unije

Srečanje Kučana s Solano v Berlinu

03. 07. 1998 16.39

Slovenski predsednik Milan Kučan se je v Berlinu, kjer se udeležuje mednarodnega foruma Bartelsmannove fondacije, danes sestal z generalnim sekretarjem zveze NATO Javierjem Solano, se je izvedelo iz krogov slovenske delegacije. Predsednik Kučan pa bo v okviru obiska v Berlinu imel še več dvostranskih srečanj z udeleženci foruma.

Slovenija podaljšala veljavnost dveh sporazumov z Evropskim patentnim uradom

03. 07. 1998 12.55

Predsednik Evropskega patentnega urada Ingo Kober, ki se mudi na uradnem obisku v Sloveniji, in direktor Urada RS za intelektualno lastnino Bojan Pretnar sta v navzočnosti ministra za znanost in tehnologijo Lojzeta Marinčka ter predstavnikov patentnih uradov Litve, Latvije, Mekadonije in Romunije slovesno podpisala podaljšanje dveh sporazumov, ki jih je slovenska vlada pred petimi leti sklenila z Evropsko patentno organizacijo: gre za sporazuma o sodelovanju na področju patentov in o razširitvi, ki omogoča razširitev veljavnosti evropskih patentov na Slovenijo.

Jelko Kacin sprejel predstavnika francoskega Generalnega sekretariata za medministrsko koordinacijo Ralpha Dasso

02. 07. 1998 15.06

Predsednik odbora za mednarodne odnose državnega zbora Jelko Kacin je danes sprejel pomočnika generalnega sekretarja francoskega Generalnega sekretariata za medministrsko koordinacijo Ralpha Dasso. Gost je Kacina seznanil z nalogami svojega obiska v Sloveniji in izrazil pripravljenost francoske vlade, da okrepi sodelovanje med obema vladama. Partnerstvu bi sledila konkretna dejanja in programi v okviru PHARE, in sicer predvsem na področju usklajevanja zakonodaje z evropsko zakonodajo, so sporočili iz državnega zbora.

Državljani EU dajejo vse manj denarja za hrano, več za zabavo

02. 07. 1998 11.08

Podatki Eurostata kažejo, da se vsota denarja, ki jo državljani Evropske unije namenjajo za hrano in pijačo manjša, medtem ko raste poraba za rekreacijo in zabavo. Najmanj, 15 odstotkov proračuna gospodinjstva, za hrano in pijačo zapravijo Nizozemci, največ pa Grki in sicer 38 odstotkov.

Robin Cook o nuji širitve petnajsterice na Vzhod

01. 07. 1998 14.25

Britanski zunanji minister Robin Cook je v pogovoru za današnjo izdajo avstrijskega časnika Die Presse poudaril nujnost širitve Evropske unije na države vzhodne Evrope, tudi v prid zdajšnjih članic petnajsterice.

Slovenija začenja dvostranski screening za prost pretok blaga

30. 06. 1998 15.32

V Bruslju se je danes začel dvostranski pregled usklajenosti slovenske zakonodaje s pravnim redom Evropske unije za področje prostega pretoka blaga. Dvostranski pregled zakonodaje za to obsežno področje, ki je tako po oceni Bruslja kot kandidatk v dosedanjem poteku procesa prvo težje, bo sklenjeno prihodnjo sredo, 8. julija.

Začetek delovanja Evropske centralne banke

30. 06. 1998 15.25

Evropska unija je danes z obeležitvijo začetka delovanja Evropske centralne banke (ECB) storila nov korak na poti do evra, skupne unijine denarne enote, ki jo bo 1. januarja prihodnje leto uvedlo enajst članic povezave. Kot je na današnjem slovesnem odprtju banke poudaril njen predsednik Wim Duisenberg, mora nova Evropska centralna banka "enoglasno" govoriti pri vzpostavitvi monetarne politike z "resnično evropsko usmerjenostjo".

