večja

Pogostejši samomori pri ločenih moških

18. 03. 2000 09.25

Najnovejši rezultati ameriških raziskovalcev kažejo, da je pri ločenih moških več kot dvakrat večja verjetnost samomora kot pri tistih, ki živijo v zakonski zvezi ali s partnerjem. Raziskave namreč kažejo, da moški težje prenašajo travme, ki jih prinaša ločitev. Glavni razlog velikega števila samomorov med moškimi je razveza zakonske zveze, ne glede na starost, prejemke ali izobrazbo. ''Zakonska zveza daje varnost in socialno podporo in zato so, najverjetneje, ljudje v zakonski zvezi srečnejši od ločenih,'' ugotavljajo ameriški strokovnjaki. Raziskava je pokazala, da je nevarnost samomora med moškimi na zahodu ZDA večja kot med moškimi drugod v tej državi.

Helios za čistejše okolje

17. 03. 2000 15.03

Akcija Heliosovega sklada za ohranjanje slovenskih voda v preteklih dveh letih je bila zelo uspešna. Očistili so devet kraških jam in dva obnovljena krajevna vodnjaka. Sklad s projektom pa se nadaljuje tudi letošnje leto. V začetku marca so že pozvali jamarska društva k prijavi na razpis, ob mednarodnem dnevu voda, 22. marca, pa bo izšel razpis za podporo pri obnovi krajevnih vodnjakov.

Gaspari predstavil poročilo Fiasa

16. 03. 2000 09.37

Minister za finance Mitja Gaspari je v New Yorku na sedežu LBS banke tamkajšnji slovenski poslovni skupnosti predstavil poročilo Fiasa, skupnega svetovalnega oddelka Svetovne banke in Mednarodne finančne korporacije, ki je izdelal analizo pogojev za vlaganja tujih podjetij v Slovenijo, v katero je vključil predloge za odpravo administrativnih in drugih ovir. Ministrstvo za finance je analizo naročilo lansko jesen, izdelano pa je bilo letos februarja. Po Gasparijevih besedah je potrebna večja razpršenost tujih naložb v Sloveniji, pri čemer je ameriški kapital dobrodošel, saj bi do sodelovanja prišlo iz čistih ekonomskih razlogov, brez političnih implikacij. Za privabljanje tujega kapitala pa bo potrebno odpraviti ovire, ki jih poročilo Fiasa podrobno opredeljuje.

Rezultati poslovanja slovenskih bolnišnic

13. 03. 2000 20.47

Ministrstvo za zdravstvo je predstavilo rezultate poslovanja slovenskih bolnišnic. Te so lani poslovale precej slabše kot leto poprej. Največjo izgubo beležijo v ljubljanskem Kliničnem centru in izolski bolnišnici.

Smučarski skoki v Planici

08. 03. 2000 16.12

Finale 21. svetovnega pokala v smučarskih skokih bo 18. in 19. marca v Planici, kjer bo v soboto najprej ekipna tekma, prva v zgodovini na velikankah, nato pa v nedeljo še posamična.

V italijanskih mestih brez avtomobilov

05. 03. 2000 13.08

Središča 145 italijanskih mest bodo danes zaprta za promet z avtomobili. Ulice bodo tako preplavili pešci in kolesarji. To je že druga nedelja brez avtomobilov v Italiji letos, h kateri je v okviru boja proti onesnaženosti zraka pozval italijanski minister za okolje Edo Ronchi.

Združevanje Qwesta in U.S. Westa

03. 03. 2000 17.02

Vodstvo ameriške telefonske družbe Qwest, ki naj bi za 38 milijard dolarjev prevzela denversko telefonsko družbo U.S West, je skupaj z vodstvom omenjene družbe določilo novo upravo skupne družbe, ki naj bi nastala junija letos, so sporočili iz Qwesta.

Nepopustljivost EU pri pogajanjih

03. 03. 2000 13.39

Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je v pogovoru za današnji Financial Times izjavil, da bo Evropska unija na pogajanjih o članstvu do kandidatk nepopustljiva. Če EU od kandidatk na področjih, kot sta kmetijstvo in prost pretok delovne sile, ne bo zahtevala strogega izpolnjevanja pogojev za pridobitev članstva, bo nasprotovanje širitvi kot ga spodbujajo avstrijski svobodnjaki naraščalo, je menil Prodi.

V stanovanju je največ bakterij

29. 02. 2000 07.45

Bakterije in virusi se v hiši širijo zaradi neosveščenosti in nepravilnega čiščenja, trdijo ameriški raziskovalci. Po besedah profesorja na univerzi v Arizoni Chucka Gerbe so ankete pokazale, da večina anketiranih meni, da sta kopalnica in stranišče prostora, v katerih je največ bakterij, dejansko pa je največje leglo bakterij kuhinja.

