vsebnost

Umetnost slaščičarstva

26. 12. 2021 07.14

V Sloveniji smo še pred nekaj leti, ko smo si zaželeli kaj sladkega, šli v bližnjo slaščičarno na kremno rezino, torto črni gozdiček ali Sacher ali pa smo po kosilu v restavraciji pojedli še panakoto ali zavitek. Zdaj se to pomembno spreminja: vse več imamo posebej izurjenih slaščičark in slaščičarjev, ki se usposabljajo po vsem svetu in nosijo znanje nazaj domov. Sledijo trendom, stranke pa smo tudi vse zahtevnejše in bolj domiselne, ko gre za te čudovite sladke pregrehe.

ARSO: Pesticidi se pojavljajo v zadrževalnikih na severovzhodu države

21. 12. 2021 10.51

Podatki monitoringa kakovosti jezer v Sloveniji so pokazali obremenitev s pesticidi v zadrževalnikih severovzhodne Slovenije. Zaradi pesticidov sta v zmernem stanju zadrževalnika Ledavsko in Gajševsko jezero, medtem ko obe naravni jezeri, Blejsko in Bohinjsko, s pesticidi nista obremenjeni.

Tudi temne čokolade vsebujejo veliko sladkorja in nasičenih maščob

20. 12. 2021 16.05

Marsikdo zmotno misli, da so temne čokolade bolj zdrave, saj naj bi vsebovale manj sladkorja kot mlečne čokolade. A v raziskavi Mednarodnega instituta za potrošniške raziskave nobena od ocenjenih 15 temnih čokolad zaradi visoke vsebnosti sladkorja in nasičenih maščob ni dobila dobre ocene, so sporočili iz Zveze potrošnikov Slovenije.

BLOG: Surovi med – mnogo več kot le nadomestek za sladkor

05. 12. 2021 14.16

Danes, ko na vsakem koraku lahko poslušamo in preberemo, da večina sladil in sladke hrane ni le nezdrava, ampak naravnost škodljiva, sem se odločil nameniti prispevek naravnemu sladilu, ki je že od nekdaj del naše prehrane. Med se že zelo dolgo uporablja kot sladilo in sestavino v raznih izdelkih. Je pa mnogo več kot le nadomestek za sladkor, saj ima vrsto posebnih koristi za zdravje.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov

26. 11. 2021 06.00

Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Ratejeva umaknila pritožbo in sprejela kazen za dopinški prekršek

22. 11. 2021 16.45

Slovenska rekorderka v metu kopja Martina Ratej je umaknila pritožbo, ki jo je vložila na Mednarodno športno razsodišče in sprejela kazen za dopinški prekršek. Atletinjo sta doletela dveletni tekmovalni suspenz in črtanje rezultatov za obdobje dveh let (2012–2014).

Kobilice, meduze, črvi: superživila prihodnosti

17. 11. 2021 06.00

Evropska komisija je kot novo živilo odobrila kobilice selke. Žuželke, nekoč znane po tem, da so uničile ves pridelek, se zdaj pojavljajo kot alternativen vir beljakovin, ki bi lahko olajšal prehod na bolj trajnosten prehranski sistem. Že lani so med živila uvrstili posušene ličinke velikega mokarja, ki naj bi jih uporabljali kot prigrizek ali sestavino za piškote in testenine. Znanstveniki zdaj menijo, da bi na naše krožnike morale tudi meduze, ki da niso le zdravo živilo z nizko vsebnostjo maščob, ampak tudi trajnostni vir hrane.

Raziskava: 90 odstotkov Slovencev zaužije premalo prehranskih vlaknin

16. 11. 2021 06.00

Živila iz polnozrnatih žit pomembno prispevajo k prehranskemu vnosu vlaknin, zato je pomembno, da so redni sestavni del naših jedilnikov. Imajo namreč številne dokazano ugodne vplive na zdravje. Slovenci jih kljub temu jemo bistveno premalo – kar okrog 90 odstotkov prebivalcev Slovenije ne zaužije dovolj prehranske vlaknine, so med drugim ugotovili raziskovalci, ki so svoje izsledke objavili v zadnji številki mednarodne znanstvene revije Nutrients.

