vrhunsko

Festival stare glasbe Brežice 2000

18. 08. 2000 00.00

V okviru četrtega festivala stare glasbe Brežice 2000, ki je potekal v Brežicah, Kostanjevici in Sevnici, se je zdaj iztekel tudi Študentski festival. Z nocojšnjim koncertom v Pišecah in jutrišnjim na sevniškem gradu bodo utihnili stari instrumenti in stara glasba. Za konec se predstavljajo slušatelji glasbenega centra iz Jeruzalema, ki sestavljajo izvrstno skupino A Cat In A Hat. Prirediteljem je v minulih treh tednih uspelo privabiti številne ljubitelje stare glasbe, hkrati pa so predstavil gradove Bogenšperk, Rajhenburg, Otočec, Pišece in Sevnica.

Venezuela in Libija zadovoljni nad ceno nafte

14. 08. 2000 00.00

Venezuelski predsednik Hugo Chavez in libijski voditelj Moamer Gadafi sta med današnjim srečanjem v Tripoliju izrazila zadovoljstvo nad cenami nafte. Po Chavezovih besedah je cena nafte pravična in omogoča razvoj prebivalcev obeh držav. Kot je poročala libijska tiskovna agencija, sta se sogovornika pogovarjala tudi o odnosih med državama in možnostih za nadaljnje sodelovanje. Venezuelski predsednik je med drugim poudaril pomen sodelovanja med članicami Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC), s čemer bi povečali prednosti nafte in nadzor nad nihajočimi cenami "črnega zlata".

Sodelovanje Microsofta in Intela

03. 08. 2000 12.15

Microsoft in Intel bosta sodelovala pri dobavi osnovne tehnološke opreme za Lycosovo omrežje, ki ima samo v ZDA 32 milijonov mesečnih uporabnikov, kar je skoraj polovica vseh ameriških uporabnikov internetnih storitev. Oprema, ki jo bosta dobavila Lycosu, bo podjetju omogočila agresivnejšo vpeljavo novih produktov ter hitrejše prilagajanje trgu.

Močna ameriška teniška zasedba na OI

28. 07. 2000 13.58

Ameriška ženska teniška reprezentanca bo na olimpijskem turnirju v Sydneyju nastopila z vrhunsko zasedbo. Čeprav kapetanka reprezentance Billie Jean King do torka še ne želi izdati imen, pa pa Lindsay Davenport v pogovoru za časnik ''USA Today'' izdala, da bodo v moštvu poleg nje še Monica Seles in obe sestri Williams. Davenportova (2. na lestvici WTA), Venus Williams (3.) in Seleševa (6.) bodo nastopile na turnirju posameznic, četrto mesto za nastop v ameriškem ''dream teamu'' pa si je za turnir dvojic priborila Serena Williams. Davenportova je v pogovoru z novinarjem povedala, da je obranitev naslova olimpijske zmagovalke iz Atlante njena največja letošnja želja. Iz ZDA prihaja tudi novica, da je mesto trenerja moške olimpijske reprezentance prevzel nekdanji teniški igralec in član ameriške reprezentance v Davisovem pokalu, Stan Smith.

Arafata pričakali kot junaka

26. 07. 2000 21.25

Palestinskega voditelja Jaserja Arafata je danes po vrnitvi z neuspelih pogajanj v Camp Davidu v Gazi kot junaka pozdravilo več sto Palestincev, ker se na pogajanjih ni uklonil izraelskim zahtevam. Arafat se je na poti v Gazo ustavil v Aleksandriji, kjer se je sešel z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom. Arafat je po pogovoru z Mubarakom dejal, da bodo z Izraelom nadaljevali pogajanja in da je ameriški predsednik Bill Clinton včeraj omenil možnost vrnitve pogajalcev v ZDA prihodnji mesec. Arafat je še dodal, da obstaja z izraelskim premierom Ehudom Barakom dogovor o nadaljevanju pogajanj do 13. septembra. Ob tem je še spomnil, da bodo na ta dan razglasili neodvisno palestinsko državo z Jeruzalemom kot prestolnico.

