ustavne

Iskanje rešitve za izhod iz ustavne krize

22. 11. 1999 16.24

Zdravstveno stanje hrvaškega predsednika Franja Tudjmana se je ponoči ponovno poslabšalo, je v Zagrebu danes sporočil zdravniški konzilij predsednika Tudjmana. Zaradi spremembe zdravstvenega stanja 77-letnega predsednika so zdravniki temu primerno prilagodili tudi njegovo intenzivno zdravljenje. Predsednik Tudjman leži po nujni operaciji na črevesju že dvaindvajseti dan v zagrebški bolnišnici Dubrava, zdravijo pa ga tudi zaradi vnetja potrebušnice. Njegovo stanje je bilo po podatkih zdravnikov v minulih dneh stabilno.

Tudjmanu se je ponovno poslabšalo

22. 11. 1999 16.22

Zdravstveno stanje hrvaškega predsednika Franja Tudjmana se je ponoči ponovno poslabšalo, je v Zagrebu danes sporočil zdravniški konzilij predsednika Tudjmana. Zaradi spremembe zdravstvenega stanja 77-letnega predsednika so zdravniki temu primerno prilagodili tudi njegovo intenzivno zdravljenje. Predsednik Tudjman leži po nujni operaciji na črevesju že dvaindvajseti dan v zagrebški bolnišnici Dubrava, zdravijo pa ga tudi zaradi vnetja potrebušnice. Njegovo stanje je bilo po podatkih zdravnikov v minulih dneh stabilno.

Sestanek predsednika sabora in opozicijskih strank

19. 11. 1999 20.19

Predsednik hrvaškega sabora Vlatko Pavletić se je danes za zaprtimi vrati sestal s predstavniki vseh opozicijskih parlamentarnih strank, da bi preučili možnost sklica izredne seje sabora, na kateri bi lahko odločali o sprejetju zakona o začasni nezmožnosti predsednika. Tiskovni predstavnik Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ) Ivica Ropuš pa je na današnji novinarski konferenci izjavil, da obstaja možnost, da hrvaški predsednik Franjo Tuđman ta konec tedna razpiše parlamentarne volitve in podpiše druge zakone, ki so jih sprejeli na prvem zasedanju predstavniškega doma sabora. S tem bodo končali ugibanja o datumu volitev, je še poudaril.

Članstvo Turčije v EU

18. 11. 1999 15.39

Po pogovorih s predsednikom turške vlade Buelentom Ecevitom, sta danes v Carigradu grški premier Kostas Simitis in francoski predsednik Jacques Chirac izjavila, da podpirata članstvo Turčije v Evropski uniji.

Sestanek komisije za volilni sistem

17. 11. 1999 20.26

V paralmentu pa se je pred dobro uro prvič sestala tudi pred kratkim ustanovljena komisija za volilni sistem in ustavne spremembe. Glavna tema današnje razprave je bila sprememba volilnega sistema.

Premalo denarja za poslovanje sodišč

12. 11. 1999 16.37

Zaradi pomanjkanja sredstev za delo je ogroženo redno poslovanje sodišč v državi. Zato upravni odbor Odvetniške zbornice Slovenije pričakuje, da bodo pristojni organi takoj in dosledno izpolnili svoje zakonske dolžnosti pri zagotavljanju sredstev za delo sodišč ter sprejeli in izvajali ukrepe, ki bodo preprečili ogrožanje ustavne pravice do sodnega varstva in delovanja sodne veje oblasti, ki je temelj pravne države.

S krono ali brez?

05. 11. 1999 21.10

V Avstraliji bo jutri potekal referendum o prihodnji politični ureditvi. Približno 12 milijonov volilcev se bo odločalo, ali naj njihova država postane republika. Kot kažejo zadnje javnomnenjske raziskave večina prebivalcev najmanjše celine želi ostati pod formalno oblastjo britanske kraljice, ki jo zastopa guverner.

Volitve na Hrvaškem 22. decembra

21. 10. 1999 21.23

Hrvaški predsednik Franjo Tuđman je danes sporočil, da namerava datum naslednjih parlamentarnih volitev na Hrvaškem določiti najverjetneje 22. decembra. Predsednik je datum določil na današnjem zasedanju vladajoče Hrvaške demokratske zveze (HDZ), dokončno odločitev pa bo sporočil po razpustitvi sedanjega parlamenta, ki ima mandat do konca novembra.

Ustavno sodišče zavrnilo Naletilićevo pritožbo

21. 10. 1999 14.54

Hrvaško ustavno sodišče je danes kot neutemeljeno zavrnilo pritožbo odvetnika Mladena Naletilića Tute. Ustavni sodniki so soglasno menili, da Naletiliću niso bile kršene ustavne pravice, kot je trdil njegov odvetnik.

