vstop

Al Gore demokratski kandidat mesto za naslednjo predsedniško kandidaturo

04. 02. 1999 09.28

Vodja poslanske skupine ameriških demokratov Richard Gephardt bo ameriškemu podpredsedniku Alu Goreu prepustil mesto v prizadevanjih za naslednjo predsedniško kandidaturo. Gephardt je sinoči uradno sporočil, da se leta 2000 ne bo potegoval za vstop v Belo hišo. Gephardt je sicer eden najbolj priljubljenih demokratov v ZDA in si je med postopkom za odstavitev ameriškega predsednika Billa Clintona pridobil sloves tudi v mednarodnem merilu.

Premier Drnovšek se je srečal s predsednikom Evropske komisije Santerjem

29. 01. 1999 17.17

Predsednik vlade Janez Drnovšek se je v okviru Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) v Davosu dopoldne sestal s predsednikom Evropske komisije Jacquesom Santerjem.

Annan napovedal morebitno vrnitev predstavnikov ZN v Irak

28. 01. 1999 15.15

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je danes po srečanju s predsednikom Evropske komisije Jacquesom Santerjem v Bruslju izjavil, da Varnostni svet intenzivno preučuje možnosti za reševanje iraškega vprašanja, vključno z ''morebitno vrnitvijo'' predstavnikov ZN v to državo in s ''popuščanjem mednarodnih sankcij''.

Z gnojem in posodami za smeti proti brezžičnim telefonom

27. 01. 1999 08.40

Ker se bojijo škodljivih učinkov za zdravje, se prebivalci ene najstarejših vasi v Hongkongu borijo za to, da bi mobilnim telefonom prepovedali ''vstop'' v njihovo občino. Prebivalci vasi Hoi Ha, kjer živi 40 ljudi, so prepričani, da radijske antene privlačijo ''zle duhove'' in oddajajo žarke, ki škodujejo zdravju, je poročal časnik South China Morning Post. Spor je dosegel višek, ko so vaščani z gnojem obmetavali uslužbence nekega telefonskega podjetja in jim ob vstopu v vas nastavili posode za smeti. Neki pilot, ki sicer živi v vasi, vendar ni domačin, je telefonskim tehnikom dejal, naj radijsko anteno pritrdijo na streho njegove hiše. Tehniki so morali svoje stvari odstraniti, ne da bi kaj opravili.

Klub prijateljev Moderne galerije: od Minimalistov do Konceptualistov

25. 01. 1999 13.27

Moderna galerija v Ljubljani je ob svoji petdesetletnici ustanovila Klub prijateljev Moderne galerije. Klub ima več kategorij članstva, poimenovanih po imenih pripadnikov najizrazitejših gibanj v likovni umetnosti - Impresionist, Realist, Retroavangardist, Ekspresionist in Konceptualist. Namen kluba je tesnejša povezanost galerije in njenih obiskovalcev ter njihova boljša obveščenost.

Slovenija in Singapur sklenila sporazum o zaščiti investicij

25. 01. 1999 11.31

Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur je danes v Singapurju s tamkajšnjim ministrom za trgovino Leejem Yockom Suanom podpisal sporazum o zaščiti investicij med državama. Sporazum pomeni osnovo za boljše gospodarsko sodelovanje med poslovnimi subjekti, saj slovenskim in singapurskim investitorjem ponuja večjo zaščito in zmanjšuje poslovna tveganja za vlaganja.

Toyota v formuli 1 čez tri leta

20. 01. 1999 13.01

Japonski avtomobilski proizvajalec Toyota je sporočil, da bo leta 2002 vstopil v tekmovanje formule 1 z dirkalnikom lastne konstrukcije. Sedež moštva formule 1 naj bi bil v Koelnu. Novico je objavil nemški radio Koelnische Rundschau, uradno pa naj bi Toyota vstop v najelitnejše avtomobilistično tekmovanje potrdila v naslednjih dneh.

Družba Home kupuje Excite

20. 01. 1999 08.28

Ponudnik dostopa do interneta At Home Corp. namerava za 6,7 milijarde dolarjev kupiti družbo Excite. Podjetje At Home je v lasti družbe Tele-Communications Inc. (TCI), ki je trenutno v procesu združevanja z gigantom AT&T. Vrednost omenjene združitve znaša 39 milijard dolarjev, če pa uspe še prevzem obeh zgoraj omenjenih ponudnikov internet storitev, bo AT&T nadzoroval eno najbolje obiskanih mest za vstop na internet.

