vrhunsko

Ukrajina naj nadaljuje reforme

11. 09. 2001 00.00

Delegacija EU, ki se mudi na obisku v Ukrajini, je pozvala Kijev naj nadaljuje pot demokratizacije, nadaljnjih gospodarskih, političnih reform ter boj proti korupciji.

Odstop uprave Uniona Olimpije

29. 08. 2001 00.00

Zaradi težkega finančnega položaja je odstopil predsednik izvršnega odbora košarkarskega kluba Union Olimpija Jože Mermal in vsi člani odbora.

Poziv Bushu

19. 08. 2001 00.00

Petnajsto vrhunsko srečanje 19 latinskoameriških držav se je končalo z osebnim pozivom ameriškemu predsedniku Bushu, naj pomaga pri uresničitvi načrta finančne pomoči Argentini.

Indija in Pakistan o Kašmirju

15. 07. 2001 00.00

Pakistanski predsednik Pervez Mušaraf in indijski premier Atal Behari Vajpayee sta v mestu Agra, kakih 200 kilometrov južno od New Delhija, začela pogovore, s katerimi bosta poskušala rešiti več kot pol stoletja star spor med državama. Gre za prvo srečanje indijskega in pakistanskega voditelja po dveh letih, glavni temi pogovorov pa sta sporno območje Kašmirja, zaradi katerega sta bili državi od leta 1947 dvakrat v vojni, in pa ukrepi za vzpostavitev zaupanja med državama. Indijska ministrica za informiranje Sushma Swaraj je sporočila, da pogovori voditeljev potekajo v prijetnem vzdušju in hkrati izrazila upanje, da bo vrhunsko srečanje obrodilo sadove. Mušaraf in Vajpayee sta se v hotelu v bližini znamenite palače Taj Mahal najprej sestala na dvournem sestanku na štiri oči, istočasno pa sta se sestali tudi delegaciji obeh držav. Pogovori naj bi se nadaljevali tudi popoldan in morda še jutri zjutraj, zadnji dan obiska pakistanskega predsednika v Indiji.

Nivea Sun beachvolley cup

15. 07. 2001 00.00

Na turnirju se je največ pričakovalo od zmagovalcev mariborskega mastersa Sergeja Lomaka in Vjekoslava Hanžića (LOMI) ter francoskega državnega prvaka Gregorya Znatchkovskega in njegovega soigralca Jean Philippa Daguerrea. Obe ekipi sta upravičili svoj sloves in se uvrstili v finale. Polfinalni boj med hrvaškima ekipama Krešo i ja, v kateri sta Krešimir Perić in Tomislav Steinocher ter ekipo Lomi je spominjal na pravo bojišče. V izenačeni igri je na koncu z izvrstno igro ob mreži vse dvome o finalistu razjasnil Sergej Lomako igralec izraelskega Maccabija in z izidom 2:1 odločil polfinale v korist ekipe Lomi. V drugem polfinalu smo gledali slovensko francoski obračun. Robert Pušpan in Marko Strle člana ekipe Technogroup sta na domači portoroški mivki vedno neugoden nasprotnik in Francoza se lahko za uvrstitev v finale zahvalita le nezbranosti Roberta Pušpana ob zaključku tretjega odločilnega niza, saj je najprej zapravil svoj servis nato pa ob odločilni točki še nespretno zaključil ob mreži. Finale je gledalcem postregel z vrhunsko predstavo, saj se je predvsem v prvem setu za vsako točko bil neizprosen boj. Vseeno pa je francoska dvojica v odločilnih trenutkih pokazala, zakaj sodi v vrh svetovne odbojke na mivki. Z atraktivnimi potezami in borbenostjo sta navdušila publiko in si na koncu ob zmagi 2:0 prislužila buren aplavz. V boju za tretje mesto ekipa Technogroup ni zmogla dovolj moči in je po izvrstni igri v prvem nizu mesto na stopničkah prepustila ekipi Krešo I ja.

Slovenski dan v Kanadi

10. 07. 2001 00.00

Slovenske organizacije v Kanadi - Kanadsko-slovenski svet, Vseslovenski kulturni odbor, Kanadsko-slovenski kongres in Slovensko letovišče, so skupaj pripravile že 42. praznovanje z naslovom Slovenski dan, ki se ga je udeležilo več kot 1.100 kanadskih Slovencev. Slavnostna govornika na praznovanju, ki je bilo tokrat posvečeno 10. obletnici slovenske samostojnosti, sta bila dva - predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS) Bernard Sadovnik in predstavnica kanadsko-slovenske mladine Klavdija Kuri. Praznovanje je s sveto mašo odprl torontski nadškof kardinal Alojzij Ambrožič, udeležil pa se ga je tudi slovenski veleposlanik v Ottawi Božo Cerar. Proslavo je obogatil kulturni program, med katerim so nastopili citrarka Barbara Žunič, Šentjurski pevski zbor iz Slovenije, mladinska plesna skupina Nagelj, ter župnijska pevska zbora in recitatorka.

