vstop

Nemčija podpira vstop Poljske v EU

05. 11. 1998 16.31

Nemški kancler Schroeder je po pogovoru s poljskim kolegom Jerzyjem Buzkom danes povedal, da Nemčija ''brez zadržkov'' podpira vstop Poljske v Evropsko Unijo. Scroeder se je zavzel tudi za poglobitev odnosov med državama.

Schroeder odpotoval na obisk na Poljskem

05. 11. 1998 10.58

Novi nemški ministrski predsednik Gerhard Schroeder je danes odpotoval na Poljsko na svoj drugi mednarodni obisk po izvolitvi. Sestal naj bi se s predsednikom Aleksandrom Kwasniewskim in ministrskim predsednikom Jerzyjem Buzkom, osrednja tema pogovorov pa bo načrt za vstop Poljske v Evropsko unijo.

Evropska komisija jutri objavlja poročila o napredku kandidatk za članstvo

03. 11. 1998 16.01

Evropska komisija bo jutri objavila redno poročilo o napredku, ki so ga v prizadevanjih za vstop v Evropsko unijo opravile kandidatke za članstvo, med njimi Slovenija. Diplomatskim predstavnikom dvanajstih držav, med katerimi je tudi Turčija, bo po potrditvi poročil na zasedanju komisije dokumente izročil evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek, takoj nato pa bo o njihovi vsebini seznanil Evropski parlament.

Projekt Parity - seminar o učinkovitem vključevanju žensk v politiko

26. 10. 1998 19.12

V Ljubljani je v prostorih Britanskega sveta od 23. do 25. oktobra potekal seminar na temo ženske v politiki. Ob sodelovanju Evropske komisije in programa Phare je seminar vodila britanska neprofitna organizacija Parity, ki si že od začetka osemdesetih prizadeva za enakomerno zastopanost obeh spolov na vodilnih političnih mestih ter ženske iz različnih držav vzpodbuja k aktivni udeležbi v političnem življenju.

Mednarodni seminar o uveljavljanju pravic industrijske lastnine

26. 10. 1998 14.10

Urad RS za intelektualno lastnino in Urad za znamke in Beneluksa sta danes pripravila dvodnevni seminar o varstvu blagovnih oz. storitvenih znamk s posebnim poudarkom na sodnem uveljavljanju varstva v sporih zaradi kršitev, so sporočili iz republiškega urada za intelektualno lastnino.

Končano srečanje finančnih ministrov Slovenije, Madžarske in Avstrije

19. 10. 1998 16.48

Avstrijski finančni minister Rudolf Edlinger se je po srečanju s kolegoma iz Slovenije in Madžarske, Mitjem Gasparijem in Zsigmondom Jaraiem, v Budimpešti izrekel za individualne roke za začetek pogajanj za vstop v Evropsko unijo. Po njegovih besedah bi se individualna pogajanja lahko začela takoj, ko bi država prilagodila svojo zakonodajo unijini, to pa bi lahko pripeljalo tudi do zgodnejšega vstopa kandidatk v EU.

Gospodarstveniki slovenske Istre o vključevanju Slovenije v EU

13. 10. 1998 10.23

Člani kluba gospodarstvenikov slovenske Istre so na včerajšnje redno mesečno srečanje, na katerem so govorili o procesu vključevanja Slovenije v Evropsko unijo, kot gosta povabili ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja. V pogovoru je minister Bavčar orisal okvir v katerem poteka proces vključevanja naše države v EU in poudaril tri dejavnike, ki v zadnjih tednih bistveno vplivajo na živahnost dogajanja v mednarodnem političnem okolju in se bodo prav gotovo odrazili tudi v postopku sprejemanj novih članic v EU.

Slovenija verjetno najmočnejša kandidatka za vstop v EU

12. 10. 1998 15.53

Slovenija tudi v oktobrskem poročilu britanske agencije Dun & Bradstreet ostaja na prvem mestu lestvice pokazateljev tveganja v srednje- in vzhodnoevropskih državah. Kot ugotavljajo analitiki omenjene agencije, je Slovenija najverjetneje najbolje pripravljena med najnaprednejšimi kandidatkami za članstvo v EU. Dejstvo pa je, kot opozarjajo, da sta med številnimi področji, kjer so še potrebne izboljšave, najbolj v ospredju prenizke tuje neposredne naložbe in potreba po čimprejšnji reformi in racionalizaciji bančnega sektorja.