V aplikaciji VešKajJeš po novem tudi podatki o sladilih

10. 11. 2021 14.03

Proizvajalci hrane in pijač v vse več živil dodajajo sladila v zadnjih letih, predvsem v brezalkoholne pijače, je pokazal rezultat raziskave, ki jo je izvedel Inštitut za nutricionistiko v Sloveniji. Strokovnjaki so si enotni: sladila kljub zmanjšani energijski vrednosti niso optimalna izbira. Raziskovalci pa so v nekaterih pijačah odkrili kar pet različnih sladil. Da bi potrošniki na čim bolj enostaven način izvedeli, ali so dodana hrani in pijači, so ustvarjalci VešKajJeš aplikacijo posodobili tako, da se prehranski semafor pri živilih s sladili obarva sivo.

Trikratna vrnitev v predpreteklo desetletje in Tim Tekavec, ki postaja prihodnost slovenskega popa

07. 11. 2021 11.00

Zakaj vas bo nova domača uspešnica Plameni pregrela?

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'

17. 10. 2021 07.00

Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

Premišljena vsebnost sladkorja na kompilaciji Sladica 20

16. 10. 2021 11.00

Na elitni vod domačih soularjev smo lahko ponosni.

Zdravnica priznala, da ni opravila raziskave o prisotnosti kovin v cepivih

05. 10. 2021 15.44

V postopku preiskave, ki jo je zoper zdravnico Nado Hiti zaradi objave posnetka Zamolčane kovine v cepivih vodila Zdravniška zbornica, sta stranki sklenili pisni sporazum o poravnavi. Ob tem je Hitijeva v pisni izjavi pojasnila, da na podlagi ugotovljene prisotnosti težkih kovin v cepivih ni moč trditi, da bi se te lahko nevarno kopičile v telesu. Prav tako je priznala, da ni sama opravila raziskave in da rezultati njene analize nimajo nikakršne znanstvene vrednosti.

S tem gospodinjskim aparatom bo vsaka kuhinja izžarevala glamur

30. 09. 2021 00.15

»Obdrži lastni stil in ne prilagajaj se vsemu, kar vidiš. Kdo ve, kaj te čaka, ko se v tebi prebudi ustvarjalnost« - to je stavek, ki so ga vsi slišali vsaj enkrat v življenju, še posebno v kontekstu fizičnega videza. Ob upoštevanju najnovejših smernic in družbenih navad ne pristopamo nič drugače niti k urejevanju interierja in življenjskega prostora. V svetu, polnem sprememb, dinamike, različnih okusov, želja, zahtev in potreb, je zelo težko določiti, kaj je »tisto nekaj«, v čemer se en proizvod razlikuje od drugega.

Nikotin, alkohol in kanabis med najbolj razširjenimi drogami v izobraževalnih ustanovah

30. 09. 2021 12.44

Raziskovalci z Instituta Jožef Stefan so na območju sedmih občin v vzorcih odpadnih voda slovenskih osnovnih in srednjih šol ter visokošolskih institucij določali prenovne produkte dovoljenih drog, zdravil, ki se zlorabljajo, in prepovedanih drog. Rezultati so pokazali, da so najbolj razširjene droge nikotin, alkohol in kanabis. Izkazalo se je, da na razširjenost vpliva predvsem stopnja izobraževanja.

Kako dobro poznamo droge, ki krožijo po naših ulicah?

