unije

V središču Ljubljane odprt Center Evropa

25. 10. 1999 18.15

V središču Ljubljane, na Dalmatinovi 4, je danes svoja vrata odprl Center Evropa, informacijski center delegacije Evropske komisije v Sloveniji. Slovensko javnost naj bi seznanjal z Evropsko unijo: prebivalcem naj bi posredoval informacije o politikah, institucijah in načinu delovanja unije ter o vključevanju Slovenije vanje. Tako naj bi ljudje v njem našli vse, kar jih zanima o EU.

Volitve za predsednika Argentine

24. 10. 1999 09.05

V Argentini bo 24 milijonov volilnih upravičencev volilo novega predsednika države, ki bo kot 42. predsednik republike po desetih letih nasledil peronista Carlosa Menema.

Na vrhu EU predvsem o Čečeniji

22. 10. 1999 10.59

Voditelji držav članic Evropske unije in Rusije so pogovore na vrhu EU začeli z problematiko čedalje večjih napetosti v Čečeniji. Na srečanju naj bi tudi določili prihodnje odnose med Rusijo in zahodnim blokom, ki čedalje bolj posega v Vzhodno Evropo.

Trije meseci za odpravo nepravilnosti

21. 10. 1999 21.15

Nesporazum o izvozu rdečega mesa je seveda še vedno v ospredju. Grožnje prepovedi izvoza slovenskega mesa v države Evropske unije (EU) se včeraj niso uresničile. Slovenska vlada je tako pridobila nekaj časa, da do prihoda nove inšpekcije nepravilnosti odpravi. Če ji to ne bo uspelo, bo EU 1. februarja 2000 izvoz mesa zares prepovedala.

24 mrtvih v napadu na predsedniško palačo

21. 10. 1999 20.12

Ruske sile so danes bombardirale okolico predsedniške palače v Groznem, pri čemer je umrlo najmanj 45 oseb, večinoma žensk in otrok. Dopisnik agencije AFP, ki je bil v času bombardiranja v predsedniški palači, je sporočil, da je v porodnišnici, ki je od predsedniške palače v središču mesta oddaljena 25 metrov, umrlo 27 oseb.

Prodi za bolj poglobljeno reformo institucij EU

20. 10. 1999 21.28

Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je podprl mnenje skupine treh izvedencev, ki so v ponedeljek v mnenju o reformi skupnih institucij EU ocenili, da se mora petnajsterica v luči širitve o poglobljeni prenovi ustanov dogovoriti do konca leta 2000.

EU bo aktivneje posegla v pogajanja o lipicancih

20. 10. 1999 20.42

Ena glavnih tem seje pododbora za kmetijstvo je bilo tudi vprašanje lipicancev. Predstavniki Evropske unije in slovenskega kmetijskega ministrstva so se strinjali, da se mora spor rešiti čimprej. Evropska komisija želi odslej aktivneje sodelovati.

Embarga ne bo

20. 10. 1999 20.38

Embarga na uvoz slovenskega mesa v Evropsko unijo zaenkrat ne bo. Evropska komisija je odločanje o prepovedi izvoza rdečega mesa in mesnih izdelkov iz Slovenije v Unijo preložila na februar prihodnje leto, pred tem pa bo k nam prišla še ena veterinarska inšpekcija Evropske unije.

Letna raven inflacije v EU

20. 10. 1999 16.33

Letna raven inflacije je tako v petnajsterici držav Evropske unije kot tudi v državah gospodarske in denarne unije septembra ostala na 1,2 odstotka. Po podatkih evropskega statističnega urada Eurostat je septembra lani letna inflacija znašala en odstotek. Ob tem pa so se cene v letni primerjavi najbolj, in sicer za 2,6 odstotka, povzpele na Irskem, najmanj pa v Franciji in Avstriji, kjer je bila letna inflacija septembra 0,6-odstotna. V Švici je letna inflacija septembra dosegla 1,2 odstotka.

Blokada izvoza rdečega mesa v EU?

18. 10. 1999 14.00

Na Veterinarsko upravo Slovenije, ki deluje v sestavi ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, je v petek iz Bruslja prispela napoved, da bo jutri ali sredo stalni veterinarski odbor Evropske unije obravnaval možnost, da Sloveniji odvzame pravico do izvoza rdečega mesa v države članice. Slovenija uradno prepovedi še ni dobila, veterinarska uprava pa je veterinarskemu zavodu kljub temu začasno prepovedala izdajo veterinarskih spričeval za izvoz mesa v države EU.

