unije

Bjerregaardova bo za EU podpisala protokol iz Kjota
29. 04. 1998 09.31
Evropska komisarka za okolje Ritt Bjerregaard bo danes v New Yorku v imenu Evropske unije podpisala protokol, sklenjen na lanskem svetovnem vrhu o podnebnih spremembah v Kjotu. Kot poudarjajo v Bruslju, je podpis vnovična potrditev želje EU, da v boju proti klimatskim spremembam zadrži vodilno vlogo. Evropska komisija ob priložnosti poudarja, da je treba za izpolnitev dogovorov iz Kjota o redukciji emisij strupenih plinov v ozračje storiti nadaljne korake. "Na globalni ravni se je treba precej bolj potruditi za zmanjšanje emisij, industrijsko razvite države pa morajo doseči viden napredek pri izpolnjevanju zavez iz protokola," pravijo na komisiji. Podpis protokola, po katerem naj bi se emisije strupenih plinov, ki povzročajo pojav tople grede, do leta 2010 zmanjšale za 10 odstotkov, je sicer nujen, a nezadosten korak - za njegovo veljavnost ga mora ratificirati 55 podpisnic. O uresničevanju zadanih ciljev bodo države razpravljale novembra letos, na zasedanju v Buenos Airesu.

Začetek konference o vračanju beguncev v BiH
28. 04. 1998 15.53
V Banja Luki se je danes začela regionalna konferenca o vračanju beguncev. Konferenca poteka pod pokroviteljstvom visokega civilnega predstavnika za BiH Carlosa Westendorpa in Visokega komisariata ZN za begunce.

Forum o Evropi brez meja na Dunaju
27. 04. 1998 11.49
Na Dunaju se danes začenja dvodnevni forum z naslovom Evropa brez meja, kjer bo osrednja pozornost namenjena vprašanjem širitve Evropske unije in njenega vpliva na gospodarstvo. Forum prireja avstrijska Raiffeisen Zentral Bank, odprl pa ga bo, kot je napovedano, avstrijski predsednik Thomas Klestil. Organizatorji pričakujejo 400 gostov iz držav srednje in vzhodne Evrope, udeležence pa bo nagovoril tudi evropski komisar Franz Fischler.

Evropski projek o prepovedi vozil, ki onesnažujejo okolje, v središčih velemest
27. 04. 1998 09.50
Britansko predsedstvo Evropske unije je predstavilo projekt o prepovedi vozil, ki najbolj onesnažujejo okolje, v središčih evropskih velemest.

Cook za nadaljevanje pritiska na Beograd
27. 04. 1998 08.07
Predsedujoči svetu zunanjih ministrov Evropske unije, britanski zunanji minister Robin Cook, je danes v Luxembourgu izjavil, da je zaradi neizboljšanja razmer na Kosovu treba nadaljevati pritisk na Beograd. Beograd mora umakniti posebne policijske enote, prenehati uporabljati težko orožje proti prebivalcem in začeti vsebinski dialog s kosovskimi Albanci, je ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU izjavil Cook. Poleg tega je vodja britanske diplomacije napovedal, da bo unija še naprej pritiskala na jugoslovanske oblasti, naj sprejmejo misijo mednarodnega osrednika Felipeja Gonzalesa. Glede morebitnega dogovora o poostrenih sankcijah proti Beogradu, je Cook dejal, da bo danes petnajsterica znova potrdila ukrepe, ki jih je predložila kontaktna skupina. Na morebitne nadaljne korake v tej smeri bo po Cookovih besedah treba počakati na bližnji vnovični sestanek kontaktne skupine za območje nekdanje Jugoslavije.

Kosovski Albanci in predstavniki Beograda na pogovorih v Solun
22. 04. 1998 18.43
Visoki predstavniki kosovskih Albancev in srbskih oblasti so včeraj v Solunu končali dvodnevno srečanje z naslovom "Ukrepi za vzpostavitev zaupanja na Kosovu", ki ga je pripravil nemški inštitut Bertelsmann.