Belgija na čelu EU

01. 07. 2001 00.00

Belgija je od Švedske prevzela polletno predsedovanje Evropski uniji. Nadaljevanje intenzivnega tempa širitvenega procesa, še zadnje priprave na uvedbo bankovcev in kovancev evra ter široka javna razprava o prihodnosti Unije bodo v drugi polovici leta teme, ki bodo evropsko petnajsterico najbolj zaposlovale. Za razliko od Švedske, ki se je v Unijo vključila 1. januarja 1995 in se je v prvi polovici 2001 prvič preizkusila v vlogi predsedujoče, Belgija na tem položaju še zdaleč ni novinka. Kot ena od šestih ustanovnih članic evropske povezave je krmilo tokrat prevzela že enajstič.

Neformalno srečanje policijskih vrhov

30. 06. 2001 00.00

Direktor avstrijske policije Erik Buxbaum, ki se je udeležil osrednje slovesnosti ob dnevu slovenske policije v Ljubljani, je nadaljeval neuradni in zasebni obisk v Sloveniji. V soboto je dopoldanski del obiska izkoristil za pogovor z generalnim direktorjem slovenske policije Markom Pogorevcem. Osrednja tema njunih neformalnih pogovorov se je nanašala zlasti na področje zagotavljanja varnosti ob pomembnih mednarodnih obiskih. Dosedanje sodelovanje avstrijskih in slovenskih policistov sta ocenila kot zelo strokovno in uspešno in ob tem z zadovoljstvom ugotovila, da sodelovanje temelji na visoki stopnji medsebojnega zaupanja.

Italijanska vlada s protiglobalisti

26. 06. 2001 00.00

Italijanska vlada je predstavnikom protiglobalističnega gibanja za jutri predlagala srečanje, na katerem naj bi se pogovorili o pripravah na vrhunsko srečanje industrijsko najbolj razvitih držav (G-8), ki bo v Genovi od 20. do 22. julija. Protiglobalistično gibanje Genovski socialni forum, v katerem je združenih kakih 600 nenasilnih protiglobalističnih skupin, je povabilo italijanskih ministov za notranje in zunanje zadeve Claudia Scajola in Renata Ruggiera že sprejelo.

Srečanje G-8 na odprtem morju

19. 06. 2001 00.00

Po poročanju tujih tiskovnih agencij bodo vrhunsko srečanje G-8, voditeljev sedmih industrijsko najrazvitejših držav in Rusije, zaradi varnostnih razlogov prestavili iz Genove na drugo lokacijo. Kot nadomestna prizorišča srečanja se največkrat omenja Rim, ena izmed vojaških baz ali pa celo ladja na odprtem morju. Italijanska policija je namreč presodila, da bi bilo julijsko srečanje v Genovi zaradi številnih manjših ulic zelo tvegano, saj so številni nasprotniki globalizacije že napovedali proteste. Končno odločitev o morebitni selitvi pa bo v kratkem sprejela vlada.

Goosen zgrešil uspeh kariere

18. 06. 2001 00.00

Vse je bilo pripravljeno za slavje, novi zmagovalec je moral le potopiti "putt" s 60 centimetrov in odprto prvenstvo ZDA v golfu bi bilo končano. Čeprav je takšna razdalja pri golfu kot met izpod obroča v košarki ali strel z enajstmetrovke na prazna vrata v nogometu, je Južnoafričanu Retiefu Goosenu "padla tema pred oči" in zgrešil je uspeh kariere. Domačinu Marku Brooksu je dopustil izenačenje na štiri udarce pod parom, kar pomeni, da se bosta omenjena igralca v ponedeljek še enkrat podala na igrišče Southern Hillsa in na dodatnih 18 luknjah odločila zmagovalca. Prvi igralec sveta Tiger Woods je zadnji dan sicer zmanjšal zaostanek za vodilnim, toda višje kot do 12. mesta s sedmimi udarci več kot Goosen in Brooks ni prišel.

