vlada

Nova višina cestnine na cestninski postaji Dane

28. 11. 1997 17.54

Od jutri bo znašala cestnina za uporabo avtocestnega odseka Divača-Fernetiči za prvi cestninski razred 70 tolarjev, za drugi cestninski razred 110 tolarjev, za tretji cestninski razred 220 tolarjev, in za četrti cestninski razred 430 tolarjev. Višina cestnine na vseh ostalih cestninskih postajah ostane nespremenjena.

Janša o volitvah

28. 11. 1997 13.56

Ljubljana, 28. novembra (STA) - Predsednik SDS Janez Janša je poleg strankinega stališča do pisnega mnenja predsednika republike Milana Kučana o lustracijskem zakonu na novinarski konferenci predstavil tudi oceno minulih volitev v državni svet ter pri tem poudaril, da je ob posrednih volitvah 22 predstavnikov lokalnih interesov SLS omogočila, da zastopstvo državnega sveta v tem delu ne odraža enake politične slike, kot je nastala po lokalnih volitvah v DS leta 1994.

FIDES zavrača varčevalne ukrepe

28. 11. 1997 10.33

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije FIDES je v izjavi za javnost zapisal, da zavrača vse predstavljene ukrepe nacionalnega varčevalnega paketa, povezane z zaposlenimi v javnih službah.

OVSE obsodila prepoved izhajanja beloruskega časnika Svoboda

28. 11. 1997 10.03

Države članice Evropske unije, Združene države in Poljska so na konferenci Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), posvečeni človekovim pravicam, v četrtek v Varšavi obsodile prepoved izhajanja beloruskega časnika Svoboda, sicer blizu opoziciji. Ameriška delegacija je izjavila, da je ta ukrep <i>nov izrazit primer, ki kaže na to, da beloruska vlada ne spoštuje temeljnih načel organizacije OVSE</i>. Vrhovno sodišče Belorusije je namreč prepovedalo izhajanje Svobode z naklado 50.000 primerkov trikrat na teden in mu očitalo, da je <i>pozival k rušenju ustavnega reda</i>. Konferenca organizacije OVSE je potekala od 12. do 27. novembra v Varšavi, na njej je bilo več kot 400 udeležencev, članov vladnih in nevladnih organizacij iz 55 držav.

Svet RTV je sprejel sklep o 12-odstotnem povišanju naročnine

27. 11. 1997 16.48

Svet RTV Slovenija je na današnji 37. redni seji zahteval, da se vlada jasno opredeli do nekaterih bistvenih statusnih vprašanj, od katerih sta odvisna nadaljnje normalno delovanje in poslovanje RTV Slovenija. Ugotovili so, da je imel zavod do oktobra 545 milijonov tolarjev primanjkljaja, kar je 200 milijonov več, kot je bilo načrtovano. Svet RTV je sprejel tudi predlog za povišanje naročnine za 12 odstotkov od februarja dalje.

Vlada o problematiki plač in zaposlovanja v državni upravi

27. 11. 1997 15.33

Slovenska vlada je na današnji seji obravnavala poročilo o pripravi informacije o izvajanju zakona o zavodih. Poudarek je bil na vprašanju, kako je v tem zakonu in tudi v področnih zakonih urejeno vprašanje pooblastil ustanovitelja oz. pristojnih ministrov, govorili pa so tudi o tem, kako se ta pooblastila izvajajo ter kakšen je trend zaposlovanja v javnih zavodih. Vlada je sklenila, da morajo vsa ministrstva do prihodnje seje odgovoriti na vprašalnik o zaposlovanju v teh zavodih. Če katero od ministrstev tudi do prihodnjega tedna ne bo posredovalo podatkov, bo odgovornost nosil minister.

Francoska vlada odobrila proizvodnjo genetsko spremenjene koruze

27. 11. 1997 12.34

Francoska vlada je sklenila odobriti proizvodnjo genetsko spremenjene koruze, ki so jo vzgojili v švicarskem podjetju Novartis.