Zelena luč za makrofinančno pomoč BiH in Albaniji
21. 04. 1998 15.33
Ministri za gospodarstvo in finance Evropske unije so danes na zasedanju v Luxembourgu dosegli politično soglasje o dodelitvi makrofinančne pomoči Bosni in Hercegovini in Albaniji.

Kohl: Dobri pogoji za stabilnost evra
21. 04. 1998 13.26
Nemški kancler Helmut Kohl je evropsko denarno unijo označil kot "najpomembnejšo odločitev po združitvi Nemčij". Predpogoji za stabilnost evra "še nikoli niso bili tako dobri kot danes", je dejal kancler na današnji javni seji parlamentarnih odborov za finance in evropska vprašanja.

Največ poslov sklenjenih z delnicami Krke
21. 04. 1998 10.02
Na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev so v ponedeljek mešetarji sklenili le za 349 mio SIT prometa, ob čemer je SBI upadel za 20,2 točk na vrednost 1.682.7. Največ poslov je bilo tako po številu (119) kot po prometu sklenjenih z delnicami Krke in sicer 56,57 mio SIT, enotni tečaj pa se je oslabil za 1,6 odstotka.

Blair predlagal sestanek z Netanjahujem, Arafatom in Albrightovo
20. 04. 1998 18.47
Britanski premier Tony Blair je med obiskom v Izraelu v nedeljo predlagal organiziranje skupnega vrhunskega sestanka s svojim izraelskim kolegom Benjaminom Netanjahujem, predsednikom Palestinskih avtonomnih oblasti Jaserjem Arafatom in ameriško državno sekretarko Madeleine Albrigt. Novico je povzel izraelski državni radio, sklicujoč se na neimenovane evropske in izraelske diplomate.

EU: Še zadnje priprave pred majskim vrhom o evru
20. 04. 1998 12.16
Na zadnjem zasedanju pred prvomajskim srečanjem, na katerem bo vrh Evropske unije predvidoma potrdil priporočilo Evropske komisije, naj evro prihodnje leto uvede enajst držav, se bodo jutri v Luxembourgu sešli ministri petnajsterice za gospodarstvo in finance.

Na zadnjem novem belgijskem bankovcu Magritte
17. 04. 1998 16.24
Z novim bankovcem za 500 frankov, poslanim v obtok ta teden, je Belgija počastila enega svojih največjih slikarjev, surrealista Reneja Magrittea. Poleg portreta slikarja na prvi, so na hrbtni strani bankovca upodobljeni liki iz nekaterih njegovih najbolj znanih del. Gre za zadnji novi bankovec, ki ga je v obtok dala Nacionalna banka Belgije. Poleg tega bo njegova življenjska doba kratka - čez manj kot štiri leta, z januarjem 2002, bodo namreč v državah Evropske unije, ki bodo uvedle evro, nacionalni denar nadomestili skupni bankovci in kovanci.

Državni sekretar Petrič na sestanku političnih direktorjev EU in pridruženih držav
16. 04. 1998 17.18
Državni sekretar v slovenskem zunanjem ministrstvu Ernest Petrič se je danes v Bruslju udeležil sestanka političnih direktorjev držav Evropske unije s kolegi iz pridruženih držav.

Švedske krone še ne bo v Evropski denarni uniji
15. 04. 1998 09.04
Švedska vlada ne načrtuje vključitve krone v menjalne mehanizme Evropske denarne unije. Trenutno ima Švedska sistem prostodrsečega deviznega tečaja, ki po mnenju predstavnikov švedske vlade zadovoljuje cilj cenovne stabilnosti, h katerega uresničevanju je usmerjena tudi denarna politika švedske centralne banke.

Stopnja brezposelnosti v EU najnižja po letu 1993
09. 04. 1998 09.39
Stopnja brezposelnosti v državah članicah Evropske unije se je konec februarja v primerjavi z istim obdobjem lani zmanjšala za 0,4 odstotka na 10,3 odstotka ter tako dosegla najnižo raven po marcu 1993.