Protesti v Belorusiji

17. 10. 1999 20.08

V spopadih s policijo na demonstracijah proti beloruskemu predsedniku Aleksandru Lukašenku je bilo danes v Minsku ranjenih več protestnikov.

Juri bo obiskal Veliko Britanijo

16. 10. 1999 12.51

Državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Franco Juri se bo v okviru političnega dialoga z državami članicami Evropske unije 18. in 19. oktobra mudil v Veliki Britaniji, so sporočili z zunanjega ministrstva.

EU o usklajenem pravosodju

16. 10. 1999 10.51

Voditelji držav članic Evropske unije naj bi se na današnjem nadaljevanju zasedanja dogovorili o usklajevanju pravosodja in notranjih zadev, za kar si najbolj prizadeva Velika Britanija, kar naj bi pripomoglo tudi k boljšemu sodelovanju pri izročitvi mednarodnih zločincev, t.i. >>evropooblastilo<<, ki bo veljalo v vseh državah EU. Francoski premier Lionel Jospin je poudaril, da EU ni le področje za svobodno trgovanje, ampak da je sposobna reagirati tudi na vsakodnevne probleme prebivalcev.

Jospin in Blair o sporu zaradi britanske govedine

15. 10. 1999 19.30

Premieroma Francije in Velike Britanije, Lionelu Jospinu in Tonyju Blairu, na današnjem srečanju ob robu neformalnega vrha EU v finskem kraju Tampere ni uspelo rešiti spora glede francoskega embarga na britansko govedino.

Zasedanje EU na Finskem

15. 10. 1999 14.58

Predsedniki vlad in držav Evropske unije so v finskem mestu Tampere začeli dvodnevno neformalno zasedanje, v ospredju katerega je skupna politika do azila ter sodelovanje pravosodnih organov. Nemški kancler Gerhard Schroeder je dejal, da od srečanja o azilski in pravni politiki pričakuje pobude za skupno evropsko ravnanje. Po kanclerjevem mnenju ne gre samo za vprašanje skupne azilske in begunske politike, ampak tudi za to, da bi sodbo ene države lahko izvršili v kaki drugi državi.

Čuk na zasedanju Eurochambers

14. 10. 1999 18.51

Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Jožko Čuk je danes v Nikoziji, kjer potekata skupščina in kongres združenja evropskih zbornic Eurochambers, izpostavil nekatera načelna vprašanja o vlogi gospodarskih zbornic v socialnem partnerstvu ter predstavil izkušnje GZS.

Bojkot srečanja

11. 10. 1999 20.56

Najbolj pomembni člani srbske opozicije: Đinđić, Drašković in Avramović se danes niso hoteli udeležiti srečanja z zunanjimi ministri Evropske unije v Luksemburgu, kjer naj bi se pogovarjali o pomoči Jugoslaviji. Sporen naj bi bil vnaprej pripravljeni osnutek besedila.

V Berlinu konferenca Interparlamentarne unije

11. 10. 1999 16.43

V Berlinu danes poteka 102. konferenca Interparlamentarne unije, na kateri sodelujejo parlamentarne delegacije iz več kot 130 držav, med drugim iz Slovenije.

EU odobrila dostavo goriva v dele ZRJ

11. 10. 1999 15.49

Zunanji ministri Evropske unije so odobrili pomoč v obliki goriva za nekatera srbska mesta, ki nasprotujejo jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću, kljub nasprotovanju ZDA. Ministri so v izjavi izrazili močno podporo t.i. načrtu >>energija za demokracijo<<, ki predlaga podporo demokratičnim območjem Srbije. Prvi taki območji, ki bosta prejeli pomoč, bosta Niš in Pirot. Namen pomoči je dobava predvsem kurilnega olja pred bližajočo se zimo, kasneje pa načrtujejo dobavo še na ostala območja.

Zasedanje združenja evropskih zbornic Eurochambers

11. 10. 1999 14.08

Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Jožko Čuk in član vodstva GZS Andrej Friedl se bosta od 12. do 15. oktobra v Nikoziji udeležila zasedanja organov združenja Eurochambers in kongresa tega vplivnega združenja evropskih gospodarskih zbornic s sedežem v Bruslju.

