vlada

Cenzura za novinarje v Kambodži

23. 12. 1997 09.48

Kamboška vlada je danes sprejela odlok o omejitvi svobode poročanja v tej vzhodnoazijski državi. V skladu z odlokom morajo domači in tuji mediji najmanj dva dni pred objavo prispevkov o "občutljivih" temah pridobiti mnenje notranjega ali obrambnega ministrstva ali lokalnih oblasti. Po navedbah kamboškega ministrstva za informiranje se je vlada za omejitev svobode tiska odločila, da bi preprečila širjenje stališč nezakonite skupine Rdečih Kmerov.

SRD ni odobrila posojila Litostroju

19. 12. 1997 13.35

Predsednik in člani uprave Slovenske razvojne družbe so danes prejeli osnutek nove pogodbe o zaposlitvi, je povedal predsednik nadzornega sveta Slovenske razvojne družbe in državni sekretar za industrijo Boris Šuštar. Na včerajšnji seji nadzornega sveta SRD so med drugim zavrnili prošnjo Litostroja za najem 25 milijonov tolarjev, ki jih rabi za novembrske plače.

Peticija v zvezi z avtocesto do Kopra

19. 12. 1997 12.59

Na novinarski konferenci je Janez Jug, predsednik neparlamentarne stranke Slovenski forum, povedal, da bodo danes na Komisijo za peticije državnega zbora vložili približno 8000 podpisov državljanov, ki so jih od poletja naprej zbrali s peticijo v zvezi z izgradnjo avtoceste Klanec-Sermin, obalne hitre ceste, drugega tira na železniški progi Koper-Divača ter oskrbe z vodo iz Rižanskega vodovoda. S peticijo želijo od vlade dobiti točen odgovor predvsem v zvezi z rokom izgradnje avtoceste do morja.

Japonsko gospodarstvo po lanskem mrtvilu spet oživlja

19. 12. 1997 08.42

Gospodarska rast naj bi se v letu 1998 na Japonskem realno zvišala za 1,9 odstotka, je v svojem gospodarskem načrtu za leto 1998 ocenila japonska vlada, ki za tekoče fiskalno leto načrtuje rast le v višini desetinke odstotka. Optimistične napovedi za prihodnje fiskalno leto izhajajo iz ukrepov japonske vlade, ki bo davke na dohodke zmanjšala za dva bilijona jenov. Ukrepi naj bi podjetnikom omogočili davčne olajšave v višini 850 milijard jenov ter zagotovili javno financiranje finančnih ustanov. Službe za konjukturo pri japonskih bankah in borzno posredniških hišah pa so pri napovedih bolj previdne in ocenjujejo, da bo gospodarska rast na Japonskem v letu 1998 znašala manj kot odstotek, v tekočem letu pa pričakujejo celo negativno gospodarsko rast.

Vlada potrdila podražitev elektrike, pšenice in mleka

18. 12. 1997 16.36

Slovenska vlada je na zadnji redni letošnji seji imela najobsežnejši dnevni red v letu 1997, saj so ministri danes dobili za obravnavo kar 8,5 kilogramov gradiva.

V podporo premirju bodo izpustili 9 pripadnkov IRE

18. 12. 1997 09.40

Irska vlada premiera Bertieja Aherna namerava v petek izpustiti devet zaprtih članov Irske republikanske armade, s čimer želi izraziti podporo premirju in mirovnemu procesu na Severnem Irskem. Napovedana izpustitev bo ena najpomembnejših v državi odkar je IRA 20. julija prekinila oborožen upor proti Britancem. Med zaporniki, ki naj bi jih izpustili, je najbolj sporen 51-letni Sean Kinsella, ki je bil obsojen zaradi umora senatorja Billyja Foxa, člana vodilne irske opozicijske stranke Fiana Gael.