Odmevi na vrh v Sloveniji

18. 06. 2001 00.00

Ruski mediji so pozdravili prisrčen, pragmatičen ton, ki sta ga ubrala predsednika ZDA in Rusije, George Bush in Vladimir Putin, na srečanju v Sloveniji, obenem pa posvarili, da je srečanje naredilo malo za odpravo dolgotrajnih razlik. "Vrh je odprl možnost za izgradnjo pozitivnih odnosov na poslovni in konstruktivni osnovi, kjer ni prostora za ideološke razprtije," je povedal politični analitik Vjačeslav Nikonov. Obenem je opozoril, da sta se voditelja, čeprav sta se razumela, v javnosti izognila govoru o temah, ki ju ločujejo, kot je na primer ruski vojaški poseg v Čečeniji.

Vsebina ameriško-ruskega vrha

17. 06. 2001 00.00

Vrhunsko srečanje ruskega in ameriškega predsednika v Sloveniji, George Busha in Vladimira Putina, po razlagah tukajšnjih državnih uradnikov pomeni priznanje državi in njenim prebivalcem za desetletni razvoj. Srečanje razlagajo tudi kot priznanje tukajšnji zunanjepolitični usmeritvi, saj se je Slovenija, po mnenju nekaterih, v mednarodni skupnosti izkazala kot nekonfliktna, konstruktivna in zanesljiva sogovornica.

Powell in Riceova o vrhu v Sloveniji

17. 06. 2001 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell in svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice sta tik pred odhodom letala Air Force One iz Slovenije menila, da je bilo sobotno vrhunsko srečanje predsednikov ZDA in Rusije, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju ustrezen sklep Busheve enotedenske turneje po Evropi. "Mislim, da je bil odličen teden, in vesel sem, da se je končal na tako lep način tu, v Sloveniji. Pri tem se želim zahvaliti tudi slovenskemu vodstvu za njihovo gostoljubnost," je med drugim dejal Powell.

Končano zgodovinsko srečanje

17. 06. 2001 00.00

Vrhunsko srečanje ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju je potekalo brez zapletov. Pred začetkom vrha so potekali ločeni dvostranski pogovori ameriškega in ruskega predsednika s slovenskima gostiteljema, predsednikom države Milanom Kučanom in premierom Janezom Drnovškom. Premier Drnovšek je s Putinom govoril predvsem o situaciji na jugovzhodu Evrope ter o trenutni situaciji v Makedoniji, Bush in Drnovšek pa sta govorila o vprašanju Nata in njegove širitve ter o vprašanju partnerstva med ZDA in Rusijo. Drnovšek je izrazil upanje, da bo srečanje začetek novega dialoga med voditeljema. Na tiskovni konferenci je slovenski premier spregovoril tudi o stališču Slovenije do protiraketnega stališča. Dejal je, da ZDA ne bodo odstopile od tega projekta, saj izhajajo iz predpostavke, da so tehnološko vodilna država na tem svetu, da se ščitijo pred množičnimi raketnimi napadi ter dodal, da se mu zdi bistveno, da ZDA v tem ne nastopajo enostransko, zato želijo v dialog vključiti tudi Evropo in Rusijo.

Na Brdu končano zgodovinsko srečanje

16. 06. 2001 00.00

V gradu na Brdu pri Kranju se je končalo vrhunsko srečanje med predsednikoma Združenih držav in Rusije. Ameriški predsednik Bush je po srečanju z ruskim predsednikom Putinom na skupni tiskovni konferenci dejal, da se ZDA in Rusija soočata z novimi izzivi ter da morata državi premostiti odnose, ki jih je ustvarila hladna vojna. Bush upa, da bosta s tovrstnimi pogovori državi nadaljevali tudi v prihodnje. ''Rusija in ZDA morata razviti nove odnose ter premostiti tiste, ki jih je prinesla hladna vojna. Obenem morata poiskati nove rešitve za stabilnost in varnost v svetu je,'' je dejal Bush.

Demonstracije v Goeteborgu

16. 06. 2001 00.00

Goeteborg, kjer danes voditelji EU končujejo dvodnevno vrhunsko zasedanje, se pripravlja na še tretji zaporedni dan demonstracij. V prizadevanjih preprečiti nasilje, ki je zaznamovalo včerajšnji dan, policija skrbno nadzoruje mestne ulice, na njen nasvet bodo danes zaprta vsa javna poslopja. Sinoči se je nasilje na mestnih ulicah, ki ga je sprožilo nekaj sto militantnih nasprotnikov globalizacije, končalo s streljanjem, v katerem so bile po poročanju švedskih medijev ranjene tri osebe.

