ustavne

Brez konkretnih datumov za razpis volitev
06. 07. 2000 14.00
Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe je na današnji izredni seji pripravila mnenje, ki naj bi ga državni zbor posredoval predsedniku države Milanu Kučanu glede najprimernejšega dneva za razpis jesenskih rednih parlamentarnih volitev. Državni zbor ne predlaga konkretnih datumov za razpis in izvedbo volitev v letu 2000, pričakuje pa, da bo predsednik republike pri svoji odločitvi o razpisu volitev v DZ upošteval vse relevantne politične okoliščine ter dejstvo, da v DZ še vedno potekajo tako postopki kot tudi širše razprave v zvezi s spremembami volilnega sistema, ki naj bi veljale za letošnje parlamentarne volite, piše v predlogu mnenja, ki ga je z glasom večine sprejela komisija, DZ pa naj bi o njem odločal na izredni seji prihodnji teden.

Bela hiša za omilitev sankcij
28. 06. 2000 07.27
Bela hiša je včeraj sporočila, da je pripravljena podpreti predlog zakona o omilitvi ameriških gospodarskih sankcij proti Kubi, ki je trenutno v proceduri v predstavniškem domu ameriškega kongresa. Poslanci predstavniškega doma so namreč danes dosegli načelno soglasje o omilitvi sankcij, ki veljajo že 40 let. Predlog zakona, ki dovoljuje izvoz hrane in zdravil na Kubo, o katerem so se danes načelno dogovorili, morata obravnavati še oba domova kongresa.

Prekinjena razprava
31. 05. 2000 15.31
Navkljub nedavni načelni podpori pobudi skupine 28 poslancev na čelu z Miranom Potrčem (ZLSD) za natančnejšo določitev volilnega sistema v ustavi, je komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe ob obravnavi pripravljenega osnutka ustavnega zakona o dopolnitvi 80. člena ustave do nadaljnjega prekinila razpravo. Razprava je bila prekinjena zaradi nasprotujočih si stališč med poslanci

Ustanovljena skupina za področje regionalizma
31. 05. 2000 14.06
Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe je ustanovila 15-člansko skupino strokovnjakov za področje regionalizma, ki bo sodelovala pri obravnavi predloga skupine poslancev na čelu s Cirilom Ribičičem (ZLSD) za črtanje 143. člena ustave; z odpravo prostovoljnega odločanja o povezovanju občin v pokrajine bi namreč po mnenju pobudnikov odpravili oviro za regionalizacijo Slovenije, ki bi bila primerljiva z ureditvijo v državah EU.

Okrogla miza >>Ustavnost in zakonitost v RS<<
05. 05. 2000 07.42
Dobro obiskana včerajšnja okrogla miza z naslovom Ustavnost in zakonitost v Republiki Sloveniji - pred polno Štihovo dvorano Cankarjevega doma je ostala množica ljudi, ki je razpravo spremljala prek monitorjev v preddverju dvorane - je bila prva konkretna akcija včeraj ustanovljenega odbora za zaščito ustave. Ta naj bi kot oblika civilne družbe javnost opozarjal na najbolj izrazite kršitve ustavnosti in zakonitosti v Sloveniji.

Večinski volilni sistem znova brez podpore DZ
25. 04. 2000 21.56
Državni zbor s 45 glasovi proti 20 v prvi obravnavi ni podprl predloga zakona o volitvah poslank in poslancev po dvokrožnem večinskem volilnem sistemu; navzočih je bilo 79 poslancev. Za podporo predlogu sklepa, da je zakon primerna podlaga za drugo obravnavo, bi namreč moralo v skladu z zahtevano dvotretjinsko večino glasovati najmanj 60 poslank in poslancev. Postopek sprejemanja zakona o večinskem volilnem sistemu je tako končan.

Znova o večinskem volilnem sistemu
25. 04. 2000 13.09
Državni zbor je začel prvo obravnavo predloga zakona o volitvah poslank in poslancev po dvokrožnem večinskem volilnem sistemu, ki ga predlaga SDS. Po javni predstavitvi mnenj predvsem o ''problematičnih'' volilnih okrajih, ki naj bi bili sestavni del zakona, je matična komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe minuli teden zakon v prvi obravnavi zavrnila. Za podporo zakonu pa bi moralo v DZ ob potrebni dvotretjinski večini glasovati najmanj 60 poslank in poslancev.