Vrhovno sodišče ZDA ubranilo 4. amandma k ameriški ustavi

20. 10. 1999 11.24

Vrhovno sodišče ZDA je sprejelo odločitev, ki bo imela daljnosežne posledice za policijske preiskave prizorišč umorov, saj je brez razprave soglasno razveljavilo neko obsodbo, ker je bila preiskava kraja zločina opravljena brez sodnega naloga. Sodišče je s tem potrdilo razsodbo vrhovnega sodišča iz leta 1978, po kateri mora policija za preiskavo kraja zločina dobiti sodni nalog. Vrhovno sodišče je v začetku tedna zavrnilo obsodbo Jamesa Flippa zaradi umora svoje žene, ker policija ni imela sodnega naloga za preiskavo kraja zločina.

Milutinović v predsedniškem kabinetu

08. 09. 1999 12.58

Srbski predsednik Milan Milutinović povsem zanesljivo prihaja na sedež predsedstva v središču prestolnice, piše Glas javnosti v sredo. Novinarji časnika, ki so v torek ''dežurali'' pred stavbo predsedstva, so popoldne uspeli fotografirati Milutinovića, ko je ''hitrih korakov in nasmejan'' zapustil poslopje. Opazili so tudi, da se je na predsedstvu mudilo tudi več funkcionarjev vladajoče koalicijemudilo.

Prva seja za ustavne sodnike

07. 09. 1999 19.15

Ustavno sodišče se bo v četrtek, 16. septembra, sestalo na prvi redni seji po poletnih počitnicah. Še pred njo pa se bodo ustavni sodniki jutri, 8. septembra, sešli na upravni seji, na kateri naj bi se predvidoma dogovorili o delu sodišča v jesenskem času.

Srbiji grozijo neredi

30. 08. 1999 11.05

Srbiji grozijo neredi, če bo sedanji režim ostal na oblasti, v takem spopadu pa utegne ponovno priti do posega mednarodne skupnosti, je izjavil nekdanji načelnik generalštaba jugoslovanske vojske, sedaj pa predsednik Gibanja za demokratično Srbijo (PDS) Momčilo Perišić.

D'Alema za ustavne pravice slovenski manjšini

27. 07. 1999 16.00

Italijanski premier Massimo D'Alema je med ponedeljkovim srečanjem na tržaškem županstvu podprl čimprejšnjo uzakonitev ustavne pravice slovenske manjšine in dejal, da začetek splošne razprave v poslanski zbornici pomeni spodbuden napredek, piše Primorski dnevnik.

D'Alema potrdil politiko dobrih odnosov s Slovenijo

27. 07. 1999 10.37

Italijanski premier Massimo D'Alema je med včerajšnjim srečanjem na tržaškem županstvu podprl čimprejšnjo uzakonitev ustavne pravice slovenske manjšine in dejal, da začetek splošne razprave v poslanski zbornici pomeni spodbuden napredek. Vprašanje zaščitnega zakona je povezal z odličnimi odnosi med Italijo in Slovenijo, ki po njegovih besedah dobro sodelujeta pri vzajemnem varstvu in zaščiti narodnih manjšin. Slovenijo je D'Alema uvrstil med najrazvitejše države Srednje in Vzhodne Evrope.

Kviaz še o volitvah sodnikov

22. 07. 1999 10.24

Komisija državnega zbora (DZ) za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (Kviaz) je na predvidoma zadnji seji pred parlamentarnimi počitnicami podprla predlog Sodnega sveta za izvolitev desetih kandidatk in kandidatov v sodniško funkcijo.

Ponovno demonstracije za Miloševićev odstop

10. 07. 1999 09.20

V Leskovcu so se sinoči peti dan nadaljevale demonstracije, na katerih je 2500 ljudi zahtevalo odstop jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Srbska opozicija je sicer včeraj napovedala okrepitev protestov po državi. Demokratska stranka je za prihodnje dni napovedala proteste v Šabcu, Pančevu, Kraljevu in Jagodini. Agencija Tanjug pa je poročala, da sta se načelnik generalštaba jugoslovanske vojske Dragoljub Ojdanović in delegacija jugoslovanske vojske pod vodstvom ministra Vlajka Stojiljkovića dogovorili za skupne dejavnosti za zaščito ustavne ureditve, enotnosti in suverenosti Srbije in ZRJ.

Polemika o zaščiti slovenske manjšine v Italiji

09. 07. 1999 10.32

Med Nacionalnim zavezništvom (AN) in večino v komisiji za ustavne zadeve v italijanskem parlamentu se je razvila polemika glede zaščite slovenske manjšine v Furlaniji-Julijski krajini.

SAS nezadovoljen z zakonom o prevozih v cestnem prometu

09. 06. 1999 11.50

Sindikat avtoprevoznikov Slovenije (SAS) ni zadovoljen z vladnim predlogom spremembe in dopolnitve zakona o prevozih v cestnem prometu, ki ga je ministrski zbor nedavno sprejel in posredoval državnemu zboru v nadaljnjo obravnavo in sprejem.

Vlada ZRJ napadla Djukanoviča in vlado Črne gore

27. 05. 1999 21.11

Vlada ZRJ obsodila delovanje črnogorskega predsednika Mila Djukanovića in vlade Črne gore na mednarodnem področju in pozvala vse državne organe, naj ukrepajo zoper vsakogar, ki je prekršil domoljubno dolžnost v zvezi z obrambo države pred napadalci.

