vojnih

Arkan zatrjuje, da med spopadi ni bil na Kosovu

15. 06. 1999 22.10

Poveljnik srbskih paravojaških enot Tiger Željko Ražnjatović - Arkan je danes v pogovoru za Sky News zatrdil, da v času spopadov ni bil nikoli na Kosovu in da njegove enote v pokrajini niso delovale.

Hrvaška za izročitev vojnih zločincev Haaškemu sodišču

08. 06. 1999 15.25

Izročitev bosanskega Hrvata Vinka Martinovića, ki je osumljen vojnih zločinov, postaja vedno bolj verjetna. Zahodne države namreč pritiskajo na Hrvaško, naj Haaškemu sodišču vendarle izroči Martinovića, znanega tudi kot Stela, ter Mladena ''Tuto'' Naletića. Oba osumljena sta že dve leti v priporu.

V BiH aretirali domnevnega vojnega zločinca Kulundzijo

07. 06. 1999 17.57

Pripadniki mirovnih sil SFOR so danes v bližini Prijedorja na severozahodu BiH aretirali bosanskega Srba Dragana Kulundzijo, ki je obtožen vojnih zločinov.

ZDA še vedno zbirajo dokaze o vojnih zločinih na Kosovu

28. 05. 1999 20.42

Tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta James Rubin je na današnji novinarski konferenci zagotovil, da ZDA še naprej zbirajo dokaze o vojnih zločinih na Kosovu in jih predajajo Mednarodnemu sodišču za nekdanjo Jugoslavijo v Haagu. Rubin je predstavil nove dokaze o množičnih pobojih, ki so jih pridobili s kombinacijo satelitskih posnetkov, izpovedi prič in novinarskih poročil.

NATO nadaljuje intenzivne napade na ZRJ

28. 05. 1999 15.59

Lepo vreme je letalom zveze NATO omogočilo, da so tudi v minulih 24 urah nadaljevala intenzivne napade na cilje v ZR Jugoslaviji. Na zavezništvu so potrdili, da so bombardirali pretvornike električne energije v Beogradu, zaradi česar je po poročanju številnih medijev jugoslovanska prestolnica ostala brez elektrike.

Milošević obtožen pred sodiščem v Haagu

27. 05. 1999 21.18

Mednarodno sodišče za vojne zločine na ozemlju Jugoslavije v Haagu je vložilo obtožnico proti jugoslovanskemu predsedniku Miloševiću. To je prva obtožnica za vojne zločine proti kakemu šefu države, ki je še na oblasti. Poleg Miloševića so zločinov obtoženi tudi srbski predsednik Milutinović, podpredsednik jugoslovanske vlade Šainović, načelnik generalštaba Ojdanić in srbski notranji minister Stojiljković.

Černomirdin jutri ponovno v Beograd

27. 05. 1999 20.22

Ruski posebni odposlanec za Balkan Viktor Černomirdin namerava jutri ponovno odpotovati v Beograd na pogovore z jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševićem, čeprav je le-tega danes Haaško sodišče obtožilo vojnih zločinov. Iz Černomirdinovega kabineta so sporočili, da bo potovanje potekalo po predhodnem načrtu.

Notranji ministri EU o skupnih pravilih sprejemanja beguncev

27. 05. 1999 17.43

Notranji ministri držav članic Evropske unije so danes v Bruslju razpravljali o oblikovanju skupnih pravil za sprejem vojnih beguncev, med njimi beguncev s Kosova.

Milošević uradno vojni zločinec; Beograd ne priznava haaškega sodišča

27. 05. 1999 16.23

Haaško sodišče za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji je danes uradno vložilo obtožnico proti jugoslovanskemu predsedniku zaradi vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu. Po navedbah glavne tožilke sodišča Louise Arbour so poleg Miloševića obtoženi še srbski predsednik Milan Milutinović, podpredsednik vlade ZRJ Nikola Šainović, poveljnik generalštaba jugoslovanske vojske Dragoljub Ojdanić in srbski notranji minister Vlajko Stojiljković.

NATO še vedno brez odziva na poročanja o obtožbi proti Miloševiću

27. 05. 1999 15.14

Na zvezi NATO tudi davi niso želeli komentirati včerajšnjih poročanj ameriške televizijske postaje CNN , da je haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića obtožilo vojnih zločinov.

Milošević naj bi bil obtožen vojnih zločinov

27. 05. 1999 09.18

Mednarodno sodišče za vojne zločine v Haagu naj bi danes izdalo obtožnico za vojne zločine predsedniku Jugoslavije Slobodanu Miloševiću. To pa naj bi po mnenju nekaterih še povečalo njegov odpor do sodelovanja in zelo otežkočilo pogajanja o mirni rešitvi krize.

Albanca vložila civilno tožbo proti Slobodanu Miloševiću, prav tako naj bi to storilo Mednarodno sodišče v Haagu

26. 05. 1999 21.48

Neimenovana kosovska Albanca sta na sodišču v Bostonu vložila civilno tožbo proti predsedniku ZR Jugoslavije, njegovi ženi Mirjani Marković, paravojaškemu voditelju Željku Ražnjatoviću ter nekaterim drugim članom Miloševićeve vlade, zaradi genocida in drugih vojnih zločinov.

