unije

V četrtek ustanovitev Evropske konference, udeležba premiera Drnovška in zunanjega ministra Frleca
10. 03. 1998 11.06
Na ustanovnem zasedanju Evropske konference se bodo v četrtek, 12. marca, v Londonu zbrali voditelji držav članic Evropske unije in kandidatk za članstvo v povezavi. Med njimi bosta predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek in vodja diplomacije Boris Frlec.

Od načrtovane združitve nizozemskih založb ne bo nič
10. 03. 1998 08.11
Od združitve, ki sta jo načrtovali in oktobra napovedali nizozemski založniški hiši Reed Elsevier in Wolters Kluwer, ne bo nič, so sporočili predstavniki omenjenih družb. Glavno oviro naj bi pri pogovorih predstavljalo negativno stališče komisije Evropske unije. Kot zatrjujejo predstavniki obeh založb, bi skupaj dosegali letni promet v višini 13,2 milijarde guldnov, zaposlovali pa bi 42.000 delavcev.

Državni sekretar Vajgl in veleposlaniki o zunanji in varnostni politiki EU
09. 03. 1998 19.14
Državni sekretar v slovenskem ministrstvu za zunanje zadeve Ivo Vajgl je danes na pobudo veleposlanika Velike Britanije v Sloveniji, ki je predsedujoča država EU, sprejel veleposlanike držav Trojke Evropske unije v Sloveniji: britanskega veleposlanika Davida Andrewa Lloyda, avstrijskega veleposlanika Gergharda Wagnerja in namestnika nemškega veleposlanika Klausa Riedla. Srečanja pa se je udeležil tudi vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji veleposlanik Amir Naqvi, so sporočili iz ministrstva za zunanje zadeve.

Borut Pahor na srečanju voditeljev Stranke evropskih socialdemokratov
09. 03. 1998 18.32
Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor bo jutri odpotoval v London, kjer se bo udeležil srečanja, na katerem bodo sodelovali evropski voditelji Stranke evropskih socialdemokratov. Gre za najmočnejšo politično družino v Evropi, v kateri kot edina stranka iz Slovenije aktivno sodeluje tudi ZLSD. Srečanje na predvečer začetka Evropske konference o širitvi Evropske unije prireja britanski ministrski predsednik in vodja laburistov Tony Blair, so sporočili iz ZLSD.

Ministri EU za gospodarstvo o harmonizaciji davčnih sistemov
09. 03. 1998 16.09
Ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance v Bruslju razpravljajo o potrebnih korakih za harmonizacijo davčnih sistemov v državah petnajsterice. Tema celodnevnega zasedanja so tudi priprave na uvedbo evra oziroma na vrhunsko zasedanje 2. maja letos, ko bodo voditelji unije sprejeli dokončno odločitev o tem, katere države bodo januarja prihodnje leto uvedle skupno evropsko denarno enoto. Ministri za finance in gospodarstvo EU imajo na dnevnem redu še nekatere druge teme, med temi predlog za namembo 100 milijonov ekujev posojila Bosni in Hercegovini.

Finski premier na obisku v Avstriji
06. 03. 1998 16.05
Avstrijski kancler Viktor Klima in finski premier Paavo Lipponen, ki se mudi na enodnevnem delovnem obisku na Dunaju, sta na skupni novinarski konferenci na Dunaju danes poudarila, da nameravata Avstrija in Finska znotraj Evropske unije predložiti skupno pobudo za razvoj močnejše evropske varnostne in zunanje politike. Lipponen se je danes sešel tudi z avstrijskim predsednikom Thomasom Klestilom, s katerim sta izrazila veliko soglasje med Avstrijo ter Finsko o številnih vprašanjih. Finski premier se je izrekel za tesnejše sodelovanje med Finsko, Švedsko in Avstrijo v Evropski uniji.

Posvet o položaju javnega sektorja
04. 03. 1998 17.40
Področje dejavnosti, ki ga v Sloveniji pokrivajo javna podjetja, je neustrezno koordinirano, prav tako pa še ni političnega konsenza o njegovem razvoju. To je skupna ugotovitev posveta o položaju javnega sektorja, ki so ga pripravili na Gospodarski zbornici Slovenije.

