vsebnost

Jajca na slovenskih trgovskih policah po okusu brez napak, razlike v maščobah

01. 04. 2021 13.05

Velika noč in z njo tudi pirhi so tik pred vrati. Prodaja in uživanje jajc se zato v tem času povečata. V Sloveniji na trgovskih policah prevladujejo jajca talne oziroma hlevske reje, ZPS pa je tokrat pod drobnogled vzel 24 pakiranj, ki jih najdemo na policah večjih trgovin. In kakšno živilo pravzaprav so jajca, kje jih je najbolje hraniti in kako varno ravnati z njimi?

Velike razlike v precepljenosti: bo vlada dopolnila cepilno strategijo?

23. 03. 2021 19.38

Različni zdravstveni domovi zelo različno interpretirajo cepilno strategijo države. Medtem ko cepljenje najstarejših povsod poteka enakomerno, pa so pri cepljenju mlajših s cepivom AstraZenece precejšnje razlike. V Zdravstvenem domu Maribor so na primer že cepili novinarje, danes pa so na cepljenje povabili še delavce v nekaterih drugih sektorjih kritične infrastrukture. V Kranju pa vztrajajo pri cepljenju na podlagi posebnih navodil, ki jih pošilja NIJZ. Katerih pravil se morajo torej držati zdravstveni domovi?

Vse bolj prepoznavna Taja v čudoviti novi skladbi 'Poglej me' opeva večno ljubezen

20. 03. 2021 11.00

Sploh med dnevi, ki so ji namenjeni, se SZA najraje skriva med gobani in knjigami, medtem ko bi bil tokratni japonski zajtrk lahko še bolj sladak.

BLOG: Laboratorijsko pridelano meso

14. 03. 2021 11.59

Vegetarijanci že dolgo poznajo razne nadomestke za meso, ki se proizvajajo iz rastlinskih virov beljakovin. Če ste mesojed, pa verjamem, da se boste zelo težko odrekli pravemu zrezku. Kaj pa, če obstaja možnost, da še vedno uživate v svojem zrezku, ki pa ni pridobljen iz živalskega mesa, diši in okus pa ima po pravem mesu?

Bruce Springsteen oproščen vožnje pod vplivom substanc

26. 02. 2021 13.55

Legendarni The Boss je bil pred meseci aretiran zaradi vožnje pod vplivom alkohola. Incident naj bi se zgodil v zvezni državi New Jersey novembra lani. Takrat ga je varnostnik območja opazil, da je izpraznil kozarec in sedel na motor. Glasbenik je priznal, da je v parku pil tekilo, oproščen pa je vožnje pod vplivom substanc.

Požar v Čirčah pri Kranju: tuja krivda in kaznivo dejanje izključena

12. 02. 2021 16.39

Kriminalisti so s strokovnjaki Nacionalnega forenzičnega laboratorija in policijskim psom za odkrivanje vzroka požara danes nadaljevali ogled kraja požara na večjem poslovnem objektu v okolici Kranja. Okoliščine ne kažejo na tujo krivdo ali kaznivo dejanje, so sporočili policisti.

Poveljnik kranjskih gasilcev: Bila je zelo zahtevna intervencija

11. 02. 2021 06.32

V nestanovanjskem objektu na Smledniški cesti v Kranju je malo po tretji uri zjutraj izbruhnil požar. Pol objekta, vključno s trgovino, gostinskim lokalom in skupno kurilnico, je uničenega. Policija je sporočila, da ni bil nihče poškodovan, je pa nastala velika materialna škoda. Da je šlo za zelo zahtevno intervencijo, v kateri je bilo skupno aktiviranih okoli 150 gasilcev, je povedal poveljnik kranjskih gasilcev Andraž Šifrer. Del stavbe, v katerem se nahaja vrtec, je ostal skorajda nepoškodovan, otroke so sicer začasno namestili v telovadnici druge enote kranjskega vrtca.

Heker poskušal zastrupiti pitno vodo v mestu na Floridi

09. 02. 2021 09.38

Računalniški heker je pridobil dostop do vodnega sistema mesta na Floridi in v vodni sistem poskušal sprostiti 'nevarno' količino kemikalije. Pozornemu operaterju se gre zahvaliti, da mu ni uspelo.

