vesolje

Bomo namesto na Mars šli na Venero?
26. 09. 2022 13.49
Venera, drugi planet po oddaljenosti od Sonca, s tako vročim površjem, da lahko stali svinec. Prepredena z žveplovo kislino in gosto atmosfero. In kljub nevabljivim razmeram naša naslednja tarča planetarnega raziskovanja?

#OkvirPomoči vabi, da razmišljate izven okvirjev
24. 09. 2022 00.15
Po dveh nadvse uspešnih projektih v času pandemije se projekt NLB Skupine #OkvirPomoči začenja tretjič. Tokrat ponuja priložnost podjetjem, ki prednost dajejo trajnostnim idejam.

Velikan Jupiter najbližje Zemlji v zadnjih 59 letih
25. 09. 2022 13.09
V ponedeljek zvečer bomo v primeru lepega vremena na nebu lahko nekoliko bolj od blizu uzrli Jupiter, saj bo prvič po 59 letih od našega planeta oddaljen 'le' 590 milijonov kilometrov. Izza obzorja se bo na vzhodu prikazal ob času sončnega zahoda. Ker bo v istem času tudi v t. i. opoziciji, bo videti še svetlejši in večji kot sicer.

Sodobna družba: otroci v pravljici najbolj občudujejo prevaranta
24. 09. 2022 07.00
Vpliv kapitalizma in neoliberalizma se že kaže v spremembi družbenih vrednot. Strokovnjaki z različnih področij so tako na sredini okrogli mizi med drugim spregovorili o zaskrbljujoči analizi, ki je pokazala, da današnji otroci v pravljici Cesarjeva nova oblačila bolj občudujejo prevaranta kot iskrenega otroka. Drugačen je tudi odnos do narave, ki jo vse pogosteje izrabljamo zgolj za kuliso, ki bo olepšala naše fotografije. Potrebne bodo spremembe, govorci pa so podali kar nekaj predlogov, kako bi do njih lahko prišli. "Pomembno je, da ustvarjamo okoliščine, s pomočjo katerih bomo lažje kultivirali bolj prijazna in manj trpeča stanja," predlaga ena od gostij.

Načrtovano trčenje: Nasa želi spremeniti smer nenevarnega asteroida
23. 09. 2022 16.44
Ali bi lahko vesoljska tehnologija spremenila pot asteroida? Kakšna bi bila usoda našega planeta, če bi bil namenjen v Zemljino smer? S takšnimi vprašanji se je človeštvo že večkrat srečalo v hollywoodskih filmih, odgovor pa bomo kmalu dobili tudi v praksi – in ne zato, ker nam preži kakršnakoli nevarnost, ampak zato, ker bo Nasa prvič v zgodovini na pot nenevarnega in več milijonov kilometrov oddaljenega asteroida poslala plovilo, nato pa opazovala, kako bo trk vplival na njegovo orbito.

V delcih prahu asteroida odkrili vodo
23. 09. 2022 13.06
V delcih prahu, ki jih je japonska vesoljska sonda pridobila z asteroida, ki je bil od Zemlje oddaljen približno 300 milijonov kilometrov, so znanstveniki presenetljivo odkrili kapljico vode. Odkritje dodatno podpira teorijo, da je življenje na Zemljo prišlo iz vesolja.

'Včasih zgolj en stavek lahko pomembno usmeri naše življenje'
20. 09. 2022 09.50
V sredo, na mednarodni dan miru, bo ob 19. uri v Kosovelovi dvorani Cankarjevega doma potekala okrogla miza z naslovom "Kako narediti svet prijazen kraj?". Naslov izhaja iz misli Alberta Einsteina, v kateri je pojasnil, kako naša notranja naravnanost vpliva na naše delovanje in kako s tem posledično krojimo svet. Pred dogodkom smo se o čuječnosti pogovarjali s povezovalko dogodka, kolumnistko, gostujočo predavateljico in učiteljico joge, Tino Košir. Na dogodek vabi prav vse, saj, kot pravi, včasih zgolj en stavek lahko pomembno usmeri posameznikovo življenje.

Poveljstvo Mednarodne vesoljske postaje prvič v roke Evropejki
14. 09. 2022 15.32
Italijanska astronavtka Samantha Cristoforetti bo kmalu postala poveljnica Mednarodne vesoljske postaje, je sporočila Evropska vesoljska agencija (ESA). Cristoforettijeva bo krmilo prevzela od sedanjega poveljnika, Rusa Olega Artemjeva, in tako postala prva ženska iz Evrope na tem položaju. "Kot prva Evropejka na položaju poveljnice ponovno premika meje zastopanosti žensk v vesoljskem sektorju," je ob tem dejal direktor za raziskovanje ljudi in robotov pri evropski agenciji David Parker.

