unije

EU: Junija v EU večja prodaja avtomobilov

21. 07. 1998 08.02

Po podatkih Zveze evropskih avtomobilskih proizvajalcev (ACEA) je bilo število na novo registriranih avtomobilov v državah Evropske unije junija letos v primerjavi z junijem lani večje za 7,6 odstotka - z 1.093.805 se je povzpelo na 1.176.491.

Številna podpora kandidaturi treh dežel

20. 07. 1998 16.29

Kandidatura treh dežel za organizacijo zimskih olimpijskih iger leta 2006 je že našla podporo po celem svetu. Zamisel o igrah, ki presega meddržavne meje, je povsod sprejeta z navdušenjem, je v pogovoru za avstrijsko tiskovno agencijo APA povedal celovški župan Harald Scheucher.

Kmetijski ministri EU prvič pod avstrijskim predsedovanjem

20. 07. 1998 14.00

Kmetijski ministri Evropske unije danes v Bruslju prvič zasedajo pod avstrijskim predsedovanjem. Avstrijski minister Wilhelm Molterer bo ob tej priložnosti kolegom podrobneje predstavil prednostne naloge, ki si jih je na tem področju zastavilo avstrijsko predsedstvo.

Neformalno srečanje ministrov za okolje držav članic EU

19. 07. 1998 09.58

Na neformalnem srečanju v avstrijskem Gradcu so se sestali ministri za okolje držav članic Evropske unije (EU) ter osrednjo pozornost namenili vlogi obnovljivih virov energije pri zmanjševanju globalnega segrevanja ozračja.

V Evropski uniji turizem narašča

16. 07. 1998 08.49

Eurostat v zadnjem poročilu o turizmu ugotavlja, da je število nočitev v državah Evropske unije lani naraslo za 1,5 odstotka. Število nočitev tujih gostov je po podatkih statističnega urada EU v Grčiji, na Finskem in v Franciji lani naraslo za 10 odstotkov, največ, za 12,2 odstotka pa v Španiji. Na drugi strani lestvice je Danska, ki je beležila 12,7-odstoten padec v nočitvah tujih gostov, medtem ko je bilo slednjih v Italiji manj za 4,3 odstotka. V EU je trenutno okrog 180.000 hotelov in podobnih gostišč. Velikost teh objektov se na splošno veča, tako da ima danes hotel v povprečju 49 postelj. Cene v turizmu naraščajo hitreje kot inflacija - lani je indeks cen potrošniških dobrin narasel za 1,7 odstotka, indeks cen v hotelih, restavracijah in kavarnah pa za 2,4 odstotka.

Garrod potrdil svoj odstop s položaja upravitelja Mostarja

15. 07. 1998 18.20

Upravitelj Evropske unije v Mostarju Martin Garrod je danes potrdil svoj odstop in novinarjem sporočil, da ga bo na položaju upravitelja Mostarja 1. oktobra zamenjal Richard Ellerkman, namestnik nekdanje vodje misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) v BiH Roberta Frowicka.

Schuessel: Avstrija si bo prizadevala za začetek vsebinskih pogajanj

15. 07. 1998 15.42

Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel je v uradni predstavitvi programa avstrijskega predsedstva Evropske unije pred Evropskim parlamentom danes v Strasbourgu znova napovedal, da si bo Dunaj prizadeval za začetek vsebinskih pogajanj s skupino naprednih kandidatk za članstvo v času svojega predsedovanja. Pomembne naloge na področju širitve bodo v tem obdobju tudi uresničevanje pristopnih partnerstev, priprave predpristopnih mehanizmov in razprava o poročilu Evropske komisije o napredku kandidatk, je dejal Schuessel.

Suspendiran zaradi nepravilnosti pri delitvi pomoči

14. 07. 1998 17.03

V okviru preiskave o nepravilnostih, do katerih naj bi prišlo pri delitvi človekoljubne pomoči Evropske unije, namenjene območju nekdanje Jugoslavije in Velikih jezer v Afriki, so te dni odstavili nekega uradnika evropske komisije, je danes pred evropskim parlamentom povedala evropska komisarka za pravosodje Anita Gradin.

