varnostnega

NATO zaskrbljen nad nadaljevanjem nasilja na Kosovu
30. 09. 1998 16.26
Severnoatlanstki svet je danes izrazil zaskrbljenost nad nadaljevanjem nasilja na Kosovu, in to kljub napovedi jugoslovanskih oblasti, da Beograd ustavlja vojaško delovanje v tej pokrajini. Kot so povedali zavezniški viri, je svet poleg tega izrazil ogorčenje zaradi nasilja nad ženskami in otroki.

Ustavno sodišče sprejelo končno odločitev glede izraelsko-slovenskega sporazuma
24. 09. 1998 13.58
Ustavno sodišče je na včerajšnji seji sprejelo končno odločitev o pobudi za oceno ustavnosti in zakonitosti tajnega izraelsko-slovenskega varnostnega sporazuma in postopka, po katerem je bil sklenjen. Odločitev sodišča o omenjeni pobudi, ki jo je na ustavno sodišče konec marca vložila poslanska skupina Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), naj bi bila znana čez približno 14 dni. Ustavni sodniki so na včerajšnji seji razpravljali tudi o pobudi SCT-ja za presojo ustavnosti zakona o zaključku lastninjenja ter v zvezi s tem za prihodnji torek sklicali javno obravnavo.

Frlec na 53. zasedanju Generalne skupščine ZN
22. 09. 1998 10.39
Zunanji minister Boris Frlec se bo med 22. in 26. septembrom v New Yorku udeležil 53. zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov in v času obiska v New Yorku sodeloval na številnih meddržavnih srečanjih.

Kofi Annan pozval VS k podpori UNMIBIH
22. 09. 1998 09.34
Generalni sekretar OZN Kofi Annan je pozval države članice varnostnega sveta, da v celoti podprejo prizadevanja Misije OZN v Bosni in Hercegovini (UMNIBIH) pri vzpostavljanju multietnične policijske službe v državi.

Vprašanje Prevlake še vedno nerešeno
15. 09. 1998 13.14
V Zagrebu so se začeli pogovori na ravni strokovnih skupin med Hrvaško in ZR Jugoslavijo o vprašanju polotoka Prevlaka. Po napovedih naj bi na današnjih pogovorih strani druga drugo zgolj seznanili s svojimi stališči.

Začetek generalne skupščine ZN v New Yorku
10. 09. 1998 09.27
Z izvolitvijo urugvajskega zunanjega ministra Didiera Operttija Badana za predsedujočega se je včeraj v New Yorku začela 53. generalna skupščina Združenih narodov. Po svoji izvolitvi je Opertti navzoče pozval, naj navkljub kritiki na račun ZN ''ne širijo nezaupanja in naj ne dopustijo, da bi jim upadel pogum''. Po njegovih besedah gre za ohranitev prvotne dolžnosti, prizadevanja za mir in napredek.

Dvanajsta konferenca Gibanja neuvrščenih držav
29. 08. 1998 11.08
Z zasedanjem političnega in gospodarskega odbora se je danes v južnoafriškem pristaniškem mestu Durban začela dvanajsta konferenca Gibanja neuvrščenih držav. Na šestdnevnem srečanju od prihodnjega torka dalje pričakujejo tudi predsednike okoli 60 držav in vlad.

Ruehe: Beograd lahko pričakuje vojaško akcijo tudi brez soglasja Rusije
26. 08. 1998 12.55
Nemški obrambni minister Volker Ruehe je v pogovoru za nemški časnik Frankfurter Rundschau opozoril Srbe, da lahko ''pričakujejo vojaško posredovanje na Kosovu, če bodo nadaljevali z napadi''. Ob tem je poudaril, da se to utegne zgoditi tudi brez dovoljenja Varnostnega sveta ZN, kjer imajo stalne članice možnost veta.

