unije

Letno 45 000 ljudi umre v prometnih nesrečah na cestah EU

05. 12. 1997 11.01

Na cestah Evropske unije vsako leto v prometnih nesrečah umre v povprečju 45.000 ljudi. Približno 150.000 udeležencev prometnih nesreč za vedno ostane invalidnih, poškodovanih pa je vsako leto od 1,5 do tri milijone ljudi, kažejo podatki, s katerimi razpolaga Evropska komisija.

Ameriško gospodarstvo bo raslo počasneje od evropskega

05. 12. 1997 08.42

Evropsko gospodarstvo bo po ocenah strokovnjakov investicijske banke Salomon Smith Barney prihodnje leto prvič v tem desetletju raslo hitreje kot gospodarstvo v ZDA. Evropska monetarna unija bo namreč nov zagon dobila z ekspanzivno denarno politiko centralnih bank, k hitrejši gospodarski rasti pa bo prispevala tudi ohlapnejša proračunska politika posameznih držav, ki je bila doslej zelo stroga, napovedujejo pri Salomonu. Bruto domači proizvod držav evropske monetarne unije (teh bo po napovedih Salomonovih strokovnjakov v prvi fazi le enajst) bo leta 1998 zrasel za dobre tri odstotke, letos pa bo njegova rast predvidoma dosegla 2,5 odstotka.

Evropski parlament sprejel dokument po kateren naj EU začne prihodnje leto pogajanja z vsemi kandidatkami za članstvo

04. 12. 1997 18.39

Evropski parlament je v Bruslju sprejel dokument, v katerem se je zavzel, naj EU prihodnje leto hkrati začne pogajanja z vsemi kandidatkami za članstvo, ki izpolnjujejo politične kriterije, zastavljene na koebenhavnskem vrhu leta 1993. Pri tem je parlament predlagal, naj unija poleg Cipra začne intenzivna pogajanja s kandidatkami, ki jih je Evropska komisija ocenila za najbolj pripravljene: Poljsko, Češko, Madžarsko, Estonijo in Slovenijo. Parlament opozarja, da unija ne sme vnaprej časovno določiti datuma, kdaj bodo prosilke dosegle polnopravno članstvo, saj bo ta odvisen od prizadevanj, ki jih bodo posamezne kandidatke storile. Evropski parlament se je v resoluciji zavzel za temeljito reformo institucij unije še pred vstopom prve članice v povezavo in torej s tem za zgodnjo medvladno konferenco, ki naj bi dokončno odgovorila na to vprašanje.

Srečanje finančnih ministrov Avstrije, Madžarske in Slovenije

04. 12. 1997 18.16

V Gradcu se bodo jutri na predlog avstrijskega finančnega ministra Rudolfa Edlingerja srečali finančni ministri Avstrije, Madžarske in Slovenije - Rudolf Edlinger, Peter Medgyessy in Mitja Gaspari ter njihovi sodelavci.

Končano besedilo predloga genskega zakona

02. 12. 1997 15.37

Na ministrstvu za znanost in tehnologijo so danes predstavili končno besedilo predloga zakona o genski tehnologiji, ki so ga na ministrstvu začeli pripravljati leta 1994. Besedilo, ki je usklajeno s smernicami Evropske unije, naj bi v roku enega meseca obravnavala in potrdila vlada, državni zbor pa naj bi ga predvidoma sprejel leta 1999.

Nesoglasja ob uvedbi evra

01. 12. 1997 11.12

Ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance skušajo danes na zasedanju v Bruslju rešiti razklanost petnajsterice do nemško-francoskega predloga o ustanovitvi novega evro-sveta, ki naj bi povezal države, ki bodo uvedle skupno evropsko denarno valuto.

