večja

Uprava Metalne ECCE ponudila odstop

02. 09. 1999 12.58

Potem, ko nadzorni svet Metalne ECCE, ki ga vodi članica uprave Slovenske razvojne družbe Majda Šantl, v ponedeljek ni sprejel sanacijskega programa Metalne ECCE, temveč je upravi naložil naj v tednu dni pripravi novega, je uprava podjetja javnosti poslala pismo, v katerem člani uprave navajajo, da bodo kolektivno odstopili, če dopolnjen sanacijski program ne bo sprejet.

Uspešno poslovanje Petrola

29. 08. 1999 16.40

Prvih šest mesecev letošnjega poslovnega leta je Slovenska naftna družba Petrol sklenila s 45 milijardami čistih prihodkov, kar je realno 17 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Ustvarjeni čisti dobiček v višini 1,4 milijarde tolarjev je za dobro petino višji od primerljivega lanskega obdobja, donosnost kapitala na letni ravni pa se je tako povišala na 5,6 odstotka. Takšen dobiček je posledica količinske prodaje proizvodov iz nafte, ki je bila v letošnjem prvem polletju večja od primerljivega lanskega obdobja, presežen pa je bil tudi plan tekočega leta. V primerjavi z enakim lanskim obdobjem je družba Petrol opazno povečala tudi obseg prodaje ostalega trgovskega blaga, sočasno pa so k pozitivnemu rezultatu pripomogle še domače prodajne cene goriv brez dajatev, ki so v prvem tromesečju gibanjem cen na svetovnem trgu sledile, so sporočili iz Petrola.

Napaka pri štetju žrtev potresa

25. 08. 1999 20.01

Turške oblasti so objavile, da je preštetih žrtev potresa za 5.500 manj, kot so sporočile včeraj. Po popravljenih podatkih so doslej našli nekaj čez 12.000 žrtev in ne 18.000. Še vedno pa pričakujejo, da bo končna številka veliko večja.

Pritiski na turško skupnost na Kosovu

23. 08. 1999 10.28

Po prisilnem eksodusu Srbov in Romov je po izjavah turških prebivalcev na Kosovu vse večja tarča pritiskov v pokrajini tudi turška skupnost, ki šteje približno 60.000 ljudi in ji želijo odreči zgodovinsko identiteto.

Francoski dan v Kaprunu

15. 08. 1999 18.36

V finalu svetovnega pokala v gorskem kolesarstvu v disciplini spust na klasičnem prizorišču v Avstriji je med dekleti zmagala Francozinja Anne-Caroline Chausson pred Švicarko Sari Jorgensen in rojakinjo Sabrino Jonnier, med moškimi pa Nizozemec Gerwin Peters pred Švedom Johanom Engstromom in Nemcem Markusom Klausmanom. Edini slovenski predstavnik Aljoša Martinjaš je v kvalifikacijskem nastopu dvakrat padel in se ni uvrstil v finale. V skupni razvrstitvi svetovnega pokala sta zmagala Anne Caroline Chausson in Nicolas Vouilloz.

Večja konkurenca nakupovalnih središč v Ljubljani

13. 08. 1999 20.57

V Ljubljani nakupovalni centri kar rastejo, konkurenca med njimi pa je huda. Po otvoritvi Interspara in kasneje Megamarketa v Črnučah, bomo kmalu dobili še eno najsodobnejšo nakupovalno središče podjetja Mercator. Nahajalo se bo v Šiški, njegova gradnja pa je stala 4 milijarde in pol tolarjev. Vrata bo kupcem odprl 26.avgusta.

Remi v Beltincih

13. 08. 1999 20.46

V prvi tekmi 3. kroga lige Si.mobil so se Beltinci in Publikum v Beltincih pred 1200 gledalci razšli brez zadetkov.

Večja pooblastila za mednarodne sile

13. 08. 1999 17.05

Združeni narodi so danes objavili novo odredbo, ki oblastem dovoljuje, da priprejo ali celo preženejo vsakogar, ki bi po njihovem mnenju predstavljal grožnjo javnemu redu na Kosovu. Glavni namen odredbe je zmanjšanje napetosti med kosovskimi Albanci in mednarodnimi mirovnimi silami na Kosovu.

