vstop

Ljubljana ob kulturnem dnevu
08. 02. 1998 09.30
Celodnevni program, posvečen kulturnemu prazniku, bo potekal v Narodnem muzeju. V tej in drugih kulturnih ustanovah, ki so danes odprte, je ob slovenskem kulturnem prazniku vstop prost. Pred spomenikom največjemu slovenskemu pesniku ob Tromostovju bodo od opoldneva naprej brali Prešernove pesmi gledališki igralci - to bo njihovo darilo ob prazniku. Dramska igralka in pevka Jerica Mrzel bo skupaj s sekstetom glasbenikov v Frančiškanski cerkvi izvedla recital Prešernovih pesmi, ki jih je uglasbil Jani Golob. Na mali sceni Mestnega gledališča ljubljanskega bo sedem igralk in igralcev izvedlo memento Franceta Prešerna z naslovom Poklon pesniku; avtor večera je Klemen Markovčič. V okviru srečanj z glasbenimi umetniki - poustvarjalci, bosta v Hotelu Union gosta mezzosopranistka Sabira Hajdarevič in pianist Hinko Haas; po recitalu se bo z njima in dirigentom Nikolajem Žličarjem pogovarjal Tomaž Lorenz. V Moderni galeriji pa bo zvečer svoj happening Sinhrodom izvedel arhitekt in avtor performansev Raj Kraljev.

Žalna slovesnost v spomin Franca Premka
03. 02. 1998 15.35
V poslovni stavbi Petrola so pripravili žalno sejo ob tragični smrti predsednika uprave naftne družbe Petrol Franca Premka. Udeležili so se je soproga in sin preminulega Franca Premka, predsednik države Milan Kučan, predsednik državnega zbora Janez Podobnik, predstavniki ministrstva za gospodarske dejavnosti in številnih podjetij ter zaposleni v Petrolu. Udeležence žalne seje sta nagovorila član uprave Petrola Janez Lotrič in predsednik nadzornega sveta dr. Miran Mejak. Uro pred začetkom žalne seje je zasedal tudi nadzorni svet Petrola, ki je med petimi člani uprave začasno imenoval Janeza Lotriča za predsednika uprave.

Misija FAO končuje obisk v Sloveniji
03. 02. 1998 10.08
Tridnevni obisk v Sloveniji danes končuje misija Organizacije za prehrano in kmetijstvo (FAO) pri Združenih narodih. Zadnji dan obiska se bodo gostje udeležili delavnice, ki so jo pripravili na oddelku za zootehniko Biotehniške fakultete. Na njej bodo strokovnjaki z ministrstva za prehrano in kmetijstvo ter drugih ustanov orisali razmere v slovenskem kmetijstvu in živilski industriji.

Herzog naštel pogoje za vstop Turčije v EU
02. 02. 1998 17.35
Nemški predsednik Roman Herzog je med obiskom v Krigizistanu poudaril, da lahko Turčija postane polnopravna članica Evropske unije le pod posebnimi pogoji. Turčija mora najprej odpraviti obmejne konflikte kot na primer spor zaradi meje z Irakom, rešiti pa mora tudi kurdsko vprašanje, je v Biškeku danes poudaril Herzog in dodal, da bi morala država nerešena vprašanja odpraviti pred vstopom v EU.

Notranji ministri petnajsterice za sklenitev pakta s pridruženimi članicami
30. 01. 1998 14.13
Pravosodni in notranji ministri Evropske unije bodo pridruženim članicam predlagali, naj z unijo sklenejo pakt proti organiziranemu kriminalu, se je izvedelo iz diplomatskih virov. Takšen pakt bi lahko bil sklenjen že maja.

Poljska je pripravljena na vstop v Evropo
30. 01. 1998 09.53
Poljski zunanji minister Bronislaw Geremek, ki se je v četrtek v Rimu srečal z italijanskim predsednikom Oscarjem Luigijem Scalfarom in zunanjim ministrom Lambertom Dinijem, je po pogovorih dejal, da je Poljska pripravljena na vstop v Evropo "in ne potrebuje obdobja priprav in prilagajanja". V pogovoru o dvostranskih vprašanjih so se sogovorniki osredotočili na gospodarstvo. Pri tem je Geremek opozoril, da je trgovinski primanjkljaj Poljske v trgovini z Italijo lani presegel 2,5 milijarde dolarjev.

Janez Janša meni, da v Sloveniji ni nadzora nad tajnimi službami
29. 01. 1998 15.58
Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani kritično ocenil nadzor nad tajnimi službami v državi in menil, da Slovenija tako ne izpolnjuje enega od pogojev za vstop v EU.

