vrhunsko

Nova pridobitev Slovenske kinoteke
09. 04. 2001 00.00
Slovenska kinoteka je svojo filmoteko te dni obogatila s filmom Nenette in Boni (Nenette et Boni) režiserke Claire Denis, ki je skupaj z Jean-Pol Fargeaujem napisala tudi scenarij. Vrhunsko estetsko delo je opravila med francoskimi režiserkami tudi sicer priljubljena direktorica fotografije Agnes Godard. Z nakupom filma Nenette in Boni Slovenska kinoteka stopa v korak z najnovejšimi trendi evropske umetniške filmske produkcije. Kot eden temeljev priznanega vala francoskih filmov devetdesetih, ki na edinstven, poetičen način obravnavajo socialne tematike, predstavlja Nenette in Boni pomembno pridobitev za kinotečni arhiv in preverjeno naložbo v prihodnost, je sporočil Jurij Meden. Nenette in Boni je na filmskem festivalu v Locarnu leta 1996 prejel zlatega leoparda za najboljši film. Film bo na ogled 

Srečanje Arabske lige v Amanu
27. 03. 2001 00.00
V jordanski prestolnici Aman se je začelo vrhunsko srečanje predsednikov vlad in držav članic Arabske lige. Ob začetku zasedanje je egiptovski predsednik Hosni Mubarak pozval k večji podpori Palestincem in dejal, da bi moralo 22 arabskih držav na agresijo Izraelcev nad Palestincem odgovoriti solidarno, saj je mir pogoj za varnost in stabilnost držav.

Končan vrh v Stockholmu
24. 03. 2001 00.00
S sporočilom, da Evropska unija polno zaupa v svoj gospodarski potencial ter da je odločena zdržati pritiske globalnega gospodarskega upočasnjevanja in okrepiti lastno konkurenčnost, se je danes v Stockholmu končalo dvodnevno vrhunsko zasedanje petnajsterice. Ob gospodarski strategiji so voditelje dva dni zaposlovale tudi zunanjepolitične teme, predvsem napete razmere v Makedoniji in odnosi z Rusijo, izognili pa se niso tudi krizi, v katero je zaradi slinavke in parkljevke zašlo evropsko kmetijstvo.

Finančni ministri EU v pripravah na Stockholm
12. 03. 2001 00.00
Priprave na bližnje vrhunsko zasedanje EU v Stockholmu, na katerem se bodo voditelji petnajsterice 23. in 24. marca prednostno posvečali strategiji za dvig konkurenčnosti evropskega gospodarstva, so danes v Bruslju osrednja tema zasedanja ministrov za gospodarstvo in finance. EU si je lani spomladi na vrhu v Lizboni za cilj zastavila, da bo do leta 2010 postala najbolj dinamično in konkurenčno gospodarstvo v svetovnem merilu, v Stockholmu pa bo vrh preveril, kako ji uspeva napredovati proti zastavljenemu.

Brankovičeva in Dolenc visoko
07. 03. 2001 00.00
Brankovičeva je vrhunsko uvrstitev nakazala že z dobrim tekom do prvega streljanja, z vsakim zadetim strelom pa je postajalo bolj jasno, da bo tokrat posegla v sam svetovni vrh. S sedmim mestom je dosegla tudi svojo najboljšo uvrstitev v karieri, potem ko je bila letos v šprintu enkrat že deveta v Anterselvi. Do novih točk je prišla tudi Andreja Grašič, ki je s po enim zgrešenim strelom leže in stoje osvojila 24. mesto, medtem ko je bila tretja slovenska predstavnica Lucija Larisi s poraznimi sedmimi kazenskimi krogi daleč od točk in je končala na 65. mestu. Šprintersko nadarjenost je s potrditvijo naslova svetovne prvakinje iz letošnje Pokljuke dokazala Nemka Kati Wilhelm, ki je za manj kot deset sekund ugnala rojakinjo Martino Zellner. Tretja je bila Francozinja Delphyne Heymann-Burlet. Izmed letos najboljših je bila med deseterico na sedmem mestu le Ukrajinka Olena Zubrilova, njena najnevarnejša zasledovalka za končno drugo mesto, Norvežanka Liv Grete Skjelbreid Poire, sploh ni štartala, vodilna Švedinja Magdalena Forsberg pa je bila 12.

