večja

Slovenska podjetja slabo informatizirana

09. 11. 1999 21.30

Področje programske opreme za poslovne sisteme za procese v podjetju, od financ, kontrolinga, nabave, skladiščenja in nadgradnje informacijskega sistema za management je v Sloveniji zelo slabo pokrito, tako da slovenska velika in večja srednja podjetja v primerjavi s podobnimi podjetji v Zahodni Evropi zaostajajo za tri do štiri leta, je ob prireditvi IT com 2000 za STA povedal direktor podjetja SAP Pavel Car.

SFOR bo zmanjšal število osebja v BiH

02. 11. 1999 19.18

Osebje mirovnih sil v okrilju zveze NATO, ki delujejo v BiH (SFOR), bodo do aprila naslednje leto zmanjšali za tretjino, je danes na tiskovni konferenci povedal generalpolkovnik Ronald Adams. Vzrok za zmanjšanje je stabilizacija razmer v državi, izboljšali so se pogoji za vračanje beguncev, omogočena pa je tudi večja svoboda gibanja.

Ombudsman o davkih in vojni odškodnini

02. 11. 1999 17.40

Varuh človekovih pravic Ivan Bizjak je danes predstavil nekatere konkretne probleme in primere, s katerimi se je ukvarjal v zadnjem obdobju, podrobno pa je predstavil problematiko, povezano z davčnimi postopki in s po vojni pobitimi osebami. Letos je bilo do konca oktobra na varuha naslovljenih skupaj 2752 pobud oziroma za 1,4 odstotka več kot v enakem obdobju lani.

Na Hrvaškem višje plače

30. 10. 1999 10.04

Povprečna neto plača na zaposlenega je septembra na Hrvaškem znašala 2927 kun in je bila nominalno za 13,7 odstotka in realno za 9,4 odstotka večja kot pred letom dni, je objavil hrvaški zavod za plačilni promet. Od januarja do septembra pa je povprečna neto plača na zaposlenega znašala 2882 kun, kar je nominalno za 15,9 odstotka in realno za 12 odstotka več kot v istem obdobju lani.

V nedeljo volitve v Ukrajini

29. 10. 1999 11.23

38 milijonov Ukrajincev bo v nedeljo, 31. oktobra, volilo novega predsednika. Poznavalci dosedanjemu predsedniku Leonidu Kučmi pripisujejo dobre možnosti za ponovno izvolitev, saj nima resnega nasprotnika. Ukrajinski poznavalci računajo na drugi krog volitev, ki je predviden za 14. november. Volilci bodo v nedeljo odločali o kandidatu, ki bi lahko vzpostavil red v tej nekdanji sovjetski republiki in drugi največji državi v Evropi, ki jo zaznamujejo korupcija, državna samovolja in vse večja revščina.

V EU za 0,9 odstotka večja industrijska proizvodnja

28. 10. 1999 16.37

Industrijska proizvodnja v Evropski uniji se je v obdobju od junija do avgusta letos v primerjavi s prejšnjimi tremi meseci povečala za 0,9 odstotka, medtem ko se je v enajstih državah, ki so letos uvedle evro, povečala za en odstotek, v danes objavljenem poročilu ugotavlja Eurostat.

Radioaktivni plini v starih egipčanskih spomenikih

27. 10. 1999 08.20

Nekateri leseni spomeniki v Egiptu naj bi vsebovali velike količine radioaktivnega plina radon, piše ameriška revija New Scientist. Znanstveniki iz univerze Laurentian University in strokovnjaki Urada za jedrsko energijo v Kairu so pregledali sedem spomenikov, izdelanih iz lesa, pri čemer so v treh izmerili nevarno koncentracijo radona. Najvišjo stopnjo radona, 5809 becquerelov na kubični meter, so zabeležili v piramidi Sakhm Khat v Saggari južno od Kaira. Strokovnjaki sicer trdijo, da obiskovalci niso v nevarnosti.