Kako poslovati z Rusko federacijo?
22. 01. 1998 15.38
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je danes v Ljubljani pripravila posvet Kako poslovati z Rusko federacijo, na katerem so predstavniki GZS, ministrstva za ekonomske odnose in razvoj, Nove ljubljanske banke in ruskega veleposlaništva v Sloveniji skušali predstaviti možnosti za izboljšanje meddržavnih trgovinskih in gospodarskih odnosov med Rusko federacijo in Slovenijo. Interes slovenskih podjetij za vstop na ruske trge dokazuje množična udeležba, saj se je posveta udeležilo kar 121 podjetij.

Vajgl poudaril potrebo po individualni obravnavi kandidatk pri vključevanju v NATO
16. 01. 1998 14.32
Državni sekretar v slovenskem zunanjem ministrstvu Ivo Vajgl je danes na mednarodni konferenci o širitvi zveze NATO v Bruslju poudaril, naj bodo države, ki si prizadevajo za vstop v zavezništvo, obravnavane individualno, glede na lastne zasluge, in ne skupinsko.

Minister Smrkolj na kmetijskem sejmu v Berlinu
15. 01. 1998 16.11
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj je danes odpotoval v Berlin, kjer se bo do nedelje, 18. januarja, mudil na Mednarodnem sejmu živilstva, kmetijstva in vrtnarstva. Minister Smrkolj bo v okviru sejma v soboto, 17. januarja, aktivno sodeloval na agrarnem forumu vzhod-zahod, ki ima letos naslov Evropsko kmetijstvo med primanjkljajem in presežkom. Minister Smrkolj bo govoril o razvoju evropskega kmetijstva v smislu sprememb, ki jih bo evropsko kmetijstvo deležno s širitvijo EU proti vzhodu. Orisal bo tudi razvoj slovenskega kmetijstva in priprave na vstop v EU, so sporočili s kmetijskega ministrstva.

Norveška ublažila določila za dodelitev zatočišča
14. 01. 1998 15.53
Norveška konservativna vlada namerava razširiti krog upravičencev, ki prosijo za dodelitev zatočišča. Pravosodno ministrstvo v Oslu je danes potrdilo, da so oblastem izdali odredbo, na podlagi katere naj bi ublažile dosedanjo prakso dodeljevanja zatočišč. Tako naj bi vstop v državo v prihodnje zagotovili tudi prosilcem, ki so v Norveško prišli preko države, ki je ocenjena kot "zanesljiva".

Poplava obiskovalcev ob ponovnem odprtju Maovega mavzoleja
07. 01. 1998 08.51
Na pekinškem trgu Tienanmen so v torek ponovno odprli mavzolej, v katerem hranijo sarkofag s posmrtnimi ostanki Mao Zedonga. Že zgodaj zjutraj so bile pred mavzolejem dolge vrste. Vstop v spet odprti mavzolej je bil prvi dan prost. V eni sami uri po odprtju je šlo mimo sarkofaga, prekritega z zastavo komunistične partije, več kot 4.500 ljudi.

Cotti za vstop Švice v EU
28. 12. 1997 08.36
Vodja švicarske diplomacije Flavio Cotti, ki bo 1. januarja postal predsednik švicarske konfederacije, se je danes izrekel za vstop Švice v Evropsko unijo.

Razmere na slovenskih cestah
20. 12. 1997 12.14
Glavne ceste po Sloveniji so večinoma mokre in spolzke. Promet večinoma poteka brez zastojev.

Širitev zveze NATO: Podpis pristopnih protokolov
16. 12. 1997 17.47
Zunanji ministri Severnoatlantske zveze so danes v Bruslju ob navzočnosti kolegov iz Poljske, Češke in Madžarske, držav, ki so bile julija v Madridu uradno povabljene v zavezništvo, podpisali pristopne protokole povabljene trojke. S tem je pot za ratifikacijo širitve v vseh devetnajstih parlamentih odprta. Ta mora biti končana najkasneje do aprila leta 1999, ko bodo tri povabljenke ob 50. obletnici zavezništva predvidoma postale članice Severnoatlantske zveze.