Albrightova Arafatu o pogovoru z Netanjahujem

27. 11. 1997 11.42

Voditeljica ameriške diplomacije Madeleine Albright je predsednika palestinskih avtonomnih oblasti Jaserja Arafata seznanila z vsebino zadnjega pogovora z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem, so danes sporočili uradni palestinski viri.

Ford bo v Mehiki vložil milijardo dolarjev

27. 11. 1997 09.00

Ameriški proizvajalec avtomobilov Ford namerava do leta 2000 v Mehiki vložiti milijardo ameriških dolarjev. S tem denarjem naj bi financirali predvsem gradnjo nove tovarne motorjev v zvezni državi Chihuahua. Ford namerava v njej po letu 2000 izdelati na leto 400.000 motorjev za avtomobile nižjega in srednjega razreda ter za lahke tovornjake znamke Ford. V tovarni bo našlo zaposlitev tisoč delavcev.

Nadaljevanje izredne seje DZ

26. 11. 1997 16.32

Državni zbor je v popoldanskem nadaljevanju 16. izredne seje obravnaval amandmaje k dopolnjenem predlogu proračuna za letošnje leto. DZ je danes obdelal 50 od več kot tristo vloženih amandmajev, oziroma potrdil je vse amandmaje, ki jih je predlagala vlada, ostale pa zavrnil. Tako je proračunska postavka ministrstva za gospodarsko dejavnost s danes sprejetim vladnim amandmajem višja za 850 milijonov tolarjev in znaša 12,2 milijarde tolarjev. Pri ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj pa so poslanci s sprejetjem vladnega amandmaja zmanjšali za 150 milijonov tolarjev sredstva namenjena za dokapitalizacijo Slovenske izvozne družbe.

Poljska vlada o spremembi osnutka proračunskega zakona

26. 11. 1997 15.25

Skoraj štiri tedne po zamenjavi oblasti je nova poljska vlada sklenila, da bo spremenila osnutek proračunskega zakona za leto 1998. Vlada se je v noči na sredo sporazumela o osnutku, ki v prihodnjem letu predvideva proračunski primanjkljaj v višini 7,7 milijarde zlotov oz. 1,5 odstotka BDP. Ministri poljske vlade so se strinjali o paketu ukrepov, s katerim naj bi v proračun dotekali dodatni prihodki v višini 2,3 milijarde zlotov.

Japonska bo zaščitila upnike in vlagatelje

26. 11. 1997 00.00

Danes v državnem zboru

25. 11. 1997 16.38

DZ odloča o dopolnjenem predlogu proračuna za letošnje leto, ki je glede na prvotno predlagano državno blagajno na odhodkovni strani večji za pet milijard tolarjev. DZ zdaj glasuje o posameznih amandmajih k predlogu proračuna. V dopolnjenem predlogu proračuna vlada predlaga skupne odhodke proračuna &#39;97 v višini 743 milijard SIT, tako da je predviden proračunski primanjkljaj v višini 33 milijard tolarjev, kar predstavlja skoraj 1,2 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). Proračunski prihodki pa so predvideni v višini 710 milijard tolarjev.

Komisija ZN ovirana pri delu v Iraku

25. 11. 1997 09.58

Varnostni svet Združenih narodov bo danes nadaljeval včeraj prekinjeno posvetovanje o iraški krizi. Ameriška stran ostro kritizira Irak, češ da njegova vlada namenoma ne dovoljuje pristopa k posameznim krajem kjer naj bi bilo skrito prepovedano orožje. Varnostni svet ZN ni sprejel še nobene odločitve o tem, ali naj vodja misije za Irak Richard Butler potuje v Bagdad na pogovore s tamkajšnjim vodstvom o odpravi ovir za popolno svobodo gibanja inšpekcij ZN. Diplomatski viri v New Yorku pa so medtem povedali, da bo Butler odpotoval v Bagdad ob koncu tedna.

Vlada o predlogu proračuna 1998

25. 11. 1997 08.34

Predsednik vlade <b>Janez Drnovšek</b> je na včerajšnji popoldanski seji vlade, namenjeni izključno obravnavi predloga proračuna za prihodnje leto, v uvodnih besedah poudaril, da je predlog proračuna 1998 narejen na osnovi okvirov, ki jih ponujajo varčevalni ukrepi, s ciljem da bi bil proračunski primanjkljaj 0,5 odstotka bruto domačega proizvoda. To pa je tudi cilj, ki ga v celoti podpirajo vse tri koalicijske stranke.

