unije

Frlec: Širitev EU naj bo pridobitev za prihodnje in sedanje članice

30. 03. 1998 16.26

Slovenski zunanji minister Boris Frlec se v Bruslju udeležuje srečanja 26 zunanjih ministrov Evropske unije in prosilk za članstvo v povezavi, s katerim se uradno odpira vključevanje enajsterice kandidatk v povezavo. Z današnjim dnem se odpira novo obdobje in Slovenija je prepričana, da bodo tako sedanje kot prihodnje članice optimalno pridobile s to enkratno priložnostjo, je v nagovoru na srečanju dejal minister Frlec.

Na socialna vprašanja pri vključevanju v EU ne gre pozabiti

28. 03. 1998 12.55

Predstavniki Evropske unije so kandidatke za članstvo iz Srednje in Vzhodne Evrope na srečanju ministrov za delo v Budimpešti opozorili, naj ob stremljenju za gospodarskim napredkom ne pozabijo na socialna vprašanja. Britanski minister za delo Andrew Smith je poudaril, da so vprašanja povezana z delom in socialo ključne skupne teme v EU. Nove članice se bodo morale prilagoditi evropskim predpisom tudi na teh področjih, je dejal Smith.

BDP v EU lani višji za 2,6-odstotka

28. 03. 1998 09.39

V državah Evropske unije je po podatkih Eurostata bruto domači proizvod (BDP) lani dosegel 2,6-odstotno rast, kar je za 0,1 odstotne točke manj, kot je v četrtkovem gospodarskem poročilu ocenila Evropska komisija. ZDA so lani beležile 3,8-odstotno rast BDP.

Slovenija prva država, s katero bo EU aktivno sodelovala pri uresničevanju strategije zaposlovanja

27. 03. 1998 17.06

Evropska komisija je Slovenijo izbrala kot prvo državo, s katero bo ta komisija aktivno sodelovala pri razvoju in uresničevanju strategije zaposlovanja. To spodbudno odločitev je danes v Budimpešti ministru za delo, družino in socialne zadeve Antonu Ropu sporočil komisar Evropske unije, odgovoren za zaposlovanje, industrijo in socialne zadeve Paidraig Flynn. Kot so sporočili z ministrstva za delo, odločitev Evropske komisije temelji na najbolj uspešno pripravljeni predpristopni strategiji na področju razvoja trga dela v Sloveniji. Pomoč EU v okviru pripravljalnega programa za Slovenijo bo zato v največji meri namenjena prav razvoju ustrezne infrastrukture za uresničevanje strategije zaposlovanja.

Generalni sekretar WEU v Varšavi

26. 03. 1998 18.24

Generalni sekretar Zahodnoevropske unije (WEU) Jose Cutileiro je v Varšavi izjavil, da bi morala Poljska s prihodnjim letom, ko bo postala članica zveze NATO in pridružena članica Zahodnoevropske unije, sodelovati pri oblikovanju obrambne politike Evrope in prevzeti del odgovornosti za njeno varnost.

Evropska komisija prižgala zeleno luč za združitev hotelirskih družb

26. 03. 1998 09.53

Evropska komisija je prižgala zeleno luč za poslovno operacijo, vredno 1,4 milijarde dolarjev, s katero bo britanska družba Bass, ki upravlja s hotelsko verigo Holiday Inn, pod svojo upravo pridobila tudi hotele Intercontinental in Forum. Evropska komisija je po preiskavi primera sklenila, da združitev ne bo imela negativnih posledic na konkurenco na skupnem unijinem trgu. Družba Bass bo s prevzemom pridobila 40 hotelov na ozemlju Evropske unije.

Janez Podobnik sprejel predsednika poljske vlade

26. 03. 1998 08.31

Predsednik slovenskega državnega zbora Janez Podobnik je sprejel predsednika poljske vlade Jerzyja Buzeka, ki je na uradnem obisku v Sloveniji. Srečanja se je udeležil tudi podpredsednik slovenskega državnega zbora Miroslav Luci, so sporočili iz državnega zbora.