Poljaki se strinjajo s stroški za vstop v NATO
16. 12. 1997 10.08
Na Poljskem se strinjajo z morebitnim porastom stroškov za vojaške namene zaradi vstopa v zvezo NATO. V raziskavi javnega mnenja inštituta Pentor, opravljene septembra, se je 44 odstotkov vprašanih izreklo za uvedbo enkratnega posebnega davka za obrambo, 23 odstotkov bi se strinjalo s posebnim davkom za daljše obdobje. Četrtina anketiranih nasprotuje vsakršnim dodatnim stroškom za vojsko; tretjina se strinja z namestitvijo sil zveze NATO na poljskih tleh, dobra petina pa začasno namestitev jedrskih sil v primeru krize.

Slovenija je pripravljena za vstop v NATO
12. 12. 1997 13.32
Na dvodnevnem obisku v Sloveniji je delegacija pododbora za širitev zveze NATO, ki deluje v okviru političnega odbora Severnoatlantske skupščine (NAA). Delegacija, ki jo vodi predsednik pododbora Loic Bouvard, se je danes srečala z obrambnim ministrom Titom Turnškom in državnim sekretarjem v zunanjem ministrstvu Ernestom Petričem. V delegaciji NAA je tudi predsednik političnega odbora Jan Petersen.

Državni sekretar Petrič prispel v Izrael
08. 12. 1997 12.37
Državni sekretar v ministrstvu za zunanje zadeve Ernest Petrič je danes prispel na tridnevni obisk v Izrael. V času obiska se bo sestal z izraelskimi strokovnjaki na področju mednarodnih odnosov, v Ramali pa se bo sešel še s predstavniki palestinskih oblasti. Obisk je delovne narave in ga lahko umestimo med pomembne priprave na vstop Republike Slovenije v Varnostni svet Združenih narodov.

Pred vrhom EU srečanje med Chiracom in Kohlom
05. 12. 1997 17.34
Nemški kancler Helmut Kohl in francoski predsednik Jacques Chirac sta se danes v Bonnu sestala na pripravljalnih pogovorih pred vrhom Evropske unije, ki bo sredi decembra v Luxembourgu. Kohl je pred srečanjem povedal, da bosta s Chiracom izmenjala mnenja o celi paleti vprašanj v zvezi z EU.

Plonkali so že stari Kitajci
02. 12. 1997 09.01
Knjižica, ki so jo nedavno odkrili v Nanjingu v vzhodni kitajski pokrajini Jiangsu, je verjetno služila prepisovanju na cesarskih izpitih. 68-stranska knjižica je dvanajstkrat manjša od običajnih, a ima 80.000 znakov, velikih kot buckina glavica. Med izpitom se jo je dalo skriti v žep in mimogrede poškiliti vanjo, če kandidata ni takoj prešinil odgovor. Knjižica je bila po besedah strokovnjakov tiskana pred najmanj stotimi leti. Kitajsko cesarstvo je prirejalo letne nacionalne izpite za sprejem med uradnike cesarskega sodišča. Tiste, ki so se posebej izkazali, je sprejel cesar. Izpit je bil za navadne ljudi življenjskega pomena za napredovanje po socialnem statusu in vstop v politično življenje. Spraševal je o Konfucijevem nauku; kandidati so morali znati na pamet vsako učiteljevo besedo, zato so manj vnetim prav lahko pomagale take male knjižice. Izjemno zahteven in zapleten izpitni sistem so ob prelomu stoletja porušile težave moderne dobe.

ZN zavračajo zadnje iraške pobude
29. 11. 1997 11.51
Združeni narodi so včeraj zavrnili zadnji iraški predlog, v okviru katerega naj bi vstop v iraške predsedniške palače dovolili mednarodnim strokovnjakom, ne pa tudi članom posebne komisije ZN za razorožitev Iraka. Iraški poslanci so tudi zahtevali, da komisija v šestih mesecih konča svoje delo.

Poljske priprave na vstop v EU in NATO
28. 11. 1997 09.16
Poljski premier Jerzy Buzek se je v Bruslju srečal s predsednikom Evropske komisije Jacquesom Santerjem. Pogovor je potekal v luči priprav EU na decembrski vrh, na katerem bo petnajsterica sprejela odločitev, s katerimi kandidatkami bo začela pogajanja o članstvu. Do uspešne vključitve bo potrebno <i>še veliko dela in veliko politične volje za premagovanje težav</i>, je opozoril Santer. Glede problema kvot za uvrstitev poljskega mleka na tržišču EU in nujne preobrazbe poljske jeklarske industrije je Santer dejal, da bosta to temi konkretnih pogajanj med stranema. Buzek pa povedal, da je bila v pogovoru poudarjena potreba po določenem prehodnem obdobju, v katerem se bo Poljska pripravila na članstvo. Buzek se je v Bruslju srečal tudi z generalnim sekretarjem zveze NATO Javierjem Solano, ki je pozdravil poljske priprave na vstop v NATO.