S Čehi o ravnanju z odpadno embalažo

22. 02. 2000 19.13

Državni sekretar za okolje Marko Slokar se je danes sestal z predsednikom upravnega odbora češkega industrijskega združenja EKO KOM Zbynekom Kozelom in s predstavniki gospodarsko interesnega združenja za odpadno embalažo (ODEM GIZ), ki so Kozela povabili v Slovenijo. Kozel je predstavil sporazum med EKO KOM in češko vlado, pojasnil pa je tudi njihove izkušnje pri urejanju ravnanja z odpadno embalažo. Kot so sporočili z ODEM GIZ, se sami zavzemajo za podobne rešitve tudi v Sloveniji.

Beograjčane ogrožajo psi in mačke

13. 02. 2000 09.43

V srbski prestolnici je po nekaterih ocenah od 30.000 do 50.000 zapuščenih psov, ki vsak dan ugriznejo najmanj 20 Beograjčanov. V Subotici je mestna vlada ''pooblastila'' vse prebivalce za lov na zapuščene pse in mačke. V Beogradu je število zapuščenih psov naglo narašča, po najnovejših ocenah pa naj bi se jih po ulicah prestolnice potepalo 30.000 do 50.000. Glavni razlog je vse večja revščina, zaradi česar ljudje za vselej zapahnejo vrata za svojimi hišnimi ljubljenci. Vsak dan naj bi bilo v prestolnici napadenih najmanj 20 Beograjčanov, mestne oblasti pa tarnajo, da nimajo dovolj sredstev za lov na krdela psov, ki so postala prava nadlega na mestnih avtobusnih postajah.

V Rusiji je lani umrlo 60.000 ruskih otrok

12. 02. 2000 08.41

V preteklem letu je zaradi prirojenih napak, bolezni, nesreče ali samomorov v Rusiji umrlo 60.000 otrok, tretjina že v prvem letu življenja. Skupno se je v Rusiji lani rodilo 1,13 milijona otrok. Po oceni predsednika Zveze ruskih pediatrov Aleksandra Baranova gre za akutno nevarnost za demografski razvoj. Rusija ne more biti kos tako visoki stopnji umrljivosti otrok, je dejal Baranov. Umrljivost v Rusiji je sicer trikrat večja kot v zahodni Evropi.

Dobiček v ormoški tovarni sladkorja

05. 02. 2000 12.49

V tovarni sladkorja Ormož so lani sicer prodali manj sladkorja, kot so načrtovali, vendar pa je bilo poslovanje podjetja v celoti uspešnejše kot leta 1998, ko je podjetje beležilo izgubo. Podjetje je imelo lani v primerjavi z letom 1998 manjše čiste prihodki iz prodaje, vendar je k dobičku prispevala večja proizvodnja, ki je lani dosegla 89.000 ton sladkorja.

Večji pripad zadev in večja storilnost

02. 02. 2000 17.59

Okrožno sodišče v Ljubljani je v letu 1999 prejelo v delo 35.153 novih zadev, kar pomeni, da se je pripad novih zadev glede na leto 1998 povečal kar za 34,1 odstotka. To pa je po besedah predsednika okrožnega sodišča v Ljubljani Aleša Zalarja izjemno veliko, saj se je v letu 1998 pripad novih zadev glede na leto 1997 povečal le za 2,4 odstotka. Vzrok za to naj bi bila posebna akcija Okrožnega državnega tožilstva v Ljubljani za odpravo zaostankov, zato se je pripad novih zadev bistveno povečal šele v drugi polovici leta 1999.

Večja prodaja kontracepcijskih tablet

02. 02. 2000 08.17

V ZDA se je prodaja kontracepcijskih tablet Ortotriciklen v zadnjih treh letih potrojila. Te tablete so tako postale najbolje prodajane v ZDA, delno tudi zato, ker so edino kontracepcijsko sredstvo, ki deluje tudi proti aknam. Zdravniki opozarjajo na moralno spornost tablet Ortotriciklen, saj se bojijo, da bodo mlada dekleta spodbujale k spolnosti. Po drugi strani pa strokovnjaki za načrtovanje družine menijo, da je trend kupovanja teh tablet pozitiven, ker ženske spodbuja k preprečevanju nezaželene nosečnosti. Kontracepcijske tablete so v ZDA najbolj priljubljeno sredstvo za nadzor rojstev, saj jih uporablja okoli 15 milijonov žensk.

