zadeve EU

Hrvaška deležna spodbudnih besed
18. 07. 2000 08.16
Na obisku na zvezi NATO in na Evropski komisiji se je včeraj mudil hrvaški predsednik Stipe Mesić, ki je bil ob tej priložnosti v Bruslju znova deležen pohval na račun svoje države.

Slovenija v prvem valu širitve EU?
14. 07. 2000 18.56
Vodja slovenske pogajalske ekipe za članstvo v EU Janez Potočnik in predstavniki luksemburškega zunanjega ministrstva so danes na pogovorih v Luxembourgu po Potočnikovih besedah potrdili ugotovitev, da sta Slovenija in Luksemburg kot članici EU potencialni zaveznici, saj imata zaradi majhnosti potencialno podobne interese. Sicer pa so, kot je povedal slovenski pogajalec, na luksemburškem zunanjem ministrstvu ocenili, da je kot kandidatka za članstvo Slovenija neproblematična in ji zato pripisujejo mesto v prvem valu širitve.

Drnovšek nadaljuje obisk v Španiji
12. 07. 2000 18.00
Predsednik Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Janez Drnovšek se je v nadaljevanju obiska v Španiji danes v Madridu srečal z visokimi predstavniki španske vlade, opozicijske Socialistične stranke (PSO) in pomembnimi osebnostmi španskega kulturnega in znanstvenega področja.

Pododbor o prevzemanju pravnega reda EU
09. 07. 2000 08.19
V Ljubljani se bo danes sestal pododbor za regionalni razvoj, zaposlovanje in socialno politiko, ki je po Evropskem sporazumu eden od dvostranskih organov med Slovenijo in Evropsko unijo. Pododbor, ki ga bosta vodila Aleksandra Forte, državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, in Hugh Baker, namestnik vodje oddelka za Slovenijo v generalni direkciji za širitev Evropske komisije, bo preučil napredek, ki ga je Slovenija v zadnjem času dosegla pri prevzemanju pravnega reda EU na področjih, ki jih pododbor spremlja.

Prihodnji teden v parlamentu
02. 07. 2000 11.36
Prihodnji teden bo v parlamentu delovno v njegovih odborih in komisijah, saj morajo pripraviti posamezne točke dnevnega reda novega izrednega zasedanja, ki bo sklicano za 11. julija, namenjeno pa naj bi bilo izključno odločanju o svežnju t.i. evropske zakonodaje. Sicer pa bo vodstvo DZ jutri na redni novinarski konferenci med drugim predstavilo analizo obravnavanih točk na majskih in junijskih sejah DZ ter poročilo o mednarodni dejavnosti DZ v preteklih dveh mesecih in program teh dejavnosti za julij.

Slovenija izročila oceno o napredku
30. 06. 2000 20.36
Namestnik direktorja vladne službe za evropske zadeve Andrej Engelman je danes Evropski komisiji izročil slovensko oceno o napredovanju v pripravah na članstvo v Evropski uniji v obdobju od junija lani do junija letos. Včeraj na vladi sprejet obsežen dokument podrobno ocenjuje slovenske priprave po 29 področjih, na katera je razdeljen pravni red EU, na podlagi ugotovljenega pa vlada potrjuje odločenost za spoštovanje časovnega roka o pripravljenosti na članstvo do konca leta 2002.

Francija prevzema predsedstvo EU
30. 06. 2000 16.25
Od 1.julija do 31. decembra bo Evropski uniji predsedovala Francija, ki bo od začetka evropskega povezovanja v tej vlogi že enajstič.

Bavčar podprl Potočnikovo zamisel
29. 06. 2000 16.17
Podpredsednik LDS Igor Bavčar je v odprtem pismu vodji pogajalske skupine z EU Janezu Potočniku podprl njegovo zamisel za ponovno sklenitev sporazuma o sodelovanju parlamentarnih strank o vstopanju Slovenije v Evropsko unijo, kar naj bi preprečilo predvolilne politične spopade v zvezi s slovenskim vstopanjem v EU. ''Liberalna demokracija Slovenije je bila ena od pobudnic za sklenitev tega sporazuma in si je ves čas prizadevala za njegovo uveljavitev, zato v osnovi podpira vaš predlog,'' je v pismu Potočniku zapisal Bavčar, sicer tudi nekdanji minister za evropske zadeve.