Dogovori glede OI brez meja leta 2006

17. 12. 1997 15.58

Na seji izvršnega odbora Olimpijskega komiteja Slovenije, združenja športnih zvez so v Novi Gorici sprejeli uradno stališče osrednje slovenske krovne organizacije do kandidature za olimpijske igre brez meja leta 2006, ki naj bi jih Slovenija pripravila skupaj z avstrijsko Koroško in italijansko Furlanijo Julijsko krajino.

Slovenska manjšina na Hrvaškem: priznana, a ne ustavna

17. 12. 1997 09.21

Da bi se glede na stalne odzive slovenskih medijev in na uradne ocene iz Slovenije "izognil kakršnimkoli nadaljnjim nejasnostim in nerazumevanju", je urad za informiranje Republike Hrvaške izdal obvestilo, v katerem pojasnjuje vzroke za spremembe hrvaške ustave, ki jih je 12. decembra izglasoval hrvaški parlament in po katerih slovenska narodna manjšina ni omenjena v besedilu preambule spremenjene ustave. V njem je zapisano, da želi hrvaška vlada poudariti, da sprejemanje omenjenih ustavnih odredb ne bo imelo negativnega vpliva na status slovenske manjšine na Hrvaškem, ter da namerava še naprej pomagati slovenski manjšini s ciljem ohranjanja njene identitete ter zaščite njenih manjšinskih pravic. Hrvaška vlada bo na podlagi predhodnih pozitivnih izkušenj s podobnim sporazumom z Italijo in Madžarsko slovenski vladi ponudila predlog dvostranskega sporazuma o vzajemni zaščiti manjšin.

Začetek razprave o proračunu za leto 1998

17. 12. 1997 09.06

Državni zbor je s predstavitvijo proračunskih dokumentov za leto 1998 začel proračunsko razpravo, odločanje o proračunu 1998 bo trajalo od 80 do 100 dni. To pomeni, da bo državni proračun 1998 sprejet predvidoma marca oziroma aprila prihodnje leto.

ZDA bodo posredovale med Turčijo in EU

16. 12. 1997 10.14

Združene države Amerike želijo posredovati med Evropsko unijo in Turčijo. Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva James Foley je sporočil, da bo imela ameriška vlada s Turčijo v prihodnjih dneh pogovore o različnih stališčih glede vključitve Turčije v unijo. Za četrtek je v načrtu sestanek ameriškega predsednika Billa Clintona s turškim premierom Mesutom Yilmazom. Ob odločitvi luksemburškega vrha, ki je Turčiji zaenkrat zaprl vrata uniji, je Foley menil, da so ZDA prepričane, da mora Turčija imeti "svoje mesto v Evropi".

Albanska vlada bo odpustila 10.000 zaposlenih v državnih ustanovah in podjetjih

14. 12. 1997 13.07

Albanski premier Fatos Nano je danes v Tirani napovedal, da bo vlada v prihodnjih treh mesecih odpustila 10.000 od skupno 150.000 zaposlenih v državnih ustanovah in podjetjih, kar naj bi bil prispevek k sanaciji gospodarstva, ki je trenutno na tleh.

Razstava kitajskih državnih daril

13. 12. 1997 10.58

V pekinškem Muzeju revolucije le streljaj od Trga nebeškega miru je na ogled razstava več kot 400 daril, ki so jih najvišji državni predstavniki od ustanovitve sodobne Kitajske leta 1949 nabrali na številnih potovanjih v več kot 150 državah po svetu. Med darili je več predmetov iz zlata in srebra, žada in kamenja, porcelana, slik, ročnih izdelkov in vezenin. Nekdanji ameriški predsednik je v zbirko kot darilo Mao Zedongu februarja 1972 prispeval par porcelanskih labodov s tremi mladiči. V zbirki je tudi več daril nekdanjemu voditelju Dengu Xiaopingu, med njimi tudi lesena ptica, ki jo je leta 1979 podarila ameriška vlada, in srebrn model jadrnice, darilo nekdanjega japonskega ministrskega predsednika Nakasoneja Yasuhira. Na ogled so tudi darila sedanjega predsednika Jianga Zemina in ostalih visokih državnih uslužbencev tretje generacije.