Predsednik Kučan v ponedeljek na Dunaju na vrhu predsednikov srednjeevropskih držav

10. 10. 1998 11.55

Slovenski predsednik Milan Kučan se bo v ponedeljek na Dunaju udeležil izrednega srečanja predsednikov sedmih srednjeevropskih držav, ki ga je sklical avstrijski predsednik Thomas Klestil. Osrednja tema srečanja bo širitev Evropske unije, predsedniki pa se bodo pogovarjali tudi o evropskih varnostnih strukturah, razmerah na Kosovu ter finančni krizi v Rusiji.

Predsednik Kučan: Slovenija mora za vstop v EU izpolniti pogoje, roki drugotnega pomena

09. 10. 1998 14.56

Primarni interes Slovenije je, da uredi svoje življenje na podlagi kriterijev in norm, ki veljajo v Evropski uniji, je na današnji novinarski konferenci poudaril slovenski predsednik Milan Kučan. Ko bodo ti pogoji izpolnjeni, bo lahko rok Slovenije za sprejem v EU kratek, ''kolikor bolj bomo sami odlašali z izpolnitvijo teh rokov, tem bolj se bo ta rok približeval datumu, o katerem je govoril evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek'', je poudaril Kučan.

Začenja se sejem Sodobna elektronika '98

04. 10. 1998 12.54

Oktober bo zaznamovala bogata sejemska dejavnost, saj se bodo v tem mesecu na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani odvijale kar štiri sejemske prireditve. Prva, tradicionalni mednarodni sejem Sodobna elektronika '98, največji tovrstni sejem vzhodne in srednje Evrope, bo svoja vrata odprl jutri in bo potekal do petka, 9. oktobra. Omenjeni sejem je najstarejša sejemska prireditev v Sloveniji, letošnje izvedbe pa se udeležuje 582 razstavljalcev iz 28 držav - od teh jih bo 264 navzočih neposredno.

Deset let Zelenih zmajev

22. 09. 1998 14.16

Najbolj razširjena ljubljanska navijaška skupina ''Green Dragons'' praznuje desetletnico svojega obstoja. V okviru proslav tega jubileja bodo od 25. septembra pa vse tja do drugega oktobra pripravili vrsto zanimivosti, ki se bodo končale s humanitarno akcijo za pediatrično kliniku na Prešernovem trgu v Ljubljani.

Začel se je deveti pohištveni sejem

22. 09. 1998 13.28

Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani je svoja vrata odprl deveti Ljubljanski pohištveni sejem, ki se je letos na pobudo lesarskega združenja pri Gospodarski zbornici Slovenije iz svojega običajnega termina v novembru preselil v zgodnejši mesec (novembra bi hkrati potekal sejem pohištva v Beogradu), najnovejše izdelke v pohištveni industriji pa si bo moč ogledati do nedelje, 27. septembra. Sejem, ki se ga bo letos na dobrih 11.000 kvadratnih metrih razstavnih površin udeležilo 324 razstavljalcev iz 17 držav, je slovesno odprl predsednik državnega zbora Janez Podobnik.

Podobnik sprejel delegacijo deželnega zbora avstrijske zvezne dežele Predarlsko

11. 09. 1998 14.56

Predsednik DZ Janez Podobnik je sprejel 15-člansko delegacijo deželnega zbora avstrijske zvezne dežele Predarlsko, ki jo je vodil predsednik deželnega zbora Siegfried Gasser. Predsednik DZ je v nagovoru poudaril pomen in kvaliteto sodelovanja z mnogimi avstrijskimi deželami. Kot je dejal Podobnik, nas poleg slovenske manjšine zdaj vežejo tudi skupna prizadevanja za pridobitev organizacije zimskih olimpijskih iger, so sporočili iz DZ. Po predstavitvi gospodarskih razmer v Sloveniji je predsednik Podobnik goste seznanil s podatki, kako so zastopane v Sloveniji avstrijske banke in zavarovalnice ter nagovor končal z upanjem, da bomo gospodarski deficit na slovenski strani čimprej uravnotežili, tudi s tvornejšim sodelovanjem z njihovo deželo. Podobnik je še izrazil potrebo po določitvi častnega konzula za Predarlsko, ki bi skrbel za krepitev sodelovanja med deželama. Ob koncu je Podobnik še prosil za pomoč pri pridobitvi informacijskega bloka v slovenskem jeziku na avstrijskem ORF. Tudi predsednik Gasser je poudaril željo po okrepitvi sodelovanja in ponudil pomoč pri prizadevanjih Slovenije za vstop v Evropsko Unijo. Delegacijo je zatem sprejel tudi predsednik komisije DZ za evropske zadeve Lojze Peterle (SKD), in sicer skupaj s poslanko Darjo Lavtižar Bebler (LDS) ter poslancema Aureliom Jurijem (ZLSD) in Francetom Zagožnom (SLS).

