vzroki

AVP znova opozarja: Na motorju ni prostora za napačne odločitve

16. 07. 2025 10.01

Poletje je čas, ko se motoristi množično podajo na ceste – a hkrati obdobje, ko prometna varnost doživlja največje preizkušnje. Letos je slika še posebej zaskrbljujoča. Do 16. julija 2025 je na slovenskih cestah umrlo že 13 voznikov motornih koles in dva voznika mopeda, kar je občutno več kot v istem obdobju lani (osem motoristov) in predlani (štirje motoristi in en voznik mopeda). Zato na Agenciji za varnost prometa vse udeležence v prometu ponovno pozivajo k strpni in defenzivni vožnji.

Prve rakete Patriot že na poti v Ukrajino, Trump: S Putinom še nisem opravil

16. 07. 2025 06.49

Dan po tem, ko je ameriški predsednik Donald Trump napovedal, da bodo članice Nata Ukrajini poslale orožje, je sporočil, da so prve rakete Patriot že na poti v Ukrajino. V ekskluzivnem intervjuju za BBC pa je dejal, da je nad ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom razočaran, a "z njim še ni opravil". Na vprašanje, ali zaupa ruskemu voditelju, je odgovoril: "Ne zaupam skoraj nikomur."

Na ledeniku pod Skuto našli mrtva planinca

14. 07. 2025 08.23

Na ledeniku pod Skuto na višini okoli 2000 metrov so gorski reševalci in policisti v nedeljo popoldne našli dva mrtva planinca, stara 40 in 27 let, ki so ju pred tem svojci prijavili kot pogrešana. Oba sta bila izkušena planinca, ponesrečila pa sta se na zahtevni alpinistični smeri, kjer ni varoval.

Otroci z ekvinovarusnimi stopali: 'Pomisliš, ali bo otrok sploh lahko hodil'

13. 07. 2025 13.53

V Sloveniji se vsako leto rodi med 20 in 30 otrok z ekvinovarusnim stopalom, prirojeno ortopedsko deformacijo, pri kateri sta eno ali obe stopali upognjeni navznoter. Vzroki niso znani, prizadene pa enega na tisoč novorojenčkov. V ljubljanskem kliničnem centru sicer to bolezen že dolgo uspešno zdravijo - otroci normalno shodijo, lahko postanejo tudi športniki in na sploh živijo polno življenje. Dojenčkom s serijskim mavčenjem raztegujejo mehka tkiva in tako omogočijo normalen razvoj kosti.

115 nesreč z e-skiroji v prvi polovici leta

11. 07. 2025 13.31

Vozniki e-skirojev nemalokrat kršijo cestnoprometna pravila, dogajajo pa se tudi prometne nesreče, v katerih niso redke niti hujše poškodbe. V prvem polletju letos je bilo v prometnih nesrečah na slovenskih cestah udeleženih že 115 voznikov e-skirojev, zato pristojni pozivajo k varni in odgovorni vožnji in spoštovanju cestnoprometnih predpisov.

Resnice in miti o odvajalih ter naravne rešitve

01. 07. 2025 00.15

Zaprtje je tesno povezano z zdravjem. V raziskavi, v katero so vključili več kot tri milijone ameriških vojnih veteranov, so opazili, da kronično zaprtje lahko poveča tveganje za srčno-žilna obolenja in bolezni ledvic (1). Do podobnih ugotovitev o večjem tveganju za srčno-žilne dogodke so prišli tudi pri močno zaprtih ženskah v postmenopavzi. Pri teh je bilo tveganje za srčno-žilne dogodke višje kar za 23 % (2). Zaprtje torej ni nadloga, ki zanemarljivo vpliva na naše zdravje.

Dobili bomo skupino za obravnavo otrok in mladostnikov z nevarnim vedenjem

30. 06. 2025 14.13

Predsednik vlade Robert Golob je na delovnem srečanju s strokovnjaki dal pobudo za sklic fokalne skupine za področje obravnave in prepoznavanja duševnih motenj pri nevarnih mladostnikih in otrocih. V skupini, ki bo se bo sestala z začetkom šolskega leta, bodo sodelovali strokovnjaki in predstavniki ministrstev, so pojasnili po srečanju.