Predstavili prototip novega traktorja Universal Štajerc

25. 03. 1998 17.57

Predstavniki Trgoprevoza s danes v Lenartu prvič predstavili prototip novega traktorja Universal Štajerc. Prototip je po naročilu Trgoprevoza in njegovega kooperacijskega partnerja Taraktorul UTB iz Romunije izdelalo podjetje MPP Razvoj iz Maribora v sodelovanju številnih domačih in tujih proizvajalcev traktorske opreme. Prototip novega traktorja bodo širši javnosti predstavili na 37. Slovenskem sejmu kmetijstva in gozdarstva v Kranju. Novi traktor ima 50 KW ekološki motor, sinhroniziran petstopenjski menjalnik, tri stopenjski planetni reduktor, hidravlične zavore na vsa štiri kolesa ter kabino, ki ustreza predpisom OECD. Tako kot vse traktorje Universal bo Trgoprevoz v bodoče tudi traktor Universal Štajerc tržil pod lastno blagovno znamko Universal traktorji UTS, saj je za to dobil tudi dovoljenje romunskega partnerja. Trgoprevoz bo pod svojo blagovno znamko traktorja izvažal v države srednje Evrope in Evropske unije.

Belgija bo za uskladitev z Maastrichtsko pogodbo morala spremeniti ustavo

25. 03. 1998 16.31

Belgija bo morala za izpolnitev zahtev Maastrichtske pogodbe, po kateri morajo države evropske petnajsterice državljanom Evropske unije, ki živijo na njihovem ozemlju, omogočiti udeležbo na lokalnih in evropskih volitvah, spremeniti ustavo. Tako je po oceni vladnega predloga za izvedbo maastrichtskih določil ocenil državni svet, kar pa po mnenju tukajšnjih medijev ni presenetljivo, saj osmi člen ustave volilno pravico podeljuje izključno Belgijcem. V državi pa se zastavlja vprašanje, kaj je višje - evropska zakonodaja ali belgijska ustava.

Evro naj uvede enajst članic

25. 03. 1998 12.41

Evropska komisija je v včerajšnjem poročilu za uvedbo evra s 1. januarjem prihodnje leto priporočila enajst članic Evropske unije. Maastrichtske kriterije po oceni komisije zadovoljivo izpolnjujejo vse zainteresirane države, razen Grčije, medtem ko Velika Britanija, Danska in Švedska po lastni izbiri ne bodo prve v skupini "evro držav".

EU o prepovedi uporabe visečih mrež pri morskem ribolovu

24. 03. 1998 16.06

Na prvem zasedanju pod britanskim predsedovanjem Evropski uniji, ministri petnajsterice za ribolov danes v Bruslju razpravljajo o predlogu za prepoved uporabe visečih mrež pri morskem ribolovu. Viseče mreže, ki se uporabljajo predvsem za lov na tune, imajo škodljiv učinek na okolje, vanje pa se lovijo tudi druge morske živali, najbolj številno delfini. Več držav petnajsterice močno podpira prepoved teh mrež, vendar pa na takšen predlog zaenkrat ne pristajajo Irska, Italija in Francija, ki viseče mreže uporabljajo. Viri pri svetu unije izražajo upanje, da bo petnajsterica dogovor sklenila do poletja.

EU bo podpisala v Kjotu sprejeti protkol o okolju

24. 03. 1998 11.12

Ministri EU za okolje so na srečanju v Bruslju izrazili namero unije kot skupnosti, pa tudi posameznih članic, da podpišejo protokol iz svetovnega vrha o okolju, ki je bil sprejet v Kjotu. Protokol je za podpis odprt od 16. marca letos, podpis pa je simboličen izraz namena podpisnic za ratifikacijo dokumenta. V veljavo bo stopil, ko ga bo ratificiralo 55 držav.

Janez Podobnik na srečanju predsednika evropskega parlamenta s predsedniki parlamentov pridruženih članic

23. 03. 1998 10.31

V Bukarešti poteka 5. srečanje predsednikov evropskega parlamenta Jose Maria Gil-Robles Gil-Delgada s predsedniki parlamentov vseh pridruženih držav iz Vzhodne in Srednje Evrope. Na njem sodeluje tudi predsednik slovenskega parlamenta Janez Podobnik.