Slovenska kinoteka: projekcija v spomin na filmskega velikana Kurosawo

10. 09. 1998 15.01

Ob smrti velikana japonskega in svetovnega filma Akira Kurosawe bo v Slovenski kinoteki to nedeljo, 13. septembra, ob 20. uri posebna projekcija enega njegovih zadnjih filmov, Sanje (Konna yume wo mita/ Akira Kurosawa's Dream), japonsko-ameriške koprodukcije iz leta 1990.

Iztok Čop v finalu

10. 09. 1998 11.51

Slovenski skifist Iztok Čop se je uvrstil v finale svetovnega veslaškega prvenstva v Kölnu.

Približevanje vzhodnoevropskih držav EU ni vprašljivo kljub ruski krizi

03. 09. 1998 18.26

Ruska politična in ekonomska kriza imata le omejen vpliv na širitev EU na vzhodno Evropo, je danes na novinarski konferenci v Bruslju, kjer je bil tudi predsednik Unije Jacques Santer, dejal evropski komisar za zunanje zadeve Hans Van den Broek.

Incident v Piranskem zalivu

02. 09. 1998 15.39

Posadka pomorske policijske patrulje P111 s postaje pomorske policije Koper je bila sinoči obveščena, da se poleg plovila piranskega ribiča, ki se je mudil na slovenskem morju, nahaja hrvaški patruljni čoln P11. Posadka slovenske policije je s hrvaškim patruljnim čolnom večkrat poskušala vzpostaviti radijsko zvezo, vendar se ta ni odzval.

V Galeriji ZDSLU bodo odprli razstavo akademskega slikarja Jožefa Muhoviča

31. 08. 1998 12.32

V Galeriji ZDSLU bodo zvečer odprli razstavo likovnih del akademskega slikarja Jožefa Muhoviča, posvečeno XIV. mednarodnemu kongresu za estetiko. Razstavljene slike in risbe, v katere Muhovič poleg likovnih elementov vpleta tudi literarne, scenografske in filmske elemente ter izsledke filozofskih razmišljanj in likovno teoretskih proučevanj, bodo na ogled do 15. septembra.

Uporniki naj bi še vedno nadzirali hidroelektrarno Inga in mesto Matadi; cesta proti letališču v Kinšasi delno odprta

30. 08. 1998 12.21

Vojaški poveljnik upornikov v Demokratični republiki Kongo Jean-Pierre Ondekane je danes v Gomi zanikal trditve kongoškega pomočnika notranjega ministra Faustina Muneneja, ki je v izjavi za državni radio povedal, da naj bi vladne sile skupaj z zimbabvejskimi in angolskimi zavezniki znova prevzele nadzor nad pristaniškim mestom Matadi ter hidroelektrarno Inga, ki prestolnico Kinšaso oskrbuje z električno energijo. Omenjenih trditev vlade neodvisni viri za zdaj še niso potrdili.

Portugalsko gospodarstvo na čvrstih nogah

29. 08. 1998 09.24

Gospodarska rast na Portugalskem se bo nadaljevala tudi v letu 1999, je ocenil portugalski finančni minister Antonio Sousa Franco. Kljub krizam v Rusiji in Aziji Evropska unija predstavlja ''območje zaupanja, razvoja in stabilnosti''. To pa zaradi načrtov za uvajanju evra, je dodal Sousa Franco. Po njegovih besedah je Portugalska letos zabeležila rast industrijske proizvodnje, zmanjšanje brezposelnosti ter povrnila zaupanje ljudi v domače gospodarstvo. Po uradnih podatkih portugalske centralne banke bo država letos zabeležila rast BDP v višini štirih do štirihi in pol odstotka. Proračunski primanjkljaj pa bo zmanjšan na 2,3 odstotke BDP, kar je precej pod predpisanimi tremi odstotki, ki so pogoj za vstop v evropsko monetarno unijo. Ob tem se bo tudi koeficient javnega dolga letos zmanjšal z lanskih 62,4 odstotka na 59 odstotkov, kar bo ravno tako zadovoljilo stroge zahteve za pristop k evropski monetarni uniji.

Okrožno sodišče zavrnilo predlog za izdajo začasne odredbe; Ljubljanski sejem že sprožil pritožbo

28. 08. 1998 14.58

Potem ko se je v četrtek iz neuradnih virov že slišalo, da je okrožno sodišče zavrnilo zahtevo Ljubljanskega sejma za izdajo začasne odredbe proti Gospodarskemu razstavišču (GR), ki naj bi uslužbencem Ljubljanskega sejma omogočila vnovični vstop v poslovne prostore razstavišča, je s sodišča danes prispela tudi uradna potrditev, da je omenjena zahteva zavrnjena. ''Odločitev sodišča je nerazumna, zato smo se že pritožili,'' je za STA povedal član uprave Ljubljanskega sejma Milan Bajič.