Mala Mojstrovka presenetila Nemca: po zdrsu poškodovan mahal reševalcem

19. 06. 2025 07.40

Vzpon na Malo Mojstrovko se za pohodnika iz Nemčije ni končal po planu. "Pred vstopom v Hanzovo smer je zgrešil dostop ter prišel na strmo melišče, kjer mu je ob povratku na snežišču zdrsnilo in zaradi dobljenih telesnih poškodb hoje ni mogel nadaljevati," so sporočili kranjski policisti. Kranjski policisti so delili posnetek reševanja nemočnega planinca, ki ga je presenetila gora.

Dijaška organizacija predlaga, da tudi Slovenija razglasi dan žalovanja

10. 06. 2025 17.40

Na tragičen dogodek v Avstriji se je odzvala tudi slovenska dijaška organizacija, ki poziva, da v znak solidarnosti z žrtvami in njihovimi bližnjimi v Gradcu tudi Slovenija razglasi dan žalovanja. "To bi bil simbolni izraz podpore in sočutja do vseh, ki so bili prizadeti v tem tragičnem dogodku," so sporočili, pristojne pa ob tem pozvali, da sprejmejo konkretne preventivne ukrepe za zaščito mladih pred nasiljem.

Kako se z otroki pogovoriti o strelskih napadih?

10. 06. 2025 15.45

V strelskem napadu v avstrijskem Gradcu je umrlo 11 oseb, vključno z napadalcem, 28 oseb je poškodovanih. Naša severna soseda je ovita v črnino, izrazi sožalja prihajajo s celega sveta. Tragični dogodek je sicer ponoven opomin, da se mladi lahko znajdejo v stiski, iz katere sami ne najdejo izhoda. Občutki strahu, žalosti in tesnobe se ob tovrstnih dogodkih, ki jih spremljajo tudi otroci, lahko pojavijo tudi pri osebah, ki v dogodek niso neposredno vpletene. Otroci pa se v kriznih časih v iskanju varnosti in zaščite še toliko bolj naslanjajo na starše.

V slovenskem morju nenavadno veliko kompasnih meduz: ožig je boleč

01. 06. 2025 10.54

Obiskovalci slovenske obale in tisti, ki so že dovolj pogumni, da so skočili v osvežujoče morje, lahko že nekaj tednov srečujejo meduze rjave barve. To so kompasne meduze, njihov ožig je boleč, jih je pa letos nenavadno veliko. Na morski biološki postaji Piran opozarjajo, da se stiku z meduzami izognite.

Naj vas slab zadah ne spravi v zadrego

28. 05. 2025 21.21

Ali veste, da imamo v ustih več kot 300 različnih vrst bakterij, ki so največkrat vzrok za slab zadah? Čeprav je največkrat vzrok slaba ustna higiena, pa lahko neprijeten vonj pogosto kaže tudi na resno zdravstveno stanje. Slab zadah iz ust naj bi imela kar četrtina populacije, najpogosteje moški v starejših letih.

Pogrešani otroci: kateri so najpogostejši vzroki za njihovo izginotje?

25. 05. 2025 07.19

Danes zaznamujemo mednarodni dan pogrešanih otrok. Eden od razlogov, zakaj otroci zbežijo od doma, so zlorabe v okoljih, kjer bi se morali počutiti varne. Osem od desetih otrok, ki so žrtve spolne zlorabe, zlorablja nekdo iz njihovega "kroga zaupanja", opozarjajo na Policiji.

Osebna zgodba: "Zdravila jemljem vsak dan in živim polno življenje."

19. 05. 2025 00.15

Visok krvni tlak ali arterijska hipertenzija prizadene vsakega tretjega odraslega Slovenca. Številni se z njo srečajo že v aktivnih, delovno najproduktivnejših letih. Pri hipertenziji pogosto nimamo izrazitih simptomov in niti ne vemo, da jo imamo, dokler ne pride do zapletov, kot so srčni infarkt, možganska kap ali odpoved ledvic. Svojo izkušnjo je z nami delil Srečko, ki so mu hipertenzijo odkrili že pri 30 letih.