Demonstracije proti brezposelnosti

20. 03. 1998 15.32

Na desettisoče ljudi je danes sodelovalo v demonstraciji v Neaplju, ki so jo organizirali delavski sindikati zaradi vse večje nezaposlenosti na italijanskem jugu. Voditelji sindikatov so pritiskali na vlado premiera Romana Prodija, da naj resno premisli o perečem problemu ter jim očitali, da se ministri osredotočajo predvsem na ekonomsko prilagajanje Italije na zahteve Evropske ekonomske in monetarne unije.

Poos v slovenskem parlamentu

18. 03. 1998 18.10

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin in člani odbora ter predsednik komisije DZ za evropske zadeve Lojze Peterle so se danes srečali z luksemburškim zunanjim ministrom Jacquesom Poosom z delegacijo. Pogovarjali so se o sodelovanju med državama na številnih področjih, še zlasti pa o procesu širitve Evropske unije in izmenjavi izkušenj, so sporočili iz DZ. Poos je sogovornike seznanil s postopkom sprejemanja novih članic in nujnosti selekcioniranja kandidatk za vstop v EU. "Srečali se bomo tudi z zelo težkimi problemi, ker bomo morali sprejemati ukrepe do držav članic, kot tudi do držav kandidatk," je opozoril Poos. V odgovorih na številna poslanska vprašanje je med drugim dejal, da še nobena manjša država ni obžalovala vstopa v EU ter da nacionalna identiteta in suverenost vsake izmed držav članic v nobenem primeru nista bili ogroženi. Vse države članice imajo po njegovem mnenju svoje mesto za pogajalsko mizo ne glede na velikost države. Države članice EU pripravljajo nacionalne programe zaposlovanja in na podlagi teh nacionalnih programov bo mogoče izvajati programe zmanjšanja brezposelnosti, je povedal Poos.

Transportni ministri EU niso podprli kompromisnega sporazuma s Švico

17. 03. 1998 08.26

Ministri Evropske unije za transport so danes na zasedanju v Bruslju zavrnili predlog za kompromisni transportni sporazum s Švico. Večina ministrov je glede na vire pri zasedanju menila, da je predlog Evropske komisije za kompromis nezadosten. Nesoglasja med petnajsterico in Švico blokirajo sklenitev širšega sporazuma med stranema, ki poleg transporta pokriva številna področja, vključno s kmetijstvom, prostim pretokom oseb in javnih naročil. Nerešeno vprašanje, ki se je izkazalo za glavno oviro v pogajanjih, je višina vsote, ki jo morajo tovornjaki EU plačati za tranzit čez Švico. Evropska komisija je predlagala, naj strani skleneta kompromis, ki predvideva ukinitev švicarske prepovedi za tranzit tovornjakov, ki tehtajo več kot 28 ton po letu 2005 in hkrati dovoljenje Bernu, da od tega datuma naprej za vsak tovornjak, ki prečka švicarsko ozemlje, zaračuna v povprečju nekaj več kot 200 ekujev.

Razvrednotenje drahme v Grčiji povzročilo rast borznega indeksa

16. 03. 1998 16.34

Atenska borza je pozitivno reagirala na vstop grške valute drahme v menjalna razmerja evropskega denarnega sistema, zaradi katerega je omenjena valuta glede na eku izgubila 14,3 odstotka svoje vrednosti. Tako se je tečaj borznega indeksa danes zvišal za sedem odstotkov, kar je predvsem posledica večjih nakupov tujih vlagateljev, ki so izkoristili višje vrednosti svojih valut, sporočajo predstavniki grške vlade.

Državni sekretar Vajgl na konferenco ob 50. obletnici Bruseljske pogodbe

16. 03. 1998 12.09

Državni sekretar v slovenskem zunanjem ministrstvu Ivo Vajgl se bo jutri v Bruslju udeležil slovesne konference ob 50. obletnici podpisa Bruseljske pogodbe, ki je odprla pot za ustanovitev Zahodnoevropske unije (WEU).