Viktor Klima: Vstop Cipra v EU bi koristil tudi ciprskim Turkom

21. 08. 1998 13.17

Avstrija bo kot predsedujoča Evropski uniji skušala prepričati Turke in ciprske Turke, da bi vstop Cipra v Evropsko unijo koristil tudi njim, je danes napovedal avstrijski kancler Viktor Klima.

Helios prodal večino Oljarne Domžale slovenskobistriški družbi Gea

20. 08. 1998 15.45

Od začetka septembra bo 87,5 odstotka Oljarice Domžale prešlo iz lastništva družbe Helios v last Tovarne olja Gea Slovenska Bistrica. Helios, dosedanji lastnik domžalske oljarne, je ta večinski delež prodal za približno 250 milijonov tolarjev, je na današnji novinarski konferenci povedal direktor Heliosa Uroš Slavinec, ki je spregovoril tudi o vplivu ruske finančne krize na to domžalsko kemično družbo.

Na filmskem festivalu bodo predstavili 162 filmov z vsega sveta

11. 08. 1998 13.14

Prireditelji 22. filmskega festivala v Darmstadtu, ki bo potekal na prostem od 13. do 16. avgusta, pripravljajo za filmske sladokusce 162 nagrajenih dokumentarnih in igranih filmov. Na festivalu bodo poleg profesionalnih režiserjev predstavljena tudi dela študentov režije in ljubiteljskih režiserjev. Vstop na festival bo brezplačen.

Vstop v WTO je za Kitajsko predrag

30. 07. 1998 15.15

Kitajski trgovinski partnerji zahtevajo previsoko ceno za vstop v Svetovno trgovsko organizacijo (WTO), poroča China Daily, ki navaja ministrstvo za trgovino. Glavna ovira za vstop Kitajske v WTO so zahteve določenih držav članic, ki zahtevajo prevelike stroške za ekonomski razvoj države. Ministrstvo je tudi pozvalo Francijo in ostale države Evropske unije, naj spodbudijo ostale članice WTO k znižanju stroškov na razumno raven, če želijo vključitev Kitajske v to trgovinsko organizacijo.

Še tri področja pod drobnogledom komisije za evropske zadeve

29. 07. 1998 12.42

Parlamentarna komisija za evropske zadeve se je na današnji seji seznanila s potekom analitičnega pregledovanja usklajenosti slovenske zakonodaje z ureditvijo v Evropski uniji za še tri področja: mala in srednja podjetja, izobraževanje, usposabljanje in mladina ter kultura in avdiovizualna tehnika. Seznanjanje s t.i. screeningi je komisija začela minuli teden, ko se je seznanila z njihovim potekom za prva tri področja (znanost in raziskave, telekomunikacije ter skupna zunanja in varnostna politika) od dvanajstih, opravljenih doslej.

Britanska vlada povečala pomoč za umetnost

26. 07. 1998 16.28

Britanska vlada je napovedala, da bo za umetnost in kulturo v treh letih namenila 290 milijonov funtov. 100 milijonov funtov bo podarila muzejem in galerijam, tako da bo do leta 2001 vstop v enajst najpomembnejših državnih muzejev in galerij prost. Od britanskih muzejev zaenkrat vstopnine ne zaračunavajo le v Britanskem muzeju, Nacionalni galeriji, Galeriji Tate in Nacionalni galeriji portretov. 125 milijonov funtov pa bo namenjenih ostalim britanskim umetniškim ustanovam, npr. Kraljevi operni hiši in Angleški nacionalni operi, ki sta zabredli v dolgove. Velika Britanija za umetnost namenja dvakrat manj sredstev kot Francija in štirikrat manj sredstev kot Nemčija.

Neformalno srečanje ministrov za okolje držav članic EU

19. 07. 1998 09.58

Na neformalnem srečanju v avstrijskem Gradcu so se sestali ministri za okolje držav članic Evropske unije (EU) ter osrednjo pozornost namenili vlogi obnovljivih virov energije pri zmanjševanju globalnega segrevanja ozračja.

Na Brdu pri Kranju srečanje šestih kandidatk za vstop v EU

18. 07. 1998 10.14

Vodje ožjih pogajalskih skupin šestih naprednejših držav kandidatk za vstop v EU so se na tretjem rednem enodnevnem sestanku na Brdu pri Kranju dogovorili, da bodo države pogajalska izhodišča za prva vsebinska pogajanja z EU izročile hkrati, od 1. do 15. septembra, in sicer za najmanj sedem področij: znanost in tehnologija, telekomunikacije, izobraževanje, kultura, industrijska politika, mala in srednja podjetja ter zunanja in varnostna politika.