četrtek na uradnem obisku v Londonu, kjer se bo sestal z vodjo britanske diplomacije in predsedujočim ministrskemu svetu Evropske unije Robinom Cookom.

EU: Višje odškodnine za zavrnjene potnike na prenapolnjenih letalih?

03. 02. 1998 08.35

Potniki, ki jim letalske družbe zaradi prevelikega števila sprejetih rezervacij odrečejo sedež na letalu, naj bi bili po predlogu Evropske komisije upravičeni do višje odškodnine v primerjavi s sedaj veljavno. Če bo predlog potrdil svet ministrov Evropske unije za transport, se bo najvišja mogoča odškodnina v teh primerih s sedanjih 150 povečala na 185 ekujev za polete do 3500 kilometrov in s sedanjih 300 na 370 ekujev za polete nad 3500 kilometri. Odškodnino bo morala letalska družba izplačati takoj.

Herzog naštel pogoje za vstop Turčije v EU

02. 02. 1998 17.35

Nemški predsednik Roman Herzog je med obiskom v Krigizistanu poudaril, da lahko Turčija postane polnopravna članica Evropske unije le pod posebnimi pogoji. Turčija mora najprej odpraviti obmejne konflikte kot na primer spor zaradi meje z Irakom, rešiti pa mora tudi kurdsko vprašanje, je v Biškeku danes poudaril Herzog in dodal, da bi morala država nerešena vprašanja odpraviti pred vstopom v EU.

Litva uradno postala pridružena članica EU

02. 02. 1998 08.56

Litva je včeraj uradno postala pridružena članica Evropske unije. Dogodek so obeležili z dvigom litvanske zastave in zastave EU na Trgu neodvisnosti v prestolnici Vilnius.

Notranji ministri petnajsterice za sklenitev pakta s pridruženimi članicami

30. 01. 1998 14.13

Pravosodni in notranji ministri Evropske unije bodo pridruženim članicam predlagali, naj z unijo sklenejo pakt proti organiziranemu kriminalu, se je izvedelo iz diplomatskih virov. Takšen pakt bi lahko bil sklenjen že maja.

Volkswagnu 200 milijonov mark kazni

28. 01. 1998 18.33

Evropska komisija je nemškemu proizvajalcu avtomobilov Volkswagen danes nalozila 102 milijona ekujev oziroma priblizno 200 milijonov mark kazni, ker je italijanskim distributerjem prepovedal prodajo avtomobilov nemškim in avstrijskim drzavljanom. Gre za najvišjo denarno kazen, kar jih je Evropska komisija kdajkoli nalozila neki druzbi. V skladu s pravili EU so proizvajalci avtomobilov sicer upraviceni do vzpostavljanja ekskluzivnih distributerskih omrezij, vendar pa pravila notranjega trga distributerjem nalagajo prodajo avtomobilov posameznikom iz celotnega obmocja petnajsterice. To torej pomeni, da lahko drzavljan unije avto kupi kjerkoli na ozemlju povezave, davke pa placa v drzavi, v katero avto uvozi. Evropska komisija je Volkswagen obtozila, da je sistematicno kršil tovrstne pravice potrošnikov.

Prvo srečanje kooperacijskega sveta EU in Rusije

27. 01. 1998 11.14

Zunanji ministri Evropske unije so se z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom davi sešli na prvem zasedanju sveta za sodelovanje obeh strani. Ministri EU in Primakov so se sicer sinoči ob večerji pogovarjali o širših mednarodnopolitičnih vprašanjih.

Portugalska se boji za tekstilno industrijo

27. 01. 1998 08.21

Portugalska se spričo finančne krize v jugovzhodni Aziji boji za prihodnost svoje tekstilne industrije, ene najpomembnejših gospodarskih panog v državi. Zaradi padanja vrednosti tečajev azijskih valut beležijo cene določenih tekstilnih proizvodov na svetovnih trgih prosti pad. "Najhujše pa nas v naslednjih mesecih še čaka," opozarjajo gospodarski strokovnjaki.

Evropska komisija za nov pristop v pomoči BiH

21. 01. 1998 14.42

Evropska komisija se je danes zavzela za takšno izboljšavo programa pomoči Evropske unije Bosni in Hercegovini, da bi sama neposredno sodelovala z lokalnimi oblastmi in ne zgolj z vlado v Sarajevu. Evropska komisija namreč ocenjuje, da se je program pomoči, ki je v veljavi že 18 mesecev, v tem trenutku izkazal za neučinkovitega pri soočanju z zapletenimi političnimi razmerami.

Zasedanje kmetijskih ministrov EU

20. 01. 1998 10.04

Na zasedanju v Bruslju so se danes prvič pod britanskim predsedovanjem sešli ministri Evropske unije za kmetijstvo.

Delegacija EU in alžirska vlada za razjasnitev nedavnih pokolov

20. 01. 1998 09.07

Delegacija Evropske unije se bo v Alžiru danes sestala s predstavniki alžirske vlade in opozicije. Na pogovorih bodo skušali razjasniti nedavne pokole, v katerih je bilo od začetka postnega meseca ramadana konec decembra ubitih na stotine civilistov. EU želi "pospešiti politični dialog z Alžirijo" in konstruktivno prispevati k "lajšanju trpljenja alžirskega prebivalstva", je ob prihodu delegacije evropske trojke v Alžir v ponedeljek zvečer povedal namestnik britanskega zunanjega ministra Derek Fatchett.

Slovenski veleposlaniki na posvetovanjih v Bruslju

19. 01. 1998 12.58

Na tridnevnem obisku v Bruslju se od danes mudi delegacija devetih slovenskih veleposlanikov in odpravnikov poslov, akreditiranih v državah Evropske unije.

Sklepni dan okrogle mize o zaveščanju javnosti o pomenu mednarodnega razvoja

17. 01. 1998 12.47

Bistven element projekta skupne Evrope je razvijanje in negovanje univerzalnih vrednot, ki temeljijo na človekovih pravicah, je v uvodnem delu sklepnega dne medvladne okrogle mize o ozaveščanju javnosti o pomenu mednarodnega razvoja poudaril predsedujoči izvršnega sveta Centra Sever - Jug pri Svetu Evrope Miguel Angel Martinez. Med drugim je opozoril, da naj bi priporočila, ki jih bodo danes sprejeli udeleženci dvodnevne konference, konkretneje zarisala področja, ki se jim bo v prihodnosti posvetil Center Sever - Jug.