Inflacija v EU enaka ameriški, a nižja od japonske
07. 04. 1998 16.33
Povprečna stopnja inflacije v petnajstih državah članicah Evropske unije se je februarja letos v primerjavi z mesecem poprej na letni ravni povečala za 0,1 odstotka na 1,4 odstotka, je sporočil Eurostat, statistični urad EU.

Blair zaprl 2. azijsko-evropski vrh
05. 04. 1998 10.52
Britanski zunanji minister Tony Blair je danes v Londonu zaprl drugo azijsko-evropsko vrhunsko srečanje članic Evropske unije in desetih azijskih držav. V sklepnem govoru je izrazil vero udeležencev v sposobnost azijskih držav, da bodo premagale gospodarsko krizo.

Predsedstvo ZLSD sprejelo osnutek programskega dokumenta za letno konferenco stranke
04. 04. 1998 13.24
Predsedstvo Združene liste socialnih demokratov je na današnji, razširjeni seji, ki jo je vodil predsednik stranke Borut Pahor, sprejelo osnutek programskega dokumenta za letno konferenco stranke z delovnim naslovom ZLSD za konkurenčno, a solidarno Slovenijo. Z dokumentom želi stranka posodobiti in modernizirati svoja stališča do bistvenih gospodarskih in socialnih vprašanj, so sporočili iz ZLSD.

Asem za odprte trge in proti špekulacijam
04. 04. 1998 10.09
Udeleženci vrhunskega srečanja Evropske unije in desetih azijskih držav (Asem) so v Londonu včeraj sprejeli posebno deklaracijo o azijski krizi. Z njo so se predsedniki držav in vlad zavezali, da ne bodo zapirali svojih trgov, ampak nasprotno še naprej spodbujali njihovo liberalizacijo, in napovedali ukrepe za zaščito finančnih sistemov pred špekulacijami.

Evropski parlament za enoten odvzem vozniškega dovoljenja
03. 04. 1998 17.22
Poleg sveta ministrov EU je tudi Evropski parlament podprl predlog o enotnem odvzemu vozniškega dovoljenja pri hudih prekrških, ki bi veljal za vse države unije. Sklep, ki so ga sprejeli danes v Strasbourgu, se nanaša na prekrške, za katere bi kršitelja v državi, v kateri ima stalno prebivališče, tudi sicer kaznovali z odvzemom vozniškega dovoljenja. Mednje sodi pobeg s kraja nesreče in izogibanje preverjanju alkohola ali drog v krvi.

Jelko Kacin sprejel turškega veleposlanika Akincija
03. 04. 1998 17.22
Predsednik odbora za mednarodne odnose državnega zbora Jelko Kacin je danes sprejel turškega veleposlanika v Sloveniji Halila Akincija. Pogovarjala sta se o dvostranskemu sodelovanju med državama in izmenjala mnenja o številnih aktualnih vprašanjih, vezanih na področje širitve Evropske unije, varnosti in stabilnosti na evropskem jugovzhodu, ter urejanju razmer na kriznih območjih, so sporočili iz DZ.

V Namibiji prihodnji teden konferenca Interparlamentarne unije
03. 04. 1998 12.34
V prestolnici Namibije Windhoeku bo od 6. do 11. aprila potekala 99. konferenca Interparlamentarne unije (IPU), ki združuje parlamentarce suverenih držav. Slovenija je članica te organizacije od aprila 1993. Delegacijo slovenskega državnega zbora bo vodil Jelko Kacin, predsednik Nacionalne skupine IPU Republike Slovenije in odbora za mednarodne odnose DZ, v delegaciji pa bodo še Jože Lenič, Franc Žnidaršič, Zmago Jelinčič in Helena Hren-Vencelj, so sporočili iz DZ.

Finančni komisar za začetek evra z enajstimi državami
03. 04. 1998 12.18
Evropski finančni komisar Yves-Thibault de Silguy se je pred poslanci nemškega Bundestaga še enkrat zavzel za začetek evropske denarne unije z enajstimi od petnajstih članic unije. V razpravi odborov za finance in evropske zadeve je de Silguy v četrtek v Bonnu zatrdil, da "bo evro prav tako stabilen kot nemška marka".