Hudi padci tečajev na azijskih borzah

25. 11. 1997 00.00

Tečaji vrednostnih papirjev na borzi v <b>Tokiju</b> so po razglasitvi stečaja četrte največje japonske borznoposredniške hiše Yamaichi Securities danes množično padali, še naprej pa so se cenile tudi delnice v <b>Seulu</b>. Hude padce tečajev so zabeležile tudi borze v <b>Hongkongu</b> in jugovzhodni Aziji, a so bili padci manj dramatični kot v Seulu ali Tokiju.

Mlada fronta danes: Praga bi se morala pogajati s sudetskimi Nemci

24. 11. 1997 00.00

Češki dnevnik Mlada fronta dnes se v ponedeljkovi izdaji odziva na najnovejše pozive bavarskih politikov k neposrednemu dialogu med češko vlado in sudetskimi Nemci.

Deželna vlada namenila pomoč Volkswagnu za ohranitev delovnih mest

21. 11. 1997 10.13

Evropska komisija je odobrila dodelitev pomoči v višini 98 milijonov mark tovarni družbe Volkswagen v Kasslu, ki jim jo bo podelila tamkajšnja deželna vlada. Teh 98 milijonov mark je del večjega naložbenega projekta, s pomočjo katerega bo tovarna odprla novo produkcijsko linijo in rešila ogrožena delovna mesta. Brez investicije bi tovarna morala odpustiti približno 1700 od skupno 5900 zaposlenih.

Rusija obsoja, Francija opozarja

18. 11. 1997 00.00

Rusija je po včerajšnjem napadu v Luksorju obsodila terorizem v vseh njegovih pojavnih oblikah. Tiskovni predstavnik ruskega zunanjega ministrstva Valerij Nesteruškin je dejal, da je Rusija ogorčena nad napadom muslimanskih skrajnežev na turiste. Moskva od Egipta pričakuje, da bo sprejel vse potrebne ukrepe, s katerimi bo preprečil ponavljanje podobnih tragedij. Francoska vlada pa je vse svoje državljane, obiskovalce Egipta, pozvala k največji previdnosti. Francosko zunanje ministrstvo je sinoči sporočilo, da je v stalnem stiku z egiptovskimi oblastmi. Zveza francoskih turističnih agencij je priporočila zaustavitev potovanj v Egipt. Obenem so stekle priprave za povratek Francozov, ki se želijo predčasno vrniti s potovanja po Egiptu.

V četrtek vlada o dodelitvi koncesije za opravljanje storitev mobilne telefonije

18. 11. 1997 00.00

Vsebino javnega razpisa za dodelitev koncesije za opravljanje storitev mobilne telefonije GSM bo na četrtkovi seji obravnavala vlada. Razpis bo predvidoma objavljen v Uradnem listu v petek, 22. Novembra. Zavrnil je očitke, ki jih je v zvezi z neenakopravnim položajem interesentov za koncesijo na račun države in nosilcev javnih pooblastil včeraj izreklo vodstvo Digitela, enega od interesentov za koncesijo za opravljanje storitev mobilne telefonije GSM, in poudaril, da je ministrstvo za promet in zveze ravnalo popolnoma korektno in v skladu z veljavno zakonodajo.

