unije

Kohl ostaja v politiki
09. 01. 2000 10.05
Predsedstvo nemške Krščansko-demokratske unije (CDU) je v mestu Nordestedt v nemški zvezni državi Schleswig-Holstein v petek začelo dvodnevno zasedanje. Na dnevnem redu je razprava tekla o davčnih vprašanjih in izobraževalni politiki, podkupovalni aferi nekdanjega kanclerja in predsednika stranke Helmuta Kohla pa niso posvečali večje pozornosti. Kohl se zasedanja ni udeležil.

Predsedstvo CDU začelo zasedanje
07. 01. 2000 19.54
Predsedstvo nemške Krščansko-demokratske unije (CDU) je v mestu Nordestedt v nemški zvezni državi Schleswig-Holstein začelo dvodnevno zasedanje. Na dnevnem redu je razprava o davčnih vprašanjih in izobraževalni politiki, po besedah predsednika stranke Wolfganga Schaeubla pa podkupovalni aferi nekdanjega kanclerja in predsednika stranke Helmuta Kohla ne bodo posvečali večje pozornosti.

Delegacija norveškega OMO prihaja v Slovenijo
07. 01. 2000 17.45
Na povabilo predsednika odbora DZ za mednarodne odnose Jelka Kacina bo 10. in 11. januarja na povratnem obisku v Sloveniji delegacija odbora norveškega parlamenta za mednarodne odnose pod vodstvom njegovega predsednika Haakona Blankenborga. Na srečanjih z visokimi predstavniki slovenske vlade in DZ bodo izmenjali mnenja o evropskih povezovalnih procesih, evropski varnostni in obrambni politiki, širitvi Evropske unije in zveze NATO ter razmerah na Balkanu.

Slovenija snubi tuje investitorje
06. 01. 2000 08.51
Vlada je na današnji seji sprejela program za spodbujanje tujih neposrednih investicij v letu 2000, s katerim želi dati tujim investitorjem signal, da so v Sloveniji dobrodošli. Program je nastal potem, ko je vlada ugotovila, da je pretok tujih neposrednih investicij v naši državi prenizek, je na novinarski konferenci po vladni seji pojasnil minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur in napovedal, da bodo programu sledili konkretni ukrepi. Vlada je sprejela tudi načelno stališče o pripravi sistema finančnih spodbud za investitorje, tako da bodo spodbude dostopne tudi tujim investitorjem, česar do sedaj ni bilo.

ECB ni spremenila obrestnih mer
05. 01. 2000 19.34
Evropska centralna banka (ECB) se danes ni odločila spremeniti temeljnih obrestnih mer. Najpomembnejša obrestna mera s tem ostaja na treh odstotkih. Strokovnjaki pa menijo, da ECB obrestnih mer ne bo spreminjala do marca.

Inflacija nižja od pričakovane
04. 01. 2000 20.54
V novoletni evforiji se je kar nekako izgubil podatek o tem, koliko je lanska inflacija znižala plače. Statistični urad je podatek o letni rasti cen objavil tik pred novim letom, inflacija pa je bila glede na DDV-ejevski cenovni skok, razveseljivo, nižja od pričakovanj.

Za polno vključitev v CAP
04. 01. 2000 20.43
Prvih šest držav kandidatk za vstop v EU - med njimi je tudi Slovenija - se zavzema za polno vključitev v skupno kmetijsko politiko unije (CAP) z dnem vstopa, s čimer bi si zagotovile vse koristi, ki jih ta ponuja, med drugim tudi neposredna plačila kot nadomestilo za znižanje cen.

Letos kar devet Evropskih mest kulture
04. 01. 2000 17.51
V letošnjem letu kar devet mest nosi naziv Evropsko mesto kulture. Ta mesta so Avignon, Bergen, Bologna, Bruselj, Helsinki, Krakow, Praga, Reykjavik in Santiago de Compostela. Lanska evropska kulturna prestolnica je bila Weimar, na tamkajšnjih prireditvah pa je z nekaj projekti sodelovala tudi Slovenija.

Kohl bi moral zapustiti bundestag
04. 01. 2000 14.33
Častni predsednik nemške Krščansko-demokratske unije (CDU) in nekdanji nemški kancler Helmut Kohl bi moral po mnenju večine Nemcev zaradi vpletenosti v podkupovalno afero v svoji strani odložiti svoj mandat v bundestagu in se tako dokončno umakniti iz politike, je pokazala javnomnenjska raziskava Forsa, ki jo je objavil časnik Die Woche.

Zahteve kandidatk za neposredna plačila
04. 01. 2000 13.56
Prvih šest držav kandidatk za vstop v Evropsko unijo - med njimi je tudi Slovenija - se zavzema za polno vključitev v skupno kmetijsko politiko unije (CAP) z dnem vstopa, s čimer bi si zagotovile vse koristi, ki jih ta ponuja, med drugim tudi neposredna plačila kot nadomestilo za znižanje cen. Njihove vlade so namreč ugotovile, da kmetje brez tega lahko poskusijo blokirati vključitev, piše današnji Financial Times v kar dveh prispevkih na to temo.