V Skopju srečanje devetih držav JV Evrope
23. 02. 2001 00.00
V Skopju je makedonski predsednik Boris Trajkovski danes odprl vrhunsko srečanje devetih držav JV Evrope in ga ocenil kot "korak v pravo smer" za sodelovanje med temi državami. Vrha Procesa za sodelovanje v JV Evropi (SEECP) se udeležujejo predsedniki držav in vlad oz. njihovi namestniki iz Albanije, BiH, Bolgarije, Hrvaške, Grčije, Makedonije, Romunije, Turčije in ZRJ. Glavne teme četrtega tovrstnega vrha v Skopju bodo gospodarsko sodelovanje in varnostne razmere na Balkanu.

Srečanje Chiraca in Blaira
09. 02. 2001 00.00
Na jugozahodu Francije se je začel enodnevni francosko-britanski vrh. Predsednik Chirac in britanski premier Blair sta se na srečanju posvetila predvsem vprašanju nelegalnega preseljevanja in o pripravah na prihodnje vrhunsko zasedanje Evropske unije. Srečanja se udeležuje tudi francoski premier Lionel Jospin.

21. francosko-afriški vrh
18. 01. 2001 00.00
Visoki predstavniki 52 afriških držav, francoski predsednik Jacques Chirac ter generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan so se zbrali v kamerunski prestolnici Yaounde, kjer se je začel 21. francosko-afriški vrh. Tokratno vrhunsko srečanje je po udeležbi najpomembnejše doslej, saj se nekatere države, med drugim Alžirija, ki jo zastopa predsednik Abdelaziz Buteflika, vrha udeležujejo prvič. Glavna tema srečanja bodo izzivi globalizacije, s katerimi se mora soočiti črna celina. Razprave o političnih, gospodarskih, socialnih in kulturnih vidikih tega procesa pa je zasenčila smrt voditelja DR Kongo Laurent-Desireja Kabile, zato so udeleženci srečanje začeli z minuto molka v spomin nanj.

Otvoritev nove očesne klinike
18. 01. 2001 00.00
V Ljubljani so slovesno odprli novo očesno kliniko. Gre za največjo investicijo Kliničnega centra v zadnjih 25-ih letih, katere skupna vrednost znaša 2,4 milijarde tolarjev. Novi prostori so opremljeni z najsodobnejšimi medicinskimi aparaturami. Boljši delovni pogoji pa bodo nedvomno pripomogli tudi h krajšim čakalnim dobam bolnikov, ki so doslej na operacije čakali tudi po več let.

Začetek vrha Sveta za zalivsko sodelovanje
30. 12. 2000 00.00
V Manami se je začelo dvodnevno 21. letno vrhunsko srečanje držav članic Sveta za zalivsko sodelovanje, na katerem naj bi udeleženci govorili o zbliževanju na področju gospodarstva in obrambe med državami članicami. Sogovorniki naj bi obravnavali tudi iraško vprašanje, odnose z Iranom in položaj na palestinskih območjih.

Izraelci in Palestinci na dveh bregovih
24. 12. 2000 00.00
Predstavniki izraelskih in palestinskih pogajalcev na sobotnem srečanju z ameriškim predsednikom Billom Clintonom v Washingtonu niso uspeli premostiti razhajanj glede nekaterih pomembnih vprašanj. Vodja izraelskih pogajalcev, zunanji minister Šlomo Ben Ami, je večdnevne pogovore s Palestinci ocenil kot spodbudne, medtem ko so po ocenah vodje palestinskih pogajalcev Saeba Erakata med stranema še velika razhajanja glede ozemeljskih in varnostnih vprašanj ter vprašanja Jeruzalema in beguncev. Erakat je še dejal, da se niso dogovorili za pripravo vrhunskega srečanja, na katerem naj bi dosegli podpis mirovnega sporazuma. Izraelski minister Ben Ami je še omenil možnost, da bi izraelski premier v odstopu Ehud Barak in palestinski voditelj Jaser Arafat prišla v Washington na ločene pogovore s Clintonom. Izraelski zunanji minister sicer o podrobnostih Clintonovih predlogov ni želel govoriti, šlo pa naj bi za kompromisno rešitev vprašanja suverenosti nad Tempeljskim gričem v vzhodnem Jeruzalemu ter vrnitev 3,7 milijona palestinskih beguncev. Arafat, ki je medtem prispel v Jordanijo na pogovore z jordanskim kraljem Abdulahom II., je dejal, da palestinski pogajalci na pogovorih z Izraelci ne bodo popuščali pri vprašanju beguncev.