Skoraj polovica Berlinčanov živi samih

12. 08. 1999 09.07

Skoraj polovica od treh milijonov prebivalcev Berlina živi samih. Po podatkih mestnih oblasti kar 45,7 odstotka berlinskih gospodinjstev vključuje eno samo osebo. Vse več enočlanskih gospodinjstev je tudi v nekdanjem vzhodnem delu mesta, kjer jih je 40,1 odstotka (v zahodnem delu pa 48,8 odstotka). Zaradi takšnih smernic je v Berlinu tudi vse večja potreba po novih stanovanjih. Po načrtih naj bi jih do leta 2010 zgradili kar 150.000.

Vse večja ameriška pomoč Gruziji

08. 08. 1999 09.29

Finančna pomoč ameriške administracije Gruziji je z vsakim letom večja.

Deseta obletnica začetka padca Berlinskega zidu

07. 08. 1999 19.35

Jutri bo minilo natanko deset let, odkar se je v Berlinu začela drama vzhodnonemških beguncev, ki je nekaj mesecev kasneje privedla do padca Berlinskega zidu. Osmega avgusta 1989 je namreč 130 vzhodnonemških državljanov zasedlo veleposlaništvo ZR Nemčije v Berlinu in zahtevalo, da jim dovolijo odpotovati na Zahod. Po pettedenski zasedbi veleposlaništva so se begunci vrnili na svoje domove, toda taktika pritiska je obrodila sadove, saj je 11. septembra Madžarska odprla mejo z Avstrijo in začel se je beg neskončnih kolon vzhodnih Nemcev na drugo stran železne zavese.

Večja prodaja smartov

07. 08. 1999 19.23

V letošnjih prvih sedmih mesecih so po vsej Evropi prodali 37.000 avtomobilov znamke smart, od tega 20.000 v Nemčiji. Kot v današnji izdaji piše nemški dnevnik Stuttgarter Zeitung, se je prodaja malega dvosedežnega avtomobila občutno povečala v drugem četrtletju. Predsednik uprave proizvajalca smartov, družbe MCC, Lars Brorsen je za časnik povedal: ''Sedaj smo dokazali, da obstaja tržišče za naš avto, ter da lahko na mesec dobavimo več kot 10.000 vozil.'' Začetne težave je podjetju uspelo prebroditi.

Slovenske železnice so dobile novega direktorja

05. 08. 1999 20.21

Potem ko je vlada pred enim tednom sklenila, da ne bo podaljšala mandata dosedanjemu direktorju železnic dr. Marjanu Rekarju, je ta danes predal posle svojemu nasledniku Igorju Zajcu. Zajc je bil doslej državni sekretar na Ministrstvu za promet in zveze, skrbel pa je za mednarodne odnose in prometno politiko.

Narava podivjala

03. 08. 1999 21.51

Deroče vode, poplavljene hiše in objokani obrazi so prizori, ki danes prihajajo iz azijski držav.V obmorski provinci Vietnama je neurje premetavalo ribiške ladje, kot orehove lupine. Deroče vode in plazovi so terjali 22 življenj, škoda na obdelovalnih površinah ima razsežnosti katastrofe.

Prodaja piva ni nič večja kot lani

02. 08. 1999 13.42

V obeh največjih slovenskih pivovarnah - Unionu in Laškem - so letos zvarili že več kot sto milijonov litrov piva. Medtem ko v ljubljanski pivovarni ugotavljajo, da je prodaja na slovenskem trgu približno enaka lanski, pa je bila prodaja laškega piva ob polletju za desetino manjša kot v enakem obdobju lani. Prodaja alkoholnih pijač v Sloveniji se že nekaj let zmanjšuje. To velja tudi za pivo, ugotavljajo pivovarji, ki v drugi polovici leta ne pričakujejo večjega porasta povpraševanja.

Vračanje Coca-Cole

15. 07. 1999 08.30

Poziv kupcem naj vrnejo nekatere Coca-Coline izdelke v mnogih evropskih državah je ameriško družbo Coca-Cola Enterprise stal 103 milijone dolarjev, je povedal predstavnik Coca-Cole. Poziv kupcem naj vrnejo izdelke z napako, naj bi po prvih ocenah družbo oskubil za 60 milijonov dolarjev, zaradi množičnih zdravstvenih težav v Belgiji in Franciji pa se je izkazalo, da je bil odziv porabnikov še veliko bolj množičen od pričakovanj. Stroški ukrepa se bodo odrazili na poslovnem uspehu drugega četrtletja; v družbi še niso določili kolikšen del škode bo mogoče kriti iz zavarovanja in drugih virov. Ob tem predstavniki družbe opozarjajo, da bo škoda še bistveno večja, saj bo v prizadetih državah zagotovo vplivala tudi na prodajo in s tem zmanjšanje dobička.