Francija: 57,7 milijarde frankov izkupička iz privatizacije

13. 12. 1997 10.36

Francija je v obdobju od lanskega novembra do konca oktobra iz naslova privatizacije iztržila 57,7 milijarde frankov. Kot je razvidno iz poročila, ki ga je vlada naslovila na parlament, so državnim podjetjem v omenjenem obdobju nakazali 10,3 milijarde frankov. Največji privatizacijski proces je bila prodaja delnic francoskega Telecoma, kjer je država sicer obdržala večinski delež, vendar pa je vrednost paketa delnic, namenjenega prodaji, znašala kar 42,64 milijarde frankov. V drugi polovici prihodnjega leta naj bi se predvidoma začela prodaja delnic državne letalske družbe Air France.

Pivovarna Laško vlada na slovenskem trgu piva

12. 12. 1997 15.18

- Pivovarna Laško končuje leto 1997 zelo uspešno, po besedah direktorja Toneta Turnška celo nad pričakovanji. Čeprav poraba piva v Sloveniji stagnira, je Turnšek na današnji novinarski konferenci napovedal, da bodo letos povečali prodajo za tri odstotke na predvidoma 1,17 milijona hektolitrov piva. Od tega je 19 odstotkov namenjenih za izvoz, s pivom, ki ga prodajo doma, pa jim je letos uspelo ponovno prevzeti prevladujoči tržni delež. Medtem ko je laška pivovarna v letu 1993 na slovenskem trgu obvladovala 45-odstotni tržni delež, se je ta letos povzpel na 53,7 odstotka. Še bolj tržnega deleža po Turnškovih besedah verjetno ne bo mogoče povečevati, saj je Pivovarna Union močan konkurent, vse bolj pa so na slovenskem trgu agresivni tudi tuji proizvajalci piva.

Goldberger ne bo Jugoslovan

12. 12. 1997 15.11

Trikratni zmagovalec svetovnega pokala v smučarskih skokih Andreas Goldberger ostaja državljan Avstrije. Pokrajinska vlada Gornje Avstrije naj bi mu izročila vse papirje o državljanstvu, da bi se izognila dolgotrajni birokratski proceduri pri ugotavljanju, ali je državljan Avstrije ali ZR Jugoslavije.

Na parlamentarnih volitvah v Čilu zmagala vladajoča koalicija

12. 12. 1997 13.23

Levosredinska vlada čilskega predsednika Eduarda Freia je razglasila zmago na včerajšnjih parlamentarnih volitvah, saj je po preštetih 62,49 odstotka glasovnicah dobila kar 50,58-odstotno podporo. Desničarsko opozicijo je podprlo 36,71 odstotka volivcev, neveljavnih pa je bilo 13,79 odstotka glasovnic. Tretjih volitev po koncu vojaškega režima (1973-1990) se je udeležilo 8 milijonov čilskih volilnih upravičencev. Volili so 120 poslancev, 20 od skupno 47 senatorjev (9 je imenovanih).

Turčija zavrnila povabilo na večerjo

12. 12. 1997 13.20

Turška vlada je zavrnila povabilo Evropske unije, naj se v soboto zvečer, ob zaključku dvodnevnega vrha EU v Luxembourgu, udeleži večerje z unijinimi voditelji. Turčija vabilo zavrača, ker še vedno ni dobila zagotovila, da ji bo vrh odprl pot za njeno približevanje uniji. Največja ovira pri tem je Grčija, ki kakršnokoli približevanje Ankare Bruslju pogojuje z reševanjem ciprskega vprašanja in dvostranskih ozemeljskih sporov v Egejskem morju.