EU dosegla dogovor
11. 12. 2000 00.00
Voditelji Evropske unije so v današnjih zgodnjih jutranjih urah po petih dneh končali vrhunsko zasedanje v Nici in na doslej najdaljšem vrhu v zgodovini unije dosegli dogovor o institucionalni prenovi, ki odpira pot za izvedbo širitve. Po osemnajstih urah pogajanj so se odločili, da bodo v skladu z lastno zavezo novo pogodbo ratificirali najkasneje v dveh letih, tako da bi morala biti unija z začetkom 2003 pripravljena na sprejem novih članic.

Vrh EU nadaljuje delo
08. 12. 2000 00.00
Voditelji Evropske unije nadaljujejo vrhunsko zasedanje v Nici, kjer razpravljajo o reformah EU, ki so potrebne za njeno širitev. Danes naj bi potrdili sklepe s prvega dela zasedanja, med drugim tudi o skupni varnostni in obrambni politiki in varnosti v prehrani, temi, ki je zaradi krize v zvezi z boleznijo norih krav v zadnjem času zelo aktualna. Popoldne se bodo začeli posvečati izključno institucionalni prenovi unije, s katero se pripravljajo na sprejem novih članic.

Razglašena listina EU o pravicah
07. 12. 2000 00.00
Z razglasitvijo listine EU o temeljnih človekovih pravicah se je v Nici uradno začelo vrhunsko zasedanje petnajsterice. Listina je prvi dokument, ki integralno opredeljuje temeljne pravice in svoboščine državljanov EU, vendar njen status ostaja zgolj na ravni politične deklaracije, saj kljub pritisku Evropskega parlamenta in Evropske komisije članice niso dosegle soglasja, da bi postala pravno zavezujoča. Listino so v Nici slovesno podpisali predsednica Evropskega parlamenta Nicole Fontaine, predsednik Evropske komisije Romano Prodi in, v imenu predsedstva EU, francoski zunanji minister Hubert Vedrine. Listina v 54 členih razčlenjuje šest osnovnih temeljnih vrednot: dostojanstvo, svoboščine, enakopravnost, solidarnost, državljanstvo in načela pravičnega sodstva. Poleg klasičnih civilnih in političnih pravic opredeljuje še temeljne ekonomske in socialne pravice in zajema vprašanja določenih pravic, ki jih odpira razvoj novih tehnologij.

Novi zvočniki in gamepad iz Logitecha
13. 11. 2000 00.00
Logitech je trgu predstavil nove modele zvočnikov SoundMan in novi WingMan gamepad. Zvočniški sistem SoundMan SR-30 vsebuje štiri satelite, subwoofer in SoundTouch daljinski upravljalnik, ki omogoča upravljanje glasnosti na vsakem zvočniku posebej. Zvočnike v Ameriki že prodajajo po ceni 139 USD. Slabši oziroma šibkejši sistem Soundman SR - 20 sestavljajo trije zvočniki - tokrat dva satelita in subwoofer, ter daljinski upravljalnik, cena pa je 85 USD. Najšibkejši sistem je SoundMan serije S4, ki je sestavljen iz le dveh zvočnikov brez subwooferja in ima ceno 33 USD. Serijo bo v decembru dopolnil najboljši model, Xtrusio DSR-100 z močjo 100W, ponujal pa bo vrhunsko glasbeno doživetje, predvsem ob reprodukciji DVD naslovov ter igranju iger. Temu primerna bo tudi cena, okrog 250 ameriških dolarjev. Poleg zvočnikov je Logitech predstavil tudi novi gamepad, imenovan WingMan RumblePad. Napravica vsebuje patentirano TouchSense tehnologijo, ki naj bi uporabniku zagotovila realistične povratne informacije v obliki tresljajev. V Ameriki je RumblePad že na voljo po ceni 55 USD.

Solana prihaja v Slovenijo
06. 11. 2000 00.00
Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier

Konec vrha v Skopju
25. 10. 2000 00.00
S sprejetjem skupne izjave se je v Skopju končalo enodnevno vrhunsko

Plesalci Mojce Horvat svetovni prvaki
15. 10. 2000 00.00
Članska kategorija plesne šole Mojce Horvat je na Svetovnem prvenstvu v "danceshowu" v dvorani SachsenARENA v nemškem mestu Riesa osvojila prvo mesto ter tako postala še enkrat najboljša plesna skupina na svetu in s tem potrdila vrhunsko kvaliteto slovenskega plesa.