Novi italijanski predsednik za ustavne reforme

18. 05. 1999 21.38

Novi italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi se je ob slovesni zaprisegi pred parlamentom danes zavzel za ustavne reforme. Ciampi, ki so ga člani obeh domov parlamenta v njegovem 25-minutnem govoru nagradili s številnimi aplavzi, je poslance pozval, naj se posvetijo ustavnim reformam, vključno s federalizacijo in volilnim zakonom.

Giuliano Amato je novi italijanski finančni minister

13. 05. 1999 20.45

Dosedanji minister za ustavne reforme Giuliano Amato je bil nocoj imenovan za novega italijanskega finančnega ministra, so povedali v italijanskem predsedstvu.

OMO tudi o odnosih s Hrvaško

04. 05. 1999 19.54

Parlamentarni odbor za medarodne odnose (OMO) je na današnji seji precej časa namenil odnosom med Slovenijo in Hrvaško. Med drugim so člani odbora govorili o odločitvi obeh držav, da jima bo v reševanju vprašanja meje na morju svetoval William Perry, o za danes napovedanem prvem srečanju s Perryjem v Washingtonu in o sestavi slovenske delegacije.

Društvo Edinost protestira pri članicah zveze NATO

02. 05. 1999 20.43

Družbeno politično društvo Edinost iz Trsta je danes vladam držav članic zveze NATO odposlalo spomenico, v kateri jih je opozorilo, da Italijanska republika že od 1. januarja 1948 krši ustavno določbo o varstvu jezikovnih manjšin v odnosu do albanske, hrvaške, franko-provansalske, furlanske, katalonske, ladinske, okcitanske, sardinske in slovenske manjšine ter delov nemške manjšine, so sporočili iz Edinosti.

V Venezueli poteka referendum

25. 04. 1999 18.23

V Venezueli so se danes odprla volišča na ustavnem referendumu, na katerem naj bi volilci izrazili stališče do ''spremembe države, uvedbe novega pravnega reda, ki bo omogočil učinkovito delovanje demokracije''.

SKD ponovno o združevanju s SLS

23. 04. 1999 20.50

Člani izvršilnega odbora (IO) in poslanci Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) so na popoldanskem sestanku osrednji del seje namenili procesu združevanja s Slovensko ljudsko stranko (SKD) in obravnavali dosedanje informacije o ugotovitvah t.i. Gričarjeve komisije, ki naj bi potrdile že izražene sume SKD, da sta bila ministrstvo za notranje zadeve in policija izrabljena za politične interese ene od vladajočih strank. IO in poslanci SKD so se seznanili s potekom dosedanjih pogovorov med obema strankama, v skladu z dogovorom z vodstvom SLS pa je SKD tudi formalno imenovala nosilce nalog za posamezna dela v zvezi s skupnim projektom.

Parlamentarne stranke še vedno brez skupnega jezika o volilni zakonodaji

20. 04. 1999 21.27

Predsedniki parlamentarnih strank tudi na nocojšnjem sestanku - že tretjem po vrsti s temo spreminjanja volilne zakonodaje ter v tej smeri tudi morebitnih ustavnih sprememb, pred katerim so si vzeli mesec dni časa za dvostranske pogovore - niso dosegli konkretnega dogovora.

Državni sekretar Juri v Rimu o sprejemanju zaščitnega zakona

19. 04. 1999 21.03

Državni sekretar v zunanjem ministrstvu je danes obiskal Rim, kjer se je na italijanskem zunanjem ministrstvu srečal s kolegom Umbertom Ranierijem, pogovarjal pa se je tudi s predsednikom ustavne komisije poslanske zbornice Antoniom Maccanicom in sekretarjem italijanske ljudske stranke (PPI) Francom Marinijem. Osrednji namen njegovega obiska je bila spodbuditev postopka za sprejetje zaščitnega zakona za Slovence v Italiji.

Državni sekretar v MZZ Franco Juri na delovnih pogovorih v Rimu

16. 04. 1999 18.02

Državni sekretar ministrstva za zunanje zadeve Franco Juri bo v ponedeljek, 19. aprila, na delovnem obisku v Rimu, kjer ga bodo med drugim sprejeli državni podsekretar v ministrstvu za zunanje zadeve Umberto Ranieri, predsednik poslanske zbornice Luciano Violante in predsednik ustavne komisije italijanskega parlamenta Antonio Maccanico.

DeSUS nasprotuje večinskemu sistemu

01. 04. 1999 20.40

Tretja koalicijska stranka, Demokratična stranka upokojencev Slovenije (DeSUS), podpira uzakonitev t.i. nemškega kombiniranega sistema (kombinacija večinskega in proporcionalnega sistema), je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik stranke Jože Globačnik in dodal, da omenjeni volilni sistem ni v nasprotju z odločbo ustavnega sodišča.