unije

Bojkot sestanka ministrov za kulturo EU

19. 07. 1999 12.36

V finskem mestu Savonlinna so se danes sešli ministri držav članic Evropske unije, pristojni za področje kulture in avdiovizualne politike. Sestanka se ne udeležujeta predstavnika Nemčije in Avstrije, ki tako nasprotujeta, da nemščina ni delovni jezik srečanja.

Poseg BS na trgu tujega denarja

19. 07. 1999 11.13

Banka Slovenije (BS) je danes na trgu tujega denarja začela posredovati z interventnim prodajnim tečajem. Šest bank bo od danes prodajalo devize največ po tečaju 197,37 tolarjev za evro oz. 100,91 tolarjev za marko. Za prodajo tuje gotovine v manjalnicah bo tečaj pri izbranih bankah lahko odstopal navzgor za največ 0,2 odstotka pri prodaji mark in največ 0,4 odstotka pri valutah ostalih članic Evropske denarne unije, Švice, Velike Britanije in ZDA.

Minister Frlec na zasedanju Evropske konference

18. 07. 1999 11.10

Slovenski zunanji minister Boris Frlec se bo jutri v Bruslju udeležil drugega zasedanja Evropske konference na ministrski ravni, ki ga ob robu zasedanja vodij diplomacij Evropske unije sklicuje finsko predsedstvo povezave. Osrednji temi pogovorov bosta stabilnost na Balkanu in boj proti organiziranem kriminalu.

Koordinator EU za Pakt stabilnosti v Sloveniji

16. 07. 1999 20.26

V Sloveniji je bil na obisku koordinator Evropske unije za Pakt stabilnosti za jugovzhodno Evropo Bodo Hombach. Z gostitelji - predsednikom Kučanom, premierom Drnovškom in zunanjim ministrom Frlecem, - se je pogovarjal o sodelovanju oziroma vlogi Slovenije pri obnovi Balkana.

V EU nesoglasja o financiranju obnove Kosova

16. 07. 1999 19.34

Večina ministrov Evropske unije, pristojnih za proračun, se je danes na zasedanju v Bruslju strinjala, da zaradi financiranja obnove Kosova petnajsterica ne sme zvišati zgornje meje skupne porabe, temveč kar najbolj optimalno izkoristiti sredstva, ki so že na voljo. S tem se ne strinja Evropski parlament, ki opozarja na nevarnost, da bi bile na ta način prikrajšane ostale zunanjepolitične dejavnosti EU.

Omejena dostava električne energije za Srbijo?

16. 07. 1999 16.56

Grčija in Nizozemska sta danes pozvali ostale države članice Evropske unije, naj nekaterim delom Srbije omogočijo oskrbo z električno energijo. Oskrba bi pomenila tudi humanitarno potezo v prizadevanju za vzpostavitev demokracije. Skupna ponudba po predstavljena na ponedeljkovem srečanju zunanjih ministrov v Bruslju.

Evro-kovanci v obtok

16. 07. 1999 09.13

Prvi dan leta 2002 bodo v enajstih državah Evropske unije, ki so letos uvedle evro, v obtok dali 56 milijard kovancev evra, ki bodo skupaj z evro-bankovci najkasneje do 1. julija istega leta v enajsterici dokončno nadomestili nacionalni denar. Kot so povedali na Evropski komisiji, bo skupna teža potrebnih kovancev znašala 250.000 ton. Proizvodnja evro-kovancev se je v članicah začela maja lani, do konca letošnjega maja pa so jih proizvedli osem odstotkov potrebne količine.

Prostocarinske prodaje konec šele z dnem vstopa v EU

15. 07. 1999 20.17

Odbor državnega zbora za mednarodne odnose se je danes seznanil z vladnim programom preoblikovanja prostocarinskih prodajaln in vlado pozval, naj ga dopolni ter uskladi s pristojnimi organi Evropske unije in s tem seznani državni zbor. Obenem je OMO vlado pozval, da naj pogoje poslovanja teh prodajaln izenači z notranjim trgom z dnem vstopa v EU, preuči pa naj tudi možnosti delovanja prostocarinskih prodajaln na zunanjih mejah unije po slovenskem vstopu vanjo. Ponovno pa je odbor od vlade zahteval vso dokumentacijo v zvezi s PCP-ji.