Vrh v Biarritzu sklenjen z optimizmom
14. 10. 2000 00.00
Dvodnevno vrhunsko zasedanje Evropske unije v Biarritzu se je končalo z optimizmom francoskega predsedstva glede možnosti, da bo unija izpolnila zastavljeni rok in čez

Vrhunsko srečanje EU
13. 10. 2000 00.00
Predsednica Evropskega parlamenta Nicole Fontaine je danes voditelje Evropske unije v Biarritzu pozvala, naj jih tekoča mednarodno-politična vprašanja - razmere na Bližnjem vzhodu in razmere v ZRJ - ne odvrnejo od osrednjega namena vrhunskega zasedanja, to je od dogovarjanja o institucionalnih reformah, s katerimi se petnajsterica pripravlja na širitev.

Začetek vrhunskega zasedanja EU
13. 10. 2000 00.00
Danes se bo začelo dvodnevno neformalno vrhunsko zasedanje EU, ki bo predvsem posvečeno dogovarjanju o institucionalnih reformah unije pred sprejemom novih članic. V ospredju zasedanja bodo tudi odnosi petnajsterice z ZRJ po porazu Slobodana Miloševića na septembrskih predsedniških volitvah. O tej temi se bodo voditelji članic EU pogovarjali z novim jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, ki ga je predsedujoči uniji, francoski predsednik Jacques Chirac, povabil v Biarritz.

Zadnji dan vrha EU
13. 10. 2000 00.00
Danes bodo voditelji EU sklenili dvodnevno neformalno vrhunsko zasedanje v Biarritzu, ki se ga bo na povabilo francoskega predsednika Chiraca udeležil tudi jugoslovanski predsednik Koštunica. Dopoldanski del zasedanja je namenjen obravnavanju osnutka Evropske listine o temeljnih pravicah. Tako bo vrh septembra pripravljeni dokument tokrat prvič skupaj obravnaval, sicer pa bo po načrtih listina dokončno potrjena v Nici, kjer naj bi bil dorečen tudi njen status. Medtem ko se Evropski parlament in Evropska komisija zavzemata, naj bo dokument pravno zavezujoč, vse članice tega ne podpirajo.

Izraelci proti vrhu, dokler traja nasilje
10. 10. 2000 00.00
Izraelski zunanji minister Šolmo Ben Ami je včeraj v Tel Avivu po srečanju z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom opozoril, da kriznega vrhunskega srečanja med Izraelci in Palestinci ni mogoče pripraviti, dokler se na palestinskih avtonomnih območjih nadaljuje nasilje. Po njegovih besedah "ni smiselno sodelovati na vrhu", če divja nasilje in če se upošteva trenutna raven odnosov med Izraelom in palestinskimi oblastmi.

EU ukinila del sankcij proti ZRJ
09. 10. 2000 00.00
Evropska unije je danes, dobrih štirinajst dni po porazu Slobodana Miloševića na predsedniških volitvah v ZRJ, ukinila del sankcij proti Beogradu in napovedala vrsto ukrepov za pomoč in krepitev stikov s to državo. Članice so poleg tega izrazile namen, da bodo obnovile in normalizirale diplomatske odnose z ZRJ, državo pa spodbudile, naj začne proces sprave s sosednjimi državami ter jo v tem kontekstu povabili na vrhunsko zasedanje EU in držav jugovzhodne Evrope, ki bo novembra v Zagrebu.

Dva načina oblikovanje olimpijske ekipe
01. 10. 2000 00.00
Vodja odbora za vrhunski šport Janko Dvoršak je bil najbolj izpostavljen tudi ob letošnjem izboru športnikov za nastop na olimpijskih igrah. Po nastopu pa je že čas za prvo analizo. Dvoršak, ki je bil tudi pomočnik vodje slovenske odprave v Sydneyju, pravi da sta možnosti za sestavo olimpijskih reprezentanc v prihodnje le dve - še naprej nekaj večja širina, ali pa manjša zasedba z visokimi tekmovalnimi cilji.

V Dallasu bodo odprli ženski muzej
21. 09. 2000 00.00
V mestu Dallas v ameriški zvezni državi Teksas bodo 29. septembra za obiskovalce odprli novi ženski muzej, ki bo prikazoval vlogo ženske v preteklosti in nudil pogled v prihodnost. Muzej so uredili v opuščeni palači za prireditve v slogu Art Deco s prostovoljnimi prispevki v višini 29,2 milijona ameriških dolarjev (7,14 milijarde tolarjev). Notranjost ženskega muzeja je zelo sodobno urejena, muzej pa se lahko pohvali tudi z vrhunsko tehnično opremljenostjo in velikimi platni za video projekcije. V treh nadstropjih stavbe si bodo lahko obiskovalci ogledali najrazličnejše predmete, med drugim tudi uniformo Rdečega križa, ki jo je nosila Eleanor Roosevelt, in drsalke umetnostne drsalke Kristi Yamaguchi. Po radiu in televiziji bodo poslušali izjave slavnih žensk, lahko pa si bodo ogledali tudi predstavitev življenja nekaterih znanih Američank.