Proteini – vse o beljakovinskih napitkih na enem mestu

22. 01. 2021 00.15

Proteini oziroma beljakovine so pomemben gradnik našega telesa. Zaradi lažjega vnosa beljakovin obstajajo tako imenovani proteinski napitki.

Ujeti rudarji po tednu dni vzpostavili stik z reševalci

18. 01. 2021 09.32

Reševalci pravijo, da je 12 rudarjev, ujetih pod zemljo, potem ko je pred tednom dni eksplodiralo v rudniku zlata na Kitajskem, še vedno živih. Državni mediji poročajo, da je sedem dni po nesreči rudarjem uspelo poslati sporočilo reševalcem. Usoda drugih desetih v eksploziji pogrešanih rudarjev ni znana.

3 napake, ki jih delate pri negi tetovaže

20. 12. 2020 00.15

Tetovaže so tudi v Sloveniji vedno bolj priljubljene in tudi bolj sprejemljive. Če pogledamo statistiko, je tetoviran kar vsak tretji Slovenec. Zanje se odloča vse več ljudi, tako mlajše kot starejše generacije. Trenutno so v trendu barvne poslikave, a črna je vedno in. Nekateri se odločajo predvsem za manjše motive, besede ali datume, ki predstavljajo nekaj posebnega. Spet drugi so navdušeni nad vpadljivimi in velikimi motivi, ki so abstraktni ali nimajo posebnega pomena. Vsem pa je skupno, da je tetovirana koža občutljiva in zato zahteva posebno pozornost in nego.

Recenzija: Sosežig odpadkov v Tešu bo negativno vplival na zdravje ljudi

15. 12. 2020 12.33

Sosežig nenevarnih odpadkov v Termoelektrarni Šoštanj bo z izpusti povečal obremenitev okolja s težkimi kovinami in drugimi onesnaževalci, poslabšal kakovost zraka in tal ter negativno vplival na zdravje ljudi, je pokazala recenzija poročila o vplivih na okolje zaradi načrtovanega sosežiga, ki jo je naročila šoštanjska občina.

V izdelku za hujšanje našli nedovoljeno učinkovino zdravila

10. 12. 2020 10.28

V izdelku za hujšanje Li Da Daidaihua, ki ga tržijo tudi na spletni strani v slovenskem jeziku, so našli učinkovino zdravila sibutramin, ki so ga pred leti uporabljali za zdravljenje debelosti, a so bila ta zdravila umaknjena s tržišča zaradi številnih neželenih učinkov. Zdravstveni inšpektorat zato svari pred nakupom omenjenega izdelka.

BLOG: Stročnice jejte vsaj dvakrat na teden

22. 11. 2020 21.18

Stročnice uvrščamo med rastlinska živila z izjemno visoko vsebnostjo beljakovin in dobro je vedeti, da se z njimi prehranjujejo milijoni ljudi. Gre namreč za tretjo največjo rastlinsko družino (preko 19.000 znanih vrst), ki poleg žit predstavlja drugi najpomembnejši prehranski vir na svetu.

Raperka Megan Thee Stallion obuta v stolpnici ni zdržala celotnega snemanja videa Body

21. 11. 2020 11.00

Proti koncu se naslov prvenca trenutno najbolj razvpite raperke zdi še kar smiseln.

Tradicionalni slovenski zajtrk: letos pomembnejši kot kadarkoli prej

20. 11. 2020 06.00

Kos kruha, na njem pa maslo in med. Poplaknjeno z mlekom, za zdravo sladkanje pa slovensko jabolko. To so zadnjih deset let na današnji dan v šolah in vrtcih zajtrkovali otroci. Letošnja epidemija je onemogočila tradicionalen slovenski zajtrk v šolah, a ravno v teh časih je še kako pomembno zavedanje, da ima lokalno pridelana hrana močan potencial, da odžene zdravnika stran. Poleg tega pa tako podpremo slovenske pridelovalce, ki jih je epidemija covida-19 dodatno prizadela.