Strokovnjaki EU in Slovenije o prostocarinskih prodajalnah
04. 03. 1998 16.07
V Bruslju bodo jutri o vprašanju prostocarinskih prodajaln v Sloveniji govorili izvedenci Evropske unije in Slovenije. Kot je po kooperacijskem odboru februarja letos v Bruslju pojasnil minister za evropske zadeve Igor Bavčar, pri prostocarinskih prodajalnah prihaja do razhajanja v vprašanju, ali se je Slovenija zavezala, da bo do srede letošnjega leta ukinila te prodajalne ali zgolj, da bo do julija sprejela ustrezne ukrepe za ta korak.

Uspešna prodaja avtomobilov v Srednji Evropi
03. 03. 1998 17.09
Prodaja osebnih avtomobilov v devetih državah srednje in vzhodne Evrope dosega razcvet. Glede na podatke Statističnega urada Evropske unije, ki so jih danes objavili v Luxembourgu, so v omenjeni skupini držav v prvi polovici leta 1997 registrirali približno 373.000 novih avtomobilov.

Kacin se udeležuje konference o novi Evropi v Londonu
03. 03. 1998 16.52
Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelko Kacin se v Londonu udeležuje konference predsednikov zunanjepolitičnih odborov držav članic Evropske unije, evropskega parlamenta in parlamentov pridruženih članic. Gostitelj srečanja z naslovom Nova Evropa je predsednik zunanjepolitičnega odbora britanskega parlamenta Donald Anderson.

Minister Gantar na obisku v Veliki Britaniji
03. 03. 1998 13.03
Minister za okolje in prostor Pavel Gantar je na povabilo britanskega ministra za okolje Michaela Maecherja danes odpotoval na tridnevni uradni obisk v Veliko Britanijo. Ministra bosta nadaljevala pogovore o dvostranskem sodelovanju, ki so se začeli pred dvema letoma. Gre zlasti za medsebojno sodelovanje na področjih varstva narave, vodnega gospodarstva in komunalnih storitev, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor.

Zaskrbljenost Portugalske zaradi širitve EU na Vzhod
03. 03. 1998 10.27
Portugalski premier Antoino Guterres je med obiskom na Švedskem dejal, da je zaskrbljen zaradi zahtev Švedske in Nemčije po zmanjšanju izdatkov za pomoč revnejšim članicam unije. Guterres je izrazil zaskrbljenost tudi zaradi širitve EU na Vzhod, medtem ko je njegov švedski kolega Goeran Persson glede slednjega optimist in je prepričan, da revnejše članice zaradi širitve ne bodo ob pomoč iz Bruslja.

Izvoz EU v države Srednje in Vzhodne Evrope narašča
02. 03. 1998 16.21
Izvoz Evropske unije v Slovenijo je leta 1996 dosegel 7-odstotni delež v celotnem izvozu EU v države Srednje in Vzhodne Evrope, v danes izdanem poročilu ugotavlja Eurostat.

V Avstriji delo na črno cveti
02. 03. 1998 08.41
Po ocenah osrednjega avstrijskega statističnega urada je lani delo na črno doseglo vrednostni obseg 85 milijard šilingov. Od lani namreč "poslovni rezultat" sive ekonomije pripisujejo letnemu bruto domačemu proizvodu, ki je za leto 1997 znašal 2516 milijard šilingov. V članicah Evropske unije delež dela na črno, izražen v BDP, v povprečju znaša 4,2 odstotka.

Nizozemski primanjkljaj znaša 1,4 odstotka BDP
01. 03. 1998 10.16
Proračunski primanjkljaj Nizozemske je lani po standardih Evropske unije znašal 1,4 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). Kot je sporočila nizozemska vlada, je skupni javni dolg, izražen v BDP, dosegel 72,1 odstotka, s čimer je Nizozemska presegla maastrichtski kriterij.

Špansko gospodarstvo se približuje zahtevam EU
26. 02. 1998 08.37
Španska gospodarska rast je lani znašala 3,4 odstotka, s čimer se je Španija močno približala zahtevam Europske unije ob bližnji uvedbi skupne valute evra. V letu prej (1996) je španska gospodarska rast bila 2,3-odstotna. V španskem finančnem ministrstvu predvidevajo, da bo lanski proračunski primanjkljaj znašal 2,6 odstotka, kar je manj od EU zahtevanih treh odstotkov.

