vesolje

Agencija Luna \TBWA razpisuje prvi #agencylife bootcamp v Sloveniji!
15. 11. 2022 09.34
Te srbijo kreativni prsti? Treniraš svoje organizacijske mišice? Živiš za digital? Začni svoj prvi polet v svet oglaševanja s pomočjo programa Luna \TAKE OFF!

Vesolje kot vir energije? Prvič z brezžično energijo ohladili pivo
13. 11. 2022 15.21
V luči energetske krize se tudi raziskovalci vesolja sprašujejo, kje bi lahko našli nove vire. Evropska vesoljska agencija je tako začela z razvojem nove tehnologije, ki bi s pomočjo satelitov na Zemljo iz vesolja pošiljala sončno energijo. "Tehnologija temelji na preprostem principu, zajema sončno svetlobo in jo nato brezžično oddaja na Zemljo, kjer bi lahko napajala mesta, tovarne in gospodinjstva," pojasnjuje eden izmed raziskovalcev.

Artemis 1 s plišasto posadko se bo na Luno podal v noči na sredo
13. 11. 2022 10.35
NASA je potrdila nov datum izstrelitve Artemisa 1. Raketa se bo z Zemljinega površja odpravila v noči na sredo, s seboj pa bo na Luno ponesla tudi tri lutke in dve plišasti igrači. Ameriška vesoljska agencija se je na misijo pripravljala več kot pol stoletja, izstrelitev prve rakete pa so zaradi tehničnih težav in vremenskih razmer že štirikrat prestavili.

Kdo se boji močnih, pametnih žensk?
12. 11. 2022 07.17
Enega nedavnih, še lepih sončnih dni sem bila priča drobni zgodbi, šla sem mimo kavarne, kjer sta sedeli ženska z dojenčkom in še ena ženska, morda prijateljica, sorodnica. Na vsa usta smejočemu se dojenčku je navdušeno, ljubeče govorila: "In da boš zrasla pametna, radovedna, vztrajna, močna ..." Imamo hčere, sestre, vnukinje, nečakinje, pametne, z doktorati bodo, za Nobelovo bodo, pa še vedno jih bodo moški označevali za punčke v peskovniku, posebej, če bodo res sposobne in odločne. In slej ko prej bodo naletele na stekleni strop, kaj strop, steklene stene.

Musk namignil na možnost bankrota, številni vodilni kadri dali odpoved
11. 11. 2022 10.02
Začel se je tretji teden, ko je lastnik Twitterja postal Elon Musk. V tem času se je zgodilo veliko stvari, najbolj pa so njegov prihod v družbo zaznamovala številna odpuščanja. Zdaj pa je Musk odvrgel še eno bombo. Razkril je namreč občutljivo finančno prihodnost omenjene platforme, kar je sprožilo odhode številnih vodstvenih kadrov za zasebnost in varnost.

Vesna Pisarović po 17 letih znova nastopila v Ljubljani
10. 11. 2022 21.03
Se spomnite hrvaških uspešnic Da znaš, Da sutra umrem in Jutro donosi kraj? Vrnila se je Vesna Pisarović. Leta 2002 je nastopila tudi na Evroviziji, štiri leta kasneje pa popolnoma izginila s pop scene. V sredo je nastopila pri nas.

Avtomobili: Sijaj štirih desetletij glasbenega ustvarjanja
09. 11. 2022 08.00
Legendarna primorska zasedba Avtomobili letos obeležuje 40-letnico neprekinjenega delovanja. S pevcem Markom Vuksanovićem smo se pogovorili o novem albumu Sijaj ter se skupaj zazrli na do zdaj prehojeno pot. Album vsebuje trinajst pesmi, s katerimi so glasbeno naredili korak naprej, kmalu pa jih bodo predstavili tudi na koncertu v Ljubljani.

'Rusija je za nas stalen in zanesljiv partner'
08. 11. 2022 18.24
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je danes v Moskvi gostil indijskega kolega Subrahmanjama Džajšankarja. Ministra sta govorila o vojni v Ukrajini, možnostih skupne proizvodnje orožja ter nadaljevanju sodelovanja med državama na področju energetike, poročajo tuje tiskovne agencije. Današnje srečanje obeh ministrov je bilo že peto letos. Obisk Džajšankarja v Moskvi z veliko delegacijo ministrov kaže, da bosta Indija in Rusija močno razširili medsebojno trgovino. To tudi gospodarsko stabilizira Rusijo in daje Indiji poceni blago – gorivo in gnojila.