Predstavljen predlog zakona o vladi

24. 07. 2000 20.23

Na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) so predstavili predlog zakona o vladi, ki ga je zasnoval strateški svet za reformo javne uprave pri MNZ pod vodstvom Franceta Bučarja. Po njegovih besedah je zakon prvi in neizogibni korak v reformo, katere bistveni poudarek je, da je brez visoko strokovne uprave, predvsem njenega vrhunsko usposobljenega strokovnega aparata, upravljanje sodobne države neizvedljivo. Gre torej za to, da bi delovanje javne uprave ločili od vpliva dnevne politike, saj bi morala uprava delovati izrazito racionalno in poslovno, nekako tako kot poslovni sistem.

Nastop Bukovčeve po daljšem času

24. 07. 2000 15.57

Ljubljančanka Brigita Bukovec, ki je na olimpijskih igrah (OI) leta 1996 v Atlanti osvojila srebrno odličje v teku na 100 metrov ovire, bo na tej razdalji v poletni sezoni prvič po več kot letu dni nastopila v sredo na mitingu v Trstu; Bukovčeva, ki je imela zadnji dve leti zdravstvene težave, je v poletni sezoni zadnjič tekla 8. maja 1999 na Martiniqu, v zimski pa v začetku februarja letos.

Zaključek vrha G-8

24. 07. 2000 09.17

V Okinavi se je končalo vrhunsko srečanje skupine sedmih najrazvitejših držav sveta in Rusije (G-8). Voditelji G-8 so med drugim sprejeli deklaracijo o novih tehnologijah, imenovano Listina iz Okinave, s katero želijo državam tretjega sveta olajšati dostop do modernih tehnologij. Dogovorili so se tudi, da si bodo prizadevali še pred koncem leta organizirati nov krog trgovinskih pogovorov v okviru WTO. Voditelji so izrazili tudi zaupanje v uspeh bližnjevzhodnih mirovnih pogajanj ter Palestincem in Izraelcem zagotovili vso podporo za dosego sporazuma. Ob robu so potekala tudi dvostranska srečanja voditeljev.

Hrvaška deležna spodbudnih besed

18. 07. 2000 08.16

Na obisku na zvezi NATO in na Evropski komisiji se je včeraj mudil hrvaški predsednik Stipe Mesić, ki je bil ob tej priložnosti v Bruslju znova deležen pohval na račun svoje države.

V Camp Davidu še naprej skrivnostni

15. 07. 2000 11.52

Izraelska in palestinska stran na bližnjevzhodnih mirovnih pogajanjih v ameriškem Camp Davidu tudi v petek nista dosegli nikakršnega napredka glede spornih vprašanj, med katerimi so status Jeruzalema, vprašanje vrnitve palestinskih beguncev, zasedenih ozemelj in nadzora nad vodnimi viri na Zahodnem bregu.

Zunanji ministri EU danes o Balkanu

10. 07. 2000 21.53

Osrednja tema današnje, za javnost odprte razprave zunanjih ministrov držav Evropske unije, s katerimi se tradicionalno začenjajo prva ministrska zasedanja po zamenjavi predsedstva, bo unijina politika do Balkana, največja pozornost pa po pričakovanjih posvečena že predstavljenemu predlogu francoskega predsedstva o sklicu vrhunskega zasedanja EU z državami zahodnega Balkana.

Alžirija ni za povečanje proizvodnje

08. 07. 2000 20.37

Alžirski minister za nafto Chakib Khelil je dejal, da države OPEC-a ne bodo povečale proizvodnje surove nafte, razen če ne bo potrebno in še to le začasno. Alžirski minister je govoril na dvodnevnem srečanju ministrov za nafto iz držav proizvajalk nafte (OPEC), ki se je začelo danes v Alžiru. Srečanje je namenjeno pripravi na vrhunsko srečanje, ki bo v Venezueli septembra letos. OPEC še vedno čaka na oceno povečane junijske proizvodnje, ki je močno vplivala na cene nafte na svetovnem trgu, je dejal Khalil. To je dejal samo nekaj dni po tem, ko je članica Opeca Savdska Arabija dejala, da bo povišala proizvodnjo nafte in to v nekaj dneh, če se cena za sod nafte ne bo hitro približala na približno 25 dolarjev. Največja svetovna proizvajalka nafte je namignila, da naj bi dnevno črpala 500.000 barelov surove nafte. To pa je v nasprotju z nedavnim dogovorom predstavnikov Opeca o povišanju dnevne proizvodnje na 708.000 barelov z namenom, da se znižajo cene nafte, ki so v zadnjem letu in pol zelo nihale.