Manj stanovanj kot pred letom dni

25. 10. 1999 11.30

Slovenska gradbena podjetja so avgusta opravila gradbena dela v skupni vrednosti 24,6 milijarde tolarjev, kar je za 52,7 odstotka več kot julija in za 42 odstotkov več kot avgusta lani, so ugotovili v državnem uradu za statistiko.

Ukinitev 140.000 delovnih mest

24. 10. 1999 18.56

V prihodnjih petnajstih letih naj bi nekatera večja japonska podjetja zaradi sanacijskih programov ukinila vsaj 140.000 delovnih mest, je pokazala najnovejša raziskava japonskega ministrstva za delo.

Slovenski pridelovalci uspešni

23. 10. 1999 10.24

Odkup kmetijskih izdelkov se je avgusta letos v primerjavi z mesecem prej povečal za 19,3 odstotka, pri čemer je bila vrednost prodaje pridelkov iz lastne prodaje organizacij večja za skoraj tretjino, odkup od zasebnih pridelovalcev pa se je povečal za 10,2 odstotka. Avgusta je po podatkih statističnega urada porasla skupna vrednost odkupa večine skupin pridelkov. Tako se je prodalo več žit, vrtnin, krmnih rastlin, sadja, alkoholnih pijač, živine, perutnine, jajc, mleka, mlečnih izdelkov, rib in lesa. Nekoliko nižja pa je bila vrednost odkupa industrijskih rastlin, kož, medu, voska in drugih pridelkov.

O ciljih industrijske politike

22. 10. 1999 16.07

Glavni razvojni cilj slovenske industrijske politike je po besedah ministrice za gospodarske dejavnosti Tee Petrin rast dodane vrednosti na zaposlenega, saj ta v Sloveniji dosega le slabo tretjino povprečja v EU. Da bi to dosegli, je potrebno prestrukturiranje gospodarstva s preusmeritvijo zaposlenih iz dejavnosti z nizko dodano vrednostjo v dejavnosti z visoko dodano vrednostjo, je na dvodnevnem strokovnem posvetovanju o aktualnih vprašanjih razvoja obrti in malega gospodarstva, ki ga je pod pokroviteljstvom Obrtne zbornice Slovenije pripravilo Društvo ekonomistov Ljubljane povedala Petrinova.

Homoseksualci bolj nagnjeni k samomoru?

22. 10. 1999 08.12

Da so homoseksualci in biseksualci, tako moški kot ženske, bolj nagnjeni k samomoru in motnjam duševnega zdravja, dokazujeta dve raziskavi, objavljeni v časopisu Archives of General Psychiatry.

Hit z naložbami v prihodnost

19. 10. 1999 16.50

V Hitu so se letos odločili za dva večja projekta: prenovo novogoriške igralnice Perla in kranjskogorske igralnice Hotel Casino. S tem bodo bistveno povečali zmogljivosti obeh igralnic in zvišali raven uslug, prvi pa bodo v Evropo tudi prinesli tematsko zasnovo igralnic. ''Omenjeni naložbi, ki sta prvi po petih letih naložbene suše, sta nujni za ohranitev prednosti pred novo konkurenco,'' je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik uprave Branko Tomažič, ki je še dejal, da so v Hitu s poslovanjem v prvih devetih mesecih letos še zadovoljni, čeprav letos v igralništvu prvič beležijo nižji rezultat kot v enakem obdobju lani. Sicer pa poleg omenjenih naložb v Hitu načrtujejo tudi naložbe na tujih trgih, predvsem v Črni gori in Makedoniji.

Razmere na slovenskih cestah

18. 10. 1999 08.50

Ceste po državi so suhe in normalno prevozne. Promet je povečan na vpadnicah v večja mesta in v mestnih središčih, sicer pa drugod po državi poteka tekoče.