Slovenci in vključevanje v Evropsko unijo
26. 11. 1997 18.33
Slovenci so dokaj močno proevropsko usmerjeni, saj tako ali drugače vstop v Evropsko unijo podpira približno 70 odstotkov prebivalcev, eksplicitno proti vključitvi pa je okoli 16 odstotkov ljudi, je povedal dr. Mitja Hafner Fink, nosilec javnomnenjske raziskave o stališčih Slovencev do vključevanja Slovenije v EU, ki jo je izvedel Center za raziskovanje javnega mnenja in množičnih komunikacij s Fakultete za družbene vede. Predstavniki centra so na današnji novinarski konferenci prikazali rezultate omenjene raziskave, ki bodo izhodišče za pripravo vladnega programa obveščanja slovenske javnosti o EU in slovenskem vključevanju vanjo.

Nov kandidat za avstrijskega predsednika
26. 11. 1997 15.24
Karl Walter Nowak se bo kot kandidat državljanske iniciative <i>Nevtralna Avstrija</i> potegoval za mesto predsednika Avstrije na spomladanskih predsedniških volitvah. Kandidaturo za šefa avstrijske države so že prijavili sedanji predsednik Thomas Klestil, voditeljica stranke Liberalni forum Heide Schmidt in dunajski gradbenik Richard Lugner.

Konferenca o slovensko-britanskih gospodarskih odnosih
25. 11. 1997 16.32
Državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar se je danes v Londonu srečala s predstavniki britanskega ministrstva za trgovino in industrijo. Osrednjo pozornost so namenili širitvi Evropske unije, pri čemer so britanski predstavniki poudarili nujnost prilagajanja slovenske zakonodaje evropski. V prostorih londonske trgovinske in industrijske zbornice pa se je dopoldne začela poslovna konferenca, ki se je udeležuje približno 50 britanskih in slovenskih podjetij.

Srečanje držav Azijsko-pacifiškega foruma
25. 11. 1997 00.00
V kanadskem mestu Vancouver so potekali neformalni pogovori predsednikov držav in vlad držav Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC) pred 5. vrhunskim srečanjem foruma, posvečenem finančnim krizam jugovzhodne Aziji, ki se je začel zgodaj davi. Ameriški predsednik Bill Clinton je v okviru dvostranskih srečanj kitajskega kolega Jiang Zemina ob nedavni izpustitvi oporečnika Wei Jingshenga pozval, naj Kitajska izpusti tudi druge oporečnike ter podpiše konvencijo o državljanskih in političnih pravicah. Predsednik Clinton je o tem vprašanju govoril tudi z indonezijskim voditeljem Suhartom, s katerim sta se dotaknila še vprašanja Vzhodnega Timorja.

Bo pri vstopu Češke v NATO potrebna asistenca vitezov?
24. 11. 1997 10.06
Češki novinarji in umetniki so s sinočnjim zborovanjem v Pragi sprožili kampanjo prepričevanja rojakov v prid vstopa domovine v Severnoatlantsko zvezo. Geslo kampanje <b>Vitezi Blanika, pohitite! Vstopamo v NATO</b>, so priredili po stari legendi, ki pravi, da bodo vitezi praškega griča Blanika vstali od mrtvih in prihiteli na pomoč češkemu narodu, če se bo ta znašel v nevarnosti.

Madžari na referendumu odločali o vstopu v NATO
17. 11. 1997 00.00
Madžarski premier Gyula Horn je izid nedeljskega referenduma o vstopu Madžarske v zvezo NATO označil kot izjemen. Za vstop je glasovalo nekaj čez 85 odstotkov volilcev, kar je več, kot so napovedovali največji optimisti. Horn je izjavil, da izid glasovanja dokazuje, da znajo Madžari, če je potrebno, delovati izredno odgovorno, kar je dobro sporočilo tako zvezi NATO kot madžarskim sosedam.

Francija zavrača vstop v vojaško strukturo NATO
01. 10. 1997 00.00
Francija se v tem trenutku ne more vključiti v vojaško strukturo zveze NATO, saj še ni bil dosežen dovoljšen napredek na področju evropeizacije poveljevanja, je izjavil francoski obrambni minister Alain Richard, ki se udeležuje neformalnega srečanja obrambnih ministrov članic zveze NATO v Maastrichtu.