V Vukovarju sodijo 22 hrvaškim Srbom zaradi vojnih zločinov

25. 05. 1999 22.21

Pred sodiščem v Vukovarju se je danes začel proces proti 22 hrvaškim Srbom, obtoženim genocida in vojnih zločinov nad hrvaškimi vojaki in civilisti med srbskih obleganjem Vukovarja leta 1991.

Preiskovalci ZN zbirajo dokaze o vojnih zločinih

25. 05. 1999 18.00

Preiskovalci Združenih narodov so zbrali dokaze o množičnih vojnih zločinih, ki so jih srbske sile na Kosovu izvajale nad kosovskimi Albanci, ki so poskušali prebežati v Albanijo in Makedonijo. Največ informacij o vojnih zločinih so zbrali med očividci, ki so pričali o grobem kršenju človekovih pravic, množičnih pobojih, posilstvih, raznih oblikah mučenja ter sistematičnem uničevanju domov in lastnine, ki so jih zagrešile srbske sile. Nekateri dokazi so ohranjeni tudi na videoposnetkih, hrani pa jih sodišče v Haagu.

Slovesnost ob 8. obletnici pekrskih dogodkov

22. 05. 1999 13.11

Predsednik republike Milan Kučan je na slovesnosti v Pekrah, kjer so se spomnili dogodkov pred osmimi leti, poudaril, da smo Slovenci takrat odgovorno in zrelo razumeli enkratno zgodovinsko priložnost in si ustvarili svojo samostojno slovensko državo. V okviru odločitev takratnih slovenskih oblasti je bilo po njegovem mnenju odločilnega pomena tudi oblikovanje samostojne slovenske vojske.

Neposluh srbskih dezerterjev

20. 05. 1999 23.16

Neodvisni črnogorski dnevnik Vijesti je danes poročal, da se poveljniku Tretje jugoslovanske enote Nebojši Pavkoviću ni posrečilo prepričati okoli 1000 srbskih vojnih dezerterjev, da bi se vrnili na Kosovo. Pobegli srbski vojaki so se množično zatekli v južni srbski mesti Aleksandrovac in Kruševac, kjer potekajo številne anti-vojne demonstracije.

State Department prikazal posnetke vojnih zločinov

20. 05. 1999 08.25

Tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta James Rubin je na novinarski konferenci prikazal videoposnetke posledic vojnega zločina v kraju Izbica na Kosovu, njihovo verodostojnost pa utemeljil s fotografijami iz zraka in pričevanji beguncev, ki so se zatekli v Makedonijo. Kombinacija vseh treh dejavnikov, ki jih je predstavil Rubin, postavlja na laž uradne trditve beograjskega režima, da na Kosovu ni nobenih zločinov in da je za vse civilne žrtve kriv NATO.

Vojna na Balkanu le delni vpliv na gospodarsko rast v nevpletenih državah

18. 05. 1999 21.40

Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) je v danes objavljenem poročilu ugotovila, da bo kosovska kriza le delno vplivala na gospodarsko rast v državah, ki niso neposredno vpletene v vojno na Balkanu. Rast italijanskega gospodarstva bo zmanjšana za manj kot četrtinko odstotka, podobne posledice pa bodo čutile tudi Grčija, Slovenija, Madžarska in Turčija.

Zveza NATO še naprej zavrača začasno prekinitev napadov

18. 05. 1999 18.56

Zveza NATO še naprej zavrača začasno prekinitev napadov na ZRJ. ''Vsi soglašajo, da je vojaški pritisk na jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića odločilni del diplomatskih prizadevanj,'' je v Bruslju danes izjavil tiskovni predstavnik Severnoatlantske zveze Jamie Shea.

Mednarodno srečanje pisateljev pod močnim vtisom vojne na Balkanu - Muze ne smejo molčati!

18. 05. 1999 15.15

Petkova razprava v okviru letošnjega 32. mednarodnega pisateljskega srečanja v organizaciji Mirovnega komiteja mednarodnega PEN (z naslovom Balkan - vloga pisateljev pri uveljavljanju kulture miru) bo praktično prvi neposredni pogovor razumnikov s širšega Balkana po zaostritvi konflikta in edini, ki ga je bilo v teh vojnih razmerah mogoče pripraviti, je poudaril predsednik Mirovnega komiteja PEN Boris A. Novak, ko sta z Markom Kravosom, predsednikom Slovenskega centra PEN, predstavljala program pisateljskega srečanja. Kljub verjetnosti, da bo slišati diametralno nasprotna stališča predstavnikov centrov Pen, med drugim iz Albanije, Srbije, Črne gore, Makedonije in drugih držav tega območja, pa velja biti zadovoljen že ob dejstvu, da smo sprožili in omogočili pogovor, saj celo mednarodna politika deluje zgolj prek posrednikov, je dodal Novak.