Proračunska poraba ne sme rasti hitreje kot BDP

14. 10. 1999 16.15

Upravni odbor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) še ni razpravljal o proračunu za leto 2000. GZS, kot eden od socialnih partnerjev in zastopnik interesov gospodarstva pričakuje, da bo vlada s predlogom proračuna seznanila tudi Ekonomsko socialni svet, ki je poklican, da o proračunu razpravlja še pred odločitvijo državnega zbora. GZS meni, da poraba ne sme naraščati hitreje kot raste BDP. Glede na zahtevano varčevanje in rast proračunske ter javne porabe v zadnjih letih, ki je bila hitrejša od rasti BDP, pa bi morala poraba naraščati še počasneje, menijo v GZS.

Nova preiskava v aferi orožje

12. 10. 1999 21.18

V parlamentu se je sestala komisija, ki preiskuje okoliščine najdbe orožja na mariborskem letališču ter prodaje dela orožja iz skladišča Ložnica. Mariborska afera je, kot kaže, po šestih letih predzaključkom, medtem ko so pri primeru Ložnica šele pri načrtih za zaslišanje prič.

Nova Microsoftova miška - IntelliMouse Explorer

12. 10. 1999 10.58

Microsoft je sporočil, da je v prodaji IntelliMouse Explorer, ki pomeni najbolj radikalen tehnološki in oblikovalski napredek v 30-letnem življenju miške. S svojo novo tehnologijo optičnega sledenja, dodatnimi gumbi in elegantno obliko je IntelliMouse Explorer začetek novega obdobja te skromne naprave.

Razmere na slovenskih cestah

08. 10. 1999 07.40

Ceste po državi so to jutro suhe, na posamenih odsekih pa se pojavlja jutranja megla. Promet je oviran na odsekih, kjer potekajo cestna dela, zaradi jutranje konice pa je zgoščen na vpadnicah v večja mesta in v mestnih središčih.

Predsednik Kučan končal obisk

07. 10. 1999 15.48

Z obiskom na Švedskem je bila dosežena večja prepoznavnost Slovenije v tej skandinavski državi, spodbudil pa je tudi zanimanje za Slovenijo in njeno vključevanje v Evropsko unijo, je ob koncu tridnevnega uradnega obiska na povabilo švedskega kralja Karla XVI. Gustava dejal slovenski predsednik Milan Kučan.

Preiskava proti vodstvu japonske tovarne

03. 10. 1999 12.07

Tri dni po jedrski nesreči na Japonskem je policija v pokrajini Ibaraki danes začela obsežno preiskavo proti vodstvu tovarne JCO. Posebna skupina kakih sto uradnikov bo preverila, v kolikšnem obsegu je podjetje kazenskopravno odgovorno za nesrečo. Pred tem je vodstvo tovarne priznalo, da se ni držalo uradno zahtevanih postopkov o jedrski varnosti.

Gradbinci zadovoljni s prvim polletjem

28. 09. 1999 19.25

Gradbeništvo je imelo v prvi polovici leta po podatkih Združenja za gradbeništvo in industrijo gradbenega materiala izkoriščene zmogljivosti. Večina gradbenih izvajalcev in podizvajalcev pa ni zadovoljna s pogoji pridobivanja poslov. Ob tem so po razpoložljivih ocenah združenja gibanja prvega tromesečja ugodna in se nadaljujejo tudi v tretjem tromesečju, zato predstavniki združenja pričakujejo, da bo letošnje leto celo bolj uspešno kot leto 1997, ki je poslovno najbolj uspešno gradbeno leto po letu 1990.

Ullrich zmagovalec Vuelte

26. 09. 1999 20.41

Nemški kolesar Jan Ullrich (Telekom) je končni zmagovalec letošnje kolesarske dirke po Španiji. Španec Igor de Galdeano Gonzales je za 25-letnim Nemcem zaostal štiri minute in 15 sekund, njegov rojak Roberto Heras pa pet minut in 57 sekund.