EU: Precejšnje razlike v neto cenah avtomobilskih modelov

14. 07. 1998 10.23

Evropska komisija je v najnovejši raziskavi avtomobilskega tržišča v državah Evropske unije ugotovila, da se neto cene avtomobilov od članice do članice še vedno precej razlikujejo. V povprečju so najdražji avtomobili v Veliki Britaniji in najcenejši na Nizozemskem. V prvi državi je najdražjih kar 60 od 74 v EU najbolj prodajanih modelov, v drugi pa je za najnižjo ceno moč kupiti 34 avtomobilskih modelov. V Španiji in na Portugalskem jih je za najnižjo ceno moč kupiti 14.

Nagovor ministrom EU začel z francosko nogometno zmago

14. 07. 1998 08.09

Francoski minister za evropske zadeve Pierre Moscovici je nagovor na ponedeljkovem odprtem delu zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije, ki so se v Bruslju prvič zbrali pod predsedovanjem Avstrije, začel z zmago Francije na svetovnem prvenstvu v nogometu. ''Zmaga na finalni tekmi ni bila izredno pomembna le za Francijo, temveč za vso Evropo. Po izpadu Italije, Nemčije in Nizozemske so evropske barve zastopali Francozi. Če bi zmagali Brazilci, bi Južna Amerika imela devet, Evropa pa sedem svetovnih pokalov. Zdaj je rezultat osem proti osem, je med drugim dejal Moscovici.

Zunanji ministri EU prvič pod predsedovanjem Avstrije

13. 07. 1998 16.51

Zunanji ministri Evropske unije so se danes v Bruslju prvič sestali pod predsedovanjem Avstrije. Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel bo kolegom podrobneje predstavil program predsedstva, vključno s širitvenimi načrti. Viri predsedstva so že napovedali, da si bo Avstrija od ostalih držav prizadevala dobiti soglasje, da bi prvi pogajalski sestanek s kandidatkami na ravni vodij diplomacij priredili 10. novembra letos.

V Sofijo prispela premiera Turčije in Romunije

11. 07. 1998 12.36

Turški in romunski premier Mesut Yilmaz in Radu Vasile sta danes prispela v Sofijo, kjer se bosta z bolgarskim kolegom Ivanom Kostovim popoldne srečala na tristranskem sestanku, posvečenem političnim in gospodarskim odnosom v regiji.

Slovenske banke čaka obdobje prilagajanja zaradi uvedbe evra

11. 07. 1998 09.32

Slovenske banke se bodo morale zaradi evra spopasti s številnimi težavami doma in v poslovanju s tujimi finančnimi in nefinančnimi institucijami. Dr. Davor Savin z mariborske ekonomske poslovne fakultete je na seminarju Liberalizacija, privatizacija, integracija in koncentracija na finančnih in kapitalskih trgih, ki ga je v začetku minulega tedna pripravil Slovenski raziskovalni institut za management, opozoril, da bo do sprememb moralo priti na ključnih področjih bančnih dejavnosti, med katerimi so predvsem plačilni promet s tujino, devizni računi fizičnih oseb, menjalniški posli, upravljanje tveganj, posli na tujih trgih ter zakladništvo.

O odpravi embarga na britansko govedino šele jeseni

10. 07. 1998 10.14

Kljub temu, da je Evropska komisija odpravo na embargo neoporečne britanske govedine predlagala že v prvi polovici junija, veterinarski odbor Evropske unije zaenkrat o predlogu ni glasoval. Visoki veterinarski strokovnjaki članic unije so ta teden znova ocenili, da za glasovanje nimajo dovolj informacij, o njem pa pred septembrom ne bodo glasovali.

V Evropski uniji nezaposlenost še vedno 10,2-odstotna

10. 07. 1998 07.53

Stopnja brezposelnosti je v okviru Evropske unije (EU) tudi v juniju tako kot mesec prej znašala 10,2 odstotka, sporočajo predstavniki evropskega statističnega urada. Rahel padec brezposelnosti so sicer statistični strokovnjaki zaznali pri mladini od 20 do 25 let, kjer se je brezposelnost z 20 odstotkov znižala na 19,8 odstotka, ter pri dekletih, kjer je manjša za 0,1 odstotne točke ter znaša 12 odstotkov. Najmanjšo stopnjo brezposelnosti ima še naprej Luksemburg, in sicer 2,2-odstotno, medtem ko je najvišja v Španiji, kjer dosega 18,8 odstotka.