Anini Michelinovi zvezdici v sodelovanju z lokalnimi kmeti odslej tudi na domačih mizah

18. 11. 2020 20.01

Slovenski gostinci in dobavitelji imajo hude težave, saj nimajo komu prodajati. Tudi restavracije, ki so bile letos prvič nagrajene z Michelinovimi zvezdicami. Ana Roš že desetletja ustvarja svoje krožnike s sestavinami, ki jih dobi pri lokalnih kmetih. Ker ve, kako dragoceni so, se je odločila, da jim poskuša kar najbolj pomagati, tako pa lahko vsak postane vrhunski kuhar oziroma lahko vsaj skuha to, kar bi sicer dobil v nagrajeni restavraciji.

Raziskava: vsebnost THC v konopljini smoli vse večja, zato je droga vse močnejša

15. 11. 2020 11.56

Raziskovalci iz britanske univerze Bath so analizirali več kot 80.000 vzorcev konopljine smole, ki so jo zasegli v zadnjih 50 letih na ulicah ZDA, Velike Britanije, Nizozemske, Francije, Danske, Italije in Nove Zelandije. Izkazalo se je, da je vsebnost THC v njej z leti močno narasla, zato je tudi odvisnosti od te droge vse več.

Kurjenje 'hrane' v avtomobilih: sežiganje poljščin bolj škodljivo od dizla

15. 11. 2020 07.09

Lepo se sliši, da v Evropi narašča raba biogoriv, a v resnici je to precej skrb vzbujajoče, saj je večina sestavljena iz rastlinskih olj. Ne samo da kurimo hrano v avtomobilih, obenem za biodizel porabljamo rekordne količine palmovega olja, zaradi pridobivanja katerega na številnih koncih sveta pospešeno krčijo gozdove, opozarjajo v Focusu. A če palmovo olje postaja nezaželeno, tveganje zdaj predstavlja velika verjetnost, da se bo zato povečala proizvodnja sojinega biodizla, ki je z okoljskega vidika prav tako sporen.

Prehranska dopolnila pod drobnogledom, prvi na vrsti vitamin D

09. 11. 2020 12.53

Strokovnjaki v boju proti hudi obliki covida-19 velike upe polagajo v vitamin D, povpraševanje po njem se je zato, pričakovano, povečalo. Hkrati se vse pogosteje pojavlja vprašanje, kako kakovostna prehranska dopolnila ločiti od slabih. Vonj, okus in videz nam ne povedo nič, potrošnik mora hočeš nočeš zaupati proizvajalcu. Na Inštitutu za nutricionistiko so se zato odločili vzpostaviti program preverjanja kakovosti prehranskih dopolnil, najprej pa se bodo osredotočili prav na vitamin D.

Italijan Spreafico prvi dopinški 'grešnik' na letošnjem Giru

23. 10. 2020 07.32

Mednarodna kolesarska zveza (Uci) je sporočila, da je bil italijanski kolesar Matteo Spreafico suspendiran zaradi dokazane prisotnosti nedovoljenih poživil na dveh zaporednih dopinških testih. Sedemindvajsetletnik je bil testiran 15. in 16. oktobra po 12. oziroma 13. etapi letošnjega Gira.

V Sloveniji 100.000 bolnic in 25.000 bolnikov z osteoporozo

20. 10. 2020 15.40

Osteoporoza je tiha in nevidna bolezen, ki povzroča boleče in pogosto obsežne posledice – je namreč vzrok za zlome kosti, ki omejujejo gibanje ali vodijo celo v invalidnost. Bolniki lahko izgubijo svojo neodvisnost in postanejo breme najbližjim, so opozorili na novinarski konferenci ob današnjem svetovnem dnevu osteoporoze. V Sloveniji je brez diagnoze in posledično tudi brez zdravljenja približno 60 odstotkov bolnikov z osteoporozo, zato je izredno pomembna preventiva, še izpostavljajo strokovnjaki.

BLOG: Je kava zdrava ali ne?

11. 10. 2020 16.16

Na stotine milijonov ljudi vsakodnevno pije kavo, brez tega praktično ne znajo normalno funkcionirati. Nekatere že samo vonj kave zbudi in osvobodi stresa, ki nastane zaradi pomanjkanja spanca. Kljub temu, da se ta napitek uporablja že 700 let, se mnogi še vedno sprašujejo o vplivih kave na naše zdravje. Vzemite si kakšno minutko časa in ugotovite, ali je pitje kave škodljivo.

