vlade

Butler v Irak

22. 03. 1998 11.20

Glavni inšpektor za razorožitev Iraka Richard Butler naj bi prispel v Bagdad, na prvi obisk po krizi prejšnji mesec. Tam se bo sestal s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom. Pogovori naj bi tekli v smeri domnevnih iraških kemičnih orožjih.

Češki parlament podprl predčasne volitve

20. 03. 1998 12.30

Češki parlament je dokončno odobril predčasne parlamentarne volitve, ki naj bi potekale 19. in 20. junija, predsednik Vaclav Havel pa mora volitve še uradno potrditi. Tako je 54 od skupno 72 poslancev v zgornjem domu podprlo omenjeno določilo.

Ruski zunanji minister na obisku v Sloveniji

20. 03. 1998 11.07

Vodja ruske diplomacije Jevgenij Primakov je danes prispel na uradni delovni obisk v Slovenijo. Sestal se bo z Borisom Frlecem, predsednikom države Milanom Kučanom in predsednikom vlade Janezom Drnovškom. Predviden je podpis protokola o sodelovanju diplomatskih akademij med državama. Pred odhodom Primakova iz Ljubljane bosta s Frlecem imela skupno novinarsko konferenco.

DZ bo predvidoma za ustanovitev 36 novih občin

19. 03. 1998 12.38

Državni zbor (DZ) bo v nadaljevanju redne seje danes najverjetneje le sprejel odlok o razpisu referenduma in določitvi referendumskih območij za ustanovitev občin ter za določitev oziroma spremembo njihovih območij in razpisu referenduma za spremembe imen in sedežev občin ter s tem predlagal dopolnitev sedanje mreže 147 občin s še 36 novimi, nekaj obstoječih pa naj bi se na predlog zakonodajalca tudi preoblikovalo.

Zhu Rongji ni obsodil tjenanmenskega posega

19. 03. 1998 11.05

Novi kitajski premier Zhu Rongji je danes v nagovoru pred parlamentom dejal, da je kitajsko vodstvo leta 1991 ravnalo pravilno, ko se je odločilo za poseg na trgu Tjenanmen, saj je tako doseglo stabilizacijo položaja v državi. Glede nadaljnjih političnih reform je bil Zhu dokaj neodločen, saj je po njegovem mnenju težko reči, kdaj bo čas za neposredne volitve predsednika ali premiera. Napovedal pa je nadaljevanje gospodarskih reform ter drastično zmanjšanje vlade v Pekingu kot tudi oblastnih struktur v vsej državi. Kitajski vseljudski kongres je z veliko večino potrdil območje dela prejšnjega ministrskega predsednika Li Penga. S samo sedmimi glasovi proti in devetimi vzdržanimi so poslanci sprejli poročilo o delu vlade v minulih petih letih. Ob osnutku državnega proračuna pa je bilo precej glasov proti. Jasna opozicija se je oblikovala tudi pri glasovanju o poročilu generalnega državnega tožilca.

Ruska centralna banka je izdala 77 milijard rubljev

19. 03. 1998 08.52

Ruska centralna banka je izdala 77 milijard rubljev, sporočajo predstavniki ruske vlade. Omenjena izdaja predstavlja 58,9 odstotka vsega denarja v obtoku. Rusija je v začetku leta iz obtoka vzela 79 milijard starih rubljev.

Privatizacija radija Monte Carlo

19. 03. 1998 08.51

Radio Monte Carlo, ki je do zdaj bil v lasti Francije in Monaka, je francoska vlada privatizirala, sporočajo predstavniki francoske vlade. S tem se je končal 12-letni projekt lastninjenja omenjenega radija, ki sta ga kupila producent Gerard Luvin in medijska skupina Južna komunikacija. Lastninjenje radija Monte Carlo je v medijih sprožila različne reakcije, najbolj pa so mu nasprotovali predstavniki RTL-a in Europe-1, ki so se prav tako potegovali za nakup omenjenega radija.

