unije

Krščanski demokrati poraženi

28. 09. 1998 10.19

Dosedanji nemški kancler Helmut Kohl je bil poražen tudi v lastnem volilnem okrožju v Ludwigshafnu; dobil je namreč le 40,8 odstotka glasov, njegova socialdemokratska protikandidatka v okrožju pa skoraj 48 odstotkov. Kohl pa ima kljub temu zagotovljen sedež v parlamentu, saj je vodil regionalno listo krščanskih demokratov.

Kmetijski ministri EU predvsem o posledicah ruske krize

28. 09. 1998 10.01

Ministri Evropske unije za kmetijstvo današnje zasedanje v Bruslju posvečajo predvsem posledicam ruske finančne krize na izvoz kmetijskih proizvodov. Prodajo govedine, svinjine, perutnine in mlečnih proizvodov je namreč zlom rublja močno prizadel.

Ministri EU nadaljujejo srečanje na Dunaju

26. 09. 1998 11.19

Ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance danes na Dunaju nadaljujejo dvodnevno neformalno srečanje. Zasedanje se je začelo z razpravo enajstih držav, ki bodo uvedle enotno valuto evro, o vprašanju skupnega zastopstva območja evra do mednarodnih ustanov in povezav.

V SE prvič poročilo slovenskega parlamentarca

25. 09. 1998 13.43

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope je z veliko večino glasov sprejela poročilo o evropskem kodeksu o ravnanju pri trgovini z orožjem, ki ga je tokrat prvič pripravil kak slovenski parlamentarec, je na današnji novinarski konferenci dejal vodja slovenske delegacije pri SE Borut Pahor.

Na celotnem ozemlju EU v veljavi 85 odstotkov direktiv za notranji trg

24. 09. 1998 16.15

Na območju Evropske unije je danes uresničevanih okrog 85 odstotkov zakonskih določil za področje skupnega notranjega trga, obseg direktiv, ki niso bile uresničevane na celotnem ozemlju EU, pa je s 35 odstotkov v juniju lani letos septembra padel na 15,4 odstotka. Tako v poročilu, ki ga je danes v Bruslju podala ministrom petnajsterice za notranji trg, ugotavlja Evropska komisija.

V SŽ oblikovali skupino strokovnjakov, ki naj bi ovrgla trditve o dumpingu

24. 09. 1998 16.12

V jeseniškem podjetju Acroni so v današnjem sporočilu za javnost v zvezi z uvedbo protidumpinškega postopka proti družbi, objavljenega v uradnem listu Evropske unije, ki so ga proti Acroniju sprožili njegovi evropski konkurenti, zapisali, da v Slovenskih železarnah (SŽ) in Acroniju prijavo razumejo kot legitimno potezo konkurentov, ki se tako borijo za svoj trg. SŽ poudarjajo, da gre šele za preiskovalni postopek, ob koncu katerega se bo odločalo, ali gre v omenjenem primeru za dumping. Kot je zapisano v sporočilu, bodo SŽ storile vse, da dokažejo neupravičenost prijave, v ta namen pa so oblikovali tudi posebno skupino strokovnjakov. V njej so tudi tuji strokovnjaki in ljudje, ki že imajo izkušnje z reševanjem podobnih težav.

EU in Sredozemlje postopoma do prostotrgovinskega območja

24. 09. 1998 09.14

Evropska komisija se je zavzela za postopno vzpostavitev prostotrgovinskega območja Evropske unije s sredozemskimi partnerskimi državami do leta 2010. Cilj naj bi strani dosegli s tesnim sodelovanjem na ključnih področjih notranjega trga, Bruselj pa naj bi po potrebi partnerskim državam nudil finančno pomoč v okviru programa za Sredozemlje MEDA.

Portugalska ratificirala evropski sporazum s Slovenijo

21. 09. 1998 14.31

Portugalska je v petek kot predzadnja članica Evropske unije ratificirala evropski sporazum s Slovenijo, so danes sporočili iz državnega zbora.