Posredovanje Banka Slovenije

15. 07. 1999 18.44

Banka Slovenije (BS) bo na trgu tujega denarja posredovala z interventnim prodajnim tečajem. Banke, s katerimi je centralna banka sklenila pogodbo o sodelovanju pri teh posegih in bodo izbrane na podlagi ponudbe, bodo od vključno 19. julija dalje prodajale devize največ po tečaju 197,37 tolarjev za evro oz. 100,91 tolarjev za marko. Za prodajo tuje gotovine v menjalnicah bo tečaj pri izbranih bankah lahko odstopal navzgor za največ 0,2 odstotka pri prodaji mark in največ 0,4 odstotka pri valutah ostalih članic Evropske denarne unije, Švice, Velike Britanije in ZDA. O izbranih bankah, preko katerih bo interveniranje na trgu tujega denarja potekalo, bo Banka Slovenije obvestila javnost 16. julija.

Ciampi v Berlinu

14. 07. 1999 16.58

Novi nemški predsednik Johannes Rau je danes v Berlinu kot prvi visoki državnik sprejel italijanskega predsednika Carla Azeglia Ciampia.

Slabi izvozni rezultati posledica krize na Balkanu in v Rusiji

14. 07. 1999 15.15

Slovenska blagovna menjava s tujino tudi maja beleži visok primanjkljaj, ki pa ga gre po mnenju strokovnjakov slovenskega statističnega urada pripisati predvsem posledicam politične in gospodarske krize na območjih nekdanje Jugoslavije in nekdanje Sovjetske zveze. Izvoz v države članice Evropske unije, ki so za Slovenijo največji in najpomembnejši trg, namreč vztrajno raste, njegova vrednost pa je bila v prvih petih mesecih letos za 3,1 odstotka višja kot v enakem lanskem obdobju.

Nova poglavja pravnega reda EU

14. 07. 1999 12.01

Parlamentarna komisija za evropske zadeve se je danes seznanila s pogajalskimi izhodišči za štiri nova poglavja pravnega reda Evropske unije - prost pretok storitev, transport, obdavčitev in okolje - ter brez predlogov za spremembe predlaga odboru za mednarodne odnose, naj na jutrišnji seji izhodišča potrdi ter s tem omogoči njihovo oddajo Bruslju do 20. julija.

Primanjkljaj v tekočem delu plačilne bilance

14. 07. 1999 09.14

Primanjkljaj v tekočem delu plačilne bilance držav članic Evropske unije je v prvem letošnjem četrtletju znašal 3,2 milijarde evrov, pri čemer je EU v enakem lanskem obdobju zabeležila v tekočem delu plačilne bilance presežek v višini 2,9 milijarde evrov.Kot so danes povedali predstavniki Statističnega urada evropske skupnosti - Eurostat, pa so v enakem obdobju v državah EU zabeležili presežek storitvene bilance, ki znaša 0,5 milijarde evrov. V prvih treh mesecih lani je ta dosegel 1,1 milijarde evrov. Povsem nasprotna pa so po podatkih Eurostat gibanja v državah območja evro, ki so v prvih treh letošnjih mesecih zabeležile presežek v višini 9,2 milijarde evrov, kar je precejšnje povečanje glede na 7,6 milijarde evrov, kolikor je presežek tekočega dela plačilne bilance znašal v enakem lanskem obdobju. Tudi v storitveni bilanci je položaj v državah monetarne unije obraten kot v EU. Prve so namreč v času od januarja do konca marca zabeležile 3,2 milijarde evrov primanjkljaja v storitveni bilanci. Trend se je nadaljeval tudi aprila, ko je primanjkljaj storitvene bilance držav monetarne unije znašal 0,4 milijarde evrov, presežek tekočega dela plačilne bilance pa 6,8 milijarde evrov.

Slovenija morda v skupni vaji zveze NATO in WEU

13. 07. 1999 21.26

Slovenski zunanji minister Boris Frlec je v pismu generalnemu sekretarju Zahodnoevropske unije (WEU) Joseju Cutileiru sporočil namero Slovenije za aktivno sodelovanje pri načrtovanju in izvedbi prve skupne vojaške vaje zveze NATO in WEU iz kriznega upravljanja CMX/CRISEX 2000, so danes sporočili s slovenske diplomatske misije pri zvezi NATO.

Evropski dnevi kulturne dediščine v Glasgowu

13. 07. 1999 11.55

Deveti Evropski dnevi kulturne dediščine (European Heritage Days - EHD), se bodo uradno pričeli 4. septembra v Glasgowu, britanskem mestu arhitekture in oblikovanja za leto 1999. Namen prireditve, na kateri bo letos sodelovalo 46 držav, med njimi tudi Slovenija, je približati prebivalcem Evrope njihovo kulturno dediščino in jim omogočiti, da si v septembru brezplačno ogledajo tiste znamenitosti, ki so sicer zaprte za javnost. Naslov letošnje prireditve je ''Evropa, naša skupna kulturna dediščina'', ki je naslov tudi ene od kampanj Sveta Evrope.