Ravbarjeva sprejela na razgovor italijanskega veleposlanika

30. 06. 1998 13.13

Državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar se je včeraj z italijanskim veleposlanikom v Ljubljani Massimom Spinettijem pogovarjala o rezultatih in dogovorih petega zasedanja mešane slovensko-italijanske komisije za gospodarsko sodelovanje, ki je potekalo 23. junija v Rimu, so sporočili iz ministrstva za ekonomske odnose in razvoj.

EU krepi prizadevanja proti smrtni kazni

29. 06. 1998 14.31

Zunanji ministri Evropske unije so se danes na zasedanju v Luxembourgu odločili, da si bo petnajsterica v okviru svoje politike človekovih pravic okrepljeno prizadevala za univerzalno ukinitev smrtne kazni. Ministri so napovedali, da bo unija države, ki smrtno kazen izvajajo, pozvala, naj to prakso omejijo ali uvedejo moratorij na njeno izvajanje.

Indonezijski varnostniki streljali na množico: en mrtev, pet ranjenih

29. 06. 1998 11.49

Indonezijski varnostniki so v Bacau danes ustrelili nekega moškega, pet pa so jih ranili, potem ko je večstoglava množica napadla njihovo vozilo v konvoju misije Evropske unije v vzhodnem Timorju.

Zunanji ministri EU še zadnjič pod britanskim predsedstvom

29. 06. 1998 11.29

Še zadnjič so se pod britanskim predsedovanjem danes v Luxembourgu sestali zunanji ministri Evropske unije. Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel, ki bo svet vodil od 1. julija do izteka leta, bo kolegom danes predstavil program predsedstva, sicer pa so razmere na Balkanu, predvsem na Kosovu, spet ena osrednjih tem srečanja.

Konkurenca prevzela 10 odstotkov mednarodnih klicev Deutsche Telekoma

29. 06. 1998 08.05

Skoraj pol leta od uvedbe odprtega trga na področju telefonije v Nemčiji so konkurenčna podjetja od nekdanjega monopolnega podjetja Deutsche Telekom prevzela 10 odstotkov prometa na področju mednarodnih klicev. Deutsche Telekom je izgubil monopol 1. januarja v skladu s spremembami z določili Evropske unije. Več konkurenčnih podjetij je vstopilo na trg z nižjimi cenami, predvsem za mednarodne pogovore. Potrošniki zdaj opravijo približno 39 minut na dan prek telefonskih mrež konkurence, kaže raziskava, ki jo je objavil muenchenski Focus. Konkurenčna podjetja, ki so se na domači telefonski trg vključila le v nekaj mestih, so si zagotovila triodstotni delež v lokalnih telefonskih pogovorih. Mobilcom je med vodilnimi novimi podjetji na področju telefonije v Nemčiji, saj ima 20 odstotkov vsega prometa strank, ki so se odvrnile od nekdaj monopolnega Deutsche Telekom.

Frlec na srečanje zunanjih ministrov Evropske unije

28. 06. 1998 13.28

Slovenski zunanji minister Boris Frlec se bo v ponedeljek zvečer v Luxembourgu udeležil srečanja zunanjih ministrov Evropske unije v zasedbi trojke s kolegi iz držav, kandidatk za članstvo v povezavi.

Rast danskih maloprodajnih cen

27. 06. 1998 10.34

Danske drobnoprodajne cene so v maju na letni ravni in po metodologiji Evropske unije zrasle za 1,4 odstotka, ugotavlja danski statistični urad. Po danskem načinu izračunavanja maloprodajnih cen v maju celo za 2 odstotka. Aprila je bila rast cen na Danskem po obeh načinih izračunavanja 0,5-odstotna.

EU: 1,4-odstotna rast industrijske proizvodnje

27. 06. 1998 10.32

V prvem četrtletju letos je rast industrijske proizvodnje v državah članicah Evropske unije znašala 1,4 odstotka, sporočajo predstavniki evropskega statističnega urada. Omenjena rast je bila najvišja na Finskem, in sicer 2,2-odstotna, najnižjo vrednost, namreč 0,1-odstotno, pa je dosegla na Nizozemskem. Najvišja rast je bila ustvarjena v proizvodnji investicijskega blaga.