Premier Drnovšek ocenil srečanje v Sarajevu kot zelo uspešno

29. 11. 1997 14.14

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je danes v Sarajevu ob robu vrhunskega srečanja Srednjeevropske pobude (SEP) sestal s hrvaškim kolegom Zlatkom Matešo. Premiera sta se dogovorila, da se bosta že decembra sešla na uradnem srečanju, ko naj bi Slovenija in Hrvaška podpisali tudi sporazum o prosti trgovini.

Italijanski kmetje nezadovoljni z vladnim predlogom rešitve krize

29. 11. 1997 11.58

Italijanski proizvajalci mleka so sporočili, da nameravajo nadaljevati s protesti kljub sprejemu vladnega dekreta, ki predvideva delno povračilo stroškov za kazni zaradi prekoračitve mlečnih kvot Evropske unije.

Janez Drnovšek o vključevanju Slovenije v EU

28. 11. 1997 18.15

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek, ki se danes v Oxfordu udeležuje kongresa Liberalne internacionale, je v pogovoru za televizijsko mrežo BBC World Service v oddaji World Today izjavil, da se Slovenija zavzema za individualni pristop v pogajanjih Evropske unije s kandidatkami za članstvo.

V Helsinkih poteka evrosredozemska konferenca o okolju

28. 11. 1997 12.04

V Helsinkih se danes za zaprtimi vrati nadaljuje evrosredozemska konferenca o okolju, na kateri sodelujejo visoki predstavniki 15 držav članic Evropske unije in 12 držav južnega in vzhodnega Sredozemlja, v vlogi opazovalcev pa se je udeležujejo tudi predstavniki Svetovne banke, Evropske banke za obnovo in razvoj ter več arabskih razvojnih bank.

OVSE obsodila prepoved izhajanja beloruskega časnika Svoboda

28. 11. 1997 10.03

Države članice Evropske unije, Združene države in Poljska so na konferenci Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), posvečeni človekovim pravicam, v četrtek v Varšavi obsodile prepoved izhajanja beloruskega časnika Svoboda, sicer blizu opoziciji. Ameriška delegacija je izjavila, da je ta ukrep <i>nov izrazit primer, ki kaže na to, da beloruska vlada ne spoštuje temeljnih načel organizacije OVSE</i>. Vrhovno sodišče Belorusije je namreč prepovedalo izhajanje Svobode z naklado 50.000 primerkov trikrat na teden in mu očitalo, da je <i>pozival k rušenju ustavnega reda</i>. Konferenca organizacije OVSE je potekala od 12. do 27. novembra v Varšavi, na njej je bilo več kot 400 udeležencev, članov vladnih in nevladnih organizacij iz 55 držav.

Vlada o problematiki plač in zaposlovanja v državni upravi

27. 11. 1997 15.33

Slovenska vlada je na današnji seji obravnavala poročilo o pripravi informacije o izvajanju zakona o zavodih. Poudarek je bil na vprašanju, kako je v tem zakonu in tudi v področnih zakonih urejeno vprašanje pooblastil ustanovitelja oz. pristojnih ministrov, govorili pa so tudi o tem, kako se ta pooblastila izvajajo ter kakšen je trend zaposlovanja v javnih zavodih. Vlada je sklenila, da morajo vsa ministrstva do prihodnje seje odgovoriti na vprašalnik o zaposlovanju v teh zavodih. Če katero od ministrstev tudi do prihodnjega tedna ne bo posredovalo podatkov, bo odgovornost nosil minister.

Spopadi med kmeti in policijo v severni Italiji

27. 11. 1997 15.25

Na severu Italije je danes prišlo do spopadov med kmeti in policijo. Kmetje so namreč skušali zapreti avtocesto Milano - Trst pri Vicenzi, policija pa jih je razgnala s solzivcem.

V Bratislavi prihodnji teden o ekonomski dimenziji diplomacije

27. 11. 1997 12.30

V slovaškem glavnem mestu bo 3. in 4. decembra potekala konferenca visokih predstavnikov ministrstev za zunanje zadeve pod naslovom Ekonomska dimenzija diplomacije II - regionalne integracije v svetu in možnosti za njihovo sodelovanje. Konferenco organizira slovaško zunanje ministrstvo, so STA sporočili s slovaškega veleposlaništva v Ljubljani.