Kmetijski ministri EU o embargu na britansko govedino

16. 03. 1998 11.36

Kmetijski ministri Evropske unije bodo danes v Bruslju skušali doseči dogovor o predlogu Evropske komisije za delno odpravo embarga na prodajo britanske govedine, ki ga je unija uvedla pred dvema letoma, ko je Veliko Britanijo zajela kriza norih krav.

EU še vedno zavrača ameriško govedino

15. 03. 1998 10.11

Evropska unija bo še naprej prepovedovala uvoz govejega mesa iz ZDA. Prepoved na uvoz ameriške govedine v EU velja že 10 let, glavni razlog Evropejcev zanj pa je ameriški način vzreje goveda s hormoni za rast, piše New York Times. Razsodišče pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) je lani prepoved razglasilo za nezakonito, ker ni podprta z znanstvenimi dokazi. Prizivni odbor pri WTO je v februarju podprl to odločitev in dal EU 30 dni časa, da predstavi načrt, kako bo upoštevala odločitev. EU si odločitev prizivnega odbora razlaga kot zahtevo, da pripravi študijo o ogrožanju zdravja ljudi po uživanju s hormoni rejene govedine in ne kot si to razlagajo Američani, da mora EU takoj dvigniti prepoved na uvoz mesa. Ameriški govedorejci pričakujejo, da bi po ukinitvi prepovedi izvozili za 250 milijonov dolarjev mesa v države Evropske unije. Američani trdijo, da rastni hormoni v govedini ne škodijo človeškemu zdravju, Evropejci pa zaradi vsesplošnega strahu pred kemikalijami trdijo, da je prepoved uvoza njihova zakonita pravica do zaščite potrošnikov. Mednarodna trgovinska pravila dovoljujejo državam 15-mesečni rok, da spremenijo svojo politiko potem ko so izgubile spor pred WTO. EU namerava ta čas izkoristiti za pripravo študije o škodljivosti hormonov za rast v govedini.

EU dosegla soglasje o pogajanjih s Ciprom

14. 03. 1998 12.28

Zunanji ministri Evropske unije so danes na nefornalnem zasedanju v Edinburghu dosegli soglasje, da bodo 31. marca letos v vsakem primeru začeli pogajanja o članstvu s Ciprom, se je izvedelo iz diplomatskih virov. Vodje diplomacij so se poenotili, da razdeljene otoške države zaradi notranjepolitičnih problemov ne bodo odrinili od širitvenega porcesa, temveč bodo z njo v skladu s sklepi luksemburškega vrha začeli pogajanja, ne glede na to ali bo v pogajalski skupini predstavljana samo ena skupnost (grška) ali obe (še turška). Kot je slišati od nekaterih virov, so se ministri tudi strinjali, da združitev razdeljenega Cipra pred dokončnim vstopom v EU ostaja cilj, ne pa tudi pogoj. Zunanji ministri so se tudi strinjali, da bo za nadaljnja usklajevanja v koordinaciji s svetom EU skrbela Evropska komisija, tako kot tudi v postopku širitve z ostalimi državami, vključenimi v proces.

Poljska ne dosega pogoje EU

14. 03. 1998 09.56

Kot ocenjujejo strokovnjaki svetovne banke, mora Poljska v letu 1998 doseči večjo stopnjo gospodarske rasti in stabilnosti, če želi izpolniti pridružitvene kriterije Evropske unije. Poljska mora več pozornosti posvetiti tudi reformi pokojninskega sistema ter pospešiti procesa privatizacije in decentralizacije. Poljski bruto družbeni produkt je lani zrasel za 6,9 odstotka. Letos pričakujejo na Poljskem 5,8 odstotno gospodarsko rast in 9,5 odstotno inflacijo, ki je bila lani 13,2 odstotna.

EU za ozemeljsko celovitost ZRJ

13. 03. 1998 11.44

Zunanji ministri Evropske unije bodo na neformalnem zasedanju, ki danes in jutri poteka v Edinburghu, predvidoma podrobneje dorekli napoved, da nameravajo odigrati polno vlogo v mednarodnih prizadevanjih za mirno rešitev kosovske krize.