03. 09. 2021 20.30

Kdo bi znal našteti sestavine prepovedanih drog? Verjetno vas ni veliko. Morda tisti, ki se s tem službeno ukvarjate in verjetno še uživalci drog. Zdravilo proti živalskim parazitom v prepovedanih drogah in nevarna ponarejena zdravila, to sta zadnja dva primera, ki so ju zaznali v okviru sistema za zgodnje opozarjanje za prepoznavo novih psihoaktivnih snovi. To je sistem, kjer preverjajo vsebino drog, ki krožijo po naših ulicah. Namen je, da preprečijo še hujše posledice uživanja drog.

Na Japonskem v cepivih Moderne zopet našli sumljive delce

30. 08. 2021 10.20

Japonska je zavrnila še dodaten milijon cepiv Moderne, po tem ko so prejšnji teden prekinili dobavo 1,63 milijona odmerkov cepiv. V nekaterih vialah so namreč našli neznane črne delce in neznano roza snov, a prekinitev serije je bil previdnostni ukrep, skupno so torej umaknili že 2,6 milijona odmerkov.

V zvezi s spornim aditivom inšpekcijski postopek in analize vzorcev

21. 08. 2021 09.53

Medtem ko se nadaljujejo umiki oz. odpoklici živil s trgovskih polic zaradi uporabe aditiva gumi iz zrn rožičevca, v katerem je bila ugotovljena prisotnost rakotvornega etilen oksida, uprava za varno hrano med drugim vodi inšpekcijski postopek v podjetju Incom, čaka pa tudi na rezultate analiz 53 različnih vzorcev.

'Podnebne spremembe so tukaj in zdaj, ne pa v neki oddaljeni prihodnosti'

13. 08. 2021 06.00

Slovenija vstopa v nov vročinski val, Evropa pa je v primežu Luciferja, ki prinaša rekordne temperature ter opustošenje zaradi ognjenih zubljev. Na Siciliji so izmerili kar 48,8 stopinje Celzija, kar je postal nov evropski rekord. Se moramo torej na vročinske valove dokončno navaditi? Kaj Slovencem prinaša prihodnost, če bomo skupaj z ostalimi le nemo opazovali, kako se podnebje spreminja?

3 najpogostejše napake, ki jih delamo pri negi tetovaž

08. 08. 2021 00.15

Tetovaže so tudi v Sloveniji vedno bolj priljubljene in tudi bolj sprejemljive. Če pogledamo statistiko, je tetoviran kar vsak tretji Slovenec. Zanje se odloča vse več ljudi, tako mlajše kot starejše generacije. Trenutno so v trendu barvne poslikave, a črna je vedno in. Nekateri se odločajo predvsem za manjše motive, besede ali datume, ki predstavljajo nekaj posebnega. Spet drugi so navdušeni nad vpadljivimi in velikimi motivi, ki so abstraktni ali nimajo posebnega pomena. Vsem pa je skupno, da je tetovirana koža občutljiva in zato zahteva posebno pozornost in nego.

Zaradi uporabe etilenoksida v aditivu iz prodaje odpoklicali številna živila

04. 08. 2021 19.30

Več trgovskih podjetij in proizvajalcev umika oz. odpoklicuje živila zaradi uporabe aditiva E410 gumi iz zrn rožičevca, v katerem je bila ugotovljena prisotnost etilenoksida. Zaradi razširjene uporabe tega aditiva v živilski industriji je Evropska komisija v vseh državah članicah odredila odpoklic izdelkov, ki ga vsebujejo.

Poročilo: Lani v EU odkrili 46 novih drog

09. 06. 2021 14.23

Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami v letošnjem poročilu o drogah opozarja na povečanje uporabe drog v Evropi. Droge so vse čistejše in močnejše, lani je bilo v EU odkritih tudi 46 novih drog. Kriminalne združbe so okrepile nezakonito proizvodnjo drog in se uspešno prilagodile na pandemijo.

Zakaj vse več sektorjev živilske industrije podpira Zavezo odgovornosti?