Pospešene priprave na vrh Bush-Putin

08. 06. 2001 00.00

Priprave na vrh Bush-Putin so vse bolj intenzivne. Vrhunsko srečanje, ki bo čez devet dni, ima poslej tudi svojo posebno stran na svetovnem spletu, pripravljena pa je tudi celostna grafična podoba.

Slovenija bo članica Unicefa

08. 06. 2001 00.00

V New Yorku se je končala seja izvršnega odbora Sklada ZN za pomoč otrokom (Unicef), katerega članica bo od januarja prihodnje leto tudi Slovenija. Seje, ki je bila namenjena pregledu rezultatov delovanja v srednjeročnem obdobju, predvsem pa pripravam na posebno vrhunsko zasedanje ZN o pravicah otrok, se je udeležila tudi predsednica slovenskega odbora Unicef Andreja Črnak Meglič.

Brezžični omrežni vmesniki Allied Telesyn

06. 06. 2001 00.00

Allied Telesyn, vodilni ponudnik enostavnih omrežij IP za podjetja vseh velikosti, je najavil novo brezžično samodejno preklopno omrežno rešitev LAN s 128-bitnim šifriranjem. Vstopna točka AT-WL2411 Access Point in kartica AT-WR2411 PC Card skupaj zagotavljata vrhunsko brezžično omrežje. Napredne varnostne in funkcije za upravljanje zagotavljajo brezžično omrežje, ki se obnese enako varno kot klasično žično omrežje &#8211

V Minsku o preprečevanju terorizma

01. 06. 2001 00.00

V beloruski prestolnici Minsk se je začelo vrhunsko zasedanje članic Skupnosti neodvisnih držav (SND), predsednik katerega je ruski predsednik Putin. Vrh poteka za zaprtimi vrati, predsednikom držav članic SND pa se bodo pozneje pridružile še delegacije iz držav, ki se udeležujejo vrha. Ruski predsednik Vladimir Putin je poudaril, da so članice SND trdno odločene, da bodo skupaj preprečile širjenje mednarodnega terorizma, ki je še posebno dejaven na južnih mejah skupnosti".

Vrh v Ljubljani izrednega pomena

29. 05. 2001 00.00

Vrhunsko srečanje Rusije in ZDA 16. junija v Ljubljani bo izjemno pomembno tako za Moskvo kot za Washington, pa tudi za mednarodno stabilnost nasploh, je v Budimpešti dejal ruski zunanji minister Igor Ivanov. Na vprašanje, kaj Rusija pričakuje od srečanja, je na novinarski konferenci po zasedanju stalnega sveta NATO-Rusija v Budimpešti še dejal, da bosta predsednika Vladimir Putin in George Bush, glede na to, da bo to njuno prvo srečanje, govorila o ključnih dvostranskih vprašanjih in mednarodnih odnosih, predvsem pa o strateški varnosti.

Kraj srečanja še nedorečen

26. 05. 2001 00.00

Odbor za pripravo srečanja ameriškega in ruskega predsednika Georgea Busha in Vladimirja Putina se je včeraj sestal na drugi seji, na kateri so predstavniki posameznih ministrstev in služb predstavili potek dosedanjih priprav na srečanje. Odbor je ugotovil, da priprave potekajo v skladu z načrti in zelo intenzivno, tako da bo do srečanja pripravljeno vse potrebno za njegov nemoten potek.

Zasedanje Organizacije islamske konference

26. 05. 2001 00.00

Katarski emir Hamed Ben Kalifa Al-Tani je danes v Dohi odprl 56. izredno ministrsko zasedanje Organizacije islamske konference (OIC). V uvodnem govoru je ZDA pozval k zaustavitvi nasilja na palestinskih območjih. Zasedanje zunanjih ministrov je sklical palestinski voditelj Jaser Arafat, na njem pa bo za podporo v boju proti izraelskemu nasilju zaprosil 56 držav članic organizacije. Arafat je pred udeleženci izrednega zasedanja izrazil obžalovanje zaradi nemoči Varnostnega sveta ZN. Po njegovih besedah se bo palestinski upor nadaljeval, dokler v Jeruzalemu ne bo zaplapolala palestinska zastava.

Srečanje Pahorja in Robertsona

22. 05. 2001 00.00

Predsednik slovenskega državnega zbora Borut Pahor se je v Bruslju sestal z generalnim sekretarjem Nata Georgeom Robertsonom. Ob močni podpori, ki jo slovenska prizadevanja za pridobitev članstva v Severnoatlantski organizaciji uživajo v parlamentu, je Pahor Robertsonu zagotovil, da bo državni zbor storil vse, kar je v njegovi pristojnosti, za zagotovitev slovenske pripravljenosti za vstop v NAto.