Iz Pentagonale v Srednjeevropsko pobudo

27. 11. 1997 11.51

V Sarajevu bo v petek in v soboto potekalo srečanje predsednikov vlad Srednjeevropske pobude - integracije, ki šteje 16 članic, letos pa ji predseduje Bosna in Hercegovina.

Monti kritiziral prepočasno usklajevanje zakonodaj članic EU za učinkovito delovanje notranjega trga

27. 11. 1997 11.46

Evropski komisar za notranji trg Mario Monti je danes v nagovoru pred svetom ministrov Evropske unije za notranji trg izjavil, da je unija <I>zelo daleč</i> od uresničitve akcijskega načrta za učinkovito delovanje skupnega notranjega trga. Hkrati je poudaril, da je obnašanje nekaterih držav, ki zaostajajo z vnašanjem ustreznih sprememb v nacionalno zakonodajo, nedopustno.

Konferenca o slovensko-britanskih gospodarskih odnosih

25. 11. 1997 16.32

Državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar se je danes v Londonu srečala s predstavniki britanskega ministrstva za trgovino in industrijo. Osrednjo pozornost so namenili širitvi Evropske unije, pri čemer so britanski predstavniki poudarili nujnost prilagajanja slovenske zakonodaje evropski. V prostorih londonske trgovinske in industrijske zbornice pa se je dopoldne začela poslovna konferenca, ki se je udeležuje približno 50 britanskih in slovenskih podjetij.

EU bo financirala obnovo sarajevske mestne hiše

25. 11. 1997 00.00

Katero bo mesto kulture 2001?

24. 11. 1997 14.00

Ministri Evropske unije za kulturo se bodo danes na zasedanju v Bruslju predvidoma odločili, katero evropsko mesto se bo leta 2001 ponašalo z naslovom evropskega mesta kulture. V igri je sedem mest, dve med njimi izven EU: Basel, Genova, Lille, Porto, Riga, Rotterdam in Valencia.

Zunanji ministri EU o širitvenih načrtih

24. 11. 1997 10.12

Zunanji ministri Evropske unije danes v Bruslju nadaljujejo razpravo o širitvenih načrtih povezave in z oblikovanjem dokumenta na to temo, ki ga bodo 12. in 13. decembra v obravnavo predložili predsednikom vlad in držav EU. Slednji bodo na decembrskem vrhu sprejeli dokončno odločitev o širitvi unije.

Slovenija bo v Bruslju predstavila svojo pristopno strategijo

24. 11. 1997 09.35

Slovenija bo prihodnji ponedeljek, 1. decembra, v Bruslju priredila konferenco, na kateri bo javno predstavila svojo pristopno strategijo za vključitev v Evropsko unijo.

Turški premier v Italiji

24. 11. 1997 00.00

Turški premier Mesut Yilmaz je bil dopoldne na krajšem obisku v Rimu, kjer se je sestal z italijanskim kolegom Romanom Prodijem. Osrednja tema pogovorov je bila širitev Evropske unije. Kot je znano, si Turčija prizadeva za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu v EU, vendar pa nekatere članice temu odločno nasprotujejo.

Evropski parlament podprl ustanovitev stalnega mednarodnega kazenskega sodišča

21. 11. 1997 10.33

Evropski parlament se je sinoči v Strasbourgu izrekel v prid oblikovanja stalnega mednarodnega kazenskega sodišča, ki naj bi ga ustanovili prihodnje leto v Rimu. V resoluciji, sprejeti z večino glasov, so evropski poslanci vlade držav članic Evropske unije pozvali, naj oblikujejo skupno stališče za diplomatsko konferenco, ki bo o omenjenem sodišču potekala v italijanski prestolnici junija prihodnje leto. Bodoče stalno mednarodno sodišče bi moralo biti po sodbi evropskih poslancev močno in neodvisno, zanj ne bi smel veljati veto Varnostnega sveta ZN, moral pa bi biti zmožen raziskovati tudi konkretne obtožbe na lastno pobudo in brez predhodnega soglasja posameznih držav. Statut novega sodišča bi moral poleg tega opredeliti dolgoročno in stabilno financiranje.