Vse večja podpora evru med državljani EU

21. 09. 1998 10.23

Z vse bližjo uvedbo evra v enajstih državah članicah Evropske unije med prebivalci celotne petnajsterice narašča podpora uvajanju skupne unijine denarne enote. Kot v letošnji obširni raziskavi javnega mnenja v EU ugotavlja Eurostat, je podpora evru med državljani EU na najvišji ravni doslej; za skupno valuto se je letos izreklo 60 odstotkov državljanov EU, medtem ko jih je evro lani jeseni podpiralo le 50 odstotkov.

Klestil: Slovenija lahko pričakuje avstrijsko podporo pri vključevanju v EU

18. 09. 1998 14.16

Avstrija se zavzema za čimprejšnji začetek pogajanj o nadaljnji širitvi Evropske unije z državami kandidatkami, med katerimi je tudi Slovenija, ki lahko računa na vso podporo Avstrije, trenutno predsedujoče Evropski uniji, je danes po pogovorih s predsednikom države Milanom Kučanom zagotovil avstrijski predsednik Thomas Klestil. Thomas Klestil, ki se danes mudi na enodnevnem delovnem obisku v Sloveniji, je izpostavil stališče Avstrije, da naj se pogajanja o nadaljnji širitvi EU začnejo še pred celostno uskladitvijo pravnih predpisov in zakonov držav kandidatk s tistimi v EU. Slovenija je sicer svoja pogajalska izhodišča že predložila. Avstrijski predsednik je še izrazil upanje, da naj bi se pogajanja začela še v času avstrijskega predsedovanja EU, ki se bo končalo 31. decembra letos.

EU maja beležila 2,9 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka

18. 09. 1998 10.20

Evropska unija je imela maja letos 2,9 milijarde ekujev presežka v trgovini z ostalim svetom, vendar pa je v prvih petih mesecih letošnjega leta beležila le 0,4 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka, medtem ko je ta v enakem obdobju lani znašal 10,7 milijarde, v najnovejšem poročilu ugotavlja statistični urad EU Eurostat.

EU: Prodaja avtomobilov tudi avgusta večja

17. 09. 1998 09.15

Po podatkih Evropske zveze avtomobilskih proizvajalcev (ACEA) je bilo avgusta letos v državah Evropske unije na novo registriranih avtomobilov za 2,7 odstotka več kot avgusta lani. Število novih avtomobilov se je z 1,197 milijona povečalo na 1,228 milijona. Najbolj, za 25,5 odstotka, se je prodaja avgusta povečala v Belgiji. Z 18 odstotki več prodanih avtomobilov kot avgusta lani Belgiji sledi Francija, s 17,6 odstotka Danska in s 17,2 odstotka Portugalska. Prodaja avtomobilov je avgusta letos za 11,4 odstotka padla v Italiji, v Veliki Britaniji pa se je v primerjavi z avgustom lani zmanjšala za 3,8 odstotka. V prvih osmih mesecih leta se je prodaja avtomobilov na tržišču Evropske unije povečala za 7,1 odstotka v primerjavi z enakim obdobjem lani. Letos je bilo v tem obdobju prodanih 9.724.168 avtomobilov, lani pa 9.078.767.

Srečanje schengenskih držav v Bonnu

16. 09. 1998 11.00

V mestu Koenigswinter pri Bonnu se je danes uradno začela konferenca držav podpisnic Schengenskega sporazuma. Udeleženci konference bodo v pogovorih pod vodstvom nemškega notranjega ministra Manfreda Kantherja obravnavali predvsem ukrepe za vzajemno podporo pri zagotavljanju varnosti in nadzora nad zunanjimi mejami Evropske unije.

Avstrijski železniški projekti tudi čez Slovenijo

15. 09. 1998 13.07

Avstrijska delegacija je na srečanju ministrov za promet držav članic Evropske unije v avstrijskem Feldkichu danes predlagala, da med skupno 38 prometnimi projekti prednost dajo enajstim železniškim projektom, ki so povezani z Avstrijo.