DZ nadaljuje obravnavo zakona o medijih
25. 04. 2000 11.10
DZ nadaljuje redno zasedanje in prekinjeno prvo obravnavo zakona o medijih, v okviru katere morajo poslanke in poslanci odločati še o predlogu dodatnih stališč in sklepov, ki naj bi jih predlagatelj upošteval ob pripravi zakonskega predloga za drugo obravnavo.

Marjan Podobnik zavrača namige
21. 04. 2000 16.26
V. d. podpredsednika vlade in podpredsednik združene stranke SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Marjan Podobnik je v izjavi za javnost odločno zavrnil namige, ki so bili izrečeni na današnji seji komisije DZ za volilni sistem in ustavne spremembe, da naj bi v zameno za podporo Andreju Bajuku nekaterim poslancem oz. strankam obljubljal podporo veljavnemu proporcionalnemu volilnemu sistemu.

Jutri o volilnem sistemu
20. 04. 2000 21.03
Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe pod vodstvom predsednika DZ Janeza Podobnika je sklenila, da bo sejo, na kateri se bodo člani v prvi obravnavi opredelili do predloga zakona o volitvah poslank in poslancev po dvokrožnem večinskem volilnem sistemu, nadaljevala jutri dopoldne ob 10.30.

DZ o mandatarju danes popoldne
19. 04. 2000 09.36
Izredna seja DZ, na kateri naj bi odločal o predlogu skupine poslancev s prvopodpisanim Francem Zagožnom za izvolitev Andreja Bajuka za mandatarja prehodne vlade, bo danes, ob 15. uri.

Javna predstavitev mnenj o novem volilnem zakonu
11. 04. 2000 14.55
Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe je na današnji seji sklenila, da bo še pred prvo obravnavo zakona o volitvah poslank in poslancev po večinskem volilnem sistemu v državnem zboru pripravila javno predstavitev mnenj, ki jo je zahtevala skupina petih poslancev iz SNS, DeSUS, ZLSD in narodnosti na čelu z Zmagom Jelinčičem. Predstavitev bo v torek, 18. aprila. Zato bo DZ to točko dnevnega reda, ki naj bi jo sicer obravnaval že v današnjem nadaljevanju izrednega zasedanja, preložil na prvo redno sejo.

Danes nadaljevanje dveh izrednih sej
11. 04. 2000 08.22
Državni zbor bo danes nadaljeval 44. izredno sejo s prvo obravnavo zakona o volitvah poslank in poslancev po dvokrožnem večinskem modelu; še pred začetkom parlamentarnega zasedanja bo z opredeljevanjem do omenjenega zakonskega predloga socialdemokratske stranke (SDS) nadaljevala tudi komisija za volilni sistem in ustavne spremembe pod vodstvom predsednika DZ Janeza Podobnika, so sporočili iz DZ.

Pripravljen predlog volilnih okrajev
29. 03. 2000 20.25
Skupini strokovnjakov za geografijo, ki je skupaj s poslanci tri tedne poskušala najti kompromisni predlog volilnih okrajev, je končala delo. Jutri zjutraj bodo komisiji za spremembo volilnega sistema in ustavne spremembe izročili gradivo, ki pa po ocenah analitikov in politikov že nosi klice razdora med poslanci.

Vlada o maloobmejnem sporazumu
27. 03. 2000 17.30
Vlada je 9. marca sprejela odgovor na zahtevo ustavnega sodišča za izrek mnenja o predlogu za oceno ustavne skladnosti sporazuma med Slovenijo in Hrvaško o obmejnem prometu in sodelovanju. V odgovoru vlada predvsem predstavlja svoj namen pri sklepanju sporazuma, obenem pa tudi možne posledice o morebitni neratifikaciji sporazuma.