Vrhunsko srečanje o preseganju tehnoloških razlik

06. 07. 2000 12.12

Na sedežu ZN v New Yorku se je včeraj začelo tridnevno vrhunsko srečanje o tehnologiji, ki ga organizira Ekonomski in socialni svet ZN (ECOSOG). Srečanja o preseganju prepada med bogatimi in revnimi glede vrhunske informacijske tehnologije se udeležujejo voditelji mednarodnih finančnih ustanov in organizacij kot so Svetovna Banka, Mednarodni denarni sklad ter Svetovna trgovinska organizacija, ministri za informacije in razvoj ter vodilne osebnosti mednarodnih korporacij.

Začetek prvega vrha EU - Indija

28. 06. 2000 16.48

Evropska unija in Indija sta danes v Lizboni začeli prvo vrhunsko srečanje, namenjeno povečanju dinamike v dvostranskih političnih in trgovinskih odnosih. Indijski premier Atal Behari Vajpayee se je tako na čelu indijske delegacije sestal s predsedujočim EU, portugalskim premierom Anotniom Guterresom, ter s predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem.

Zaključek vrhunskega zasedanja EU

21. 06. 2000 19.01

Včeraj se je končalo dvodnevno vrhunsko zasedanje EU, na katerem so v prvi vrsti govorili o reformi skupnih institucij za zagotavljanje delovanja unije po sprejemu novih članic ter o razvijanju skupne varnostne in obrambne politike.

Končuje se zasedanje skupine G-15

20. 06. 2000 10.39

V Kairu se danes končuje dvodnevno vrhunsko zasedanje 17 držav skupine držav v razvoju G-15. Vrha se udeležuje tudi generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan. Na vrhu so včeraj razpravljali o odprtju svojih držav globalizaciji, odpisu zunanjih dolgov, privabljanju tujih vlagateljev, pospeševanju trgovine in sodelovanju vseh držav skupine.

Začel se je vrh skupine G- 15

19. 06. 2000 16.15

V Kairu se je s pozivom egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka k bolj pravičnemu svetovnemu gospodarstvu, ki bi upoštevalo tudi potrebe držav v razvoju, danes začelo deseto vrhunsko srečanje skupine držav v razvoju G- 15.

Zahteva po pravici do kulturne identitete

18. 06. 2000 16.12

Z Versaillsko listino, v kateri so zahtevali pravico državljanov do kulturne raznolikosti in identitete, se je včeraj zaključilo prvo mednarodno vrhunsko kulturno srečanje v francoskem Versaillesu. Osrednjo temo vrha je predstavljalo vprašanje, ali globalizacija ustvarja novo civilizacijo. Listino, ki obsega devet členov, so sestavili pisatelji in filmski ustvarjalci. Kulturni vrh so financirali zasebniki, potekal pa je pod pokroviteljstvom Organizacije ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO) in francoskega predsednika Jacquesa Chiraca. Organizatorji želijo, da bi kulturni vrh predstavljal protiutež gospodarskemu forumu v švicarskem Davosu.

Zgodovinski vrh Severne in Južne Koreje

13. 06. 2000 12.15

Zgodovinsko vrhunsko srečanje med Severno in Južno Korejo, ki so ga nepričakovano preložili za en dan, se je začelo danes v Pjongjangu.

Clinton prispel v Moskvo

03. 06. 2000 20.02

Ameriški predsednik Bill Clinton je popoldne prispel v Moskvo na prvo vrhunsko srečanje z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom, potem ko je bil slednji marca izvoljen za ruskega predsednika.

Sojenje ''vohunoma'' iz Zavrča

01. 06. 2000 20.55

Občinsko sodišče v Varaždinu je sklenilo, da bo slovenskima obveščevalcema Antonu Slatinšku in Branku Brezovšku sodilo v odsotnosti. Nekdanja pripadnika slovenske obveščevalne službe sta zaradi afere Zavrč obtožena vohunjenja. Kombi z vrhunsko opremo za opazovanje, ki so jima ga januarja 1998 zasegli hrvaški policisti, pa bo do konca sojenja ostal v Zagrebu.

