vesolje

Teleskop James Webb potrdil obstoj eksoplaneta, velikega skoraj kot Zemlja

12. 01. 2023 15.14

Vesoljski teleskop Jamesa Webba je na svoj seznam dosežkov pripisal še enega. Z njim je namreč bil prvič potrjen obstoj zunajsončnega planeta oziroma eksoplaneta. Nebesno telo, ki so ga poimenovali LHS 475 b, se nahaja zunaj našega osončja, veliko pa je skoraj toliko kot Zemlja. Nahaja se v ozvezdju Oktans in je 41 svetlobnih let oddaljeno od nas.

Rusija bo po astronavte poslala drugo raketo Sojuz, izstrelitev 20. februarja

11. 01. 2023 12.22

Rusija je v sredo sporočila, da bo 20. februarja izstrelila še eno raketo Sojuz, da bi domov pripeljala dva kozmonavta in ameriškega astronavta z Mednarodne vesoljske postaje, potem ko je prejšnji mesec iz njihove originalne kapsule puščala hladilna tekočina.

EU in Nato krepita strateško partnerstvo

10. 01. 2023 12.57

Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in predsednik Evropskega sveta Charles Michel so podpisali skupno izjavo, s katero EU in Nato krepita strateško partnerstvo. S tretjo skupno izjavo krepita sodelovanje na področjih kibernetske varnosti, vesolja, odpornosti in podnebnih sprememb.

Ozonska plast bi se lahko v nekaj desetletjih popolnoma obnovila

09. 01. 2023 18.30

Ozonska plast v zgornjih plasteh ozračja, ki ščiti življenje na Zemlji pred smrtonosnim sončnim sevanjem, se bo v naslednjih nekaj desetletjih obnovila. Vendar bi lahko sporni načrti za omejitev globalnega segrevanja ta napredek izničili, izhaja iz objavljene študije, pri kateri je sodelovalo več kot 200 mednarodnih strokovnjakov.

'Kozmično dekle' prvič z britanskih tal v vesolje: raketa z devetimi sateliti

09. 01. 2023 13.15

V Veliki Britaniji potekajo zadnje priprave na prvo horizontalno izstrelitev satelitov iz države v vesolje. V noči na torek bodo namreč britanski vesoljski raziskovalci izven Zemljine atmosfere poslali raketo, na njej pa devet satelitov. Raketa bo v vesolje poletela s pomočjo Boeingovega letala.

'Rečeno, storjeno': proti vesolju poletela satelita Albanija 1 in Albanija 2

04. 01. 2023 12.00

Albanija je z ameriškega letalskega oporišča Cape Canaveral na Floridi v vesolje poslala dva satelita, Albanija 1 in Albanija 2, poroča albanska nacionalna radio-televizija RTSH. Albanski premier Edi Rama je izstrelitev satelitov delil na spletu in zapisal, da ima Albanija zdaj več možnosti, da nadzoruje in varuje svoje ozemlje.

Na ISS novo leto pričakali z Božičkovimi kapami in rusko solato

01. 01. 2023 21.51

Vstop v novo leto so proslavili tudi na Mednarodni vesoljski postaji, kjer je posadka postavila novoletno drevesce, okrasila notranjost postaje in si nadela Božičkove rdeče kape. Ruska ekipa kozmonavtov pa je kolege počastila z rusko solato.

Filmi v letu 2022

01. 01. 2023 14.40

V preteklem letu smo si lahko ogledali kup filmov, od vrhunskih filmskih stvaritev, zmagovalcev festivalov, pa do izrednih glasbenih dokumentarcev in otroških filmov, prek poletnih "blockbusterjev" do slovenskih uspešnic, ki kot za stavo štejejo prejete zlate role.

Od 'ognjenega prstana' do svetlega kometa. S čim vse nam bo postreglo vesolje?

01. 01. 2023 07.00

Vstopili smo v novo leto in če smo se na silvestrovo spominjali vesoljskih dogodkov, ki so zaznamovali preteklo leto, bom zdaj pogledali v prihodnost. Kaj nam prinaša leto 2023? "Precej zanimivih astronomskih pojavov," odgovarjajo študentje magistrskega študija astrofizike na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani. Nekatere bomo lahko spremljali iz Slovenije, druge bodo žal lahko videli le na drugih kontinentih. Poglejmo torej, kam na nebo usmeriti svoj pogled v prihajajočem letu.

Leto 2022 v vesolju: premik asteroida, poslušanje Marsa in vračanje na Luno

31. 12. 2022 20.13

Leto, ki se končuje, je bilo posebno bogato za astronome in druge vesoljske navdušence. Zvrstilo se je več misij – prvič po 50 letih smo naredili korak proti Luni, prvič v zgodovini pa poslušali peščene nevihte na Marsu. V sredini leta smo opazovali čudovite slike novega Nasinega teleskopa Jamesa Webba, z njimi pa smo bili bližje nastanku vesolja.