Odbor evropskega parlamenta za zunanjo politiko se zavzema za začetek pogajanj z vsemi kandidatkami hkrati

18. 11. 1997 00.00

Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve, varnostno in obrambno politiko je pozno ponoči sprejel poročilo o širitvi Evropske unije, v katerem se je zavzel za hkraten začetek pogajanj z vsemi srednje- in vzhodno-evropskimi kandidatkami za članstvo v uniji, med njimi s Slovenijo in Ciprom. V skladu s pričakovanji ni podprl le Slovaške, ki je po oceni Evropske komisije padla na izpitu demokracije. Odbor za zunanjo politiko je tako sprejel poročilo glavnih avtorjev Arieja Oostlanderja in Enriqueja Barona Crespa, ki vsebuje tudi mnenja o posameznih kandidatkah. Avtor ocene o Sloveniji je poročevalec Roberto Speciale. Ta je Sloveniji priznal dinamičnost njenega gospodarstva,

V četrtek vlada o dodelitvi koncesije za opravljanje storitev mobilne telefonije

18. 11. 1997 00.00

Vsebino javnega razpisa za dodelitev koncesije za opravljanje storitev mobilne telefonije GSM bo na četrtkovi seji obravnavala vlada. Razpis bo predvidoma objavljen v Uradnem listu v petek, 22. Novembra. Zavrnil je očitke, ki jih je v zvezi z neenakopravnim položajem interesentov za koncesijo na račun države in nosilcev javnih pooblastil včeraj izreklo vodstvo Digitela, enega od interesentov za koncesijo za opravljanje storitev mobilne telefonije GSM, in poudaril, da je ministrstvo za promet in zveze ravnalo popolnoma korektno in v skladu z veljavno zakonodajo.

Odbor Evropskega parlamenta za zunanjo politiko se zavzema za začetek pogajanj z vsemi kandidatkami hkrati

18. 11. 1997 00.00

Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve, varnostno in obrambno politiko je pozno ponoči sprejel poročilo o širitvi Evropske unije, v katerem se je zavzel za hkraten začetek pogajanj z vsemi srednje- in vzhodno-evropskimi kandidatkami za članstvo v uniji, med njimi s Slovenijo in Ciprom. V skladu s pričakovanji ni podprl le Slovaške, ki je po oceni Evropske komisije padla na izpitu demokracije. Odbor za zunanjo politiko je tako sprejel poročilo glavnih avtorjev Arieja Oostlanderja in Enriqueja Barona Crespa, ki vsebuje tudi mnenja o posameznih kandidatkah. Avtor ocene o Sloveniji je poročevalec Roberto Speciale. Ta je Sloveniji priznal dinamičnost njenega gospodarstva,

