vojnih

Mednarodno haaško sodišče dobilo tretjo sodno dvorano
12. 06. 1998 17.32
Mednarodno vojaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki ima sedež v Haagu, je danes dobilo tretjo sodno dvorano. Pridobitev bo omogočila pospešitev procesov proti osebam, ki so osumljene vojnih zločinov. Drugo sodno dvorano, ki ima le štiri sedeže za javnost, so odprli 4. maja letos. Ko je leta 1994 začelo s svojim delom, je imelo mednarodno sodišče le eno sodno dvorano, ki tako kot tretja lahko sprejme sto ljudi.

Nemčija odobrila prevoz Šakića
11. 06. 1998 12.20
Nemške oblasti so v sredo izdale dovoljenje za prevoz nekdanjega poveljnika koncentracijskega taborišča Jasenovac Dinka Šakića, ki naj bi ga iz Argentine na Hrvaško prepeljali preko Nemčije, so danes sporočili s hrvaškega ministrstva za pravosodje.

Sodišče v Haagu umaknilo obtožnice proti 14 bosanskim Srbom
09. 05. 1998 10.18
Haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je zavrnilo obtožnice proti štirinajstim bosanskim Srbom, osumljenim za vojne zločine, so nocoj sporočili s sodišča.

Generalna tožilka haaškega sodišča predlagala umik obtožnic proti 14 Srbom
07. 05. 1998 07.21
Generalna tožilka haaškega Mednarodnega kazenskega sodišča za nekdanjo Jugoslavijo Louise Arbour je danes predlagala umik obtožnic proti 14 bosanskim Srbom, obtoženim vojnih zločinov v taboriščih Omarska in Keraterm na severozahodu BiH leta 1992. Sodišče je danes delno ugodilo tožilkini zahtevi in umaknilo obtožnice proti petim osumljenim, o drugih devetih pa bo odločalo jutri. Haaško sodišče je leta 1995 obtožilo skupno 33 bosanskih Srbov zaradi zločinov nad hrvaškim in muslimanskim prebivalstvom v omenjenih dveh taboriščih.

NATO potrdil operacijski načrt za BiH
06. 05. 1998 17.38
Severnoatlantski svet je danes potrdil operacijski načrt za mednarodne enote, ki bodo konec junija, po izteku mandata sedanjim silam SFOR, nadaljevale mednarodno vojaško navzočnost v Bosni in Hercegovini.

Banderas bo igral Kemala Ataturka
27. 04. 1998 10.57
Eden največjih zapeljivcev s filmskih platen, španski igralec Antonio Banderas, bo igral utemeljitelja moderne Turčije Kemala Ataturka. Turški časnik Milijet je poročal, da je Banderas že sprejel vlogo, potem ko je prebral scenarij, ki so ga napisali na osnovi knjige britanskega zgodovinarja Lorda Kinrossa. Knjigo o Kemalu Ataturku je objavil leta 1964, film pa bo snemal sin pokojnega igralca Lawrenca Oliviera, Tarquin Olivier.

Bosanski Srb Žigić na poti v Haag
16. 04. 1998 08.02
Bosanski Srb Zoran Žigić, obtožen vojnih zločinov, se je danes predal Mednarodnim silam zveze Nato za vzdrževanje miru v Banjaluki. Te naj bi ga še danes odpeljale na Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, so povedali novinarji.

Shelton: Nato bo aretiral Karadžića, če ga najde
16. 04. 1998 08.02
Sile zveze Nato niso v BiH zaradi lovljenja vojnih zločincev, vendar pa jih bodo aretirale, če jih najdejo, in to velja tudi za nekdanjega voditelja bosanskih Srbov Radovana Karadžića. To je na današnji novinarski konferenci v Koebenhavnu izjavil poveljnik združenega poveljstva ameriških oboroženih sil general Henry Shelton, ki se mudi na dvodnevnem obisku na Danskem. Iz Koebenhavna, kamor je pripotoval z Madžarske, bo odpotoval v Makedonijo.

SFOR spet poziva vojne zločince, naj se predajo
09. 04. 1998 18.19
Mirovne sile zveze NATO v BiH (SFOR) so po aretaciji dveh bosanskih Srbov, ki sta obtožena vojnih zločinov, ostale domnevne vojne zločince danes spet pozvale, naj se prostovoljno predajo mednarodnemu sodišču za vojne zločine v Haagu. Na aretacijo dveh bosanskih Srbov se je podobno odzval tudi nemški zunanji minister Klaus Kinkel, ki je vse obtožene pozval, naj se prostovoljno predajo haaškemu sodišču. Kinkel je za nek lokalni nemški časnik dejal, da aretaciji kažeta na to, da nima nihče izmed osumljenih možnosti, da bi se izognil posledicam. To po njegovem velja tudi za nekdanjega voditelja bosanskih Srbov Radovana Karadžića.