V letu 2022 so povedali ...

31. 12. 2022 16.57

V letu, ki se poslavlja, je za naš portal spregovorilo veliko zanimivih posameznikov, ki so zaznamovali kulturno in zabavno sceno. Intervjuvali smo glasbenike, igralce, pisatelje in mnoge druge, ki so govorili o svojih projektih ali podali mnenje o različnih tematikah. V nadaljevanju si preberite izbor njihovih misli, ki so se nam najbolj vtisnile v spomin.

Vseh sedem planetov na istem nebu

29. 12. 2022 17.48

V noči na petek nas čaka prav poseben nebesni dogodek. Na nebu je namreč mogoče hkrati opazovati vse planete našega osončja. Pet najbližjih je opaznih s prostim očesom, Uran in Neptun pa sta vidna le s pomočjo daljnogleda ali teleskopa.

Praznovanje praznikov v vesolju: božične večerje, sprehodi in klici na Zemljo

26. 12. 2022 15.45

Na svetu obstaja peščica ljudi, ki svoje božično-novoletne praznike preživlja v vesolju. Leta 2021 je na krovu dveh vesoljskih postaj - mednarodne in kitajske Tiangong - božič in novo leto pričakalo rekordnih deset astronavtov. A čisto prvo praznovanje božiča v vesolju smo zabeležili že pred 54 leti, zadnjih 22 let pa je preživljanje prazničnega časa izven zemljine orbite postalo stalnica.

Prva obletnica potovanja Jamesa Webba in njegove najbolj čudovite fotografije

26. 12. 2022 15.44

Mineva leto dni, odkar se je Nasin teleskop James Webb podal na pot po vesolju. V tem času je v svoj objektiv zajel več dih jemajočih fotografij bližnjega in daljnega kozmosa, ob obletnici njegovega prvega poleta pa vam predstavljamo najbolj čudovite.

Henry Cavill ne bo več Superman: Moja priložnost za nositi ogrinjalo je minila

16. 12. 2022 08.00

Igralec Henry Cavill ni bil izbran, da bi zaigral v nadaljevanju filma o Supermanu, ki ga je prvič upodobil leta 2013. 39-letni igralec je na družbenem omrežju Instagram oboževalcem sporočil, da se je direktorska ekipa, ki bo posnela novi film te franšize, odločila, da za naslovno vlogo ne izbere njega, pa čeprav je to pričakoval.

Nasina kapsula Orion po potovanju na Luno pristala v Tihem oceanu

11. 12. 2022 18.34

Po potovanju na Luno je v Tihem oceanu pristala Nasina kapsula Orion. Misija Artemis 1, v sklopu katere je potekala pot plovila Orion, je uvod v stalno človeško prisotnost na Luni in naj bi predstavljala odskočno desko na poti na Mars.

Luna osamljena že pol stoletja. Človeštvo se tja ni več vrnilo

10. 12. 2022 11.56

Mineva pol stoletja, odkar je proti Luni poletela misija Apollo 17. To je bila šesta in tudi zadnja misija, ki je na Luno popeljala človeka. "Odhajamo, kot smo prišli. In če bo Bog dal, se bomo vrnili z mirom in upanjem za vse človeštvo," so le nekatere od slavnih besed, ki so zaznamovale zgodovino vesoljskih poletov. A Luna je od takrat samevala. Človeštvo se namreč na ta Zemljin satelit ni več vrnilo.

Mars bo za eno uro izginil z neba

07. 12. 2022 17.29

V zgodnjih jutranjih urah se bo na nebu po navedbah strokovnjakov zgodil relativno redek nebesni pojav, ki se zgodi le na nekaj let. Luna bo okoli 6. ure zjutraj zakrila Mars. Vendar pa na žalost vreme v Sloveniji ne bo v prid tistim, ki bi si želeli na nebu ogledati ta zanimiv pojav.

Začenja se pot domov: Nasino raketo in Luno ločevalo le 127 kilometrov

05. 12. 2022 17.39

19 dni je minilo, odkar se je s tal dvignila najmočnejša raketa v zgodovini ter se podala proti Luni. Do našega edinega naravnega satelita je prispela že pred dobrim tednom, v ponedeljek pa začela z vrnitvijo proti domu, ki jo lahko Zemljani spremljamo v živo. Trenutno je med raketnim modulom Orion in Luno le slabih 130 kilometrov, kar pomeni, da bi lahko razdaljo med njima z osebnim avtomobilom prevozili v eni uri.