V Rusiji se povečuje pranje denarja

19. 03. 1998 08.50

V Rusiji se povečuje število kriminalnih skupin, ki se ukvarjajo z pranjem denarja, to je legalizacijo prihodkov, ki so bili ustvarjeni z nezakonitim poslovanjem. Polovica kriminalnih skupin uporablja za svojo dejavnost lastne podjetniške struktur, sporočajo predstavniki ruske vlade. Siva ekonomija se v Rusiji počasi legalizira, sredstva iz nedovoljenega poslovanja pa se usmerjajo v najbolj donosne poslovne dejavnosti. Po ocenah strokovnjakov znaša siva ekonomija v Rusiji med 25-50 odstotki ruskega BDP-ja.

Premier Drnovšek sprejel luksemburškega podpredsednika vlade in zunanjega ministra Jacquesa Poosa

18. 03. 1998 16.51

Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes sprejel luksemburškega podpredsednika vlade in ministra za zunanje zadeve, zunanjo trgovino in sodelovanje Jacquesa Poosa. Sogovornika sta izmenjala stališča do krize na Kosovu, govorila pa sta tudi o dvostranskih odnosih med državama, pri čemer sta se zavzela zlasti za okrepitev gospodarskega sodelovanja med državama, so sporočili iz premierovega kabineta.

Janša predlaga zamenjavo SLS kot predsedujočo koordinaciji parlamentarnih strank

18. 03. 1998 16.13

Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je v današnjem pismu predsedniku Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjanu Podobniku, ki predseduje t.i. koordinaciji parlamentarnih strank, izrazil nezadovoljstvo nad vodenjem koordinacije in predlagal, da jo v izogib zapletom od 19. marca vodi druga stranka. Janša je v pismu opozoril na ponavljajoče prestavljanje sej koordinacije in na nesprejemljivost sklica seje za petek, 20. marca, v vladnih prostorih. Poslovnik koordinacije namreč določa, da seje potekajo v državnem zboru. Predsednik SDS ugotavlja, da Marjan Podobnik s takšnim ravnanjem ne prispeva h kakovostnemu delu in uresničevanju vloge, ki naj bi jo imela koordinacija parlamentarnih strank kot institut doseganja konsenza med različnimi političnimi strankami, dvomi pa tudi v iskreno pripravljenost vlade, da se v celoti pojasni ozadje in ugotovi odgovornost za, kot piše Janša, "protiustavni meddržavni sporazum med Republiko Slovenijo in Izraelom".

Nordomu Ranariddhu 30 let zapora

18. 03. 1998 09.58

Vojaško sodišče v kamboškem glavnem mestu Phnom Penh je odstavljenega predsednika vlade princa Norodoma Ranariddha v njegovi navzočnosti danes obsodilo na 30 let zapora. Sodišče je obtoženega spoznalo za krivega, ker je organiziral zaroto z Rdečimi Khmeri. Ranariddh, ki so ga pred dvema tednoma zaradi tihotapljenja z orožjem že obsodili na pet let zaporne kazni, se od odstavitve julija leta 1997 nahaja v eksilu. Proces pred vojaškim sodiščem so številni opazovalci in diplomati označili kot politično motiviran spektakularni proces.

Srbi petič pozivajo Albance k dialogu

18. 03. 1998 09.56

Vodja delegacije srbske vlade za pogovore s predstavniki nacionalnih manjšin na Kosovu Ratko Marković je že petič pozval politične voditelje kosovskih Albancev, naj se vključijo v pogovore, ki so napovedani za danes ob 11. uri v prostorih pokrajinske vlade v Prištini. Včeraj se voditelji kosovskih Albancev niso odzvali na četrti poziv srbske vlade na pogovore. V Prištino naj bi danes prispel posebni odposlanec Združenih narodov za nekdanjo Jugoslavijo Robert Gelbard in se sestal z vodjo kosovskih Albancev Ibrahimom Rugovo. Kosovo bo prav gotovo ena od poglavitnih tem tudi na pogovorih francoskega in nemškega zunanjega ministra, Huberta Vedrinea in Klausa Kinkla, danes v Zagrebu in jutri v Beogradu. O kosovski krizi se je z vodstvom Srbije in ZR Jugoslavije včeraj v Beogradu že pogovarjal ruski zunanji minister Jevgenij Primakov, ki bo danes iz Beograda odpotoval v Sarajevo. O isti temi bo danes v Bruslju razpravljal Svet zveze NATO.