Študentske demonstracije ohromile promet v Atenah

15. 01. 1999 12.39

Na desettisoče grških študentov je danes s protestnimi pohodi proti reformi šolstva ohromilo promet v Atenah. Pohodi, ki so ceste v grški prestolnici spremenili v parkirišča in celo izzvali spopade med demonstranti in jeznimi udeleženci prometa, so vrhunec konflikta, ki se stopnjuje že ves teden.

Združevanje slovenskih bank kot odgovor na konkurenco

13. 01. 1999 17.24

Združevanje slovenskega bančnega sektorja lahko v naslednjih štirih letih razdeli slovenske banke v dve ali tri večje skupine, je povedalo vodstvo največje banke, Nove ljubljanske banke, ki je v lasti države. Marko Voljč je povedal, da je njihova osnovna naloga znižati stroške in se s tem pripraviti na soočenje s konkurenco na evropskem trgu.

V galeriji Commerce bodo jutri odprli razstavo Vrata Mira Hajnca

11. 01. 1999 16.08

V ljubljanski galeriji Commerce bodo jutri, v torek pozno popoldne odprli razstavo Vrata koroškega likovnika Mira Hajnca, ki v središče svoje ustvarjalnosti skoraj vselej postavlja človeško figuro. Razstavljene podobe prinašajo poetiko, polno svežine in iskrive energije, je ob razstavi zapisal Marko Košan.

NBA se bo začela 5. februarja

08. 01. 1999 10.45

Košarkarji v severnoameriški profesionalni ligi NBA bodo sezono začeli 5. februarja. V sezoni, ki bo močno skrajšana zaradi spora med igralci in lastniki klubov, bodo moštva namesto običajnih 85 v rednem delu odigrala po 50 tekem. Odločitev, ki sta jo v sredo sprejela vodja NBA David Stern in vodja združenja igralcev Billy Hunter, so v četrtek potrdili tudi lastniki klubov.

Bodo v letu 1999 avtomobili cenejši?

01. 01. 1999 14.15

Začetek leta 1999 prinaša na področju carin kar nekaj sprememb. V skladu z določili prosto-trgovinskih sporazumov, ki jih je Slovenija sklenila z 32 državami, se bodo znižale carine za številne izdelke iz teh držav, v okviru postopnega prilagajanja carin evropskemu sistemu carinskih tarif pa se bodo prvič znižale tudi carinske dajatve za avtomobile iz nekaterih neevropskih držav.

Slovenija bo do konca januarja EU predala izhodišča za osem področij

25. 12. 1998 10.26

Slovenija je pred dnevi Evropski uniji predala pogajalska izhodišča za novih pet področij skupnega pravnega reda: za pravo gospodarskih družb, ribištvo, statistiko, carinsko unijo in zunanje odnose. Drugi sklop oddanih izhodišč pa bo dopolnila januarja, ko naj bi oddala izhodišča za še tri poglavja: prost pretok blaga, politiko konkurence ter varstvo potrošnikov in zdravja. Slovenska tiskovna agencija (STA) bo v prihodnjih dneh oziroma do konca januarja predstavila izhodišča, o katerih naj bi se po pričakovanjih slovenske strani vsebinska pogajanja začela v prvi polovici prihodnjega leta, torej v času nemškega predsedovanja uniji.

Weimar kulturna prestolnica leta 1999

20. 12. 1998 12.24

Stockholm se je v soboto poslovil od naziva kulturne prestolnice Evrope v letu 1998 in uradni naslov prepustil Weimarju v nemški deželi Thueringen. V švedski prestolnici so ob tej priložnosti številni muzeji, gledališča in glasbene ustanove obiskovalcem nudile prost vstop na vse prireditve. Weimar bo leta 1999 zadnja kulturna prestolnica Evropske unije, preden bodo ta naslov leta 2000 podelili več evropskim mestom hkrati. V Stockholmu so s proračunom v višini približno 230 milijonov mark izvedli več kot 1100 prireditev. Vrhunec ''prestolovanja'' je bilo odprtje novega Muzeja za moderno umetnost.

Rok za kategorizacijo nastanitvenih objektov se izteka

19. 12. 1998 10.14

Slovenije v njenem prizadevanju za vstop v Evropsko unijo niso zaobšle tudi nujno potrebne spremembe na področju turizma. Do konca leta naj bi tako na osnovi zakona o gostinstvu in pravilnika o merilih in načinih kategorizacije nastanitvenih obratov ter marin na novo kategorizirali okrog 3500 nastanitvenih objektov in marin, pri čemer bodo nastanitveni objekti ''nagrajeni'' s simboli kakovosti - zvezdicami, kmečkemu turizmu bodo namenjena jabolka, objekti pa bodo za vrhunstvo lahko pridobili tudi znaka kakovosti in specializacije. Po besedah Staneta Bizjaka, svetovalca ministra za malo gospodarstvo, projekt kategorizacije poteka v skladu s pričakovanji. Do konca leta naj bi ocenili večino nastanitvenih gostinskih objektov, nekoliko počasneje pa teče postopek kategorizacije pri sobodajalcih in kmetijah, je dejal Bizjak.

