vlade

Vzpostavitev letnih evropsko-kitajskih srečanj

17. 02. 1998 10.02

Evropa se zavzema za vzpostavitev letnih vrhunskih srečanj s Kitajsko, s katerimi bi utrdili medsebojne odnose, je danes v Pekingu dejal podpredsednik Evropske komisije Sir Leon Brittan. Pojasnil je, da je že sprejet dogovor za evropsko-kitajsko srečanje ob robu prihodnjega azijsko-evropskega vrha v Londonu, vendar pa za zdaj še ni soglasja o vzpostavitvi letnih srečanj. Brittan, ki je imel včeraj v Pekingu prvi krog pogovorov s kitajskim zunanjim ministrom Qian Qichenom in ministrico za zunanjo trgovino Wu Yi, se bo danes predvidoma sešel s podpredsednikom kitajske vlade Zhu Rongjijem ter predsednikom centralne banke Dai Xianglongom.

Češka in Poljska za sodelovanje na poti v NATO in EU

16. 02. 1998 18.59

Poljski premier Jerzy Buzek in njegov češki kolega Josef Tosovsky sta se med današnjim srečanjem v poljskem mestu Bielsko-Biala dotaknila članstva v zvezi NATO in Evropski uniji ter se zavzela za sodelovanje obeh držav na poti v evroatlantski integraciji.

V nesreči tajvanskega letala umrle najmanj 203 osebe

16. 02. 1998 18.08

V današnji nesreči letala tajvanske družbe China Airlines, ki se je zaradi goste megle zrušilo med pristajanjem na letališče v Taipeju, je življenje izgubilo vseh 196 potnikov in članov posadke. Še najmanj sedem ljudi pa je umrlo, ko je letalo po zrušenju trčilo ob bližnja stanovanjska poslopja, je povedal tiskovni predstavnik tajvanske vlade.

Hašimoto odločen oživiti japonsko gospodarstvo

16. 02. 1998 10.22

Japonski premier Rjutaro Hašimoto je v današnjem govoru ob začetku nove seje japonskega parlamenta ponovil odločenost vlade za oživitev japonskega gospodarstva. Po njegovih besedah se mora Japonska čimprej rešiti gospodarske stagnacije. Napovedal je boj proti naraščanju javnega dolga in dodal, da bo vlada sprejela ustrezne ukrepe v skladu s trenutnim gospodarskim in finančnim položajem.

Nova Zelandija podprla napad na Irak

16. 02. 1998 10.14

Podporo ameriškemu vojaškemu napadu na Irak je danes izrazila tudi Nova Zelandija. Kot je po seji vlade povedala ministrska predsednica Jenny Shipley, je Nova Zelandija v Zaliv pripravljena poslati dve reševalni letali Orion in elitno enoto 20 komandosov. Predsednico vlade Shipleyevo je ameriški predsednik Bill Clinton za podporo v napadu zaprosil v telefonskem pogovoru minuli petek. Sodelovanje v zavezniški koaliciji proti iraškemu predsedniku Saddamu Huseinu je obljubila tudi Avstralija. Avstralski vojaki, ki bodo sodelovali v morebitnem napadu na Irak, bodo jutri odpotovali v Zaliv, je danes napovedal avstralski premier John Howard. Pojasnil je, da je vladna komisija za nacionalno varnost odobrila napotitev enot v Zaliv in da so odločitev o tem sprejeli po posvetu z ZDA. Avstralija bo na območje poslala elitno letalsko enoto SAS in dva boeinga 707. Skupaj bo v Zaliv odšlo največ 250 Avstralcev, med njimi 110 pripadnikov SAS.

Še tretji bosanski Srb napovedal predajo haaškemu sodišču

15. 02. 1998 14.29

Potem ko sta se včeraj Miroslav Tadić in Milan Simić kot prva bosanska Srba prostovoljno predala haaškemu sodišču, je bosanski Srb Simo Zarić v današnjem beograjskem dnevniku Dnevni telegraf napovedal, da se bo predal tudi on, potem ko bodo rešili še nekaj "tehničnih vprašanj".

Nizozemska fregata v Zalivu

14. 02. 1998 11.10

Nizozemska bo v Zaliv poslala fregato Abraham van der Hulst. Odločitev nizozemske vlade je v pismu parlamentu v petek sporočil vodja diplomacije Hans van Mierlo, ki pa je ob tem poudaril, da bo fregata sodelovala v vojaških operacijah zoper Irak šele, ko bo vlada trdno prepričana, da so se dokončno izjalovile vse diplomatske rešitve.