Priprave v polnem teku

21. 05. 2001 00.00

Vlada je na ponedeljkovi seji razpravljala o pripravah na vrhunsko srečanje ameriškega in ruskega predsednika Georgea Busha in Vladimirja Putina v Sloveniji in v ta namen imenovala organizacijski odbor, ki ga bo vodil notranji minister Rado Bohinc. Premier Janez Drnovšek je dejal, da bo vrhunsko srečanje predvidoma 16. junija, čeprav v rezervi ostaja tudi 17. junij, po njem pa premier pričakuje dvostranska srečanja z obema predsednikoma. Ni pa tudi izključeno, dodaja premier, da bo vsaj eden predsednik podaljšal obisk za en dan. Kraj srečanja še ni določen, saj ga bodo določili v skupnem dogovoru. Možne lokacije so Ljubljana, Brdo pri Kranju, Strmol in Bled. Gostitelja srečanja bosta predsednik republike Milan Kučan in premier Drnovšek.

Zlate medalje za 13 vrst kruha

08. 05. 2001 00.00

Združenje pekov pri Žitni skupnosti je danes podelilo priznanja pekarnam za odlično kakovost kruha. Za ocenjevanje kruha je v razpisanem roku prispelo 40 prijav oz. vzorcev kruha iz 16 pekarn. Osemčlanska strokovna žirija, ki ji je predsedoval Andrej Plestenjak z ljubljanske Biotehnične fakultete, je zlate medalje za vrhunsko kakovost podelila kar 13 vrstam kruha, 26 jih je dobilo oceno za rahel odklon od kakovosti, en kruh pa je dobil oceno opazen odklon od kakovosti. Pekarne, ki so poslale kruh na ocenitev, imajo na slovenskem trgu približno 70-odstotni tržni delež.

Kim Jong-Il nezaupljiv do Busha

03. 05. 2001 00.00

Severnokorejski voditelj Kim Jong-Il je napovedal ohranitev moratorija na raketne poskuse vsaj do leta 2003, so po današnjem srečanju v Pjongjangu povedali člani delegacije Evropske unije. Sporočili so tudi, da je Kim izrazil pripravljenost, da odpotuje v Južno Korejo na vrhunsko srečanje, na katerem bi govorili o ameriški politiki do Severne Koreje.

Pred polfinalom še zmaga proti JAR

26. 04. 2001 00.00

Ker si je slovenske ženska teniška reprezentanca že po dveh krogih zagotovila nastop v polfinalu tekmovanja prve evroafriške skupine pokala Federacij, je lahko selektor Igor Košak zadnji dan predtekmovanja malce eksperimentiral s postavo. Namesto Katarine Srebotnik je za prvi dvoboj z JAR na igrišče postavil Majo Matevžič, ki je proti Nataliji Grandin začela nekoliko bojazljivo, a nato v nadaljevanju povsem upravičila zaupanje in slavila s 4:6, 6:4 in 6:2. Tina Pisnik je v obračunu najboljših posameznic premagala Joannetto Kruger s 6:1 in 7:5, dvojica Pisnik/Matevžič pa je izgubila proti Kim Grant in Jessici Steck s 4:6, 6:2, 4:6.

Umrla Majda Potokar

25. 04. 2001 00.00

Po dolgi bolezni je v Ljubljani umrla velika slovenska gledališka in filmska igralka Majda Potokar. Nosilka Borštnikovega prstana 1985, štiri desetletja članica ljubljanske Drame, se je vtisnila v trajen spomin številnih generacij s svojimi raznovrstnimi odrskimi liki, kot so bili Micka v Kranjskih komedijantih, Elektra v Orestijadi, Kordelija v Kralju Learu, Gertruda v Hamletu, Rachel v Živite kot svinje, Ana v Dnevniku Ane Frank, Izabela v Milo za drago, Tereza v Talcu, Margareta v Kralj umira in vrsta drugih. Svojo izredno igralsko nadarjenost in umetniško ustvarjalno silo pa je izpričala tudi na filmu - od prvega celovečernega slovenskega filma Na svoji zemlji leta 1948, prek Samorastnikov, filmov Ne joči, Peter, Rdeče klasje, To so gadi, Ko zorijo jagode, Trije prispevki k slovenski blaznosti do Umetnega raja in Triangla. Filmskim vlogam so se priključile neštete nepozabne kreacije Potokarjeve v radijskih in televizijskih igrah.