Nemška vlada dosegla kompromis o monopolu pošte

11. 12. 1997 10.55

Vlada nemškega kanclerja Helmuta Kohla in social-demokrati (SPD) so v noči na četrtek dosegli kompromisni dogovor o zakonu, ki predvideva postopno ukinjanje monopola pošte na področju pisemskega prometa.

Toyota odpira novo tovarno v Franciji

11. 12. 1997 08.19

Japonski proizvajalec avtomobilov Toyota namerava na severu Francije zgraditi nov obrat za proizvodnjo vozil. Kot sta po pogovorih povedala francoski premier Lionel Jospin in predsednik uprave Toyote Hiroshi Okuda, naj bi že leta 2001 iz tovarne v bližini mesta Valenciennes zapeljali prvi avtomobili. To bo drugi obrat japonskega avtomobilskega koncerna v Evropi. Vrednost naložbe znaša približno 80 milijard jenov, francoska vlada pa bo primaknila za 500 milijonov frankov subvencij.

Privatizacija z dražbami

11. 12. 1997 08.14

Potem, ko se je ukrajinski vladi ponesrečil projekt privatizacije s certifikati, ki jih je prebivalstvu delila v letih 1994 in 1995, se je odločila, da bo velika industrijska podjetja prihodnje leto prodala na dražbah. Vlada računa, da bo prodaja industrijskih gigantov v proračun prispevala približno dve milijardi dolarjev, je dejal direktor ukrajinskega urada za privatizacijo Vladimir Lanovoj. Kot predvidevajo, bodo na dražbi v prvem krogu ponudili približno 800 podjetij, predvsem družb za oskrbo z električno energijo, rafinerij, mlinov, metalurških podjetij in ladjedelnic. Ukrep naj bi pospešil "veliko" privatizacijo, ki je letos skoraj zastala. Nekoliko bolje je na področju privatizacije trgovskih podjetij in storitvenih dejavnosti, kjer je olastninjenih že skoraj 80-odstotkov podjetij, je še povedal Lanovoj.

Sindikalisti na ljubljanskih ulicah

10. 12. 1997 12.18

Svobodni sindikati Slovenije bodo danes ponovno na ulicah slovenske prestolnice, saj bodo v imenu socialne Slovenije protestirali proti reformam in zakonom, ki jih predlaga vlada.

Albrighotva o umiku Izraela z Zahodnega brega

09. 12. 1997 15.32

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je po pisanju izraelskega časnika Haaretz izraelskemu premieru Benjaminu Netanjahuju na njunem zadnjem srečanju prejšnji teden v Parizu dejala, da bi se moral Izrael umakniti z vsaj 12 odstotkov Zahodnega brega. Albrightova naj bi menila, da izraelski predlog o 6- do 8-odstotnem umiku ni zadovoljiv. Generalni sekretar izraelske vlade Danny Naveh je za izraelski radio izjavil, da vlada v Jeruzalemu glede tako pomembnih vprašanj ne bo popuščala nobenim pritiskom.

Občinske svete bodo vodili župani

09. 12. 1997 14.48

Novela zakona o lokalni samoupravi, ki jo je vlada sprejela minuli teden, bo posegla predvsem v organizacijo dela občinskih organov in med drugim odpravila njihovo nepovezano delovanje, saj naj bi v skladu s predlaganimi rešitvami občinske svete vodili župani. Namestnik direktorja vladne službe za lokalno samoupravo Stane Vlaj pa je spregovoril o pripravah na podpis Evropske okvirne konvencije o čezmejnem sodelovanju teritorialnih skupnosti. Minister brez listnice, pristojen za lokalno samoupravo, je opozoril, da bo moral državni zbor pred sprejemom zakona, ki ga bo vlada vložila v prvo branje, glede na vsebino sprememb, ki zadevajo koristi občin, pridobiti njihovo mnenje.