Preiskava o četrtkovem napadu ZDA na tovarno zdravil v Sudanu
24. 08. 1998 12.40
Petnajst članic Varnostnega sveta ZN se bo na zahtevo Sudana danes sestalo za zaprtimi vrati, da bi preučile njegovo zahtevo po sprožitvi preiskave o četrtkovem napadu Združenih držav na tovarno zdravil v sudanski prestolnici Kartum, za katero Washington trdi, da je proizvajala kemično orožje. Sudanski zunanji minister Mustafa Osman Ismail je sinoči potrdil, da je Sudan pripravljen sprejeti ameriško preiskovalno komisijo, ki bi preiskala tovarno. Sudanski premier Omar El-Bešir pa je sinoči potrdil, da Sudan pričakuje nove ameriške napade in dejal, da bo Kartum dokazal, da je ameriški predsednik Bill Clinton lagal, da bi opravičil ameriški napad na tovarno zdravil. Uradna sudanska tiskovna agencija je poročala, da Sudan razmišlja o tem, da bi spor o naravi proizvodnje omenjene tovarne predali pred mednarodno sodišče v Haagu. Ameriški tednik Newsweek pa je v današnji izdaji poročal, da imajo ameriške obveščevalne službe vzorce proizvodov te tovarne, med drugim tudi kemični agent, ki je del živčnega plina XV.

Varnostni svet bo jutri obravnaval pritožbo Sudana
23. 08. 1998 12.46
Petnajst članic Varnostnega sveta Združenih narodov bo jutri za zaprtimi vrati obravnavalo pritožbo Sudana v zvezi z ameriškim napadom na tovarno zdravil v sudanski prestolnici Kartum, razpravljale pa bodo tudi o odnosih z Irakom.

Viktor Klima: Vstop Cipra v EU bi koristil tudi ciprskim Turkom
21. 08. 1998 13.17
Avstrija bo kot predsedujoča Evropski uniji skušala prepričati Turke in ciprske Turke, da bi vstop Cipra v Evropsko unijo koristil tudi njim, je danes napovedal avstrijski kancler Viktor Klima.

Madeleine Albright prispela v Nairobi; kenijski parlamentarci napadajo ZDA
18. 08. 1998 16.30
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je popoldne prispela v Nairobi, kjer je v napadu na ameriško vleposlaništvo v začetku meseca življenje izgubilo 247 ljudi, ranjenih pa je bilo skoraj 5000.

Državni sekretar Petrič odpotoval v New York
17. 08. 1998 14.44
Državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Ernest Petrič je danes odpotoval v New York, kjer se bo med drugim sestal s predstavniki držav članic Varnostnega sveta.

Irak: Posebni odposlanec ZN Šah v Bagdadu
14. 08. 1998 08.04
Posebni odposlanec Združenih narodov za Irak Prakaš Šah se je včeraj zvečer v Bagdadu srečal s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom. Šah naj bi Azizu izročil sporočilo generalnega sekretarja ZN Kofija Annana s pozivom iraškim oblastem, naj prekličejo svojo odločitev o prekinitvi sodelovanja s posebno komisijo ZN za nadzor razoroževanja Iraka (Unscom).

Butler v New Yorku, poročilo o Iraku danes v VS
06. 08. 1998 15.02
Vodja inšpektorjev posebne komisije ZN za razorožitev Iraka (Unscom), Avstralec Richard Butler, se je v sredo popoldne po ameriškem času vrnil v New York na sedež OZN. Po pogovoru z generalnim sekretarjem Kofijem Annanom je položaj po zaostritvi odnosov z Irakom predstavil tudi predsedniku Varnostnega sveta, slovenskemu veleposlaniku ZN Danilu Tuerku.

Netanjahu obsoja laburistično stranko zaradi obiska v ZDA
02. 08. 1998 12.22
Izraelski premier Benjamin Netanjahu in vladajoča stranka Ludik so obsodili obisk delegatov opozicijske laburistične stranke v ZDA, saj naj bi bil ta neprimeren in škodljiv za izraelsko državo.

Uhajanje plina amoniaka iz hladilnice podjetja Delmar v Izoli brez hujših posledic
22. 07. 1998 11.40
Zaradi okvare v hladilnici obrata Riba podjetja Delmar d.o.o. v Izoli je včeraj zvečer nekaj pred 23. uro v ozračje izhlapela neugotovljena količina plina amoniaka, kar je med prebivalci in obiskovalci Izole povzročilo preplah, saj je amoniak v zraku ob močnem vonju deloval na oči in grlo mimoidočih. Kot so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje, ni nihče zaprosil za zdravniško pomoč, o dogodku pa so bile obveščene vse pristojne službe.

