vlade

Združenje karibskih držav pozdravilo dogovor med Bagdadom in ZN
24. 02. 1998 09.40
Vlade 25 držav Združenja karibskih držav so pozdravile dogovor med Bagdadom in ZN, ki po njihovem odmika možnost oboroženega spopada v Perzijskem zalivu.

Glavni odbor SLS Turnšku vnovič predlagal odstop
24. 02. 1998 09.33
Glavni odbor Slovenske ljudske stranke (SLS) je sinoči obrambnemu ministru Titu Turnšku vnovič predlagal, naj čim prej ponudi odstop.

Kok in Gadafi o bagdadskem dogovoru
23. 02. 1998 18.28
Nizozemski premier Wim Kok je danes izrazil zadržanost ob podpisu dogovora med generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom in podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom.

Brez dogovora o sestavi delegacije v pridružitvenem odboru
23. 02. 1998 18.10
Prestavniki vodstev parlamentarnih strank na popoldanskem sestanku niso dosegli dogovora glede sestave delegacije državnega zbora za pridružitveni parlamentarni odbor, saj so tako predstavniki SDS in SKD kot tudi SNS vztrajali pri svojih stališčih, je po končanem sestanku pojasnil podpredsednik vlade in predsednik SLS Marjan Podobnik. Ocenil je, da koordinacija ne bo mogla prispevati k rešitvi zapleta, čeprav je bila danes izražena želja, da bi v delegaciji sodelovali predstavniki vseh parlamentarnih strank.

Japonski zunanji minister končal obisk v Moskvi
23. 02. 1998 17.51
Japonski zunanji minister Keizo Obuči je končal uradni obisk v Moskvi. Kot so sporočili iz Kremlja, je bil med današnjim srečanjem Jelcina in Obučija določen datum prihodnjega srečanja med ruskim predsednikom in japonskim premierom Rjutarom Hašimotom, ki bo od 11. do 13. aprila v japonskem mestu Kavana. Obe strani sta se pohvalno izrazili o delu dvostranske komisije za pripravo mirovnega sporazuma.

Veselje v Bagdadu
23. 02. 1998 11.57
V Bagdadu je bilo danes več zborovanj, na katerih so udeleženci izražali veselje ob sklenitvi sporazuma med Irakom in ZN.

Še ena ameriška vojaška ladja proti Zalivu
23. 02. 1998 10.44
Sueški prekop je danes preplula še ena ameriška vojaška ladja, ki je na poti v Perzijski zaliv, kjer se bo pridružila ameriškim pomorskim silam. Na ladji je 60 ton vojaške opreme.

Aziz in Annan podpisala sporazum
23. 02. 1998 09.36
Podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz in generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan sta danes zjutraj na iraškem zunanjem ministrstvu v Bagdadu podpisala sporazum, ki sta ga po več krogih pogovorov sklenila v nedeljo zvečer. O vsebini in pomenu sporazuma bosta spregovorila še na tiskovni konferenci.

Rusi brez komentarjev, Britanci zadržani, a optimistični
23. 02. 1998 09.35
Rusko vodstvo danes pred podpisom soglasja med ZN in Irakom ni želelo komentirati dokumenta in obiska generalnega sekretarja ZN Kofija Annana v Bagdadu. Tudi v Londonu so po besedah zunanjega ministra Robina Cooka previdni, a optimistični. V Jordaniji pa so dogovor toplo pozdravili in stalne članica Varnostnega sveta pozvali, naj se pozitivno odzovejo na dogodek. Tudi iranski zunanji minister Kamal Harazi je izrazil zadovoljstvo ob dogovoru, ki bo po njegovem preprečil vojno, nevarno za celotno območje. Palestinci dogovor med ZN in Irakom prav tako pozdravljajo, medtem ko bo izraelska vojska kljub dogovoru, ki ga je v Bagdadu dosegel Annan, nadaljevala priprave na zaščito civilistov v primeru vojne. Francija je pozdravila dosego sporazuma in v nočnem sporočilu za javnost izrazila upanje, da dogovor ustreza pričakovanjem. Francoska vlada je izrazila "polno zaupanje v postopke Kofija Annana". Predsednik avstralske vlade John Howard je prav tako pozdravil sklenitev sporazuma, obenem pa opozoril na pomnajkljivo zanesljivost iraškega predsednika Sadama Huseina. Zato je potrebno počakati, kako se bo sklenjeni sporazum potrdil v praksi.