Pogovori med Črno goro in Srbijo

14. 07. 1999 20.18

Beogradu Črna gora že dolgo ni prav nič po godu. Da bi zadeve ponovno utirili na prave tire so se v Beogradu za zaprtimi vrati sestale parlamentarne skupine srbskih in črnogorskih vladajočih strank. Prvič se bodo srečali predstavniki socialistične stranke Slobodana Miloševića in Demokratične stranke socialistov, ki jo vodi črnogorski predsednik Milo Djukanović. Glavna tema pogovorov bo prihodnost jugoslovanske federacije.

103 milijonov dolarjev škode zaradi umika Coca-Cole

14. 07. 1999 16.12

Poziv kupcem naj vrnejo nekatere Coca-Coline izdelke v mnogih evropskih državah je ameriško družbo Coca-Cola Enterprise stal 103 milijone dolarjev, je povedal predstavnik Coca-Cole.

Rast BDP v Evropski uniji 0,5-odstotna

09. 07. 1999 07.53

Realna rast bruto domačega proizvoda (BDP) v državah Evropske unije in evro območja je v letošnjem prvem četrtletju glede na zadnje lansko četrtletje znašala 0,5 odstotka. Po podatkih Eurostata je bila tako za 0,2 odstotka višja kot v četrtem četrtletju 1998. Povečanju BDP naj bi botrovala predvsem večja zasebna potrošnja, ki se je v prvih treh mesecih povzpela za 1,1 odstotka, in investicij.

Združitev Kolinske in Jate

08. 07. 1999 10.53

Predsednik uprave Kolinske Lojze Deželak je potrdil, da naj bi kmalu prišlo do združitve Kolinske in Jate. Kot je dejal v pogovoru za četrtkovo Delo, naj bi do združitve dveh proizvodnih firm formalno prišlo do konca leta, tako da bo novo združeno podjetje začelo delovati 1. januarja prihodnje leto.

Neznosna vročina ne pojenja

07. 07. 1999 09.00

Severovzhodni del ZDA se že pet dni skorajda topi zaradi rekordno visokih temperatur, ki v povezavi z visoko stopnjo vlažnosti, dajejo občutek pekla. Temperature presegajo neverjetnih 40 stopinj Celzija, zaradi česar se je na nekaterih cestah in mostovih začel topiti asfalt. New York in ostala večja mesta ob severovzhodni obali ZDA so v torek prizadeli izpadi električne energije zaradi preobremenjene napeljave, ki ne prenese pritiska milijonov klimatskih naprav prižganih naenkrat. Vremenoslovci sicer napovedujejo, da naj bi temperature v kratkem padle na ''znosnih'' 34 stopinj Celzija, kar pa je prepozno za osem oseb, ki so po poročilih zdravstvenih služb umrle zaradi vročine na vzhodu ZDA.

>>Svetovno gospodarstvo 1999<<

03. 07. 1999 08.58

Združeni narodi (ZN) so objavili poročilo z naslovom Svetovno gospodarstvo 1999, v katerem ugotavljajo, da počasna rast svetovnega gospodarstva duši življenjski standard v prizadetih manj razvitih državah in državah v tranziciji. Svetovna finančna kriza pa je negativno vplivala na prizadevanja teh držav, da se enakopravno vključijo v svetovne gospodarske tokove. Poročilo je na sedežu ZN v New Yorku predstavil generalni sekretar za gospodarske in socialne zadeve Nitin Desai, ki je dejal, da so finančne krize v zadnjih dveh letih in upočasnjevanje gospodarske rasti prizadejale hud udarec napredku. ZN predvideva, da bo gospodarska rast v letu 1999 komajda večja od tiste v letu 1998, ki je znašala 1,9 odstotka. V letošnjem letu naj bi tako svetovno gospodarstvo raslo po stopnji dveh odstotkov. Manj razvite države naj bi po napovedih gospodarstvenikov ZN dosegale gospodarsko rast v povprečju 2,5 odstotka, kar je po lanskoletnih 1,7 odstotka najnižja stopnja v tem desetletju. Gospodarstva v tranziciji so od začetka 90. let strmo nazadovala in šele leta 1997 dosegla povprečno rast 2,4 odstotka. Letos pa naj bi znova nazadovala za 0,5 odstotka. V poročilu ZN ocenjuje, da je za napredek v dvigu življenjskega standarda in pri zmanjševanju revščine potrebno doseči najmanj triodstotno letno gospodarsko rast. V letu 1999 pa bo ta pogoj izpolnilo le 13 manj razvitih držav, medtem ko jih je bilo leta 1996 kar 39. Poročilo o svetovnem gospodarstvu v letu 1999 bo glavni predmet obravnave na zasedanju Ekonomskega in socialnega sveta ZN v Ženevi, ki bo 5. julija.