Zaradi plazu zaprta edina cesta med Grčijo in Bolgarijo

13. 09. 1998 13.12

Zaradi plazu, ki ga je sprožilo obilno deževje na jugozahodu Bolgarije, je danes zaprta glavna in hkrati tudi edina avtocesta med Bolgarijo in Grčijo, je sporočila policija.

Poslanci vložili zakon o proizvodnji električne energije iz obnovljivih virov

10. 09. 1998 15.08

Skupina poslancev državnega zbora, članov skupine Globe Slovenija, je pred poletnimi počitnicami v zakonodajni postopek vložila predlog zakona o lokalnih neodvisnih proizvajalcih električne energije, katerega cilje so predstavili na današnji novinarski konferenci. Po besedah predsednika Globe Slovenija Borisa Soviča (ZLSD) naj bi z zakonom zagotovili ugodne razmere za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov ter proizvodnjo elektrike in toplote z visokim izkoristkom pretvorb energije goriv.

Julijska brezposelnost v EU ostaja na 10,1-odstotni ravni

09. 09. 1998 16.48

V državah Evropske unije je bilo po ocenah Eurostata julija letos brezposelnih 16,9 milijona ljudi. Stopnja brezposelnosti je tega meseca v petnajsterici znašala 10,1 odstotka, toliko kot junija, medtem ko se je v enajsterici, ki bo prihodnje leto uvedla evro, z 11,2 odstotka, zabeleženih junija, znižala na 11,1 odstotka.

Milošević zavrnil pogovore z belgijskim zunanjim ministrom

09. 09. 1998 14.51

Belgijsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da je jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević odpovedal udeležbo na srečanju s belgijskim zunanjim ministrom Erikom Deryckom. To potezo povezujejo s prepovedjo letenja Jatovih letal v države članice Evropske unije.

Juncker na obisku pri Klimi

08. 09. 1998 16.44

Luksemburški premier Jean-Claude Juncker in avstrijski kancler Viktor Klima sta na današnjem srečanju na Dunaju razpravljala o vrsti tem, povezanih z neformalnim vrhom Evropske unije prihodnji mesec, finančno in politično krizo v Rusiji in krizo na Kosovu. Juncker se je pred obiskom v Bolgariji ustavil v avstrijski prestolnici, kamor je dopotoval iz Slovenije.

Prepoved letenja Jatovih letal v veljavi

08. 09. 1998 15.56

V Evropski uniji je danes, z objavo odločitve v uradnem listu povezave, stopila v veljavo prepoved poletov jugoslovanskih letalskih prevoznikov med državami petnajsterice in Zvezno republiko Jugoslavijo.

JAT-ova letala še na ustaljenih linijah

07. 09. 1998 16.37

Letala jugoslovanskega letalskega prevoznika JAT še vedno letijo po ustaljenem voznem redu, saj po besedah tiskovnega predstavništva od Evropske unije še niso dobili nikakršnega obvestila o prepovedi poletov v države unije. JAT-ov predstavnik Milutin Pršić je še povedal, da se bo ta letalska družba, če bo prepoved Evropske unije obveljala, pogajala s posameznimi letalskimi družbami, predvsem s Swissairom in ostalimi družbami, za začasen prevzem potniških in tovornih linij.

Solana ugodno ocenil predlog o začasnem sporazumu

07. 09. 1998 14.03

Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je predlog o začasnem sporazumu, ki ga je Beograd ponudil voditelju kosovskihh Albancev Ibrahimu Rugovi, ugodno ocenil, saj po njegovem mnenju predstavlja ''dobre možnosti za začetek pogajanj''. Solana je hkrati dodal, da je potrebno še videti, ali bo predlog dobil ''zadostno podporo'' predstavnikov obeh sprtih strani na Kosovu. Beograd je namreč Prištini predlagal, da bi Kosovu za obdobje od 3 do 5 let podelili ''določeno stopnjo samouprave''.