Opozicija bojkotira srečanje z ministri EU

11. 10. 1999 13.17

Voditelji srbskega opozicijskega gibanja so danes napovedali bojkot srečanja z zunanjimi ministri Evropske unije v Luksemburgu, saj nasprotujejo deklaraciji EU o predaji osumljenih vojnih zločinov haaškemu sodišču. Vladan Batić, predstavnik opozicijske Zveze za spremembe je povedal, da osnutek deklaracije zanje pomeni >>podtikanje<<, saj si opozicija prizadeva predvsem za demokratizacijo Srbije, ukinitev sankcij, ne pa za izročitev osumljenih, predsednika Slobodana Miloševića ter štirih njegovih najtesnejših sodelavcev, sodišču za vojne zločine.

Delegacija DZ na konferenci IPU

10. 10. 1999 11.28

Delegacija državnega zbora pod vodstvom predsednika odbora za mednarodne odnose Jelka Kacina se bo v Berlinu udeležila konference Interparlamentarne unije (IPU). V delegaciji bodo poleg Kacina, ki je tudi predsednik slovenske nacionalne skupine IPU, še Mario Gasparini, Darja Lavtižar-Bebler, Feri Horvat in Zmago Jelinčič.

Zasedanje Evropske gledališke konvencije

09. 10. 1999 18.32

V Ljubljanskih Križankah se nadaljuje zasedanje generalne skupščine Evropske gledališke konvencije (ETC). Prvič od ustanovitve tega združenja tridesetih evropskih gledališč leta 1988 poteka letno srečanje v Sloveniji, obenem pa tudi prvič v kaki državi izven Zahodne Evrope oziroma držav Evropske unije.

Turčija ne bo sklepala kompromisov zaradi EU

07. 10. 1999 22.02

Turčija po besedah premiera Bulenta Ecevita ne bo sklepala kompromisov glede kurdskega vprašanja, da bi lahko vstopila v Evropsko unijo.

EU pozvala k začetku dialoga s Čečenijo

07. 10. 1999 20.54

Delegacija evropske trojke je danes v Moskvi pozvala Rusijo k začetku dialoga s Čečenijo, ob tem pa ni predlagala posredniške vloge Evropske unije in Sveta Evrope, je sporočila finska zunanja ministrica Tarja Halonen po srečanju z ruskim kolegom Igorjem Ivanovom.

Solana zapušča NATO

06. 10. 1999 12.22

S položaja generalnega sekretarja zveze NATO se je danes uradno poslovil Javier Solana, 57-letnega Španca pa je na tem položaju nasledil Britanec George Robertson.

Švedska podpira vstop Slovenije v EU

05. 10. 1999 20.51

Švedska podpira posamično obravnavo kandidatk za vstop v Evropsko unijo, do katerega naj bi prišlo potem, ko država izpolni zahtevane kriterije. Obe s Slovenijo se strinjata, da ne sme prihajati do dodajanja novih zahtev, ampak so potrebna objektivna merila za sprejem v članstvo unije, je danes po pogovoru s švedskim premierom Goeranom Perssonom dejal slovenski predsednik Milan Kučan, potem ko ga je po prihodu na tridnevni uradni obisk v Stockholm z vojaškimi častmi že sprejel gostitelj, švedski kralj Karl XVI. Gustav.

Rast brezposelnosti v Španiji

04. 10. 1999 15.56

Po koncu turistične sezone v Španiji, se je število brezposelnih v tej sredozemski državi septembra nekoliko povečalo. Po podatkih ministrstva za delo Španije je bilo v devetem mesecu letos brez zaposlitve 1,57 milijona oseb, kar je 15.500 brezposelnih več kot avgusta letos. Stopnja brezposelnosti se je tako povzpela za 0,1 odstotka na 9,6 odstotka.

Nemška enotnost še ni uresničena

03. 10. 1999 20.02

Nemci se danes spominjajo dneva, ko je leta 1990 s priključitvijo takratne Nemške demokratične republike Zvezni republiki Nemčiji zaživela sedanja združena Nemčija. Vodilni nemški politiki so danes zahtevali nadaljnja prizadevanja za skupno rast obeh delov države. Nemški kancler Gerhard Schroeder je ob današnji slovesnosti v Wiesbadnu dejal, da notranja enotnost še zdaleč ni uresničena.

Cimos dobil certifikat kakovosti

01. 10. 1999 15.22

Koprski Cimos je prejel certifikata kakovosti ISO 9001 in VDA 6.1., ki dokazujeta obvladovanje kakovosti v proizvodnih in razvojnih procesih.