Ostanek kitajske rakete se bliža Zemlji. Kam bo priletel?
04. 11. 2022 06.00
Kitajska vesoljska agencija CSMA je v ponedeljek v zemljino orbito z raketo Dolgi pohod 5B poslala tretji in zadnji gradnik vesoljske postaje Nebeška palača. Ker agencija po izpustitvi tovora ostanka rakete ni več spremljala, bo ta v petek padel na neznano lokacijo na Zemljinem površju. 23-tonsko železo bi lahko po izračunih strokovnjakov tla doseglo ali v katerem izmed oceanov ali pa Severni in Srednji Ameriki, južni Evropi, Afriki ali Avstraliji. Verjetnost srečanja s človekom je izredno majhna, v preteklosti je večina ostankov kitajskih raket pristala v oceanih. Nekatera španska letališča so zaradi potencialne nevarnosti dopoldne zaprla svoj zračni prostor. Ukrep je prizadel prihode in odhode z letališč v Barceloni, Taragoni, Reusu in na Ibizi.

Mračna struktura rožnatih in oranžnih oblakov – le 'duh' velikanske zvezde
31. 10. 2022 16.12
Nova slika, ki jo je posnel Evropski južni observatorij, je razkrila osupljive ostanke velikanske zvezde. Mračna struktura rožnatih in oranžnih oblakov je vse, kar je ostalo od ogromne zvezde, ki je svoje življenje končala v močni eksploziji pred približno 11.000 leti. Ko najbolj masivne zvezde dosežejo konec svojega življenja, pogosto ugasnejo s pokom, v izbruhu, imenovanem supernova. Te eksplozije povzročijo udarne valove, ki se premikajo skozi okoliški plin, ga stisnejo in ustvarijo zapletene nitaste strukture. Energija, ki se sprošča, segreje plinaste vitice, zaradi česar močno zasijejo.

Kitajska lansirala zadnji modul na vesoljsko postajo
31. 10. 2022 14.46
Kitajska je danes izstrelila zadnjega od treh modulov, potrebnih za izgradnjo njene vesoljske postaje Tiangong, ki naj bi bila dokončana še letos. Tiangong bi tako kmalu lahko postala druga stalno naseljena vesoljska postaja v nizki zemeljski orbiti.

V Portorožu slavil film Orkester Matevža Luzarja
31. 10. 2022 10.03
Na slovenski obali se je s podelitvijo vesen zaključil 25. Festival slovenskega filma Portorož. Zmagovalec večera je bil film Orkester režiserja Matevža Luzarja, ki je strokovno žirijo prepričal v več kategorijah. Festival je bil sicer izjemno uspešen tudi za organizatorje, saj ga je v slabem tednu dni obiskalo več kot 6.500 obiskovalcev.

Nov rekord v preživetju radioaktivnega sevanja. Kaj pa življenje na Marsu?
30. 10. 2022 08.10
Ali lahko mikroorganizmi preživijo resnično astronomsko izpostavitev radioaktivnemu sevanju? V raziskavi, ki je odgovarjala na to vprašanje, so sodelovali tudi trije slovenski znanstveniki: raziskovalca na ljubljanski biotehniški fakulteti Nina Gunde-Cimerman in Cene Gostinčar ter Tine Grebenc, znanstveni svetnik Gozdarskega inštituta Slovenije. Ugotovitve pa – v posebnih ekstremnih pogojih (ki so značilni tudi za Mars) lahko bakterija Deinococcus radiodurans preživi dozo sevanja, ki je kar 28.000-krat višja od smrtonosne doze za človeka.

V Mars trčil meteorit in 'pred očmi' Nase ustvaril enega večjih kraterjev
28. 10. 2022 07.07
"To je vznemirljiv trenutek v geološki zgodovini in mi smo mu bili priča," je dejala Ingrid Daubar z Univerze Brown, ki vodi skupino, ki Mars raziskuje s sondo InSight. Vesoljska sonda je namreč na Marsu odkrila največji krater v našem Osončju, ki so mu bili lahko znanstveniki priča ob nastanku. Na rdečem planetu so izkopali okoli 150 metrov široko in 21 metrov globoko udarno jamo, ki je nastala po padcu meteorita.

