unije

Upočasnitev rasti v državah članicah EMU

13. 09. 1999 17.55

Gospodarska rast v državah članicah Gospodarske in denarne unije (EMU) je v drugem trimesečju leta nekoliko zastala. V državah t.i. evro območja je namreč od aprila do junija povprečna rast bruto domačega proizvoda (BDP) dosegla 0,3 odstotka, po 0,4 odstotni rasti BDP v prvih treh mesecih leta, so sporočili iz Eurostata. V EU je v drugem četrtletju povprečna rast BDP znašala 0,4 odstotka in je ostala na isti ravni kot isti čas lani.

EU odpravlja diplomatske sankcije proti Libiji

13. 09. 1999 17.46

Na podlagi ugodnega poročila Združenih narodov, da je Tripoli napredoval pri izpolnjevanju zahtev mednarodne skupnosti glede terorizma, so danes zunanji ministri Evropske unije odpravili diplomatske sankcije proti Libiji in tej državi odprli vrata za vključitev v unijin dialog s sredozemskimi državami.

Ustanovljene skupne mirovne sile balkanskih držav

11. 09. 1999 22.14

Danes so na srečanju vrhovnih vojaških uradnikov iz šestih balkanskih držav ter Italije ustanovili skupno mirovno vojsko, ki bo pomagala vzpostavljati mir na tem kriznem območju. Bolgarski predsednik Petar Stojanov je ob tej priložnosti povedal, da srečanje izraža željo po dobrih sosedskih odnosov ter poskus vzpostavitve stabilnosti. Poleg organizatorke srečanja Bolgarije so sodelovali še predstavniki Albanije, Grčije, Italije, Makedonije, Romunije ter Turčije.

Ukinitev mednarodne pomoči kot edino sredstvo?

11. 09. 1999 18.42

Na srečanju finančnih ministrov Evropske unije v finskem mestu Turku so sklenili, da bo Mednarodni denarni sklad (IMF) umaknil posojilo, namenjeno Indoneziji, če oblasti ne bodo ustavile spopadov v Vzhodnem Timorju. Z ukinitvijo ekonomske pomoči je včeraj zagrozil tudi ameriški predsednik Bill Clinton.

Jedrska in potresna varnost v Sloveniji

10. 09. 1999 21.02

Predstave okrog prevoza prvega novega uparjalnika za krško nuklearno elektrarno, predvsem pa akcija Greenpeace-a na Razdrtem, so ponovno vzbudili razprave o varnosti in ekološki (ne)oporočenosti jedrske energije. Na tridnevnem posvetu jedrskih strokovnjakov, ki se je sinoči končal v Portorožu, se seveda niso mogli izogniti tem temam; nas pa je predvsem zanimalo, kako je s Krškim.

Dvodnevno srečanje finančnih ministrov EU

10. 09. 1999 20.11

Finančni ministri Evropske unije so v finskem mestu Turku danes popoldan začeli dvodnevno srečanje, posvečeno razpravi o davčni harmonizaciji. Začetka srečanja se udeležujejo ministri enajstih držav, ki so uvedle evro, razpravljajo pa o proračunu in pripravah na srečanje ministrov skupine industrijsko najbolj razvitih držav G-7, ki bo konec meseca v Washingtonu.

Izvedenci kritični do Evropske komisije

10. 09. 1999 17.36

Neodvisni izvedenci, ki so izvedli preiskavo glede dela Evropske komisije, so bili tudi v danes objavljenem drugem poročilu do te institucije Evropske unije kritični. Kot je znano, je po objavi prvega poročila, ki je komisijo obtožil finančnih in drugih nepravilnosti, marca odstopila celotna bruseljska ekipa s predsednikom Jacquesom Santerjem na čelu.

DZ danes tudi o Paktu stabilnosti

10. 09. 1999 16.01

Delovni utrip parlamentarne jeseni je z določitvijo prvih jesenskih zasedanj danes okvirno določil kolegij predsednika državnega zbora Janeza Podobnika; tako se bodo poslanke in poslanci prvič sešli prihodnji četrtek, 16. septembra, na 39. izredni seji, na kateri bodo predvidoma med devetimi zadevami odločali o sprejemu več zakonov iz državnega programa za prevzem pravnega reda Evropske unije (EU) ter opravili razpravo o informaciji vlade v zvezi s paktom stabilnosti za jugovzhodno Evropo.

Negativno stališče do sporazuma

09. 09. 1999 18.15

Upravni odbor Obrtne zbornice Slovenije (UO OZS) je na današnji seji izrazil negativno stališče do nedavno podpisanega sporazuma med vlado in sindikatom avtoprevoznikov ter lastnikov gradbene mehanizacije (SAS).