Prepogoste menjave obrambnega ministra škodijo slovenskim prizadevanjem za vstop v NATO
23. 02. 1998 09.12
Stališče najvišjega organa koalicijskega partnerja - SLS - v zvezi z zahtevo po zamenjavi oz. odstopu obrambnega ministra Tita Turnška bom upošteval kot predsednik vlade in LDS, je v stališču do zamenjave obrambnega ministra napisal predsednik slovenske vlade in LDS Janez Drnovšek.

Zrušenje Sadama Huseina bi bilo preveč tvegano
22. 02. 1998 11.19
Generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana, ki je v noči na nedeljo s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom končal tretji krog pogovorov, katerih namen je rešiti iraško krizo - pogovori naj bi se nadaljevali danes ob 8.30 po srednjeevropskem času -, naj bi ob 10. uri sprejel iraški predsednik Sadam Husein. Kot so po pogovorih Annana in Aziza povedali člani pri delegaciji ZN, pogajanja napredujejo, sogovorniki pa še vedno pripravljajo končni dogovor. "Zrušenje Sadama Huseina bi bilo preveč tvegano; potrebne bi bile veliko številčnejše vojaške sile, ameriška življenja pa bi bila v večji nevarnosti," je v pogovoru za jutrišnjo številko ameriškega tednika Newsweek ocenila ameriška državna sekretarka Madeleine Albright.

Marjan Podobnik sklical koordinacijo parlamentarnih strank
22. 02. 1998 10.41
Predsednik Slovenske ljudske stranke in podpredsednik slovenske vlade Marjan Podobnik, ki je od premiera Janeza Drnovška za prihodnje tri mesece prevzel vodenje koordinacije predsednikov parlamentarnih strank, je za jutri, 23. februarja, sklical koordinacijo parlamentarnih strank, na kateri se bodo skušali uskladiti glede imenovanja delegacije državnega zbora za pridružitveni parlamentarni odbor.

Srečanje Annan - Aziz
21. 02. 1998 12.15
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan se bo dopoldne v Bagdadu sestal s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom. Oba sta v petek izrazila optimizem glede pozitivnega izida pogovorov in miroljubne rešitve krize, sprejemljive za vse. Niso pa še sporočili, kdaj se bo Annan sestal z iraškim voditeljem Sadamom Huseinom. Annan bo v Bagdadu do ponedeljka, torej dan dlje, kot je bilo sprva načrtovano.

Malezijci ne poznajo brezposelnosti
21. 02. 1998 10.47
Huda gospodarska kriza, ki pretresa Malezijo, v tej državi ni pustila posledic na možnosti za zaposlitev, sporočajo z malezijskega ministrstva za delo. Tako je bilo minuli mesec v Maleziji na voljo kar 80.000 prostih delovnih mest, največ v proizvodnem sektorju. Kot zatrjuje Ibrahim Anwar, podpredsednik malezijske vlade, manjkajočih delavcev Malezija ne namerava nadomestiti s tujimi delavci. Lani je bilo v Maleziji zaposlenih 1,2 milijona tujcev, med katerimi so prevladovali Indonezijci.

Svetel zgled venezuelskega predsednika
21. 02. 1998 10.21
Ob rastočih cenah nafte se je venezuelski predsednik Rafael Caldera odločil za nenavaden korak. Meni namreč, da si mora vlada zatisniti pasove, in začel bo pri svojem lastnem. Kot pravi, bo svojo plačo letos zmanjšal za 10 odstotkov, isto pa bo zahteval od članov vlade in 4000 drugih najvišjih javnih uslužbencev. Caldera trenutno zasluži 950.000 bolivarjev (1845 dolarjev) na mesec, ministri pa 890.000 bolivarjev (1730 dolarjev). Inflacija, ki naj bi letos dosegla najmanj 25 odstotkov, bo dodatno oklestila njihove plače. Zaradi zmanjšanja funkcionarskih plač bo vlada prihranila okoli 10 milijonov dolarjev.