Začetek azijsko-evropskega vrhunskega srečanja v Londonu
03. 04. 1998 11.37
V Londonu se danes začenja drugo azijsko-evropsko vrhunsko srečanje, ki se ga udeležujejo predsedniki držav in vlad Evropske unije ter 10 držav Vzhodne in Jugovzhodne Azije. Namen srečanja je izboljšati politični dialog.

Evroparlamentarci dosegli dogovor o evropski centralni banki
02. 04. 1998 08.08
Predstavniki najpomembnejših strank v evropskem parlamentu so se danes dogovorili, da bo morala Evropska centralna banka, ki bo od 1. januarja 1999 odgovorna za denarna vprašanja Evropske unije, o svojih monetarno-političnih odločitvah redno poročati poslancem evropskega parlamenta.

Francija bo podpirala Slovenijo pri vključevanju v EU
01. 04. 1998 16.03
"Francija bo Slovenijo tako kot včeraj tudi jutri podpirala v procesu vključevanja v Evropsko unijo, po katerem, kot si iskreno želim, boste postali šestnajsta članica unije," je v nagovoru državnim svetnikom poudaril predsednik francoskega senata Rene Monory, ki se na povabilo državnega sveta mudi na dvodnevnem obisku v Sloveniji. Ob številnih pohvalnih ocenah o Sloveniji je Monory poudaril, da so rezultati sedem let po osamosvojitvi opogumljajoči.

EU o reformi kmetijske politike
31. 03. 1998 09.39
Kmetijski ministri Evropske unije danes na zasedanju v Bruslju začenjajo prvo obravnavo podrobnih predlogov Evropske komisije za izvedbo najobsežnejše reforme skupne kmetijske politike, od njene vzpostavitve pred 36 leti.

Očetov priimek v Španiji nič več na prvem mestu
31. 03. 1998 09.19
Očetov priimek v prihodnje v Španiji ne bo več glavni priimek, temveč bodo lahko španski otroci prevzeli tudi materin priimek. Španci praviloma nosijo dva priimka, in sicer očetovega pred materinim. V skladu z osnutkom zakona, ki ga je parlamentu predstavilo nekaj strank, bodo lahko starši v prihodnje spremenili vrstni red priimkov, ali pa bodo otroku nadeli le enega od priimkov. S sprejetjem zakona bi se končalo krivično izginjanje ženske rodovne linije, je menila poslanka skrajne levice Merce Rivadulla. Nekatere države Evropske unije so nedavno sprejele podobne reforme, med njimi tudi Nemčija, Portugalska in Finska, medtem ko v Franciji in Italiji očetov priimek ostaja na prvem mestu.

Za Slovenijo določene prednostne naloge po potrditvi za kandidatko v članstvu EU
30. 03. 1998 17.42
Pristopno partnerstvo za Slovenijo - danes na ravni sveta Evropske unije potrjen dokument, ki določa prednostne naloge posamezne srednjeevropske kandidatke na poti vključevanja v povezavo - tako kot v dokumentih, izdelanih za druge kandidatke, poudarja, da se bo morala Slovenija spoprijeti z vsemi temami, ki so bile izpostavljene v oceni njene kandidature, zajete v Agendi 2000.

Frlec: Širitev EU naj bo pridobitev za prihodnje in sedanje članice
30. 03. 1998 16.26
Slovenski zunanji minister Boris Frlec se v Bruslju udeležuje srečanja 26 zunanjih ministrov Evropske unije in prosilk za članstvo v povezavi, s katerim se uradno odpira vključevanje enajsterice kandidatk v povezavo. Z današnjim dnem se odpira novo obdobje in Slovenija je prepričana, da bodo tako sedanje kot prihodnje članice optimalno pridobile s to enkratno priložnostjo, je v nagovoru na srečanju dejal minister Frlec.