V obdobju Elizabete: poleteli v vesolje, stopili na Luno in klonirali ovco
10. 09. 2022 07.00
Elizabeta II. je prva sporočila v imenu monarhije pošiljala čez telegram, svoja zadnja pa povedala v kamero ali pa - jih sporočila kar po Twitterju. A to še zdaleč ni bila edina tehnološka sprememba, ki je svet prevzela v 70 letih njenega vladanja. Prvi večji tehnološki izum se je zgodil, še preden so kraljico uspeli kronati.

Meglica Tarantela, kot je še niste videli
08. 09. 2022 06.00
Zvezdno porodnišnico 30 Doradus, posejano z na tisoče še nikoli videnih mladih zvezd, je v svoj objektiv zajel zmogljiv Nasin teleskop James Webb, ki je na svoji vesoljski odiseji po kozmosu. Nova spektakularna fotografija porodnišnice, ki je dobila tudi vzdevek "Tarantela", prikazuje zvezdno meglico v vsem svojem sijaju. V ozadju pa še skrivnostno vesolje številnih drugih galaksij.

'Vesolje je polno planetov, kjer dežujejo diamanti'
07. 09. 2022 06.00
Diamante na Zemlji največkrat najdemo globoko pod površjem, na ostalih planetih v vesolju naj bi se jih večina nahajala na površju oz. v zraku – v obliki diamantnega dežja. Do ugotovitve so prišli s poskusi na navadni plastiki, prinaša pa tudi nov način izdelave nanodiamantov, ki se uporabljajo v medicini in kvantni elektroniki.

Novomeški barber po Evropi in Ameriki, denar služi s striženjem na ulici
05. 09. 2022 06.00
Mladi novomeški barber Edis Osmanović, ki je sicer uspešen poslovnež, se je s prijateljem Gašperjem Simoničem odpravil na pustolovščino, ki sta jo poimenovala IZNULE. Ideje, da potujeta od mesta do mesta, tam pa si denar služita s striženjem na ulici, si ne lastita, a vseeno menita, da je bila njuna. Dvojec je najprej potoval po evropskih mestih, kjer je Edis čez dan strigel mimoidoče, ki so mu po opravljenem delu dali napitnino, Gašper pa njune dneve dokumentira s fotografijo in videoposnetki. Ponoči si zatočišče poiščeta prek platforme CouchSurfing, kjer lokalni gostitelji v zameno za socialno mreženje ponujajo zastonj posteljo. Po potovanju po Evropi sta se odločila, da je bila izkušnja pozitivna, zato sta kupila letalski vozovnici in poletela še čez Atlantik, kjer nadaljujeta 'iz nule'.

Bomo morali na ponoven polet proti Luni čakati vse do konca leta?
04. 09. 2022 16.35
Potem ko so zaradi uhajanja goriva v soboto opustili drugi poskus izstrelitve rakete novega lunarnega programa Artemis, je ameriška vesoljska agencija Nasa sporočila, da ta mesec morda ne bo mogoče ponoviti poskusa.

Nasa znova preložila izstrelitev velikanke proti Luni
03. 09. 2022 07.44
Z ameriškega vesoljskega izstrelišča v Cape Canaveralu na Floridi bi morala proti Luni poleteti raketo lunarnega programa Artemis. A let so zdaj zaradi iztekanja goriva znova preložili. Izstrelitev je bila sicer zaradi domnevno pokvarjenega senzorja na enem od motorjev odpovedana že v ponedeljek. Še eno priložnost, za izstrelitev svoje velikanske rakete, ki jo je predhodno napovedala Nasa, ima agencija v ponedeljek, 5. septembra.

Dih jemajoči prizor: James Webb fotografiral skoraj popoln Einsteinov prstan
30. 08. 2022 10.46
Osupljivi Einsteinov prstan je vesoljski teleskop James Webb fotografiral v globokem vesolju, 12 milijard svetlobnih let od Zemlje. Pravzaprav gre za sliko učinka gravitacijske leče oz. v tem primeru skoraj popolnega Einsteinovega prstana.

Odkrili nov vodni planet: eden izmed boljših kandidatov za obstoj življenja
30. 08. 2022 06.00
Astronomi so odkrili nov vodni planet, ki ga označujejo za enega izmed najboljših. Planet TOI-1452 b je po njihovih predvidevanjih prekrit z debelo plastjo vode. Od Zemlje je oddaljen približno 100 svetlobnih let, od svojih zvezd pa ravno toliko, da se nahaja se v t. i. 'bivalnem območju' - območju, kjer bi bila lahko temperatura njegovega površja ravno pravšnja za obstoj tekoče vode.