Začetek prvega vrha EU - Indija
28. 06. 2000 16.48
Evropska unija in Indija sta danes v Lizboni začeli prvo vrhunsko srečanje, namenjeno povečanju dinamike v dvostranskih političnih in trgovinskih odnosih. Indijski premier Atal Behari Vajpayee se je tako na čelu indijske delegacije sestal s predsedujočim EU, portugalskim premierom Anotniom Guterresom, ter s predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem.

Podobnik končuje obisk na Slovaškem
27. 06. 2000 17.05
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik, ki danes končuje dvodnevni uradni obisk na Slovaškem, se je dopoldne v Bratislavi srečal s predsednikoma odborov slovaškega parlamenta za zunanje zadeve in za evropsko integracijo Petrom Weissom in Františkom Šebejem. Sogovorniki so izmenjali poglede na zunanjepolitične usmeritve obeh držav, ki imata skupne cilje, in sicer članstvo v EU, zvezi NATO, pa tudi v OECD. Predsednik DZ z delegacijo, v kateri sodeluje tudi predsednik skupine prijateljstva s Slovaško v DZ Franc Potočnik, se je sešel tudi s predstavniki poslanskih skupin v slovaškem parlamentu.

Schüssel podpira nacionalizem?
25. 06. 2000 15.58
Belgijski zunanji minister Louis Michel, ki je eden najostrejših kritikov desnokonservativne avstrijske vlade, je avstrijskemu kanclerju Wolfgangu Schüsslu očital, da podpira nacionalizem. Schüssel je politično osamitev Avstrije s strani 14 članic EU izrabil, da bi si povečal priljubljenost, predvsem s podporo nacionalizmu, je v pogovoru za dunajsko revijo Format dejal Michel.

Irska podpora Sloveniji
23. 06. 2000 07.28
Vodja ožje pogajalske skupine z Evropsko unijo in v. d. direktorja vladne službe za evropske zadeve Janez Potočnik, ki se v okviru niza obiskov držav članic Evropske unije mudi na dvodnevnem obisku na Irskem, se je včeraj srečal z visokimi irskimi uradniki. Na pogovorih so se osredotočili predvsem na vprašanja in težave iz slovenskih izhodišč za pogajanja s petnajsterico, je povedal Potočnik in poudaril, da Irska ne vidi posebnih težav pri vključevanju Slovenije v EU in ga močno podpira. Slovenska delegacija, Potočnika namreč spremljata namestnik direktorja SVEZ Andrej Engelman in članica pogajalske ekipe Vojka Ravbar, bo obisk v Dublinu končala danes.

Velika Britanija podpira širitev EU
22. 06. 2000 07.34
Vodja slovenske pogajalske skupine z Evropsko unijo, v.d. direktorja vladne službe za evropske zadeve Janez Potočnik, ki se v okviru niza obiskov držav članic Evropske unije mudi na dvodnevnem obisku v Veliki Britaniji, se je včeraj v Londonu srečal s pomembnimi britanskimi uradniki, ki jim je predstavil slovensko vključevanje v unijo. Kot je povedal Potočnik, so vsi sogovorniki izrazili podporo Sloveniji pri vključevanju v EU, Slovenijo pa označili za najbolj napredno kandidatko.

Letni sestanek pododbora za kmetijstvo
21. 06. 2000 14.30
Pododbor za kmetijstvo v okviru sporazuma CEFTA se je sestal na letnem sestanku, na katerem bodo glavni poudarek namenili analizi izvajanja podeljenih multilateralnih trgovinskih koncesij za kmetijsko-živilske proizvode na osnovi dodatnega protokola številka 6 sporazuma CEFTA, vedno pogostejšim samozaščitnim ukrepom posameznih članic in analizi razlogov, ki do tega vodijo. Slovenska delegacija, ki jo vodi državni sekretar za kmetijstvo in EU zadeve Franc But, bo posebej izpostavila različnost kmetijskih politik posameznih držav podpisnic sporazuma CEFTE, ki so glavni razlog za pogoste težave v medsebojni trgovini.

Kmalu skupna politika do priseljencev?
20. 06. 2000 20.45
Britanska policija je včeraj potrdila, da je bilo 58 ilegalnih priseljencev, ki so jih med rutinskim pregledom našli mrtve v tovornjaku v pristanišču Dover, Kitajcev.