Slovenija na večstranskem screeningu za kmetijstvo

17. 12. 1998 16.25

Slovenska delegacija na čelu z državnim sekretarjem v kmetijskem ministrstvu Francetom Butom se je do danes v Bruslju tri dni udeleževala skupinskega screeninga, na katerem je širitvena skupina kandidatkam, ki se o članstvu v Evropski uniji že pogajajo, podrobno predstavila način financiranja skupne kmetijske politike. Zanjo gre iz skupnega proračuna skoraj 50 odstotkov vsega denarja.

Poslovno sodelovanje Radenske in Pivovarne Laško

14. 12. 1998 16.38

Delniški družbi Radenska in Pivovarna Laško sta se odločili, da dolgoletno dobro poslovno sodelovanje utrdita s konkretnim povezovanjem na različnih področjih in o tem skleneta pogodbo o poslovnem sodelovanju. Kot so povedali na današnji novinarski konferenci, sta se partnerja na področju kapitalskih povezav dogovorila za vzajemno lastniško povezanost. Na podlagi tega dogovora je Pivovarna Laško kupila 514.000 delnic Radenske. To predstavlja 10,15-odstotni lastniški delež, s čimer je laško podjetje postalo drugi največji lastnik Radenske.

ZRJ bo obravnavala poseg sil zveze NATO kot ''agresijo''

13. 12. 1998 10.04

Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je v pogovoru za ameriški tednik Newsweek poudaril, da bo ZRJ obravnavala poseg sil zveze NATO za hitro posredovanje kot ''agresijo'', ki je jugoslovanske enote ne bodo dopustile. Če bodo sile zveze NATO, ki zagotavljajo varnost 2000 opazovalcev OVSE na Kosovu, ''stopile na naše ozemlje, bomo to obravnavali kot agresijo. Dolžnost naše vojske pa je, da prepreči tujim enotam vstop na naše ozemlje,'' je povedal Milošević. Predsednik ZRJ je še dodal, da se z ameriškim posrednikom Richardom Holbrookom ni nikoli dogovoril za oblikovanje teh enot. ''Ne, nikoli se nismo dogovorili za navzočnost tuje vojske na ozemlju ZRJ,'' je dodal.

Turčija bo znova zamrznila politične odnose z EU

13. 12. 1998 09.59

Turčija se je odločila, da bo znova zamrznila politične odnose z Evropsko unijo, potem ko je petnajsterica na dvodnevnem vrhu, ki se je v soboto končal na Dunaju, ni imenovala za kandidatko za vstop v EU. S turškega zunanjega ministrstva so v soboto sporočili, da bo Turčija ''nadaljevala svojo politiko, začeto po vrhu v Luxembourgu''. ''Odnos do Turčije, ki bi moral biti enak kot do drugih kandidatk za vstop v EU, ni potrjen, čeprav bi bilo to potrebno,'' je dodalo zunanje ministrstvo.

Publico ustanovil hčerinsko podjetje v Nemčiji

11. 12. 1998 08.41

Avstrijsko podjetje za odnose z javnostmi Publico, ki ima od maja svojo hčerinsko podjetje tudi v Ljubljani, je odprlo podružnico v Münchnu. Publico ima še tri agencije v Avstriji, posluje pa tudi v Pragi, Budimpešti in Bratislavi.

Eurostat: Inflacija v pridružitvenih kandidatkah očitno nižja

08. 12. 1998 17.12

Iz letnega poročila evropskega urada za statistiko Eurostat za leto 1997 je razvidno, da je večini držav kandidatk za vstop v Evropsko unijo uspelo v 90. letih v veliki meri znižati stopnjo inflacije. Do leta 1997 je pet od desetih kandidatk (brez Cipra) znižalo raven inflacije pod deset odstotkov, v treh državah pa je znašala inflacija le nekaj nad omenjeno mejo. Stopnja inflacije nekaterih kandidatk se je gibala blizu zgornje meje v EU, npr. Grčije s 5,5 odstotka. Povprečna stopnja inflacije v uniji je lani znašala dva odstotka.