Avstrijski predsednik na Poljskem

07. 09. 1998 12.37

Avstrijski predsednik Thomas Klestil je danes prispel na delovni obisk v Varšavo, kjer se je že sestal s poljskim kolegom Aleksandrom Kwasniewskim. Osrednja pozornost na pogovorih velja širitvi Evropske unije.

EU uvedla embargo na polete jugoslovanskega letalskega prevoznika JAT v unijo

07. 09. 1998 08.09

Zunanji ministri Evropske unije so včeraj na neformalnem zasedanju v Salzburgu dosegli politično soglasje, da bo petnajsterica izvedla prepoved poletov in pristajanja letal jugoslovanskega letalskega prevoznika JAT v državah EU. K pisni proceduri bo po besedah predsedujočega svetu vodij diplomacij, Avstrijca Wolfganga Schuessla, unija pristopila v naslednjih dneh.

Kinkel za diplomatsko reševanje kosovske krize ob hkratni vojaški grožnji

05. 09. 1998 17.01

Nemški zunanji minister Klaus Kinkel je danes v Salzburgu dejal, da si mednarodna skupnost kosovsko krizo prizadeva rešiti po diplomatski poti, vendar da vojaška grožnja mora ostati. Poleg tega je ob robu neformalnega zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije opozoril, da se mora svoje odgovornosti zavedati tudi Rusija.

Aprila EU beležila 2,2 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka

04. 09. 1998 08.56

Države Evropske unije so aprila letos po podatkih Eurostata beležile 2,2 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka; enajsterica držav, ki bo prihodnje leto uvedla evro, je beležila presežek v višini 7,4 milijarde ekujev.

Približevanje vzhodnoevropskih držav EU ni vprašljivo kljub ruski krizi

03. 09. 1998 18.26

Ruska politična in ekonomska kriza imata le omejen vpliv na širitev EU na vzhodno Evropo, je danes na novinarski konferenci v Bruslju, kjer je bil tudi predsednik Unije Jacques Santer, dejal evropski komisar za zunanje zadeve Hans Van den Broek.

Začetek začasne veljave prostotrgovinskega sporazuma z Izraelom

01. 09. 1998 13.41

Z današnjim dnem je v začasno veljavo stopil prostotrgovinski sporazum med Slovenijo in Izraelom, ki sta ga državi podpisali maja letos. Kot je za STA med drugim povedala državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar, sporazum slovenskim podjetjem omogoča boljše pogoje za izvoz na izraelski trg. Obe državi se zanimata tudi za povečanje obsega sodelovanja na področju storitev, predvsem turizma, pa tudi za višje oblike sodelovanja.

Delegacija IMF v sredo v Rusiji; De Silguy za izredno srečanje držav članic EMU

31. 08. 1998 15.38

Misija Mednarodnega denarnega sklada (IMF) naj bi v sredo prispela v Moskvo, kjer bo predvidoma preučila možnosti za sprostitev nove tranše mednarodnega posojila v skupni vrednosti 22,6 milijarde dolarjev, ki naj bi ga Rusija prejela v letošnjem in prihodnjem letu, je danes sporočil pomočnik ruskega finančnega ministra Oleg Vijugin.

EU o finančni krizi v Rusiji

31. 08. 1998 14.11

Evropska komisija bo v četrtek podrobno preučila možnosti za pomoč Rusiji v finančni krizi. Kot so danes povedali na komisiji, bo razpravljala predvsem o ustreznem preusmerjanju programa pomoči Tacis, krepitvi pomoči na področju načrtovanja proračuna, prestrukturiranja zunanjega dolga in reforme bančnega sektorja. Dokončne odločitve so odvisne od tekoče se spreminjajočih razmer v Rusiji in od ruskih pobud. ''Gre za ruski problem, ki terja rusko rešitev,'' so dejali na komisiji.