V boju proti revščini

31. 01. 2000 20.49

V Slovenji živi v revščini dobrih 13 odstotkov gospodinjstev oziroma 9 odstotkov prebivalcev. Statistično gledano to pomeni, da smo pod povprečjem in da je v Evropi še veliko bolj revnih držav. Kljub temu pa je Nacionalni odbor za revščino pripravil celovit program boja proti njej.

Arhar napoveduje zaostritev denarne politike

31. 01. 2000 16.23

Bližnji cilj denarne politike Banke Slovenije za leto 2000 je letna rast denarnega agregata M3 v razponu med 12 in 18 odstotki. Banka Slovenije (BS) si bo z denarno politiko prizadevala ustvarjati vsaj take pogoje za stabilnost valute, kot sledi iz vladnih predvidevanj o inflaciji v letu 2000. Če bodo med letom nastopila večja odstopanja od predpostavk, predvsem zaradi povečanih nihanj v finančnih tokovih s tujino, v povezavi z dogodki na tujih in domačih trgih, bo centralna banka po besedah guvernerja Franceta Arharja prisiljena zaostriti denarno politiko.

Portugalska proizvedla več vina

31. 01. 2000 07.51

Portugalska je v letu 1999 proizvedla 7,2 milijona hektolitrov vina oziroma dvakrat več kot leto prej, so sporočili iz tamkajšnjega vinarskega inštituta. Po besedah predstavnika inštituta Eduarda Lime so večjo pridelavo vina zabeležili v skoraj vseh vinorodnih pokrajinah v državi. V osrednjem delu države je bila proizvodnja kar 200-krat večja. Leta 1998 proizvodnja vina na Portugalskem zaradi neugodnih vremenskih razmer ni presegla 3,6 milijona hektolitrov. Rekordno proizvodnjo vina, devet milijonov hektolitrov, pa so na Portugalskem zabeležili leta 1976.

V EU večja industrijska proizvodnja

28. 01. 2000 15.50

Industrijska proizvodnja se je v Evropski uniji v obdobju od septembra do novembra lani v primerjavi s predhodnim trimesečnim obdobjem povečala za 1,2 odstotka, medtem ko je bila v enajstih državah, ki so uvedle evro, večja za 1,1 odstotka, v danes objavljenem poročilu ugotavlja Eurostat.

Končan seminar o nadzoru trga

25. 01. 2000 20.32

Slovenija bo morala svojo zakonodajo na področju nadzora trga, podobno kot druge kandidatke za vstop v EU, uskladiti s tisto, ki je veljavi v državah unije. Ta proces naj bi potekal postopno, saj mora Slovenija poleg zakonodaje prilagoditi tudi infrastrukturo, kar bo večja težava kot le sprememba zakonodaje, je na današnji novinarski konferenci po koncu dvodnevnega seminarja o nadzoru trga v Sloveniji, ki ga je pripravilo ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj, povedal predstavnik Evropske komisije Erik Hansson.

Kako povečati učinkovitost daljnovodov

25. 01. 2000 18.02

Na Elektroinštitutu Milan Vidmar v raziskovalni skupini oddelka za načrtovanje elektroenergetskih sistemov že nekaj časa raziskujejo, kako povečati učinkovitost daljnovodov z vpeljavo monitoringa dovoljenih obremenitev nadzemnih vodov. V sklopu sistemskih študij slovenskega elektrogospodarstva za leto 1999 je bila narejena študija in računalniški program DAMOS, kot prototip za vgraditev v slovensko prenosno omrežje. Upoštevajoč izkušnje iz tujih elektrogospodarstev se pričakuje, da takšen sistem lahko poveča učinkovitost daljnovoda do 20 odstotkov, večja pa je tudi kakovost električne energije. To je pomembno, ker tudi v Sloveniji javnost ni naklonjena gradnji novih daljnovodov.

Več sredstev za turistično promocijo

24. 01. 2000 15.57

Proračunska sredstva za program dela Centra za promocijo turizma Slovenije (CPTS) za letos znašajo 980 milijonov tolarjev, kar pomeni, da so za 27 odstotkov večja, kot so znašala proračunska sredstva za leto 1999 in za 14 odstotkov manjša, kot pa je center lani dejansko prejel denarja iz proračuna skupaj z dodatnimi sredstvi za ublažitev negativnih vplivov vojne na Balkanu na slovenski turizem. Hkrati je zaradi uvedbe davka na dodano vrednost in inflacije proračun za promocijo realno za približno deset odstotkov večji, kot je bil v letu 1999.