Novi vodja tajne policije Republike Srbske

13. 02. 1998 14.41

Vlada Milorada Dodika je imenovala novega načelnika tajne policije Republike srbske, je danes sporočila agencija SRNA. Sredoje Nović bo na tem položaju nasledil Dragišo Mihića, ki je blizu nekdanjemu vodstvu na Palah. Prihaja iz Banja Luke in je bil agent obveščevalne službe v nekdanji Jugoslaviji. Zdaj predava na banjaluški policijski akademiji poročajo dobro obveščeni viri. Njegovo imenovanje na čelo tajne službe sodi v splet preoblikovanja notranjega ministrstva srbske entitete. Le-to je bilo pred oblikovanjem Dodikove vlade januarja letos razcepljeno med privržence predsednice Plavšićeve in vodstva na Palah.

Kviaz: Za delo DZ je treba zagotoviti manjkajočih 458 milijonov tolarjev

13. 02. 1998 11.29

Parlamentarna komisija za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (Kviaz) je v nadaljevanju postopka pri sprejemanju državnega proračuna oblikovala svoj predlog amandmaja, s katerim naj bi si državni zbor (DZ) v nasprotju s predlogom vlade kot samostojni proračunski predlagatelj v skladu z že sprejetim finančnim načrtom pridobil manjkajočih 458 milijonov tolarjev.

Vlada o plačah in električni energiji

12. 02. 1998 16.51

Slovenska vlada je na današnji seji sprejela uredbo o prenehanju delovanja Agencije R Slovenije za sanacijo bank in hranilnic, o čemer je na novinarski konferenci po seji vlade govoril državni sekretar v finančnem ministrstvu Andrej Simonič.

Sesatnek palestinskih in izraelskih pogajalcev v Washingtonu

12. 02. 1998 10.01

V Washingtonu so se v prisotnosti ameriškega posrednika Dennisa Rossa sestali palestinski in izraelski pogajalci, ki pa niso dosegli nobenega pravega napredka, je sporočil tiskovni predstavnik State Departmenta James Rubin. Po enournem pogovoru v Washingtonu ni predvidenega nobenega srečanja več. To je bil prvi neposredni sestanek na tej ravni po več mesecih, medtem ko so izraelsko-palestinska pogajanja že enajst mesecev blokirana. Palestinsko delegacijo je vodil glavni palestinski pogajalec Saeb Erakat, izraelsko pa generalni sekretr vlade Danny Naveh.

Italijanski energijski koncern ENI sklenil sporazum z ruskim Gazpromom

12. 02. 1998 08.20

Italijansko državno podjetje za preskrbo z energijo Ente Nazionale Idrocarburi (ENI) in ruski plinski monopolist RAO Gazprom sta se v Rimu dogovorila o medsebojnem črpanju in trženju zemeljskega plina, metana in nafte. Kot sporočajo predstavniki podjetja ENI, sta bila ob podpisu sporazuma navzoča tudi ruski predsednik Boris Jelcin in italijanski predsednik vlade Romano Prodi. Gazprom je največji svetovni proizvajalec zemeljskega plina in se je lani povezal tudi z nizozemsko-angleškim naftnim koncernom Shell, s katerim je ustanovil skupno podjetje.

Madžarska gradbena podjetja lani opravila za desetino več del

12. 02. 1998 08.18

Madžarska gradbena podjetja so lani opravila v primerjavi z letom poprej za 9,8 odstotka več storitev, je sporočil madžarski osrednji statistični urad. Porast je predvsem rezultat večjih naložb, ki so bile financirane s strani madžarske vlade in občin. Gre za izgradnjo avtocest, cest v Budimpešti in za izgradnjo novega terminala letališča Ferihegy. Gradnja prodajnih centrov in industrijskih parkov je bila dobičkonosna in je privabila večliko naložbenikov, vendar pa je gradnja hiš lani stagnirala. Število gradbenih podjetij je lani poraslo za 7,5 odstotka, število zaposlenih v madžarskih gradbenih podjetjih pa je manjše od enajst. Družbe z več kot 300 zaposlenimi so lani opravile za manj kot petino vseh opravljenih gradbenih del in za osem odstotkov manj kot v letu poprej.

Marjan Podobnik slovesno odprl sejem Moda-fashion

11. 02. 1998 13.41

Podpredsednik slovenske vlade Marjan Podobnik je danes slovesno odprl 45. sejem mode Moda-fashion, ki bo v organizaciji Ljubljanskega sejma do sobote potekal na Gospodarskem razstavišču. Na 4.000 kvadratnih metrih na sejmu razstavlja 194 podjetij, od katerih jih 70 prihaja iz tujine.