Potočnik v Londonu in Dublinu
20. 06. 2000 10.32
Vodja slovenske pogajalske skupine z EU Janez Potočnik je v okviru niza obiskov držav članic Evropske unije danes odpotoval na dvodnevni obisk v Veliko Britanijo, takoj nato pa bo za dva dni odšel še na Irsko, je STA izvedela pri pogajalski ekipi. Tako v Londonu kot v Parizu bo Potočnik, ki ga spremljata še članica pogajalske ekipe Vojka Ravbar in namestnik direktorja vladne službe za evropske zadeve Andrej Engelman, sogovornikom predstavljal slovensko vključevanje v unijo.

Trgovina - generator gospodarske rasti
18. 06. 2000 10.36
Trgovina, ki v EU predstavlja drugo najmočnejšo gospodarsko dejavnost, je tudi v Sloveniji zelo pomembna dejavnost, ki vpliva na vse vidike gospodarskega in družbenega dogajanja. Trgovinske dejavnosti EU zaposlujejo 16 odstotkov vseh zaposlenih, v Sloveniji pa so, po podatkih slovenskega statističnega urada, septembra 1999 zaposlovale 12,5 odstotka vseh zaposlenih v Sloveniji. Tako evropska kot tudi slovenska trgovska podjetja pa zaradi težnje po povečevanju ekonomske moči zadnja leta pospešeno iščejo nove oblike povezovanja in združevanja.

Petrle odgovoril na očitke
17. 06. 2000 09.30
Zunanji minister Lojze Peterle je v sinočnjih Odmevih na TV Slovenija odgovoril na očitke nekdanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ki trdi, da se Peterle ni odzval, ko je portugalski zunanji minister Jaime Gama na nedavnem sestanku pridružitvenega sveta v Luxembourgu opozoril na potek denacionalizacije v Sloveniji. Peterle je odvrnil, da je na sestanku zastopal tisto, kar je ''tako rekoč podedoval'' od Rupla in nekdanjega ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja, ter da je delal povsem v skladu s tem, kar je zastopala doslej tudi slovenska pogajalska skupina. Kar je govoril Rupel, je po Peterletovem mnenju izraz tega, da je LDS v opoziciji.

Notranji trg EU
13. 06. 2000 14.24
Na Gospodarski zbornici Slovenije je bil danes prvi posvet v okviru projekta Notranji trg EU, ki ga je oddelek za evropske zadeve na Gospodarski zbornici Slovenije pripravil v sodelovanju s panožnimi zborničnimi združenji in Delegacijo Komisije EU v Ljubljani. Direktor Urada RS za varstvo konkurence Andrej Plahutnik je približno 35 predstavnikom trgovskih podjetij predstavil pravila konkurenčne politike v EU. Kot je med drugim poudaril, je slovenska trgovina na področju konkurence ena bolje pripravljenih panog za vstop v notranji trg EU.

Pobuda za podpis konvencije
13. 06. 2000 14.21
Vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič je podal poslansko pobudo ministru za zunanje zadeve Lojzetu Peterletu, naj prične s postopkom priprav za podpis konvencije med Slovenijo in Slovaško republiko o izogibanju dvojnega obdavčevanja v zvezi z davkom na dohodek in premoženje. Omenjena mednarodna pogodba je pomembna za slovensko zunanjo trgovino. Slovenija in Sovaška sta članici Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini (CEFTA), katerega cilja sta tudi pospeševanje medsebojnega gospodarskega sodelovanja ter prispevanje k procesu vključevanja v Evropo, kar je zlasti pomembno glede na to, da sta obe državi hkrati tudi kandidatki za vključitev v EU.

Smernice za boj proti rasizmu
06. 06. 2000 22.02
Ministri EU za socialne zadeve so na današnjem zasedanju sprejeli smernice za boj proti diskriminaciji na osnovi rasne ali etnične pripadnosti. V Evropski uniji bodo tako odslej na tem področju veljali enotni predpisi.

Začenjajo se dnevi javnega prava
05. 06. 2000 08.23
V Portorožu se danes začenjajo 6. dnevi javnega prava, na katerih bodo sodelovali številni domači predavatelji, ki bodo obravnavali precej aktualne teme. Tridnevno srečanje sta pripravila ljubljanska pravna fakulteta in inštitut za javno upravo omenjene fakultete.