Kazenske carine na uvoz iz EU

13. 07. 1999 08.17

Svetovna trgovinska organizacija (WTO) je Združenim državam Amerike danes dovolila, da na uvoz iz Evropske unije uvedejo kazenske carine v višini 116,8 milijonov ameriških dolarjev kot nadomestilo za ameriške izgube zaradi uvoza mesa iz EU, ki je vsebovalo hormone. Tudi Kanada bo lahko uvedla za 7,7 milijona carin na uvoz iz EU. Raziskave so pokazale, da meso, ki vsebuje hormone, povzroča raka. Na seznamu izdelkov, na katere utegne Washingoton uvesti carine, so konzervirano meso, sir Roquefort, paprika, žvečilni gumiji, čokolada, mineralna voda in motorna kolesa. Na kanadskem seznamu pa so govedina, kumarice, pecivo, gin, vodka in juhe za hitro pripravo. WTO je zavrnila zahtevo EU, da morajo ZDA in Kanada objaviti natančen seznam carinjenih izdelkov, še preden je WTO odobrila kazenski ukrep. ZDA so sprva zahtevale nadomestilo v vrednosti 202 milijona dolarjev.

Majhne razlike v BDP na prebivalca

10. 07. 1999 17.16

Regionalni bruto domači proizvod (BDP) na prebivalca po kupni moči v vseh slovenskih regijah presega 50-odstotno povprečje petnajstih držav članic Evropske unije. Urad za makroekonomske analize in razvoj (UMAR), ki je pri omenjeni mednarodni primerjavi za vse slovenske regije predpostavil enako cenovno pariteto, je še ugotovil, da so medregionalne razlike v Sloveniji manjše kot v srednje- in vzhodnoevropskih državah kandidatkah za vstop v EU v prvem krogu širitve.

Prodi izbral novo Evropsko komisijo

09. 07. 1999 19.49

Novi predsednik Evropske komisije Romano Prodi je sporočil imena 19 kandidatov za nove evropske komisarje, ki bodo svoje položaje zasedli čez teden dni. V ekipi so le štirje, ki so bili komisarji tudi v dosedanji evropski vladi. Komisija pod vodstvom Jacquesa Santerja je pred štirimi meseci odstopila zaradi razkritja nepravilnosti njenih članov.

Bo Prodiju uspelo sestaviti Evropsko komisijo?

09. 07. 1999 08.56

Novi predsednik Evropske komisije Romano Prodi si je petek zastavil za datum, do katerega bodo članice Evropske unije imenovale svoje kandidate za evropske komisarje. Medtem ko so imenovanja v članicah takorekoč opravljena, bo naslednji korak porazdelitev funkcij v novi komisiji.

Rast BDP v Evropski uniji 0,5-odstotna

09. 07. 1999 07.53

Realna rast bruto domačega proizvoda (BDP) v državah Evropske unije in evro območja je v letošnjem prvem četrtletju glede na zadnje lansko četrtletje znašala 0,5 odstotka. Po podatkih Eurostata je bila tako za 0,2 odstotka višja kot v četrtem četrtletju 1998. Povečanju BDP naj bi botrovala predvsem večja zasebna potrošnja, ki se je v prvih treh mesecih povzpela za 1,1 odstotka, in investicij.

Bo rast BDP enaka lanski?

08. 07. 1999 07.56

Rast bruto domačega proizvoda (BDP) v 11 državah Evropske denarne unije (EMU) naj bi se prihodnje leto spet povzpela na 2,6 odstotka, kolikor je znašala leta 1998, ocenjuje nemški raziskovalni inštitut IFO. Pričakuje se namreč, da bo gospodarstvo EMU prihodnje leto spet dobilo zalet, saj se izboljševanje finančnega stanja na trgih v razvoju nadaljuje, relativno poceni evro pa spodbuja izvoz.

Štiri nova pogajalska izhodišča

07. 07. 1999 15.15

Slovenija bo Evropski komisiji v zadnji tretjini julija oddala pogajalska izhodišča za nova štiri področja pravnega reda Evropske unije, ki jih je vlada sprejela minuli teden, pristojna parlamentarna delovna telesa pa naj bi jih obravnavala prihodnji teden.

Smrkolj o prepovedi uvoza belgijskih surovin

05. 07. 1999 21.49

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj je izdal odredbo o prepovedi uvoza živih klavnih živali, surovin živalskega izvora in krme ter živil živalskega izvora belgijskega porekla, s katero se od vključno sobote, 3. julija, prepoveduje uvoz omenjenih pošiljk iz Belgije. Z istim dnem je prenehala veljati odredba o prepovedi uvoza omenjenih pošiljk iz vseh držav članic Evropske unije, ki je bila objavljena v Uradnem listu 11. junija.