Al-Džihad grozi z novimi napadi na turiste

18. 11. 1997 00.00

Egiptovska teroristična organizacija al-Džihad je danes, dan po streljanju na turiste v Luksorju, v katerem je življenje izgubilo 67 ljudi, zagrozila z novimi napadi na turiste. Odgovornost za včerajšnji napad je prevzela teroristična organizacija Džamaja Islamija. Egiptovske oblasti so z vojaškimi letali začele prevažati v Kairo trupla turistov, ki so bili v ponedeljek ubiti v terorističnem napadu. Švica je sporočila, da je med ubitimi okoli 20 njenih državljanov, Velika Britanija je potrdila smrt petih Britancev, Bonn štirih Nemcev, med ubitimi pa bi naj bilo tudi devet japonskih turistov. Trupla umrlih bodo prepeljali na vojaško letališče blizu Kaira, kjer jih bodo prevzela veleposlaništva matičnih držav. Avstralska vlada je ostro obsodila napad na turiste ter pozvala svoje državljane, naj ne potujejo v južni del Egipta. Japonski premier Rjutaro Hašimoto je prav tako odločno obsodil včerajšnjo nasilno akcijo, v kateri je po podatkih japonskega zunanjega ministrstva umrlo najmanj devet japonskih državljanov. Največja japonska potovalna agencija je sporočila, da je odpovedala vse predvidene obiske Luksorja in namerava odpovedati tudi druga organizirana potovanja v Egipt. V lanskem letu je to afriško državo obiskalo 60.200 Japoncev. Tudi ena od švedskih zasebnih turističnih agencij je včeraj sporočila, da bo odpovedala načrtovana potovanja v Egipt ter iz te države umaknila približno 600 turistov.

86 članov komisije zapustilo Irak, VS ostro obsodil njihov izgon

14. 11. 1997 00.00

Varnostni svet ZN je najostreje obsodil izgon ameriških članov komisije ZN za nadzor nad iraškim razoroževanjem (UNSCOM). V izjavi, ki jo je pozno včeraj podal predsedujoči VS ZN Qin Huasun (Kitajska), je Varnostni svet zahteval <i>takojšen in brezpogojen umik tega ukrepa, ki je posebni komisiji preprečil izpolnjevanje njenih nalog </i>. Varnostni svet je poleg tega izrazil zahtevo, da <i>se Irak nemudoma in v skladu s svojimi obveznostmi ukloni resolucijam ZN</i>; v nasprotnem primeru pa je opozoril pred resnimi posledicami. Najvišji organ ZN je izrazil popolno podporo vodji komisije UNSCOM Richardu Butlerju ter mednarodnim oblastem za jedrsko energijo pri izpolnjevanju njunih mandatov. VS je poudaril še, da iraška vlada prevzema polno odgovornost za varnost osebja in opremo komisije ZN ter njenega osebja. Irak je zapustilo 84 članov posebne komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka, 19 pa jih bo v tej državi še ostalo. Šest ameriških inšpektorjev, ki jih je Bagdad izgnal, je po kopnem odpotovalo v Jordanijo. Iraško-jordansko mejo so prečkali okoli 7. ure zjutraj.

Inflacija v Romuniji

12. 11. 1997 00.00

Stopnja inflacije v Romuniji je oktobra dosegla 6,5 odstotka in se je v primerjavi s septembrom, ko so se cene povišale za 3,3 odstotka, skorajda podvojila, so poročali romunski časniki. Romunska vlada si je zastavila za cilj, da do konca leta zmanjša mesečno stopnjo inflacije na 2,2 odstotka.

V Kii ne stavkajo več

03. 11. 1997 00.00

Delavci južnokorejskega avtomobilskega koncerna Kia so se po 13-dnevni stavki danes vrnili na delo. Več kot 15.000 delavcev tretjega največjega proizvajalca avtomobilov v državi je z delom prekinilo, potem ko je vlada napovedala načrt za podržavljenje podjetja Kia Motors.

Netanjahujevo vlado podprli v parlamentu

28. 10. 1997 00.00

Izraelska vlada premiera Benjamina Netanjahuja je na sinočnjem glasovanju v parlamentu dobila relativno večino. Premiera je podprlo 44 od skupno 120 poslancev, 36 jih je glasovalo proti, drugi poslanci pa so se vzdržali glasovanja oziroma so bili odsotni. Glasovanje je zahtevala vlada po izredno burni uvodni razpravi jesenskega zasedanja parlamenta, na katerem so poslanci ostro kritizirali premiera zaradi njegovih izjav, da so levičarji, ki podpiraje sporazume o palestinski avtonomiji, pozabili, kaj pomeni biti Žid.

Bo Rusija Jugoslaviji še dobavljala plin?