Jutri v Bruslju drugo zasedanje skupnega odbora Slovenija - EU

11. 02. 1998 13.11

V Bruslju bo jutri potekalo drugo zasedanje skupnega odbora - odbora za sodelovanje med Slovenijo in Evropsko unijo. Slovensko vladno delegacijo na seji bo vodil minister za evropske zadeve Igor Bavčar, v njej pa bodo predstavniki vseh ministrstev, vladnih uradov in služb ter Banke Slovenije, so danes sporočili iz službe vlade za evropske zadeve.

Drnovšek nadaljuje obisk v Parizu

11. 02. 1998 11.07

Slovenski premier Janez Drnovšek danes nadaljuje prvi uradni obisk v Franciji, v okviru katerega se je včeraj sešel s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom, predsednikom vlade Lionelom Jospenom in drugimi najvišjimi francoskimi politiki.

Dodik zagotovil vrnitev 70.000 beguncev

10. 02. 1998 19.02

Premier Republike srbske Milorad Dodik, ki se danes na Dunaju udeležuje zasedanja posebne arbitražne komisije za Brčko, je mednarodni skupnosti držav zagotovil, da se bo na območje Republike srbske lahko vrnilo 70.000 beguncev.

Frlec in Milo o dvostranskem sodelovanju med Slovenijo in Albanijo

10. 02. 1998 18.59

Slovenski zunanji minister Boris Frlec in njegov albanski kolega Paskal Milo, ki se mudi na dvodnevnem obisku v Sloveniji, sta na dopoldanskem srečanju govorila o odnosih med državama, predvsem o sestanku mešane komisije, ki naj bi bil poleti, izmenjala pa sta tudi poglede na albansko manjšino v Makedoniji in na Kosovu. Kot je napovedal minister Frlec, bosta imela med delovnim kosilom priložnost še za izmenjavo pogledov na mednarodna vprašanja, predvsem na vprašanje nemirnega Balkana.

Drnovšek tudi od Jospina dobil zagotovilo o francoski podpori pri EU in NATO

10. 02. 1998 18.58

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je po srečanju s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom danes v Parizu sešel tudi s francoskim kolegom Lionelom Jospinom. Tudi tokrat je v pogovorih dobil zagotovilo o trdni francoski podpori slovenskemu vstopanju v Evropsko unijo in prizadevanjem za vključitev v zvezo NATO.

Bosanski Srbi začeli graditi zid v Sarajevu

10. 02. 1998 17.39

Bosanski Srbi so na cesti prek sarajevskega naselja Dobrinja danes začeli graditi zid.

Kacin prejel odgovor Ristića

10. 02. 1998 17.16

Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelko Kacin je minuli teden prejel odgovor predsednika odbora za zunanjepolitične odnose zvezne skupščine ZR Jugoslavije Ljubiše Ristića, na povabilo, da z delegacijo odbora obišče Ljubljano. Ristić se v pismu strinja, da je vzpostavitev diplomatskih odnosov Republike Slovenije in ZRJ pomemben korak k oživljanju sodelovanja med državama, so sporočili iz državnega zbora.

Zastopniki malega gospodarstva in obrti pri Mozetiču

10. 02. 1998 16.52

Vodja poslanske skupine Slovenskih krščanskih demokratov Miroslav Mozetič je danes skupaj s poslanci SKD v državnem zboru sprejel predsednika Obrtne zbornice Slovenije Miho Graha s sodelavci. Na delovnem pogovoru z zastopniki slovenskega malega gospodarstva in obrti je Mozetič dejal, da bodo poslanci SKD v državnem zboru podpirali tiste zahteve obrtnikov Slovenije, ki jim omogočajo ohranitev stalnih in varnih delovnih mest za 100.000 slovenskih državljanov.