Z zadnjo širitvijo EU pridobila veliko gozdne površine

26. 06. 1998 15.13

Gozdne površine v Evropski uniji so se po ugotovitvah Eurostata z vstopom Avstrije, Finske in Švedske v EU skorajda podvojile; v prejšnji dvanajsterici je bilo 0,15 hektarja gozda na prebivalca, medtem ko se petnajsterica danes ponaša z 0,27 hektarja gozdne površine na prebivalca. Skupaj je danes v uniji več kot 102 milijona hektarjev gozda.

Sprejem v Bruslju ob dnevu državnosti

26. 06. 1998 10.21

Na dan slovenske državnosti so vsa tri diplomatska predstavništva Slovenije v Bruslju sinoči pripravila skupen sprejem. Gostitelji sprejema so bili slovenski veleposlanik v Belgiji Jaša Zlobec, vodja slovenske diplomatske misije pri Evropski uniji Marko Kranjec in odpravnik poslov pri zvezi NATO Mirko Cigler. Med številnimi diplomati sta bila gosta na sprejemu tudi vodja pogajalske skupine Evropske komisije za širitev Evropske unije Nikolaus van der Pas in glavni pogajalec za Slovenijo Jaime Garcia Lombardero.

Izetbegović in Santer predvsem o vračanju beguncev

25. 06. 1998 11.43

Bosanski predsednik Alija Izetbegović in predsednik Evropske komisije Jacques Santer sta danes na srečanju v Bruslju osrednjo pozornost namenila vračanju beguncev, pri čemer je Izetbegović opozoril, da sedanja sredstva, ki so za ta proces na razpolago, ne zadostujejo. Jacques Santer je zatrdil, da se bo trdna podpora Evropske unije v ta namen nadaljevala.

Izobraževanje kot osrednje vprašanje konference v Pragi

25. 06. 1998 10.11

Minister za šolstvo in šport Slavko Gaber bo odpotoval v Prago, kjer se bo udeležil dvodnevne konference ministrov za izobraževanje držav Evropske unije in držav Srednje in Vzhodne Evrope, ki se uniji približujejo. Simbolični naslov konference je Graditev skupne evropske hiše izobraževanja. Konferenca je rezultat zavedanja evropskih šolskih ministrov ter komisije EU, da predstavlja izobraževanje in usposabljanje eno osrednjih vprašanj evropskega ekonomskega, socialnega in kulturnega razvoja ter s tem tudi enega ključnih momentov združujoče se Evrope. Med vsebinskimi temami letošnje konference je tudi, kako izboljšati standarde šolskega znanja kot podlage za vseživljenjsko učenje.

Od danes zamrznjeno premoženje ZRJ in Srbije v državah EU

24. 06. 1998 15.41

Premoženje Zvezne republike Jugoslavije in Srbije je od danes v državah Evropske unije zamrznjeno v skladu z odločitvijo, ki so jo zunanji ministri unije sprejeli 8. junija v znak protesta zaradi politike vlade jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića na Kosovu.

Premier Drnovšek v Salzburgu

24. 06. 1998 13.19

Slovenski premier Janez Drnovšek bo danes v Salzburgu sodeloval na tretjem srednje- in vzhodnoevropskem gospodarskem vrhu, na katerem naj bi govorili predvsem o posledicah širitve Evropske unije in sprejema enotne valute evro na nova evropska tržna gospodarstva. Vrha se udeležuje tudi minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur.

Minister Frlec sprejel belgijskega premiera Dehaena

23. 06. 1998 12.36

Zunanji minister Boris Frlec je danes sprejel predsednika belgijske vlade Jean-Luca Dehaena, ki je včeraj prispel na prvi uradni obisk v Slovenijo. Frlec in Dehaen sta se pogovarjala o dvostranskih odnosih, širitvi Evropske unije in zveze NATO ter o razmerah v Jugovzhodni Evropi.