Srečanje EU in ZDA

01. 06. 2000 09.29

V Lizboni se je včeraj začelo vrhunsko srečanje Evropske unije in ZDA, na katerem so se najprej sestali ministri in strokovnjaki.

Brez dogovora med Južno in Severno Korejo

03. 05. 2000 13.07

Južna in Severna Koreja sta po triurnih pogovorih o proceduralnih vprašanjih vrhunskega srečanja preložili podpis sporazuma o poteku zgodovinskega vrha, ki naj bi potekal junija, so sporočili južnokorejski pogajalci.

Srečanje južnokorejskega predsednika z opozicijo

24. 04. 2000 13.15

Južnokorejski predsednik Kime Dae Jung in vodja južnokorejske opozicije Le Hoi Chang sta na današnjem srečanju v Seulu po letu dni sporov napovedala boljše sodelovanje.

Začel se je vrh skupine 77

11. 04. 2000 09.50

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je iz Španije priletel na Kubo, kjer se bo udeležil vrhunskega srečanja držav Skupine 77 ali t.i. Južnega vrha, ki se je začel včeraj. Skupina 77 je bila ustanovljena leta 1964, s sprejemom skupne deklaracije držav v razvoju ob zaključku prvega zasedanja Konference ZN za trgovino in razvoj (UNCTAD).

Prvi vrh skupine G-77

09. 04. 2000 12.28

V kubanski prestolnici Havani bo od 10. do 14. aprila potekalo prvo vrhunsko srečanje držav članic skupine G-77, na katerih naj bi voditelji 65 držav, v katerih živijo skoraj štiri petine svetovnega prebivalstva, govorili o štirih vprašanjih: globalizaciji gospodarstva, odnosih na oseh Sever-Jug in Jug-Jug ter o sodelovanju na področju znanosti in tehnologije.

V Kairu o gospodarskih vprašanjih

05. 04. 2000 07.39

V Kairu se je včeraj končalo prvo vrhunsko zasedanje Evropske unije in afriških držav, ki se ga je udeležilo več kot 60 voditeljev. Osrednjo pozornost so na vrhu posvetili gospodarskim vprašanjem, kar so si želele afriške države, ki so posebej izpostavile svojo željo po odpisu dolgov. Voditelji so govorili tudi o političnih reformah v Afriki, kar so še posebej izpostavile evropske države. Na dnevnem redu so bile med drugim teme, kot so demokracija, spoštovanje človekovih pravic, terorizem in trgovina z orožjem. Več evropskih držav pa je tudi obnovilo dialog z libijskim voditeljem Moamerjem Gadafijem.

Vrhunsko zasedanje EU in Afrike

03. 04. 2000 19.00

V Kairu se je popoldne začelo prvo vrhunsko zasedanje Evropske unije in afriških držav, na katerem bo več kot 60 voditeljev osrednjo pozornost posvečalo integraciji Afrike v svetovne gospodarske tokove, visoko na dnevnem redu pa so tudi človekove pravice, preprečevanje konfliktov in utrjevanje miru ter demokracije.

Srečanje predstavnikov GZS in MORS

27. 03. 2000 20.04

Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk in minister za obrambo Franci Demšar sta danes na srečanju predstavnikov GZS in MORS poudarila pomen vse tesnejšega sodelovanja Slovenske vojske in slovenskega gospodarstva. Kot so sporočili iz GZS, je Jožko Čuk na srečanju povedal, da je SV mehanizem, ki lahko močno pospeši razvoj slovenskega gospodarstva, saj je vojaška oprema vedno zahtevala vrhunsko kvaliteto, česar pa je slovensko gospodarstvo sposobno.

Končan vrh EU v Lizboni

24. 03. 2000 20.57

S sprejetjem strateškega načrta za gospodarsko in tehnološko prenovo Evropske unije se je danes v Lizboni končalo vrhunsko zasedanje voditeljev EU. Predsedniki držav in vlad EU so se na dvodnevnem srečanju zavezali, da bodo Evropo v prihodnjih letih privedli do vodilne gospodarske svetovne sile.