Frlec in Quin o širitvi EU

05. 07. 1999 21.24

Minister za zunanje zadeve Boris Frlec se je danes srečal z britansko ministrico za evropske zadeve Joyce Quin, ki je poudarila, da si je Evropska unija zastavila zahtevno nalogo, saj želi nadaljevati s pristopnim procesom in pogajanji s šestimi državami kandidatkami, obenem pa državam Jugovzhodne Evrope dati perspektivo približevanja EU, vendar ne na račun upočasnitve širitvenega procesa, so sporočili z zunanjega ministrstva.

Priprave na srečanje Pakta stabilnosti za JV Evropo

05. 07. 1999 19.53

Predsedstvo Bosne in Hercegovine je danes imenovalo osrednji in izvedbeni odbor za pripravo vrhunskega srečanja Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo. Srečanje bo potekalo v Sarajevu, točen datum pa bo predvidoma znan v začetku prihodnjega tedna.

Prepoved uvoza omejena le še na Belgijo

05. 07. 1999 15.33

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj je izdal odredbo o prepovedi uvoza živih klavnih živali, surovin živalskega izvora in krme ter živil živalskega izvora belgijskega porekla, s katero se od vključno sobote, 3. julija, prepoveduje uvoz omenjenih pošiljk iz Belgije. Z istim dnem je prenehala veljati odredba o prepovedi uvoza omenjenih pošiljk iz vseh držav članic Evropske unije, ki je bila objavljena v Uradnem listu 11. junija. Kot so sporočili s kmetijskega ministrstva, se z novo uredbo prepoveduje uvoz naslednjih pošiljk: živih klavnih živali belgijskega porekla; živil in surovin živalskega izvora belgijskega porekla; vseh živil, ki vsebujejo živila ali surovine živalskega izvora belgijskega porekla; krme belgijskega porekla.

Coca Cola kupuje južnoafriški Cadbury

05. 07. 1999 15.31

Ameriški velikan Coca Cola se pogovarja o nakupu podružnice britanskega proizvajalca brezalkoholnih pijač Cadbury Schweppes v Južni Afriki.

Odpravljena prepoved uvoza živali in živil živalskega izvora iz EU

03. 07. 1999 17.42

Od danes naprej je v naši državi spet dovoljen uvoz živih klavnih živali, surovin živalskega izvora in krme ter živil živalskega izvora iz držav članic Evropske unije, razen iz Belgije oz. omenjenih živil belgijskega izvora.

Padec ravni brezposelnosti v Španiji

03. 07. 1999 08.58

Raven brezposelnosti se je junija spustila na 9,91 odstotka aktivnega prebivalstva, potem ko je maja znašala 10,14 odstotka. S tem je raven brezposelnosti v Španiji po podatkih ministrstva za delo prvič po letu 1980 nižja od 10 odstotkov aktivnega prebivalstva. Konec junija je bilo tako v Španiji 1.612.492 iskalcev zaposlitve, kar je po besedah predstavnikov ministrstva za delo najnižja številka po septembru 1981. Po podatkih ministrstva se je število iskalcev zaposlitve junija glede na maj zmanjšalo za 36.626 ljudi oz. 2,2 odstotka, glede na enako lansko obdobje pa znižanje znaša 248.133 ljudi oz. 13,34 odstotka. Ob tem pa raven brezposelnosti v Španiji računa tudi ministrstvo za gospodarstvo, in sicer preko nacionalnega statističnega inštituta. Kriteriji, ki jih pri izračunavanju ravni brezposelnosti uporablja statistični inštitut, so najbližji kriterijem Mednarodne organizacije za delo. Po teh podatkih znaša raven brezposelnosti za prvo letošnje četrtletje 16,97 odstotka, in je s tem najvišja med državami Evropske unije. V zadnjem lanskem tromesečju je ta v Španiji dosegala 18,17 odstotka. Španske oblasti nameravajo v okviru načrta zaposlovanja za leto 1999 vložiti devet milijard evrov v ustvarjanje zaposlitve za 900.000 brezposelnih. Po napovedih izvršnega dela oblasti pa naj bi v Španiji v prihodnjih štirih letih ustvarili 1,3 milijona novih delovnih mest, in s tem raven brezposelnosti približali povprečju v EU.

Djukanović ponovno napadel Miloševića

02. 07. 1999 21.54

Črnogorski predsednik Milo Djukanović je danes v Rimu ob koncu srečanja z italijanskim zunanjim ministrom Lambertom Dinijem ponovno napadel jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Obtožil ga je, da ogroža razvoj Črne gore in zavira demokratizacijo in razvoj v Srbiji.