Priprava alternativnih predlogov volilnih okrajev
27. 03. 2000 15.48
Skupina strokovnjakov za oblikovanje volilnih okrajev, ki deluje v okviru komisije DZ za volilni sistem in ustavne spremembe, je pripravila dva alternativna predloga volilnih okrajev - ti naj bi bili kot priloga sestavni del novega zakona o volitvah po dvokrožnem večinskem sistemu - in jih danes že poslala v parlament.

Priprave na nove volilne zakonodaje
14. 03. 2000 18.14
Ob načrtovanih spremembah proporcionalnega volilnega sistema v večinski model se bo jutri, 15. marca, pozno popoldan znova sestala komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe; glede na predloženi dnevni red bodo člani komisije na čelu s predsednikom DZ Janezom Podobnikom nadaljevali s pripravami zakonskega predloga socialdemokratske stranke (SDS) o volitvah poslank in poslancev po dvokrožnem večinskem volilnem sistemu ter se opredelili do vsebinsko nasprotnega predloga tridesetih poslancev s prvopodpisanim Miranom Potrčem (ZLSD) za začetek postopka za spremembo ustave v smeri ustavne določitve sistema sorazmernega predstavništva z obvezno personalizacijo volitev.

Ustanovljena skupina za oblikovanje volilnih okrajev
25. 02. 2000 19.23
Na osnovi sklepa parlamentarne komisije za volilni sistem in ustavne spremembe so danes ustanovili skupino za oblikovanje volilnih okrajev, so sporočili iz državnega zbora.

Spori pri gradnji avtoceste
24. 02. 2000 20.45
Gradnja avtocestnega križa je za slovenska gradbena podjetja zlata jama. Zaradi tega smo priča tudi številnim sporom in pritožbam, ki jih na javnih razpisih zavrnjena podjetja naslavljajo na Državno revizijsko komisijo. Ta je danes spet zavrnila dva zahtevka za revizijo Darsovih razpisov. Šlo je za del avtoceste Šentjakob Krtina in za gradnjo razvpitega trojanskega predora.

Odločitev LDS je predvsem odločitev za spremembo
18. 02. 2000 17.58
V Liberalni demokraciji Slovenije v zvezi z včeraj doseženim dogovorom ustavne komisije o skupini, ki naj bi oblikovala volilne okraje, pozdravljajo pripravljenost za kompromis med parlamentarnimi strankami, saj se zdi, da je dogovor vendarle možen in bo še lahko prišlo do pravočasne spremembe zakonodaje za izvedbo letošnjih volitev, je na novinarski konferenci poudaril generalni sekretar LDS Gregor Golobič. Odločitev za izvedbo letošnjih volitev po dvokrožnem večinskem volilnem sistemu je bila v stranki sprejeta po dolgotrajnem in temeljitem premisleku, da je to bila politična odločitev in ne rezultat kakršnihkoli groženj ali pritiskov.

Priprave na področja volilnih okrajev
17. 02. 2000 15.21
Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe je ob obravnavi predloga zakona SDS o volitvah poslank in poslancev po dvokrožnem večinskem sistemu sklenila, naj predlagatelji besedilo tega zakona nadomestijo z novim besedilom, v katerega naj bi vključili tudi volilne okraje. Te pa naj bi po današnji odločitvi komisije pripravila posebna delovna skupina, v katero lahko vsaka poslanska skupina predlaga strokovnjaka za področje volilnih okrajev, ostale člane skupine pa naj bi imenovali ob upoštevanju predlogov Republiške volilne komisije, vladne službe za lokalno samoupravo, oddelka za geografijo pri ljubljanski univerzi ter inštituta za geografijo.

Komisija še brez odločitve o volilnih okrajih
16. 02. 2000 08.15
Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe je ob obravnavi zakonskega predloga SDS o volitvah poslank in poslancev po dvokrožnem večinskem sistemu prekinila včerajšnjo sejo pred odločanjem o tem, kdo naj bi sestavljal delovno skupino, ki bo pripravila volilne okraje. Večina poslanskih skupin se namreč strinja, da naj bodo volilni okraji sestavni del volilnega zakona, ni pa soglasja o tem, kdo naj bi jih pripravil. Medtem ko v poslanski skupini LDS ocenjujejo, da naj bi bila to neodvisna strokovna institucija, pa SDS predlaga, da naj bi volilne okraje pripravila delovna skupina, v katero bi vsaka poslanska skupina predlagala svojega strokovnjaka. Po napovedih predsednika komisije in DZ Janeza Podobnika (SLS) naj bi sejo nadaljevali jutri.