Podpredsednik češke vlade napovedal odstop
20. 02. 1998 09.55
Podpredsednik češke vlade Jiri Skalicky je danes napovedal svoj odstop. V ozadju je afera v zvezi z denarnimi prispevki Demokratski državljanski stranki (ODA), katere predsednik je Skalicky. Odločitev o odstopu bo sprejeta še danes na seji stranke ODA. Skalickega so na čelo stranke izvolili konec novembra lani. Afera je prišla na dan v začetku tega meseca, ko je nek darovalec od stranke zahteval, da mu vrne denar. Tega je nakazal samo za to, da bi ga takratni minister za trgovino Vladimir Dlouhy upošteval pri privatizaciji neke veleblagovnice na vzhodu Češke, je pojasnil.

Svetovna banka podprla gruzijski projekt obnove kulturnih znamenitosti
20. 02. 1998 08.18
Predstavniki Svetovne banke so sprejeli sklep o denarni podpori Gruziji v višini 4,49 milijona ameriških dolarjev, ki bo namenjena promociji, organizaciji in vzdrževanju gruzijskih kulturnih dediščin, sporočajo iz omenjene banke. S pridobljenim posojilom skušajo predstavniki gruzinske vlade znova oživiti gruzijski turizem, ki je pred leti ustvarjal velik delež dohodkov. Z dobljenim denarjem nameravajo v Gruziji urediti pokrajino in okolico v krajih, kjer so pomembnejše kulturne znamenitosti.

Slovenija letos prvič na svetovni razstavi EXPO 98
19. 02. 1998 17.26
Slovenija bo letos prvič sodelovala na svetovni razstavi EXPO 98, ki bo od 22. maja do 30. septembra v Lizboni. Tema letošnje razstave - stote in obenem zadnje takšne vrste v tem stoletju - bo Oceani, dediščina prihodnosti. Slovenija se bo predstavila kot mlada srednjeevropska država, zanimiva za gospodarsko in turistično sodelovanje, ki namenja veliko pozornosti tudi okoljskim vprašanjem, so sporočili iz urada vlade za informiranje.

Bo policija preprečila jutrišnje sindikalno zborovanje na Trgu bana Jelačića?
19. 02. 1998 16.50
Pet hrvaških sindikalnih združenj je za jutri napovedalo protestni shod, ki naj bi od 16. ure dalje potekal Trgu bana Jelačića v središču Zagreba.

Evropa naj podpre demokratične procese v Alžiriji
19. 02. 1998 12.09
Delegacija Evropskega parlamenta, ki je nedavno obiskala Alžirijo, je v poročilu o obisku izrazila svojo pripravljenost za nadaljevanje dialoga z alžirskim parlamentom.

Marjanović kandidat za predsednika nove srbske vlade
19. 02. 1998 10.45
Srbski predsednik Milan Milutinović je za predsednika vlade Srbije parlamentu sinoči predlagal Mirka Marjanovića. Kot je zapisano v sporočilu urada srbskega predsednika, Marjanović, ki je uspešno vodil vlado narodne enotnosti, pomeni zagotovilo za uspešno uspešno izvedbo programa družbenih in gospodarskih reform, ki so ga nedavno podprle vse parlamentarne stranke.

Vroča razprava o ameriškem načinu reševanja iraške krize
19. 02. 1998 08.51
Preveč zagreti nasprotniki ameriške politike v zvezi z reševanjem iraške krize so z glasnimi vzkliki in žvižgi sinoči preglasili državno sekretarko Madeleine Albright med njeno razlago v javni razpravi na državni univerzi Ohio v Columbusu.

Spodnji dom britanskega parlamenta podprl Blairov odnos do iraškega vprašanja
18. 02. 1998 10.06
Spodnji dom britanskega parlamenta je po večurni razpravi sinoči z veliko večino podprl politiko laburistične vlade do Iraka. V večurni razpravi so poslanci ocenili, da je ministrski predsednik Tony Blair sprejel "vse potrebne korake" za razrešitev spora z Bagdadom, vojaško akcijo proti Iraku v primeru neuspeha diplomatskih sredstev pa so v razpravi odločno podprli tudi poslanci konservativne opozicije.

Nizozemska stranka zahteva volilno pravico za živali
18. 02. 1998 08.06
Ena treh koalicijskih strank nizozemske vlade, levo usmerjeni liberalni demokrati, je na svojem kongresu v volilni program uvrstila zahtevo o volilni pravici za živali, v skladu s katero bi živali svoje mišljenje izražale na referendumu. Vodstvo stranke je predlogu nasprotovalo, češ da bi na primer stonoge pri glasovanju goljufale, vprašanje pa je tudi, kako bi na referendum povabili krte. Vendar pa ti argumenti delegatov niso odvrnili od sprejetja predloga. Predsednik stranke Els Borst je poudaril, da to vprašanje ne bo glavna tema njegove predvolilne kampanje, v stranki pa so pojasnili, da je to le dokaz, da ima stranka še smisel za humor.