Štiri manjše nepravilnosti v jedrskih elektrarnah EU
04. 01. 2000 11.25
V jedrskih elektrarnah držav Evropske unije je t.i. računalniški hrošč tisočletja povzročil le manjše težave. Pri menjavi datuma ob prehodu v leto 2000 se je v jedrskih napravah držav petnajsterice zgodilo doslej skupno 16 znanih nepravilnosti, med drugim tudi dve v Veliki Britaniji in dve v Španiji, je v Bruslju včeraj sporočil Evropski forum za jedrsko energijo (FORATOM).

EU pripravljena sodelovati s Putinom
01. 01. 2000 11.16
Skupni predstavnik Evropske unije za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je po odstopu ruskega predsednika Borisa Jelcina včeraj napovedal, da je EU pripravljena tesno sodelovati z Jelcinovim naslednikom Vladimirjem Putinom.

Konec leta ameriški dolar dražji za 22 %
01. 01. 2000 10.55
Med pomembnejšimi tujimi valutami se je v letu 1999, od 1. januarja do 31. decembra, po srednjem tečaju Banke Slovenije najbolj podražil ameriški dolar - kar za petino, medtem ko so se tečaji evropskih valut zvišali za 4,7 odstotka, za kolikor se je okrepila leta 1999 uvedena skupna evropska denarna valuta - evro.

Pritiski na Kohla se nadaljujejo
30. 12. 1999 19.00
Nekdanji nemški kancler Helmut Kohl se je moral danes vnovič soočiti s prošnjami članov njegove krščansko-demokratske unije (CDU), naj razjasni finančne škandale stranke, ki so sprožili preiskavo.

Najtežja pogajanja z EU še sledijo
30. 12. 1999 10.45
Širitvena pogajanja Evropske unije s šestimi kandidatkami prve skupine, med njimi s Slovenijo, bodo v prvi polovici prihodnjega leta prešla v odločilno obdobje. Unija je že napovedala, da se bo v prvih šestih mesecih leta 2000 s šesterico začela pogajati o še zadnjih šestih od skupaj 29 poglavjih pravnega reda, kolikor jih je s kandidatkami podrobno analizirala na screeningu. Med temi so najzahtevnejša področja, vključno s kmetijstvom in prostim pretokom oseb, ki zaskrbljenost vzbujajo predvsem na strani petnajsterice.

Napadi na Kohla se vrstijo
27. 12. 1999 20.14
Nekdanjega nemškega kanclerja Helmuta Kohla so zaradi njegovega zavračanja razjasnitve finančnega škandala krščansko-demokratske unije (CDU) danes ponovno napadli člani njegove stranke.

Nižje cene bencina
27. 12. 1999 18.32
Cene bencina v Furlaniji Julijski krajini še naprej nižje Svet Evropske unije je decembra Italijo pooblastil, da sme v Furlaniji Julijski krajini tudi v prihodnjem letu uveljavljati nižje trošarine na bencin, kot so sicer v veljavi v Evropski uniji. Kot se je izvedelo od virov v Bruslju, je v zvezi s to odločitvijo slovenska vlada na Evropsko komisijo že naslovila pismo in zaprosila za posvetovanja o reševanju tega problema.

Slovenija izročila zadnja pogajalska izhodišča
27. 12. 1999 17.58
Slovenija je Evropski uniji danes izročila pogajalsko izhodišče za kmetijstvo, za še zadnje od skupaj 29 poglavji pravnega reda povezave, kolikor jih je bilo obdelanih v procesu screeninga, so sporočili s slovenske diplomatske misije pri EU.

Demirel proti uporabi kurdskega jezika
26. 12. 1999 16.21
Turški predsednik Suleyman Demirel je v pogovoru, ki ga danes objavlja dnevnik Milliyet, uvedbo kurdskega jezika v izobraževalnem sistemu in medijih označil kot ''neprimerno za narodno enotnost''.

Kohl noče razkriti idenititete donatorjev
24. 12. 1999 19.50
Nekdanji nemški kancler Helmut Kohl v pogovoru za petkovo številko časnika Bild vnovič ni hotel razkriti identitete donatorjev, ki so nakazovali denar na skrivne račune nemških krščanskih demokratov (CDU) v času, ko je bil Kohl predsednik CDU.

Nemčija grozi s sodnim postopkom
21. 12. 1999 15.11
Po Franciji je zaradi neusklajenosti s skupno odločitvijo Evropske unije o ukinitvi embarga na britansko govedino Evropska komisija s sodnim postopkom zagrozila tudi Nemčiji. Ker zgornji dom nemškega parlamenta bundesrat kljub napovedim minuli petek ni ukrepal v zaželjeni smeri, je Bruselj izrazil razočaranje ter omenil možnost, da bi o morebitnem postopku odločal že jutri.