Slovenija in Republika srbska za okrepitev sodelovanja na vseh ravneh
17. 07. 1998 15.53
Slovenska stran in predstavniki Republike srbske so na današnjih pogovorih znova potrdili interes za okrepitev sodelovanja na vseh ravneh med Slovenijo in Republiko srbsko kot eno od dveh entitet BiH. Na delovnem obisku v Ljubljani je bil namreč predsednik vlade Republike srbske Milorad Dodik s številčno vladno delegacijo; srečal se je že z gostiteljem, slovenskim zunanjim ministrom Borisom Frlecem in premierom Janezom Drnovškom, pogovarjal pa se je tudi s predsednikom državnega zbora Janezom Podobnikom.

Ustavni sodniki o ustavnosti in zakonitosti tajnega slovensko-izraelskega varnostnega sporazuma
17. 07. 1998 08.47
LJUBLJANA - Ustavni sodniki so na dnevni red seje, ki je zadnja redna seja ustavnega sodišča pred poletnimi počitnicami, uvrstili tudi pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti tajnega slovensko-izraelskega varnostnega sporazuma ter postopka, po katerem je bil sporazum sklenjen. Za zdaj pa še ni znano, ali so ustavni sodniki v zvezi z omenjenim sporazumom sprejeli tudi odločitev. Omenjeni sporazum in postopek, po katerem je bil sprejet, je ustavno sodišče obravnavalo na svoji seji 17. junija, vendar odločitve ni sprejelo.

Ustavni sodniki o oceni ustavnosti in zakonitosti tajnega slovensko-izraelskega varnostnega sporazuma
14. 07. 1998 14.16
Ustavni sodniki so na dnevni red četrtkove seje, ki je zadnja redna seja ustavnega sodišča pred poletnimi počitnicami, uvrstili tudi pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti tajnega slovensko-izraelskega varnostnega sporazuma ter postopka, po katerem je bil sporazum sklenjen. Omenjeni sporazum in postopek, po katerem je bil sprejet, je ustavno sodišče obravnavalo na svoji seji 17. junija, vendar odločitve ni sprejelo. Pobudo je na ustavno sodišče konec marca naslovila skupina trinajstih poslancev Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) s prvopodpisanim Janezom Janšo, v njej pa je ustavnemu sodišču predlagala, naj omenjeni sporazum obravnava prednostno in ga odpravi. Poleg tega pa je ustavnemu sodišču tudi predlagala, naj ugotovi, da je bila uporaba neratificiranega tajnega mednarodnega sporazuma protiustavna in nezakonita, da predstavlja kršitev človekovih pravic ter da je bil varnostni sporazum sklenjen v nasprotju z več ustavnimi členi.

Rusija še vedno nasprotuje posredovanju Nata na Kosovu
29. 06. 1998 12.33
Rusija se je danes vnovič izrekla proti vojaškemu posredovanju zveze Nato v kosovskem sporu. Rusija "ne more podpreti vojaških operacij proti suvereni državi, članici Združenih narodov, kot je Jugoslavija," agencija Interfax danes navaja besede tiskovnega predstavnika zunanjega ministrstva Vladimirja Rahmanina. Kot je dejal, se ruska vlada še naprej zavzema za rešitev spora "po diplomatski poti".

SFOR v Bosni še eno leto
22. 06. 1998 09.51
V Bosni in Hercegovini je začel veljati nov mandat mednarodnih mirovnih sil Sfor. 35.000 vojakov, večinoma iz držav članic zveze NATO, naj bi po odločitvi Varnostnega sveta ZN še eno leto skrbelo za izpolnjevanje določil Daytonskega mirovnega sporazuma na ozemlju BiH. Vrhovni poveljnik zveze NATO v Evropi Wesley Clark je v petek v Sarajevu izjavil, da bodo mirovne sile Sfor v okviru novega mandata podprle posebne enote pod italijanskim vodstvom, ki so izurjene za boj proti množičnim nemirom.