Pogajanja o pridružitvi Makedonije

08. 09. 1999 16.59

Evropska komisija je danes svetu Evropske unije uradno predlagala začetek pogajanj za sklenitev sporazuma o stabilizaciji in pridružitvi z Makedonijo. Gre za nov tip pridružitvenih sporazumov z balkanskimi državami, ki sodijo v okvir prizadevanj za stabilizacijo razmer v regiji in približevanje tega območja procesom evropskega povezovanja.

Zadnje srečanje Evropske komisije

08. 09. 1999 14.26

Evropska komisija, zaznamovana z škandali in prevarami, se je danes zadnjič sestala v stari zasedbi. Komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek je povedal, da nekoliko nostalgično in celo čustveno gleda na svoj odhod. Kljub raznim težavam bo po njegovem mnenju delo komisije pomembno vplivalo na velike projekte v prihodnosti kot so uvedba evra, širitev Evropske unije ter ostali projekti. Komisija, ki v dosedanji zasedbi obstaja od leta 1995, je odstopila marca, po preiskavi, ki jo je zahteval Evropski parlament. Parlament bo predvidoma novo komisijo potrdil na seji 15. septembra.

Razširjen seznam nezaželenih gostov iz ZRJ

08. 09. 1999 13.57

Na seznam srbskih in jugoslovanskih funkcionarjev, ki jim je prepovedan vstop v države članice Evropske unije (EU), naj bi prihodnji teden dodali več kot 20 novih imen. Objavljena bodo prihodnji ponedeljek, vendar je že zdaj znano, da se bodo na seznamu približno 300 nezaželenih oseb znašli tudi vsi novi člani nedavno preurejene vlade ZRJ, teh pa je trinajst. Z omenjenega seznama pa bo istočasno črtano nekaj imen, ki so bila nanj uvrščena pomotoma, piše Danas.

Slovenija v EU, ko bo slednja pripravljena na širitev

07. 09. 1999 21.12

V okviru priprav na mednarodno parlamentarno konferenco ''Slovenija na poti v EU - švedske izkušnje s članstvom v EU'' se je v Sloveniji mudil vodja oddelka za širitev in podporo evropski integraciji v sektorju za Srednjo in Vzhodno Evropo na švedskem zunanjem ministrstvu Michael Sahlin, ki je danes ob koncu obiska v Ljubljani poudaril, da bo Slovenija, takoj ko bo EU sama pripravljena na širitev, postala njena članica.

Jožko Čuk na konferenci o širitvi EU

07. 09. 1999 13.40

Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk se danes in jutri v Bruslju udeležuje mednarodne konference o širitvi Evropske unije, ki jo je pripravil urad Evropske komisije za tehnično pomoč in izmenjavo informacij TAIEX.

EU odobril novo pomoč za Turčijo

05. 09. 1999 13.08

Zunanji ministri držav članic Evropske unije so danes odobrili novo posojilo Turčiji v vrednosti 600 milijonov evrov, ta vsota je namenjena za rekonstrukcijska dela po potresu. Znesek bodo morali potrditi še Evropska investicijska banka, finančna agencija EU ter tudi finančni ministri. Na neuradnem srečanju v smučarskem središču Lapland so ministri odobrili podporo v vrednosti 30 milijonov evrov za najnujnejšo pomoč prizadetim v potresu, odobrili pa so tudi odmrznitev 150 milijonov evrov kot del finančne pomoči nerazvitim državam.

Zunanji ministri EU o strategiji do ZRJ

05. 09. 1999 08.37

Zunanji ministri Evropske unije so prvi dan neformalnega srečanje včeraj dosegli politični soglasje o strategiji, s katero naj bi osamili vlado jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, hkrati pa podprli demokratične sile v Črni gori in na Kosovu. Sprejeti ukrepi bodo v veljavo stopili prihodnji teden.

Za zaprtje jedrskih elektrarn

03. 09. 1999 09.19

Bodoča evropska komisarka za okolje Margot Wallstroem se je med današnjim zaslišanjem pred pristojnim odborom Evropskega parlamenta zavzela za postopno nadomeščanje jedrske energije z obnovljivimi viri energije. Pri tem bi po njenem mnenju morali najti ''pragmatično rešitev'', ki bi upoštevala konkurenčnost in ohranjanje delovnih mest. V zvezi s širitvijo EU pa je Wallstroemova zahtevala premišljeno zapiranje nevarnih jedrskih elektrarn v državah kandidatkah za članstvo v EU, ker širitev po njenem mnenju ne sme pripeljati do ''ekološkega dumpinga''.

Turčija resna kandidatka za EU

02. 09. 1999 21.33

Britanski zunanji minister Robin Cook je po današnjem srečanju s turškim kolegom Ismailom Cemom dejal, da se bo na zasedanju Evropske unije (EU) ta konec tedna zavzel za to, da se Turčijo prizna kot resno kandidatko za polnopravno članstvo v EU. Cook meni, da bi morala imeti Turčija enake pogoje kot ostale kandidatke za članstvo v uniji.

8,7 milijarde evrov trgovinskega presežka

31. 08. 1999 22.07

Države evroobmočja so v juniju v trgovanju z svetom - tudi preostalimi članicami EU - po podatkih Evrostata ustvarile trgovinski presežek v višini 8,7 milijarde evrov, kar je za 400 milijonov več kot v enakem obdobju lani in za sedem milijard manj kot maja letos. Prav tako je pozitivno poslovala celotna petnajsterica, ki je junij sklenila s presežkom treh milijard evrov oz. 400 milijonov evrov manj kot lani. V juniju sta se povečala tako izvoz kot tudi uvoz v državah evroobmočja in petnajsterice, so sporočili iz Evrostata.

''Twinning projekt'' v Sloveniji

31. 08. 1999 19.33

S 1. septembrom začenja ministrstvo za notranje zadeve z izvedbo t.i. ''twinning projekta'' oz. pomoči partnerskih držav pri vzpostavitvi učinkovitega nadzora državne meje. Evropska unija namreč namenja v okviru programov Phare določena sredstva tudi za vzpostavitev ustreznih institucij na določenih področjih, med katera sodijo tudi notranje zadeve, so sporočili iz ministrovega kabineta.

Srečanje zunanjih ministrov Poljske, Francije in Nemčije

30. 08. 1999 20.13

Nemški zunanji minister Joschka Fischer se je danes v Weimarju sestal s francoskim in poljskim kolegom, Hubertom Vedrinom in Bronislawom Geremekom. Osrednja tema pogovorov je bil politični razvoj v Evropi, zlasti na Balkanu, pa tudi širitev Evropske unije in kulturno sodelovanje med državami.

Črnogorski predsednik na obisku v Grčiji

30. 08. 1999 18.14

Črnogorski predsednik Milo Djukanović se je na današnjih pogovorih z grškim zunanjim ministrom Georgesom Papandreujem v letovišču Vouliagmeni blizu Aten na začetku dvodnevnega obiska v Grčiji izrekel za večjo avtonomijo Črne gore znotraj ZRJ.

Zaslišanja bodočih komisarjev

30. 08. 1999 16.15

Evropski parlament je danes začel zaslišanja 19 bodočih evropskih komisarjev, med katerimi bo ugotovil, ali so kandidati primerni za vodenje izvršilnega organa Evropske unije. Glasovanje o potrditvi celotne komisije bo predvidoma 15. septembra v Strasbourgu.

Nova volilna zveza pred decembrskimi volitvami v dumo

29. 08. 1999 16.16

Pred decembrskimi parlamentarnimi volitvami so reformna gibanja danes v Moskvi oblikovala novo zvezo, Unijo desnih sil.

Letos več turistov na Cipru

29. 08. 1999 13.01

Število turistov, ki so obiskali Ciper, se je v letošnjih prvih sedmih mesecih povečalo za 7,7 odstotka v primerjavi z enakim obdobjem letom prej in doseglo 1.667.707, je sporočila vlada v Nikoziji.

Preučevanje možnosti za širitev EU

28. 08. 1999 08.53

Nova Evropska komisija je včeraj imenovala posebno skupino na visoki ravni, ki naj bi pripravila medvladno konferenco o reformi institucij EU v zvezi s širitvijo unije.

Nova finančna pomoč Turčiji

25. 08. 1999 17.36

Evropska komisija bo v okviru izredne človekoljubne pomoči popotresni Turčiji ta teden nakazala še dva milijona evrov, potem ko ji je enako vsoto namenila prejšnji teden, je povedal tiskovni predstavnik komisije.

Omilitev sankcij proti Črni gori in Kosovu?

25. 08. 1999 10.11

Evropska unija namerava v naslednjih dneh omiliti sankcije proti Črni gori in Kosovu. Berliner Zeitung je iz krogov unije v torek izvedel, da diplomati upajo na soglasje med članicami petnajsterice do konca tega tedna. Na podlagi tega soglasja bo lahko Evropska komisija predložila formalni predlog o spremembi zakona o embargu.

George Robertson postal lord

24. 08. 1999 17.22

Britanski obrambni minister, ki je bil imenovan tudi za novega generalnega sekretarja zveze NATO, George Robertson, je postal lord, so danes sporočili iz urada britanskega premiera Tonyja Blaira.

Britanska govedina znova v državah EU

23. 08. 1999 17.24

Britanska govedina je v ponedeljek prvič v treh letih znova našla svoje mesto na prodajnih policah v državah Evropske unije (EU). Iz britanskega Cornwalla je namreč v Bruselj ''romalo'' 50 kilogramov govejega fileja, je poročal britanski radio BBC.