EU poziva k izboljšanju varstva človekovih pravic
21. 12. 1999 13.16
Evropska unija je danes v izjavi ob začetku vrha s Kitajsko pozvala Peking k izboljšanju varstva človekovih pravic in odpravi smrtne kazni.

Prodaja osvinčenega bencina še dve leti
20. 12. 1999 17.52
Evropska komisija se je danes odločila, da bo Italiji, Španiji in Grčiji dala dve leti dodatnega časa za uskladitev s skupnim pravilom Evropske unije o prepovedi prodaje osvinčenega bencina, ki v veljavo stopa 1. januarja 2000.

Pogajalci na Bledu
18. 12. 1999 18.26
Vodje pogajalskih skupin iz šestih držav kandidatk za EU, ki so prve začele pogajanja s petnajsterico, so ob koncu dvodnevnega srečanja na Bledu poudarili, da je treba storiti vse, da bi se pogajanja končala najkasneje v letu 2001, kar bi omogočilo vključitev v unijo do 1. januarja 2003. EU sicer sklep pogajanj z najbolj pripravljenimi kandidatkami načrtuje v letu 2002.

Pogajalci za pristop k EU na Bledu
17. 12. 1999 20.14
Na že devetem srečanju so se na Bledu zbrali vodje pogajalskih skupin za pristop k Evropski uniji iz šestih držav kandidatk prvega kroga.

Kohl priznal nakazilo nezakonitih prispevkov
17. 12. 1999 12.54
Nekdanji nemški kancler in nekdanji predsednik Nemške krščansko demokratske unije (CDU) Helmuth Kohl je sinoči za nemško televizijsko postajo ZDF priznal, da je stranka v obdobju od 1993 do 1995 dobila prispevke v višini 1,5 do 2 milijona nemških mark, ki jih niso omenili v poročilih o prejetih prispevkih.

Otroci v EU ne poznajo kmetijskih del
17. 12. 1999 10.12
Otroci iz držav članic Evropske unije vedo zelo malo o tem, kaj se dogaja na kmetijah. Anketa nemškega inštituta za socialne raziskave Muellner, ki je vključila 2.400 otrok med devetim in desetim letom starosti, je pokazala, da na primer v Angliji vsak četrti vprašani otrok meni, da na kmetijah rastejo pomaranče, približno 17 odstotkov pa jih je prepričanih, da tam gojijo banane. Samo vsak četrti otrok je vedel, da bombaž raste na grmih, medtem ko je približno tretjina otrok prepričanih, da ga pridelujejo iz ovčje dlake. Osem odstotkov otrok meni, da so kmetije namenjene samo počitnicam, četrtina pa jih je prepričanih, da kmetije še vedno izgledajo tako kot v časih starih staršev. Anketa je pokazala tudi, da otroci največ tovrstnih informacij dobijo v šoli, od staršev ali na televiziji. Le tretjina otrok pozna poklic kmetovalca, od tega se za ta poklic v Nemčiji, Veliki Britaniji in na Nizozemskem zanima 16 odstotkov otrok, medtem ko je na Finskem ta odstotek veliko večji; poklic kmeta namreč pozna skoraj tri četrtine otrok. Za ta poklic se skupno zanima več deklic kot dečkov.

Slovenija za krepitev evropske obrambe
16. 12. 1999 18.55
Državni sekretar v slovenskem zunanjem ministrstvu Ernest Petrič je danes na ministrskem zasedanju Evroatlanstkega partnerskega sveta (EAPC) v Bruslju izrazil polno podporo Slovenije načrtom Evropske unije za krepitev skupne obrambne politike in izgradnjo kapacitet za po potrebi samostojno posredovanje v krizah, pri tem pa izrazil pričakovanje, da bodo nečlanice povezave v primeru sodelovanja v prihodnjih akcijah polno vpete v posvetovanja.

Vodje pogajalskih skupin EU na Bledu
16. 12. 1999 14.28
Na že devetem srečanju se bodo konec tedna, v petek in soboto, na Bledu zbrali vodje pogajalskih skupin za pristop k Evropski uniji iz šestih držav kandidatk prvega kroga. Njihov gostitelj bo že drugič vodja slovenskih pogajalcev Janez Potočnik; prvič je namreč takšno srečanje v Sloveniji potekalo julija 1998 na Brdu pri Kranju.

V krizi le del sodstva
15. 12. 1999 21.30
Eden hujših očitkov naši državi, ko je Evropska unija preverjala razmere pri nas, so bili ogromni zaostanki na sodiščih. Danes so se na ljubljanskem sodišču sestali predsedniki, predstojniki in vodje oddelkov vseh slovenskih sodišč. Ponovno so iskali rešitve za odpravo predlogih čakalnih dob, kar je eden od pogojev za vstop v Evropsko unijo.