Kučan danes pred Pukšičevo komisijo
09. 02. 2000 10.52
Danes naj bi se pred Pukšičevo preiskovalno komisijo soočila predsednik Milan Kučan in nekdanji Elanov finančnik Pavel Koder. Tri ure in pol kasneje pa bo na ustavnem sodišču potekala javna obravnava o ustavnosti dela parlamentarnih preiskovalnih komisij.

Pobuda za spremembo ustave
25. 01. 2000 20.01
Vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč je popoldne v skladu z napovedmi predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku poslal predlog za začetek postopka za spremembo ustave glede volilnega sistema. Ta naj bi omogočila proporcionalni volilni sistem z določenimi popravki, pobudo pa je podpisalo 30 poslancev iz LDS, ZLSD, DeSUS in SNS ter narodnosti.

Oba možna izhoda brez podpore komisije
23. 12. 1999 12.25
Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe se je na današnji seji opredelila do obeh možnosti, ki jih je pri iskanju rešitev glede novega volilnega sistema nakazala skupina strokovnjakov. Vendar pa nobena od možnosti - tako dvokrožni večinski volilni sistem z 88 okraji kot sprememba ustave in s tem fiksno ali fleksibilno povečanje števila poslancev - ni dobila zadostne večinske podpore članov komisije. Komisija bo tako na naslednji seji po 10. januarju 2000 obravnavala zakon o volitvah poslank in poslancev, ki ga je po rednem postopku vložil Janez Janša (SDS).

Janša o volilnem sistemu
16. 12. 1999 14.32
Predsednik SDS Janez Janša je na novinarski konferenci poudaril, da je predlog skupine strokovnjakov za volilni sistem, ki ga je ta poslala komisiji DZ za volilni sistem in ustavne spremembe, ''zelo skop'' in se ne spušča v bistvo predlogov parlamentarnih strank.

Več sredstev za Slovence po svetu
08. 12. 1999 17.47
Člani parlamentarne komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu so se na današnji seji strinjali, da bi bilo v proračunu za prihodnje leto potrebno nameniti več sredstev za skrb za Slovence v zamejstvu in po svetu, zato je tudi sprejela več ustreznih amandmajev.

Še je možen pravočasen kompromis
06. 12. 1999 17.47
Poslanec ZLSD Ciril Ribičič je na strankini novinarski konferenci predstavil predlog volilnega sistema, ki povzema nekatere temeljne značilnosti nemškega kombiniranega sistema, stranka pa ga bo, po besedah njenega predsednika Boruta Pahorja, ''predala v premislek komisiji DZ za volilni sistem in ustavne spremembe, hkrati pa ostala dojemljiva za kompromis''.

Kučan o sporazumu med Slovenijo in Svetim sedežem
26. 11. 1999 07.42
Odgovoren odnos vlade, ki vodi pogajanja s cerkvijo, je, da vse argumente temeljito preuči. Na koncu bo vendarle odgovorna vlada, ki bo parlamentu predlagala sporazum v ratifikacijo, je v zvezi z današnjim odprtim pismom o nameravani sklenitvi sporazuma med Slovenijo in Svetim sedežem, ki ga je več kot 140 podpisnikov naslovilo na predsednika države in vlade, kot gost 4. mreže nekomercialnih radijskih postaj Slovenije dejal predsednik države Milan Kučan.

Odprto pismo Kučanu in Drnovšku
25. 11. 1999 20.39
Osrednja notranje politična tema v Sloveniji ostaja sporni sporazum med Slovenijo in Vatikanom, ki ga je vlada sprejela pred štirinajstimi dnevi. Nekateri pravni strokovnjaki trdijo, da je sporazum v nasprotju z ustavo. 140 univerzitetnih profesorjev je danes v odprtem pismu predsedniku države in vlade zapisalo, da sporazum globoko posega na področje šolstva.