Mura bo dobila 4,6-milijonski 'zdravilni tretma', a grožnje še vedno ostajajo

04. 10. 2020 07.00

Evropska Amazonka bo končno dočakala težko pričakovano revitalizacijo, največjo na in ob reki Muri do sedaj. V zadnjih sto letih je namreč zaradi človeških posegov in vremenskih sprememb naš biser postal slabše domovanje za številne rastlinske in živalske vrste. Zavedanje, da se na reki dogajajo nekateri nezaželeni procesi ter da se posledično ekološko stanje reke slabša, ni novo: "Po eni strani že desetletja poteka diskusija, ali bi nemara reko zajezili in jo izkoriščali v energetske namene, po drugi pa, da bi reko renaturirali." V Zvezi društev Moja Mura pa opozarjajo, da ne bodo mirno spali, dokler obstaja možnost, da bi na tem dragocenem območju postavili verigo osmih hidroelektrarn.

Razkuževanje večkrat na dan, vsak dan: so razkužila lahko škodljiva?

26. 09. 2020 14.53

Razkuževanje rok je postalo naša vsakdanjost. V šolah, službah, trgovinah, restavracijah … torej na vsakem koraku. Ali se ta vsakdanja praksa lahko obrne proti nam in postane toksična za naše telo? Bi lahko mikrobi celo razvili odpornost proti razkužilom? Na naša vprašanja so odgovarjale strokovnjakinje z Biotehniške fakultete v Ljubljani.

Poleg jajčkomata tudi samopostrežna stojnica, ki temelji na zaupanju

20. 09. 2020 15.09

Vsi se zavedamo, da je sezonska lokalna hrana najbolj zdrava, a kljub vsemu pogosto še vedno preveč gledamo le na ceno. A s kupovanjem lokalnih pridelkov ne pomagamo le slovenskemu kmetu, ampak tudi okolju, saj dolge transportne poti nanj negativno vplivajo. Lokalna pridelava je sicer v času koronakrize dobila nov zagon, kupce pa na različne načine privabljajo tudi kmetje sami.

Preživel - tako padec po stopnicah, kot smrtno vsebnost alkohola

03. 09. 2020 17.11

Ptujski policisti so bili obveščeni o padcu 48-letnega moškega, ki se je ob tem poškodoval po glavi. Ugotovili so, da se je moški močno opit - v organizmu je imel kar 6,22 promila alkohola - skušal po stopnicah povzpeti v stanovanjsko hišo. Zaradi opitosti je hodil po vseh štirih, a mu je spodrsnilo in je padel preko roba na betonski podest, dober meter nižje. Prepeljali so ga v ptujsko bolnišnico.

Ugotovili, zakaj se je morje pri Belih skalah obarvalo vijoličasto

27. 08. 2020 11.59

Za nenavaden pojav, ko se je morje med Belimi skalami in rtom Ronek pred dnevi obarvalo vijoličasto, obstaja zelo velika verjetnost, da je bil vzrok v kalijevem hipermanganu, so ocenili na upravi za pomorstvo. Gre sicer za razkužilo, ki se v vodi dobro topi in hitro postane neškodljivo. Hipermangan so najbrž po nesreči v morje odvrgli kopalci.

BLOG: Ali uživate dovolj železa?

16. 08. 2020 09.34

Ali v svojo prehrano vključujete dovolj živil, bogatih z železom? Se zavedate, da ima železo za naš organizem številne izjemno pomembne funkcije? Poleg tega, da je ključni element presnove, je tudi sestavni del številnih encimov in hormonov. Gre za mineral, ki je prisoten v vseh telesnih celicah. Največ ga imamo v rdečih krvnih celicah in v mišicah, kjer sodeluje pri shranjevanju, vezavi in prenosu kisika.

Trgovci zagotavljajo, da so razkužila ob vhodih v trgovine ustrezna

07. 08. 2020 10.27

Potem ko je Zveza potrošnikov Slovenije pred dnevi pozvala k preverjanju razkužil, nameščenih ob vstopu v trgovine, restavracije in javne ustanove, saj naj ne bi bila povsod ustrezna, je več trgovcev zatrdilo, da spoštujejo vsa navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje.