vlada

Marjan Podobnik slovesno odprl sejem Moda-fashion
11. 02. 1998 13.41
Podpredsednik slovenske vlade Marjan Podobnik je danes slovesno odprl 45. sejem mode Moda-fashion, ki bo v organizaciji Ljubljanskega sejma do sobote potekal na Gospodarskem razstavišču. Na 4.000 kvadratnih metrih na sejmu razstavlja 194 podjetij, od katerih jih 70 prihaja iz tujine.

Nemčija pri vojaškem posegu v Zalivu ne bo udeležena
11. 02. 1998 13.33
Pri morebitnem vojaškem napadu na Irak Nemčija ne bo udeležena - bodisi finančno, vojaško ali materialno. To je pred poslansko skupino nemških liberalcev v Bundestagu izjavil nemški zunanji minister Klaus Kinkel, je danes za novinarje v Bonnu povedal vodja omenjene skupine Hermann Otto Solms.

Dodik zagotovil vrnitev 70.000 beguncev
10. 02. 1998 19.02
Premier Republike srbske Milorad Dodik, ki se danes na Dunaju udeležuje zasedanja posebne arbitražne komisije za Brčko, je mednarodni skupnosti držav zagotovil, da se bo na območje Republike srbske lahko vrnilo 70.000 beguncev.

Po mnenju ministra Bergauerja dve možnosti glede zakona o bencinskem tolarju
10. 02. 1998 17.25
Predlog rebalansa nacionalnega programa izgradnje avtocest, ki ga je vlada nedavno poslala v parlamentarno obravnavo, spremlja tudi nov zakon o bencinskem tolarju. Vendar pa je v postopku obravnave tudi predlog zakona o bencinskem tolarju, ki sta ga že leta 1994 vložila poslanca Branko Janc (LDS) in Rafael Kužnik (SNS), ter trenutno čaka na drugo obravnavo. Kot je na predstavitvi brošure "Prometna politika za vsakogar" dejal minister za promet in zveze Anton Bergauer, sta dve možnosti: umik predloga zakona dveh poslancev ali pa njun predlog dopolniti z vladnim.

Jack Kemp kritizira napade vlade na Microsoft
10. 02. 1998 15.24
Sodirektor podjetja Empower America Jack Kemp je v posebni izjavi kritiziral ameriško zvezno vlado zaradi neupravičenih napadov na Microsoft. Kot pravi v izjavi Kemp, je zvezna vlada agresivno posegla v Microsoftovo poslovanje in želi v imenu ohranitve tržne konkurence obvladovati razvijalce programske opreme. Temu se pridružujejo tudi usklajeni napadi državnih tožilcev, kot da bi Microsoft želel škodovati Američanom. Težko si je predstavljati bolj zmotno, zavajajoče in potencialno škodljivo uporabo vladne moči pod krinko protimonopolizma, pravi Kemp, in poziva vlado, naj se ne vmešava v razmere na trgu in po svoji presoji določa zmagovalce in poražence. Če določeni gospodarski sektor uspeva in konkurence ne manjka, kakor je v industriji programske opreme, potem je poseganje vlade na trg nepotrebno in neustrezno, meni Kemp ter opozarja na zniževanje cen in vse večjo izbiro za kupce, kar je prav nasprotno od tistega, kar bi se godilo v monopolističnem okolju.

Ali je Nemčija v iraški krizi zavzela katastrofalno stališče?
10. 02. 1998 14.01
Irak je izrazil kritiko na ponudbo nemškega kanclerja Helmuta Kohla, da lahko Združene države za morebiten napad na Irak uporabljajo nemška zračna oporišča. Namestnik iraškega zunanjega ministra Riad el Kasi je sinoči dejal, da nemška vlada v iraški krizi s tem zavzema "katastrofalno stališče", Kohlova izjava pa je "enostranski politični ukrep, ki ni v interesu mednarodne skupnosti".

O uporabi Natovih oporišč na italijanskem ozemlju za napad na Irak bo odločila vlada
10. 02. 1998 13.59
Italijanski zunanji minister Lamberto Dini je v ponedeljek v Rimu pred pogovorom z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom izjavil, da morebitna uporaba oporišč zveze NATO v Italiji za napad proti Iraku ni urgentno vprašanje. Tovrstno odločitev bi morala po njegovih besedah sprejeti vlada. Italijanski premier Romano Prodi še ni natančno opredelil, kakšno bi bilo stališče njegove vlade v primeru ameriškega napada na Irak.

Nemška vlada vztraja pri datumu uvedbe evra
09. 02. 1998 18.50
Nemška vlada kljub resnemu opozorilu 155 profesorjev ekonomije brezpogojno vztraja pri 1. januarju 1999 kot datumu uvedbe evropske denarne unije.

Kanada bo podprla ameriški napad na Irak
09. 02. 1998 12.43
Kanadska vlada podpira ameriške priprave na zračne napade na Irak in razmišlja o sodelovanju Kanade v omenjeni operaciji, je danes na mednarodni konferenci o varnosti v Muenchnu izjavil kanadski obrambni minister Arthur C. Eggleton.

Tudi Avstralija za diplomatsko reševanje iraške krize
09. 02. 1998 09.36
Avstralski premier John Howard je danes izjavil, da bo povečal diplomatske napore za mirno rešitev iraške krize, s čemer bi se izognili vojaškemu reševanju spora. Howard je na tiskovni konferenci povedal, da se je o Iraku pogovarjal s kanadskim premierom Jeanom Chretienom in da bo v torek avstralska vlada razpravljala o stališču Canberre, če bi bilo vojaško posredovanje v Iraku neizgibno.

Nizozemska: Homoseksualnim zakoncem bo dovoljeno posvojiti otroka
08. 02. 1998 10.28
Nizozemska vlada se je konec tedna odločila, da bo homoseksualnim parom dovolila posvojitev otrok. Poleg tega bo otrok, rojen v homoseksualni zakonski zvezi - te so na Nizozemskem uradno dovoljene od začetka leta - avtomatično pripadel zakoncema. Vlada bo v začetnem obdobju bdela nad delovanjem nove zakonodaje v zvezi s homoseksualnimi zakonskimi zvezami. Prvo bilanco o teh zvezah bo podala čez tri leta.

Predsednik Svetovne banke zadovoljen s potekom gospodarskih reform v Južni Koreji
08. 02. 1998 09.39
Predsednik Svetovne banke James Wolfensohn je ob svojem obisku v Južni Koreji izrazil zadovoljstvo nad potekom reform v tej azijski državi. Posebej je pohvalil sporazum, sklenjen med sindikati, podjetji in vlado, ki podjetjem dovoljuje odpuščanje delavcev. Po njegovem mnenju mora vlada vztrajati pri politiki visokih obrestnih mer, s katero bo dosegla stabilizacijo deviznih trgov. V Južni Koreji je trenutno brez zaposlitve milijon ljudi, njen zunanji dolg pa znaša 153 milijard ameriških dolarjev.

Rim: Na seji vlade tudi o odnosih s Slovenijo
07. 02. 1998 10.49
Italijanska vlada je v sporočilu za javnost po petkovi seji med drugim zapisala, da je zunanji minister Lamberto Dini v poročilu o mednarodni politiki posebno pozornost namenil novi fazi v odnosih med Slovenijo in Italijo, o kateri priča tudi njegov obisk v Ljubljani 3. in 4. februarja. V sporočilu za javnost, ki ga je objavila italijanska agencija Ansa, še piše, da je Dini posebej poudaril kakovostni skok, ki je bil v zadnjih letih dosežen v odnosih z Ljubljano, in novo ozračje med državama. Ta dejstva po Dinijevi oceni omogočajo nov zagon v dvostranskih odnosih in reševanje vprašanj, ki so še odprta.

Slovaki še vedno brez novega predsednika
06. 02. 1998 13.58
Slovaški parlament tudi v drugem krogu volitev za predsednika države danes ni izvolil naslednika dosedanjega predsednika Michala Kovača, ki se mu mandat izteče 2. marca letos.

Iraška vlada zavrnila predlog za povečanje izvoza nafte
06. 02. 1998 10.19
Iraška vlada je zavrnila predlog generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana, ki bi Iraku dovolil povečati izvoz nafte na vrednost 5,2 milijarde dolarjev na polletje namesto zdajšnjih dveh milijard. Iraški zunanji minister Mohamed Said al-Šahaf v pismu generalnemu sekretarju ZN odgovarja, da bi velik del teh sredstev služil kritju stroškov ZN. Povečanje prihodkov od prodaje nafte mora po al-Šahafovih besedah služiti izključno humanitarnim potrebam Iraka brez dodatnih administrativnih stroškov ZN. Vodja inšpektorjev ZN za nadzor razoroževnaja Iraka Richard Butler pa je Varnostnemu svetu v četrtek pojasnil svoje izjave, češ da je Bagdad sposoben uničiti Tel Aviv. Avstralski diplomat je zanikal, da bi izrekel to, kar je poročal tisk. Pojasnilo je zahteval ruski veleposlanik Sergej Lavrov.

Na Madžarskem končujejo privatizacijo
06. 02. 1998 08.56
Načrt, ki predvideva, da bodo po koncu procesa privatizacije na Madžarskem nekatera gozdna, živilska, transportna in industrijska podjetja ostala v lasti države, bo v maju obravnavala madžarska vlada. Omenjena podjetja naj bi bila v prihodnje organizirana v holdinge, ki bodo v pristojnosti madžarskega ministrstva za finance. Število podjetij v državni lasti se je v osmih letih privatizacijskega procesa s 1900 podjetij znižalo na 200 podjetij.

Južna Koreja pričakuje deset odstotkov višje dolgove
06. 02. 1998 08.56
Vlada Južne Koreje v letu 1998 pričakuje, da se bo obseg dolgov do tujih upnikov povečal za približno deset odstotkov. Obveznosti do tujine se bodo do konca leta predvidoma povzpele na 170 milijard ameriških dolarjev, medtem ko so konec leta 1997 znašale 154,4 milijarde dolarjev, so v Seulu sporočili z ministrstva za finance.

Jelcin zagotovil boljše pogoje za tuje vlagatelje
06. 02. 1998 08.55
Ruski predsednik Boris Jelcin je izboljšal pogoje za naložbe tujcev v Rusiji. Podjetja, katerih naložbe presegajo 250 milijonov ameriških dolarjev, bodo lahko v bodoče na ruskem ozemlju vzpostavila območja v obliki prostocarinskih con. Odlok, ki ga je podpisal ruski predsednik, pa med pogoji navaja, da morajo investitorji v petih letih povečati delež ruskih sestavnih delov v svoji proizvodnji na najmanj 50 odstotkov. Ruska vlada pričakuje, da bo odlok tujce spodbudil k naložbam v Rusiji, je še poročala tiskovna agencija Interfax.

Vlada o vračanju gozdov Cerkvi
05. 02. 1998 16.19
Slovenska vlada je na današnji seji dopolnila svoj prvotni predlog sporazumne poravnave v zvezi z vračili gozdov Rimskokatoliški cerkvi (RKC), podržavljenih 17. septembra 1947 z odločbo 983/4 takratne Okrajne komisije za agrarno reformo Ljubljana. Ker so pogajanja na predlog Cerkve tajna, namestnik generalnega sekretarja vlade Andrej Pagon na novinarski konferenci po vladni seji ni hotel predstaviti dopolnjenega predloga, povedal pa je, da ga bodo RKC pisno posredovali jutri.

Težave v slovenskem elektrogospodarstvu
04. 02. 1998 17.14
Predstavniki vodilnih podjetij energetskega gospodarstva Slovenije so na današnjem sestanku s predsednikom Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Jožkom Čukom opozorili, da je elektroenergetski sistem Slovenije v zelo resnih težavah. Pri tem so spomnili na velike zamude pri sprejemanju zakonodaje in strateških dokumentov s področja energetike ter na izgube v elektroenergetskem sistemu. Odločitve s področja investicij v infarstrukturo kasnijo, privatizacija pa je še vedno na ničelni točki. Za celotno slovensko gospodarstvo bo usodno, če vlada ne bo v najkrajšem času sprejela nacionalnega energetskega programa in konkretnih ukrepov za sanacijo elektrogospodarstva, so opozorili predstavniki energetskega gospodarstva.

Zmanjšanje subvencij za dijaške in študentske mesečne vozovnice
04. 02. 1998 16.43
Vlada je znižala subvencije mesečnih vozovnic za dijake in študente z dosedanjih 20 na sedemnajst odstotkov, glede na polno ceno mesečne vozovnice, so sporočili z ministrstva za šolstvo in šport. Sklep o spremembi višine subvencioniranja mesečnih vozovnic za prevoze dijakov in študentov, ki se šolajo izven kraja bivanja, je slovenska vlada sprejela decembra lani, velja pa od 1. februarja letos.

20 mrtvih v nesreči v bližini Trenta
04. 02. 1998 09.54
Huda nesreča na žičnici, ki se je v torek pripetila blizu italijanskega mesta Trento, je zahtevala življenja sedmih Nemcev, petih Belgijcev, treh Italijanov, dveh Poljakov, dveh Avstrijcev ter Nizozemca, je davi sporočil tiskovni predstavnik turističnega urada v smučarskem središču Cavalese, kjer se je zgodila nesreča.

Velika Britanija si želi sodelovati s Črno goro
03. 02. 1998 09.30
Državni sekretar v britanskem zunanjem ministrstvu Tony Loyd je v ponedeljek po pogovorih s črnogorskim predsednikom Milom Djukanovićem pozdravil procese demokratizacije v Črni gori in menil, da bi to lahko spodbudilo podobne procese tudi v ZRJ. Britanski diplomat je še dodal, da si njegova vlada želi sodelovanja s Črno goro, prav tako pa ji namerava dodeliti pomoč za prestrukturiranje gospodarstva.