Zwitter: Sončevi mrki več ne predstavljajo znanstvenega izziva
25. 10. 2022 06.26
Ne gre za to, kaj natanko bomo videli, ampak gre predvsem za užitek ob samem gledanju, je ob delnem Sončevem mrku, ki smo ga lahko opazovali tudi iz Slovenije, povedal profesor Tomaž Zwitter z ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko. Kot je dejal, Sončevi mrki danes nekega znanstvenega izziva sicer ne predstavljajo več.

V Sibiriji strmoglavil ruski lovec. Šojgu svari pred domnevno 'umazano bombo'
23. 10. 2022 07.47
"Rusija je sprožila nov obsežen napad na ukrajinsko energetsko infrastrukturo," je v nočnem videonagovoru sporočil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Napadi, ki so po njegovih besedah prizadeli več regij, so povzročili izpad elektrike za skoraj 1,5 milijona gospodinjstev. Izgube pa tudi na ruski strani. V sibirskem mestu Irkutsk je strmoglavilo rusko vojaško letalo. Ruski obrambni minister Sergej Šojgu se je po telefonu pogovarjal s turškim in francoskim kolegom. Obema sogovornikoma je izrazil skrb, da bi Ukrajina lahko uporabila t. i. "umazano bombo". Oglasil pa se je tudi nekdanji ruski diplomat Boris Bondarev, ki je zaradi vojne v Ukrajini zapustil misijo v Ženevi. Dejal je, da ima ruski predsednik Vladimir Putin "srečo, ne pa tudi pameti" ter da se njegova sreča izteka.

Najsvetlejši blisk, ki so ga astronomi do zdaj videli
15. 10. 2022 16.19
Astronomi so opazili najsvetlejši blisk, ki so ga do zdaj videli. Blisk je nastopil zaradi dogodka, ki se je sicer zgodil 2,4 milijarde svetlobnih let od Zemlje in ga je verjetno sprožil nastanek črne luknje. Izbruh žarkov gama – najintenzivnejšo obliko elektromagnetnega sevanja – so orbitalni teleskopi prvič zaznali 9. oktobra, njegov sij pa znanstveniki po vsem svetu še vedno opazujejo.

Prvi turist v vesolju pri 82 letih še na pot okoli Lune
15. 10. 2022 13.36
82-letni ameriški milijarder Dennis Tito bi rad podoživel izkušnjo izpred 21 let, ko je prvič odpotoval na Mednarodno vesoljsko postajo. Tokrat se bo odpravil proti Luni skupaj z ženo in desetimi ostalimi potniki, in sicer v plovilu Starship, s katerim želijo v prihodnjih letih prvič po programu Apollo na Luno poleteti tudi astronavti Nase. Cena potovanja ostaja neznanka, v pogodbi pa je določeno, da bodo potovanje izvedli v roku petih let. Takrat bi bil Tito star že 87 let.

NASA napovedala četrti poskus izstrelitve Artemisa 1
12. 10. 2022 20.48
Po tem, ko je NASA morala zaradi tehničnih težav in vremenskih razmer že trikrat prestaviti izstrelitev rakete Artemis 1, so iz agencije sporočili, da je novi datum izstrelitve 14. november. Prva misija rakete je testna, naslednje odprave z raketo SLS pa naj bi po 50 letih na Lunino površje ponesle tudi ljudi.

Elon Musk zanika govorice, da naj bi govoril s Putinom
12. 10. 2022 15.21
Elon Musk je zanikal govorice o tem, da je govoril z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, preden je na Twitterju objavil svoje predloge glede konca ruske invazije. Prejšnji teden je izvršni direktor Tesle pozval svojih 107,7 milijona sledilcev, naj glasujejo o načinih za rešitev ukrajinske vojne. Predlogi so vključevali predlog za izvedbo volitev v delih Ukrajine, ki jih zaseda Rusija in kjer je pretežno rusko prebivalstvo. Moskva je njegove komentarje pozdravila. Musk je tudi predlagal, da bi moral Zahod "formalno" priznati Krim, ki si ga je Moskva priključila leta 2014.

Nasa spremenila orbito asteroida: 'Smo resni branilci planeta'
11. 10. 2022 21.17
Nasa sporoča: nedavni trk vesoljskega plovila v manjši asteroid je vplival na njegovo orbito okoli sosednjega asteroida. Pri merjenju Dimorphosove poti so si Nasini znanstveniki pomagali z naprednimi teleskopi, uspešnost misije pa pomeni, da bi se človeštvo, če bi bil proti Zemlji namenjen nevaren asteroid, trka lahko ubranilo.