Nesteruškin kritiziral izjave poveljnika sil zveze NATO
17. 02. 1998 17.48
V primeru, da izjave poveljnika sil zveze NATO v Evropi ameriškega generala Wesleya Clarka v zvezi z vodilno vlogo zveze NATO pri zagotavljanju evropske varnosti, pomenijo uradno stališče ameriške vlade in vodstva zveze NATO, te kažejo na nedosleden pristop pri oblikovanja nove arhitekture evropske varnosti, je danes komentirajoč Wesleyeve besede za novinarje izjavil tiskovni predstavnik ruskega zunanjega ministra Valerij Nesteruškin. Clark je med obiskom v Avstriji pred nedavnim izjavil, da sta stabilnost in razvoj Evrope možna le s krepitvijo zveze NATO ter da je širitev Severnoatlantske zveze edino zagotovilo za samostojen razvoj držav Srednje in Vzhodne Evrope.

Kritično o strategiji za vključitev v EU
17. 02. 1998 17.28
Komisija državnega zbora za evropske zadeve je danes organizirala javno razpravo o strategiji za vključitev v Evropsko unijo, dokumentu vlade, o katerem bo tekla beseda tudi na jutrišnji seji državnega zbora. Udeleženci razprave - od članov vlade in parlamenta do predstavnikov civilne družbe - so poudarili velik pomen strategije za nadaljnji razvoj Slovenije, hkrati pa je bilo slišati tudi precej kritičnih pripomb. Predsednik komisije za evropske zadeve Lojze Peterle je menil, da bi morala biti strategija, ki je po njegovem ključni dokument slovenske zunanje politike ob koncu stoletja, bolj konkretna, da bi morala jasno definirati ključne nacionalne interese in povedati, kjer so prednosti vključitve v unijo. Sicer pa je Peterle menil, da se končuje obdobje romantike v približevanju EU, začenja pa se trdo delo.

Turnšek: odločitev o morebitnem odstopu v četrtek, najverjetneje v petek
17. 02. 1998 16.59
Obrambni minister Tit Turnšek je danes v državnem zboru novinarjem potrdil, da se bo o morebitnem odstopu z mesta ministra odločil do četrtka najverjetneje pa v petek ta teden. Minister Turnšek je povedal, da se danes ni pogovarjal s predsednikoma republike in vlade, odločitve glavnega odbora Slovesnke ljudske stranke (SLS), katere član je, da bi zaradi objektivne in politične odgovornosti za incident v Zavrču moral odstopiti, pa ni želel komentirati.

Konfederacija sindikatov 90 Slovenije podpira delavke in sindikat na Ptuju
17. 02. 1998 15.41
Konfederacija sindikatov 90 Slovenije podpira prizadevanja delavk in sindikata ptujske Delte, da bi rešil nastali položaj ter socialni in materialni položaj zaposlenih in njihovih družin, so sporočili s Konfederacije sindikatov 90 Slovenije. Omenjeni sindikat najostreje obsoja ravnanje delodajalca, ogorčen pa je tudi nad izmikanjem države, ko ji rušijo njene socialne in pravne temelje. Od vlade in delodajacev zahteva, da se opredelita do načina prestrukturiranja v tekstilni industriji.

Minister Turnšek bo svojo odločitev sporočil predvidoma konec tedna
17. 02. 1998 13.17
Obrambni minister Tit Turnšek bo svojo odločitev o morebitnem odstopu s te funkcije predvidoma sporočil konec tedna.

Sklad kmetijskih zemljišč poziva vlado in državni zbor naj čimprej imenujeta direktorja sklada
17. 02. 1998 12.28
Svet Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije je na zadnji seji obravnaval problematiko zastopanja sklada po prenehanju mandata dosedanji direktorici sklada. 4. februarja letos so tej prenehala vsa pooblastila glede zastopanja sklada; državni zbor, ki v skladu z zakonom o skladu kmetijskih zemljišč na predlog vlade imenuje direktorja sklada, pa ga še ni uspel imenovati, je sporočil predsednik sveta sklada Jože Hobič.