Najmlajša poslanka novega češkega parlamenta 24-letna Romka

22. 06. 1998 14.40

Romka Monika Horakova je s 24 leti postala najmlajša poslanka novega 200-članskega spodnjega doma češkega parlamenta, v katerem bo poslanka desne Unije za svobodo.

Ministra Frlec in Cook o slovenski poti v EU

18. 06. 1998 17.14

Vodja slovenske diplomacije Boris Frlec se je drugi dan obiska v Londonu srečal z britanskim kolegom ter predsedujočim svetu ministrov Evropske unije Robinom Cookom. Kot je Frlec povedal v izjavi za STA, sta s sogovornikom opravila "neverjetno obširno izmenjavo mnenj in ocen o položaju Slovenije na poti v Evropsko unijo in zvezo NATO".

Brezposelnost v EU ostaja enaka

18. 06. 1998 08.23

Bruto domači proizvod (BDP) v 15 državah članicah Evropske unije (EU) se je v prvem četrtletju letos povečal za pol odstotka v primerjavi z zadnjim četrtletjem lanskega leta, ocenjuje statistični biro unije, Evrostat. Podatki Evrostata tudi kažejo, da je stopnja brezposelnosti v uniji v aprilu ostala na 10,2 odstotka. Gospodarstva petnajsterice pa so v prvem tromesečju letos ustvarile 3,2 odstotno letno rast.

Minister Frlec v Veliko Britanijo

17. 06. 1998 11.24

Zunanji minister Boris Frlec bo popoldne odpotoval na dvodnevni obisk v London, kjer se bo zvečer sestal z mednarodnim posrednikom za nasledstvo SFRJ sirom Arthurjem Wattsom, jutri pa bo imel pogovore z vodjo britanske diplomacije in predsedujočim ministrskemu svetu Evropske unije Robinom Cookom, obrambnim ministrom Georgeom Robertsonom in lordom Simonom, državnim sekretarjem za trgovino in konkurenčnost v Evropi. Ob koncu obiska v Londonu bo slovenski zunanji minister članom odborov za mednarodne odnose in obrambo predaval na temo Strateški zunanjepolitični cilji Slovenije.

Poleti jugoslovanske letalske družbe JAT po odločitvi EU brez motenj

16. 06. 1998 16.12

Predstavnik beograjskega letališča je danes sporočil, da odločitev Evropske unije na vrhu v Cardiffu o prepovedi letov jugoslovanske letalske družbe JAT na območju držav članic ni vplivala na vozni red poletov JAT-a.

Vrh EU skuša Turčiji poslati pozitivno sporočilo

16. 06. 1998 14.30

Voditelji Evropske unije (EU) precejšen del današnjih pogovorov posvečajo vprašanju turškega približevanja Evropski uniji. Kot poudarjajo britanski viri, predsedstvo želi zagotoviti, da bo unija Ankari na podlagi sklepov iz lanskoletnega vrha v Luxembourgu uspela poslati pozitivno sporočilo, s katerim se bodo odnosi med obema stranema otoplili.

Voditelji EU nadaljujejo zasedanje

16. 06. 1998 14.18

Voditelji Evropske unije danes nadaljujejo dvodnevno vrhunsko zasedanje v Cardiffu. Na dnevnem redu imajo predvsem reforme in čeprav vsebinskih odločitev niso in ne bodo sprejemali, so včeraj uspeli najti soglasje, da bodo o predloženem paketu reform iz Agende 2000 politično odločitev sprejeli marca prihodnje leto, dokončno potrditev pa junija, prav tako prihodnje leto.

Voditelji EU na vrhunskem zasedanju v Cardiffu

15. 06. 1998 14.48

Voditelji Evropske unije, ki so večinoma že sinoči prispeli v Cardiff, danes pod predsedovanje britanskega premiera Tonyja Blaira v valižanski prestolnici začenjajo dvodnevno vrhunsko zasedanje. Na dnevnem redu imajo razpravo o gospodarskih smernicah, nacionalnih načrtih za učinkovit boj proti zaposlovanju, oceno pogajanj o reformah, začrtanih v Agendi 2000, ter v tem sklopu tudi dosedanji potek širitvenega procesa.