Indonezijska vlada in IMF danes na sestanku v Džakarti

18. 03. 1998 09.35

V Džakarti so se danes sestali predstavniki indonezijske vlade in Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Ta naj bi Indoneziji namenil finančno pomoč v višini 43 milijard dolarjev, vendar pa jo zadržuje, ker meni, da režim predsednika Suharta prepočasi izvaja reforme, hkrati pa ne želi odpraviti monopolov in ugodnosti za posamezna podjetja.

Jugoslovanska vlada o nasledstvu; podpora Wattsovemu predlogu

17. 03. 1998 17.31

Posebna komisija vlade Zvezne republike Jugoslavije je na današnji seji preučila predlog dogovora o nasledstvu nekdanje Jugoslavije na podorčju arhivov, državljanstev in pokojnin ter ocenila, da je predlog, ki ga je pripravil mednarodni posrednik sir Arthur Watts dobra osnova za sklenitev končnega dogovora o omenjenih vprašanjih, je sporočil jugoslovanski urad za informiranje.

Lojze Peterle na zasedanju sveta Evropske ljudske stranke v Pragi

17. 03. 1998 16.28

Predsednik Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) Lojze Peterle se v Pragi udeležuje zasedanja sveta Evropske ljudske stranke, kjer govorijo o političnih razmerah v državah srednje Evrope. Na zasedanju je med drugim podpredsednik poljske vlade Lešek Balterowitch udeležencem predstavil program nove poljske vlade, so sporočili iz SKD. Slovenski krščanski demokrati so, kot piše v izjavi, stalni opazovalci v Evropski ljudski stranki, minuli teden pa so vložili prošnjo za status pridruženega člana. Omenjeno prošnjo bo julija letos obravnaval politični biro Evropske ljudske stranke, ki naj bi jo po predivdevanjih tudi sprejel.

Zhu Rongji je novi predsednik kitajske vlade

17. 03. 1998 09.54

Kitajski ljudski kongres je danes v Pekingu z veliko večino izvolil pobudnika gospodarskih reform, Zhu Rongjija, za novega predsednika vlade. Od skoraj 3000 delegatov je zanj glasovalo 2.890 delegatov, 29 jih je bilo proti, 31 pa se jih je vzdržalo. Dosedanji podpredsednik vlade bo na položaju zamenjal Li Penga, ki je dan prej po izteku z ustavo določenega desetletnega mandata postal predsednik parlamenta. Poleg tega so kitajski delegati z veliko glasov proti izvolili novega generalnega tožilca. To je postal nekdanji borec proti korupciji, Han Zhubin. Dosedanji minister za pravosodje, Xiao Yang, je z veliko večino 2.856 glasov, 47 glasovi proti in 47 vzdržanimi, postal predsedujoči Vrhovnega sodišča.

Novi obrambni minister Alojz Krapež pri predsedniku Kučanu

16. 03. 1998 16.36

Predsednik Republike Slovenije Milan Kučan je danes sprejel novega ministra za obrambo Alojza Krapeža, ki mu ga je predstavil predsednik vlade Janez Drnovšek. Minister Krapež je predsednika obvestil o poteku prevzemanja dolžnosti ministra za obrambo ter predstavil svoj pogled na delovno področje in nujne naloge. Pri tem je posebej poudaril potrebo po reorganizaciji upravnega dela ministrstva, Obveščevalno varnostne službe MO in slovenske vojske, o čemer se želi posvetovati ter dobiti široko podporo strokovne, politične in civilne javnosti, so sporočili iz urada predsednika republike.

Razvrednotenje drahme v Grčiji povzročilo rast borznega indeksa

16. 03. 1998 16.34

Atenska borza je pozitivno reagirala na vstop grške valute drahme v menjalna razmerja evropskega denarnega sistema, zaradi katerega je omenjena valuta glede na eku izgubila 14,3 odstotka svoje vrednosti. Tako se je tečaj borznega indeksa danes zvišal za sedem odstotkov, kar je predvsem posledica večjih nakupov tujih vlagateljev, ki so izkoristili višje vrednosti svojih valut, sporočajo predstavniki grške vlade.