Jack Kemp kritizira napade vlade na Microsoft

10. 02. 1998 15.24

Sodirektor podjetja Empower America Jack Kemp je v posebni izjavi kritiziral ameriško zvezno vlado zaradi neupravičenih napadov na Microsoft. Kot pravi v izjavi Kemp, je zvezna vlada agresivno posegla v Microsoftovo poslovanje in želi v imenu ohranitve tržne konkurence obvladovati razvijalce programske opreme. Temu se pridružujejo tudi usklajeni napadi državnih tožilcev, kot da bi Microsoft želel škodovati Američanom. Težko si je predstavljati bolj zmotno, zavajajoče in potencialno škodljivo uporabo vladne moči pod krinko protimonopolizma, pravi Kemp, in poziva vlado, naj se ne vmešava v razmere na trgu in po svoji presoji določa zmagovalce in poražence. Če določeni gospodarski sektor uspeva in konkurence ne manjka, kakor je v industriji programske opreme, potem je poseganje vlade na trg nepotrebno in neustrezno, meni Kemp ter opozarja na zniževanje cen in vse večjo izbiro za kupce, kar je prav nasprotno od tistega, kar bi se godilo v monopolističnem okolju.

250 avstralskih vojakov v Zalivu v primeru napada na Irak

10. 02. 1998 14.03

Avstralija je danes obljubila, da bo v primeru napada na Irak v Zaliv poslala svoje enote. Avstralski premier John Howard je v Canberri napovedal, da bo o odločitvi vlade po telefonu obvestil ameriškega predsednika Billa Clintona. Avstralija bo v Zaliv poslala 250 vojakov, predvsem medicinsko in telekomunikacijsko osebje.

O uporabi Natovih oporišč na italijanskem ozemlju za napad na Irak bo odločila vlada

10. 02. 1998 13.59

Italijanski zunanji minister Lamberto Dini je v ponedeljek v Rimu pred pogovorom z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom izjavil, da morebitna uporaba oporišč zveze NATO v Italiji za napad proti Iraku ni urgentno vprašanje. Tovrstno odločitev bi morala po njegovih besedah sprejeti vlada. Italijanski premier Romano Prodi še ni natančno opredelil, kakšno bi bilo stališče njegove vlade v primeru ameriškega napada na Irak.

Srečanje Drnovška in Chiraca

10. 02. 1998 11.26

Slovenski premier Janez Drnovšek se je na svojem prvem uradnem obisku v Franciji dopoldne sešel s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom. Osrednji temu pogovora sta slovensko vključevanje v Evropsko unijo in prizadevanja Slovenije za vstop v NATO.

Premier Drnovšek prispel na prvi uradni obisk v Francijo

09. 02. 1998 17.57

Slovenski premier Janez Drnovšek je danes popoldne prispel na prvi uradni obisk v Francijo, kjer se bo jutri med drugim sešel s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom. Ob prihodu na letališče, kjer je bil sprejet z vojaškimi častmi, je predsednika vlade Drnovška pozdravil francoski državni sekretar za zunanjo trgovino Jacques Dondux.

Minister Dragonja se je srečal z vodstvi Splošne plovbe in Cimosa

09. 02. 1998 16.38

Minister za gospodarske dejavnosti Metod Dragonja se je sestal z vodstvi portoroške Splošne plovbe ter koprskega Cimosa. Kot je na novinarski konferenci po srečanju zatrdil Dragonja, naj bi Splošno plovbo, ki je v 100-odstotni lasti države, v celoti ponudili v odkup pooblaščenim investicijskim družbam in s tem delno pokrili privatizacijsko vrzel.

3. slovenski turistični forum v Portorožu

09. 02. 1998 15.27

V kongresnem centru portoroškega Grand hotela Emona se je skoraj dvesto turističnih delavcev iz vse Slovenije dopoldne zbralo na 3. slovenskem turističnem forumu. Uvodnega dela dvodnevnega srečanja, na katerem bodo udeleženci razpravljali o nekaterih najnovejših izsledkih turistične stroke, so se med drugimi udeležili podpredsednik slovenske vlade Marjan Podobnik, minister za malo gospodarstvo in turizem Janko Razgoršek, podpredsednik GZS Sveto Stančič in državni sekretar za turizem Tomaž Zajc.

Rim: Na seji vlade tudi o odnosih s Slovenijo

07. 02. 1998 10.49

Italijanska vlada je v sporočilu za javnost po petkovi seji med drugim zapisala, da je zunanji minister Lamberto Dini v poročilu o mednarodni politiki posebno pozornost namenil novi fazi v odnosih med Slovenijo in Italijo, o kateri priča tudi njegov obisk v Ljubljani 3. in 4. februarja. V sporočilu za javnost, ki ga je objavila italijanska agencija Ansa, še piše, da je Dini posebej poudaril kakovostni skok, ki je bil v zadnjih letih dosežen v odnosih z Ljubljano, in novo ozračje med državama. Ta dejstva po Dinijevi oceni omogočajo nov zagon v dvostranskih odnosih in reševanje vprašanj, ki so še odprta.