Nasin polet proti Luni prestavljen zaradi tehničnih težav
29. 08. 2022 07.03
Izstrelitev Nasine rakete v sklopu misije Artemis I je preložena zaradi tehničnih težav, so sporočili. Tehnične ekipe trenutno zbirajo podatke o razsežnosti težav z motorjem. Sicer gre za testni polet, ki pa nosi velik pomen. Kakšne pa so številke te pomembne novodobne misije, katere cilj je čez nekaj let na Luno znova popeljati tudi ljudi?

Del pepela igralke Zvezdnih stez konec leta izstreljen v vesolje
29. 08. 2022 07.00
Del pepela pokojne igralke Nichelle Nichols, zvezdnice serije Zvezdne steze, bo konec leta s posebno raketo izstreljen v vesolje. Podjetje Celestis Inc. bo na posebno potovanje poslalo tudi pepel drugih zvezdnikov, na krovu pa bo prostor tudi za DNK njihovih še živečih sorodnikov ter vsa poslovilna sporočila oboževalcev in prijateljev.

Slovenska vesoljska misija z nanosatelitom poteka po načrtih
23. 08. 2022 19.06
Skoraj 6000 kilometrov nad nami kroži slovenski dosežek vesoljske tehnologije. Nanosatelit Trisat R, ki so ga razvili na mariborski univerzi, je že dober mesec v srednji zemljini orbiti, kar je desetkrat dlje od njegovega predhodnika. In je, pravijo njegovi snovalci, v mnogih pogledih prvi v svetovnem merilu. Med drugim zato, ker je na njem poseben procesor, ki naj bi ga zavidali celo pri Nasi. Slovenska vesoljska misija poteka po načrtih, pravijo v Mariboru.

Webb razkril Jupiter, kakršnega še nismo videli
23. 08. 2022 09.36
Novi fotografiji Jupitra, ki sta nastali s pomočjo posnetkov s teleskopa James Webb, sta navdušili in osupnili astronome. "Po pravici povedano, nismo pričakovali, da bosta tako dobri," je priznala Imke de Pater, ki vodi opazovanje velikana našega osončja. Vidimo namreč lahko številne podrobnosti, med drugim severni in južni sij. Čeprav smo Jupitra vajeni v rdečkastih tonih, na tokratnih podobah prevladujeta modra in bela barva.

Kako preživeti konec tedna v Novem Sadu – vodič po letošnji evropski prestolnici kulture
14. 08. 2022 00.15
Eno najbolj priljubljenih mest v regiji, Novi Sad, ki je znano po Petrovaradinski trdnjavi, Đorđeju Balaševiću, festivalu EXIT, festivalu Sterijno pozorje, strpnosti, multikulturnosti in tihem dostojanstvu svojih prebivalcev, je v prvi polovici tega leta obiskalo največ turistov v zadnjih dvajsetih letih! To pa zato, ker so srbske Atene, kakor mesto tudi imenujejo, letos evropska prestolnica kulture in se bo v mestu do konca leta v osmih programskih sklopih odvilo več kot 1500 kulturnih dogodkov, na katerih bo sodelovalo 4000 lokalnih, domačih in tujih umetnikov.

Prihaja vsakoletni meteorski roj Perzeidi
07. 08. 2022 21.01
Ljubitelji nočnega neba vsako leto nestrpno pričakujejo tistih nekaj avgustovskih noči, ko nebo razsvetli roj zvezdnih utrinkov. V samem vrhuncu meteorskega roja lahko na uro naštejemo tudi do 100 utrinkov. Perzeidi bodo letos svoj vrhunec dosegli 12. in 13. avgusta. A "nabiralcem želja" bo težave tokrat povzročala polna luna.

Opravičilo znanstvenika: Fotografijo klobase je označil za oddaljeno zvezdo
06. 08. 2022 17.12
Potem ko je na spletu delil fotografijo rezine choriza, vrste svinjske klobase, ki izvira iz Iberskega polotoka, in v objavi pripisal, da gre za eno izmed fotografij vesoljskega teleskopa James Webb, ki naj bi prikazovala oddaljeno zvezdo, se je francoski znanstvenik Étienne Klein opravičil. "Kot kaže, se kognitivna pristranskost v času veselih uric precej zabava. Pazite se je," je zapisal in dodal, da je bila prvotna objava mišljena kot šala.