Ustavno sodišče ni sprejelo odločitve o ustavnosti slovensko-izraelskega sporazuma
17. 06. 1998 16.10
Ustavno sodišče je danes začelo z obravnavo pobude skupine poslancev SDS za oceno ustavnosti in zakonitosti tajnega slovensko-izraelskega varnostnega sporazuma ter postopka, po katerem je bil omenjeni sporazum sklenjen, vendar odločitve še ni sprejelo. Zadevo so odložili, za zdaj pa ni znano, kdaj jo bodo vnovič uvrstili na dnevni red katere izmed sej ustavnega sodišča.

SFOR še eno leto v BiH
16. 06. 1998 11.11
Varnostni svet ZN je še za eno leto podaljšal mandat silam Sforja v BiH. Do septembrskih volitev naj bi v BiH ostalo okoli 30.000 vojakov Sforja, nato pa naj bi začeli njihovo število počasi zmanjševati. Resolucijo o podaljšanju mandata silam Sforja so članice Varnostnega sveta sprejele soglasno.

Albanska letališča na voljo NATU
13. 06. 1998 11.11
Albanija bo vsa svoja letališča ponudila na voljo zvezi NATO, je v petek zatrdil albanski premier Fatos Nano, ki je pozdravil ultimat jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću. Albanski premier upa, da nobena članica Varnostnega sveta Združenih narodov "ne bo dala veta na prenehanje barbarskih pokolov civilistov na Kosovu". Opozoril je tudi na "zaskrbljujoče" govorice o srbskem nameščanju min vzdolž meje z Albanijo.

Britanija išče mandat ZN za poseg na Kosovu
08. 06. 1998 12.12
Britanska vlada si prizadeva od Varnostnega sveta ZN dobiti mandat za morebiten vojaški poseg zveze NATO na Kosovu, je za BBC izjavil vodja britanske diplomacije Robin Cook.

Nevarnost jedrskega spopada
08. 06. 1998 11.18
Pakistanski veleposlanik pri ZN je izjavil, da obstaja resna nevarnost jedrskega spopada v južni Aziji, to pa naj bi po njegovem povzročile velike sile, ki so spodbujale razvoj jedrskega orožja na območju. Pakistanski veleposlanik je sicer zavrnil resolucijo Varnostnega sveta ZN, s katero ta obsoja indijske in pakistanske jedrske poskuse. Omenjeno resolucijo je zavrnila tudi Indija, češ da Varnostni svet ni pristojen za sprejemanje odločitev o jedrskem razoroževanju.

Indija poziva k pogajanjem o jedrskem orožju, Chirac k sestanku zainteresiranih držav
31. 05. 1998 11.16
Indija je danes k pogajanjem pozvala vse države, ki imajo jedrsko orožje.

Kacin sprejel delegacijo bavarskega notranjega ministrstva
19. 05. 1998 15.51
Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelko Kacin je danes sprejel delegacijo bavarskega ministrstva za notranje zadeve. Sogovornikom je predstavil državni zbor, parlamentarne stranke in zastopanost narodnostnih manjšin, govoril pa je tudi o vlogi posameznih odborov in komisij. Goste je seznanil s prednostnimi nalogami Slovenije na zunanjepolitičnem področju in poudaril, da Slovenija že od osamosvojitve poskuša igrati vlogo pozitivnega modela razvoja demokracije v tem delu Evrope, so sporočili iz DZ. Kacin je govoril tudi o pripravah za polnopravno članstvo v Evropski uniji in prizadevanjih za članstvo v zvezi NATO ter položaju Slovenije v mednarodni skupnosti in njeni vlogi nestalne članice Varnostnega sveta ZN.

Sporni slovensko-izraelski varnostni sporazum še na čakanju
05. 05. 1998 07.33
Ustavni sodniki tudi na tokratni četrtkovi seji ne bodo obravnavali pobude za oceno ustavnosti in zakonitosti spornega slovensko-izraelskega varnostnega sporazuma ter postopka, po katerem je bil omenjeni sporazum sklenjen. V zvezi s to pobudo, ki jo je konec marca vložila skupina 13 poslancev Socialdemokratske stranke Slovenije, sodnik poročevalec še oblikuje poročilo.