Juri danes v Burkini Faso

28. 06. 1999 07.48

Državni sekretar na MZZ Franco Juri se bo danes v prestolnici Burkine Faso udeležil 26. sestanka zunanjih ministrov držav Organizacije islamske konference (OIC). Na ministrskem sestanku OIC, ki združuje več kot 50 držav islamskega sveta, bodo obravnavali najbolj pereča vprašanja, vključno z obnovo Kosova in sodelovanjem islamskih držav v njej.

Franco Juri na ministrskem sestanku OIC

24. 06. 1999 19.49

Državni sekretar na zunanjem ministrstvu Franco Juri se bo prihodnji ponedeljek, 28. junija, v prestolnici Burkine Faso udeležil 26. sestanka zunanjih ministrov držav Organizacije islamske konference (OIC), so danes sporočili z zunanjega ministrstva.

Portoroški Amfiteater bo že v tej sezoni polno zaživel

18. 06. 1999 19.01

V portoroškem Avditoriju so na današnji novinarski konferenci predstavili letošnji program prireditev. Pod novo platneno streho Amfiteatra v Avditoriju se bo v letošnjem poletju dogajalo veliko zanimivega. Že prihodnji četrtek, 24. junija, bo tu prva večja prireditev iz tega programa - začetek Svetovnega mladinskega prvenstva v show plesih. Prireditev bo trajala vse do sobote in se bo nadaljevala še skozi naslednji konec tedna od 1. do 3. julija.

Premier Drnovšek z gospodarstveniki odpotoval v Egipt

18. 06. 1999 14.41

Predsednik vlade Janez Drnovšek je dopoldne odpotoval v Egipt, kjer bo do nedelje na prvem uradnem obisku. Spremlja ga ministrica za gospodarske dejavnosti Tea Petrin z delegacijo predstavnikov slovenskih podjetij. Drnovšek se bo v Kairu srečal z najvišji predstavniki te vodilne arabske države, med drugim s predsednikom vlade Kemalom Ahmedom El Ganzourijem, sprejela pa ga bosta tudi egiptovski predsednik Hosni Mubarak ter predsednik parlamenta Ahmed Fathi Sorour. Zvečer pa z zunanjim ministrom Amrom Muso.

Premier Drnovšek z močno gospodarsko delegacijo na obisk v Egipt

17. 06. 1999 15.29

Predsednik vlade Janez Drnovšek bo jutri odpotoval v Egipt, kjer bo do nedelje na uradnem obisku v tej arabski republiki. Spremljala ga bo ministrica za gospodarske dejavnosti Tea Petrin z delegacijo predstavnikov slovenskih podjetij.

Cariniki napovedujejo stavko za 28. junij

16. 06. 1999 20.58

Prvega julija bodo naši cariniki dobili precej večja pooblastila; med drugim bodo lahko tudi v notranjosti države preverjali, ali državljani spoštujejo zakon o trošarinah in se ne izogibajo plačilu ustreznih davkov. Kljub temu cariniki z zakonskimi rešitvami niso zadovoljni in za 28. junij napovedujejo stavko.

BDP v državah EU večji za 0,3 odstotka

15. 06. 1999 09.14

Bruto domači proizvod (BDP) v državah EU se je v prvem četrtletju letos v primerjavi z zadnjim lanskim četrtletjem realno povečal za 0,3 odstotka. Kot v prvi objavi podatkov navaja Eurostat, je bila realna rast BDP v državah območja evra višja še za desetinko odstotka in je znašala 0,4 odstotka. Kot ugotavljajo statistiki, so k rasti BDP prispevale predvsem večja zasebna potrošnja in investicije v osnovna sredstva.

V EU 0,3-odstotna rast BDP v prvem četrtletju

14. 06. 1999 14.07

Bruto domači proizvod (BDP) v državah EU se je v prvem četrtletju letos v primerjavi z zadnjim lanskim četrtletjem realno povečal za 0,3 odstotka. Kot v prvi objavi podatkov navaja Eurostat, je bila realna rast BDP v državah območja evra višja še za desetinko odstotka in je znašala 0,4 odstotka.