Iran izpustil 1800 iraških vojnih ujetnikov
05. 04. 1998 10.55
Iran je včeraj iz zaporov izpustil tisoč iraških vojnih ujetnikov oziroma skupno 1800 Iračanov v zadnjih 48 urah, je sporočila iraška tiskovna agencija INA.

Iran in Irak začela z izmenjavo ujetnikov
03. 04. 1998 11.00
Deset let po iransko-iraški Zalivski vojni sta obe državi ponovno začeli z izmenjavo vojnih ujetnikov. Zaenkrat so iz dolgoletnega ujetništva izpustili 800 Iračanov in 62 Irancev.

Vlada pripravila zakon o vojnih grobiščih
09. 03. 1998 16.50
Vlada je v zakonodajno proceduro vložila zakon o vojnih grobiščih, ki ga je pripravilo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, saj se na področju varstva vojnih grobišč še vedno uporablja prevzeta zvezna zakonodaja, ki jo je potrebno uskladiti z ustavo.

V Kuvajt prispele nove ameriške pehotne enote
19. 02. 1998 15.51
V Kuvajt je danes prispel prvi kontingent 375 vojakov dodatnih ameriških pehotnih enot, ki bi jih lahko uporabili v primeru vojne z Irakom. Vojaki so del dogovora med Washingtonom in Kuvajtom glede namestitve približno 6000 vojakov, ki bi sodelovali pri morebitnem napadu na sosednji Irak.

Umrla ameriška pisateljica Martha Gellhorn
17. 02. 1998 12.47
V 89. letu starosti je v nedeljo v Londonu umrla ameriška pisateljica Martha Gellhorn, ena prvih vojnih dopisnic, bolj znana kot soproga Ernesta Hemingwayja.

Še tretji bosanski Srb napovedal predajo haaškemu sodišču
15. 02. 1998 14.29
Potem ko sta se včeraj Miroslav Tadić in Milan Simić kot prva bosanska Srba prostovoljno predala haaškemu sodišču, je bosanski Srb Simo Zarić v današnjem beograjskem dnevniku Dnevni telegraf napovedal, da se bo predal tudi on, potem ko bodo rešili še nekaj "tehničnih vprašanj".

Tadić in Simić, obtožena vojnih zločinov, v zaporu na Nizozemskem
15. 02. 1998 11.13
Bosanska Srba Miroslav Tadić in Milan Simić, obtožena vojnih zločinov, ki sta se včeraj v BiH prostovoljno predala enotam Sfor, sta zgodaj davi iz Tuzle prispela na Nizozemsko, kjer so ju premestili v zapor mednarodnega vojnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Scheveningenu. Po njunih besedah bosta pred haaškim sodiščem dokazala svojo nedolžnost.

ZRJ še naprej zavrača izročitev vojnih zločincev
13. 02. 1998 14.44
Tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Louise Arbour je danes ob koncu petdnevnega obiska v ZRJ izrazila obžalovanje ob dejstvu, da Beograd še vedno zavrača izročitev oseb, osumljenih vojnih zločinov. Pojasnila je, da ne sprejema jugoslovanskega stališča, češ da jugoslovanska ustava ne dopušča izročitve državljanov ZRJ. Povedala je še, da je beograjske oblasti pozvala, naj spremenijo zakonodajo tako, da bodo lahko izpolnjevale obveznosti, ki izhajajo iz resolucij ZN

Solana v BiH na pogovorih s Plavšićevo
19. 12. 1997 13.08
Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je danes prispel v Banja Luko na pogovore s predsednico Republike srbske Biljano Plavšić. Popoldne bo Solana obiskal Sarajevo, kjer se bo srečal z visokim civilnim predstavnikom za BiH Carlosom Westendorpom in poveljnikom Sforja ameriškim generalom Ericom Shinsekijem, morda pa tudi s člani bosanskohercegovskega predsedstva.

Tudi nemški vojni zločinci na seznamu lastnikov bančnih računov v švicarskih bankah
04. 12. 1997 00.00
Simon Wiesenthal je v Los Angelesu izjavil, da je na seznamu lastnikov bančnih računov, za katerimi se je izgubila sled in nimajo dedičev, ki ga je 29. oktobra objavila Zveza švicarskih bančnikov, tudi 52 imen domnevnih nacističnih vojnih zločincev. Na seznamu, ki so ga švicarske banke objavile zaradi obtožb, da zavirajo vračanje premoženja žrtvam holokavsta, je več kot 14.000 imen švicarskih in tujih državljanov, ki od konca druge svetovne vojne niso zahtevali svojih hranilnih vlog v skupni vrednosti 17,8 milijonov švicarskih frankov.

Iran bo izpustil 500 vojnih ujetnikov
27. 11. 1997 14.35
Iransko vodstvo je danes, skoraj deset let po koncu iraško-iranske vojne, izdalo ukaz o izpustitvi 500 iraških vojnih ujetnikov. To naj bi bil izraz dobre volje pred decembrskim srečanjem Organizacije islamske konference, ki bo v Teheranu.