Mirni shod najemnikov denacionaliziranih poslovnih prostorov in stanovanj

16. 03. 1998 13.08

Društvo najemnikov poslovnih prostorov Slovenije (DNPPS) in Združenje najemnikov nacionaliziranih stanovanj Slovenije (ZNNSS) organizirata danes in jutri mirna shoda v podporo pravični in državotvorni spremembi zakona o denacionalizaciji (ZDEN).

Predstavniki kosovskih Albancev se niso pojavili

16. 03. 1998 12.51

Predstavniki kosovskih Albancev se niti danes ob 11. uri, za katero jim je srbska vlada tretjič poslala vabilo na pogovor, niso pojavili v poslopju pokrajinskega izvršnega sveta v Prištini. Povabilu pa so se odzvali predstavniki turške, muslimanske in romske narodne manjšine s Kosova.

Arafat: Mirovni proces je skoraj pred propadom

15. 03. 1998 13.12

Palestinski voditelj Jaser Arafat je ob današnjem odprtju sestanka zunanjih ministrov držav članic Organizacije islamske konference v Dohi izrazil mnenje, da je bližnjevzhodni mirovni proces zaradi neodgovorne in trdovratne politike izraelske vlade v izredno težkem položaju, celo blizu propada. Predsednik palestinskih avtonomnh oblasti je ponovno pozval Izrael, naj uresniči sklenjene dogovore, še zlasti o umiku s palestinskih ozemelj, odprtju letališča in pristanišča, izpustitvi ujetnikov ter odstranitvi zapor. Arafat je še poudaril, da mora izraelsko vodstvo razumeti, da na območju ne bo miru in stabilnosti, če Jeruzalem ne bo postal "večna prestolnica neodvisne palestinske države".

Bharatija Džanata z novo podporo najbliže sestavi vlade

14. 03. 1998 11.20

Hindujska stranka Bharatija Džanata (BJP), zmagovalka indijskih parlamentarnih volitev, na katerih je osvojila relativno večino, je danes dobila podporo regionalne stranke, ki bi ji lahko omogočila sestavo nove vlade. Ko je že kazalo, da je pat pozicija, ki so jo prinesle volitve, nerešljiva, je Indijska narodna stranka (BJP) prejela pismo podpore regionalne stranke All India Anna Dravida Munnetra Kazhagham (AIADMK) iz najjužnejše indijske države Tamil Nadu, katere osemnajst poslancev in devet zaveznikov je BJP za las približalo absolutni večini v parlamentu. Stranka AIADMK, ki je za podporo Bharatiji Džanati sprva zahtevala ministrska mesta, je danes razglasila, da kljub podpori, ki jo ponuja vladi BJP, v tej ne namerava sodelovati.

Slovenska vlada o proračunu 1998 in Slovenskih železarnah

12. 03. 1998 16.39

Slovenska vlada je na današnji seji obravnavala dopolnjeni predlog državnega proračuna za letošnje leto. Odločanje o državni blagajni bo nadaljevala še na jutrišnji seji.

SDS od vlade pričakuje pojasnilo v zvezi z meddržavnim sporazumom med Slovenijo in Izraelom

12. 03. 1998 16.37

Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je v današnjem pismu predsednikom parlamentarnih strank ter poslancema italijanske in madžarske narodne skupnosti izrazil sum v iskreno pripravljenost vlade, da razjasni vse okoliščine in ugotovi odgovornost za podpis protiustavnega meddržavnega sporazuma med Slovenijo in Izraelom.

Rasmussen pri kraljici napovedal nadaljevanje stare koalicije

12. 03. 1998 15.49

Danski premier Poul Nyrup Rasmussen je kraljici Margareti II. danes napovedal nadaljevanje vlade socialdemokratov in socialnih liberalov. Na včerajšnjih splošnih volitvah je njegova manjšinska vlada s podporo dveh levih strank namreč prejela pičlo večino 90 proti 89 mandatom v folketingu, danskem parlamentu.

Evropski parlament zahteva enote za posredovanje na Kosovu

12. 03. 1998 15.25

Evropski parlament je zaradi eksplozivnih razmer v srbski pokrajini Kosovo od Evropske unije, Združenih narodov in zveze NATO zahteval pripravo za napotitev preventivnih enot za posredovanje na tem območju. Evropski poslanci so te zahteva na zasedanju v Strasbourgu danes postavili skoraj enoglasno. Vlado v Beogradu pa so pozvali k dialogu s kosovskimi Albanci, katerim naj bi zagotovila kulturno in politično avtonomijo.