Hočevar ne računa na izpad v kvalifikacijah
15. 09. 2000 00.00
Slalom na divjih vodah je šport, v katerem imajo Slovenci na vseh tekmovanjih velika pričakovanja. In to velja tudi za olimpijske igre. Prva se bosta v olimpijske vode v Penrithu podala kanuist Simon Hočevar in kajakašica Nada Mali, ki ju v soboto čakata kvalifikacijski vožnji. Tekmovalca imata različne cilje, Hočevar si želi boja za vrhunsko uvrstitev, Malijeva pa bo presrečna, če se bo uvrstila v finale.

Vrhunsko srečanje tisočletja
06. 09. 2000 00.00
V New Yorku se je začelo vrhunsko srečanje tisočletja, na katerem sodeluje 160 voditeljev držav, med njimi je tudi slovenski predsednik Milan Kučan. Srečanje bo trajalo tri dni, na njem pa se je zbralo največ šefov držav doslej.

Konec japonsko-ruskega zasedanja
05. 09. 2000 00.00
Japonsko-rusko vrhunsko zasedanje, ki se je začelo v nedeljo, se je danes končalo, ne da bi ruski predsednik Vladimir Putin in japonski premier Joširo Mori dosegla rešitev vprašanja Kurilskih otokov, vendar pa sta podpisala skupno izjavo, v kateri izražata namen nadaljevati pogajanja o tem.

Srečanje verskih voditeljev
30. 08. 2000 00.00
Vrhunsko srečanje Združenih narodov med verskimi in duhovnimi voditelji, ki se ga udeležuje več kot tisoč predstavnikov 70 veroizpovedi, se je v torek nadaljevalo s plenarnim delom, na katerem so med drugimi spregovorili generalni sekretar ZN Kofi Annan, idejni oče srečanja lastnik družbe CNN Ted Turner, predstavnik budističnega duhovnega vodje iz Tibeta dalajlame Drikung Chetsang Rinpoche, vatikanski kardinal Francis Arinze ter generalni sekretar Svetovne lige muslimanov Abdulah al Obaid. Zanimiv je bil govor Teda Turnerja, ki naj bi nekoč izjavil, da je krščanstvo za slabiče. Turner je dejal, da ni mogel sprejeti nauka, da gredo v nebesa le kristjani, kjer je potemtakem po njegovem mnenju velik dolgčas. Turner zdaj verjame, da se bog na različne načine izraža vsem ljudem in si želi, da bi živeli v miru, ne pa, da "se čimprej pošiljamo v onostranstvo". Vrhunec dneva pa je bil nastop predstavnika dalajlame, ki je prenesel besede duhovnega voditelja. Dalajlama je zavrnil udeležbo na verskem vrhu, potem ko so ga prireditelji povabili le na drugi del, ki bo potekal v hotelu Waldorf Astoria, medtem ko je Kitajska preprečila njegov nastop v Generalni skupščini. Rinpoche je v govoru med drugim dejal, da na svetu ne more biti miru, dokler bo vladala revščina, socialna krivičnost, zatiranje, propadanje okolja ter dokler bodo veliki in mogočni še naprej teptali majhne in šibke. Da morajo različne vere razviti medsebojno razumevanje in spoštovanje. Ob njegovem govoru je več kot 1000 verskih voditeljev zapustilo dvorano, preostali pa so navdušeno ploskali. Kitajska je na vrh poslala svojo versko delegacijo in njen voditelj Fu Tieshen se je v govoru obregnil ob poskuse vmešavanja v suverenost držav v imenu zaščite verskih pravic, čeprav dalajlame ni izrecno omenjal. Papež Janez Pavel II je skupini poslal sporočilo, ki ga je prebral kardinal Francis Arinze, v katerem je dejal, da so problemi s katerimi se sooča človeštvo tako kompleksni in veliki, da jih posameznik ali posamezni narod ne more reševati ločeno od drugih, prav tako tudi boj za mir ne more biti le delo diplomatov in politikov.