15. 10. 1997 00.00

Tik pred zimo se v Zvezni republiki Jugoslaviji bojijo za tradicionalno dobave plina iz Rusije. Srbija in Črna gora imata namreč do ruskega koncerna Gasprom dolg v višini 190 milijonov dolarjev. Jugoslovanske poslovne banke naj bi že poravnale del dolga v višini 30 milijonov dolarjev. Jugoslovansko-ruski sporazum o dobavi plina se izteče konec leta. V preteklih tednih je ruska vlada Jugoslaviji večkrat zagrozila s popolno zaustavitvijo dobave plina, če ne bo poravnala vsaj dela dolgov. Da se to ne bi zgodilo, je v Moskvo pred dnevi odpotovala visoka jugoslovanska vladna delegacija, ki si prizadeva pri ruski vladi in Gaspromu doseči nemoteno dobavo plina v prihajajočih zimskih mesecih.

Študenstka vlada zahteva nov zakon o visokem šolstvu

15. 10. 1997 00.00

Predstavniki študentske vlade so se na zadnjem sestanku, ki sta ga sklicala rektorja Univerz v Ljubljani in Mariboru, Alojz Kralj in Ludvik Toplak, zavzeli, da se spremembe zakona o visokem šolstvu oblikujejo zunaj parlamentarnih klopi. Zahtevali so, da se oblikuje moderen zakon o visokem šolstvu, ki ne bo omogočal le vse večjega števila študentov, ampak tudi kakovostnejši študij in večjo svobodo študentov pri delovanju znotraj univerze. Študentska vlada pričakuje, da bodo spremembe zakona o visokem šolstvu med drugim uzakonile tudi možnost izvolitve prorektorja za študentske zadeve iz študentskih vrst in izvolitev predstavnikov študentov v senat.

Slovencem na delu v Nemčiji ne bodo podaljšali delovnih dovoljenj

01. 10. 1997 00.00

Nemška vlada je nedavno odločila, da s 30. septembrom letos ne bo več odobravala delovnih dovoljenj delavcem podjetij iz držav, ki niso članice Evropske unije. V Sloveniji bo ukrep najbolj prizadel približno 50 domačih podjetij, ki so imela sredi letošnjega poletja v Nemčiji zaposlenih 1100 delavcev, od tega 80 odstotkov na področju gradbeništva. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je konec julija letos od nemškega zveznega ministra za delo in socialne zadeve prejelo obvestilo, da je zaustavljeno nadaljnje odobravanje delovršnih pogodb, ki terminsko presegajo datum 30. september 1997, s katerim se zaključuje tekoče obdobje za koriščenje kontingenta delovnih dovoljenj.

Potrjena nova vietnamska vlada

29. 09. 1997 00.00

Vietnamski parlament je potrdil novo 30-člansko vlado reformističnega premiera Phan Van Khaia. Na ključnih položajih v novi vladi ni prišlo do bistvenih sprememb, razen v obrambnem ministru, kjer je generala Doana Khuea zamenjal njegov dosedanji namestnik Pham Van Tra. Poslanci so podaljšanje mandata odrekli le guvernerju centralne banke Cau Si Kiemu, saj je bančni sektor v zadnjem letu dni pod njegovim vodstvom zašel v hudo krizo, ki so jo povzročili predvsem številni korupcijski škandali.

Rusija pripravlja višje uvozne carine

17. 09. 1997 00.00

Ruska vlada bo povečala uvozne carine za tuje izdelke, da bi tako zaščitila domače proizvajalce. Odločitev naj bi že sprejela vladna komisija za zaščitne stopnje v zunanji trgovini in carinsko-tarifno politiko. Rusija naj bi se v prihodnje ravnala po tristopenjskem carinskem modelu: uvozne carine za surovine naj bi znašale pet odstotkov, za polproizvode od 5 do 15 odstotkov, za končne izdelke pa naj bi znašale od 15 do 30 odstotkov. Omenjene carinske stopnje naj bi bile tudi v skladu z zahtevami Svetovne trgovinske organizacije, katere članica naj bi Rusija kmalu postala.