Znebite se glivic na nohtih

07. 05. 2025 20.22

Mnogo ljudi vsaj enkrat v življenju razvije glivično okužbo nohtov. Okužba običajno ni resna, vendar je lahko neprijetna in jo je težko zdraviti. Preberite, kakšni so vzroki za nastanek, kako se učinkovito spopasti z njimi ter kako s preventivnimi ukrepi poskrbeti, da se ne vrnejo.

Skoraj tretjina Slovencev trpi zaradi nespečnosti – preizkusite brezplačen zvočni posnetek za boljši spanec

07. 05. 2025 00.15

Čeprav skoraj tretjino svojega življenja prespimo, številni spanec še vedno jemljejo kot nekaj samoumevnega – dokler se ne začnejo težave. Po podatkih NIJZ ima skoraj vsak tretji Slovenec vsaj občasne motnje spanja, med katerimi je najpogostejša nespečnost.

Lekarniška zbornica opozarja na kadrovsko podhranjenost lekarn

06. 05. 2025 13.56

V Lekarniški zbornici Slovenije opozarjajo na kadrovsko podhranjenost lekarn. Zaradi pomanjkanja kadra je nekaj lekarn, predvsem v manjših krajih, že začasno zaprtih, nekatere so skrajšale odpiralne čase, nekatere pa napovedujejo skrajšanje odpiralnih časov zlasti v poletnih mesecih, je poudarila predsednica zbornice Darja Potočnik Benčič.

Morali bi praznovati, zdaj žalujejo: med čiščenjem greznice umrli oče, sin, dedek in sosed

01. 05. 2025 08.25

V tragediji brez primere, ki se je v petek zgodila na prašičji farmi na obrobju Topole v Srbiji, so umrli trije člani iste družine in sosed. Kot poročajo srbski mediji, je eden med čiščenjem padel v greznico, ostali pa so mu poskušali pomagati, a so se pri tem zastrupili z amoniakom. Ženska, za katero so srbski mediji sprva poročali, da je umrla v bolnišnici, je še vedno živa. Za njeno življenje se borijo zdravniki v UKC Kragujevac.

Najprej kresovi in mlaji, nato budnice in pohodi

30. 04. 2025 06.00

Ob prazniku dela po Sloveniji zagorijo številni kresovi, v več krajih v čast delavstvu organizirajo tudi budnice, postavijo mlaje in priredijo prvomajske pohode. Sindikati med drugim vabijo na tradicionalno kresovanje na ljubljanskem Rožniku. Letos je v ospredju sporočilo delavske solidarnosti, povezanosti, enakopravnosti in spoštovanja.

Slovensko omrežje med popolnim mrkom delovalo nemoteno

29. 04. 2025 12.58

V Sloveniji popolnega električnega mrka, kakršen je ohromil Iberski polotok, nismo doživeli že več desetletij. Zadnji večji električni mrk se je pri nas zgodil leta 2014 zaradi žleda. Delovanje slovenskega elektroenergetskega omrežja je bilo med mrkom v Španiji, Franciji in na Portugalskem nemoteno, "redek atmosferski pojav", ki se omenja kot možni vzrok zanj, pa v Sloveniji še ni bil zabeležen v takšnem obsegu, da bi povzročil težave pri delovanju prenosnega sistema, pravijo v družbi Eles.

Skrivnost pomlajevanja se skriva v tem prehranskem dopolnilu

29. 04. 2025 00.15

Dermatologi in prehranski strokovnjaki se strinjajo, da je spodbujanje proizvodnje lastnega kolagena eden najbolj učinkovitih pristopov proti staranju.

Voda v Maximarketu še vedno onesnažena, vzrok neznan

22. 04. 2025 17.05

Po dezinfekciji sistema interne vodovodne napeljave v objektu Maximarketa odvzeti vzorci še vedno kažejo na fekalno onesnaženje, a v bistveno manjših koncentracijah. Vzrok onesnaženja še ni znan. NIJZ je doslej zabeležil več kot 400 okuženih oseb, dve sta bili krajši čas hospitalizirani, sicer pa hujšega poteka bolezni ni zaznal.