Do predsedniških volitev le še pet dni aktivne kampanje

17. 11. 1997 00.00

Kandidatom za predsednika republike ostaja le še pet dni predvolilne kampanje, v katerih se bodo po napovedih poskusili predstaviti čim širšemu krogu volilcev. Osrednja pozornost pa bo tudi v teh dneh veljala soočenjem v elektronskih medijih. V skladu z zakonom o volilni kampanji teden dni pred volitvami niso dovoljene objave raziskav javnega mnenja, v soboto, 22. novembra, dan pred volitvami, pa velja 24-urni volilni molk. Predstavitve kandidatov se bodo stopnjevale do petka, ko se bo vseh osem popoldne, ob 17. uri, najprej soočilo na nacionalnem radiu (Radio Slovenija), zvečer ob 20.05 pa še na prvem programu nacionalne TV Slovenija. Za predsedniško mesto se potegujejo: (po vrstnem redu na glasovnici) <b>Marijan Poljšak</b>, ki ga je predlagala Nacionalna stranka dela, predsednik državnega zbora <b>Janez Podobnik</b>, ki je kandidat Slovenske ljudske stranke, <b>Bogomir Kovač</b>, kandidat Liberalne demokracije Slovenije, sedanji predsednik <b>Milan Kučan</b> kot nestrankarski kandidat, <b>Tone Peršak</b>, ki ga predlaga Demokratska stranka, <b>Franc Miklavčič</b>, kandidat Krščansko socialne unije, <b>Marjan Cerar</b>, ki se za predsedniško mesto poteguje kot neodvisni kandidat in <b>Jože Bernik</b> kot kandidat dveh parlamentarnih opozicijskih strank, Slovenskih krščanskih demokratov in Socialdemokratske stranke Slovenije.

Generalni sekretar zveze NATO jutri v Švici

13. 11. 1997 00.00

Generalni sekretar zveze NATO <b>Javier Solana</b> bo jutri pripotoval na uradni in delovni obisk v Švico. To bo prvi obisk kakšnega generalnega sekretarja zveze NATO v nevtralni Švici, ki ni članica ne zveze NATO ne Združenih narodov niti Evropske unije. Med obiskom v Bernu se bo Solana srečal s švicarskim zunanjim ministrom Flaviom Cottijem, obrambnim ministrom Adolfom Ogijem, vrhovnim poveljnikom oboroženih sil Arthirjem Lienerjem ter s predstavniki parlamentarne komisije za varnostno politiko. Zaradi posebnega statusa Švice naj bi bilo srečanje po ocenah opazovalcev zgodovinskega pomena; v njem vidijo predvsem začetek procesa približevanja te države zvezi NATO.

EU bo finančno podprla razvoj gospodarstva v Navarri

12. 11. 1997 00.00

Španska pokrajina Navarra bo iz strukturnih fondov Evropske unije v obdobju od 1997 do 1999 dobila 25,4 milijona ekujev za pomoč pri razvoju gospodarstva. Večina denarja bo namenjenega vzpodbujanju zaposlovanja, konkurenčnosti in globalizaciji lokalnih gospodarskih dejavnosti, del denarja pa bo šel za zaščito okolja, raziskovanje in razvoj novih tehnologij. Poleg tega bo Navarra dobila dodatnih 27,7 milijonov ekujev, predvsem za tehnično pomoč pri izvajanju ukrepov za spodbujanje gospodarstva.

EU in nezaposlenost

04. 11. 1997 00.00

V Bruslju se bodo jutri sešli ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance, ki bodo po predvidevanjih pripravili podlago za bližajoči se izredni novembrski vrh EU o zaposlovanju. Ministri se bodo seznanili s poročilom strokovnjakov unije o uresničevanju ambicioznih načtrov za boj proti 18-milijonski brezposelnosti, ki jih je predlagala Evropska komisija. Dan kasneje, v četrtek, bodo o isti temi v Bruslju razpravljali še ministri EU za socialne zadeve. Načrt zaradi zelo ambicioznega in konkretno zastavljenega cilja (12 milijonov novih delovnih mest) med petnajsterico ni naletel na odobravanje. Poleg tega, da nekatere članice menijo, naj oblikovanje nacionalnih zaposlovalnih politik ostane v domeni nacionalnih vlad, so nekatere članice opozorile pred negativnimi posledicami morebitnega neuspešnega doseganja zastavljenih ciljev na širšo javnost v EU. Več članic je Evropsko komisijo obsodilo, da je zastavila visok cilj, ne da bi imela zagotovila, da bo ta dejansko uresničen.