Vrh Rusija - EU v Moskvi
29. 05. 2000 20.48
Visoki predstavniki Rusije in Evropske unije so na današnjem vrhunskem srečanju govorili predvsem o gospodarskih vprašanjih in o položaju v Čečeniji, Guterres pa je poudaril, da je ruski predsednik Putin izrazil pripravljenost za politično reševanje problemov, je poročala ruska agencija Interfax. Putin je poudaril, da ima Rusija pripravljeno mirno rešitev za konflikt na Kavkazu.

Ruplovo pismo Fischerju
29. 05. 2000 19.19
V. d. zunanjega ministra Dimitrij Rupel se je danes v pismu nemškemu zunanjemu ministru Joschki Fischerju odzval na njegovo vizijo združene Evrope ter med drugim zapisal, da si Slovenija želi hitre širitve Evropske unije, tako da bi se lahko tudi države kandidatke udeležile strateških razprav in prispevale k prihodnji podobi EU.

Jutri zasedajo zunanji ministri EU
21. 05. 2000 12.59
Pomoč Balkanu bo po predvidevanjih ena osrednjih tem jutrišnjega zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije v Bruslju, sicer pa imajo na dnevnem redu vodje diplomacij tudi širše mednarodnopolitične teme, vključno z razmerami v Afriki. Ob robu zasedanja se bodo ministri sestali tudi na medvladni konferenci o prenovi skupnih ustanov.

Kandidatura Peterleta zavrnjena
17. 05. 2000 19.33
Odbor DZ za mednarodne odnose je na današnji seji zavrnil kandidaturo Lojzeta Peterleta, ki naj bi na predlog mandatarja Andreja Bajuka v novi vladi zasedel položaj zunanjega ministra. Proti ustreznosti kandidata je glasovalo 11 poslancev LDS, ZLSD, DeSUS in SNS, podprli so jo štirje poslanci SLS. SKD in SDS na sejah OMO ne sodelujeta.

Predsednik odbora regij v EU v Ljubljani
16. 05. 2000 16.28
Na povabilo v. d. ministra za ekonomske odnose in razvoj Marjana Senjurja se danes na obisku v Ljubljani mudi predsednik odbora regij v Evropski uniji Jos Chabert. Kot so sporočili z ministrstva, se je Chabert z gostiteljem, namestnikom direktorja vladne službe za evropske zadeve Radom Genoriem ter predsednikom parlamentarne komisije za evropske zadeve Lojzetom Peterletom pogovarjal predvsem o gospodarskih dosežkih Slovenije, novih političnih razmerah in izvajanju regionalnih strukturnih reform. Po mnenju Chaberta ima Slovenija v Bruslju zelo pozitivno podobo, odprta pa ostajajo nekatera vprašanja, predvsem regionalni razvoj in privatizacija. Chabert se bo popoldne srečal še z direktorjem Agencije za regionalni razvoj Ivom Piryjem.

Kacin s predstavnikoma izraelskega zunanjega ministrstva
16. 05. 2000 15.49
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je danes sprejel pomočnika generalnega direktorja na izraelskemu ministrstvu za zunanje zadeve Šimona Steina in prvega sekretarja na izraelskemu veleposlaništvu v Sloveniji s sedežem na Dunaju Michaela Lotema, so sporočili iz DZ.

Denarna pomoč za Črno goro
16. 05. 2000 07.51
Evropski komisar za zunanje zadeve Chris Patten je včeraj v Podgorici sporočil, da bo Črna gora dobila 55 milijonov evrov denarne pomoči za podporo črnogorski vladi. Po srečanju s črnogorskim predsednikom Milom Djukanovićem in drugimi visokimi uradniki je Patten še povedal, da je partnerstvo EU in Črne gore ''dobro in uspešno''.

Sankcije proti Avstriji bodo ostale
10. 05. 2000 21.09
Francija bo med predsedovanjem Evropski uniji vztrajala pri sankcijah proti Avstriji, ki jih je štirinajsterica uvedla po vstopu svobodnjakov (FPÖ) v avstrijsko vlado, je danes v Bruslju dejal francoski minister za evropske zadeve Pierre Moscovici.