Ameriška vojska bo izpustila jugoslovanska vojna ujetnika

18. 05. 1999 11.42

Oba jugoslovanska vojna ujetnika, pridržana v Nemčiji, je ameriška vojska iz Mannheima davi prepeljala na letališče v Frankfurtu. Tam naj bi ju še danes izročili Mednarodnemu odboru Rdečega križa (MORK), je v Stuttgartu dejal tiskovni predstavnik ameriških oboroženih sil v Evropi (EUCOM). Po poročanju ameriške televizije CNN vsaj enega od obeh vojnih ujetnikov verjetno ne bodo izročili ZRJ.

V ponedeljek izredna seja izvršilnega odbora SKD

16. 05. 1999 09.07

Izvršilni odbor (IO) Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) se bo na zahtevo trebanjskega občinskega odbora SKD v ponedeljek, 17. maja, sestal na izredni seji, so sporočili iz SKD.

Interpol izdal mednarodno tiralico za Abdića

12. 05. 1999 14.25

Interpol je izdal mednarodno tiralico za nekdanjega oporečniškega voditelja bosanskih Muslimanov Fikreta Abdića, ki ga Sarajevo obtožuje vojnih zločinov, je danes sporočilo notranje ministrstvo Federacije BiH.

Brisanje zgodovine: Etnično čiščenje na Kosovu

11. 05. 1999 20.43

Ameriški State Department je prvič po dveh mesecih bombardiranja ZR Jugoslavije predstavil dokument, v katerem so zbrana pričevanja o zločinih jugoslovanskih sil na Kosovu, ki je naslovljen ''Brisanje zgodovine: Etnično čiščenje Kosova''. Dokument je sicer poln pridevnikov ''domnevno'', saj je sestavljen izključno iz pričevanj kosovskih Albancev, ki so preživeli preganjanje, vendar naj bi bil verodostojen, ker so si pričevanja zelo podobna.

Slovenski izgnanci tožijo nemško državo

11. 05. 1999 19.44

Društvo izgnancev Slovenije (DIS) 1941-1945 bo jutri, 12. maja, preko svojega odvetnika v Muenchnu vložilo 1500 strani dolgo tožbo zoper nemško državo, od katere želijo izterjati odškodnino za 5515 še živečih slovenskih izgnancev, ki so bili na prisilnem delu v Nemčiji. Gre za individualno tožbo ''s skupinskim paketom'', ki jo je prevzel nemški odvetnik Aleš Lunder, slovenska vlada pa je zagotovila, da bo plačala sodne in odvetniške stroške. Društvo, ki v svojih vrstah združuje približno 20.000 izgnancev, je na problematiko nepriznavanja vojnih odškodnin slovenskim žrtvam nacizma s pismom vnovič opozorilo tudi nemškega kanclerja Gerharda Schroederja. Prvo pismo je društvo na nemškega kanclerja naslovilo novembra lani.

Slovenska turistična ponudba se predstavlja v

10. 05. 1999 16.02

Ljubljana Slovenija bo jutri, 11. maja, v Izraelu predstavila svojo turistično ponudbo. Predstavitev v Tel Avivu je pripravil Center za promocijo turizma Slovenije (CPTS) v sodelovanju s slovenskim letalskim prevoznikom Adrio Airways ter ministrstvom za malo gospodarstvo in turizem.

Arbourjeva pripravljena razkriti tajni seznam obtoženih

08. 05. 1999 19.16

Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Louise Arbour je vodilnim predstavnikom Republike srbske med današnjim srečanjem predlagala, da jim razkrije tajni seznam obtoženih, če se obvežejo, da seznama ne bodo objavili, temveč bodo le obvestili osumljene, ki bi se lahko odločili za predajo.

V Kumrovcu obeležili 19. obletnico Titove smrti

04. 05. 1999 20.41

V rojstnem mestu nekdanjega jugoslovanskega predsednika Josipa Broza Tita so se danes spomnili 19. obletnice njegove smrti. Točno ob 15.05 se je pred njegovo rojstno hišo oglasila sirena.

Tožilka ICTY zanikala govorice o odstopu

01. 05. 1999 09.29

Glavna tožilka Mednarodnega sodišča za zločine na območju nekdanje Jugoslavije (ICTY) Kanadčanka Louise Arbour je zavrnila pisanje New York Timesa, da namerava odstopiti zaradi pomanjkanja sodelovanja s strani zahodnih držav, predvsem ZDA, ki naj bi njeni tožilski ekipi odtegovale informacije potrebne za preganjanje vojnih zločincev. New York Times je v petek objavil članek, da namerava Arbourjeva odstopiti in v kratkem prevzeti položaj sodnice kanadskega Vrhovnega sodišča.

Zdravje ujetih ameriških vojakov naj bi bilo zadovoljivo

27. 04. 1999 18.38

Zdravnik in predstavnik Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) sta med današnjim obiskom pri treh ameriških vojakih, ki so jih pred enim mesecem prijele srbske sile, ugotovila, da je zdravstveno stanje vojakov zadovoljivo.