Pomanjkanje deviz na trgu

22. 01. 2000 20.24

Zaključni podatki za leto 1999 kažejo, da so bili - prvič v samostojni Sloveniji - nakupi deviz večji od prodaje. Zato padec deviznih rezerv po pisanju zadnje številke Gospodarskih gibanj ne preseneča. Glavni razlog je po mnenju izvedencev Ekonomskega instituta Pravne fakultete znaten primanjkljaj tekočega računa plačilne bilance (prvič v samostojni Sloveniji), ki ga neto priliv deviz na kapitalskem in finančnem računu te iste bilance ni nevtraliziral.

Brezposelnost v Srbiji

19. 01. 2000 10.42

V Srbiji je bilo lani registriranih 804.000 brezposelnih. Stopanja brezposelnosti se v Srbiji poveča vsako leto za 3 do 4 odstotke, iz statističnih podatkov pa je razvidno, da na delovno knjižico čakajo največkrat mladi ljudje, ki prvič iščejo zaposlitev, in tisti, za poklice katerih gospodarstvo ne kaže zanimanja. Nadomestila za brezposelne so sicer po ocenah strokovnjakov razmeroma visoka, saj znašajo od 50 do 100 odstotkov povprečne bruto plače v republiki. Zato se dogaja, da so ta nadomestila večja od plač, ki so jih brezposelni prejemali, dokler so imeli delo, zato tudi niso motivirani za iskanje nove zaposlitve.

Nadzor ruskih sil na jugu Čečenije

18. 01. 2000 22.02

Ruske enote so vzpostavile nadzor nad 60 odstotki ozemlja na jugu Čečenije, je za tiskovno agencijo Itar-Tass danes dejal vir v poveljstvu ruskih sil v Mozdoku.

Uspeh ruske vojske v Čečeniji

18. 01. 2000 09.55

Ruske enote so vzpostavile nadzor nad več kot polovico ozemlja na jugu Čečenije. Ruske sile tako nadzorujejo celotno območje Šaroj in dve tretjini območja Itum-Kalimski. Vsa večja naselja na območju Vedena so praktično blokirana, operacije proti preostalim čečenskim upornikom pa se nadaljujejo.

Reforme vladajoče stranke

15. 01. 2000 09.29

Vladajoči italijanski Levi demokrati (DS) premiera Massima D'Aleme so se na kongresu ogradili od komunistične preteklosti. Predsednik stranke Walter Veltroni je komunizem označil za eno največjih tragedij 20. stoletja. Veltroni, ki je že pred meseci izjavil, da komunizem in svoboda nista združljiva, je stranko pozval, naj si prizadeva za liberalni socializem. Zavzel se je še za reformo socialnega sistema, uvedbo čistega večinskega volilnega sistema in neposredno izvolitev premiera. Tako je DS kot prva v državi uvedla neposredne volitve predsednika stranke. 2800 delegatov štiridnevnega kongresa je sprejelo nov statut, na podlagi katerega bo predsednik stranke poslej izvoljen z večino glasov članov stranke. Novi statut predvideva tudi izvedbo javnomnenjskih raziskav znotraj stranke glede pomembnih tem. Cilj omenjenih sprememb je večja demokracija znotraj DS.

V EU večja industrijska proizvodnja

13. 01. 2000 16.28

Industrijska proizvodnja se je v državah Evropske unije v obdobju od avgusta do oktobra lani v primerjavi s trimesečnim obdobjem prej povečala za 1,1 odstotka. Kot danes poroča Eurostat, se je za ravno toliko povečala tudi industrijska proizvodnja v enajstih državah, ki so uvedle evro.

Prodaja organov kitajskih obsojencev

09. 01. 2000 13.26

Organe kitajskih obsojencev na smrt prodajajo za presaditve bolnikom, poroča hongkonški tisk. Eden od zdravnikov bolnišnice v kraju Gouangzhou na jugu Kitajske je v pogovoru za časopis South China Morning Post dejal, da so obsojenci ''dobri darovalci, ker so mladi''. Soglasje obsojencev za darovanje organov po njegovih besedah ni potrebno. Zatrdil je še, da imajo zelo dobro vzpostavljeno mrežo za darovanje organov, največkrat gre za jetra, in da večino organov prispevajo prav obsojenci na smrt.

Največ pozornosti Novi Zelandiji

30. 12. 1999 20.25

Na Novi Zelandiji pričakujejo, da bo njihova država jutri deležna največje pozornost v njeni zgodovini. Na Milenijski otok v Tihem oceanu, kjer bo sonce vzšlo še nekoliko prej, pa je priprave prišel nadzirat sam predsednik otoške državice Kiribati. V pristanišče v Sydneyu, kjer bo največja avstralska milenijska norija, pa so se na nekaterih od zbranih stotnij čolnov prve zabave že začele. Sicer pa iz vsega sveta poročajo, da so na milenijskega hrošča dobro pripravljeni.