Clinton zdrav kot riba

26. 09. 1999 12.33

Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj uspešno prestal redni letni zdravniški pregled, ki je trajal kar pet ur. Zdravniki so ugotovili, da z ameriškim predsednikom ni nič narobe, le malce manj bo moral govoriti, pa tudi izguba nekaj kilogramov telesne teže ne bi bila odveč. Clinton lansko leto ob zmešnjavi z afero Lewinsky ni šel na zdravniški pregled, zdravniki v mornariški bolnišnici Bethesda blizu Washingtona, pa so bili tokrat kar malce presenečeni nad predsednikovo izvrstno formo.

SE za ukinitev embarga proti Srbiji

24. 09. 1999 08.01

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope je včeraj v Strasbourgu ''iz političnih in človekoljubnih razlogov'' zahtevala umik naftnega embarga proti Srbiji. 129 poslancev iz 41 držav je po večurni razpravi v predlogu poudarilo, da podpirajo mednarodne pritiske na jugoslovanske oblasti, da bi te spoštovale demokratične norme, da pa bi morali srbskemu prebivalstvu vseeno nuditi človekoljubno pomoč.

Novi incidenti v Vzhodnem Timorju

23. 09. 1999 21.22

V glavnem mestu Vzhodnega Timorja Diliju postaja vse bolj nevarno. Danes so neznanci streljali po mestu. Žrtev ni bilo. Pripadniki mirovnih enot pa so odgovorili z opozorilnimi streli v zrak. Zaradi vse bolj pogostih tovrstnih incidentov so v vzhodno timorski prestolnici poostrili varnostne ukrepe.

V Moskvi še en bombni napad

13. 09. 1999 13.39

V zgodnjih jutranjih urah je v stanovanjskem bloku v južnem delu Moskve odjeknila močna eksplozija, ki je po dosedanjih neuradnih podatkih ubila najmanj 34 ljudi, med njimi tudi nekaj otrok, kaže pa, da bo žrtev še veliko več. Napadeni osemnadstropni stanovanjski blok naj bi imel več kot 125 prebivalcev.

Jedrska in potresna varnost v Sloveniji

10. 09. 1999 21.02

Predstave okrog prevoza prvega novega uparjalnika za krško nuklearno elektrarno, predvsem pa akcija Greenpeace-a na Razdrtem, so ponovno vzbudili razprave o varnosti in ekološki (ne)oporočenosti jedrske energije. Na tridnevnem posvetu jedrskih strokovnjakov, ki se je sinoči končal v Portorožu, se seveda niso mogli izogniti tem temam; nas pa je predvsem zanimalo, kako je s Krškim.

Izvedenci kritični do Evropske komisije

10. 09. 1999 17.36

Neodvisni izvedenci, ki so izvedli preiskavo glede dela Evropske komisije, so bili tudi v danes objavljenem drugem poročilu do te institucije Evropske unije kritični. Kot je znano, je po objavi prvega poročila, ki je komisijo obtožil finančnih in drugih nepravilnosti, marca odstopila celotna bruseljska ekipa s predsednikom Jacquesom Santerjem na čelu.

Tuji novinarji raziskovali turistično ponudbo

07. 09. 1999 17.06

Slovenijo bo te dni na vabilo Centra za promocijo turizma Slovenije (CPTS) obiskala prva večja skupina tujih novinarjev, ki bo raziskovala slovensko turistično ponudbo, naravno in kulturno dediščino in jo po vrnitvi predstavila svojim bralcem, poslušalcem ali gledalcem. Kot so sporočili s CPTS, gre za začetek jesenske kampanje, katere osrednja tema bosta vino in kulinarika, glavni cilj kampanje pa je povečati prepoznavnost Slovenije v tujini in s tem posredno pomagati pri trženju slovenske turistične ponudbe.

Ponarejeni bankovci v Sloveniji

06. 09. 1999 21.19

Julija in avgusta se je na območju Maribora, Ptuja, Lenarta, Slovenske Bistrice in Celja pojavilo večje število ponarejenih bankovcev za 10 tisoč tolarjev.