Goyine freske v samostanu Aula Dei lahko končno vidijo tudi ženske

08. 12. 1998 09.03

Odslej si lahko freske španskega slikarja Francisca de Goye v kartuzijanskem samostanu Aula Dei v španski Zaragozi lahko ogledajo tudi ženske. Zanje so namreč zgradili poseben tunel, ki vodi v cerkev znotraj samostana, da ne bi prekršili pravil, ki ženskam prepovedauje vstop v samostan. Tunel je odprl sam španski kralj Juan Carlos, kraljica Sofija pa si je ogledala freske kot prva ženska, ki za ogled ni dobila papeževega dovoljenja. Freske je v cerkvi, ki so jo zgradili v notranjosti samostana leta 1774, naslikal Francisco de Goya, ki je imel tedaj le 28 let. Slikar je naslikal 11 fresk, vendar pa so bile štiri zaradi propadanja samostana od začetka obnove leta 1978, uničene. Vse od ustanovitve samostana Aula Dei v 9. stoletju v notranjost poslopja ni smela vstopiti nobena ženska, da ne bi motila samostanskega življenja. Doslej so v samostan vstopile le tri ženske; infantinja Izabela, teta kralja Alfonsa XIII. ter umetnostna zgodovinarka Teresa Grasi, ki pa so morale dobiti posebno dovoljenje papeža.

Geoplin praznuje dvajseto obletnico

17. 11. 1998 16.11

Mineva 20 let, odkar je po ceveh slovenskega plinovoda prvič stekel zemeljski plin, kar se je izkazalo za vizionarsko odločitev, saj je zemeljski plin cenovno konkurenčen energetski vir in ekološko ena izmed rešitev, ki Sloveniji omogoča, da bo izpolnila pogoje o varstvu zraka iz sporazuma v Kiotu, ki je hkrati eden od pogojev za vstop v Evropsko unijo, je na novinarski konferenci ob pomembni obletnici povedal direktor Geoplina Albin Rome.

Dnevni telegraf odklopljen od Tanjugove informacijske baze

11. 11. 1998 15.44

Ne glede na pogodbo, ki jo ima Dnevni telegraf s Tanjugom, časopis Tanjugovih uslug ne more koristiti že več kot pet dni. V podobni situaciji so se znašli že pred desetimi leti, ampak vse nesporazume so razčistili že takrat.

Premier Drnovšek o odprtih vprašanjih

10. 11. 1998 08.39

Vse politične stranke v državi, ki so pripravljene tvorno sodelovati pri projektih priključevanja Slovenije v Evropsko unijo, izvedbi davčne in pokojninske reforme ter pri razreševanju odprtih vprašanj s Hrvaško, imajo odprta vrata za vstop v vladno koalicijo, je na novinarski konferenci povedal predsednik vlade Janez Drnovšek.

Drnovšek: Vladna koalicija odprta za nove partnerke

09. 11. 1998 14.38

Vse politične stranke v državi, ki so pripravljene tvorno sodelovati pri projektih priključevanja Slovenije v Evropsko unijo, izvedbi davčne in pokojninske reforme ter pri razreševanju odprtih vprašanj s Hrvaško, imajo odprta vrata za vstop v vladno koalicijo. To je na novinarski konferenci povedal predsednik vlade Janez Drnovšek, ki je tudi predstavil svoje zunanjepolitične aktivnosti v prejšnjem tednu, ko se je mudil na obisku v ZDA in Španiji.

86 odstotkov Britancev ocenjuje, da je prehod na evro ''neizogiben''

08. 11. 1998 12.10

Kar 86 odstotkov britanskih volilcev dejstvo, da bo morala Velika Britanija postopoma vstopiti v Evropsko denarno unijo (EMU) in tako sprejeti skupno evropsko valuto evro, ocenjuje kot ''neizogibno''.

Slovenija in Nizozemska o reformi javne uprave

06. 11. 1998 16.02

Delegacija predstavnikov urada za organizacijo in razvoj uprave ministrstva za notranje zadeve in upravnih enot bo v okviru programa reforme javne uprave v Sloveniji 8. novembra odpotovala na štiridnevni študijski obisk na Nizozemsko, so sporočili z notranjega ministrstva.

Solana želi, da bi Beograd Arbourjevi dovolil preiskavo na Kosovu

06. 11. 1998 14.44

Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je pozval jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, naj z mednarodnim haaškim kazenskim sodiščem za zločine na območju nekdanje Jugoslavije sodeluje celoviteje, kot to določa resolucija Združenih narodov.