Evropska komisija pogojuje sklenitev največje letalske naveze na svetu

10. 07. 1998 07.51

Evropska komisija je opozorila, da bo glede na konkurenčna pravila Evropske unije navezo med ameriško letalsko družbo American Airlines in britansko British Airways odobrila le v primeru, če družbi na londonskih letališčih ne bosta ovirali dostopa drugim evropskim letalskim družbam in če bosta znižali cene vozovnic za medcelinske polete. Če bosta družbi kljub nasprotovanju konkurenčnih družb uspeli podpisati sporazum o sodelovanju, bosta ustvarili največjo letalsko navezo na svetu. Evropska komisija načrte dveh letalskih prevoznikov preučuje že dlje časa, največ skrbi pa izraža zaradi prevlade, ki bi jo po podpisu sporazuma o sodelovanju družbi prevzeli na liniji med ZDA in Londonom, glavnim evropskim izhodiščem za medcelinske polete.

Združitev med ameriškima telekomunikacijskima velikanoma potrdila tudi EU

09. 07. 1998 09.31

Nadzorni organi Evropske unije so včeraj pogojno potrdili 37 milijardno združitev med ameriškima telekomunikacijskima družbama MCI Communications Corp. in Worldcom Inc., in sicer dokler ne bo družba MCI prodala svojo dejavnost nudenja storitev na internetu. Omenjeni družbi namreč opravljata velik del svoje dejavnosti tudi v Evropski uniji, potrditev združitve pa je bila pogojevana s prodajo dejavnosti, s katerima bi združena družba presegla tržne deleže na skupnem evropskem trgu. MCI in Worldcom sta druga in tretja največja telefonska družba v ZDA.

Obrambni minister Bolgarije pri predsedniku Kučanu

08. 07. 1998 17.45

Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel bolgarskega ministra za obrambo Gueorguia Ananieva, ki se na obisku v Sloveniji mudi na povabilo slovenskega obrambnega ministra. Sogovornika sta ugotovila, da imata obe državi interes za čim hitrejšo vključitev v polnopravno članstvo evro-atlantskih varnostnih in obrambnih integracij, da obe državi že sodelujeta v okviru programa Partnerstvo za mir ter da si ti interesi dveh držav nikakor niso konkurenčni, so sporočili iz urada predsednika republike.

Za uskladitev z EU na področju prostega pretoka blaga potrebno spremeniti ali sprejeti 19 zakonov

08. 07. 1998 15.30

Teden dni trajajoč pregled usklajenosti slovenske zakonodaje s pravnim redom Evropske unije za področje prostega pretoka blaga je pokazal, da bo morala Slovenija za področno uskladitev z unijo spremeniti ali na novo sprejeti 19 zakonov in skoraj sto zakonskih predpisov, je ob sklepu dvostranskega sestanka s širitveno skupino Evropske komisije danes v Bruslju povedal vodja slovenske delegacije Anton Grabeljšek.

O pripravah Slovenije na pogajanja z EU

08. 07. 1998 13.35

Zunanji minister Boris Frlec je na današnji novinarski konferenci, posvečeni vključevanju v Evropsko unijo, ocenil, da proces teče zadovoljivo in s primerno dinamiko, minister za evropske zadeve Igor Bavčar pa je pojasnil, da njegova služba ta čas pospešeno pripravlja pogajalska izhodišča za področja, za katera je bil pregled usklajenosti slovenske zakonodaje z evropskimi predpisi, t.i. screening, že končan.

Poročilo WIIW: na Poljskem, Madžarskem in v Sloveniji se nadaljuje gospodarska rast

07. 07. 1998 15.52

Razkorak med počasnimi in hitrimi državami na prehodu je vse večji; medtem ko se na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem in v Sloveniji nadaljuje močna gospodarska rast, Bolgarija, Rusija in Ukrajina stagnirajo. To ugotavlja najnovejše poročilo dunajskega Inštituta za mednarodne gospodarske primerjave (WIIW), ki ga je danes predstavil vodja inštituta Peter Havlik.

Duisenberg: ''Cilj je notranja stabilnost evra''

07. 07. 1998 10.13

Predsednik Evropske centralne banke Wim Duisenberg je v pogovoru za današnji Le Figaro dejal, da bo prednostna naloga banke ''notranja stabilnost evra, stabilnost cen znotraj denarne unije''. ''Če bomo to dosegli in če bo Združenim državam uspelo obvladati inflacijo, ni razloga, zakaj se evro in dolar v medsebojnem odnosu ne bi stabilizirala,'' je še dejal in menil, da bi lahko imele države postopno svoje devizne rezerve v evru.