05. 06. 2021 00.15

Zaveza odgovornosti je projekt živilske industrije, ki je nastal pod okriljem GZS-Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij in ga je podprl tudi Mercator. Lastne sektorske  zaveze so podpisali že trije sektorji, med njimi sektor brezalkoholnih pijač, sektor mlekarstva in sektor pekarstva. Vse več živilskih podjetij želi prispevati k uresničevanju strateških ciljev prehranske strategije v Sloveniji, predvsem na področju izboljšanja hranilne sestave živil, zato se samoregulativno zavezujejo k izvajanju ukrepov z različnih področij.

Slovenski CBD izdelki iz ekološke konoplje

23. 05. 2018 00.30

Konopljo zagotovo že poznate in ne dvomimo, da isto velja tudi za CBD izdelke. Ker pa je na tržišču prava "poplava" CBD izdelkov, vam bomo na kratko predstavili različne vrste izdelkov, saj se boste tako lažje odločili, kateri je najprimernejši za vas.

Konoplja - več kot "le" superživilo

23. 07. 2018 09.16

Prvi zapisi o uporabi konoplje v prehrani segajo več kot 10.000 let v preteklost. Sprva so konopljina semena veljala za hrano revežev, a danes temu ni več tako. Zakaj pa, bomo spoznali v nadaljevanju.

Poznavanje ravni nasičenosti krvi s kisikom pomembno med prebolevanjem pljučnih bolezni

08. 05. 2021 17.52

Vse več pametnih in športnih ur je sposobnih stalne meritve ravni nasičenosti krvi s kisikom (SpO2). Kdaj je meritev potrebna, kako natančna je v primerjavi z medicinskimi napravami in ali lahko rešuje življenja?

V porciji kakavovih kosmičev za kar pet kock sladkorja

05. 05. 2021 10.16

Primerjalni test kakavovih kosmičev, ki ga je Zveza potrošnikov Slovenije izvedla v okviru mednarodnega projekta Food PRO, je pokazal razmeroma velike razlike med izdelki ter eno skupno lastnost – previsoko vsebnost sladkorja. Otroci in najstniki tako že za zajtrk s kosmiči zaužijejo celo več kot polovico dnevne varne količine sladkorja. Večina kosmičev je tako prej sladica kot pa živilo za zajtrk.

"Vse se je dogajalo ob alkoholu"

24. 04. 2021 07.14

Slovenci letno spijemo skoraj dvakrat toliko alkohola, kot je svetovno povprečje. Deset litrov čistega alkohola na prebivalca – največ piva, 91 litrov, 48 litrov vina in tri litre žganih pijač. Alkohol je v naši družbi vseprisoten in je spremljevalec vseh pomembnejših življenjskih dogodkov – rojstev, porok in obletnic.  

Najbogatejši bi morali za boj s podnebnimi spremembami korenito spremeniti življenjski slog

13. 04. 2021 09.35

Najbogatejši bodo morali korenito spremeniti svoj življenjski stil, če se želimo uspešno spopasti s podnebnimi spremembami, ugotavlja poročilo cambriške komisije za trajnostni razvoj in spreminjanje vedenja. 'Elita onesnaževalcev' oz. najbogatejših pet odstotkov je k rasti emisij v 25 letih prispevala kar 37 odstotkov.

Poziv WHO: Vsi bi morali imeti enak dostop do zdravstvenih storitev

07. 04. 2021 12.55

Danes je svetovni dan zdravja. Tokrat je posvečen trenutno najbolj aktualni javnozdravstveni temi – kako svet po pandemiji covida-19 vrniti v sprejemljive tirnice življenja, da bo bolj pravičen za vse in da bodo vsi ljudje in vse družbe uživali več zdravja in blaginje, so pojasnili na NIJZ. Gospodarska zbornica Slovenije pa je ob današnjem dnevu izpostavila pomen kakovostne sestave živil. Medtem na Rdečem križu Slovenije prebivalce spodbujajo k udeležbi na preventivnih zdravstvenih programih.