Možno sodelovanje in skupni nastop DS in KSU na lokalnih volitvah
24. 02. 1998 15.51
Predsednik Demokratov Slovenije (DS) Tone Peršak in predsednik Krščansko-socialne unije-Krščanskih socialistov (KSU) Franc Miklavčič sta na dopoldanskem sestanku ugotovila, da pri obeh strankah obstaja interes za sodelovanje in morebitni skupni nastop na jesenskih volitvah občinskih svetnikov in županov, so sporočili iz DS. Kot navaja sporočilo, je sestanek potekal v okviru priprav na lokalne volitve.

Prodi v Bolgariji
24. 02. 1998 09.42
Italijanski premier Romano Prodi je na obisku v Bolgariji. Osrednja tema pogovorov je sodelovanje med Italijo in Bolgarijo, precej pozornosti pa bodo namenili t.i. koridorju št. 8, ki bo Italijo preko Albanije in Makedonije ter Bolgarije povezoval s Kaspijskim morjem. Ob prihodu v Sofijo je Prodi v ponedeljek povedal, da Italija še naprej podpira širitev zveze NATO in Evropske unije. Obe zvezi se morata po njegovem širiti ne le na sever, temveč tudi na jug Evrope, kjer pomembno vlogo igrata Romunija in Bolgarija.

EU poziva h konstruktivnemu dialogu glede Kosova
23. 02. 1998 18.30
Zunanji ministri Evropske unije so danes v Bruslju pozvali oblasti v Beogradu in vodstvo albanske skupnosti na Kosovu, naj nujno vzpostavijo poln in konstruktiven dialog.

EU bo z Iranom obnovila stike na ministrski ravni
23. 02. 1998 16.26
Zunanji ministri Evropske unije so se danes v Bruslju odločili, da bodo z Iranom obnovili uradne stike na ministrski ravni.

Lani največ bankrotov v Franciji
23. 02. 1998 08.35
V državah Evropske unije je minulo leto šlo v stečaj 201.891 podjetij oziroma za tri odstotke manj kot v letu 1996. Največ podjetij je bankrotiralo v Franciji, in sicer 61.636. V letu 1996 so v tej državi zabeležili 61.800 bankrotov, ki so v veliki meri posledica večtedenskih stavk. V Veliki Britaniji je minulo leto stečaj doživelo 40.211 družb, vendar pa ta trend zaradi dinamične kmetijske dejavnosti upada. V Nemčiji je v letu 1997 doživelo propad 34.134 podjetij oziroma dvakrat več kot leta 1992. Ta porast pa je predvsem posledica vključevanja podatkov o vzhodnonemških podjetjih po ponovni združitvi dežele. Statistična agencija EU je sporočila, da je bil bruto domači proizvod (BDP) unije v tretjem četrtletju minulega leta večji za 2,8 odstotka kot v enakem obdobju leta 1996.

Večja brezposelnost v Romuniji in na Finskem
23. 02. 1998 08.33
Februarja je brezposelnost v Romuniji dosegla 9,5 odstotka in je bila tako za 0,7 odstotka večja kot januarja. Razlog za porast je 63.000 odpustitev v minulih dveh mesecih, ki so posledica začetka izvajanja vladnega privatizacijskega programa. Na Finskem je bila brezposelnost januarja 13,8-odstotna, medtem ko je mesec prej znašala 12,9 odstotka. Finska se po odstotku brezposelnih uvršča v sam vrh med državami Evropske unije.

Zunanji ministri EU tudi o Iraku
20. 02. 1998 13.39
Čeprav iraška kriza uradno ni na dnevnem redu zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije, ki se bodo v Bruslju zbrali v ponedeljek, 23. februarja, bo problem nedvomno predmet pogovorov vodij diplomacij. Britansko predsedstvo sicer zaenkrat ni izdelalo predloga za sprejem skupnega stališča. Kot poudarjajo britanski predstavniki v Bruslju, se na zadeve v zvezi z Irakom sproti odzivajo, zato se namerava London o morebitni takšni pobudi odločiti v skladu z razvojem dogodkov, morda tudi šele v ponedeljek. Za skupno stališče EU se je ta teden na izredni razpravi o iraški krizi zavzel tudi Evropski parlament.