Evropski parlament zahteva enote za posredovanje na Kosovu

12. 03. 1998 15.25

Evropski parlament je zaradi eksplozivnih razmer v srbski pokrajini Kosovo od Evropske unije, Združenih narodov in zveze NATO zahteval pripravo za napotitev preventivnih enot za posredovanje na tem območju. Evropski poslanci so te zahteva na zasedanju v Strasbourgu danes postavili skoraj enoglasno. Vlado v Beogradu pa so pozvali k dialogu s kosovskimi Albanci, katerim naj bi zagotovila kulturno in politično avtonomijo.

Začetek ustanovnega zasedanja Evropske konnference

12. 03. 1998 15.18

Na ustanovnem zasedanju Evropske konference so se danes v spremstvu zunanjih ministrov v Londonu sešli voditelji držav Evropske unije in enajstih pridruženih držav. Med udeleženci sta slovenski premier Janez Drnovšek in zunanji minister Boris Frlec.

Lloyd: kosovski konflikt je treba rešiti znotraj ZRJ

12. 03. 1998 10.09

Po mnenju posebnega odposlanca Evropske unije Tonyja Lloyda je treba kosovski konflikt rešiti znotraj ZR Jugoslavije. Lloyd je po kratkem obisku v Beogradu v sredo dejal: "Mednarodna skupnost ne pozna nikakršne možnosti za spremembo meja." Lloyd se je pred tem pogovarjal s srbskim predsednikom Milanom Milutinovićem. Srbskemu vodstvu je izrazil "globoko zaskrbljenost" kontaktne skupine zaradi "pretirane uporabe nasilja" srbske policije nad civilisti na Kosovu. Pojasnil je, da so države kontaktne skupine trdno odločene izpeljati ukrepe, o katerih so se sporazumeli.

Privatizacija Eni-ja bo prinesla 10 000 milijard lir

12. 03. 1998 08.19

Naslednji del privatizacije, ki jo nameravajo izvesti v italijanskem energetskem koncernu ENI, naj bi državi prinesla 10.000 milijard lir, kar bo Italiji omogočilo znižanje njenih dolgov. Po pisanju italijanskega časnika Il Sole 24 Ore naj bi privatizacijo četrtega dela omenjenega koncerna izvedli že pred drugim majem. S privatizacijo koncerna ENI skuša Italija Evropski uniji pokazati, da je pripravljena zmanjšati svoje dolgove in tako izpolniti pogoje Evropske unije ob prihajajoči skupni denarni uniji.

Klestil za Evropo, bližjo državljanom

11. 03. 1998 17.35

Avstrijski predsednik Thomas Klestil, čigar država bo 1. julija prevzela predsedovanje evropski petnajsterici, je v Strasbourgu danes pozval k "Evropi, bližji državljanom".

Podobnik v Rimu

11. 03. 1998 16.38

Predsednik DZ Janez Podobnik je prispel v Rim, kjer se bo drevi v Vatikanu srečal srečal z državnim tajnikom pri Svetem sedežu Angelom Sodanom, v četrtek pa se bo v okviru uradnega obiska v Rimu sestal s predsednikom poslanske zbornice italijanskega parlamenta Lucianom Violantejem. Jutrišnji povratni obisk pri predsedniku italijanske poslanske zbornice bo prvi uradni slovenski obisk v Italiji na tej ravni. Poleg srečanja z Violantejem ima Podobnik na dnevnem redu tudi pogovore s predsednikom senata Nicolo Mancinom, predsednikom parlamentarne komisije za politična vprašanja Evropske unije Antoniom Rubertijem ter predsednikom komisije za zunanje zadeve in zadeve EU Achillom Occhettom.

Posebni odposlanec EU jutri na Balkan

10. 03. 1998 18.55

Britanska vlada, ki v tem semestru predseduje Evropski uniji, je sporočila, da bo v okviru prizadevanj za ustavitev nasilja na Kosovu ter omejitev spora na območje Balkana napotila posebnega odposlanca unije. Državni sekretar v zunanjem ministrstvu Tony Lloyd bo jutri zjutraj za 24 ur odpotoval na območje, kjer bo obiskal Skopje, Tirano in Beograd, mogoče pa tudi nekatere druge prestolnice, obisk Kosova pa za zdaj ni predviden.