Britanska vlada o oprostitvi zadnje ženske, obsojene čarovništva
02. 02. 1998 08.34
Britanska vlada se odloča, ali bo posthumno oprostila zadnjo žensko, ki so jo v Veliki Britaniji zaprli zaradi čarovništva. Helen Duncan je bila leta 1944 v skladu z zakonom o čarovništvu iz leta 1735 obsojena zaradi klicanja duhov umrlih. Po ugotovitvah sodišča je Duncanova priklicala duha mornarja, umorjenega na ladji HSM Barham, ki so jo med drugo svetovno vojno potopili Nemci, dogodek pa je bil takrat vojaška skrivnost.

Jutri bo zasedala skupščina Republike srbske
30. 01. 1998 13.58
V Banja Luki bo jutri potekalo 3. zasedanje Narodne skupščine Republike srbske (RS), na kateri bodo svečano zaobljubili novi ministri. Na dvodnevnem zasedanju bodo razpravljali tudi o spremembi zakona o vladi, s katerim predlagajo, da bi bil sedež vlade RS v Banja Luki.

Reprogramirani dolgovi južnokorejskih bank
30. 01. 1998 08.31
Vlada Južne Koreje se je z bankami upnicami dogovorila o reprogramiranju dolgov v višini 24 milijard dolarjev. Po besedah korejskega finančnega ministra Lin Chang Yuela bodo obresti reprogramiranih dolgov za posojila z enoletnim vračilnim rokom znašale LIBOR + 2,25 odstotka, za dolgove z dvoletno zapadlostjo LIBOR + 2,5 odstotka, za triletne dolgove pa LIBOR + 2,75 odstotka. Banke upnice so za vsa dolgoročna posojila pridobile tudi državno jamstvo. Južnokorejski notranji in zunanji dolgovi so ob koncu preteklega leta znašali 153 milijard ameriških dolarjev, do marca pa naj bi poravnali 24 milijard dolarjev dolgov.

Sanacija lendavske Nafte je odvisna od obeh lastnikov
29. 01. 1998 17.35
Minister za gospodarske dejavnosti Metod Dragonja se je v izjavi za javnost o obratovanju in izgubah rafinerije Nafta Lendava odzval na zadnje informacije lendavske Nafte in Petrola. Dejal je, da naj se Petrol odloči, ali bo ostal trgovec z naftnimi derivati ali pa bo vlagal tudi v proizvodnjo lendavske rafinerije. Usoda Nafte Lendava je v največji meri v rokah Petrola, ki je 55-odstotni lastnik Nafte. Lanska izguba Nafte Lendava je ocenjena na 800 milijonov tolarjev. Država kot 45-odstotna lastnica Nafte Lendava si prizadeva za oblikovanje celovitega koncepta reševanja lendavske rafinerije, ki bo v skladu z investicijsko študijo. Vlada je pripravljena zagotoviti aktivno udeležbo pri sanaciji Nafte, to pa mora zagotoviti tudi Petrol.

Vlada sprejela vrsto dokumentov s področja cest in telekomunikacij
29. 01. 1998 16.47
Vlada je sprejela rebalans nacionalnega programa izgradnje avtocest v RS, po katerem skupna investicijska vrednost 518,6 kilometra avtocestnih odsekov, ki morajo biti zgrajeni do leta 2004, znaša nekaj prek štiri milijarde ameriških dolarjev. Da bi zagotovili zadostna sredstva, je vlada danes sprejela tudi predlog spremembe zakona o t.i. bencinskem tolarju, s katerim se delež sredstev iz prodaje naftnih derivatov, namenjenih za gradnjo avtocest, s sedanjih 16 odstotkov povečuje na 20 odstotkov.

V Sloveniji je 70 000 ljudi brez državljanstva
27. 01. 1998 17.28
Helsinški monitor Slovenije (HMS) ugotavlja, da je problem državljanstva v Sloveniji večji, kot zatrjuje notranje ministrstvo, saj je po njihovih ocenah v Sloveniji brez državljanstva približno 70.000 ljudi, je novinarjem zatrdila predsednica HMS Neva Miklavčič Predan. Vlada bi morala te primere takoj rešiti, še posebej 7.000 do 10.000 najnujnejših. HMS je do tako visoke številke prišel po pregledu poročila komisariata ZN za begunce in podatkov statističnega urada. Miklavčičeva je predstavila podatke iz poročila komisariata, v katerem je razvidno, da je bilo leta 1991 med dvema milijonoma prebivalcev Slovenije blizu 240.000 prebivalcev, ki niso bili Slovenci, 170.000 od 174.000, ki so za državljanstvo zaprosili, pa so ga tudi dobili.

Havel svari pred dolgotrajno krizo
23. 01. 1998 15.20
Češki predsednik Vaclav Havel je danes opozoril, da politična kriza na Češkem lahko traja več mesecev, če parlament ne bo izglasoval zaupnice novi vladi Josefa Tosovskega.