Kohl: CDU bo izkoristila možnosti v predvolilni kampanji

06. 07. 1998 17.02

Nemški kancler Helmut Kohl je danes napovedal, da si bodo koalicijske stranke desnega centra v predvolilni kampanji prizadevale izkoristiti vsako možnost, ki se jim bo ponudila. Po zasedanju vodstva svoje stranke Krščansko-demokratske unije (CDU) v Bonnu je opozoril, da mnogo volilcev še ni opredeljenih.

EU in Slovenija usklajujeta skupni dokument o srednjeročnih gospodarskih smernicah Slovenije

06. 07. 1998 16.21

Skupni pododbor Slovenije in Evropske unije za gospodarske zadeve je danes v Bruslju usklajeval dvostranski dokument, ki zastavlja srednjeročne smernice slovenske ekonomske politike. Skupno oceno prednostnih nalog srednjeročne ekonomske politike Slovenije bo Ljubljana z Brusljem proti koncu leta podpisala kot prva izmed držav kandidatk za članstvo v EU.

Srečanje finančnih ministrov EU v Bruslju

06. 07. 1998 13.36

Na prvem ministrskem sestanku pod predsedovanjem Avstrije, ki je polletno vodenje unije prevzela 1. julija letos, so se v Bruslju sešli finančni ministri EU. Predsedujoči, avstrijski minister Rudolf Edlinger, bo štirinajstim kolegom dopoldne podrobno predstavil načrte predsedstva, med osrednjimi točkami dnevnega reda pa je tudi davčna politika. Še pred zasedanjem petnajsterice so se ločeno sešli ministri enajstih držav, ki bodo prihodnje leto uvedle evro.

Poskusno zdravljenje s heroinom na Nizozemskem

06. 07. 1998 09.40

Nizozemski mesti Amsterdam in Rotterdam sta te dni začeli prvo fazo poskusnega ocenjevanja terapevtskih učinkov heroina pri zdravljenju narkomanov.

Slovenija z EU o gospodarskih prioritetah

05. 07. 1998 11.31

Slovenska delegacija se bo na čelu z Janezom Potočnikom jutri v Bruslju udeležila sestanka skupnega pododbora Slovenije in Evropske unije za gospodarska vprašanja. Ob tej priložnosti bosta strani podpisali dokument o srednjeročnih prioritetah ekonomske politike v Sloveniji.

EU namenila večje subvencije pridelovalcem vin

05. 07. 1998 09.51

Evropska komisija je predlagala povečanje subvencij za proizvajalce vin iz Evropske unije (EU) za 53 odstotkov na skupaj 1,42 milijarde dolarjev v letu 2001. Predlog je del svežnja ukrepov za prestrukturiranje te dejavnosti v EU in povečanje njene konkurenčnosti. Največji delež novih sredstev naj bi bil namenjen povečanju kakovosti vin z uvedbo novih sort grozdja, z uvajanjem vinogradništva na novejših, boljših lokacijah in z uvajanjem novih proizvodnih tehnologij. Z reformo je tudi predvidena ukinitev interventnih odkupov kot ukrepa za zmanjševanje viškov kmetijskih proizvodov v EU in ohranjanje cen na višjih ravneh.

Predsednik Kučan govoril na mednarodnem Bertelsmannovem forumu

04. 07. 1998 12.02

Slovenski predsednik Milan Kučan je danes nagovoril udeležence četrtega mednarodnega foruma Bertelsmannove fundacije, ki poteka v Berlinu na temo Nova Evropa - vračanje zgodovine? Poudaril je, da iz človeštva, razdeljenega v več samosvojih svetov, ob prelomu tisočletja nastaja enovit, tesno povezan človeški svet različnih civilizacij. Evropa ima zdaj priložnost, da izstopi iz svoje zgodovine, ki se je dogajala v znamenju sporov, hegemonij, vojn, revolucij in delitev. Kosovo je tako kot BiH naša skupna bolečina in odgovornost, ker je Evropa ena sama in nam vsem skupna domovina, je dejal predsednik Kučan.

EIB Firencam namenja 51 milijonov ekujev

04. 07. 1998 09.42

Evropska investicijska banka (EIB) je Firencam namenila 51 milijonov ekujev posojila. Denar je namenjen za projekte obnove objektov kulturne dediščine in za infrastrukturne projekte kot je na primer izgradnja kolesarskih cest. Posojilo spada v okvir ''amsterdamskega akcijskega načrta''. Ta spodbuja namenjanje posojil EIB v državah Evropske unije za obnovo urbanih središč, če projekti ustvarjajo nova delovna mesta.