Novo glavno mesto v stepah Kazahstana

08. 12. 1997 16.27

"Zgodovinska" preselitev kazahstanske vlade iz dosedanje prestolnice Alma- Ate v novo glavno mesto Akmolo na podlagi ukaza predsednika Kazahstana Nursultana Nazarbajeva ni izzvala navdušenja. Datum za preselitev je določen za 10. december. Za uradno preselitev vlade in parlamenta v negostoljubno stepsko mesto s približno 280.000 prebivalci, ki leži 1300 kilometrov severno od Alma-Ate, bodo uporabili 26 posebnih vagonov in dva za prevoz visokih državnih uslužbencev.

Ministra Gaspari in Rop o varčevalnih ukrepih

04. 12. 1997 18.09

Predstavniki Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so se danes sestali z ministroma za finance, Mitjo Gasparijem, in za delo, družino in socialne zadeve Antonom Ropom. Namen srečanja je bil obravnava usmeritev ekonomske politike na področju javnih financ in ukrepov nacionalnega varčevalnega paketa.

Poziv vladi k pogovorom o usodi Litostroja

03. 12. 1997 16.39

Sindikat kovinske in elektroindustrije (SKEI) in avtorji idejnega projekta za domačo rešitev Litostroja so javno pozvali vlado k takošnjim pogovorom o usodi Litostroja. Menili so, da se mora vlada dosledno opredeliti za eno od različic reševanja tega podjetja in prevzeti odgovornost za posledice, ki iz tega izhajajo. Predstavniki sindikata SKEI v Litostroju so tudi ostro zavrnili možnost uvedbe stečaja in med drugim napovedali, da se bodo za ohranitev družbe borili z vsemi sredstvi sindikalnega boja.

Del današnjega dogajanja v DZ

03. 12. 1997 14.26

V okviru proračunske seje državni zbor v okviru hitrega postopka obravnava novelo zakona o izvrševanju proračuna RS za letošnje leto, saj je uveljavitev tega zakona pogoj za izvrševanje letošnjega proračuna. Tretje oziroma zadnje zakonodajno branje naj bi poslanci opravili popoldne, saj bo DZ danes delal do 20. ure.

Končano besedilo predloga genskega zakona

02. 12. 1997 15.37

Na ministrstvu za znanost in tehnologijo so danes predstavili končno besedilo predloga zakona o genski tehnologiji, ki so ga na ministrstvu začeli pripravljati leta 1994. Besedilo, ki je usklajeno s smernicami Evropske unije, naj bi v roku enega meseca obravnavala in potrdila vlada, državni zbor pa naj bi ga predvidoma sprejel leta 1999.

Red lights districts tudi na Madžarskem?

01. 12. 1997 12.11

Na ulicah madžarske prestolnice po podatkih notranjega ministrstva dela približno 2500 prostitutk, še kakšnih 4000 pa svoje storitve ponuja preko različnih vročih telefonov, masažnih salonov, agencij za spremstvo in podobnih zakrinkanih bordelov. Da bi preprečila povezavo prostitucije z organiziranim kriminalom in zaščitila državljane pred zapeljivimi dekleti v pomanjkljivih oblačili, je vlada v parlament vložila zakon, ki predvideva oblikovanje "predela rdečih lučk" v vseh večjih mestih po državi. Če bo zakon sprejet, bodo predstavnice najstarejše obrti svoje storitve lahko ponujale le v za to namenjenih območjih, dekleta, ki jih bodo zasačili pri delu izven teh predelov pa bodo morale plačati visoke kazni.S temi so zagrozili tudi vsem, ki bodo skušali z izkoriščanjem dela prostitutk zaslužiti.

Začetek generalne konference organizacije UNIDO

01. 12. 1997 12.04

Na Dunaju se je danes začela generalna konferenca Organizacije Združenih narodov za industrijski razvoj (UNIDO). Na njej naj bi potrdili dveletni proračun in imenovanje novega generalnega direktorja te organizacije.