Začenja se kolesarska sezona, na cestah iz leta v leto več kolesarjev

12. 04. 2025 19.07

Pomlad je letni čas, ko se začne kolesarska sezona. Tako kot pri vsakem športu ali rekreaciji se je treba tudi na kolesarsko sezono pripraviti. Uporaba čelade je za otroke in mladostnike do 18. leta obvezna, vendar je mnogi še vedno ne uporabljajo, čeprav je že marsikomu rešila življenje. Na cestah je sicer iz leta v leto več kolesarjev, pa tudi več nesreč, v katerih so udeleženi. Kar 61 odstotkov takšnih nesreč povzročijo kolesarji sami, med vzroki pa je zelo pogosto tudi alkohol.

Znan uraden vzrok smrti hollywoodskega zvezdnika Vala Kilmerja

11. 04. 2025 21.23

Deset dni po smrti igralca Vala Kilmerja je ameriški portal pridobil njegov uradni mrliški list, v katerem je naveden vzrok smrti hollywoodskega zvezdnika. 65-letnik se je boril z več zdravstvenimi težavami, na koncu pa je bila zanj usodna pljučnica ter posledična odpoved dihal. Zvezdnik se je boril tudi z diagnozo raka.

Kako regulirati delovanje agencij, ki se ukvarjajo z rekrutacijo v tujini?

01. 04. 2025 21.09

Parlamentarni odbor za delo je zavrnil predlagani sklep, s katerim bi ministrstvu za delo naložili pripravo ustrezne zakonodaje na področju agencijskega dela. Sklep so predlagali v poslanski skupini NSi, kjer so tudi zahtevali sklic današnje nujne seje odbora na to temo. Na ministrstvu so pojasnili, da se s spremembo zakonodaje že ukvarjajo.

Delavec doživel električni udar. Elektro Maribor: Ne posegajte v omrežje

24. 03. 2025 14.10

Delavec družbe Elektro Maribor je med delom na območju Ptuja utrpel hude telesne poškodbe zaradi električnega udara. Še vedno je v bolnišnici, v podjetju pa ob tem opozarjajo na nevarnost nepooblaščenih posegov v distribucijsko električno omrežje, ki lahko ogrozijo življenja ljudi in povzročijo hude posledice.

Puberteta se začenja vse bolj zgodaj

21. 02. 2025 19.36

Puberteta je zaradi turbulentnih sprememb že tako stresna in pri deklicah se začenja vse bolj zgodaj - nekaterim se prsi razvijajo že pri šestih, sedmih letih, število tistih z zgodnjo prvo menstruacijo pa se je v ZDA skoraj podvojilo, ugotavlja nova študija v ameriški medicinski reviji JAMA. Vzroki za to so lahko debelost, preveč procesirane hrane in v okolju vseprisotne kemikalije. Vodi pa lahko v težave z višino, duševnim zdravjem, odnosi, naštevajo. Podoben trend opažajo tudi slovenski strokovnjaki.

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'

13. 02. 2025 06.00

Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

'Ko sem se prvič zagledal na invalidskem vozičku, sem se zjokal, nato sem se začel boriti'

01. 02. 2025 09.59

Nekaj mesecev pred abrahamom se je Janiju Pavcu, šefu skupine Atomik Harmonik, življenje obrnilo na glavo. Zadela ga je kap na konici hrbtenjače. Gre za tako zelo redko obliko kapi, da se tudi najbolj izkušeni strokovnjaki na Nevrološki kliniki s takšnimi primeri srečajo le na nekaj let. Janija je bolezen za nekaj časa prikovala na invalidski voziček, nato pa se je – kot pravi – z ihto postavil na bergle. Zaveda se, da je pred njim še dolga pot okrevanja, a ostaja optimističen. Svojo zgodbo pa deli, da bi pomagal drugim.

Vedno več elektronike: sodobni požari napredujejo hitreje kot včasih

31. 01. 2025 12.49

Sodobni požari napredujejo osem do devetkrat hitreje kot včasih, je povedal predsednik združenja za požarno varstvo Aleš Jug iz Zavoda za gradbeništvo Slovenije (ZAG). Posebno tveganje predstavljajo naprave z baterijami, ki lahko hitro zagorijo. Zaradi tega je čedalje bolj pomembno, da imajo tako javni kot stanovanjski objekti poleg naprav za gašenje tudi javljalnike požara.