Kosovski Albanci zavrnili povabilo Beograda k dialogu

12. 03. 1998 15.04

Politično vodstvo kosovskih Albancev je danes zavrnilo povabilo srbske vlade k dialogu glede konflikta na Kosovu.

V državnih podjetjih namerava Kitajska izvesti reforme

12. 03. 1998 08.22

Socialno zavarovanje kitajskih državljanov, ki so ostali brez zaposlitve, poprej pa so bili zaposleni v državnih podjetjih, predstavlja za izvajanje kitajskih gospodarskih reform enega izmed glavnih problemov. Omenjene reforme, ki jih v kitajskih državnih podjetjih namerava izvesti predsednik vlade Zhu Rongji, bodo najprej potekale na področju zaposlovanja, lastniških razmerij, prestrukturiranja podjetij in tehnoloških posodobitev. Veliko pozornosti bodo v državnih podjetjih v prihodnje namenili tudi izobraževanju strokovnih kadrov, saj so v preteklih letih številni strokovnjaki odšli v podjetja, delujoča v posebnih gospodarskih območjih, posebnosti kitajskega gospodarstva.

Letos se bodo nadzorovane cene dvignile za 6%

11. 03. 1998 16.29

T.i. nadzorovane cene, kot so elektrika, zemeljski plin, naftni derivati, učbeniki in drugi izdelki ter storitve, ki so pod pristojnostjo vlade, se bodo letos dvignile od šest do devet odstotkov. Letošnji dvig nadzorovanih cen bo na nižji ravni kot prejšnja leta, glavni val podražitev pa pa bo v letošnji prvi polovici leta, je povedal minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur. O letošnji 8-odstotni ciljni inflaciji pa je dejal, da jo bo sicer težko doseči glede na različne pritiske in 2,3-odstotno rast cen v letošnjih prvih dveh mesecih v primerjavi z lanskim decembrom. Zanesljivost in realnost napovedi o 8-odstotni rasti cen bo bolj jasna šele junija. Ministrstvo za ekonomske odnose naj bi v prihodnje namenjalo več pozornosti notranjemu trgu in vprašanjem varstva konkurence ter potrošnikov, zmanjševalo pa nadzor nad cenami. V košarici maloprodajnih cen vlada zdaj nadzira 18 odstotkov cen, kar je bistveno manj kot lani, ko je bil delež nadzorovanih cen skoraj tretjinski.

V petek 13. marca bo vlada predstavila predlog proračuna

11. 03. 1998 16.24

Premier Janez Drnovšek je na novinarski konferenci napovedal, da bo vlada predvidoma v petek, 13. marca, predstavila končni predlog proračuna za tekoče leto, natančneje pa o državni blagajni ni želel govoriti, ker sklepna usklajevanja o posameznih postavkah še potekajo. V zvezi z vračanjem kmetijskih zemljišč in gozdov Cerkvi je predsednik vlade znova opozoril na razsodbo ustavnega sodišča, po katerem je Cerkev upravičena do vračanja v naravi, ter poudaril, da se je vladna koalicija uskladila o vseh vprašanjih denacionalizacije, v zvezi z 19. členom zakona, ki določa, da naj bi omejili vračanje premoženja v naravi v primerih, v katerih je Cerkev gozdove in kmetijska zemljišča dobila s fevdalnimi listinami. O tej točki naj bi odločili poslanci, ker so mnenja deljena. Premier je tudi pojasnil, da pogajanja o odkupu gozdov od Cerkve še potekajo in da obe pogajalski strani čakata na razplet pri sprejemanju novele zakona o denacionalizaciji. Premier je na vprašanje o odnosih z ZRJ povedal, da je za zdaj dejstvo le, da je do sestanka prišlo. Pričakovanja, da bi Slovenija zaradi gospodarskih pritiskov normalizirala odnose z ZRJ, pa so nerealna, je zatrdil premier. Slovenija bo vztrajala pri načelni politiki in ne misli popustiti nenavadnim pritiskom, kot je prepoved uvoz slovenskega blaga.