Po šestih mesecih znova na Zemlji: Misija je bila 'popoln uspeh'

05. 12. 2022 09.42

Po pristanku posadke Sendžou 14 na Zemljo je kitajska vesoljska agencija misijo označila za popoln uspeh. Po šestih mesecih v vesolju so se oglasili tudi astronavti, ki so povedali, da se ob povratku na Zemljo počutijo dobro.

Začetek izgradnje 100.000 anten: največji observatorij na svetu

04. 12. 2022 21.43

Avstralci so na zahodu celine znotraj države Wajarri začeli z izgradnjo več kot 100.000 anten, ki bodo del največjega radioastronomskega observatorija na svetu. Ta bo raziskovalcem vesolja omogočil pogled v milijardo let nazaj oziroma v t. i. kozmično zoro. "Gre za ključen projekt za naslednjih 50 let," poudarjajo astronomi.

Kitajska 'nebeška palača' skoraj dokončana

04. 12. 2022 17.47

Trije kitajski astronavti so se danes po šestih mesecih gradbenih del na vesoljski postaji Tiangong vrnili na Zemljo. S 183 dnevi v vesolju je to doslej najdaljša kitajska vesoljska misija s človeško posadko, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Kako bi bila videti vojna v vesolju? 'Življenje, kot ga poznamo, bi se končalo'

29. 11. 2022 16.53

S tem, ko se je vojna vrnila v Evropo, so se vojaški strokovnjaki na Konferenci o vesolju pogovarjali, kaj bi se zgodilo, če bi se bojevanje preselilo izven območja našega planeta. Kako bi obstreljevanje izven atmosfere vplivalo na atmosfero na Zemlji? Kako bi 'vesoljska vojna' sploh bila videti?

Nasina kapsula Orion vstopila v Lunino orbito

26. 11. 2022 11.22

Deset dni po izstrelitvi rakete v okviru novega Nasinega lunarnega programa Artemis je vesoljska kapsula Orion vstopila v Lunino orbito, je v petek sporočila ameriška vesoljska agencija. Orion naj bi podrl Nasin rekord v oddaljenosti astronavtom namenjenega vesoljskega plovila od Zemlje.

Vesoljski teleskop James Webb odkriva izvor oddaljenega planeta

24. 11. 2022 08.39

Ekipa znanstvenikov je s pomočjo teleskopa James Webb pridobila nove podatke o planetu WASP-39b. Gre za eksoplanet, ki se nahaja preblizu svoje zvezde, da bi bil primeren za življenje, so ugotovili. Vodilna avtorica raziskave pa je poudarila, da je omenjena študija merilo za nadaljnje planetarne raziskave.

Raznolikost v vesolju: Evropska vesoljska agencija razkrila nove astronavte

23. 11. 2022 16.57

Evropska vesoljska agencija je med več kot 22.500 prijavljenimi iz vseh držav članic izbrala 17 novih kandidatov za astronavte. V tem novem razredu astronavtov ESA je pet kariernih astronavtov, 11 članov astronavtske rezerve in en astronavt s telesno okvaro.

Nov mejnik teleskopa Webb: razkril podrobno sestavo ozračja vročega Saturna

23. 11. 2022 14.51

Vesoljski teleskop James Webb je v znanosti dosegel še en 'prvič', razkril je namreč podrobno atomsko in molekulsko sestavo ozračja eksoplaneta WASP-39 b, znanega tudi kot vroči Saturn. Pred njim so teleskopi, vključno s Hubblom in Webbom, razkrili le posamezne sestavine ozračja tega planeta, zdaj pa lahko znanstveniki določijo tudi razmerja med njimi.

Dobre tri milijarde evrov vreden načrt: novi raketni sistemi za ESA

22. 11. 2022 19.55

Francija, Nemčija in Italija, ki finančno največ prispevajo Evropski vesoljski agenciji, so se dogovorile o naslednji generaciji vesoljskih raketnih sistemov Ariane 6 in Vega-C. Skupaj s predstavniki agencije so evropske države pozvale k enotnosti na področju vesolja in obljubile velike gospodarske koristi vlaganj v ESA.

Povratek na Luno s kapsulo brez posadke Orion

21. 11. 2022 15.39

Nasina kapsula Orion je dosegla Luno, se obrnila in preletela 128 kilometrov na poti do Lunine orbite. Kapsula s tremi testnimi lutkami je poletela že v sredo, s čimer so ZDA naredile velik korak bližje vrnitvi astronavtov na Lunino površino prvič po koncu programa Apollo pred 50 leti.

Po mesecih pričakovanj Nasa le izstrelila raketo Artemis

16. 11. 2022 08.28

Potem ko je ameriška vesoljska agencija Nasa večkrat preložila izstrelitev rakete novega lunarnega programa Artemis, so jo vendarle uspešno izstrelili. Nasa je tako na pot proti Luni poslala najmočnejšo raketo doslej.