Ostanki kitajske rakete so v atmosfero vstopili nad oceanom
31. 07. 2022 09.09
Raketa, ki je pred tednom dni ponesla modul na kitajsko vesoljsko postajo Tianong (Nebeška palača), se je v soboto nenadzorovano vrnila v Zemljino atmosfero. Kot je sporočilo ameriško vesoljsko poveljstvo, so ostanki nenadzorovane rakete v Dolgi pohod 5B v ozračje vstopili nekje nad Indijskim in Tihim oceanom. ZDA so Peking ostro kritizirale, ker ni vnaprej razkril lokacije vrnitve rakete, prav tako pa so jo že tretjič obtožile nepravilnega ravnanja z vesoljskimi odpadki.

Pogled iz vesolja: dim požara, 'velikega kot Ljubljana', prekril Tržaški zaliv
21. 07. 2022 12.24
Že več dni poročamo o hudem požaru na Krasu, s katerim se gasilci še naprej borijo. Gre za največji požar v Sloveniji doslej, o tem, kako zelo obsežen je, pa pričajo tudi satelitski posnetki. Poleg tega je dim dosegel tako oddaljene slovenske kot tudi hrvaške in italijanske kraje. Na satelitskem posnetku pa je videti, da je prekril velik del Tržaškega zaliva. Hkrati je tudi močno poslabšal kakovost zraka, zaradi česar NIJZ priporoča izogibanje pretirani fizični aktivnosti na prostem, ljudem z zdravstvenimi težavami pa svetuje zadrževanje v zaprtih klimatiziranih prostorih.

Sebastian Cavazza snemal že v 15 jezikih: Albanščina je zelo lepa, a težka
17. 07. 2022 09.08
Sebastian Cavazza je slovenski igralec, ki ne potrebuje posebne predstavitve. Slovensko občinstvo ga pozna že več kot 20 let in že vsa ta leta navdušuje s svojimi vlogami. Zadnjih nekaj let navdihuje tudi s svojimi vlogami v filmih in serijah, posnetih na tleh nekdanje skupne države. A Sebastian ne deluje le na tleh Jugoslavije, v svoji dolgoletni karieri je snemal že v več kot 15 različnih jezikih. Nov jezik mu predstavlja nov izziv, zato je najbolj vesel, ko se lahko nauči kaj novega. Tokrat ga bomo na VOYO lahko spremljami v seriji Besa, kjer je večino svojih scen posnel v albanščini.

Rusija ima novega 'poveljnika vesolja': Putin je zamenjal Rogozina
15. 07. 2022 19.03
Ruski predsednik Vladimir Putin je izdal odlok, s katerim je Dmitrija Rogozina razrešil z mesta generalnega direktorja ruske vesoljske agencije Roskozmos. Na njegovo mesto je stopil namestnik predsednika vlade Jurij Borisov. Putin je Rogozina za vodjo ruske državne vesoljske agencije imenoval leta 2018.

Astronomi v vesolju zaznali nenavaden signal, ki zveni kot srčni utrip
15. 07. 2022 06.00
Nenavaden ponavljajoči se signal, ki zveni kot srčni utrip, je presenetil astronome. Ta prihaja iz oddaljene galaksije, ki je od našega planeta oddaljena več milijard svetlobnih let. Signal, imenovan FRB 20191221A, je trenutno najdlje trajajoč "hitri radijski izbruh" z najjasnejšim periodičnim vzorcem, kar so jih odkrili do zdaj.

Požari, ki so zajeli Dalmacijo, vidni celo iz vesolja
13. 07. 2022 21.45
Požari, ki divjajo v Dalmaciji, so tako obsežni, da jih je mogoče videti celo iz vesolja. Hrvaški meteorolog in vesoljski navdušenec Izidor Pelajić je na svojem Twitter profilu objavil fotografijo, na kateri je videti dim ognja, ki je zajel jug Hrvaške.

V vesolje uspešno izstrelili nov slovenski satelit
13. 07. 2022 06.22
Dve leti po izstrelitvi prvih dveh slovenskih satelitov v vesolje je v vesolje poletel tretji, poimenovan Trisat-R. Tako kot prvi slovenski nanosatelit so tudi tega razvili na Univerzi v Mariboru. Z novo evropsko nosilno raketo Vega-C bi ga morali sprva v vesolje z izstrelišča v Francoski Gvajani poslati predvidoma ob 13.13, vendar pa je svojo pot naposled začel dve uri kasneje. Naloga satelita, da na določeni višini izkaže svojo odpornost, s čimer bo njegova tehnologija lahko sodelovala pri aktivnostih na področju opazovanja vesoljskega vremena. Gospodarski minister pa je ob njegovi uspešni izstrelitvi izpostavil, da so vesoljske tehnologije odlična poslovna priložnost, saj da gre za industrijski sektor, ki beleži veliko rast.