Nizozemska kritika Velike Britanije
18. 02. 1998 09.44
Nizozemski zunanji minister Hans van Mierlo je kritiziral britansko predsedstvo Evropske unije, ker se britanski premier Tony Blair o iraški krizi dogovarja z Združenimi državami, ne pa z evropskimi partnerji. Kot je van Mierlove besede danes povzel rotterdamski dnevnik Algemeen Dagblad, to "ni dober znak" za skupno zunanjo politiko članic Evropske unije.

Estonija pričakuje vstop v EU med prvimi državami
17. 02. 1998 16.56
Najmanjša baltska republika nekdanje Sovjetske zveze, Estonija, se vidi med državami, ki bodo sprejete v prvem krogu širitve EU, je danes za britansko tiskovno agencijo Reuters izjavil estonski zunanji minister Toomas Hendrik Ilves. Ilves je ob tem dodal, da je sprejem med petnajsterico za Estonijo bistvenega pomena, saj kar 65 odstotkov trgovine te baltske države poteka z državami unije. Estonija bo 31. marca skupaj s Poljsko, Češko, Madžarsko in Slovenijo začela pogajanja o sprejemu v EU.

Danska parlamentarna delegacija pri Jelku Kacinu
17. 02. 1998 15.36
Predsednik odbora za mednarodne odnose DZ Jelko Kacin in člani odbora so danes sprejeli predsednico odbora za zunanjo politiko danskega parlamenta Hello Degn, ki so jo spremljali člana danskega parlamenta in veleposlanik Kraljevine Danske v Sloveniji s sedežem na Dunaju Henrik Woehlk. Sogovorniki so razpravljali o aktualnih vprašanjih širitve zveze Nato, Evropske unije, reševanju napetosti v posameznih kriznih žariščih v Evropi in svetu s posebnim poudarkom na Kosovo in Irak, so sporočili iz državnega zbora. Danske parlamentarce so zanimali zlasti status nacionalnih manjšin v Sloveniji, odnos med koalicijskimi in opozicijskimi strankami v parlamentu ter vloga stranke upokojencev.

Petnajsterica ni soglasna glede tobačne reforme
17. 02. 1998 10.20
Dvodnevno srečanje kmetijskih ministrov Evropske unije, ki od včeraj poteka v Bruslju, je razdelilo mnenja držav petnajsterice o predlogu reforme tobačnega trga.

Azijska finančna kriza visoko na dnevnem redu finančnih ministrov EU
16. 02. 1998 15.44
Britanski finančni minister Gordon Brown je danes ob robu zasedanja ministrov Evropske unije za gospodarstvo in finance v Bruslju izjavil, da mora mednarodna skupnost zagotoviti izvedbo potrebnih gospodarskih reform v Aziji, ki bodo pomagale vzpostaviti finančno stabilnost na tem območju.

Slovenija se pospešeno pripravlja na vstop v EU
16. 02. 1998 15.07
Slovenija se bliskovito približuje vstopu v Evropsko unijo, kljub zglednim uspehom pa jo čaka še nekaj nalog, je na današnjem seminarju s temo Širitev Evropske unije s Slovenijo, ki je potekal v Gospodarski zbornici na Dunaju, poudaril predstavnik generalne direkcije IA Evropske komisije Soenke Schmidt. Dodal je, da je treba reformo v Sloveniji izvesti predvsem na področju javne uprave in tujih naložb.

Možnosti slovenskega podeželja v Evropski uniji
16. 02. 1998 14.21
V letu 1998 bodo predstavniki centra za uravnotežen razvoj Vitra organizirali razstave, okrogle mize in predavanja, na katerih bodo slovenske kmete poučili o poslovnih možnostih, ki se bodo pojavile ob slovenski vključitvi v Evropsko unijo. Izvedli bodo projekt <i>Priložnosti slovenskega podeželja</i>, ki ga je podprl vladni urad za informiranje in projekt <i>Demokratična vas</i> s podporo programa za demokracijo Phare&Tacis. Slednjega bo financirala komisija evropske skupnosti.