Bo Tom Cruise prvi igralec, ki bo posnel film v vesolju?
10. 10. 2022 11.58
Tom Cruise je oboževalce nedavno navdušil v nadaljevanju filma Top Gun. Kljub svojim letom igralec še vedno sam posname večino kaskaderskih prizorov, zdaj pa naj bi postal tudi prvi igralec, ki bo posnel film v vesolju. Cruise naj bi v novem filmu, ki ga bo režiral Doug Liman, z raketo poletel do Mednarodne vesoljske postaje in tam posnel nekaj prizorov.

V vesolje poletela prva ameriška staroselka
06. 10. 2022 08.26
Polkovnica pri marincih Nicole Mann je ena izmed štirih astronavtov, ki so s Floride poleteli proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS). S tem pa je postala prva ameriška staroselka, ki je poletela v vesolje. "Imajo možnosti," je dejala. Preostali člani posadke, ki je poletela v vesolje, so še en Američan John Cassada, Japonec Koichi Wakta in ruska kozmonavtka Anna Kikina.

Ali se bo kripto trg spet prebudil in ali bodo cene ponovne letele v nebo?
03. 10. 2022 00.15
Cene večjih kripto projektov so padle za 70 do celo 90 %. Kaj nas čaka na kripto trgu v prihodnje in od katerega presenetljivega faktorja je odvisna njegova prihodnost?

Za novo odkritje teleskopa James Webb zaslužna tudi slovenska raziskovalka
30. 09. 2022 15.55
Mednarodni raziskovalni skupini je z vesoljskim teleskopom James Webb uspelo odkriti najbolj oddaljene kroglaste zvezdne kopice doslej. A za to novo odkritje je zaslužna tudi Slovenka, astrofizičarka Maruša Bradač. "To je dokaz, da relativna majhnost slovenske raziskovalne skupnosti ni ovira za sodelovanje pri velikih znanstvenih odkritjih," je ob tem dejal državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Matjaž Krajnc.

Na Webbovi prvi sliki odkrili kopice, ki segajo v čas nastanka vesolja
29. 09. 2022 14.26
Nasin teleskop Webb je na prvi javno objavljeni fotografiji v svoj objektiv ujel najstarejše zvezdne kopice, ki smo jih kadar koli videli, so ugotovili z znanstveno analizo posnetka. Kopica galaksij na fotografiji je prikazana, kot je bila videti pred 4,6 milijarde let.

Odzivi na trk: 'To je za T-Rexa'
27. 09. 2022 11.02
Prvo namerno trčenje človeško izdelanega plovila v 160-metrsko vesoljsko skalo so Nasini znanstveniki in drugi astronomi ter vesoljski navdušenci lahko spremljali v živo. O fotografijah, ki jih je ujel v svoj objektiv, so se nekateri celo pošalili. "Za T-Rexa," je na Twitterju ob eni zapisal planetarni evangelist in profesor Paul Byrne.

Trčenje uspelo: Nasa zadela nenevaren asteroid
27. 09. 2022 07.17
Nasino 300 milijonov evrov vredno plovilo Dart je v prvih minutah torkovega dne trčilo v manjši asteroid Dimphos. S prvim poskusom načrtovanega trčenja vesoljskega plovila v nebesno telo bo agencija preverjala, ali bi se lahko na tak način ubranili pred Zemlji nevarnimi asteroidi. Pot 19-metrskega Darta proti 160-metrskemu Dimphosu so Nasini strokovnjaki prek kamere spremljali v živo.

Bomo namesto na Mars šli na Venero?
26. 09. 2022 13.49
Venera, drugi planet po oddaljenosti od Sonca, s tako vročim površjem, da lahko stali svinec. Prepredena z žveplovo kislino in gosto atmosfero. In kljub nevabljivim razmeram naša naslednja tarča planetarnega raziskovanja?

#OkvirPomoči vabi, da razmišljate izven okvirjev
24. 09. 2022 00.15
Po dveh nadvse uspešnih projektih v času pandemije se projekt NLB Skupine #OkvirPomoči začenja tretjič. Tokrat ponuja priložnost podjetjem, ki prednost dajejo trajnostnim idejam.